"Привързано родителство" и детска градина?

  • 5 420
  • 133
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 161
Оплаках се, сега по предложенията за смяна на градината. Освен, че е почти невъзможно по това време на годината да се намери друга сносна такава, тази градина има ред страхотни преимущества. Първо, точно до блока ни е и е страшно удобно. Има страхотен голям двор с дървета, игрушки, поддържат го добре. Материалната база е добра; миналия месец смениха дограмата, пребоядисаха; родителите също са активни, още през лятото събираха пари за обновяване на мебелите, изобщо - условията са повече от добри за държавно заведение. Макар че собствените ми спомени не са блестящи, си я харесвам, чувствам я своя, Ирина също (отдавна казва "моята градина"). И макар че не иска да ходи там, в същото време казва, че й харесва. И аз се чувствам по подобен начин. Но ще проверя какви са възможностите за забавачка в квартала. Много ми се иска Ирина да е сред други деца, да не я затварям у дома.  Тя е общителна и й харесва да е сред деца; всъщност съвсем не е прилепчива към мен и лесно се адаптира. Първите впечатления на учителката в края на първия ден бяха, че е била много адекватна и зряла, всичко си е правила сама (даже е заспала лесно). И изведнъж - проблем след проблем...

Утре (4. 10) Ирина става на 3 и ще прекараме деня заедно. Имах големи планове да носим торта в градината, но някак не се връзва с настоящата ситуация. А след това ще му мислим как да я караме нататък и ще пиша пак. Още веднъж, благодаря за разбирането, подкрепата и съветите, много са ми полезни!

# 46
  • Мнения: 1 220
Давам идея: разпитай в читалищата във вашия квартал, дали нямат полудневно забавачки. На много места има такива. Обучението е като в детска градина, но яденето си го осигуряваш ти и е по половин ден по регламент.
Наистина, сега се сетих, че тия дни в пощата ми имаше брошура, че в нашето читалище направили група забавачка. От 8:30 до 12:00, само че е за деца от 4 до 6 годишна възраст. С изучаване на английски език и изобразително изкуство Sunglasses. Такса: 40 лв.

Ню, за кое читалище става дума!?

# 47
  • Люксония
  • Мнения: 12
 newsm59

Емем, честита рожденичка! Да ви е жива и здрава, весела и усмихната и все така справяща се!
  bouquet   bouquet   bouquet за тебе!

А по темата -  съгласна съм с Кенга, че
.... тя свиква не с градината, а с това че ще е там само по половин ден. ... Нали знаеш, децата се чувстват по сигурни, когато имат ясни правила. Тръгването на градина коренно променя всички познати правила и според мен именно това ги травмира. Ако я водиш само по половин ден в началото тя пак ще изживява стреса от раздялата с теб и тъкмо ще свикне с новите правила, те пак ще се променят - ще трябва да преодолява нов стрес, че вече трябва и да спи там. Мисля, че това е причината директорката да не се съгласява с идеята за половин ден.

Напълно разбирам и подкрепям желанието ти за партньорство с градината.  В моя опит учителките са по-склонни да подхождат индивидуално от директорките.
Добре е да има известна гъвкавост и от двете страни, иначе процесът на адаптация става борба за надмощие.

 Hug за тебе и рожденичката!
 

# 48
  • Мнения: 3 506
Честит празник  bouquet

За мен не е нормално персоналът на градината да се държи по този начин. Още повече, че по въпроса за взимането по обедно време самите учителки нямат единно мнение - някои смятат, че е по-добре отведнъж да свикне детето, други - постепенно. Всички са единодушни обаче, че спането (а донякъде и самият обяд) е преломен момент за детето - моментът, в който детето се сеща за мама и почва да плаче. Това е на база разговори с десетина учителки и директорки на частни и държавни градини. В градината, където ги записах, директорката е привърженик на оставането по цял ден от първия ден. Но беше категорична - децата са си ваши и вие си решавате - ако искате да си ги взимате, нямам право да ви кажа "не може". Те още не са тръгнали (влачат си едни измислени болести последните седмици), но мисля поне няколко дни да стоят по 2-3 часа и да ги взимам. Ако след това продължават да плачат и да са неспокойни заради обедния сън, може и по-дълго време да остане варианта с ходенето до обяд, стига да намеря кой да ги взима...
С две думи - определено бих настоявала да си взимам детето на обед толкова дни, колкото е необходимо, дори с риск да се поскараме с директорката. Последствията от скарването надали ще са по-лоши от настройването на детето срещу детската градина като цяло.

пп Ако искаш, погледни и тази анкета - не че много хора са гласували, но поне за мен беше някакъв ориентир.

# 49
  • София
  • Мнения: 4 867
честит празник!

дали пък тортата в детската градина днес нямаше да е още една стъпка към доброто адаптиране на ирина?

# 50
  • Мнения: 3 161
Ами питах я... не иска. А и след порция рев не мисля, че една торта ще я зарадва особено.

# 51
  • Мнения: 3 550
Честита рожденичка! Да ти е жива и здрава и само да те радва!
Нищо адекватно не се сещам по темата. Хлапето още не ходи на ДГ. Но ако бях на твое място, бих го приканила към откровен разговор - какво точно го притеснява там, има ли проблем с някое от децата, как се чувства. В друга тема четох, че е важно и с какви думи се разделяме на вратата. Да обясним, че не ОСТАВЯМЕ детето, защото това звучи страшно и може да задълбочи стреса, а че го ВОДИМ, за да се забавлява с другите деца.
Успех!

# 52
  • Мнения: 5 468
Ню, за кое читалище става дума!?
В Модерно предградие. Води се на бул. Европа, малко след Орион, но не знам, кой номер е. Но ако те интересува, мога да проверя и да ти дам номер и телефони.

Честит Рожден Ден на Ирина! Да е жива и здрава!

# 53
  • в гората
  • Мнения: 1 486
Честит рожден ден на малкото момиченце! Да е жива и здрава!

Искам само да те подкрепя в решението ти да отстояваш правото си на родител да избираш до колко часа детето да стои в градината. И не става дума за заспиването, просто твое право е да си я взимаш в колкото искаш. Имам чувството, че лелите/директорката едва ли не го удрят на чест - един вид ти им казваш "вие не се справяте със следобедния и сън и затова си я взимам". Мисля, че така го разбират. Пробвай да смениш тактиката, измисли някоя история, не знам. Но ми се струва, че времето на задължителните неща отмина, така че...действай.

# 54
  • Мнения: 4 242
Честита Трета Годинка на милата ми Ирина! Heart Eyes Нека расте все така умна и красива и безкрайно щастлива!

Еми пожелавам ви скоро да решите проблема с градината, така както ще е най удачно за двете ви. Следя с интерес темата тъй като и аз се замислям вече за ясла а и Ива си я гледам по метода Привързано родителство, та се подготвям какво ме чака.
Прегръщам ви!  bouquet

# 55
  • Мнения: 5 877
Честит рожден ден на Ирина!!!   bouquet

# 56
  • Мнения: 3 161
Стигнах до извода, че привързаното родителство не е непременно в конфликт с детската - но си зависи от детската и нейната философия. От написаното от вас разбрах, че има доста градини, където е ок да си вземеш детето на обед, където тръгването е постепенно и се толерира плавната адаптация. Нашата просто не е от тях. И не мисля, че мога много да променя - дори и да се преборя за вземане на обед (има впрочем клауза в Правилника, че детето може да се взема по различно време след предварителна уговорка), различията във философията ще се проявяват на всяко друго ниво и казарменият ред и дисциплина ще се прилагат и в други ситуации. Късмет - а ни е толкова близка и удобна, жалко просто.

Разходих се из квартала обаче и се оказа, че и тук има читалищна забавачка, но се почва от 4 години. Групата е сборна (4 - 6 години), 20-тина деца в стаята са, до 12:30 на обяд. Храна не предлагат, детето си носи закуска за в 10 ч. Родителите, с които говорих отвън, са доволни (имаше едно "избягало" от нашата градина детенце). Цената е 45 лв за месец. Останах с впечатление, че тази програма действа в много читалища в момента, така че ако някой се интересува - просто питайте в читалищата около вас. Има и други форми на занимания с деца наоколо, срещнах обява за полудневна ДГ, която набира деца на 5 и 6 г. - така че страхът ми, че ако не тръгне непременно сега, ще си загуби възможността да тръгне изобщо на градина по-късно, се успокоиха.

В заключение: прекарах една чудесна слънчева седмица, излизахме доста с Ирина, прекарахме прекрасно рождения й ден, мислих доста как да продължим. Вече е напълно здрава. Ще я напъна още малко следващата седмица да походи на градина и ще й още дам един шанс да свикне с нея. Ще пусна молба и за полудневен престой. Ако не стане нито едното, нито другото - видях, че имам и други опции, остава да получа подкрепата и на татко й да не я напъвам и стресирам повече.

# 57
  • Мнения: 3 506
Мисля, че си взела чудесно решение. Така стресът ще е по-малко и за двете ви и може все пак да се получат нещата с вашата си ДГ. Успех  Hug

# 58
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Емем, ако не се получи с градината - защо не се пробваш в читалището? Вярно, че е по-мъничка, ама сигурно ще се навият Simple Smile

# 59
  • Sofia
  • Мнения: 35
различията във философията ще се проявяват на всяко друго ниво и казарменият ред и дисциплина ще се прилагат и в други ситуации. Късмет - а ни е толкова близка и удобна, жалко просто.

И моето дете ходи с същата градина, че са и в една група с Ирина:-). Синът ми е чувствително дете, с всички + и - страни на това. Всеки ден аз го водя и взимам от градината и имам  достатъчно близки наблюдения за учителките. Не мога да се съглася, че атмосферата е на казармен ред и диспицлина. Сутрин ги посреща тиха и спокойна музика, следобяд - а аз обикновено се класирам към 18 - учителката е ведра и усмихната, занимава се и с малкото останали деца, пеят песни, танцуват... Правилата в групата са да не се вика, да не се бият, да не се гонят в стаята и да питат, преди да вземат играчка, с Може ли.... Ако не се спазват - детенцето седи за 5 минути на едно диванче - в стаята, не някъде навън... Това е градина, в която се опитват да намерят баланс между задължителните норми и съвременните ни разбирания.

Виждайки усилията и странието, което госпожите полагат, за да предразположат децата не можах да не напиша горното. И си мисля, да, ние сме родители, които обожаваме децата си, но дали не е лошо понякога да се вслушаме в мнението и на хората с доста по-сериозен опит - не само с деца, а и житейски? И дори да не го приемем - поне да се замислим над него?

Радвам се, че си взела решение за себе си! В крайна сметка най-важното е детето да е щастливо и спокойно!

Хубав и слънчев ден!

Общи условия

Активация на акаунт