За консервирането, или как да си приготвим зимнина! 5-та Тема

  • 82 562
  • 750
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: X
Благодаря за новата тема!      bouquet
И аз уж не правя кой знае какво, но вдъхновена от тук, и печени чушки затворих, и няколко дози лесна лютеница направих.... и туршия искат мъжете.    Mr. Green
Направо си взех беля на главата.    Grinning
Може ли рецептата за лесната лютеница.   bouquet
Извинявай, че чак сега отговарям.Не съм влизала в темата.    Hug
1.вариант
2 кг домати и 2 кг червени чушки се нарязват на едро, засипват се с 2-3 с л сол и захар, заливат се с 2/3 ч ч олио и се пече на фурна до извиране на водата.Да остане на мазнина.Подправям с черен пипер и магданоз, пасирам, насипвам в бурканчета и заварявам за 15 минути.
2.вариант
2 кг домати
1,5 кг червени чушки
2 големи патладжана, обелени, осолени и отцедени след 15-на минути
3-4 моркова
3/4 к ч оцет
1,5 к ч олио
2/3 к ч захар
3 ч л сол
Толкова събира моята тава.
Всичко се нарязва на едри парчета.Пече се във фурната, пак докато остане на мазнина.
Добавям черен пипер, кимион малко, магданоз и пасирам.
Насипвам в бурканчета и заварявам за 15-на минути.

И двете рецепти са от темата, малко префасонирани от мен.   Laughing

# 76
  • Варна
  • Мнения: 154
за конфитюра от дюли
Ако предварително ги посипеш със захарта за няколко часа, те ще си пуснат вода.  По-малко лепне обаче, ако сложиш малко водичка в плода, а захарта я прибавиш след като малко се посвари. Ако имаш подходяща тава можеш да го направиш и във фурната- плода, захарта, малко вода и отвреме на време разбъркваш (става по-бавно, но по-лесно). Лимонената киселина се слага 5 минути преди да свалиш от котлона.  Конфитюрът е готов, когато като сипеш малко от него върху суха чиния и пресечеш с лъжицата, да остава пътечка. Не сгъстявай много. По-добре малко по-рядък, отколкото гъст. Насипваш в сухи бурканчета и ако искаш само обръщаш върху капачките. Аз ги варя 5 минути за всеки случай. Докато разсипвам, слагам да завира вода. Горещите бурканчета пускам в горещата вода.

Последна редакция: пн, 21 окт 2013, 22:07 от olly

# 77
  • Мнения: 5 435
Краси, за невежите като мен, доматите за лютеницата белят ли се?

# 78
  • Мнения: X
Краси, за невежите като мен, доматите за лютеницата белят ли се?
Не, не се белят.Като се пасира, не се усещат.По-скоро, ако не е пасирана достатъчно, се усещат люспите на чушките, но не и на доматите.

# 79
  • Мнения: 5 435
Краси, за невежите като мен, доматите за лютеницата белят ли се?
Не, не се белят.Като се пасира, не се усещат.По-скоро, ако не е пасирана достатъчно, се усещат люспите на чушките, но не и на доматите.



Благодаря!   bouquet Ще пробвам да я направя!

# 80
  • Мнения: 17 987
Момичета, търся рецепта за една туршия от пукани зелени домати. Яла съм и беше много вкусна, но пропуснах да питам за рецептата  Confused Само доматите са, видях в нета рецепти, но имаше и други неща в тях

# 81
  • DE
  • Мнения: 971
raja_nikol , на първа страница има рецепта предложена от Мари, за пържени зелени домати. Виж, дали няма да ти допадне.

# 82
  • Мнения: 30
Лимонената киселина се слага най-накрая, когато сладкото, или конфитюра, или каквото е там вече е увряло и се е сгъстило по твой вкус. Прибавяш киселината, разбъркваш, изчакваш две три минути и махаш от огъня.

# 83
  • Мнения: 18
Дами не знам дали тук е точното място за да попитам,но да опитам
Имам един буркан от 2л искамисе да го напълня с краставички и зеле и морков но не знам как,
Някой знаели как по колко се слага.
МЕРСИ

# 84
  • Мнения: 5 001
Дами не знам дали тук е точното място за да попитам,но да опитам
Имам един буркан от 2л искамисе да го напълня с краставички и зеле и морков но не знам как,
Някой знаели как по колко се слага.
МЕРСИ

Ако искаш сурова туршия (а тя е и по-полезна,заради млечно-киселата ферментация)........Натъпкваш зелечука(какъвто искаш да бъде) в буркана. Сипваш студена вода. После я изливаш в друг съд. С оразмерителна каничка мериш водата,която си изляла и на всеки литър вода слагаш 1 непълна кафяна чашка морска сол(това е моята мярка за сурова туршия........Ако е по-малко водата от литър,карам даже и на вкус,като гледам да е доста по-солено от това ,с дето сме свикнали). .......После всеки ден претакаш туршията( изливаш водата в друг съд и обратно връщаш в буркана)- това е важно за да се обръща саламурата и зеленчука да втаса добре......Буркана държиш на сянка,че сега е още горещо.

# 85
  • Мнения: 18
Много благодаря за отговора,но още един въпрос имам някъде прочетох че се слагало оцет за бързо втасване и подправки,тъкали е някой правил лие? Или да направя само с сол и вода?

# 86
  • Варна
  • Мнения: 154
Аз всичките си туршии ги правя по един начин: в осем литрова кофа нареждам зеленчука, добавям 1 бутилка оцет (може и малко по-малко, но аз обичам да са киселички, а не солени), малко по-малко от една чаена чаша морска сол (предварително разтворена във вода и прецедена), също толкова захар и допълвам догоре с гореща вода. От няколко години слагам и 2 пакетчета от синия консервант на "Д-р Йоткер" (така и през април си е още хрупкава, но може и без него). Отгоре правя венец от вишневи клони и затварям с капака. Десетина дни изсипвам течността в едно легенче и после пак я връщам в кофата. Туршиите, които направих тази година вече станаха и даже похапвам от тях. А такива кофи има във всички хранителни магазини- в тях получават маслини и след това ги изхвърлят.

# 87
  • Мнения: 5
Много благодаря за отговора,но още един въпрос имам някъде прочетох че се слагало оцет за бързо втасване и подправки,тъкали е някой правил лие? Или да направя само с сол и вода?
Аз правя такава само с вода и сол и става чудесна.На всеки литър вода слагам по 40 гр. сол,подправки не слагам но пускам вътре 1-2 връзки целина и понякога и целина на глава  Peace Едно време моята баба слагаше и хрян,но не знам той за какво се слага и не слагам от него  Wink

# 88
  • Варна
  • Мнения: 154
Аз пускам няколко зърна бахар, двойно повече черен пипер и разбира се целина. Хрян и аз не слагам, въпреки, че имаме на двора.

# 89
  • Мнения: 9 108
от утре, до 06.11 в Била ще има карфиол на промоция - лев за кг, че тази година цената му е убиец.

Общи условия

Активация на акаунт