За първи път със самолет

  • 31 931
  • 141
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9
Здравейте мамитаа, аз съм номче на 19 години и след 3 месеца ми предстои пътуване със самолет.Бихте ли ми дали малко съвети. Благодаря предварително

# 1
  • Мнения: 6 879
Аз съм на 19 и преди почти три медеца пътувах със самолет. Simple Smile
Не е хич страшно, така че не се плаши. На мен ми набиваха нашите разни филми по отношение на летенето, баща ми даже заяви, че на такава машина не би се качил и да умира, ама мен даже в асансьор повече ме е страх да се возя, отколкото в самолет.
Отиди на летището час и половина-два по-рано и на информационното табло се ориентирай кой е твоя полет и на кои гишета започва чекирането. На билета, който ти дават там пише boarding time - това ще рече, че трябва по това време да си минал сканирането и да си готов за отвеждане на полета. На гишето, където получаваш бордната карта ще ти кажат и на кой изход ятрябва да отидеш.
Информирай се добре какво е позволенето тегло и размери за чекиран и ръчен багаж, понеже, ако се окаже по-тежък трябва да плащаш доста солена сума или да изхвърлиш нещо. Не носи течности в разфасовки по-големи от 100 мл в ръчния багаж или трябва да ги опаковаш в специални торбички. А освен това в ръчния не може и да носиш остри предмети, ножове и общо-взето такива потенциални заплахи. Ако си пушач и заминаваш за дълго най-добре на самото летище се обади, за да разбереш колко цигари можеш да носиш, понеже от познати съч чувала, че е позволетно между 1,5 и 4 стека, ама като цяло за цигарите не съм много убедена. Обуй си чисти и здрави чорапи, понеже най-вероятно ще те накарат да се събуеш на скенера.  Mr. Green Ако си планувал да си купиш нещо от безмитната зона в София да знаеш, че през нощта не работи. Мен много ме заблуждаваха, че там мога да си купя нещо, всичко работело, бла-бла, ама в 6 сутринта жив човек нямаше там.
Много, много, много важно е да не забравиш лични документи (паспорт и/или лична карта), понеже ти ги искат за проверка няколко пъти и е важно да са в теб.
Не забравяй в самолета да си изключиш мобилния телефон и ако имашя някакви други такива джаджи, но ако имаш електронен четец може да си четеш за него няма проблем. Simple Smile Случай стюардесите, които показват какво трябва да се направи в случай на авария. Времето минава доста бързо, ако е на дестинация час и половина-два от България, така че няма да ти доскуче.
Аз добре пътувах и макар че на един-два пъти казаха да затегнем коланите заради турболенция нищо не усетих и беше супер.
Като кацнеш минаваш пак да ти проверят личния документ и търсиш къде ти е багажа. Това става лесно, понеже около теб 100% ще има някой, който си запомнил от самолета и може да вървиш след него.
Приятен полет. Simple Smile

# 2
  • София
  • Мнения: 16 042
Няма страшно. Много е приятно и бързо пътуването със самолет, ще ти хареса.
Михаела ти е дала насоки за най-важното.
За да не ти заглъхват ушите при  излитане и кацане - може да смучеш някакъв кисел бонбон. Ако не обичаш - просто дишай с отворена уста.

# 3
  • Мнения: 9
Благодаря ви за отговорите Simple Smile ако има и други нека кажат и те ако е пропуснато нещо.Другото което исках да попитам какво да хапна преди полет за да не ми прилошее?Попринцип като съм пътувал със автобус като малък на екскурзии и прочие не ми е ставало лошо. , та бихте ли ми препоръчали и нещо профилактично да пийна за да не ми прилошее и да повръщам защото това ми е най-омразното и имам нещо като "страх" от повръщането (може и да е смешно , но .. ФАКТ)

# 4
  • София
  • Мнения: 16 042
За хапване - нещо леко. Да не е трудносмилаемо, да не ти стане тежко на стомаха.
Просто каквото обичаш в умерени количества. Но и гладен не се качвай - по-вероятно е да ти стане лошо.
Самолетите са големи, летят плавно, не би трябвало да ти прилошее.
Просто не го мисли, не е страшно.
Вземи си нещо за четене - вестник, списание.

# 5
  • Мнения: 9
За хапване - нещо леко. Да не е трудносмилаемо, да не ти стане тежко на стомаха.
Просто каквото обичаш в умерени количества. Но и гладен не се качвай - по-вероятно е да ти стане лошо.
Самолетите са големи, летят плавно, не би трябвало да ти прилошее.
Просто не го мисли, не е страшно.
Вземи си нещо за четене - вестник, списание.

Мисля си нещо за кроасан (1-2) .Ще пътувам до Берлин ,  но за авиокомпанията още не знам защото билетите ще ги купува майката на приятелката ми и може да сме или с Easyjet или Bulgaria Air или някоя друга.Може ли да изкажете мнение за тези две авиокомпании.

# 6
  • Луната
  • Мнения: 3 211
Мисля си нещо за кроасан (1-2) .Ще пътувам до Берлин ,  но за авиокомпанията още не знам защото билетите ще ги купува майката на приятелката ми и може да сме или с Easyjet или Bulgaria Air или някоя друга.Може ли да изкажете мнение за тези две авиокомпании.

Easyjet спряха полетите до Берлин. Peace
А колкото до полета - не го мисли.

# 7
  • София
  • Мнения: 22 956
Aз пътувах миналата година с Bulgaria air до Берлин,всичко беше чудесно Simple Smile Колкото до храната с Bulgaria air винаги имаш осигурен сандвич и шоколадче,кафе и безалкохолно,които влизат в цената на билета Simple Smile

# 8
  • Мнения: 9
Блгодаря на всички ако има още нещо ще питам Simple Smile ако има нещо друго казвайте

# 9
  • София
  • Мнения: 3 797
https://www.sofia-airport.bg/%D0%BF%D1%8A%D1%82%D0%BD%D0%B8%D1%8 … D1%86%D0%B8%D1%8F
Прочети и  информацията на сайта на летище София.

# 10
  • Мнения: 4 766
Блгодаря на всички ако има още нещо ще питам Simple Smile ако има нещо друго казвайте

Когато минаваш проверката, гледай, ако можеш да избегнеш опашка, на която пред теб има бебешки колички. Бебешките колички се сгъват, за да минат през скенера, на малките деца обикновено се носят вода, ядене и прочие, които се вадят за проверка едно по едно (на брюкселското летище всичко се слага в едни апарати, на българското май също имаше нещо подобно), ние дори си носим лекарства, които трябва да бъдат в ръчния багаж, защото ако се загубят, ще стане страшно - та всичко това отнема време и обяснения, така че имай го предвид.

За повръщането - аз навремето пиех Медрин, лекарство срещу световъртеж. Питай в аптеките. Има и разни хомеопатични, ама щом не ти е ставало зле като малък, надали сега ще имаш проблем. Аз като малка бях уникална в това отношение, сега ми става зле, ако има завои, но в самолета нямам проблеми.

# 11
  • Мнения: 9
Блгодаря на всички ако има още нещо ще питам Simple Smile ако има нещо друго казвайте

Когато минаваш проверката, гледай, ако можеш да избегнеш опашка, на която пред теб има бебешки колички. Бебешките колички се сгъват, за да минат през скенера, на малките деца обикновено се носят вода, ядене и прочие, които се вадят за проверка едно по едно (на брюкселското летище всичко се слага в едни апарати, на българското май също имаше нещо подобно), ние дори си носим лекарства, които трябва да бъдат в ръчния багаж, защото ако се загубят, ще стане страшно - та всичко това отнема време и обяснения, така че имай го предвид.

За повръщането - аз навремето пиех Медрин, лекарство срещу световъртеж. Питай в аптеките. Има и разни хомеопатични, ама щом не ти е ставало зле като малък, надали сега ще имаш проблем. Аз като малка бях уникална в това отношение, сега ми става зле, ако има завои, но в самолета нямам проблеми.
Благодаря за съвета , а за това Медрин ще питам в аптеката.

# 12
  • Мнения: 2 369
Ако по принцип не си от повръщащите и си нямала проблеми с други превозни средства,миене на зъби и т.н. то и в самолета няма да повърнеш. Самолета се усеща само на излитане и на турболенция. В останалото време е все едно не се движи:) Е.....един път усетих и как "пада" надолу при снишаване за приземяване,но май смао един път беше това и тогавамалко ми стана неприятно както в лунапарк,но пак не съм стигала до повръщане. Имам над 20-ина полета аз,ако това е важно. Пътувам редовно с България ер и съм си доволна. Пътувала съм и с Изиджет, имаше и една унгарска компания,която сега точно и забравих името и не помня вече с какво друго,но от България ер повтарям съм си доволна. Сега ми предстои пътуване със Суис ер и да си призная леко се притеснявам. Избягвам нискобюджетните и чартърните полети. В самолета ще ти сервират сандвич и напитка (алкохолна,безалкохолна,кафе,чай).....друго май не се сещам.

# 13
  • Мнения: 1 253
Вземи си малка бутилчица с алкохол (50 или 100 гр, повече не е разрешено) за всеки случай. Ако са те наплашили родителите и нещо се притесниш, пийни едно малко. Голям кеф е да гледаш облаците и светът от високо, особено след едно питие. Не се притеснявай за питаш и говориш със стюардесите и служителите на летището, те са там затова.

# 14
  • Мнения: 101
Искам и аз да попитам нещо по отношение на ръчния багаж. Ще летим с България Еър. С малко дете сме и навсякъде му носим инхалатор /апарат за инхалации, а не "помпичка"/, както и лекарства за инхалации, които са в малки разфасовки /до 30мл/. Може ли да ги сложа в ръчния багаж, тъй като се притеснявам да не се счупят или изгубят в чекирания. Притеснява ме предимно инхалатора, но и за медикаментите ще е проблем, ако се изгубят, тъй като надали ще ги има точно със същите наименования като в рецептата в чужбина. Какво трябва да носим - рецепта или още нещо, и как да са опаковани? После се чудя дали на връщане, на другото летище, няма да имам проблем, или навсякъде правилата са еднакви за медицинска апаратура и медикаменти.

Общи условия

Активация на акаунт