Истанбул Летен и Вдъхновяващ [тема 37]

  • 71 977
  • 730
  •   1
Отговори
# 510
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 604
Bialk, благодаря много. Най-вероятно така ще направим.

Ох,то аз имах предвид сайта на Виаленд  Embarassed  Ама така съм го написала,че не става ясно. Този уикенд ще е посветен на детето изцяло,забележителностите вече няколко пъти сме ги прегледали. За едната вечер дълга разходка по Истиклял и френския сокак за капак,че ми е мерак вечер да седнем там. На 2 август е рождения ден- половината ден във Виаленд,другата половина в Миниатюрк. И после ако имаме сили ще седнем да хапнем някъде.

Твърде вероятно е да намаляват цените през август и септември. Миналата година като ходихме през юли хванахме някакво намаление от около 25 лири на билет. Аз също сега гледах за септември, защото за тогава мислим да ходим и ги дават по 49 лири, което си е много добре.

# 511
  • София
  • Мнения: 13 149

В сайта им пишеш регистрационния номер на колата и ти показва имаш или нямаш глоби.
Даже и лихви текат.
В горния десен ъгъл натискаш лупата Gecis Ihlali Sorgula
https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/bosCSC/hgs.jsf
Въвеждаш регистрационния номер на колата.

Има една особеност вместо български букви се пишат на латински.

И успяхте ли да видите нещо? При мен нищо не става като въведа номера на колата, а със сигурност я има в системата. Преди време съм влизала с номера на паспорта, но сега не ми се търси, за да видя дали ще стане. След това се виждаше, че на този паспорт е записана кола с номер ..... , нарушения и остатък в картата.

п.п. Написах един турски номер, взет от снимка. Излезе ми цяла таблица, но не мога да разбера точно какво има на нея. Simple Smile  Ето я таблицата -  Да видим какво ще изтълкувате за шАфьора. Wink

Проверих още един.  Mr. Green Този май само моста е минавал гратис.  Mr. Green Ето му таблицата (номерата умишлено съм ги изтрила):



Шефът на Тинтириминтири може би е прав, че чужденците не ги глобавят или поне тези чужденци, които нямат регистрация в системата с номер на паспорта. Simple Smile

Последна редакция: вт, 14 юли 2015, 14:33 от Тaня67

# 512
  • София
  • Мнения: 660
С неговия номер нищо не излиза,но все пак мисля да не рискувам Joy с нашата кола.

# 513
  • София
  • Мнения: 13 149
С неговия номер нищо не излиза,но все пак мисля да не рискувам Joy с нашата кола.

Според мен възприема само турски номера.  Grinning Иначе на още един му проверих - 2 глоби от началото на 2014 г. Интересно дали в тези таблици се съхранява завинаги информацията (глобите да са платени вече) или и на тях им се трупат без никой да ги събира?   newsm78 Този първия има над 1000 лири глоби, а някои от тях са още от 2013г.  newsm78

# 514
  • Мнения: 9
Здравейте мили момичета,
С интерес ви чета от няколко месеца, а днес вече се престашавам да се запиша при вас.
На 39г. съм, с едно неуспешно инвитро в България и две порастнали деца, които са от друг татко и които се получиха доста лесно, но тогава все пак съм била на доста по-малко години.
В БГ не дадох добър отговор на стимулацията - получиха се само 2 зрели яйцеклетки - те се оплодиха, но след трансфера на 3-ти ден резултатът беше отрицателен.
Прави ми впечатление, че в Туция вместо контрацептиви в предходния цикъл изписват Климара и Цетротид. Дали знаете случайно дали там има и изписват ли го Естрадиол на инжекции вместо Климарата?
Поддържащата терапия само от Кринон гел ли се състои или още нещо има? Кринона в какви дози, от кога и за колко време ви го изписаха? Кринон или инжекции е по-добре при поддържащата терапия?
Прави ми също впечатление, че не държат на имунологични и генетични изследвания, не се правят вливки и т.н.

# 515
  • София
  • Мнения: 13 149
Лусила, това е туристическа тема. В "Проблемно забременяване" има тема "Инвитро в Истанбул". Може би е добре там да зададеш въпроса си. Иначе и тук имаше една мама, която ходи за инвитро, но скоро май не е писала в темата.

Намерих темата - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=856568.0;topicrefid=19

Успех в начинанието! А ако ти трябва помощ да организираш нещо за разглеждане докато си в Истанбул, пиши пак тук и ще те упътим.  Wink

# 516
  • Мнения: 47
Здравейте! И аз с интерес чета темата, защото ми предстои престой през август около седмица в Истанбул. И понеже специално в Турция не съм ходила, а оставам с впечатление, че е ужасно горещо там, дано не е извън темата, но някой може ли да ме посъветва какви дрехи да си взема за пешеходните разходки (че съм по дългото вървене пеша), така че да не изгоря като рак и да не се стопя в жегата  Sunglasses

# 517
  • София
  • Мнения: 13 149
Здравейте! И аз с интерес чета темата, защото ми предстои престой през август около седмица в Истанбул. И понеже специално в Турция не съм ходила, а оставам с впечатление, че е ужасно горещо там, дано не е извън темата, но някой може ли да ме посъветва какви дрехи да си взема за пешеходните разходки (че съм по дългото вървене пеша), така че да не изгоря като рак и да не се стопя в жегата  Sunglasses

Виждам, че си от Пловдив. В Истанбул не е по-топло от Пловдив, дори е по-хладно. Особено край водата винаги духа. Почти винаги шалът, който е в чантата ми заради джамиите, влиза в действие когато съм на корабче за разходка или ферибот. А когато избираш дрехи, все пак имай предвид, че отиваш в мюсюлманска държава. Например една тениска е за предпочитане пред някое бюстие. И някакви летни панталони до коляно са за предпочитане пред къси панталонки. Няма да те върнат (свикнали са с многобройните туристи), но ако влизаш в джамии ще трябва да си покриваш раменете и коленете. А и по улиците ще привличаш погледите на скучаещите мустакати чичковци.  Wink

# 518
  • Мнения: 487
Здравейте,
И аз се върнах от поредния Истанбул. Не мога да се похваля, че видях много нови места - другата част от групата се оказа, че има навик да спи по няколко часа на обед, което означава, че от предварителната програма остана само пух и прах.
За хотела - Бялк го беше препоръчал, наистина е много добър  (http://www.hurriyethotel.com/index.html )- място(точно зад Сиркеджи), гледка от терасата за закуска към Босфора, супер любезен пресонал,  а и аз букнах в последния момент и излезе мноого евтино.
Пешеходните ми идеи си останаха идеи за следващ път.Все пак отидох до Sadberk Hanim Muzesi в Саръйер - хубавото е , че пътуваш почти час покрай крайбрежната , иначе самия музей - нищо особено, заслужаваше си само заради временна изложба на обувки от 18 - 19 век. Автобус 25Е пътува само по крайбрежната и е страхотно - и глледката е красива, и си набелязваш интересни местенца за разглеждане следващия път. Оттам с фериботната линия - Истиние - Ченгелкьой, малка разходка в Ченгелкьой и към Юскюдар. Вече е отворена джамията  Yeni Valide , която през септември беше в реставрация.Чинили джамия продължава да си е в реставрация. Успях да намеря и Отаатепе парк - хубав е, но не смятам да се връщам пак там.Отидох с автобус от Учителското кафене и се върнах пеша по една изключително стръмна и пуста улица, която ме изведе на главната, две или три спирки след учителското.В  учителското са вдигнали цените спрямо април, но  не много - за тази гледка и тази градина, съвсем си заслужава. И другото ново, което аз видях този път е музеят, където съхраняват вещи, използвани в началото на 20 век в Долмабахче - приятен музей, но нищо няма да се изпусне и да не се види....Останалото време мина по Истиклял(най- накрая намерих време и за музеят на дервишите, и той не е нищо особено), около Султанахмет, в Кадъкьой, по бул. Багдат и май това беше. Общо взето, от предварителния план може би половината успя да се реализира, но пък накрая всички бяхме доволни.
Специални благодарности за този , който препоръча Ehlitat Lokantasi  - много вкусно готвят, ама много.В пресечка на Истиклял, три пъти ходихме там да похапваме, препоръчвам десерта "триличе", ако правилно съм запомнила името.
Благодаря на всички, които ми помогнаха да си направя програмата - догодина ще я допълня и , евентуално, изпълня...Simple Smile

# 519
  • Мнения: 487
Забравих да се оплача - има нещо не както трябва с Истанбулкарт - по принцип гледам колко ми отчита, по - рядко гледам колко остава в картата, но ми направи впечатление, че гълта пари - просто изчезват...Един ден пътувах сама, в рамките на 5 часа смених 6 транспорта, за единия ми взе даже 0,85, после пътувахме още четири пъти , а се оказа, че ги няма 30 лири (за десет чекирания)..После за едно пътуване на двама души (тоест две чекирания) от 12,80 стана 6,55 - уж едно от 1,45 и едно от 2,15, а реално взе доста повече пари. На някой друг случвало ли му се е?

# 520
  • Мнения: 2 808
Момичета, можете ли да ми препоръчате с коя ТА да ползвам за 3-4 дневна екскурзия до Истанбул?
Не желая сама да организирам всичко. Искам да се кача в автобуса и някой да мисли за това да си прекарам добре.

# 521
  • Мнения: 487
Момичета, можете ли да ми препоръчате с коя ТА да ползвам за 3-4 дневна екскурзия до Истанбул?
Не желая сама да организирам всичко. Искам да се кача в автобуса и някой да мисли за това да си прекарам добре.

Разгледайте офертите на Караджъ турс.

# 522
  • Мнения: 4 660
С неговия номер нищо не излиза,но все пак мисля да не рискувам Joy с нашата кола.

Според мен възприема само турски номера.  Grinning Иначе на още един му проверих - 2 глоби от началото на 2014 г. Интересно дали в тези таблици се съхранява завинаги информацията (глобите да са платени вече) или и на тях им се трупат без никой да ги събира?   newsm78 Този първия има над 1000 лири глоби, а някои от тях са още от 2013г.  newsm78
Недей да се лъжеш , аз проверих нямаме глоби защото имаме такава карта .
А един приятел тъй ходеше без HGS карта като провериминалата година щеше да получи удар около 1000 лири. Сега незнам колко са станали, а и приятелят ми се отказа да ходи вече с тази кола в Турция. Crazy
Информацията се обновява на 2-3 дни

А пък ако не важат тия правила за чужденци защо ще ми продават тая карта.
Купихме я от PTT в Истанбул като попълнихме едни заявления където въведохме данните от паспорта на собственика- в случая на ММ

Но както и да е , всеки сам решава какво да прави.
Аз лично зараади някакви си  5 лири такса за магистрала не бих рискувала да плащам хиляди лири.
Глобата за преминаване без HGS карта до 1 седмица е 7 лири, ако не се плати до 1 седмица се удвоява 10 пъти и става 70 лири - тази информация ми е от местните жители.Лихвите си текат....

# 523
  • Мнения: 4 660
Забравих да се оплача - има нещо не както трябва с Истанбулкарт - по принцип гледам колко ми отчита, по - рядко гледам колко остава в картата, но ми направи впечатление, че гълта пари - просто изчезват...Един ден пътувах сама, в рамките на 5 часа смених 6 транспорта, за единия ми взе даже 0,85, после пътувахме още четири пъти , а се оказа, че ги няма 30 лири (за десет чекирания)..После за едно пътуване на двама души (тоест две чекирания) от 12,80 стана 6,55 - уж едно от 1,45 и едно от 2,15, а реално взе доста повече пари. На някой друг случвало ли му се е?
Има една особенност с тия карти Истанбул , когато се казваш на транспорта се чекираш също и когато слизаш.Ако не си се чекирала при слизане ти взема сумата за най дългия маршут.
Ако се чекираш на машинките при слизане ще ти вчема по малко.
Пример качихме се на метробус чекирахме се слязохме пак се чекирахме , после се качихме на трамвай пак се чекирахме и на слизане пак.От Авджълар до Топкапъ и обратно за 2 човека ни излезе 16 лири.

А пък като ти свършат парите зареждаш ги и продължаваш  Grinning

# 524
  • Мнения: 1 678
Извинете, че питам нещо не по темата. Писах и в друга тема за Турция(за живеещите в Истанбул) и ме препратиха тук. Имате ли идея как да издиря моя състудентка от Шумен - Шермин, която живее в Истанбул и е(беше) екскурзовод с руски? Благодаря.

Общи условия

Активация на акаунт