Готварската книга на „Искам да кажа...“

  • 302 874
  • 1 151
  •   2
Отговори
# 420
  • Мнения: 10 874
Пълнозърнести мъфини на Янeчeк

Пропорцията ми е следната - 125 гр брашно, 35 гр какао, 220 мл топла вода, eдно яйце, 50 мл олио, 135 гр захар и 1 лъжичка бакпулвер. Изглежда много рядко, но стават много пухкави и леки кексчета.

постът тук

# 421
  • Мнения: 10 874
Мъфини с овесени ядки на rummi_pl

Овесени ядки – 2 ч.ч. финни
Прясно мляко  - 1 ч.ч.
Бакпулвер – ½ с.л.
Канела – 1 с.л.
Сода за хляб – 1 к.л.
Сол – 1 ч.л.
Яйце – 1 брой
Кафява захар (може и бяла) – ½ ч.ч.
Олио (разтопено масло) – 1/3 ч.ч.
Ябълки – 1 ч.ч. настъргани
Орехи – ½ ч.ч. натрошени

В купа се смесват ядките, содата, солта, бакпулверът и канелата. Объркват се и се заливат с прясното мляко. Сместа се оставя да престои 20 минути, за да омекнат хубаво ядките.
В друга купа се разбиват яйцето със захарта, след това на струйка се добавя олиото. Накрая се добавят орехите и настърганите ябълки. Разбиват се с вилица. Сместа се изсипва в овесените ядки и леко се разбърква.
Във форма за мъфини се разпределя сместа. Кексчетата се пекат в предварително загрята фурна на 180 за 20 минути.

постът тук

# 422
  • Мнения: 10 874
Идеи за оползотворяване на праз лук

Зимна Утрин (пост):

Ако имаш зелева чорба, ситно накълцан, с малко червено пиперче и мазнинка...

Стейси Грей (пост):

За праз се сещам да се добави в доматена консерва, мусака.

Ая (пост):

Често приготвям пържени яйца с праз, може и сланина, за който е  на режим с мазнини.

Янeчeк (постове тук и тук)

Празът е един от любимите ми зеленчуци, по цяла зима готвя с праз - слагам го суров в салати - с маслини и лимон, с домати от косерва или с лютеница и сирене. В крем-супа от тиква - накрая, след като се оттегли от огъня. Готвя свинско и телешко с праз в гювеча, слагам го в боб и леща, правя нещо като пай с праз - тесто за хляб се разстила в тавичка тъничко, като краищата се задигат по стените, вътре се пльоква плънка от задушен праз, сирене и яйца и се пече.

Сетих се и един пирог с праз, пилешко и ориз, тестото е маслено.

YanaDG (пост):

Моят мъж редовно си пържи праз. Или си прави зимна салата - белени домати с праз.
А така приготвената зелева чорба - както писа Зимна утрин, е добавка към тутманика, който правеше свекърва ми и бабата на моя мъж.

mariat (пост):

Рецептата с праз, маслини и ориз е нещо като македонски гювеч. Ама си трябват и домати.

JACKLIN* (пост):

Праз много обичам със свинско или с пиле, сметана и манатарка ммммм, разкош!

svetal4o27 (пост):

Праз с ориз на манджичка е вкусно, а пък и в баница може да се сложи този праз с ориз.
Праз с яйца и аз много уважавам и въобще праз.
Всякакво тесто с праз - киш, лазаня, обикновени банички.

Dum spiro spero (пост):

Когато имам излишен, нарязвам го, мятам го в торбички във фризера и после кеф ти с месо, кеф ти на сармички, баници, с ориз, хем не се занимаваш излишно да режеш праз после/или лук/ директно мяташ от фризера готовата, накълцана продукция

Последна редакция: пн, 20 мар 2017, 23:25 от Лале в дъжда

# 423
  • Мнения: 10 874
Руло с праз на Янтра

Значиии, рецептата е на баба ми.
3-4 стръка праз се изчистват и задушават в мааааалко олио и мааалко вода до състояние на готовност, да омекнат. Забърква се тесто от 3 ч.ч. брашно, 1 ч.ч. кис. мляко, 1/2 ч.ч. олио, 1 ч.л. сода бикарбонат, 1/2 ч.л. сол. Слагаш содата в млякото, сипваш в брашното, добавяш олиото, месиш. Тестото се разточва до около сантиметър върху хартия за печене, после се слага плънката, после се завива на руло и се пече.

Аз слагам и малко пушен бекон, ама и без бекон може. Може и с червен лук. Може и с друга плънка.

постът тук

# 424
  • Мнения: 10 874
"Пляска" на mariat

Забърква се тесто с царевично и бяло брашно(2 към 1), кис. мляко, бакпулвер, олио и яйца. Задушаваш праза. На дъното слагаш тесто, после разпределяш праза, отгоре останалото тесто. Отгоре ръсиш сусам и с мокри ръце заглаждаш. При праза може да сложиш и сирене.

постът тук

# 425
  • Мнения: 10 874
Тиквички с картофи и сирене на belinda

Нарязани на колелца, с картофки на колелца, пресен чесън, копър, зехтин и много сирене - ред това, ред онова, ръся сирене помежду пластовете, наливам малко водичка и пека около 50 минути на 200 градуса. Накрая ръся обилно с кашкавал и дозапичам. Сервирам го с кисело мляко с още чесън и копър  Crazy Ако нямам кашкавал, може и във вариант на огретен - заливам с кисело мляко и яйца и запичам. Трети вариант, ако нямам и сирене - само тиквички и картофи запечени, после се объркват с копър, магданоз и дресинг от зехтин, оцет и сол, става нещо като салата - топла, студена, всякак е хубава. В този вариант чесънът е хубаво да се сложи накрая, суров. Четвърти вариант - понеже имах хубави домашни яйца, направих огромна заливка от 6 яйца и кофичка кисело мляко, по половин връзка копър и магданоз. С това залях поопечените тиквички и картофки, със сиренце между тях. И накрая яко с кашкавал.

Последна редакция: пн, 09 юли 2018, 23:04 от Лале в дъжда

# 426
  • Мнения: 10 874
Идеи за кремове за торта

mariat:
Взимаш една течна сметана 200 мл (може и сладка- само си прецени колко обичате да ви е сладко) и половината я разбиваш с миксера. Разтопяваш един бял шоколад на водна баня. Към него прибавяш консерва кондензирано мляко(има и подсладено, то е по- вкусно). После добавяш и сметаната. Бъркаш с шпатула, не с миксер, защото ще спадне. Ако желаеш и лееека импровизация в част от крема може да добавиш кокосови стърготини и малко есенция ром или бейлис.

mariat:
Купуваш 2 пудинга ванилия на доктор Йоткер. За тях ти трябва 1 л. прясно мляко, но аз те съветвам да е около 800 мл. и 10 с.л. захар. Правиш нишестето. Разтопяваш на водна баня 2 бели шоколада и ги объркваш. После слагаш опаковъчно фолио, което да полепне по крема. Така няма да се образува коричка. Като изстине мажеш блатовете.

2в1:
Получава се масло с дулче де лече, но си е тежък крем.
Или 250 гр масло разбиваш с 1 кутия (около 400г) подсладено кондензирано мляко и накрая добавяш 1 ч.ч. кокосови стърготини.
Ако не държиш задължително да е маслен крем можеш да пробваш и този:
1 кутия (500 гр) маскарпоне + 1 кут. Филаделфия + сладкарски крем (мляко, захар, яйца, брашно, ванилия)  направен с 1/2 л прясно мляко. Сладкарския крем можеш да го замениш с крем "Оле Ванилия" на Йоткер без варене, но го разбиваш с 300 мл мляко, а не както е по указание с 400 мл. Правиш доза с две пакетчета и съответно 600 мл мляко. Маскарпонето и крема сиренето ги разбиваш с малко пудра захар, но не с миксер, за да не се втечнят. После ги смесваш със студения крем.

Sesylle:
Крем който много се харесва вкъщи и дори с купени блатове тортата става разкош д него.

2пак нишесте д-р Йоткер се сваряват в 500мл прясно мляко и добавяш захар на вкус.  
Оставяш настрана да се охлади крема, като постоянно се разбърква, за да не направи коричка.

Отделно разбиваш 125гр краве масло с 150гр захар. Един по един добавяш 4 жълтъка и разбиваш още 10мин.
След това постепенно прибивяш охладения крем пли непрекъснато разбиване.

Ая:
Аз последно правих торта с медени блатове от Берьозка, крем само заквасена сметана и захар, + малко сладко от боровинки. Става доста приятна.

blackcat6:
Аз правя крем с маскарпоне, заквасена сметана и едно кисело мляко висок процент, пудра захар и желатин. Редя и банани между блатовете и много им харесва. Даже синът ми я предпочита и понеже е юни месец и има разкошни ягоди украсявам с ягоди и пурички, много добре ми се получава.

Последна редакция: пн, 12 мар 2018, 13:14 от Лале в дъжда

# 427
  • Мнения: 10 874
Телешко варено на mariat

Рецептата я знам от леля ми- снаха в Чепеларе. Та съм си я кръстила Чепеларска манджа. Правила съм я и със свинско. Обаче не едновременно с телешко. Та я препоръчвам.
Месото на по- големи парчета завира с повечко вода. Отпенва се. Добавя се малко олио,  стъбла целина, кромид- лук(стар), чесън, морков (на ситно, за да овкуси по- добре чорбата), бахар, черен пипер на зърна, дафинов лист. Когато месото се е посварило се добавят моркови и картофи на по- едро. Добавям и един гъбен бульон и голяма бучка масло. Преди да махна от котлона слагам доста магданоз и целина. Към тази манджа може да се направи и купичка с оцет и чесън и да се слага по лъжичка- две. Много е вкусна и по двата начина.

Onna-bugeisha:
Телешкото варено си е телешко варено - морков, картоф, лук, целина, сол, черен пипер, бахар и магданоз. Няма много вариации по темата.

daviz:
Телешкото винаги слагам в студена вода и винаги гледам да взема нещо с кокъл за да пусне плътен бульон.Иначе кервиз(целина)вместо магданоз слагам,бахар,дафинов лист индийско орехче,кориандър.Слагам и чушка към картофа и моркова

Последна редакция: сб, 13 яну 2018, 14:10 от Лале в дъжда

# 428
  • Мнения: 10 874
Пържени филийки „торрихас“ на Тарталета

Традиционни испански, великденски. Чудно лесни, чудно вкусни и чудни като за лакомници.

1 суха франзела( поне от преден ден да е, тук продават специален хляб за торрихас по пекарните)
1 л пълномаслено прясно мляко
100 г захар
пръчка канела( или на прах)
2 яйца
олио( зехтин)

Оставяме на слаб огън да заври млякото, с канелата и захарта. Като заври, се дръпва от огъня и се оставя да се охлади, не напълно. В сместа се потапят филийки от франзелата, по- скоро се накисват, докато добре се напоят със сместа, но пък да не се чупят от напояване. Потапяме после от двете страни и в разбито яйце и пържим в нагорещената мазнина. Вадят се на кухненска хартия да попие мазнината, охлаждат се леко и се наръсват със смес от захар и канела. Може да се полеят с мед или някакъв друг сироп. Опитвала съм полети със сироп от бренди, канела и захар, удивителен вкус!

постът тук

# 429
  • Мнения: 10 874
Сьомга с гарнитура от талиатели с броколи и сирена на Down Under

(винаги ползвам прясна паста).
 - ползвам два или три котлона. На единият сапичам котлетите сьомга с малко сол, масло и лимонов сок. (трябват им под 10 минути)
 - Едновременно с това бланширам броколите и варя талиателите (между 3 и 8 минути).
 - Разтапям синьо сирене, бри и/или камембер и добавям сметана (2-3 минути).
 - Добавям към разтопените сирена броколите и талиателите и разбърквам.
 - Сервирам.

# 430
  • Мнения: 10 874
Пилешки филенца със сос от сирена на Down Under

 - В тиган запичам нарязаните на ивици филета с малко масло (трябват им 2-3 минути). Отделям ги в купа с капак и прявя сос от наличните сирена и сметана (разтапям синьо сирене, бри и/или камембер и добавям сметана) в същия тиган.
 - Заливам филетата и ги оставям да поемат от соса за около 10 минути.

# 431
  • Мнения: 10 874
Идеи за приготвяне на пилешки дробчета

Titina

Дробчетата овалвам в царевично брашно и запечатвам на сух тиган. Изваждам ги, добавям мазнина и връшам дробчетата. заливам ги с прържена праскова със захар. Стават уникално добри.

постът тук

raja_nikol

Овкусяваш със соев сос, черен пипер, лъжица горчица и 2 лъжици майонеза. Оставяш за кратко, овалваш в галета и печеш в/у хартия, съвсем мъничко олио капвам. Много бързо стават,  ако ги печеш повече стават жилави  Peace Стават като панирани Crazy

И с много лук пак на фурна ги правя, супер става, но доста мирише докато се наготвят Wink

постът тук

Mariposa_Malva

Дробчета правя с много лук, гъби и моркови. Няма какво да му объркаш.

постът тук

svetal4o27

Пека ги с масло, сол и черен пипер, нищо друго. На фурна или на скарата-къщичка (т.нар. парти-грил). Обръщам веднъж, за 15-20 мин са готови.

постът тук

Последна редакция: пт, 24 мар 2017, 16:58 от Лале в дъжда

# 432
  • Мнения: 10 874
Пилешки дробчета със зеленчуци на mariat

Измивам дробчетата и ги завирам. Като почнат хубаво да ври водата ги прецеждам и измивам на течаща вода.
После ги кипвам пак за десетина минути. Изцеждам и нарязвам на две, на три.
През това време на друг тиган приготвям зеленчуците- тиквичка нарязана на ситно. Запържвам за минути в много малко мазнина. Леко посолявам. Изваждам. Слагам пак малко мазнина и запържвам чушка- зелена, червена. Посолявам и махам от котлона. После е ред на пресните гъби. Накрая слагам морковите. Тях освен в мазнина ги готвя с малко соев сос. Махам ги от котлона. Зеленчуците не ги прави до готовност. Така... идва ред на доматения сос. Аз предварително го сгъстявам с малко вода, мазнина, сол и захар. (Не ям сурови домати и това е вариант за мен да не ми миришат на пресен домат). Сега се връщаш на дробчетата. Задушаваш ги в малко мазнина, добавяш стотина милилитра червено вино(може и да се пропусне). Като поизври виното добавяш зеленчуците и доматения сос. Оставаш на котлона за десетина минути. Овкусяваш по желание- кориандър, магданоз, черен пипер.

постът тук

Последна редакция: пт, 24 мар 2017, 17:00 от Лале в дъжда

# 433
  • Мнения: 10 874
Тесто за пица или пърленки на Down Under

750 гр. до кило брашни
кофичка кисело мляко,
пакет мая
1 ч.л. сода
1 яйце (може и две, ако са по-дребни)
щипка сол и захар.

Меся го в машината за хляб*, там и втасва. Когато го разточвам си омаслявам ръцете, откъсвам парче и разточвам върху плот, наръсен с брашно.

Правя тънка пица, намазвам я с доматен или бял сос и запичам леко (по-скоро исушавам), после редя каквото ми хрумне, запичам и натъсвам с кашкавал (моцарела).

Пърленките разточвам само намаслени, понякога слагам сирене и кашкавал и ги затварям. Пекат се за около 2 минути на барбекю.

*Да допълня за хлебопекарната.

Разбърквам содата в киселото мляко, после добавям и яйцето. Изливам в машината, после слагам и брашното и накрая сухата мая. Ползвам програмата за тесто. Тестото трябва да е много меко, за това и брашното не е точно количество. Трябва да се наблюдава първия път.

постове тук и тук

Последна редакция: пт, 24 мар 2017, 18:30 от Лале в дъжда

# 434
  • Мнения: 10 874
Пица на mariat

Тестото ми е на око- сол, мая, вода и брашно. Но винаги го оставям да си почине. После разстилям на хартия за печене и слагам доматен сос. Запичам на много силна фурна за няколко минути. Вадя и според желанията гарнирам. Ако използвам шунка или бекон(като колбас с по- водно съдържание) ги редя върху кашкавала. И пак запичам. Правя и пица с бял сос вместо доматен сос- сметана за готвене, щипка сол, риган, черен пипер и зехтин.
Като извадя пицата минавам с четка със зехтин крайчетата ѝ.
Въпреки, че и аз я правя тънка и я мятам в максимално гореща фурна, докато се изпече добре, кашкавалът е прекалено запечен. За да избегна това съм си хванала цаката- първо леко запичам блата с доматения сос, после добавям още малко доматен сос и плънката. Устройва ме
Пробвай и с кашкавал върху доматения сос. Елени много добре е описала и моята технология с царевичното брашно. Шунката е по- воден колбас. Ако го захлупиш с кашкавала, тя ще има вкус на варена, а не за запечена. Това е идеята.

Съвети за тестото за пица на mariat
Тайната е в дългото втасване. Та, ако искате тази вечер да хапнете хубави пици е трябвало да си направите тестото от вчера. При нас/мен рецептата е много проста- брашно, вода, сол и мая. Маята е минимално количество. Меся на ръка. После разделям тестото на колкото пици ще правя. Оформям хубави топки- да нямат никакви дефекти  Mr. Green и после леко овалвам в брашно. Редя ги на разстояние една от друга, но в съд в който да растат на височина, а не да се разливат. Отгоре покривам съда и оставям да втасат бааавно, та бавно. И да кажа че в пицарията на 7 кг. брашно слагахме 1 ч.л. суха италианска мая. Това само като ориентир.

Доматена подложка за пица на mariat
Купувам консерви белени домати. Слагам ги с малко вода +зехтин+захар+чер. пипер на котлона. После пасирам. Като махна от котлона добавям босилек- кога сух, кога пресен.
buni:
Аз меля пресни домати в чопъра и след това прибавям сол, чубрица, риган и босилек и  размазвам с лъжица по блата за пица.

elleni:
С купено тесто съм правила чудна пица. Пека я на много силна фурна, ниско долу, ръся тавата само с брашно (царевично), не омазнявам отдолу. За нас така има вкус на печена на пещ. Е почти де!

Последна редакция: чт, 07 ное 2019, 17:48 от Лале в дъжда

Общи условия

Активация на акаунт