КОЗУНАЦИ 2013г. - сезон пореден, тема 1

  • 59 773
  • 740
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 378
http://www.kulinarno-joana.com/2012/04/dve-kozunacheni-pletki-video/
Под снимките и текста има клипче, как става

# 166
  • Мнения: 378
Преди малко станаха и са топли, ще кажа по-късно, дали са на конци и за вкуса им  Flutter

# 167
  • Мнения: 1 655
miriana86 браво   bouquet
Страхотни са станали. Аз също искам да видя как се правят така оплетени. Мерси

# 168
  • Sofia
  • Мнения: 21 630
Браво, Мариана! Макар, че от захарта много не се вижда, все пак ми се стура, че ще имат и конци.

Ето го и така клипчео на Йоана за 2 плетки:

Последна редакция: чт, 28 фев 2013, 16:37 от Morena

# 169
  • София
  • Мнения: 973
 Hug благодаря Морена , надявам се утре да имам време и да пробвам. А на miriana са станали страхотно направо, супер

# 170
  • Мнения: 11 607
В първия пост сложих клипа за сплитане на кръгъл козунак с 4 и 6 фитила - http://www.youtube.com/watch?v=u7D8PSBsy1M

Мириана, да ви е сладко!

# 171
  • Мнения: 378
Благодаря! Последно от мен, че много снимки станаха.... горе-долу на конци е, не е като миналия път кифличка, има разлика

  bouquet

# 172
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Джемма харесала съм си твоята рецепта за Традиционен козунак, но искам да го направя по-малък, наполовина например. От всичките продукти по половин ли да сложа  Blush
И още нещо...понеже ще го правя в хлебопекарната около 400-500гр. брашно ли да сложа и ако трябва в процеса на правене да досложа  newsm78

Лизи, аз намалям на половина продуктите,а брашно- 600 гр ми отива за половин доза, с по-лако от това количество се размива плетката. PeaceМожеш да сложиш 550 и да добавяш ако трявба. След това измесваш с мазнина.

miriana86,супер, много по-добре от първия път. Hug Един съвет, не оставяй прави фитилите,а ги усуквай- ще имаш много по-силно изразени конци. Peace

# 173
  • Мнения: 3
Здравейте, от миналата година следя темата, когато се престраших да правя козунаци. От тогава, колкото пъти правя козунаци, споменавам с добро Венета (почнах с нейната рецепта, и само нея правя - всеки път перфектно). Ще се опитам да кача снимки от миналогодишните козунаци.


https://www.bg-mamma.com/assets/vessur/img/not_found.png
http://www.prikachi.com/images.php?images/432/5933432c.jpg

На вид не са кой знае какво ( първи опит), но на вкуууссс... страхотни, още веднъж - с благодарности към Венета за споделената рецепта с подробности за целия процес   bouquet

Последна редакция: чт, 28 фев 2013, 23:02 от Светлетo

# 174
  • Мнения: 21
Вчера си мислих за козунаци и си казах, хайде, ще изчакам малко, рано е... А вие вече цяла тема сте направили, а и с всички хубави и изпитани рецепти накуп! Как да не запретне ръкави човек! Много благодаря за темичката  Hug

# 175
  • София
  • Мнения: 973
Благодаря Джемма за съветите  Hug

# 176
  • Мнения: 11 737
Хайде и аз да се включа с една рецепта. Simple Smile
Не пиша в кулинарните теми, но пък козунаците са ми любими и се изкушавам да приготвям козуначено руло не само по празниците.
Козуначеното руло с домашен ябълков мармалад ми е сред фаворитите. Мога да го хапвам всеки ден.

Козуначено руло с ябълков мармалад - с тесто замесено в домашна хлебопекарна.

От тестото излизат 2 рула в продълговата кексова форма - дължина 30 см и височина 7 см.

2 яйца
125 г захар
150 мл прясно мляко
35 г меко масло
35 мл олио
2 ванилии на прах
кората на 1/2 лимон
500 г пресято брашно ( + - )
1 кубче жива мая (42 г)  (натрошава се най-отгоре върху брашното)

1 бурканче ябълков мармалад (или друг) за пълнеж на рулата
1 белтък за намазване на рулата
захар за поръсване

Продуктите се слагат в описания ред в контейнера на пекарната, като брашното е 400 г. , а маята най-отгоре се натрошава. Пекарната се включва на програма тесто (моята е Мулинекс и програмата е 1 час и 30 мин, като първите 20 мин меси без да спира ) меси 20 мин. , а останалото брашно се прибавя на малки части, докато се оформи хубава , гладка топка в средата, а по стените съдът остане чист ( при нужда, ако има полепнало тесто по стените, с помощта на дървена лъжица се избутва към тестото, за да поеме сместа). Може да отиде малко повече от 500 г брашно - важно е да се добавя на малки порции (лъжичка по лъжичка) и да се образува меко и гладко тесто. След като минат 20 мин., програмата се спира и се пуска отначало, и този път тестото се оставя цяла програма - 1 час и 30 мин.
След като програмата приключи, поръсваме брашно върху работния плот, където ще разточваме, и изваждаме тестото. Омесваме за кратко с ръце, разделяме на две части.
Всяка част разточваме на правоъгълник около 20х20 см. Намазваме с мармалад, навиваме на руло и всяко едно руло слагаме в продълговата кексова форма покрита с хартия за печене.
По желание хартията може да се намаже с мазнина. (аз не го правя)
Рулата слагам да втасват във фурната ( на около 50 градуса, като вратичката на фурната оставям леко отворена, като я подпирам с клечка)
След като удвоят обема си ги намазвам с разбит белтък, поръсвам ги със захар и пека на 180 градуса около 25-30 мин., като при нужда покривам с лист фолио отгоре, за да не изгорят.

Забележка: Разбира се всяка фурна е различна. Аз пека в малка фурна Дипломат на 180 градуса, като слагам кексовите форми на най-ниската степен на фурната, а под формите слагам скаричката.
Тестото изглежда на вид малко за самите форми, но това е целта - да има място да расте козунака по стените нагоре и да остане пухкав.




Последна редакция: пт, 01 мар 2013, 13:27 от Merelenda

# 177
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Да споделя нещо за тези, които имат термоигла на фурната си или отделен термометър за месо.
Мераците ми да го ползвам и за тестени изделия беше голямо и датира още от преди да си купя фурната, т.е преди преди доста време. Все се канех да пробвам, ама не се наканих. Наскоро в руски форум прочетох колко градуса трябва да е- 93-97. Та пекох хляб и на 95 градуса беше идеално изпечен. Смятам да ползвам термоиглата и за козунаците.

# 178
  • Sofia
  • Мнения: 21 630
Джема, я моля те малко като за бавно загряващи  Wink... с термометъра ще бучкаме козунака ли или само фурната ще проверяваме и по кое време това?!
Да взема да приложа теста и върху чиабатите, който след малко ще мятам във фурната. Simple Smile

# 179
  • София
  • Мнения: 2 521
Джема, я моля те малко като за бавно загряващи  Wink... с термометъра ще бучкаме козунака ли или само фурната ще проверяваме и по кое време това?!
Да взема да приложа теста и върху чиабатите, който след малко ще мятам във фурната. Simple Smile
Ъхъ, и тази температура 93-97 иглата ли я поддържа или я забиваш на копчето на печката?

Общи условия

Активация на акаунт