Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 51

  • 62 801
  • 743
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 11 101

Симптоми, характерни за това заболяване:
  - лесна уморяемост,
  - световъртежи, шум в ушите,
  - отслабена памет,
  - сутрешна подпухналост,
  - затруднено преглъщане, стягане в шията, уголемена жлеза
  - изпотявания, сърцебиене,
  - наддаване на тегло,
  - болки по ставите и мускулите и др.
Достатъчно е наличието на един или на няколко симптома, за да се насочи вниманието към  щитовидната жлеза.

Изследвания, необходими за диагностициране на заболяването - TSH, FT3, FT4, Anti-TPO(MAT) Anti - Tg(TAT)  + ехография при ендокринолог.
НЗОК заплаща изследванията на хормоните: TSH, FT4, Anti-TPO(МАТ)
Скрит текст:
Хормоните TSH и FT4 могат да се назначат и от общопрактикуващия (личния) лекар, по преценка и при необходимост.  Какъв да бъде броят на хормоните и кои да бъдат те, зависи от заболяването, което имате. Това решава лекарят специалист – във Вашия случай – ендокринологът.
Пациенти, страдащи от заболяването „Тиреотоксикоза” (хипертиреоидизъм) се наблюдават диспансерно от лекар - специалист по ендокринология и болести на обмяната - десет години. Консултативните прегледи се провеждат три пъти годишно - със снемане на общ клиничен статус с насоченост към сърдечно-съдовата система, нервна система, храносмилателна система и очен статус, ЕКГ. Един път в годината се изследват хормоните fT4 и TSH, и кръвната захар. Един път на две години имате право на консултация с кардиолог и със специалист по очни болести.


Витамини, минерали, хранителни добавки, подходящи за нас:
- Селен - предпочитайте под формата на l-selenomethionine който е органична форма. Предлага  се от много марки. Има клинични проучвания че дози от 200 mcg редуцират антителата ТАТ и МАТ.
- Витамин Д -важен имуномодулатор, често срещани са ниските му нива при хора с Хашимото. За установяване на дефицит се прави изследване на 25 OH Vitamin D. Избирайте вариант на капки а не таблетки. Най-разпростанен у нас е Вигантол.
- Магнезий
- ОМЕГА 3 помага за възстановяване на имунния баланс и за контролирането на нивата на възпаление в организма.
- Цинк
- Желязо - при установена анемия с липса на желязо
- b12 -при установена анемия с липса на b12
- Пробиотици -често срещано при Хашимото са проблемите с червата и храносмилането
- Енизими и диджестиви -подпомагат храносмилането. Не се употребяват при язва и гастрит.
Желателно отстояние между приема на витамини, минерали и хормона:
Витамин Д - поне осем часа след хормон
Витамин В12 - поне 4 часа след хормон
Магнезий - 4 часа след хормон и 10 часа преди хормон
Желязо - 8 часа след хормон и 10 часа преди хормон
Калций - 4 часа след хормон
Biozin Mama - 4 часа след хормон
Цинк - поне 4-6 часа след хормон /около обяд/
Комбинирани витамини - най-добре 8 часа след хормон (по инфо от Начев)
Добавки, за които нямаме информация - поне 4 часа (може и 8-часов интервал)
Съвети:
Скрит текст:
Избягвайте храни, които нарушават функцията на жлезата: 
   -   глутен - протеин, който се намира в ръжта, ечемика и пшеничните култури
   -   прекалено големи количества соеви протеини - прекаляването със соя е доказало отрицателно влияние при хора с хипотиреоидизъм и които пият изкуствени хормони.
   - йод и йодни продукти - има данни че възпалява допълнително щитовидната жлеза при Хашимото. Консултирйте се с ендокринолог дали е подходящ за вас.
Ограничете:
   -   кафе, черен чай, кока кола, енергийни напитки
   -   шоколад
   -   орехи
   -   колбаси

Околната среда, стресът и начинът на живот също оказват голямо влияние.
Отнасяйте се към себе си крайно внимателно:
   -   Не се прегрявайте и не се простудявайте. Не загрявайте с часове на плажа!
   -   Избягвайте ситуации и стрес, които може да ви накарат да се изнервите.
   -   Спете достатъчно, поне 7-8 часа.
   -   Откажете цигарите! Или поне ги намалете
   -   Увеличете физическата си активност. Но не допускайте да претренирате!
   -    Опитайте йога!

ОТСЛАБНЕТЕ!
   -   Но внимавайте с диетите! Гладуването ни е противопоказно!
   -   Избирайте добре балансирани и дългосрочни режими.
   -   Ограничете въглехидратите (особено бързите), наблягайте на протеини (нетлъсто месо, риба, млечни, яйца) и зеленчуци.
   Имаме постигнати добри резултати с 90 дневна диетаЗоната на д-р Бари Сиърс, по която работят и някои  български диетолози.

При засилен косопад и отпадналост или наднормено тегло
-За косопад да се провери за анемия. Изследването на феритин показва какви са запасите на желязо в организмът при резултат около долна граница обърнете се към хематолог.
- при наднормено тегло може да са касае за инсулинова резистентност обърнете се към еднокринолог който може да поиска да направите ОГТТ.

за хранителните добавки/селен - последните страници на тема 38 http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=860143.705;topicrefid=20

За тези, които проявяват интерес към алтернативно лечение - тук

Търсете информация в нета – има предостатъчно!
Не се доверявайте сляпо на всичко прочетено!
Не се самолекувайте!


Специалисти ендокринолози, от които сме доволни
Скрит текст:
СОФИЯ
 -  д-р Катя Тодорова - Преглежда в Плевен и София.
GSM на д-р Тодорова 0888 408 203

 - д-р  Емил Начев  - Частен кабинет в МЦ Панацея - тел. 02/952 39 35.
Частен прием в Майчин дом (влизаш през главния вход на МД, след 5 метра тръгваш по коридора в дясно. Минаваш го целия и в ляво има стълби, слизаш 1 етаж надолу, завиваш два пъти на дясно и пак в десния коридор търсиш кабинет 10) - София.
GSM на д-р Начев - 0888 896 843

 -  проф. д-р Здравко Каменов –  Частен прием в Клиника по ендокринология УМБАЛ "Александровска", Прегледи с талони от ЗК МЦ "Лора" - ул. "Позитано" 10, тел.: 02/980-80-65,
 GSM на д-р Каменов 0887 726 683

ВАРНА
д-р Николай Райков

ПЛОВДИВ
УМБАЛ „Свети Георги”
д-р Нончев - ул. "Ангиста" 3,  0888492828 -следобед

д-р Мечкаров - Ул."Арабаконак" №2, Пловдив
Пловдив, Ул."Арабаконак" №2
032 960 480 ; 0888 945 187

СТАРА ЗАГОРА
д-р Емилена Вучкова - Болница "Ритъм",  042/615000

ПЛЕВЕН
МЦ "Клиничен институт за репродуктивна медицина"

БУРГАС
д-р Димитрова - Поликлиника "Бургас", бул. "Ст.Стамболов" 132, срещу х-л Космос
Тел. 056/865473

Проверка за лекари, които работят със здравна каса

 
Заболявания на щитовидната жлеза и лечение - информация на английски тук: Stop the Thyroid Madness 
Thyroid pharmacist - Dr. Izabella Wentz
TiredThyroid.com

Какво е автоимунен протокол - тук: постовете на Agressiva №644 и сл.
виж и - http://www.thepaleomom.com/autoimmunity/the-autoimmune-protocol

Взаимодействие между ТИРОКСИН  и ДРУГИ ЛЕКАРСТВА
Скрит текст:
Препоръки от холандската асоциация при щитовидно болни:
   Таблетките левотироксин се приемат сутрин на гладно или вечер преди лягане (тогава дозата за постигане на еутиреоидно състояние като цяло е по-ниска). Абсорбцията на лекарството се повлиява от едновременния прием на жлъчни соли, антиацидни медикаменти, препарати, съдържащи желязо, калциев карбонат, алуминиев хидроксид и Sucralfate. Те трябва да се приемат с разлика от 2 до 4 часа от времето за приемане на тиреоидния хормон. Някои ензимни индуктори като Phenytoin, Carbamazepine, Fenobarbital и Rifampicin причиняват бързо метаболизиране и ускорен клирънс на левотироксин, което налага повишаване на дозата му.
  Магнезия се пие с 4 часа разлика,
 желязото - 8 часа след прием на л-тироксин и поне 10 часа преди следващия л-тироксин Wink 

      Уведомете Вашия лекар, ако приемате някое от следните лекарства, тъй като Еутирокс може да окаже влияние върху техния ефект:
-    Антидиабетни лекарства (лекарства, понижаващи кръвната захар):
Еутирокс може да намали ефекта на Вашето антидиабетно лекарство, така че може да имате нужда от допълнителни изследвания на нивата на кръвната захар, особено в началото на лечението с Еутирокс. Докато приемате Еутирокс, може да се наложи корекция в дозата на Вашето антидиабетно лекарство.
-    Кумаринови производни (лекарства, използвани за предотвратяване на кръвосъсирването):
Еутирокс може да засили ефекта на тези лекарства, така че показателите на кръвосъсирването трябва да се изследват редовно, особено в началото на лечението с Еутирокс. Докато приемате Еутирокс, може да се наложи корекция в дозата на кумарина.
Убедете се, че се придържате към препоръчваните интервали за прием, ако трябва да приемате следните лекарства:
-    Лекарства, които се свързват с жлъчните киселини и понижават високия холестерол (като холестирамин или холестипол):
Убедете се, че сте приели Еутирокс 4-5 часа преди тези лекарства, тъй като те могат да блокират абсорбцията на Еутирокс от червата,
-   Антиациди (за облекчаване на киселините в стомаха), сукралфат (за язви на стомаха или червата), други алуминий съдържащи лекарства, желязо съдържащи лекарства, калциев карбонат: Убедете се, че сте приели Еутирокс поне 2 часа преди тези лекарства, тъй като в противен случай те могат да намалят ефекта на Еутирокс.

    Уведомете Вашия лекар, ако приемате някое от следните лекарства, тъй като те могат да намалят ефекта на Еутирокс:
-    пропилтиоурацил (антитиреоидно лекарство),
-    глюкокортикоиди   (противоалергични   и   противовъзпалителни лекарства),
-    бета блокери (лекарства, понижаващи кръвното налягане, използвани и за лечение на сърдечни заболявания),
-    сертралин (антидепресивно лекарство),
-    хлорохин или прогванил (лекарства за профилактика или лечение на малария),
-    лекарства, активиращи определени чернодробни ензими, като барбитурати (успокоителни, сънотворни лекарства),
-    естроген съдържащи лекарства, използвани като хормонозаместителна терапия по време или след менопаузата Или за предпазване от забременяване.


    Информирайте Вашия лекар, ако приемате някое от следните лекарства, тъй като те могат да усилят ефекта на Еутирокс:
-    салицилати (лекарства, използвани за облекчаване на болката и за понижаване на температурата),
-   дикумарол (лекарство за предотвратяване на кръвосъсирването),
-    фуроземид във високи дози от 250 тд (диуретично лекарство),
-    клофибрат (лекарство за понижаване на кръвните липиди),
-    фенитоин (антиепилептично лекарство).


Уведомете Вашия лекар ако приемате протеазни инхибитори (лекарства за лечение на СПИН), тъй като те могат да повлияят на ефекта на Еутирокс. Може да е необходимо редовно изследване на нивата на тироидните Ви хормони. Възможно е и коригиране на дозата на Еутирокс.
     Уведомете Вашия лекар, ако приемате амиодарон (лекарство, използвано за лечение на неправилния сърдечен ритъм), тъй като това лекарство може да окаже ефект върху функцията и активността на Вашата тиреоидна жлеза.

Ако се нуждаете от диагностично изследване или сканиране с йод съдържащо рентгеноконтрастно вещество, съобщете на Вашия лекар, че приемате Еутирокс, тъй като може да Ви бъде поставена инжекция, която да повлияе функцията на тиреоидната Ви жлеза.
Моля информирайте Вашия лекар или фармацевт, ако приемате или наскоро сте приемал и други лекарства, включително и такива, отпускани без рецепта.

Тиреоидните хормони не са подходящи за намаляване на теглото. Ако нивото на тиреоидните Ви хормони е в границите на нормата, приемът на тиреоидни хормони ще намали теглото Ви. Ако повишите дозата без специална препоръка от Вашия лекар, могат да възникнат сериозни или дори животозастрашаващи нежелани реакции.

Задължително на всяко новородено се прави изследване на щитовидната жлеза ОЩЕ в родилния дом и ако всичко е наред, НЕ пращат резултати.
 - виж Диди6, пост 125, с.10   


С Хашимото се забременява! И се раждат здрави деца!

Какво е желателно да е ТСХ преди и по време на бременност:

TSH < 2,5 - преди бременност
TSH < 1,0 - в първи триместър
TSH < 2,5 - във втори и трети триместър

по инфо от magnet_for_happiness

Нашите мамчета:
Коко*, ioli , Icyangel, Gerundia, Renewlucky77 , joya, Мери, Диди6, Karolin@Слънчева,magnet_for_happiness, Niкolovi , dion, mimi83api, Бърди, niko11, GaliAnn, tonivil, Little Evil, petience, , Radost, Fever, m-i, ina.gg, anssi, Lynette, A_vagabоnd, zazaza, Small Sun, *starlet* , MagicGR, s_kov, Doni M, джуджанка, ioli, Петя78, Монако, vili79The Flower, titty, Пепеляшка*, Шмати, Evvaa, Little Evil, dion, smiley_girl, svetla81, милинка, Niq_23, ElizabettLyub, alllure, catty m, rendence, I Am Ruth, Мон..., Arhinora, yara, Сънчи - Пънчи, lilly_aldrin, kokona20,jonka62, magnet_for_happiness, Gugito, ymemansi, Titanka,mama Irina,rendence, Елч, adyto, Bim-bam-bum,veseto5775


Чакаме да ни зарадват:
Bimbi, г-ца Магнетична

Старите теми:

# 1
  • Мнения: 1 501
👠 Благодаря!

# 2
  • Мнения: 6 345
Хайде да се запиша и аз, интересни неща се пишат в темата от време на време. Благодаря!

# 3
  • София
  • Мнения: 1 689
При мен ново двайсе - не мога да си поема въздух, все едно се задушавам и не мога да си напълня дробовете. И това ли е от Хашимотото?

# 4
  • София
  • Мнения: 808
Благодаря за темата, Жгмъц!  bouquet
Ще продължа някои от дискусиите от предната тема..

D S, еутироксът влияе, особено ако ще пускаш и FT3. Аз си го пия след като ми вземат кръв, на гладно. Но жадна не се оставям. Някой, ако знае логиката защо на жадно, моля да обясни. До сега изкривен резултат не съм имала. Даже и да не успея да отида рано сутринта. Последният път стигнах до лаборатотията чак в 11:30. Никакъв проблем. Grinning

Lunagirl, при мен симптомите на предозиране са превъзбуденост, ускорен пулс, проблеми със съня, по-ранен цикъл, запек, нервност.. на някои хора им се гади дори.

Дозата от 25 само за месец е смъкнала TSH от 4.2 до 2.7, което е добре, но след два месеца щеше да го смъкне и повече дори и без лекото увеличение с добавянето на 50 два пъти седмично. А с увеличението съвсем се е потиснала жлезата, щом TSH е паднал до 0.03. Може и цяла седмица нищо да не пиеш. После, ако искаш започни да редуваш 12.5/25 като за начало. Ако има нужда, пак ще качиш на 25 впоследствие. Следващата контрола ще покаже дали и с колко да увеличиш. Нужни са поне 6 седмици на дадена доза да улегне. В случая, както си предозирана може и повече да изчакаш за контрола, за да имат време нивата да се раздвижат.

Rozi, Т3 не бих приемала нито по време на бременност, нито изобщо, ако не е физиологична доза. Високи дози само Т3 от сорта на 12.5 или 25 и нагоре, без Т4, много потискат жлезата. TSH отива на нула, FT4 също спада. А за бременност никак не ми се вижда удачно, когато има нужда от по-високи нива на FT4. Явно въпросът с Т3 е доста спорен. Всеки сам преценява.

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 6 468
При мен ново двайсе - не мога да си поема въздух, все едно се задушавам и не мога да си напълня дробовете. И това ли е от Хашимотото?
Понякога Хашимото "благоприятства" паник атаки, вътрешно напрежение и безпокойство, които пък водят до това, което описваш. Разбира се, това не е единствената причина.
Подута ли е жлезата, на ехограф била ли си скоро?

# 6
  • София
  • Мнения: 1 689
Незнам дали е подута, последно са ме гледали на ехограф преди около 2 г. Все обяснявам на ендото, че ме стяга около врата и не мога да преглъщам, но той твърди, че не е от жлезата.

# 7
  • София
  • Мнения: 11 101
Забравих да споделя, В края на март започват безплатни прегледи на щитовидната жлеза в пет града:

# 8
  • Мнения: 59
При мен ново двайсе - не мога да си поема въздух, все едно се задушавам и не мога да си напълня дробовете. И това ли е от Хашимотото?

И аз съм усещала абсолютно същото на моменти, но рядко. Не знам от какво се получава. Не ми е било притеснено или стресирано.

# 9
  • София
  • Мнения: 3 284
Запис в новата тема.

Аз си самоназначих по-висока доза на еутирокса докато ми дойде часа. По-добре ми е след 20 дни на нея.

# 10
  • София
  • Мнения: 6 010
Благодаря за новата тема!

# 11
  • Мнения: 4 322
И аз благодаря за новата тема.
Жгмъц,:hibiscus:

# 12
  • Бургас
  • Мнения: 12 810
Благодаря за новата тема! bouquet

Отговарям на питането в предишната тема-имам вяра на Рамус,според мен са си добра лаборатория.

# 13
  • Мнения: 20 067
Госпожа Лаленце
Цитат
На гладно и жадно, сутринта до 9 часа.
Защо до 9 часа?
И като се изследва Б12, трябва ли още нещо да се пусне, феритин или друго?

# 14
  • Мнения: 166
Отговарям на питането в предишната тема-имам вяра на Рамус,според мен са си добра лаборатория.
И според мен са добра лаборатория.



Общи условия

Активация на акаунт