"Привързано родителство" и детска градина?

  • 5 423
  • 133
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 14 133
Аз мисля, че е е по- добре да не я вземаш на обяд. И моята дъщеря не заспива самз в къщи. От миналата седмица е на градина- там спи. Нали все някога трябва да свикне Peace
И аз мисля така. Сашо никога не е заспивал сам в стаята си, но на градината ляга и спи. Идеята дяа заместите ръката слюбима играчка е супер!!! Успех!!!

# 31
  • Мнения: 3 161
Нещата при нас се развиха по следния начин: миналата седмица Ирина си остана у дома заради една невинна хрема. Тъкмо да я пратя отново, тя ревна и категорично отказа да ходи, след хиляди убеждения, накарах се накрая, но не мога да я насиля, облека и замъкна в градината, ако не иска - така че си остана. И добре, че така стана - вечерта вдигна Т 38.5 - на следващия ден 39, и едва се оправихме без антибиотик.

Днес за първи път след 10 дневната "почивка" я водя (плаче, не иска - говоря, изчаквам, накрая я оставям ревяща, измъквам се по терлици и ги оставям да се оправят някак). По-късно се връщам (без тя да ме види) и казвам, че ще си я взема на обед, за да я следя - все пак е била болна до скоро, страх ме е да не повтори. Трябвало обаче да питам директорката. Питам директорката (става дума само за днес, не по принцип) - категорично не.  Днес по изключение, ама да не се повтаря. И така, след като не може на половин ден, с подкрепата на педката реших да я оставя у дома до края на седмицата (все още леко подсмърча).

Но ми е много тъпо, защото това с половината ден ми се струваше много разумен и мек вариант, за който бих я понатиснала малко, за да не отвиква от градината; и за нея е разнообразие, а и за мен е глътка въздух. Определено не съм доволна, че градината се разглежда като казарма - влизаш, стискаш зъби, бършеш сълзи и сополи и толкова. А можеше, иначе можеше да стоят нещата....

Цитат от dalala от една кърмаческа тема:
Цитат
Вики ходи на градина откакто е на 1 година и 5 месеца. Прие градината страшно добре, нито веднъж не е плакала, като изключим леки мрънкания. Никога не е търсила да суче от учителките в градината. Вярно е, че тук, в Канада, за разлика от БГ, всички деца обичат да ходят на градина, и все пак, аз си мисля, че Вики прие така лесно и положително нещата с градината И благодарение на кърменето

Последна редакция: вт, 03 окт 2006, 01:17 от emem

# 32
  • Мнения: 46 518

Знам, че ще чуеш много обвинения по повод на привързаното родителство, но знай, че причината не е в него! Познавам много деца, които ходят на ясла от бебета, които са гледани по другата схема и не се отделят от полите на майките си. Моето диване е гледано горе долу като твоето, гледаме я сами с мъжа ми, но ако има как да се отскубне, няма да ни потърси въобще  Tired
Децата са различни и всяко си има своите особености  Hug


... Днес за първи път след 10 дневната "почивка" я водя и казвам, че ще си я взема на обед, за да я следя - все пак е била болна до скоро, страх ме е да не повтори. Трябвало обаче да питам директорката. Питам директорката (става дума само за днес, не по принцип) - категорично не.  Днес по изключение, ама да не се повтаря ...

Смени градината! Помни, че ти си клиент, ти определяш условията и ти си плащаш за извършването на услугата! Ако не си доволна- махай се от там. Никой не може да ти забрани да си взимаш детето на обяд!

# 33
  • Мнения: 818
Каква е тази политика на детските градини?Аз след 1-2 седмици,ще я водя за 3 часа,3 пъти седмично(аз реших така) и първите дни ще сме по 1 час заедно.Смени градината,детето е над всичко.Стискам палци Simple Smile

# 34
# 35
  • Мнения: 818
Мдаммм в Бг не съм се сблъсквала с детски градини,и като чета е кофти.Ама и тук си има недостатъци де Simple Smile

# 36
  • Мнения: 5 468
Смени градината,детето е над всичко.Стискам палци Simple Smile
То така ако можело да се сменят градини... Няма места от сега за догодина за набор 2004.

# 37
  • Мнения: 818
Ухх простете за невежеството Sad Сега ми идва на ум,дай и нещо твое,можеш да и кажеш че я гледаш от прозореца по цяяял ден...Знам ли нещо от този род.И аз май трябва да мисля,че и мен ме чака скоро.Моята кокона до WCто да ида и реве та квартала вдига   bouquet

# 38
  • Сливен
  • Мнения: 382
Емем, преди няколко дни тъкмо се канех да ти отговоря и видях, че ти вече си взела решението, та се отказах, Сега обаче забелязвам, че отново си на кръстопът и ще си кажа какво мисля. Деничка все още я кърмя (нощното го махнахме преди 2-3 месеца с вашето горчиво мляко) и до преди две седмици не бяхме се разделяли за повече от 4-5 часа. С други суми по един и същи път вървим. Сега обаче аз се връщам на работа, няма кой да я гледа и нямам никакъв избор - налага се да тръгне на градина. Първоначално мислех и аз да я водя само по половин ден, докато свикне, а после вече по цял. Но забелязах, че тя свиква не с градината, а с това че ще е там само по половин ден. Веднъж баща й като отишъл да я взима от градината влязъл вътре и поседял 10-15 минути (тъй като познаваме персонала), но на следващата сутрин тя опищя орталъка поне единия от двама ни да влезе вътре.
Нали знаеш, децата се чувстват по сигурни, когато имат ясни правила. Тръгването на градина коренно променя всички познати правила и според мен именно това ги травмира. Ако я водиш само по половин ден в началото тя пак ще изживява стреса от раздялата с теб и тъкмо ще свикне с новите правила, те пак ще се променят - ще трябва да преодолява нов стрес, че вече трябва и да спи там. Мисля, че това е причината директорката да не се съгласява с идеята за половин ден. А и другите деца се разстройват като виждат, че на Ирка майка й идва да я взима по обяд, а тях никой не ги взима. Аз веднъж по настояване на свекърва ми отидох да взема Дени в 15:30 - 16:00 часа, още докато стават от сън и ми стана много гузно като видях, че разплакахме едно дете.  Confused
При нас поне, а и до колкото знам при повечето деца, проблемът е сутрин. Веднъж отишла на градина Деничка се заиграва с децата и приема много добре престоя си там. Следобедното спане също беше проблем в началото, но малко по малко и него го преодоляваме. (току-що мъжа ми се обади, че тази сутрин сме отишли на градинка без плач!  Laughing)
Не казвам, че ще е лесно. Но ако искаш тя да тръгне на градина мисля, че е по-добре от раз да започне по цял ден.

# 39
  • В офиса
  • Мнения: 4 018
Еми, не мисля, че проблемът е в Ирина, или в привързаното родителство. От това, което чета, изобщо не ми харесва отношението на учителките и директорката. Струва ми се, че те не могат да налучкат правилния подход към нея, а и сякаш не се стараят да го намерят. Сякаш търсят най-лесния за тях начин, а не най-добрия за детето.
Мислила ли си и имаш ли възможност за смяна на градината?

ПП Темата на Анда за Ането отново навежда на такива мисли. С точните хора ходенето на градина от задължение може да стане удоволствие и забавление.

# 40
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
Щях да кажа това, което е написала Тинкърбел  Peace
Успех с търсенето на решение. Не им се давай. Ако трябва попитай в общината дали може да посещавате градината на половин ден, сякаш на някой му пука кой знае колко, особено като плащате и цяла такса  ooooh!

Давам идея: разпитай в читалищата във вашия квартал, дали нямат полудневно забавачки. На много места има такива. Обучението е като в детска градина, но яденето си го осигуряваш ти и е по половин ден по регламент.

# 41
  • Мнения: 2 757
Най-безболезнения вариант за майката и детето в случая изглежда като че ли е да си взема детето на обяд и да си спи в къщи. Обаче може би ще е по-полезно да се опита мамата да го научи да заспива само. На нейната възраст комбинацията обяснения и твърдост би трябвало да свърши работа. Примерно като си легне детенце мамата измисля някакво обяснение, защо детенце да заспива само, цунка го и излиза от стаята. Ако плаче примерно до 5 минути отива при него, пак го успокоява, пак му обяснява и така може да се наложи няколко пъти и няколко дни. Но мисля, или по-точно се надявам да подейства. Но не трябва да се предава и като и писне от ревове да го приспи с ръка. Трябва да е твърда и детето ще разбере. Но и не бива да го оставя да се дере от рев дълго време. Така си мисля аз. Така съм правела с моя син, който много ревеше. Сега когато му се спи сам си заспива. Ако не му се спи реве докато не го взема. Ако е преуморен пак може да реве и тогава ме поразиграва малко. Лошото е, че спи различно и никога не съм сигурна спи ли му се или не така че не знам как да постъпя. Опитах се да изградя режим, но не става  Embarassed

# 42
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
Каква е тази детска градина  ooooh! Естествено че би трябвало да можеш да си вземаш детето когато поискаш...да не си го дала там на заточение и само в определен час (и то определен от директорката , на която то заплащаш за да посещава детето заведението) да го взимаш Sick

Не би трябвало тръгването на ясла, стоенето там и т.н. да са стресиращи за детото и да си чудим как да го залъгваме  Confused
Недей да робуваш на остаряли подходи и масови очаквания.
Разбирам колко ти е трудно сега и  Hug от мен.

Няма ли възможност да смените градината или просто си взимай детето пообяд. Както отидеш да си го прибереш какво ще те върнат ли  Laughing

# 43
  • Мнения: 5 468
Давам идея: разпитай в читалищата във вашия квартал, дали нямат полудневно забавачки. На много места има такива. Обучението е като в детска градина, но яденето си го осигуряваш ти и е по половин ден по регламент.
Наистина, сега се сетих, че тия дни в пощата ми имаше брошура, че в нашето читалище направили група забавачка. От 8:30 до 12:00, само че е за деца от 4 до 6 годишна възраст. С изучаване на английски език и изобразително изкуство Sunglasses. Такса: 40 лв.

# 44
  • Мнения: 3 161
Първо искам да благодаря на всички за отговорите и подкрепата. Давате ми страхотен ориентир кое е нормално и кое не - явно на други места е ОК да си вземеш детето когато пискаш. А най-вече, страхотно е да поговориш с майки, които са на твоята вълна. На тези, които не са привърженици на привързаното родителство, също благодаря. Все пак е нужен и контрапункт, за да не се минава в крайности.

Значи за заспиването. Това не ми е основният проблем. Знам, че за няколко дни бих могла да я науча да заспива сама - това беше и една от причините да искам да я вземам няколко дена, смятах да я тренирам. Няколко пъти успяваме без проблем - снощи даже си говорих с татко й тихичко, а тя си заспа и не мрънка за ръка или внимание. Но: през нощта ня три пъти плака на сън. Явно сънуваше нещо. Не мога да съм сигурна, но не ми беше трудно да се сетя какво я тревожи.

Нито пък вземането на обяд ми е основният проблем. За мен е някакво временно решение,  преходен вариант, който се надявам да й помогне да се адаптира по-добре; къде по-лесно ми е да си спи там, ако се справя добре и не я измъчва.

В момента основният проблем ми е, че тотално игнорират мнението ми на родител и една невинна молба да си я взема по-рано, защото до предния ден е била болна и искам да я наблюдавам (очаквах да не се навият лесно да го правя по принцип и затова питах за конкретния ден само). Все пак не е нещо, което да ги затруднява особено, напротив - за учителките ще е по-леко. Не мога да приема, че кой знае колко ще пострадат останалите деца (това ми бе изтъкнато като аргумент) - и аз си го мислех, но на практика учителката може да изведе Ирина до вратата, без да я видят останалите. И после да има повече време за тях. Иска ми се родители и учители да са партньори в отглеждането на децата, да има диалог някакъв, а не - такъв е редът и толкова, няма да го променяме заради вас. Когато аз бях малка (ходех в същата градина, апропо), ме тормозеха да си изяждам всичко в чинията. Майка ми специално говори с директорката, че не мога всичко, да ми сипват по-малко, да не ме насилват - не, имало си порцион и за всички поравно. Комунизъм. Сега директорката е друга, времената са други, с яденето няма проблем (специално питах на родителската за това), но ето че за други неща се действа по същия начин.

Общи условия

Активация на акаунт