Искам да кажа ... (17)_29.12.2014-04.01.2015

  • 44 638
  • 1 018
  •   1
Отговори
# 240
  • София
  • Мнения: 17 283
Ау, Валери, не знам, каквото вземе мъжа ми - аз му казах само - гледай да е свинско и да има тръстички места, да не е само филе.

# 241
  • Мнения: 22 433
Бърди, предварително мариновай за час в зехтин, лимонов и портокалов сок и подправки каквито харесваш.
После печеш.
Отдолу задължително слагам лук нарязан на кръгчета, месото и наливам бира. Ако искаш да са крехки, покрий с фолио за 20мин, после го махни и печи до порозовяване.

Направих едната салата....сега подхванах десерта, който май няма да карам по рецепта, а на око.

# 242
  • София
  • Мнения: 18 679
Бърди, аз на пържолите след толкова години най-накрая им хванах цаката. Значи приговяш си ги, както обичаш, капваш им малко мазнина и течност /бира, вино, каквото обичаш/, завиваш ги с фолио и пускаш фурната на силно. Като чуеш, че забълбука течността /около 15 минути/,намаляваш на много слабо - при мен около 150-160 градуса и ги забравяш. Така, с дълго печене на слабо и под фолио стават супер крехки, буквално не ти трябва нож. Само накрая ги отвиваш за десетина минути да придобият загар. Пробвай, няма да съжаляваш, в печенето им е тайната Peace

# 243
  • Мнения: 5 940
Най-вероятно ще са вратни.  Ако е така, добре е да са дебели поне два сантиметра., нарязани напречно на мускулното влакно. И после марината с мазнина, както е писала Sesylle , може и запечатване на тиган за по четири-пет минути от всяка страна да изтегли мазнината и после си ги доизпичаш на фурна с бирата.
На мен най-крехки ми стават с прясно мляко. Първо марината с мазнина, после заливам с мляко. Харесвам ги с мащерка. Но и с с бира е вкусно.
 

# 244
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
И аз пържолите ги правя като Белинда. С бира и с подправка за скара от Лидл. Стават мозък.
Довечера ще ме изненадат, изобщо не знам какво ще готвят.

# 245
  • София
  • Мнения: 23 096
Добро утро!  Grinning
След среднощните ми приключения (за мен е приключение да заспя в 3 ч.), се събудих в 12.  Crazy Отвратителна работа е ставането по обяд, чисто хабене на време. Друго си е да си заспя по протокола в 22,00 ч.!

Нефертари, аз кат изявена боркиня за свобода и справедливост, ако бях от другите две ваши приятелски семейства, щях да повдигна въпрос към домакините. От друга страна, положителното е, че няма да ти се наложи да търпиш малките деца.  Mr. Green Аз например, бих се изнервила да ми се циври на главата, а и със сигурност ще слушаш разните му там разговори на кой му пораснало зъбче и на кое бебе акото му е било зелено.

Да се отчета по кулинарните въпроси. Пържолите са във фурната, но не знам голи ли са или има нещо около тях, че не питах майка ми. Друга манджа е готова върху котлона - свински мръвки с гъби и лук. Майка ми ще опече питка довечера, а аз ще врътна баницата и две салати. След час отиваме да си вземем тортата, която поръчах и да купим портокали и мандарини, че дъщеря ми тия дни набива усилено плодова салата, а въпросните плодове ни привършиха.

# 246
  • София
  • Мнения: 17 283
Ееее, момичета, чудесни сте, чу-дес-ни!! Безкрайно благодаря! Ще направя и маринатата на Мирето и забравеното печене по Белинда. Дано тоя път ги докарам  Laughing

Ако станат, пак ще обяснявам на мъжа ми, че от форума съм се образовала, напоследък все 'форума' ми е отговора  Laughing Откъде ти хрумна да правиш баница с праз и кайма? Къде я намери тая рецепта за тутманик в хлебопекарната? Къде пък ги намери тия хубави кутии за сладки?  ... всичко във форума  Laughing

# 247
  • Ако искаш да бъдеш щастлив, бъди!
  • Мнения: 10 142
Тонка, изключваме нощем климатиците за икономия. Климатиците са в помещението дневна и кухня, а в спалнята имаме друго отопление. И понеже климатиците затоплят бързо, сутрин ги включваме, после докато си в банята, вече е станало топло и така.

Алечка, ето ти малките баклавички:

1 пакет фини кори (аз ползвам Фамилия)
100 г хубаво краве масло, разтопено (не запържено!)

За плънката: 2 яйца + 1 ч.чаша захар + 1 ч.ч. брашно + 1 ч.ч счукани или нарязани орехи, препълнена + 1 ванилия

За сиропа: 3 ч.ч захар + 3 и 1/2 ч.ч. вода + настъргана кора от 1 лимон + 1 пръчка канела + кафена лъжичка лимонтозу. Ври 10 мин.

Нужна е голяма тава - аз ползвам дълбоката тава от печката. Намазва се с масло.
Всяка кора се намазва леко с масло (най-добре с четка), в единия край се поставя една голяма супена лъжица от плънката като тъничко въженце от край до край възможно най-равномерно. Завива се стегнато на ролце и се слага в тавата. После следващата и т.н. Трябва да са плътно едно до друго и да се преценява да се съберат всичките. После се пекат на 170 градуса в  предварително загрята фурна около половин час на средно ниво. Трябва да се наблюдават - щом се зачервят приятно, може да се намали до 150 градуса, но вникакъвслучай да не се пекат по-малко от 30 мин., че ще останат вътре сурови.
Изпечени, се оставят да изстинат. После се нарязват с много остър нож така: Първо по средата на две половини. После всяка част на още две половини, после на още две - получават се осем стройни редички от баклавички по два пръста. Внимателно с рязането, да не се разпарцальосат.
Докато изстива, сварявате сиропа, точно спазвайки пропорцията. Вари се точно 10 мин. средно силно да ври. Лимонтозуту може да се замени със сока на половин лимон, ако нямате.
Когато е готов сиропът, изваждане канелената пръчка и заливате изстиналата  баклава. Това е много важно! Ако е топла, ще стане титляво.
Друго важно нещо: тавата да не е много плитка, че да може да поеме сиропа.

 JoyММ в момента прави икономически план как ще заботеем с тезибаклавички -по колко ще ги продаваме, той ще ги разнася с колата, на колата ще има картинка на баклавичките и пр. мечти
Joy Joy

# 248
  • София
  • Мнения: 23 096
Бърди, аз като се изкажа по някой въпрос, не от моя компетенция, мъжът ми веднага ме засича: "В бг мама ли го прочете?". Най-дразнещото е когато си споделям лично мои размисли, а мъжът ми настоява, че съм ги прочела във форума. И го навиквам хубаво, от рода на: "Аз да не съм ти някоя тъпачка без собствено мнение, че да трябва да го чета някъде". Той, за да ме подразни още повече: "Ааа, отде да те знам"... И аз се фръцвам и се нацупвам, и така се получава веселбата...

светалчо, ама не съм много съгласна за икономията.  Grinning Оставете климатиците на 19 градуса примерно и на най-ниска степен на вентилатора. Така ще включва когато има нужда и няма да замръзнат перките. Аз дори и не знаех, че замръзват, понеже никога не сме имали подобни проблеми.

# 249
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Той и моят ме подкача така, а аз му отговарям, че само в бг-мамма може да се намери всичко, каквото ти трябва.

# 250
  • Мнения: 4 785
Аз пържолите ги намазах със зехтин и подправка, може и само сол, от предната вечер, но стават и за час-два така. И сега ги пуснах със сос от сметана, малко вино и малко вода + сушени манатарки. Първо на 180 градуса, докато кипне соса и после за 2 часа най-много на 150, даже по, малко, обърнах ги и сега леко ще ги запека и не би трябвало да са подметка  Crazy

Споко и мен ме мамосват - всички рецепти, мнения и новини били от бг-мамма. Ама като опрем до някой сериозен въпрос, що ме праща тук да видя, а, а???

# 251
  • Варна
  • Мнения: 1 790
Сто шейсет и четири на петдесет и седем, бях онзи ден. Първият размер няма да мръдне, то е ясно, но за втория се притеснявам сериозно. Добре, че имам едни по-широчки гащи, та в понеделник да има с какво да ида на бач. Баклава правя веднъж в годината - за Нова година. След малко отивам да и сваря сиропа, ще има време да се напои. Никога не стигаме до нея навръх празника. Една салата имам да нарежа, децата и казват салата-манджа. Другите манджорляци и баницата - довечера.

# 252
  • София
  • Мнения: 18 679
Да, всички мъже на бг-мами ги бъзикат очевидно по един и същи начин, но като опре до нещо, дето не го знае - я, иди питай там мамите. Ми питай си татковците, бе, като много знаеш Crossing Arms
Куркума, не се засягай, тебе за мама те броя.

# 253
  • Ако искаш да бъдеш щастлив, бъди!
  • Мнения: 10 142
 Joy Joy Joy Joy

# 254
  • София
  • Мнения: 23 096
Мъжът ми е много важен. Никога няма да ме прати да питам нищо във форума. Явно му е под достойнството да ми го предложи като опция.

Общи условия

Активация на акаунт