Пазарът на недвижими имоти - какво се случва реално? - 29

  • 64 698
  • 749
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 9 127
При нас в блока има няколко апартамента , които са на българи работещи и живеещи постоянно в чужбина. Идват си за няколко седмици , отсядат и пътуват из страната. Наглеждат ги техни роднини. Проблемът е с парното най-вече и отчитането, защото като дойдат лятото и обжалват , не са били на отчетите и после имаме по няколко изравнителни.
На моя етаж преди близо 20 години , купиха възрастно семейство тристаен апартамент. Докато мъжът беше жив идваха постоянно, особено като се пенсионираха за повечко време и си ходеха по родните места и роднините. Става въпрос за София. После само жената идваше (мъжът почина, в Германия живеят) за през лятото за по 2-3 месеца. Вече е възрастна много и не съм я виждала от 2-3 години. Апартаментът е със сот, но никой вече не идва и да го поглежда. Какво ще стане не знам, те нямат деца, имат роднини , но... Жената не беше доволна от Германия -живееха в собствена голяма къща с двор при това и басейн-показвала ми е снимки (мъжът беше архитект, тя лекарка) Много студени хората били, не са я приели там , няма приятелки близки и т.н. Въпреки това, вече от години пенсионерка и с хубаво жилище тук( много хубав ремонт му бяха направили и обзавели) не се върна за постоянно. Другите също нито продават жилищата, нито се връщат. За мен, си трябва да си имаш нещо дори и мъничко в родината и родното място. Дава ти някаква сигурност за покрив при нужда. Никой не знае какво му е отредила съдбата.

# 511
  • Мнения: 13 317
Всякакви случаи има, не мисля, че може да се прави обобщение. От моите приятели по чужбините повечето като починаха родителите продадоха всички и повече не са се връщали. Други направиха луксозни ремонти сега решиха да продават, но едни високи цени цени - доколкото знам вече 2-3 години продават. Трети се опитват хем тук да живеят, хем там, по-големите заплати там където е скъпо да ги харчат тук където е евтино.
Ама като разберат, че от разстояние не става тая работа, тези които нямат сантимент или намерение да се връщат се отказват.
Но не мисля, че това са нещата, които движат пазара в големите градове, особено в София.

С наглеждането от роднини и приятели или ангажимент за помощ по продажба винаги възникват проблеми в отношенията.
Приятелството си е приятелство, но това си е сериозен ангажимент откъм време, разходи малки или по-големи не се наемам вече отказвам, а пък отсреща обикновено ми се цупят като им кажа че с удоволствие ще ги свържа с проверен адвокат, който срещу заплащане ще поема грижата по-всичко. Но това е положението, като кажат какво ти струва - ами време ми струва, работя имам деца и родители за които да се грижа ангажименти други. Това не е нещо, което един път отделяш 1-2 часа и приключваш с него, че да го свърша като услуга.

А от това новото поколение, което замина там да учи и си остана там не го виждам въобще да се върне. На познати и приятели децата вече на по 30 години, от 18 годишни заминали създали семейства там често с чужденки, целия им съзнателен живот минал там, с годините все по-рядко се връщат, надали някога ще пожелаят за постоянно да се върнат тук или да инвестират.

# 512
  • Мнения: 479
През август 2018 спрямо юли 2018 се вдигат лихвения процент и ГПР за жилищни кредити в лева Wink

# 513
  • Мнения: 3 931
През август 2018 спрямо юли 2018 се вдигат лихвения процент и ГПР за жилищни кредити в лева Wink


Къде има информация по темата? В "моята" банка е по-нисък.

# 514
  • Мнения: 479
През август 2018 спрямо юли 2018 се вдигат лихвения процент и ГПР за жилищни кредити в лева Wink


Къде има информация по темата? В "моята" банка е по-нисък.

bnb.bg лихвена статистика за август Wink

# 515
  • Мнения: 3 931
Това е за потребителските кредити. При жилищните спада - цитат:
"При жилищните кредити в левове той се понижава с 0.46 пр.п. до 3.44%, а по жилищните кредити
в евро – с 0.40 пр.п. до 3.88%."
"През август 2018 г. годишният процент на разходите по жилищните
кредити в левове намалява спрямо август 2017 г. с 0.38 пр.п. до 3.94%, а по жилищните кредити в евро – с
0.37 пр.п. до 4.34%."

П.С. Сега видях, че коментарът ти е на месечна база, аз гледам годишната. Сори Simple Smile Но пак 0.02 пр.п. не е кой знае какво повишение.

# 516
  • Мнения: 479
Това е за потребителските кредити. При жилищните спада - цитат:
"При жилищните кредити в левове той се понижава с 0.46 пр.п. до 3.44%, а по жилищните кредити
в евро – с 0.40 пр.п. до 3.88%."
"През август 2018 г. годишният процент на разходите по жилищните
кредити в левове намалява спрямо август 2017 г. с 0.38 пр.п. до 3.94%, а по жилищните кредити в евро – с
0.37 пр.п. до 4.34%."

П.С. Сега видях, че коментарът ти е на месечна база, аз гледам годишната. Сори Simple Smile Но пак 0.02 пр.п. не е кой знае какво повишение.

0,05 Wink Важното е че започва повишение Wink

# 517
  • Мнения: 3 931
Не знам, за един месец не е редно да се говори за повишение. ГПР зависи от много неща, вкл. и от таксите/комисионните, които банките вдигнаха в последните месеци.

Иначе аз гледах това за 0.02, но дали 0.2, дали 0.5 няма кой знае какво значение.
"През август 2018 г. в сравнение с юли 2018 г. годишният процент на разходите по кредитите за
потребление в левове се повишава с 0.19 пр.п., а по тези в евро – с 0.46 пр.п. При жилищните кредити в
левове той нараства с 0.02 пр.п., а по тези в евро – с 0.28 пр. п."

# 518
  • Мнения: 888
Още на 01.01.2018 г. суровакаха с новината, че лихвите бавно, но славно тръгват нагоре, просто не са набълбукали достатъчно шарани, за да ги вдигнат по-серизно.


http://eurocom.bg/news/article/cenova-buria-vruhlita-bulgariia

Ако бясното увеличение на всичко не им стига и идва нова ценова "буря", задава се "интересно" време.

# 519
  • Мнения: 2 694
Интересно за какво покачване си лалате ... моята вноска по кредита намаля, защото лихвата падна автоматично Simple Smile

# 520
  • софия
  • Мнения: 284
Интересно за какво покачване си лалате ... моята вноска по кредита намаля, защото лихвата падна автоматично Simple Smile
Намаляла за сега. Вчера В САЩ вдигнаха основната лихва.За 8 път.
От нова година почват да е вдигат и в Европа.

# 521
  • Мнения: X
Интересно за какво покачване си лалате ... моята вноска по кредита намаля, защото лихвата падна автоматично Simple Smile
Намаляла за сега. Вчера В САЩ вдигнаха основната лихва.За 8 път.
От нова година почват да е вдигат и в Европа.

Ето защо се вдига в САЩ и пак въпреки повишаването е много нисък. “......Федералният резерв го намали до почти нулеви стойности по време на кризата през 2008-2009 г., след което дълго време остана непроменен.

Сега регулаторът го увеличава на фона на подобрената ситуация на пазара на труда и ниската инфлация.”

# 522
  • Мнения: 839
За сега все още липсва лихвите са поносими. Далеч сме от критични нива. Сега е момента да се изплащат кредити. Даже и да започне увеличаване няма да стане изведнъж. В дългосрочен план разбира се може и да има значително увеличение, но едва ли ще е за година-две.

# 523
  • Мнения: 479
За сега все още липсва лихвите са поносими. Далеч сме от критични нива. Сега е момента да се изплащат кредити. Даже и да започне увеличаване няма да стане изведнъж. В дългосрочен план разбира се може и да има значително увеличение, но едва ли ще е за година-две.

Обикновено се теглят жилищни кредити за 10, 20, 30 години, не за 1, 2, така че който тегли сега да му мисли.

# 524
  • Мнения: 888
При инфлация от дори 4%, макар същата да е отдавна двуцифрено число, кредита е безлихвен за кредитополучателя, а банката няма изгода и ще се принуди да компенсира загубите някак си.
За сега продължават с всякакви такси и таксички, но там няма много на къде.
При мен беше 3,50 лв. стана 4.50 лв. пакета за обслужване на сметка, като доскоро включваше плащане на комунални услуги, вече се таксуват отделно, безплатно било само при заявяване на директен дебит.

Напоследък наблюдавам доста клонове на банки се затварят, което е обратно на тенденцията до скоро, клон до клон никнеха като гъби.
Снощи един клон на една банка срещу Рамада станал магазин за парцали, втора ръка гледам, което е показателно.
Още няколко такива забелязвам напоследък, само, че стоящи празни....

Общи условия

Активация на акаунт