Математически турнири - 29

  • 75 663
  • 795
  •   1
Отговори
# 570
  • София
  • Мнения: 17 592
Край. Отивам официално да си върна всички дипломи. Само да намеря къде.

# 571
  • София
  • Мнения: 17 592
А-ха., тайната е разкрита! Майка ми, която е дългогодишен университетски преподавател (ХФ, не хуманитарни Wink ), след като го изкара като нас вторник, и като разбра, че отговорът е Неделя, разкри тайната. "На разсъмване" означава преди сутринта, не сутрин рано. Преди да се е съмнало - и затова в първата Сряда след 8те останали ябълки като се е съмнало са се появили още 13. Това, обаче, изисква твърде фино познаване на езика, което на мен ми липсва - за мен "разсъмване" означаваше просто "сряда сутрин" и никак не се замислих за "вторник през нощта с/у Сряда, но след посещението на Ламята". На тази задача категорично щях да се проваля с гръм и трясък.

# 572
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Може ли компенсация за поредните постове - един с година и задача за таз' мистерия, моля?
Стана ми интересно. И още по интересно с таз' езикова игра, която не ми се вярва.

# 573
  • Варна
  • Мнения: 677
Искам да попитам за една задача от вчерашното мат. състезание Иван Салабашев, извинявам се ако тук не е мястото. Задачата е от 4 клас,5 задача: В сряда на разсъмване на едно вълшебно дърво имало 8 златни ябълки. Всяка нощт Ламята изяждала 5 от тях. Всяка сутрин на дървото пораствали нови 13. В какъв ден от седмицата за пръв път на дървото е имало над 500 ябълки? Отговора е: НЕДЕЛЯ

Абе аз май успях да получа четвъртък, ама нейсе, нещо може да съм проблява; хайде да го повторим.

Всеки ден (по-право всяка нощ) има прираст от 13-5=8 ябълки.След колко дена ще надвишат 500? Ами 500/8 = 62.5 . Добре де, ама то си имало още 8 изначални в сряда сутрин, така че 62 дена *8 ябълки = 496 ябълки, + 8 изначални ябълки = 504 “ 500, значи, след 62 дена сме ги стигнали заветните 500. И кой ден се е падал сряда + 62 дена? Ами, 62/7 = 8.85 седмици. От сряда след 8 седмици е било пак сряда. А 0.85.. седмици *7 = 6 дена.  Сряда + 6 дена = ВТОРНИК. Как са получили НЕДЕЛЯ - не знам.

Първата сутрин също трябва да се прибавят 13 ябълки и отговорът се получава.

# 574
  • Мнения: X
Може ли компенсация за поредните постове - един с година и задача за таз' мистерия, моля?
Стана ми интересно. И още по интересно с таз' езикова игра, която не ми се вярва.
Вероятно е това:
В сряда на разсъмване на едно вълшебно дърво имало 8 златни ябълки. Всяка нощ Ламята изяждала пет от тях. Всяка сутрин на дървото пораствали нови 13. В какъв ден от седмицата за пръв път на дървото е имало над 500 ябълки?
И не виждам никакъв проблем с условието.

# 575
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Кати, майка ти е права и аз също не виждам проблем.Simple Smile

Дидева, мерси!
Скрит текст:
"В сряда на разсъмване на едно вълшебно дърво имало 8 златни ябълки. Всяка нощт Ламята изяждала 5 от тях. Всяка сутрин на дървото пораствали нови 13. В какъв ден от седмицата за пръв път на дървото е имало над 500 ябълки? Отговора е: НЕДЕЛЯ"

ср -  разсъмване 8 /след изяждане/ ; ср сутрин 21/след порастване/.

# 576
  • Варна
  • Мнения: 346
Искам да попитам за една задача от вчерашното мат. състезание Иван Салабашев, извинявам се ако тук не е мястото. Задачата е от 4 клас,5 задача: В сряда на разсъмване на едно вълшебно дърво имало 8 златни ябълки. Всяка нощт Ламята изяждала 5 от тях. Всяка сутрин на дървото пораствали нови 13. В какъв ден от седмицата за пръв път на дървото е имало над 500 ябълки? Отговора е: НЕДЕЛЯ
едно ученическо решение
в сряда на разсъмване има 8 ябълки - значи следващата сряда на разсъмване ще има 8+56=64 яб.
500/56 = 8,925..... или след 8 седмици в сряда на разсъмване ще има 8+8*56=456 яб.
в четв. на разсъмване 464, петък 472, събота на разсъмване 480, неделя на разсъмване 488, но в неделя вечер, след като през деня са пораснали и все още не е паднала нощта ще бъдат 488+13=501 яб. => отговор НЕДЕЛЯ

# 577
# 578
  • София
  • Мнения: 17 592
Искам да попитам за една задача от вчерашното мат. състезание Иван Салабашев, извинявам се ако тук не е мястото. Задачата е от 4 клас,5 задача: В сряда на разсъмване на едно вълшебно дърво имало 8 златни ябълки. Всяка нощт Ламята изяждала 5 от тях. Всяка сутрин на дървото пораствали нови 13. В какъв ден от седмицата за пръв път на дървото е имало над 500 ябълки? Отговора е: НЕДЕЛЯ

Абе аз май успях да получа четвъртък, ама нейсе, нещо може да съм проблява; хайде да го повторим.

Всеки ден (по-право всяка нощ) има прираст от 13-5=8 ябълки.След колко дена ще надвишат 500? Ами 500/8 = 62.5 . Добре де, ама то си имало още 8 изначални в сряда сутрин, така че 62 дена *8 ябълки = 496 ябълки, + 8 изначални ябълки = 504 “ 500, значи, след 62 дена сме ги стигнали заветните 500. И кой ден се е падал сряда + 62 дена? Ами, 62/7 = 8.85 седмици. От сряда след 8 седмици е било пак сряда. А 0.85.. седмици *7 = 6 дена.  Сряда + 6 дена = ВТОРНИК. Как са получили НЕДЕЛЯ - не знам.

Първата сутрин също трябва да се прибавят 13 ябълки и отговорът се получава.

Да де. Разбрах. "Разсъмване" било преди съмване - пък 'мен ми звучеше като да е посред съмването...

# 579
  • Мнения: X
Да де. Разбрах. "Разсъмване" било преди съмване - пък 'мен ми звучеше като да е посред съмването...
Ще помоля да приключим с лирическите отклонения. Темата е за математическите турнири, а не за това, как някой родител разбира значението на дадена дума.

# 580
  • Варна
  • Мнения: 709
Добро утро! Виждам, че вече има резултати от Ив. Салабашев за Сливен. За други градове има ли? Ние се явихме с второкласниците и имаме грешки, но ми е интересно да видя резултата за Варна.

# 581
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Има още два града нагоре в постовете.
За Варна ще има на 12.12.

# 582
  • Варна
  • Мнения: 709
Благодаря, Ом, сега видях датата.   bouquet

# 583
  • София
  • Мнения: 17 592
Да де. Разбрах. "Разсъмване" било преди съмване - пък 'мен ми звучеше като да е посред съмването...
Ще помоля да приключим с лирическите отклонения. Темата е за математическите турнири, а не за това, как някой родител разбира значението на дадена дума.


Знаеш ли, това е леко... как да се изразя по-меко? грубо и... ами, може би граничещо с невъзпитано или във всеки случай ... е, недипломатично - изказване, което обичайно не е - или поне не беше навремето - добре приемано във форума. Повечето участници съумяват да запазят "даскалското поведение" за класната стая - или за дома си, ако там порядките са такива. Моля, опитай да се придържаш към добрия тон.

# 584
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Май на мен най-много в момента ми отива да се намеся Simple Smile без много обидени и с шанс да се усмихнете на спама:

оооооммммммммммммммммммм Simple Smile

Скрит текст:
Кати, твойто изказване да не е учтиво? С всичките намеци и квалификации?
3 твои поста за една дума /спам от поне 2 поста/, молба да спреш и още един твой коментар след него. Инртересно Simple Smile Мир! Simple Smile

Ако искаш да ми отговориш с усмивка, пиши ми лично, моля Simple Smile Без усмивка, никъде няма нужда Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт