Частни училища-информативна тема

  • 66 653
  • 955
  •   1
Отговори
# 630
  • Мнения: 1 465
Ще следя, темата с интерес. Малко ми е рано, но все пак.

ЧОУ "Дружба", София. Много противоречиви мнения до сега, а от сега нататък - лични, от мен Hug
Ще се радвам да споделиш мнение за това училище. Твоето детенце, кой клас ще е?

  bouquet 5-ти и вече толкова се вълнува, че чак ме плаши (не с лошо де).

# 631
  • Мнения: X
Днес беше родителската среща в новото ни училище - ЧОУ "Св.София". И двамата с мъжа ми сме впечатлени - ясни, прости правила, млади учители, ред, позитивизъм, спокойствие, прекрасна база.
Интересни занимания още от ПУК - музика, танци, театър, имат дори часове за благонравие и човешки добродетели, също - за запознаване с празниците на различните етноси. Спортове най-различни - волейбол, баскетбол, футбол, тенис - пак от ПУК. Здравословна храна 4 пъти дневно. Голям двор, с нови съоръжения - имаше голям замък и люлки.
Децата ще се чувстват страхотно там, убедена съм.
Учи се много - в ПУК се взима 80% от материала за 1 клас по стандартите на МОН + 10 часа английски седмично. Започват да пишат и на английски, и на български.
Ще видим натам как ще е, това са първи впечатления все пак, но щом мъжът ми нямаше забележки (освен към претенциите на някои родители), а той е ужасен критикар, значи е добре. Аз му вярвам напълно - той от години не харесваше старото ни училище и градина (държавни) и твърдеше, че западат - днес се убедих колко е бил прав.

# 632
  • София
  • Мнения: 430
Отговарям за "Св. Георги" с леко закъснение. За сега съм изключително доволна от организация и отношение. Учебната година бе открита на 9.септември приятно тържествено като се водеше и на български и на английски. Седмицата продължи със зелено, тематично у-ще в околията на София. Моят син в заключение в петък каза "Това е училището!". В никакъв случай не мисля, че терминът "милионерско у-ще" описва Св. Георги коректно. На 9-ти видях млади, симпатични, доста интелигентно изглеждащи хора. И аз очаквах бентлита, но такива не дойдоха, затова започнах да съдя за останалите родители по нас самите - съвсем нормални, работещи хора с амбиции и надежди за най-скъпото, което имат. За таксата бих отговорила на л.с. на всеки, който се интересува. Само си мисля, че не е двойна на Св. София, а по-скоро 1000-1500евро отгоре май..
Ще ви помоля за повече инфо за детската им градина, тъй като се колебая къде да запиша малкия ни син догодина.
Още един въпрос - как се отнасят във вашите училища транспортните фирми към втори адрес, от който понякога да взимат детето?

# 633
  • Мнения: X
И аз очаквах бентлита, но такива не дойдоха, затова започнах да съдя за останалите родители по нас самите - съвсем нормални, работещи хора с амбиции и надежди за най-скъпото, което имат.

Знаеш ли какво съм забелязала за софийския автопарк през последните 20 додини? Скъпите коли се вадят предимно вечер, през деня се карат по-нормалните.

Иначе, в Св.Георги, като във всяко друго ЧУ има много разнородни родители - и по-скромни, и милионери, така че не може да се обобщава като цяло. Ако се съди само по определени родители, милионерски могат да бърат наречени още НУКК, Св.София, ПЧМГ, Увекинд, АЕА и мн.други.

Последна редакция: нд, 15 сеп 2013, 13:42 от Анонимен

# 634
  • София
  • Мнения: 10 825
Момичета, а защо се притеснявате да пишете таксите на училищата в темата?  newsm78 Това не е някаква конфиденциална информация. Забелязала съм го не само тук, а и в темата за детските градини и не мога да разбера на какво се дължи.

# 635
  • Мнения: X
В Св.София: ПУК - 4100 евро, класовете нагоре - 4700 евро., с включено всичко: транспорт, храна (4 пъти дневно), допълнителни занимания, учебници, помагала за малките. Дори тетрадки, боички, моливи и химикалки не трябва да се купуват за ПУК, всичко се предоставя от училището.

В ПЧМГ - такса 2000 евро само за обучение; транспорт 1000 евро - плаща се отделно, храна не е подсигурена. В Питагор (началните класове на ПЧМГ) - такса 3400 евро, която включва: "такса обучение, храна, учебници и учебни пособия, ежедневни извънкласни дейности"; не пише транспортът да е включен.

Това са двете училища, от които имам преки впечатления.

Последна редакция: нд, 15 сеп 2013, 14:45 от Анонимен

# 636
  • на път
  • Мнения: 2 804
Запис.
Децата ми са в ДС-София. Следя немските държавни и частни у-ща.

# 637
  • Мнения: 3 181
 ЧОУ "Д- р Петър Берон"
1. Такса: ПУК 3600 евро.
2. Транспорт,  450 евро на семестър, т.е. 900евро за година.
3. Задължителни униформи: приблизително от 200 до 300евро, зависи какво и колко ще закупите;
4. Учебни помагала+ учебници по англииски=150лв=75 евро;
5. Списък с нужните пособия, предполагам още 100-150лв=75 евро/ не съм ги купила и не знам, колко ще бъдат, като цена/
6. Ако калкулираме и традиционните Зелени, Бели и т.н. училища, таксата се увеличава. Традиционното Зелено училище в началото на увебната година в Катарино 360лв/ 8 нощувки......

Жасмин Пукчетата в " Света София" разделени ли са на 5 и 6годишни? По колко деца са в клас? От колко до колко часа са занятията?
Съжалявам, че когато избирах училище пропуснах " Света София"......
Интересувам се и от Дорис Тенеди

# 638
  • Мнения: 914
Благодаря, момичета, полезно ми беше. Не всички имат обявени на сайтовете таксите Hug


Иначе, в Св.Георги, като във всяко друго ЧУ има много разнородни родители - и по-скромни, и милионери, така че не може да се обобщава като цяло. Ако се съди само по определени родители, милионерски могат да бърат наречени още НУКК, Св.София, ПЧМГ, Увекинд, АЕА и мн.други.
Абе скромни, скромни - колко да са скромни. Иначе не може по едно - две имена да се обобщава, наистина. Имах предвид, че по-високата такса (за каквато се говори,  не знам каква е) може би цели привличане и отсяване на по-заможни хора. В това няма нищо лошо. Но всяка жаба трябва да си знае гьола. Примерно ние бихме могли да се позволим ЧУ само доколкото имаме едно дете. Сумите тук са на ръба на това, което можем да си позволим, без да си закрием фонда "и аз съм човек". Ако трябва да е и по-висока - ще трябва сериозно да се ограничим. И ми се струва, че все пак няма да сме на място, някъде, където таргета им е хора с 5-10 пъти по-високи доходи. В това няма нищо лошо, че имат пари хората (е, при някои има, но не това ми е мисълта).

# 639
  • София
  • Мнения: 10 825
Жасмин Пукчетата в " Света София" разделени ли са на 5 и 6годишни? По колко деца са в клас? От колко до колко часа са занятията?
Съжалявам, че когато избирах училище пропуснах " Света София"......
Интересувам се и от Дорис Тенеди

Наистина Жасмин има най-прясна информация тъй като детето ѝ е в ПУК в момента, но да кажа и моите наблюдения. Няма разделяне на децата на 5 и 6 годишни. Болшинството деца тръгващи в пук в "Света София" са 6 годишни. В нашият предучилищен клас преди 2 години от 14 деца имаше само едно момиченце на 5.  В ПУК са 4 класа по 14 деца, от първи клас стават по 18. А дневните им занимания са до към 16 часа. В ПУК имат и сутрешна закуска, а от първи клас имат само плодова, следобедна закуски и обяд.

Имах предвид, че по-високата такса (за каквато се говори,  не знам каква е) може би цели привличане и отсяване на по-заможни хора....

Изтрила съм си от пощата представянето, което ми изпратиха, така че не мога да цитирам точните цени  Tired Такса обучение в "Свети Георги" е мъъъничко по-висока от таксата в "Света София", с тази разлика обаче че след това трябва да се добавят такса за храна, такса транспорт, задължителните униформи, не съм сигурна дали нямаше и някаква такса за учебни помагала и такса сграда (след  като се преместят в новата сграда). Бях я пресмятала общо цялата годишна такса и излизаше малко над 2 пъти таксата ни в "Света София".  Peace

# 640
  • Мнения: 19 302
Onna,  кое е вашето училище?

Така като гледам и в Петър Берон таксата излиза по-висока от тази в Света София.
 Засега казват, че това е крайната такса и включва абсолютно всичко без зелено-белите училища разбира се.
Повечето пукчета наистина са 6годишни.

За Дорис Тенеди знам, че детето не остава самО на интервюто и пробния ден в началото, а единият родител го придружава.

# 641
  • София
  • Мнения: 10 825
Onna,  кое е вашето училище?

В "Света София" е синът ми

# 642
  • София
  • Мнения: 430
Не написах таксата, защото се притеснявам да не излезе некоректно към училището, но така или иначе това не е някаква тайна...ето какво сме платили до момента - 375 евро такса записване, 3600 евро такса обучение(с класовете расте и таксата до 4100 мисля беше), 1000 евро транспорт, 500 евро храна, 80 евро зелено у-ще (в рамките на София, без преспиване), учебници и тетрадки не сме плащали. Такса сграда 500 евро годишно. Очакват ни плащания по допълнителните дейности, за които чакам график и цени. Така като гледам около 6000 евро излиза.
Допълвам от първото си мнение, че организацията е просто жестока, черпя know how от тях направо. Любезни, точни. Ще имаме родителска среща след 2 седмици, но впечатления от учебния процес мога да дам догодина...или след 2 години...
 

# 643
  • София
  • Мнения: 10 825
Versatile, мисля че сте направили добър избор и училището няма да ви разочарова. Синът ми посещаваше тяхната детска градина и сме изключително доволни. Освен това имаме близки, чиито деца са в училището и там също имам много добри, макар и косвени, впечатления

# 644
  • Мнения: X
Преди малко погледнах обедното меню за седмицата - изключително разнообразно , много съм доволна.

И аз преди малко това видях като съобщение в електронния дневник. Обяд: 10 вида салати, плюс 3 супи, плюс 3 основни, плюс плодове. Отделно - още 3 закуски - 2 по-калорични (палачинки, макарони, мюсли, корнфлейкс...) и 1 плодова.
Впечатления от днешния ден - и двете ми деца бяха усмихнати, спокойни, бързо си намериха приятелчета. Щерката каза, че е в пъти по-хубаво от старото училище, само дето се терзаех толкова, че я местя. Организацията беше на ниво, класовете ни са хубави, класните също. В двора на малките са сложили нови детски съоръжения, не можах да откъсна сина ми от пързалките. Определено няма да скучае, като ги извеждат навън. Щерката пък се сприятели в буса с дъщерята на любимия си актьор; синчето видя приятелчета от частната градина, в която ходеше 1 година. С радост започваме годината.

Последна редакция: вт, 17 сеп 2013, 13:19 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт