За консервирането...или как да си приготвим зимнина! 4-та Тема

  • 98 954
  • 732
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 2 208
Джема , благодаря Hug. Имам обаче няколко въпроса , това дали ще стане с капачки с винт и  мога ли да изключа олиото, страхувам се да не добие дъх с него, случвало ми се е  newsm78. И още , дали мога да добавя и краставички , те са най вкусни, то много въпроси станаха но..... Благодаря  bouquet
labrex , имам да те питам и тебе, каква е пропорцията на сол вода за зелето??? Hug

# 406
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Здравейте, някой има ли изпитана рецепта за сладко или конфитюр от арония. Разполагам с 2 кг, мислех да я правя на сок, но се отказах.
Аз до сега от аронията правех сладко, но заедно с къпини- къпините омекотяват тръпчивостта на аронията, пускат сок...сладкото е върхът! Но тази година не успях да набера къпини и направих мармалад от арония и ябълки. Рецептата беше с боровинки, но аз имах арония. Дори ябълките бяха консервирани от миналата година. Та, рецептата ми е-2 кг ябълки, 500 грама арония, 1 кг захар и 1 бурканче 300 грама глюкоза.Аронията я пасирах, ябълките-също. Когато   поувряха добавих захарта и глюкозата. В рецептата глюкозата беше 150 грама, но аз нямаше какво да правя останалата част .Хареса ни.
Като търсех и аз рецепти за арония, попаднах на производители на сладко от арония и сини сливи. Имам желание да пробвам и тази рецепта и сигурно ще бъде много хубаво

# 407
  • Мнения: 22 867
labrex , имам да те питам и тебе, каква е пропорцията на сол вода за зелето??? Hug

sisitons, добре питаш, ама аз и зелето не правя Embarassed, половинката се занимава. Ще го питам довечера какво слага, дано има пропорции, да не го прави наизуст. Grinning

# 408
  • SHOOT ME 10 $
  • Мнения: 3 298
sisitons
labrex , имам да те питам и тебе, каква е пропорцията на сол вода за зелето???

Ако искаш ползвай моята пропорция, има я в "любими"
На 10л вода - 300гр. едра сол , това е.
 Винаги се получава чудесно

Последна редакция: нд, 01 сеп 2013, 21:12 от midkoo

# 409
  • Мнения: 2 208
midkoo, благодаря Hug

# 410
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Джема , благодаря Hug. Имам обаче няколко въпроса , това дали ще стане с капачки с винт и  мога ли да изключа олиото, страхувам се да не добие дъх с него, случвало ми се е  newsm78. И още , дали мога да добавя и краставички , те са най вкусни, то много въпроси станаха но..... Благодаря  bouquet
labrex , имам да те питам и тебе, каква е пропорцията на сол вода за зелето??? Hug

За всичко отговорът е да. И без олио правя, и с винтови капачки, но да са хубави, иначе не хлътват,ако са 3-4 употреба. Може и краставички, разбира се.

midkoo, моята пропорция за зелето е на 1 л вода 40 гр сол. Аз харесвам тази рецепта, но пропускам хряна и ечемика понякога, защото нямам:
Бидона след като се измие се намазва(от вътрешната страна) с 1 лимон. На дъното на бидона се поставят 2 шепи ечемик в торбичка от тензух, марля или др. Зелето се подрежда в бидона, с цепнат кочан на кръст, както си се прави. Поставя се 1 корен хрян, нарязан на трески, 1 кочан червено цвекло, нарязан на четири и 1-2 царевици. Залива се с разтвор - на 1l вода - 40 g. сол. Претаква се през 3-4 дни, няколко пъти.
Тази рецепта беше публикувана във в. Капитал преди десетина години и от както я направих веднъж, не виждам причина да я сменям.

# 411
  • Мнения: 2 208
Водата за зелето преварена ли е и дали мога с тази марината да залея и зеленчуци в три литрови буркани например Hug. Ей много съм досадна , но какво да направя, досега все с нездравословни неща съм се занимавала #2gunfire

# 412
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Водата за зелето преварена ли е и дали мога с тази марината да залея и зеленчуци в три литрови буркани например Hug. Ей много съм досадна , но какво да направя, досега все с нездравословни неща съм се занимавала #2gunfire

Не е преварена. Обикновената туршия се прави именно със саламура от вода и сол, в бидони.

# 413
  • Мнения: 22 867
labrex , имам да те питам и тебе, каква е пропорцията на сол вода за зелето??? Hug
sisitons, добре питаш, ама аз и зелето не правя Embarassed, половинката се занимава. Ще го питам довечера какво слага, дано има пропорции, да не го прави наизуст. Grinning

Ето това ми каза: слага 30 кг зеле в 100 литров бидон. На 60 л вода слага 1,5 кг морска сол от едрата. Добавя хрян, царевица (на кочанче), цвекло. Като преточва, прави го през ден, опитва за сол и вече сам преценява на вкус, ако му се стори безсолно, добавя сол, като най-много е слагал до  1.800 кг, това общо с първата сол, т.е. добавял е до 300 гр сол най-много. При топло време и бързо втасване, пресича с натриев бензоат. Изглежда просто, но никога не съм го правила. Peace

# 414
  • SHOOT ME 10 $
  • Мнения: 3 298
 " На 60 л вода слага 1,5 кг морска сол от едрата , ако му се стори безсолно, добавя сол, като най-много е слагал до  1.800 кг"

Ами то какво излезе... - както аз ви препоръчах  
На 10л. - 300гр.
-   400гр. идват малко множко..., но кой както харесва

Последна редакция: нд, 01 сеп 2013, 23:05 от midkoo

# 415
  • Мнения: 282
Момичета, кажете някоя туршия , но  без да ползвам доктор Йоткер , от него се подувам , явно организма ми реагира на химията. Та питам за разни такива слънчеви и други, ако може без варене. Иначе аз слагам аспирин, но сега имам гастрит и с него не се погаждам Sad, направо много капризи станаха Sad. Но ще съм благодарна , ако някой сподели нещо. Иначе си слагам смес за кьопоолу във фризера и печени чушки, ами това е.


Аз всякаква туршия правя със следната марината:

Марината: 8 чаши вода, 2 чаши захар, 1 чаша сол, 2 чаши оцет, 1 чаша олио, черен пипер, дафинов лист. Завирам я и вряла наливам в бурканите със зеленчуците, затварям и обръщам до пълно изстиване. капачките трябва да хлътнат, макар че и да не хлътнат пак се запазва, но може да поомекнат зеленчуците.

С тази марината правя царска туршия, зелени домати с моркови, ловджийска салата. изобщо универсална марината.
Йоткер и аспирини не ползвам. Naughty


Само да попитам Джемма, дали става без олио?

# 416
  • Варна
  • Мнения: 486
Добро утро и успешна седмица.  Hug
Ето - докладвам  Simple Smile

Този уикенд се преборих с 12 бурканчета кетчуп Пеп-чо, имам "ГОЛЯМО БРАВО" от детенцето, което директно отправям към Пеп-чо - изключително лесно и вкусно - Благодаря Пепи! Направих половин доза с 5 литра доматен сок. Нишестето ми дойде малко в повече спрямо рецептата. За 10 кг са 7 пликчета по 80 гр., а аз сложих 2,5 пликчета по 60 гр. Стана много добре. След като добавих нишестето го насипах в бурканчета и обърнах, не съм стерилизирала, не съм добавяла лимонтузу. Всички хлътнаха перфектно.

Направих 4 буркана големи с винт - салата "десятка", като остатъка изядохме още вечерта на миш-маш. Не беше съвсем десятка, по-скоро 6-7-мичка защото напълних тенджерата и спрях. Малко ми удряше на оцет, не беше кисела а самия аромат на оцета се усещаше силно. Може би като постои в бурканите и се маринова ще се пооправи  Peace
Отново насипах топла в бурканите и хлътнаха, не съм стерилизирала.

Последно - 8 големи буркана с винт доматен сок със сол и магданоз. Значи: минах ги през сокоизтисквачката, да отделя люспи и семки, тенджерата ми е 5,6 литра - напълних я до горе и включих бавно да заври. Като завря сложих 3,5 с.л. сол, варих 20-30 минутки, малко преди края - 1 връзка ситно нарязан магданоз. Пак още топло насипах в буркани с винт и обърнах, хлътнаха перфектно.

Дано да се запазят всичките без стерилизация, като се има в предвид, че няма да ги местя т.е няма да пътуват на никъде.  Praynig

Значи всички буркани и капачки преди да ги напълня ги сложих да се затоплят на пара т.е един тиган с 1-2 пръста вода върху който слагам съд на дупки за готвене на пара или каквото имате, да нямат бурканите контакт с водата, и захлупвам отгоре хубаво да се задушат - 10 минутки са достатъчни. Топлите продукти налях в топлите буркани - това е!   

Успех на всички  Peace

# 417
  • Мнения: 17 987
Джема, маринатата, която си дала за колко кг зеленчуци е приблизително? Или колко буркана....

# 418
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 346
Аз минавам да похваля лютеницата на raja-nikol от първа страница. В събота я правих и много бях учудена от добрия резултат, честно казано не очаквах да е толкова вкусна при положение че се прави толкова лесно. Аз разбира се промених малко технологията. Първо попарих доматите и им обелих люспите. Чушките ги разрязах на по две парчета и след 3 часа печене и те можеха да се обелят съвсем спокойно. От мен добавих и по около половин кафена лъжичка черен пипер и кимион, и вместо 1к.ч. оцет сложих 1/3к.ч., но според моя вкус изобщо не е необходим оцет и следващата доза ще е без. От посочените продукти ми излезнаха 5 бурканчета от лютеница.
Гледам че коментирате киселото зеле. Аз не правя защото баща ми е специалиста. Той слага сол в зависимост от зелките. На всяка зелка 3-4 килограмова по 1 шепа сол. Не слага нищо друго нито кочани, нито ечемик нищо. Всичко според него зависи от зелето - от сорта и най-вече дали е торено прекомерно. Зелето има склонност да натрупва нитрати, а те довеждат до омекване и даже разкашкване. Преди две години бяхме взели едно зеле, което се развали точно за 3 седмици, отвътре главите бяха станали на черна каша.

# 419
  • Мнения: 9 108
Този уикенд се преборих с 12 бурканчета кетчуп Пеп-чо, имам "ГОЛЯМО БРАВО" от детенцето, което директно отправям към Пеп-чо - изключително лесно и вкусно - Благодаря Пепи! Направих половин доза с 5 литра доматен сок. Нишестето ми дойде малко в повече спрямо рецептата.


зависи от гъстотата на сока, това се определя на око в момента  Peace Радвам се, че ти харесва и на теб!  Hug

Общи условия

Активация на акаунт