"Привързано родителство" и детска градина?

  • 5 418
  • 133
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 161
Айде и аз да пусна една тема за либералното възпитание и границите.

Проблемът е следният. До сега съм отглеждала детето си горе-долу според философията на привързаното родителство:изобщо не я оставях да плаче като бебе, носех я често на ръце, кърмих на поискване и отбих много трудно на  2 и половина поради следваща бременност; гушкам я много, стоя си в къщи повече от необходимото, за да съм с нея и т.н. Така и не я научих да заспива сама - до неотдавна се приспиваше с кърмене, след това с много гушкане, от скоро само с държане на ръка, която подавам от нашия креват. Никога не съм харесвала метода за приучаванекъм заспиване с реването, макар че понякога ме гложди съмнение дали три-четири дена рев не са за предпочитане пред стотиците часове, които съм прекарала в приспиването й.

От миналата седмица тръгна на градина. С много желание - градината ни е под прозореца, като чуе децата на двора и казва "Децата ме викат", отиде напълно спокойна. За 4 дни - все по-трудно я водя, последния ден с доста рев. Казва, че е хубаво, но не иска повече. Вземам я в 3:30, по-рано не може, макар че бих искала да я вземам на обед в началото, докато свикне. Така свиквали по-добре, като са цял ден. Казаха ми, че бих направила огромна грешка, ако почна да я вземам на обяд. Плачът бил задължителен, но се преодолявал. Последните два дни обаче изобщо не е спала; единия ден е ревнала и събудила всички деца (защото не е успяла да заспи); на следващия ден се е разревала още като видяла възглавницата си, но са я успокоили и убедили да седи тихичко в леглото, докато другите спят. След градина е жизнерадостна, весела, не виждам признаци на стрес.

Госпожите са мили, обръщат им много внимание, играят интересни игри. Мисля, че проблемът е именно в заспиването. Не може да се справя сама, а няма кой да й държи ръката там. Факт е, че успява и сама (през почивните дни в къщи я тренирах без ръка, имаше и подарък за постижението), но не желае и не вярва, че може. И освен това почна да се буди по средата на следобедния сън и рита много нервно с крака, вече трети ден се случва, днес очевидно беше много разстроена и половин час издаваше някакъв нечленоразделен хленч и не можеше да каже какво има (иначе говори съвсем смислено).

Сега е хремава и не я водих днес, мисля и утре да я оставя - до пълно оздравяване. Но мисля как да процедирам нататък. Би ми било по-лесно да я водя до обяд и после да спи у нас; така хем ще почина сутринта (третият триместър ми идва малко в повече), хем следобед пак ще спи в къщи, ще е по-спокойна и постепенно ще свикне с обстановката, а и ще я подготвя постепенно за спането сама. Но учителките са на друго мнение. Не ми се иска да се противопоставям, а и имат доста опит, може и да са прави - от друга страна, със сигурност не са от школата на привързаните родители и не знам дали да се доверя на техния опит, вместо на своята интуиция и на нейните желания. Какво мислите вие?

# 1
  • Мнения: 3 491
Ако проблемът е само в мнението на учителките, а не в някакво законово положение, и не е в ущърб на нормалното функциониране на детската градина, и ти имаш възможност да си с нея, защо пък да не е само до обяд? Факт е, че аз не свикнах например със следобедния сън в детската градина. Малкият ми син (на 4 г. и нещо) ходи 2 дена седмично на градина, и там спи. Не ги карат насила, наричат го "тихо време", могат да не спят, а да си гледат книжка, например, само да не пречат на останалите. Но като взема вечер бележката за това как му е минал денят, все е отбелязано, че е спал добре. Явно покрай другите деца се заразява. На мен обаче ми е трудно след това с вечерното приспиване, може би наистина физиологично е надмогнал следобедният сън.

# 2
  • Мнения: 844
Аз мисля, че ще е добре да поработиш върху самостоятелното заспиване. Предлагам ти да й пускаш на касетофон приказки, песнички. Може и филмчета на видео или DVD, ако имате. Пускаш и излизаш от стаята. В началото може и да те вика и да търси внимание, но при моята щерка имаше ефект. Също и да заспива с любима играчка. Не мисля, че трябва да се отказваш толкова лесно, все пак навлиза във възрастта, когато седенето у дома, още повече, че идва зима, а и лиспата на деца на нейната възраст ще й се отразят изнервящо. Пробвай нови техники в приспиването вечер, аз съм сигурна, че ще свикне скоро и в градината.

# 3
  • Мнения: 3 740
Струва ми се, че няма никакъв проблем да я взимаш на обяд, поне докато свикне да заспива сама. Позицията на госпожите ми изглежда неубедителна. Само си направи сметка дали ще издържиш на този режим и след раждането.

# 4
  • Мнения: 5 877
Ането не заспива сама вкъщи (заспиваше, но после пак се развали хубавата работа, тъй като нямахме свободна стая известно време).
В детската градина спи, вкъщи пак отказва.  Там обаче не ядеше дълго време.

Няма какво да се лъжем - привързаното родителство не предполага детска градина. Общо взето тезата май е да стоиш вкъщи и да гледаш до училище, че и по-нататък.
Аз обаче наистина много го харесвам като метод за първите две-три години, но не мога да приема такова продължение.
Според мен не е проблем да не спи, стига да не пречи на другите. Какво би могла да прави в леглото?

Аз не спях в детската градина, не спях и в първи клас (бяхме целодневно), но поради глупостта и строгостта на реда се бях научила да се преструвам. Не съм спала въобще следобяд откак се помня и винаги съм го намирала за голяма досада.

По твоята дилема - ако можех, бих я водила до обяд. Василиса например така процедира. Аз я оставям следобяд главно защото там спи следобед, а аз - обратно - нещо не мога да я убедя или нямам нервите да си загубя един час, за да спечеля още един спокойна работа.

# 5
  • Мнения: 17 407
Аз мисля, че е е по- добре да не я вземаш на обяд. И моята дъщеря не заспива самз в къщи. От миналата седмица е на градина- там спи. Нали все някога трябва да свикне Peace

# 6
  • Мнения: 3 161
Благодаря на всички за отговорите. Аз се надявах, че като тръгне там, ще се научи да заспива сама, но в момента точно явно това я стресира и отказва дори да опита. А в къщи спи по 2-3 часа; ако стои будна през това време в градината, ще ги губи, а и ще пречи (тя е активна, спалното помещение не е отделено от залата за игра, а 2 часа в креватчето й, без да прави нищо, ми се виждат прекалено много, особено всеки ден).

Днес я питах иска ли да ходи утре на градина - твърдо не. А ако я взема на обяд и да спи у дома? Да. Това много ме обнадежди, защото искам да запазя желанието й за градина, не да превръщам ходенето в наказание. Аз самата ходех с огромно нежелание, дотолкова, че в 4та група най-накрая се преборих и убедих майка си да ме остави у дома. Яденето и спането ми бяха мъка.

Сега остава да убедя учителките, че това е добро решение. Може би ако аз съм категорична и не се колебая, ще го приемат по-лесно? А и откъм боледуване е много по-добре, надявам се, ако ходи на половин ден, да носи по-малко вируси у дома, което ми е огромно притеснение заради бременността - даже мислех да я спра тотално през зимните месеци, след като се роди бебето, защото колкото и да ми е трудно с двете, ще ми е по-трудно, ако и тримата сме перманентно болни.

# 7
  • Мнения: 5 877
Спри я следобед тогава, аз принципно не намирам, че решението да ходи до обед е лошо, стига майката да може да си го позволи. А и щом спи вкъщи, значи не печелиш особено много време от нейното стоене там.

# 8
  • Мнения: 3 342
Еmem, мисля, че си взела правилното решение. Просто приеми, съответно сподели с учителките, че на този етап детето ти не е готово да бъде по цял ден на градина и да заспива сама следобед там. Да, може би ще свикне по-бързо, ако пренебрегнеш всички онези знаци, които детето ти дава, че изживява силен стрес, и я оставяш по цял ден. Но не мисля, че това е по-доброто решение. Предполагам колко самотна се чувства там в моментите преди сън и колко страшно и се струва да бъде сама в момент, в който е свикнала мама да е наблизо. Не бързай. С малки стъпки ще стигнеш по-далеч. И най-важното - с по-малко стрес за детето ти.

# 9
  • Мнения: 416
Аз не виждам приспиването на дете като две крайности - с кърмене или с оставяне да реве. Винаги съм смятала, че дете, което се остави да реве, заспива много трудно или въобще не заспива.

Аз никога не съм процедирала по този начин - ще пореве, ще пореве, ще заспи. Аз просто оставям детето в леглото му, и той заспива, гушнал един плюшен мечо. 

Приспиване с кърмене на две-годишно дете ми се вижда друга крайност. Така или иначе детето трябва да се научи да заспива по-далеч от теб. Подобни крайности във възпитанието задължително водят до някакви проблеми.  За градината наистина не знам какъв съвет да ти дам, но като детенцето си е вкъщи, не я приспивай по никакъв начин, защото няма как да го забрави този начин на заспиване.

# 10
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Мисля, че привързаното родителство не противоречи с детската градина. За мен то е по-скоро метод на възпитание и състояние на духа, нежели кой кога и къде да спи.

Защо не пробваш преди да я спреш след обяд (ако приемем, че това е крайна мярка) да направиш нова договорка с учителките. Да не я слагат да спи - изобщо. Да й свалят пантофките и да я оставят да стои в леглото (ако не иска - в стаята за игра) и да се занимава, но съвсем тихо и съвсем сама. Така ще прави нещо приятно, без да се чувства насилена и отблъсната от градината.

Мая заспива сама в градината, както и ако е оставена на обяд с баба си (в този случай с разказана приказка), но ако е с мен - още не заспива сама. След малко моля, ам обикновено казва 'лека нощ' (около двайсетина пъти Rolling Eyes) и със занесените в леглото играчки постепенно отнася плувката, но аз съм в стаята на моето легло и чета тихо, както и контролирам да не стане да се разиграе, вместо да спи.

# 11
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
емем - децата са много хитри и паметливи.
Да спомена до какво доведе дългото взимане на обяд на детето на кумата ми.
Значи той беше разбрал, че щом се наяде, мама идва и го взима. Итака бързо се е хранел до един ден, в който обявил - аз ако не ям, мама по-бързо ще дойде да ме вземе... И започнал да отказва да обядва. Та има резон в думите на г-жите. Естествено, добре е да се води детето по 1/2 ден в началото, но за не повече от 7-10дни.

И друга подсказка - нека я води друг, а не ти. Заради привързаното родителство, тя страда още повече сутрин за теб. Пробвай да я води татко й или някоя баба, защо не и дядо (ко имат възможност), а ти да си я прибираш. Моделът е изпитан и има положителни резултати.
Успех.

П.П: самостоятелното спане ще си го тренирате, а с появата на новото човече, нещата в таз посока коренно ще се променят, убедена съм.

# 12
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Защо не пробваш преди да я спреш след обяд (ако приемем, че това е крайна мярка) да направиш нова договорка с учителките. Да не я слагат да спи - изобщо. Да й свалят пантофките и да я оставят да стои в леглото (ако не иска - в стаята за игра) и да се занимава, но съвсем тихо и съвсем сама. Така ще прави нещо приятно, без да се чувства насилена и отблъсната от градината.
Понеже патешката ми мисъл тече бързо и се изпарява, преди да успея да я запиша, допълвам я.
Да я оставят да си играе кротичко и тихичко в леглото (без да я подканят да спи!), ако заспи, макар и за малко - добре; ако не - не, с времето и това ще стане.

# 13
  • Мнения: 3 342

П.П: самостоятелното спане ще си го тренирате, а с появата на новото човече, нещата в таз посока коренно ще се променят, убедена съм.

Шани, появата на малкото човече може коренно да промени нещата, но в друга посока от тази, която имаш предвид. Когато се роди Виктор, Дани, който не само спеше в самостоятелно легло, но и в негова си стая, реши, че не може да спи сам, че непременно трябва някой да е до него или в краен случай някой да го приспи, защото не може да заспи сам. При това той е "неприлично" голям, за да не спи сам Joy
Все още понякога се убеждаваме вечер, че просто трябва да заспива и никакви молби, упорства и други маймунджълъци/боже, колко сложна дума - честно си признавам, че не знам как се пише ooooh!/ няма да помогнат все пак някой да легне при него...

# 14
  • Мнения: 1 077
Първо наистина трябва да решиш дали за постоянно детето ще стои целодневно, или винаги ще я взимаш на обяд.

У дома Ида заспива с мен, понякога бързо, понякога - не. Все пак аз я слагам, не я чакам да окапе...
В яслата досега спеше, в градината - сутрин тъврди, че няма да спи, но спи.

Ако на детето е нужен сън, то спи. Лично за себе си аз не виждам смисъл да взема на обяд едно уморено от игри и нуждаещо се от сън нервно дете, да го влача до вкъщи, за да го приспя "по-лесно". Винаги, когато мога, обаче, мога да я взема по-рано и да прекараме заедно целия следобед.

Детето обаче трябва да е наясно отначало - ще спи ли там, или не. Дори когато тръгна на ясла (беше малка - 1г 4м.) я оставях да спи там от самото начало. Вярно е, че се бях подсигурила да има близък човек до нея там, но Ида беше наясно с правилата отначало. Може би е в характера и, може би темперамента и е такъв, че приема правилата.

Ако ти прецениш, че е добре за детето да остава там цял ден и да поиграе и следобеда с други деца, може би трябва да промениш нещо в режима, така че, когато стане време за лягане в градината, на нея наистина да и се спи.

Ако искаш и можеш да си позволиш да я взимаш на обяд, защо не....

Но иначе не смятам, че заспиването в градината е особена ситуация за разрешаване. По-скоро е необходим fine tunning отколкото disk formating... така да се каже.

Както и да е, желая ВИ успех в приспосябавенето. Ще има доста неща, които ще променят досегашните ти нагласи....  Wink, някои от тях ще са за добро.... Mr. Green

# 15
  • по Пътеката
  • Мнения: 180
 
  emem,бих се доверила на интуицията си.Още повече,че детето индикира неготовността си.А и госпожите,струва ми се,изхождат от поведението,а не от чувствата.Да,с опит са,но поглеждат общо.
 Можеш  да говориш с тях,че вече си взела решение-така ще си спестиш "нови техники на убеждаване" Wink
Успех в избора Simple Smile

# 16
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
Аз съм привърженик на градината до обед, ако имаш възможност. Така хем детето е на градина, общува с деца, обучава се и свиква на самостоятелност, хем си е вкъщи и под грижата на мама.

# 17
и аз съм привърженик на градината до обяд. Всъщност, след съня те имат 1 - 2 часа, които минават в следобедна закуска и след това чакане на родителите и изпращане на децата. Няма никакъв смисъл детето да спи в градината, ако можеш да си позволиш да го вземеш. А и не ми се вижда особено здравословно 20 деца в едно непроветрено помещение по цял ден, защото, да не се лъжем,  рядко се проветря и още по-рядко излизат през зимата.  А в повечето детски градини в София децата спят и играят в една и съща стая  Sad

# 18
  • Мнения: 6 206
Eмем, не знам. Може би е етап, може би ти си прекалено чувствителна.
Примерно за мен си Спасчо свикна бързо с яслите, въпреки че първите три седмици отказваше да се храни изобщо...
Оставих го по цял ден на 15-ия ден, но в моята глава си е, че бързо е свикнал.
Още мрънка сутрин като го водим - вече трети месец, но аз не се притеснявам.
На твое място бих я оставила цял ден, но аз съм такава - диктатор тип, а ти си чувствителна, а кой каквото иска да ми говори, но майката предава огромно количество от своите емоции и мисли на детето съвсем несъзнателно.
Успокой се и каквото и да направиш, ще е правилното.

# 19
  • Мнения: 3 161
Според мен, повечето деца не са готови за целодневна ДГ на този етап, но не им се обръща внимание на сигналите - ревът се приема за нещо естествено и част от ритуала. Затова и поставих проблема с "привързаното родителство" - идеята, че плачът на детето е сигнал, че нещо не е наред, и необходимостта да се реагира, а не нормална реакция, която подминаваме и пренебрегваме. Сещам се отново за родилния дом и кърменето, където предоверяването на персонала не винаги е правилното решение - по-важно е да следваш интуицията си и сигналите на детето.

И на мен ми харесва вариантът половин ден (като си помисля, че 8 часа е отделно от мен, а аз съм си в къщи, ми е малко тъпо). Дано да не влиза в разрез с техните принципи и правила, и да не пречи на нещо (мисля си примерно как ще се чувстват другите деца, ако някое го взимат на обед - може да е проблем, а и се прави прецедент).

Още веднъж благодаря за мненията, много са ми полезни  Grinning.

# 20
  • Мнения: 6 206
и аз съм привърженик на градината до обяд. Всъщност, след съня те имат 1 - 2 часа, които минават в следобедна закуска и след това чакане на родителите и изпращане на децата. Няма никакъв смисъл детето да спи в градината, ако можеш да си позволиш да го вземеш. А и не ми се вижда особено здравословно 20 деца в едно непроветрено помещение по цял ден, защото, да не се лъжем,  рядко се проветря и още по-рядко излизат през зимата.  А в повечето детски градини в София децата спят и играят в една и съща стая  Sad
По цял свят децата спят и играят в една стая, дори ако бг майките видите сгъваемите им кушетки на 10 см от земята и одеалцата за еднократна употреба, ще се възмутите съвсем.
И много ми е странно като кажете - не се проветрява, ами честно нарочно заради приказките гледам проветряват ли или не, ами винаги има отворен прозорец, въпреки климатика.

# 21
  • Мнения: X
Мммм, не знам. Мое мнение - остави си я да спи там. Рискуваш да не свикне и да те тормози с рев при всяко водене, ще има пазарлъзи, чудеса....страшно хитри са......а като се появи другото бебе и тя не е вече центъра на вниманието ще стане още по-трудно. Нормално е да имаш притеснения, но от личен опит ти казвам - покажеш ли на детето, че има някакъв начин, колкото и минимален да е той, да те накара да го вземеш по-рано или изобщо да не го пратиш или да те склони с някакъв пазарлък - край, това е ходенето на градина. Ще има уговорка след уговорка и мрънкане до безкрай. Аз си бях поставила за це да стисна зъби и да не се "размеквам" и благодарение на това нямам грижи - е, не и е любимото място и едва ли би ходила ако зависеше от нея, но го е приела, че мама и тати ходят на работа, а децата на детска градина и толкоз.

А относно проветряването - в спалнята на малката прозорецът е винаги отворен, понякога се чудя не им ли става много студено.

# 22
  • Мнения: 2 818
Аз казах на госпожите да не я карат да спи, а да си стои в леглото, но тихо, защото другите деца са уморени и им се спи... При нас привързаността е към баща й. Когато тръгна на детска той все още беше в командировка - дъългаа. Всичко беше чудно, тя отиваше с кеф и не искаше да си тръгва. Когато той се върна започна да разправя още от отварянето на очите "Няма да ходя на детскааа, не искаааам" и не спираше дори след 100кратното обясняване, че сега са почивни дни.... Та защо го пиша това... След седмица опяване от нейна страна и съответно разболяване й дадох есенции на Бах(такива, които отварят човека към промени и облекчават раздялата с любими хора и неща)... на другия ден - работен, тя обаче още със сополи си остана вкъщи... и цял ден опяваше "Мамо, кога ще ходя на детска градинка?"  Mr. Green  (Трябва да отбележа обаче, че тя по-принцип е много общителна... )

# 23
  • Мнения: 980
Ем, когато Габи плачеше като новородено без капка съмнение се втурвах - приспиване на гърда, на ръце, на люлка, носене на ръце и бутане на количката - ОК. Малкото ми съкровище можеше да изрази нуждите си само с плач...Сега я познавам много по-добре, а и тя може да ми обясни от какво има нужда с прости думи. Обмислям исканията й и съответно отказвам (заменям с друго, отвличам внимание) или приемам...

Ако Ирина плаче, според мен, тя не се чувства изоставена. Най-важното, е, че тя знае, че ти я обичаш и всеки има работа, но в края на деня ще сте заедно. Има стрес от промяната, както и при големите хора. Идват правила и хора с които да се съобразява...Няма да й е по-лесно в първи клас, ако сега я "спасиш" - даже напротив. 

Не мога да разбера, обаче, защо адаптацията й да не стане постепенно. Първо взимах Габи след един час, постепенно стигнахме до 4 часа (за 20 дни), обядва там, после е много изморена и мисля, че като види, че всички деца спят и гушне любимото мече... Ако не й се спи - ще си играе. Все още плаче сутрин като се разделяме, но след това е весела и сякъш е приела, че в живота й се появяват нови хора... Остава и аз да го приема. Wink

# 24
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
Затова и поставих проблема с "привързаното родителство" - идеята, че плачът на детето е сигнал, че нещо не е наред, и необходимостта да се реагира, а не нормална реакция, която подминаваме и пренебрегваме. Сещам се отново за родилния дом и кърменето, където предоверяването на персонала не винаги е правилното решение - по-важно е да следваш интуицията си и сигналите на детето.

emem мисля че може да съм ти полезна с мнение. Аз също практикувам "привързано родителство" с Филип, които е на възрастта на твоито дете. Филип още спи с нас, въпреки че има негова стая, която гордо показва на гости  Laughing.  Кърмех го и така си заспивахме, никога не съм го оставяла да се приспива с плач и т.н.
За мен дете, което така е гледано, е още малко да ходи на целодневна градина, с всички режими и условности там. Още повече че ти си в къщи и можеш да си я взимаш да си спи при теб на обяд Heart Eyes. Аз бих си я взимала, като бих обяснила на учителките че това е добре за МОЕТО дете. Не мисля че трябва толкова да им обясняваш Naughty.

Филип ходи на градина сутрин и на обяд го взима детегледачката да си спи, играе в домашна среда следобяд докато аз го взема. Много добре се чувства така.  bouquet

# 25
  • Мнения: 5 468
Привързано родителство?! newsm78 Направо се чудите какво да измислите, за да ви е по-трудно. То са психологии и размисли, и страсти.
Ако ще пускате детето си по 1-2-3 часа на градина, какъв е смисъла от това изобщо? Тъкмо се приберете в къщи и е станало време да ходите да го вземете. То тъкмо се поогледа и свикне с обстановката и е дошло време да си ходи.
emem, мисля че малко повече се вживяваш. Всички или почти всички сме минали през детските градини, през непознатите първолашки години и смяната на класове, дори и училища. Било ни е тежко първия месец, след това непознатите стават познати и те приемат, както и ти тях.
Ако се обръщаше чак такова задълбочено внимание на плача сутрин в яслите и детските градини /който трае най-много месец/, нямаше да има деца в детските заведения, а майките нямаше да могат да работят цял живот... или поне до навършване на една по-прилична възрост на отрочето им.
Сигнал за какво  е плача сутрин? Стреснато е от новата обстановка, не знае, какво го чака вътре и най-вече да е залепено до МАМА... това изразява плача. Едва ли би могъл да изразява нещо повече. Когато свикнат с обстановката и разберат, че вътре не ги чака нищо лошо, спират да плачат, даже подтичват навътре без да ти кажат ЧАО...
Госпожите би трябвало да намерят подход към дъщеря ти, за да не се притеснява и да поспи следобяд. Но дали тя ще свикне в ДГ зависи и от теб, дали го искаш наистина или предпочиташ да си я гледаш в къщи.
Пожелавам успешно разрешаване на дилемата Peace.

# 26
  • Люксония
  • Мнения: 12
 
Чета, чета и си мисля, че все още й е много рано на Иринката да свикне - казваш, че ходи на градинката едва от седмица.
Аз бих й дала малко повече време да свикне с промяната и бих говорила с госпожите да не я карат да спи, ако не иска - винаги може да си "чете" тихичко книжка в леглото (от което най-често се заспива Wink).  Има и вариант "любима плюшка за заспиване в градината". 
Просто й дай шанс... а ако продължава да не става, няма да е много трудно да убедиш госпожите/директорката, че е най-добре да си я взимаш на обяд.
 
Оообаче, важно е да установите "твърд режим" преди да се роди бебчето... Знам, че знаеш, но да си кажа Sunglasses 
Прегръдки на приятелката!

# 27
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
Познавам деца, които посещават масови детски градини на половин ден. Включително и моята племенница ходеше така на градина, защото много боледуваше и сестра ми реши, че така е по-добре за детето, което също не спеше на обед, а само се излежава гола по пижама и незавита.
Аз си мисля, че всяко дете е различно и реагира различно в дадена ситуация. Ако ти мислиш, че Ирина не се чувства там добре, не виждам причина да се мъчите взаимно - ти от съмнения и притеснения, тя от стрес и смяна на правилата и обстановката.
Особено след като имаш алтернатива взимане следобед. Не виждам какво печели едно дете в детската градина от следобедния си престой там, освен ако извън учебните занятия (танци, английски) не са тогава.

# 28
  • Мнения: 3 161
... След седмица опяване от нейна страна и съответно разболяване й дадох есенции на Бах(такива, които отварят човека към промени и облекчават раздялата с любими хора и неща)... на другия ден - работен, тя обаче още със сополи си остана вкъщи... и цял ден опяваше "Мамо, кога ще ходя на детска градинка?"  Mr. Green  (Трябва да отбележа обаче, че тя по-принцип е много общителна... )

Ех, какви вълшебни есенции - карат те да поискаш да тръгнеш на градина!  Grinning Наистина ме развесели това. Ще се ослушам къде у нас се продават такива работи - май бях срещала някъде. И Ирина е много общителна и с радост тръгна в началото, и сега й харесва, но й идва в повече явно. Няма развитие, освен че трети ден ще си остане у дома заради хрема. Утре ще видим как ще се справим и ще пиша.  Simple Smile

# 29
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Поговори с нея......кажи и , че там ще спи сама, като другите дечица.........предполагам, че си говорила, но все пак.........Кажи , че вече е голяма и затова ходи на градина.........тате ходи на работа, детето на градина.........че там децата спят и тя да се опита да заспи.......дай и една плюшка и се опитвай да заместиш ръката си с нея..........нещо такова

# 30
  • Мнения: 14 133
Аз мисля, че е е по- добре да не я вземаш на обяд. И моята дъщеря не заспива самз в къщи. От миналата седмица е на градина- там спи. Нали все някога трябва да свикне Peace
И аз мисля така. Сашо никога не е заспивал сам в стаята си, но на градината ляга и спи. Идеята дяа заместите ръката слюбима играчка е супер!!! Успех!!!

# 31
  • Мнения: 3 161
Нещата при нас се развиха по следния начин: миналата седмица Ирина си остана у дома заради една невинна хрема. Тъкмо да я пратя отново, тя ревна и категорично отказа да ходи, след хиляди убеждения, накарах се накрая, но не мога да я насиля, облека и замъкна в градината, ако не иска - така че си остана. И добре, че така стана - вечерта вдигна Т 38.5 - на следващия ден 39, и едва се оправихме без антибиотик.

Днес за първи път след 10 дневната "почивка" я водя (плаче, не иска - говоря, изчаквам, накрая я оставям ревяща, измъквам се по терлици и ги оставям да се оправят някак). По-късно се връщам (без тя да ме види) и казвам, че ще си я взема на обед, за да я следя - все пак е била болна до скоро, страх ме е да не повтори. Трябвало обаче да питам директорката. Питам директорката (става дума само за днес, не по принцип) - категорично не.  Днес по изключение, ама да не се повтаря. И така, след като не може на половин ден, с подкрепата на педката реших да я оставя у дома до края на седмицата (все още леко подсмърча).

Но ми е много тъпо, защото това с половината ден ми се струваше много разумен и мек вариант, за който бих я понатиснала малко, за да не отвиква от градината; и за нея е разнообразие, а и за мен е глътка въздух. Определено не съм доволна, че градината се разглежда като казарма - влизаш, стискаш зъби, бършеш сълзи и сополи и толкова. А можеше, иначе можеше да стоят нещата....

Цитат от dalala от една кърмаческа тема:
Цитат
Вики ходи на градина откакто е на 1 година и 5 месеца. Прие градината страшно добре, нито веднъж не е плакала, като изключим леки мрънкания. Никога не е търсила да суче от учителките в градината. Вярно е, че тук, в Канада, за разлика от БГ, всички деца обичат да ходят на градина, и все пак, аз си мисля, че Вики прие така лесно и положително нещата с градината И благодарение на кърменето

Последна редакция: вт, 03 окт 2006, 01:17 от emem

# 32
  • Мнения: 46 517

Знам, че ще чуеш много обвинения по повод на привързаното родителство, но знай, че причината не е в него! Познавам много деца, които ходят на ясла от бебета, които са гледани по другата схема и не се отделят от полите на майките си. Моето диване е гледано горе долу като твоето, гледаме я сами с мъжа ми, но ако има как да се отскубне, няма да ни потърси въобще  Tired
Децата са различни и всяко си има своите особености  Hug


... Днес за първи път след 10 дневната "почивка" я водя и казвам, че ще си я взема на обед, за да я следя - все пак е била болна до скоро, страх ме е да не повтори. Трябвало обаче да питам директорката. Питам директорката (става дума само за днес, не по принцип) - категорично не.  Днес по изключение, ама да не се повтаря ...

Смени градината! Помни, че ти си клиент, ти определяш условията и ти си плащаш за извършването на услугата! Ако не си доволна- махай се от там. Никой не може да ти забрани да си взимаш детето на обяд!

# 33
  • Мнения: 818
Каква е тази политика на детските градини?Аз след 1-2 седмици,ще я водя за 3 часа,3 пъти седмично(аз реших така) и първите дни ще сме по 1 час заедно.Смени градината,детето е над всичко.Стискам палци Simple Smile

# 34
# 35
  • Мнения: 818
Мдаммм в Бг не съм се сблъсквала с детски градини,и като чета е кофти.Ама и тук си има недостатъци де Simple Smile

# 36
  • Мнения: 5 468
Смени градината,детето е над всичко.Стискам палци Simple Smile
То така ако можело да се сменят градини... Няма места от сега за догодина за набор 2004.

# 37
  • Мнения: 818
Ухх простете за невежеството Sad Сега ми идва на ум,дай и нещо твое,можеш да и кажеш че я гледаш от прозореца по цяяял ден...Знам ли нещо от този род.И аз май трябва да мисля,че и мен ме чака скоро.Моята кокона до WCто да ида и реве та квартала вдига   bouquet

# 38
  • Сливен
  • Мнения: 382
Емем, преди няколко дни тъкмо се канех да ти отговоря и видях, че ти вече си взела решението, та се отказах, Сега обаче забелязвам, че отново си на кръстопът и ще си кажа какво мисля. Деничка все още я кърмя (нощното го махнахме преди 2-3 месеца с вашето горчиво мляко) и до преди две седмици не бяхме се разделяли за повече от 4-5 часа. С други суми по един и същи път вървим. Сега обаче аз се връщам на работа, няма кой да я гледа и нямам никакъв избор - налага се да тръгне на градина. Първоначално мислех и аз да я водя само по половин ден, докато свикне, а после вече по цял. Но забелязах, че тя свиква не с градината, а с това че ще е там само по половин ден. Веднъж баща й като отишъл да я взима от градината влязъл вътре и поседял 10-15 минути (тъй като познаваме персонала), но на следващата сутрин тя опищя орталъка поне единия от двама ни да влезе вътре.
Нали знаеш, децата се чувстват по сигурни, когато имат ясни правила. Тръгването на градина коренно променя всички познати правила и според мен именно това ги травмира. Ако я водиш само по половин ден в началото тя пак ще изживява стреса от раздялата с теб и тъкмо ще свикне с новите правила, те пак ще се променят - ще трябва да преодолява нов стрес, че вече трябва и да спи там. Мисля, че това е причината директорката да не се съгласява с идеята за половин ден. А и другите деца се разстройват като виждат, че на Ирка майка й идва да я взима по обяд, а тях никой не ги взима. Аз веднъж по настояване на свекърва ми отидох да взема Дени в 15:30 - 16:00 часа, още докато стават от сън и ми стана много гузно като видях, че разплакахме едно дете.  Confused
При нас поне, а и до колкото знам при повечето деца, проблемът е сутрин. Веднъж отишла на градина Деничка се заиграва с децата и приема много добре престоя си там. Следобедното спане също беше проблем в началото, но малко по малко и него го преодоляваме. (току-що мъжа ми се обади, че тази сутрин сме отишли на градинка без плач!  Laughing)
Не казвам, че ще е лесно. Но ако искаш тя да тръгне на градина мисля, че е по-добре от раз да започне по цял ден.

# 39
  • В офиса
  • Мнения: 4 017
Еми, не мисля, че проблемът е в Ирина, или в привързаното родителство. От това, което чета, изобщо не ми харесва отношението на учителките и директорката. Струва ми се, че те не могат да налучкат правилния подход към нея, а и сякаш не се стараят да го намерят. Сякаш търсят най-лесния за тях начин, а не най-добрия за детето.
Мислила ли си и имаш ли възможност за смяна на градината?

ПП Темата на Анда за Ането отново навежда на такива мисли. С точните хора ходенето на градина от задължение може да стане удоволствие и забавление.

# 40
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
Щях да кажа това, което е написала Тинкърбел  Peace
Успех с търсенето на решение. Не им се давай. Ако трябва попитай в общината дали може да посещавате градината на половин ден, сякаш на някой му пука кой знае колко, особено като плащате и цяла такса  ooooh!

Давам идея: разпитай в читалищата във вашия квартал, дали нямат полудневно забавачки. На много места има такива. Обучението е като в детска градина, но яденето си го осигуряваш ти и е по половин ден по регламент.

# 41
  • Мнения: 2 757
Най-безболезнения вариант за майката и детето в случая изглежда като че ли е да си взема детето на обяд и да си спи в къщи. Обаче може би ще е по-полезно да се опита мамата да го научи да заспива само. На нейната възраст комбинацията обяснения и твърдост би трябвало да свърши работа. Примерно като си легне детенце мамата измисля някакво обяснение, защо детенце да заспива само, цунка го и излиза от стаята. Ако плаче примерно до 5 минути отива при него, пак го успокоява, пак му обяснява и така може да се наложи няколко пъти и няколко дни. Но мисля, или по-точно се надявам да подейства. Но не трябва да се предава и като и писне от ревове да го приспи с ръка. Трябва да е твърда и детето ще разбере. Но и не бива да го оставя да се дере от рев дълго време. Така си мисля аз. Така съм правела с моя син, който много ревеше. Сега когато му се спи сам си заспива. Ако не му се спи реве докато не го взема. Ако е преуморен пак може да реве и тогава ме поразиграва малко. Лошото е, че спи различно и никога не съм сигурна спи ли му се или не така че не знам как да постъпя. Опитах се да изградя режим, но не става  Embarassed

# 42
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
Каква е тази детска градина  ooooh! Естествено че би трябвало да можеш да си вземаш детето когато поискаш...да не си го дала там на заточение и само в определен час (и то определен от директорката , на която то заплащаш за да посещава детето заведението) да го взимаш Sick

Не би трябвало тръгването на ясла, стоенето там и т.н. да са стресиращи за детото и да си чудим как да го залъгваме  Confused
Недей да робуваш на остаряли подходи и масови очаквания.
Разбирам колко ти е трудно сега и  Hug от мен.

Няма ли възможност да смените градината или просто си взимай детето пообяд. Както отидеш да си го прибереш какво ще те върнат ли  Laughing

# 43
  • Мнения: 5 468
Давам идея: разпитай в читалищата във вашия квартал, дали нямат полудневно забавачки. На много места има такива. Обучението е като в детска градина, но яденето си го осигуряваш ти и е по половин ден по регламент.
Наистина, сега се сетих, че тия дни в пощата ми имаше брошура, че в нашето читалище направили група забавачка. От 8:30 до 12:00, само че е за деца от 4 до 6 годишна възраст. С изучаване на английски език и изобразително изкуство Sunglasses. Такса: 40 лв.

# 44
  • Мнения: 3 161
Първо искам да благодаря на всички за отговорите и подкрепата. Давате ми страхотен ориентир кое е нормално и кое не - явно на други места е ОК да си вземеш детето когато пискаш. А най-вече, страхотно е да поговориш с майки, които са на твоята вълна. На тези, които не са привърженици на привързаното родителство, също благодаря. Все пак е нужен и контрапункт, за да не се минава в крайности.

Значи за заспиването. Това не ми е основният проблем. Знам, че за няколко дни бих могла да я науча да заспива сама - това беше и една от причините да искам да я вземам няколко дена, смятах да я тренирам. Няколко пъти успяваме без проблем - снощи даже си говорих с татко й тихичко, а тя си заспа и не мрънка за ръка или внимание. Но: през нощта ня три пъти плака на сън. Явно сънуваше нещо. Не мога да съм сигурна, но не ми беше трудно да се сетя какво я тревожи.

Нито пък вземането на обяд ми е основният проблем. За мен е някакво временно решение,  преходен вариант, който се надявам да й помогне да се адаптира по-добре; къде по-лесно ми е да си спи там, ако се справя добре и не я измъчва.

В момента основният проблем ми е, че тотално игнорират мнението ми на родител и една невинна молба да си я взема по-рано, защото до предния ден е била болна и искам да я наблюдавам (очаквах да не се навият лесно да го правя по принцип и затова питах за конкретния ден само). Все пак не е нещо, което да ги затруднява особено, напротив - за учителките ще е по-леко. Не мога да приема, че кой знае колко ще пострадат останалите деца (това ми бе изтъкнато като аргумент) - и аз си го мислех, но на практика учителката може да изведе Ирина до вратата, без да я видят останалите. И после да има повече време за тях. Иска ми се родители и учители да са партньори в отглеждането на децата, да има диалог някакъв, а не - такъв е редът и толкова, няма да го променяме заради вас. Когато аз бях малка (ходех в същата градина, апропо), ме тормозеха да си изяждам всичко в чинията. Майка ми специално говори с директорката, че не мога всичко, да ми сипват по-малко, да не ме насилват - не, имало си порцион и за всички поравно. Комунизъм. Сега директорката е друга, времената са други, с яденето няма проблем (специално питах на родителската за това), но ето че за други неща се действа по същия начин.

# 45
  • Мнения: 3 161
Оплаках се, сега по предложенията за смяна на градината. Освен, че е почти невъзможно по това време на годината да се намери друга сносна такава, тази градина има ред страхотни преимущества. Първо, точно до блока ни е и е страшно удобно. Има страхотен голям двор с дървета, игрушки, поддържат го добре. Материалната база е добра; миналия месец смениха дограмата, пребоядисаха; родителите също са активни, още през лятото събираха пари за обновяване на мебелите, изобщо - условията са повече от добри за държавно заведение. Макар че собствените ми спомени не са блестящи, си я харесвам, чувствам я своя, Ирина също (отдавна казва "моята градина"). И макар че не иска да ходи там, в същото време казва, че й харесва. И аз се чувствам по подобен начин. Но ще проверя какви са възможностите за забавачка в квартала. Много ми се иска Ирина да е сред други деца, да не я затварям у дома.  Тя е общителна и й харесва да е сред деца; всъщност съвсем не е прилепчива към мен и лесно се адаптира. Първите впечатления на учителката в края на първия ден бяха, че е била много адекватна и зряла, всичко си е правила сама (даже е заспала лесно). И изведнъж - проблем след проблем...

Утре (4. 10) Ирина става на 3 и ще прекараме деня заедно. Имах големи планове да носим торта в градината, но някак не се връзва с настоящата ситуация. А след това ще му мислим как да я караме нататък и ще пиша пак. Още веднъж, благодаря за разбирането, подкрепата и съветите, много са ми полезни!

# 46
  • Мнения: 1 220
Давам идея: разпитай в читалищата във вашия квартал, дали нямат полудневно забавачки. На много места има такива. Обучението е като в детска градина, но яденето си го осигуряваш ти и е по половин ден по регламент.
Наистина, сега се сетих, че тия дни в пощата ми имаше брошура, че в нашето читалище направили група забавачка. От 8:30 до 12:00, само че е за деца от 4 до 6 годишна възраст. С изучаване на английски език и изобразително изкуство Sunglasses. Такса: 40 лв.

Ню, за кое читалище става дума!?

# 47
  • Люксония
  • Мнения: 12
 newsm59

Емем, честита рожденичка! Да ви е жива и здрава, весела и усмихната и все така справяща се!
  bouquet   bouquet   bouquet за тебе!

А по темата -  съгласна съм с Кенга, че
.... тя свиква не с градината, а с това че ще е там само по половин ден. ... Нали знаеш, децата се чувстват по сигурни, когато имат ясни правила. Тръгването на градина коренно променя всички познати правила и според мен именно това ги травмира. Ако я водиш само по половин ден в началото тя пак ще изживява стреса от раздялата с теб и тъкмо ще свикне с новите правила, те пак ще се променят - ще трябва да преодолява нов стрес, че вече трябва и да спи там. Мисля, че това е причината директорката да не се съгласява с идеята за половин ден.

Напълно разбирам и подкрепям желанието ти за партньорство с градината.  В моя опит учителките са по-склонни да подхождат индивидуално от директорките.
Добре е да има известна гъвкавост и от двете страни, иначе процесът на адаптация става борба за надмощие.

 Hug за тебе и рожденичката!
 

# 48
  • Мнения: 3 506
Честит празник  bouquet

За мен не е нормално персоналът на градината да се държи по този начин. Още повече, че по въпроса за взимането по обедно време самите учителки нямат единно мнение - някои смятат, че е по-добре отведнъж да свикне детето, други - постепенно. Всички са единодушни обаче, че спането (а донякъде и самият обяд) е преломен момент за детето - моментът, в който детето се сеща за мама и почва да плаче. Това е на база разговори с десетина учителки и директорки на частни и държавни градини. В градината, където ги записах, директорката е привърженик на оставането по цял ден от първия ден. Но беше категорична - децата са си ваши и вие си решавате - ако искате да си ги взимате, нямам право да ви кажа "не може". Те още не са тръгнали (влачат си едни измислени болести последните седмици), но мисля поне няколко дни да стоят по 2-3 часа и да ги взимам. Ако след това продължават да плачат и да са неспокойни заради обедния сън, може и по-дълго време да остане варианта с ходенето до обяд, стига да намеря кой да ги взима...
С две думи - определено бих настоявала да си взимам детето на обед толкова дни, колкото е необходимо, дори с риск да се поскараме с директорката. Последствията от скарването надали ще са по-лоши от настройването на детето срещу детската градина като цяло.

пп Ако искаш, погледни и тази анкета - не че много хора са гласували, но поне за мен беше някакъв ориентир.

# 49
  • София
  • Мнения: 4 867
честит празник!

дали пък тортата в детската градина днес нямаше да е още една стъпка към доброто адаптиране на ирина?

# 50
  • Мнения: 3 161
Ами питах я... не иска. А и след порция рев не мисля, че една торта ще я зарадва особено.

# 51
  • Мнения: 3 550
Честита рожденичка! Да ти е жива и здрава и само да те радва!
Нищо адекватно не се сещам по темата. Хлапето още не ходи на ДГ. Но ако бях на твое място, бих го приканила към откровен разговор - какво точно го притеснява там, има ли проблем с някое от децата, как се чувства. В друга тема четох, че е важно и с какви думи се разделяме на вратата. Да обясним, че не ОСТАВЯМЕ детето, защото това звучи страшно и може да задълбочи стреса, а че го ВОДИМ, за да се забавлява с другите деца.
Успех!

# 52
  • Мнения: 5 468
Ню, за кое читалище става дума!?
В Модерно предградие. Води се на бул. Европа, малко след Орион, но не знам, кой номер е. Но ако те интересува, мога да проверя и да ти дам номер и телефони.

Честит Рожден Ден на Ирина! Да е жива и здрава!

# 53
  • в гората
  • Мнения: 1 486
Честит рожден ден на малкото момиченце! Да е жива и здрава!

Искам само да те подкрепя в решението ти да отстояваш правото си на родител да избираш до колко часа детето да стои в градината. И не става дума за заспиването, просто твое право е да си я взимаш в колкото искаш. Имам чувството, че лелите/директорката едва ли не го удрят на чест - един вид ти им казваш "вие не се справяте със следобедния и сън и затова си я взимам". Мисля, че така го разбират. Пробвай да смениш тактиката, измисли някоя история, не знам. Но ми се струва, че времето на задължителните неща отмина, така че...действай.

# 54
  • Мнения: 4 242
Честита Трета Годинка на милата ми Ирина! Heart Eyes Нека расте все така умна и красива и безкрайно щастлива!

Еми пожелавам ви скоро да решите проблема с градината, така както ще е най удачно за двете ви. Следя с интерес темата тъй като и аз се замислям вече за ясла а и Ива си я гледам по метода Привързано родителство, та се подготвям какво ме чака.
Прегръщам ви!  bouquet

# 55
  • Мнения: 5 877
Честит рожден ден на Ирина!!!   bouquet

# 56
  • Мнения: 3 161
Стигнах до извода, че привързаното родителство не е непременно в конфликт с детската - но си зависи от детската и нейната философия. От написаното от вас разбрах, че има доста градини, където е ок да си вземеш детето на обед, където тръгването е постепенно и се толерира плавната адаптация. Нашата просто не е от тях. И не мисля, че мога много да променя - дори и да се преборя за вземане на обед (има впрочем клауза в Правилника, че детето може да се взема по различно време след предварителна уговорка), различията във философията ще се проявяват на всяко друго ниво и казарменият ред и дисциплина ще се прилагат и в други ситуации. Късмет - а ни е толкова близка и удобна, жалко просто.

Разходих се из квартала обаче и се оказа, че и тук има читалищна забавачка, но се почва от 4 години. Групата е сборна (4 - 6 години), 20-тина деца в стаята са, до 12:30 на обяд. Храна не предлагат, детето си носи закуска за в 10 ч. Родителите, с които говорих отвън, са доволни (имаше едно "избягало" от нашата градина детенце). Цената е 45 лв за месец. Останах с впечатление, че тази програма действа в много читалища в момента, така че ако някой се интересува - просто питайте в читалищата около вас. Има и други форми на занимания с деца наоколо, срещнах обява за полудневна ДГ, която набира деца на 5 и 6 г. - така че страхът ми, че ако не тръгне непременно сега, ще си загуби възможността да тръгне изобщо на градина по-късно, се успокоиха.

В заключение: прекарах една чудесна слънчева седмица, излизахме доста с Ирина, прекарахме прекрасно рождения й ден, мислих доста как да продължим. Вече е напълно здрава. Ще я напъна още малко следващата седмица да походи на градина и ще й още дам един шанс да свикне с нея. Ще пусна молба и за полудневен престой. Ако не стане нито едното, нито другото - видях, че имам и други опции, остава да получа подкрепата и на татко й да не я напъвам и стресирам повече.

# 57
  • Мнения: 3 506
Мисля, че си взела чудесно решение. Така стресът ще е по-малко и за двете ви и може все пак да се получат нещата с вашата си ДГ. Успех  Hug

# 58
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Емем, ако не се получи с градината - защо не се пробваш в читалището? Вярно, че е по-мъничка, ама сигурно ще се навият Simple Smile

# 59
  • Sofia
  • Мнения: 35
различията във философията ще се проявяват на всяко друго ниво и казарменият ред и дисциплина ще се прилагат и в други ситуации. Късмет - а ни е толкова близка и удобна, жалко просто.

И моето дете ходи с същата градина, че са и в една група с Ирина:-). Синът ми е чувствително дете, с всички + и - страни на това. Всеки ден аз го водя и взимам от градината и имам  достатъчно близки наблюдения за учителките. Не мога да се съглася, че атмосферата е на казармен ред и диспицлина. Сутрин ги посреща тиха и спокойна музика, следобяд - а аз обикновено се класирам към 18 - учителката е ведра и усмихната, занимава се и с малкото останали деца, пеят песни, танцуват... Правилата в групата са да не се вика, да не се бият, да не се гонят в стаята и да питат, преди да вземат играчка, с Може ли.... Ако не се спазват - детенцето седи за 5 минути на едно диванче - в стаята, не някъде навън... Това е градина, в която се опитват да намерят баланс между задължителните норми и съвременните ни разбирания.

Виждайки усилията и странието, което госпожите полагат, за да предразположат децата не можах да не напиша горното. И си мисля, да, ние сме родители, които обожаваме децата си, но дали не е лошо понякога да се вслушаме в мнението и на хората с доста по-сериозен опит - не само с деца, а и житейски? И дори да не го приемем - поне да се замислим над него?

Радвам се, че си взела решение за себе си! В крайна сметка най-важното е детето да е щастливо и спокойно!

Хубав и слънчев ден!

# 60
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
И си мисля, да, ние сме родители, които обожаваме децата си, но дали не е лошо понякога да се вслушаме в мнението и на хората с доста по-сериозен опит - не само с деца, а и житейски? И дори да не го приемем - поне да се замислим над него?

dkmd много хубаво си описала градината. Изглежда е спокойно и приветливо място.
Хубаво е да се вслушваме в мненията на хора с опит, но детето си го познават най-добре родителите и те най-добре могат да предценят кое е най-подходящото за тяхното дете.

Ходенето и започването на ясла/градина не трябва задължително да е придружено с рев, подкупвания сутрин и т.н. стресове за детето и за родителя. Напротив трябва да е плавно, бавно и спокойно. Самото дете трябва да иска и да ходи там с желание. Когато това не е така значи има нещо което там го притеснява.
Явно твоето детенце се чувства добре в тази градина, но това незначи че това ще е така и общовалидно за всички дечица. Уравниловката беше и трябва да си остане за комунизма.   bouquet

# 61
  • по Пътеката
  • Мнения: 180

  dkmd,нормите,които си описала,обаче,са дълъг процес на овладяване...,камо ли за тригодишните да са "правила"на групата...и още повече"неспазващите"ги да са тайм аут..

# 62
  • Мнения: 3 161
dkmd, радвам се, че се включваш в темата  Grinning. Ти вероятно имаш повече опит и наблюдения, на нас ни се събират общо 5 дни на градина... Макар че аз пък познавам много деца, които са минали от там - все пак квартална ни е. Съгласна съм, че не е "казарма" там - може би съм малко афектирана и преувеличавам заради невъзможността да я вземам на обед. И в началото казах, че учителките са мили, харесвам ги, грижовни са. Не съм ги чула да се карат на децата (за наказанията не знаех - не са ни наказвали още мисля), усмихнати са, казват и по някоя дума на родителите при изпращане на децата - така е. Ако погледнеш отново първия ми пост, ще видиш, че и аз поставям въпроса дали да се доверя на техния опит или на своята интуиция и на реакцията на детето си. И с помощта на отговорите тук (както и на наблюденията си върху Ирина и опита си на родител досега) стигнах до извода, че от една страна, плавното свикване с градината е нормална практика, позволена на много други места у нас, която дава добри резултати и ако за тях е проблем, то явно има сериозни разминавания във вижданията ни (които ще се проявят и в други аспекти предполагам). А от друга страна си дадох сметка, че не бива да пренебрегвам реакциите на детето си, и по-точно не плачът рано сутрин, а плачът нощем, ритането насън, други такива сигнали за стрес, които ми подсказват, че за нея това рязко потапяне в напълно нова среда е проблемно. Мисля, че имам право като родител да преценя доколко да подлагам детето си на това и ме притеснява категоричният отказ и невъзможността за диалог по въпрос, който явно е сериозен за мен и детето ми в този момент. Моето разбиране съвпада с написаното от GI:

Цитат
Ходенето и започването на ясла/градина не трябва задължително да е придружено с рев, подкупвания сутрин и т.н. стресове за детето и за родителя. Напротив трябва да е плавно, бавно и спокойно. Самото дете трябва да иска и да ходи там с желание. Когато това не е така значи има нещо което там го притеснява.

И ми е мъчно, че Ирина беше толкова позитивно настроена към детската в началото, а сега  се преобърнаха нещата. Бих добавила, че покрай бременността аз също вероятно съм по-чувствителна, освен това умирам от страх от болестите, които Ирина ще ми носи в къщи през следващите месеци, а освен това и ще имам възможност да си я гледам у дома покрай бебето, така че за мен не е необходимост да я давам някъде за 8 часа на ден. По-скоро ми се иска да има място за социални контакти и натрупване на социални умения, поради което полудневният модел много повече ме устройва.

dkmd, поздрави на Захари и кажи как се адаптира той - плаче ли, мрънка ли, като го оставяш? В колко го водиш? Може пък и да се засечем в понеделник сутрин  Simple Smile

# 63
  • Sofia
  • Мнения: 35

  dkmd,нормите,които си описала,обаче,са дълъг процес на овладяване...,камо ли за тригодишните да са "правила"на групата...и още повече"неспазващите"ги да са тайм аут..

Никой не очаква децата безприкословно да им се подчиняват. Прави им се забележка, говори се с тях, но като започне тръшкането - тайм аут е най-добрият вариант. И да правила на групата са - както вие у дома си имате вашите правила, така и те - техните. Нормално е...

# 64
  • Sofia
  • Мнения: 35
Здравей и от мен!

Аз имах много горчив опит зимата, когато по спешност се наложи Захари да тръгне на градина. В тази градина се толерираше плавното тръгване. Първите дни даже баща му беше по малко ос него и после си тръгваше. Постепенно детето оставаше до по-късно и по-късно. Истината е, че аз виждах, че това го объркваше - не знаеше какво ще се случи в програмата му, кога ще го вземем и т.н. Резултатът - детето беше много стресирано, както ти описваш не спеше спокойно, риташе, изпадаше в нетипични за него състояния. В първия възможен миг го спрях оттам!

Сега - по-голям е, но тъй като прекарах почти цялото лято заедно с него е още по- привързан към мен. Но някак си успя да свикне - не мога да си обясня дали е само заради възарстта, дали защото там му харесва или нещо друго. Как разбирам, че е свикнал - спи СПОКОЙНО (за първи път от както беше на 4 месеца спи по цяла нощ), сам започва разговор за градината и т.н. Първите дни плачеше - и аз с него. Първият ден - оставихме го ревящ, но се върнахме след буквално 2 мин да оставим документи - в стаята музика, децата усмихнати....Постепенно свикна и сега, дори не смея да го кажа, не мрънка. Е, ако може да си остане у дома няма да откаже:-)))).

Та за себе си - не знам дали свикването с градината зависи от плавното привикване или дали другият метод е по-добър. Може би зависи от детето, от обстановката или от комбинация от двете.... Не знам - така и не разбрах.

Водя към 8-8:10. Ще ми бъде много приятно да се засечем!

# 65
  • Sofia
  • Мнения: 35


Ходенето и започването на ясла/градина не трябва задължително да е придружено с рев, подкупвания сутрин и т.н. стресове за детето и за родителя. Напротив трябва да е плавно, бавно и спокойно. Самото дете трябва да иска и да ходи там с желание. Когато това не е така значи има нещо което там го притеснява.
Явно твоето детенце се чувства добре в тази градина, но това незначи че това ще е така и общовалидно за всички дечица. Уравниловката беше и трябва да си остане за комунизма.   bouquet
[/quote]

GI, не съм казала, че щом нещо е валидно за моето дете, ще е така и за другите - децата са красиви, защото са различни. Изказах мнение в защита на градината - защото имам база за сравнение и защото учителките наистина заслужават адмирации за усилията си.

И да - във всяка градина децата на около 3 се притесняват - говоря за болшинството, не се опитвам да ги уеднаквя   bouquet - нова среда, нови правила, нов тип храна и миризми ако щеш, толкова много деца - разбирай и конкуренти- на едно място, по-малко внимание към детето... и т.н. Синът ми е свикнал да бъде много често прегръщан, никога никой не му е повишавал тон, не е удрян - и е безкрайно чувствителен... Работата на учителките, заедно с родителите е да намерят правилния път към всяко едно дете - но е нужно време - време, което е хубаво да си дадем взаимно. Та затова, се опитвам да се вслушвам в учителките му, конкретно в този случай, давам шанс да видя дали са прави и ако не - действам с рогата напред по моя си начин! Понякога обаче са прави...

# 66
  • Мнения: 1 220
 Имаше няколко теми за детските градини и приспособяването на децата. Много малко майки казаха, че децата им не са плакали в началото и са свикнали от първия път, напротив , болшинството обясняваха всички тези реакции, на сутрешен или ве4ерен рев, дори нощен, на уговорки и пазарлъци, на подкупи и други.. Моя опит е с 2 деца, страшно различни като темперамент и 2те първия месец ревяха и се пазаряха,  сина ми рева в продължение на 6 месеца всяка сутрин, според мен не му се нравеше дисциплината, след това пък ревеше че е събота и не е на градина! Дъщеря ми рева около 1 месец за малко всяка сутрин, когато я взимах я намирах да играе с някое дете, видимо доволна.  Мисълта ми е, че е нормално първоначално да има такива реакции, по-притеснително би било, ако детето е ходило с желание и изведнъж откаже да ходи. Тогава бих търсила причината.

# 67
  • Мнения: 455
 Re: "Привързано родителство" и детска градина?
« #25 сряда, 27 септември 2006, 01:58 »   

--------------------------------------------------------------------------------

Привързано родителство?!  Направо се чудите какво да измислите, за да ви е по-трудно. То са психологии и размисли, и страсти.
Ако ще пускате детето си по 1-2-3 часа на градина, какъв е смисъла от това изобщо? Тъкмо се приберете в къщи и е станало време да ходите да го вземете. То тъкмо се поогледа и свикне с обстановката и е дошло време да си ходи.
emem, мисля че малко повече се вживяваш. Всички или почти всички сме минали през детските градини, през непознатите първолашки години и смяната на класове, дори и училища. Било ни е тежко първия месец, след това непознатите стават познати и те приемат, както и ти тях.
Ако се обръщаше чак такова задълбочено внимание на плача сутрин в яслите и детските градини /който трае най-много месец/, нямаше да има деца в детските заведения, а майките нямаше да могат да работят цял живот... или поне до навършване на една по-прилична възрост на отрочето им.
Сигнал за какво  е плача сутрин? Стреснато е от новата обстановка, не знае, какво го чака вътре и най-вече да е залепено до МАМА... това изразява плача. Едва ли би могъл да изразява нещо повече. Когато свикнат с обстановката и разберат, че вътре не ги чака нищо лошо, спират да плачат, даже подтичват навътре без да ти кажат ЧАО...
Госпожите би трябвало да намерят подход към дъщеря ти, за да не се притеснява и да поспи следобяд. Но дали тя ще свикне в ДГ зависи и от теб, дали го искаш наистина или предпочиташ да си я гледаш в къщи.
Пожелавам успешно разрешаване на дилемата .
________________________________________________________________________________
 Peace
Оставете децата да се научат на самостоятелност в противен случай цял живот няма да могат да направят нищо без Вас! Те много добре се приспособяват и справят с трудностите. Много пъти дори ни изненадват!
Аз съм против подобна привързаност.

П.С. С казанто, в никакъв случай не желая да обидя когото и да било. Просто въпрос на виждане.

# 68
  • Мнения: 46 517
Оставете децата да се научат на самостоятелност в противен случай цял живот няма да могат да направят нищо без Вас! Те много добре се приспособяват и справят с трудностите. Много пъти дори ни изненадват!
Аз съм против подобна привързаност.

П.С. С казанто, в никакъв случай не желая да обидя когото и да било. Просто въпрос на виждане.

Децата са такива, каквито са, независимо как са гледани, всяко си има характер и той не се влияе от Привързаното родителство, моето дете е гледано почти като това на emem, но е самостоятелно, даже повече, отколкото ми се иска  Tired
Смятам, че всеки родител трябва да приеме детето си такова, каквото е и да се съобразява с нуждите му  Peace

# 69
  • Мнения: 3 161
GI, не съм казала, че щом нещо е валидно за моето дете, ще е така и за другите - децата са красиви, защото са различни. Изказах мнение в защита на градината - защото имам база за сравнение и защото учителките наистина заслужават адмирации за усилията си.

dkmd, аз не искам темата ми да излезе като нападка към градината (нарочно не споменавам коя е), нито конкретно към учителките. Но именно  защото, както казваш, всяко дете е различно - различни неща имат ефект. Ето че при вас плавното не е сработило (може пък просто градината или персоналът да не са били подходящи за твоето дете).

Цитат
Работата на учителките, заедно с родителите е да намерят правилния път към всяко едно дете - но е нужно време - време, което е хубаво да си дадем взаимно. Та затова, се опитвам да се вслушвам в учителките му, конкретно в този случай, давам шанс да видя дали са прави и ако не - действам с рогата напред по моя си начин! Понякога обаче са прави...

Съгласна съм тук. И аз им дадох време в началото. Още на родителската през юни питах дали може в началото до обяд, като казаха не - добре. Като почна да плаче и не успяваше да заспи, а будеше и другите, пак питах да я взема ли на обяд - казаха по-добре не - съгласих се. Но като видях, че почва вече много да се стресира в края на първата седмица и се разболя - пуснах темата именно да видя аз ли преувеличавам с реакцията или може би те бъркат някъде. И съм склонна да мисля, че прилагат правилата си към всички деца наравно, без да се съобразят с индивидуалните особености, както и с нагласите на родителите.

Но - както казах - ще пробвам пак следващата седмица да я водя, ще я оставям до 3:30, ще изчакам няколко дена и ще й дам още един шанс да свикне. Ще опитам обаче и да поговоря още веднъж с тях за възможността до обяд, защото за нас двете това определено е по-доброто.

# 70
  • Мнения: 1 220
[Но - както казах - ще пробвам пак следващата седмица да я водя, ще я оставям до 3:30, ще изчакам няколко дена и ще й дам още един шанс да свикне. Ще опитам обаче и да поговоря още веднъж с тях за възможността до обяд, защото за нас двете това определено е по-доброто.
[/quote]

Емем, няма да са достатъчни няколко дена, просто изключено да свикне за 1 седмица! Дай им малко певече, а с нея говори , разказвай и случки от твоето детство, ако си ходила на градина, ако не си можеш да си измислиш малко! Wink Сигурна съм, че ако и дадеш време всичко ще е ОК!
Късмет!

# 71
  • ville de Quebec
  • Мнения: 509
Ох, много късно виждам темата май, но все пак да се изкажа

Някои майки вече са го казали. И според мен, проблемът е най-вече в учителките... Всъщност не познавам лично ситуацията, просто така си мисля от прочетеното и от това, което по принцип знам за българските градини, включително и от моя личен опит.

Искам да разкажа как са нещата тук, където живея сега. Вярно е, както една мама е писала вече, че и тук градините си имат недостатъци, като това, че играят, хранят се и спят в една и съща стая, а от горе на всичкото и ходят с едни и същи обувки навън и вътре, с изключение на зимата, когато просто няма как... Но пък от друга страна, учителките страшно много се занимават с тях, измислят им невероятни забавления и игри. Имат си също така и режим - в еди колко си часа се яде, после всички лягат да спят и после следобедна закуска и т.н. Специално за заспиването, учителките се заемат да приспат децата и ако някое има пробрем, те клякат да него с го галят, докато заспи. Казвам клякат, защото спят на едни дюшечета не повече от 5-6см от земята.

Конкретно за моята дъщеря. Тя също е гледана по метода на привързаното родителство. Трябва да отбележа, че тя все още спи при нас и заспива само на гърда, когато аз съм вкъщи, а вече ходи на градина от 8 месеца. От първият ден, тя е на градина целодневно. И аз се притеснявах и исках постепенно да станат нещата и първият ден казах на учителките, че като за първи ден ще я взема на обяд, те обаче ме посъветваха да я оставя за цял ден и така си и продължи. Никога досега не е имала проблем със заспиването. Специално съм питала учителките за това, защото се притеснявах, че няма да може да заспива и т.н. - нищо подобно, даже си спомням, че по едно време беше отбелязано в дневника й, че заспива без никакви проблеми и винаги е спала и макс брой часове. И за яденето - изобщо не ги насилват да ядат, колкото толкова. Ако изядат малко добре, ако искат допълнително - пак добре. После отбелязват в дневника колко са яли. Вики е страшно трудна с яденето - е, в дестаката градина винаги е яла като "прасе" (те си имат животни, с които определят колко е яло детето и картинка с прасе и за най-много яло). И досега не мога да си обясня как става това...

Ами, има си различни деца определено. Не, че тук няма деца, които плачат и които не могат да свикнат, но те са много по-малко, отколкото в БГ. Като цяло, тук детската градина се обича от децата, а в БГ, откакто се помним както се казва, децата мразят да ходят на детска градина. И аз си мисля, че разликата е в отношението на учителките. Много пъти например, като отидем да я вземем, сме я виждали в скута на учителката, която я е прегърнала и я гали - еми, това има ли го в БГ градините? Лично съм ги виждала на обяд как ги приспиват - галят ги по гръбчетата. Та, всички тия плюсове ме карат да забравя минусите, защото виждам, че дъщеря ми е доволна. За протокола само, искам също да отбележа, че преживяхме вече и смяна на детската градина и нещата се развиха отново положително и без никакви ревове.

Май много дълго стана, но с всичко това исках да кажа, че привързаното родителство е абсолютно съвместимо с детската градина и не си пречат изобщо.

Дано съм успяла да бъда полезна...

Последна редакция: пт, 06 окт 2006, 20:36 от dalala

# 72
  • по Пътеката
  • Мнения: 180

  dkmd,нормите,които си описала,обаче,са дълъг процес на овладяване...,камо ли за тригодишните да са "правила"на групата...и още повече"неспазващите"ги да са тайм аут..

Никой не очаква децата безприкословно да им се подчиняват. Прави им се забележка, говори се с тях, но като започне тръшкането - тайм аут е най-добрият вариант. И да правила на групата са - както вие у дома си имате вашите правила, така и те - техните. Нормално е...
   Да,мненията ни се разминават относно регулиране на неовладяното поведение...

# 73
  • Мнения: 2 214
Възпитавам детето си малко по различно от теб, но съм на принципа.
"Каквото и да четеш, каквото и да ти съветват, слушай сърцето си"
Това е моят съвет "Слушай сърцето си"

# 74
  • Мнения: 3 161
Възпитавам детето си малко по различно от теб, но съм на принципа.
"Каквото и да четеш, каквото и да ти съветват, слушай сърцето си"
Това е моят съвет "Слушай сърцето си"

Няма да повярваш, че точно това си написах в дневника снощи по повод дилемата. Благодаря ти.

# 75
  • Sofia
  • Мнения: 1 121
ПОдкрепям с две ръце мнението, че трябва да послушаш съцето си!
Следях темата ти с интерес, защото и аз до сега съм гледала дъщеря си по подобен на теб начин и те разбирам много добре.
Направо е възмутително отношението на директорката!  Аз също не мисля, че някой може да определя кога ще взимаш Ирина от градина при положение, че плащаш пълната сума. ПОбеснях като ти прочетох постингите, защото считам, че ако те бяха малко по-склонни да се вслушат в това,което се опитваш да им кажеш, нещата щяха да се наредят добре за всички:( . И наистина е много жалко, че заради този глупав инат от тяхна страна, вие ще се откажете от градината.
Не се ядосвай, може пък да е за добро, че Ирина няма да ходи на градина. Струва ми се наистина страшно заради болестите, които, не дай си Боже, може да ти донесе, все пак си бременна. Знам , че имаш нужда от малко свободно време само за теб, но можеш да помислиш за варианта да викаш за час 2 жена, или пък с някоя майка да се редувате през ден да си взимате децата-така хем те ще си играят, хем вие ще си почивате по малко. Жалко, че не сме си съседки да реализираме тази идея. Laughing
   Моят опит до тук с яслата беше, че дъщеря ми ходи 3 дни за по час, час и нещо и като цяло бързо се е залисвала с игра, там веднага спираше да плаче. Днес дори ме пуснаха да вляза и поостана с нея (това го направи психоложката на градината, а директорката никак не остана очарована) Така че явно във всяка градина процедират по различен начин.

# 76
  • Sofia
  • Мнения: 35
Много пъти например, като отидем да я вземем, сме я виждали в скута на учителката, която я е прегърнала и я гали - еми, това има ли го в БГ градините?

Днес взех Захари в 18 - беше последното дете - заварих ги гушнати с учителката, която му четеше книжка... Съгласна съм, че всичко зависи от учителките - и ако тези не се държаха така с детето ми, убедена съм, че щях да съм на друго мнение. И детето ми цяла вечер говореше как въпросната госпожа го била гушнала, когато му станало мъчно за определена негова играчка... Има го и в БГ, нека не обощаваме, както правилно беше посъветвала една майка.

# 77
  • Sofia
  • Мнения: 35
Възпитавам детето си малко по различно от теб, но съм на принципа.
"Каквото и да четеш, каквото и да ти съветват, слушай сърцето си"
Това е моят съвет "Слушай сърцето си"

Няма да повярваш, че точно това си написах в дневника снощи по повод дилемата. Благодаря ти.

emem, моля те не приемай моите мнения като на, едва ли не, фанатизиран, поддръжник на тези учителки или тази градина. И аз винаги слушам сърцето си, когато взимам решения за детето си - и тъй като в този случай съм се чувствам спокойна, именно затова и изказвам подобно мнение.

Далеч съм от мисълта, че едно дете свиква с градината заради материалната база/ играчките. Според мен, те свикват ако харесат мястото/ децата/ учителките. Така че - всичко е много индивидуално и е трудно да се дават съвети. Именно затова и избягвам да казвам мнението си по темата, а по скоро се опитвам да защитя учителките.

Така или иначе цял ден си мисля по темата - и накрая финиширах с въпроса - ами ако всяка майка реши да не се съобразява с правилата в дадена градина (emem, не е критика към теб - въпросът е от типа принципни:-))? Аз например страдам от това, че 99% от децата някой ги взима между 16-16:30 и синът ми редовно остава последен... Та си мислех - ако ние не се съобразяваме с техните правила, как можем да изискваме те да имат занимания, програма за обучение и т.н., например? Защото като го взимат в 16, как ще имат английски от 16:15 (какъвто е случая)? И не е ли една от идеите на социализирането това детето да разбере, че, макар и то винаги да бъде в центъра на нашия живот, в света извън семейството - то не е?

И пак да кажа, emem в никакъв случай не си позволявам да критикувам или оборвам теб - въпросите си ми са по-скоро принципни. Май стана малко off topic, извинете!

# 78
  • Sofia
  • Мнения: 35

   Да,мненията ни се разминават относно регулиране на неовладяното поведение...
[/quote]

Понеже синът ми е във фазата на неовладяното поведение и се опитвам все още да налучкам правилния подход - та какъв е твоя? С твоето дете? И как би ги отнесла към 25 деца с почти подобно поведение?

Мерси!   bouquet

# 79
  • Мнения: 42
здравейте и от мен,

прочетох малко от темата.
според мен привързаното родителство, което и аз се опитвам да практикувам, предполага познаване на собственото ти дете и защитаване на неговите нужди; щом се разбира, че в детската градина не искат да се съобразят дори с такова елементарно изискване майката да прибира детето си по-рано, не виждам с какви по-фини методи и начини на индивидулна грижа биха се съобразили. Моят съвет към теб е да не насилваш детето си и да го спреш от градина дори, ако за него това изживяване е болезнено и стресиращо.
по принцип не съм привърженик на идеята за детските градини точно заради невъзможността за индивидуална грижа и съобразяване с нуждите на детето (което е по принцип невъзможно в такава институция).
всеки родител да прецени кое е важно за него иза детето му и какво може да жертва, а дали си струва...........

# 80
  • Мнения: 3 506
... 99% от децата някой ги взима между 16-16:30 и синът ми редовно остава последен... Та си мислех - ако ние не се съобразяваме с техните правила, как можем да изискваме те да имат занимания, програма за обучение и т.н., например? Защото като го взимат в 16, как ще имат английски от 16:15 (какъвто е случая)? И не е ли една от идеите на социализирането това детето да разбере, че, макар и то винаги да бъде в центъра на нашия живот, в света извън семейството - то не е?

Принципно:

1) Вижда ми се много странно да имат английски от 16:15 при положение, че 99% от децата ги взимат в 16:00. Колко деца всъщност имат английски?

2) Правилата в ДГ би следвало да са съобразени с нуждата на всяко ново дете от нормална адаптация. Не виждам кому би попречило това, че 1-2-3 деца няколко седмици ще пропуснат обяда и обедния сън (щото реално това пропускат при положение, че останалите ги взимат в 16:00). Още повече, че в случая Emem се е постарала да се съобрази с правилата, но не се е получило.

3) Да, една от идеите на социализирането е детето да разбере, че за него важат правилата на групата, но не виждам защо това трябва да стане с чука по главата.

# 81
  • Мнения: 3 161
emem, моля те не приемай моите мнения като на, едва ли не, фанатизиран, поддръжник на тези учителки или тази градина.
...
Така или иначе цял ден си мисля по темата - и накрая финиширах с въпроса - ами ако всяка майка реши да не се съобразява с правилата в дадена градина ...

И пак да кажа, emem в никакъв случай не си позволявам да критикувам или оборвам теб - въпросите си ми са по-скоро принципни.

Разбирам много добре, че не отправяш критика към мен, а се опитваш да защитиш учителките - но аз не ги нападам така или иначе. За мен също възникна въпросът как се чувстват другите деца, ако моето си тръгва на обяд - но едва ли се чувстват по-добре, ако то ревне и ги събуди всичките (както се е получило), отколкото ако се изниже "по терлици". Изобщо, наличието на разплакани деца е стресиращо за всички останали - сигурна съм, че Ирина се повлия и от разплаканите деца, които виждаше първите дни, когато самата тя беше спокойна.

За гушкането - и Ирина я гушкат, последния ден я е гушкала директорката даже, защото не е пожелала да излезе за репетицията за откриването и отново е плакала. Но явно не е достатъчно и аз продължавам да мисля над въпроса защо в чужбинските детски градини (малко е е дро обобщението - но все пак) децата ходят на градина спокойни, а у нас се приема за нормално "адаптацията" да минава с рев първите дни, седмици или месеци? И колко дълго може да продължи тази адаптация? Ами при мен за три години не проработи - до края не се чувствах добре в градината, накрая в 4 група майка ми ме спря и ме прати на английска забавачка и разликата беше от земята до небето - там никога не съм плакала.

Колкото до правилата, не знам какво точно нарушавам, ето цитат от правилника на градината:

Цитат
/2/. По желание на родители /след предварително договаряне/ децата могат да се водят и вземат от детското заведение в удобен за тях час;

# 82
  • по Пътеката
  • Мнения: 180

   Да,мненията ни се разминават относно регулиране на неовладяното поведение...

Понеже синът ми е във фазата на неовладяното поведение и се опитвам все още да налучкам правилния подход - та какъв е твоя? С твоето дете? И как би ги отнесла към 25 деца с почти подобно поведение?

Мерси!   bouquet
[/quote]
   Виж,за за мен е от първостепенно значение темперамента на детето и оттам "методите за справяне"...затова и не съм съгласна ,тайм аут да се използва като унификация...,определено е потресаваща гледката от използването на чести "наказателни"мерки спрямо един екстраверт например...
 И ,да ако педагогът е с призвание-ще се справи...

   

# 83
  • София
  • Мнения: 6 477
Емем, сега виждам твоята тема, ама понеже сега съм на същия кръстопът като теб, та изчетох всичко.
При нас драмата е същата, от втория ден ми беше заявено от малката през сълзи ипрегръдки, че няма да се ходи на градина и настана същински ад в къщи! Като се прибере както играе и се присеща, че няма да ходи на градина и започва да плаче...Нощем рита, плаче и не се спи изобщо....И за капак каза, че не харесва лелите - то не разбира кои са госпожи и кои лели....В момента, в който я пуснат тя излита като тапа при мен, а гледам, че някои деца се бавят и лелките казват, че играят и след малко ще излязат.....
А за мен самата градината също беше стрес - като казарма ми изглежда! Crazy Аз никога не съм ходила на градина, само на предучилищна и аз самата още съм в шок от начина, по който сутрин се показват чифт очи и нос и ти прибират детето и после по обратен път ти го дават! Е, то си ми напомня точно на портала на казармата....дааа, сигурно бунтарството още не е преминало от моя живот щом така виждам нещата...ама всеки е различен. А и видях, че и други мами имат усещане за прилика между градината и казармата...И ми е адски гадно...хммм, исках да водя малката на градина да играе с деца и да се учи на разни неща...А то какво? newsm78 Утре ще опитам да я взема на обед и аз - да видим дали и на мен няма да ми спретнат забрана за вземане....
Не искам ходенето на градина да се свързва с реване и въпроса,  който бе зададен от дъщерята на една приятелка: Мамо, защо ме наказваш да ходя в градина? Няма да го правя каквото и да е това нещо, само не на градина......Ммммм, искам и ние плавно да свикнем с градината...дано

# 84
  • Мнения: 5 877
Но явно не е достатъчно и аз продължавам да мисля над въпроса защо в чужбинските детски градини (малко е е дро обобщението - но все пак) децата ходят на градина спокойни, а у нас се приема за нормално "адаптацията" да минава с рев първите дни, седмици или месеци?
Мога да ти отговоря за Исландия. Детето на братовчед ми тръгна на ясла по следната схема (предложена от персонала на яслата):
Ден 1. Детето и майката обикалят яслата, разглеждат къде какво има и си отиват.
Ден 2. Детето и майката обикалят яслата, играят с децата един час и си заминават.
Ден 3. Детето играе с децата, яде и си отива с майка си (тя е там).
Ден 4. Детето играе с децата, яде и спи следобяд, а като се събуди, майка му е там.
Ден 5. Детето играе, яде и спи следобяд, а като се събуди, майка му я няма.


Надали е нужно да казвам, че Ивета ходи с огромно желание на градина, както ходеше и на ясла, ако и понякога да спят на двора през "топлото" лято в Рейкявик  Laughing

# 85
  • Мнения: 3 506
Това изглежда е стандартна схема за тръгване на градина из странско, защото в доста сайтове по повод адаптацията към ДГ съм я срещала, барабар с куп други "мероприятия", като предварително запознаване с учителките, предварително запознаване с няколко деца от групата и организирани игри с тях и пр. Ама какво от това... Тук се съмнявам дали и мамите, на които децата са им в 3-4 група са обиколили цялата ДГ...

# 86
  • Мнения: 5 877
Имах желание да я приложа, естествено нищо подобно не се получи.
За всеки случай я водих в градината при предварителните преговори за място, в деня преди тръгването се запознах с учителката... и какво от това, пак ми я вземаха на входа, а учителката, с която се запознах и ми изглеждаше приятна, не излезе читава. Мисля, че и Емем е опитвала някакъв преходен вариант, даже детето е ходило да празнува нещо в детската градина.
Сега с новия екип - да чукна на дърво - е много лесно, така че не е само до системата.

# 87
  • по Пътеката
  • Мнения: 180
.. Тук се съмнявам дали и мамите, на които децата са им в 3-4 група са обиколили цялата ДГ...
[/quote]
О,да обиколили сме я,ДГ и продължаваме да я обикаляме... Wink

# 88
  • Мнения: 3 161
Да, както Анда е казала, аз исках преходът да стане плавно и много я подготвях; миналата година я водих в градината на коледното им тържество и много й хареса. Аз седях отстрани, тя отиде, заигра се с децата, седна на едно столче сред тях... изобщо не ми е висяла зад полата. На родителската среща питах може ли в началото да водим децата до обед. Казаха не. Става дума за различна философия, те вярват във "Ферберизацията" (методът с приспиването на бебета, като ги оставиш да се нареват за няколко дни, докато се научат). И смятат, че постепенното било по-болезнено за децата. Аз не мисля така, но кой ли ме пита, нали те са специалистите и знаят по-добре от мен какво иска и чувства детето ми.

Днес я пратих с баща й. Свито ми е сърцето, но дано да изтрае няколко дни и да не се разболее отново. А за по-нататък ще мислим.

Morgana, силно ти препоръчвам воденето до обед - в много градини се толерира, а за децата е много по-щадящо. Когато си сигурна, че е преодоляла началния стрес от новото място, можеш да помислиш отново за цял ден. Както описваш реакциите на детенцето си, не знам изобщо как успяваш да я оставиш в градината сутрин.

Анда, бях чувала от теб (и от други чужбински майки) за този модел за тръгване на ДГ и много ми допадна. То отношението в началото се пренася, предполагам, и върху много други аспекти на живота на децата в градината. Много е лошо, като знаеш как са нещата в чужбина и сравняваш  Laughing. Иначе си живееш с мисълта, че така е навсякъде и всички трябва да минат през реването - част от процеса на съзряване. Като с раждането - тук ни подготвят колко е гадно и мъчително, а от майките от чужбина чуваме как можело да бъде страхотно преживяване. Айде стига бе! Не може да бъде.

# 89
  • Мнения: 2 863
На времето на мен ми отказаха точно по тази причина да взимам сина си на обед- другите деца се дразнят и така се получава, че едно дете получава някакъв специален статут- буквално ми казаха "е какво ще стане, ако всички почнат да ги взимат на кой когато му е удобно" и понеже той много боледуваше, в крайна сметка си го отгледахме в къщи до предучилищната ....
Дано постигнеш разбирателство с градината.....

# 90
  • София
  • Мнения: 6 477
Днес беше една идея по-леко като през целия път до градината на малката й повтарях, че ще я приберем на обяд. Влезе за първи път в градината без да плаче! Peace Което е постижение според мен! Simple Smile Госпожата се оказа разбрана и рече - добре, вземете я на обяд, макар че миналата седмица се били "оправяли" с нея.....Мммм, не знам дали и в тази градина не са фенове на онази сложна дума, означаваща реване до дупка и заспиване.....Ние и досега вечер си заспиваме на нощна лампа и след 10-15 мни песни и приказки. А разбрах, че в градината заспива сама, което е добре...но ставала да пишка и лелите й се скарали...Та май след този инцидент не спи много-много. А и онази соц.истерия с яденето - абе ти има казваш, че детето е злоядо и да не го мъчат...Те правят като че им казваш обратното....Хайде спирам, че само се оплаквам ooooh! Но да видим днес след полудневен престой дали няма да е по-добре, а по-натам ще мислим и за цял ден Wink Wink Wink

# 91
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
И аз вече не знам какво да си мисля. И друг път съм писала, че моя син изобщо не се адаптира към старата детска градина, която посещава един месец и то само до обяд. Сменихме градината и нещата се успокоиха. Той говори позитивно за градината, спокоен е, играе  се децата, спи...намирам го улисан в игра и понякога не му се тръгва. Но от няколко дни имаме ужасни сутрини. Днес, за да го облека трябваше да помага и баща му. Рев, истерия, молби и увещания да не го водим. По пътя се разсея, но като наближихме ревна отново, а в градината направо буйстваше и сестрата ми се притече на помощ, за да мога да го преобуя и съблека, като го поразсейваше  ooooh!
Обадих се след два часа на учителката му, която ми каза, че още с влизането си се е заиграл и една сълза не е проронил. Бил активен и спокоен  Thinking Абсолютно и вярвам, защото я познавам лично и имам пълно доверие. Познавам и детето си и знам, че той там се чувства добре. Само тези сутрешни истерии не мога да си ги обясня  Tired

# 92
  • Мнения: 143
Като ви чета и се чудя защо си тормозите децата? Защо не ги дадете на някоя полудневна забавачка или целодневна такава?
Аз ненавиждах детската градина и децата ми не бих завела там пък камоли да реват и да не искат  ходиха и ходят на частна градина и винаги с кеф А вие хем сте ги гледали по един съвсем различен начин и сега искате да свикнат в джунглата

# 93
  • София
  • Мнения: 6 477
Като ви чета и се чудя защо си тормозите децата? Защо не ги дадете на някоя полудневна забавачка или целодневна такава?
Аз ненавиждах детската градина и децата ми не бих завела там пък камоли да реват и да не искат  ходиха и ходят на частна градина и винаги с кеф А вие хем сте ги гледали по един съвсем различен начин и сега искате да свикнат в джунглата
До колкото се разискваше по-горе в темата, забавачките били за деца от 4 до 6 години, смесени групи. А и не във всички квартали ги има. И какво значи целодневна забавачка за 3-годишно дете? Няма как да издържи без да придреме следобед, а и в забавачките храна няма - дава се от родителите, затова и заниманията са само до обяд.
А за частна градина някак нямам финансов вътък, та ще се борим за приза "Най-малкия възможен стрес" ако трябва до Коледа да водя малката до обяд на градина и докато свикне постепенно!

# 94
  • Мнения: 2 214
До като учителките в  детските градини не започнат да получават достойно образование децата ни ще се адаптират както в казармата Sad
До като детска учителка не стане добре платено и престижно образование няма децата ни да се радват да ходят на детска градина.

# 95
  • Мнения: 1 220
До като учителките в  детските градини не започнат да получават достойно образование децата ни ще се адаптират както в казармата Sad
До като детска учителка не стане добре платено и престижно образование няма децата ни да се радват да ходят на детска градина.

Детската учителка няма да стане скоро "добре платено и престижно образование" по ред причини..Много други професии са зле планени като започнем с лекарите , минем през пожарникарите...и т.н. ... Мисълта ми е, че не можем ве4но да се оправдаване с ниската заплата, има много учителки , които си вършат работата с невероятен професионализъм! Сина ми беше в люлинска детска градина, ами мога 24часа да хваля учителките, подплатено с примери,  без да спирам!
По въпроса с чужбинските градини, моля ви не идеализирайте толкова нещата! Да , има период на адаптация, но това не значи че детето не плаче! Майката може да поостане, когато става въпрос за дете на 4 годинки, дъщеря ми тръгна на 1г и 4 м без моето присъствие там до обяд. 
Зависи от детето, но повечето деца плачат, в моя случай до 1 месец. 
Има много неща в бг градинте, които са променени , а има неща които могат да се променят. Пенелопа се е заела с менюто в градините, добре е да се обсъди и въпроса с адаптацията, има психолози а и майките са доста организирани, така че си мисля мисията е възможна!
 Hug

# 96
  • Мнения: 416
Чужбинските деца не ги мисли много.  Grinning

В повечето случаи те тръгват толкова рано на ясли, че за тях нормалната среда е ясленската, а не вкъщи с мама. Затова този преход, който го има при нас, при тях практически липсва.

Тези, които тръгват по-късно по учебните заведения, обикновено са гледани от поне две au-pair, и пак контактът с майката не е така силен. Само знам /поне за някои държави/, че позволяват на майката да остане вътре с детето в началото, или колкото има нужда то, а не да се подава вътре с рев.

# 97
  • Sofia
  • Мнения: 35

   Виж,за за мен е от първостепенно значение темперамента на детето и оттам "методите за справяне"...затова и не съм съгласна ,тайм аут да се използва като унификация...,определено е потресаваща гледката от използването на чести "наказателни"мерки спрямо един екстраверт например...
 И ,да ако педагогът е с призвание-ще се справи...[/quote]

Моля те, никой не говори за потресаващи гледки и чести наказателни мерки спрямо един или друг екстрОверт Simple Smile)). Ако беше така, на сина ми щяха да му залепят дупето за диванчето, че да не се налага да става  Mr. Green

Споделих личният си опит от поетапното свикване, както и от по-рязкото. Не мисля, че това дали детето ще свикне по единия или другия начин е определящо за отношението му към градината/ заниманията. Според мен зависи най-вече от педагозите, от лелките, от всички, с които детето ежедневно общува.

# 98
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
Естествено яслите/градините в чужбина си имат доста недостатаци: децата спят на матраци на пода; по-слабо се следи за това дали са облечени като излизат да играят и т.н.
Не всички тръгват на ясла от много мънички и това по-долу не е вярно в общият случаи
В повечето случаи те тръгват толкова рано на ясли, че за тях нормалната среда е ясленската, а не вкъщи с мама. Затова този преход, който го има при нас, при тях практически липсва.
Тези, които тръгват по-късно по учебните заведения, обикновено са гледани от поне две au-pair, и пак контактът с майката не е така силен.

Не мисля че проблема в бг градините е слабото заплащане. В Англия възпитателите в ясла/градина не са също добре платени, по-ниско от средното за страната.
Според мен проблема е другаде. В бг няма зачитане на това че РОДИТЕЛЯ (МАЙКАТА/ТАТКОТО) ЗНАЕ КАКВО Е НАЙ-ДОБРЕ ЗА ДЕТЕТО МУ и те са тези които решават и казват как да си гледат детето. Ето това е. Не е проблема ниски заплати на лекари (затова те са "ядосани" и диктуват на майката как да ражда), на акушерки (те пък бързат и немогат да покажат/пояснят майките решили да кърмят и дават шишето), на възпитателки (пак забързани с много деца в групата и настояват за уравниловка за да им е по-лесно гледането на детето). Проблема е че "те" знаят най-добре как да гледат твоито дете  Whistling

# 99
  • Мнения: 3 506
Абсолютно съм съгласна с последното мнение. А по повод ниското заплащане, ще ви кажа нещо. Наш приятел с близнаци повече от месец пуска обявя за детегледачка. Стартова заплата 600 лв., официален договор, осигуровки. Познайте колко детски учителки в трудоспособна възраст кандидатстваха. Нито една. Защо? Защото проблемът не е в заплащането. Явно на една част им харесва да работят с много деца, просто това им е призванието. На всички останали пък им е по-лесно да са в градините, където те диктуват правилата и работят както/когато намерят за добре... Аз поне друго обяснение засега не съм намерила.

# 100
  • Мнения: 195


 
Според мен проблема е другаде. В бг няма зачитане на това че РОДИТЕЛЯ (МАЙКАТА/ТАТКОТО) ЗНАЕ КАКВО Е НАЙ-ДОБРЕ ЗА ДЕТЕТО МУ и те са тези които решават и казват как да си гледат детето. Ето това е. Не е проблема ниски заплати на лекари (затова те са "ядосани" и диктуват на майката как да ражда), на акушерки (те пък бързат и немогат да покажат/пояснят майките решили да кърмят и дават шишето), на възпитателки (пак забързани с много деца в групата и настояват за уравниловка за да им е по-лесно гледането на детето). Проблема е че "те" знаят най-добре как да гледат твоито дете  Whistling

В БГ няма зачитане на личността на човека, било той пациент, клиент, ученик,  дете. Хуманизмът не е на почит по нашите земи. Всеки притежаващ и най-малката власт се чувства в правото си да командва и се разпорежда, да унижава подвластните. Като се започне от санитарки и акушерки, чиновници, лекари ит.н.

Личността на детето не се зачита в ДГ, затова повечето деца изживяват такъв стрес през първите седмици. Причината не е раздялата с майката, защото ако водите детето на място където се чувства добре, то няма да се съпротивлява така непримиримо и да показва признаци на силен стрес . Там не се зачита неговата индивидуалност, не се изслушват(дори) неговите желания и потребности, то бива хранено против волята му, слагано да спи против волята му, а на емоционалните му нужди се откликва с подигравки, упреци и заплахи ( "Ох, ревльото пак почна." "Няма не обичам, тук всичко се яде" , 'Който не си изяде месото ще бъде заведен при сестрата да му наостри зъбите" "Ако ревеш ще се обадя на майка ти да не идва да те взима"  )
Примерите са от реалността в една столична ДГ, по обяд когато няма родители пред които да се лицемерничи. 

Съжалявам ако не е по темата, но не можах да се сдържа. Привързаното родителство (а май никое родителство) не е съвместимо с детските градини в сегашния им вид.
 
 

# 101
  • ville de Quebec
  • Мнения: 509


Там не се зачита неговата индивидуалност, не се изслушват(дори) неговите желания и потребности, то бива хранено против волята му, слагано да спи против волята му, а на емоционалните му нужди се откликва с подигравки, упреци и заплахи ( "Ох, ревльото пак почна." "Няма не обичам, тук всичко се яде" , 'Който не си изяде месото ще бъде заведен при сестрата да му наостри зъбите" "Ако ревеш ще се обадя на майка ти да не идва да те взима"  )
 

Мда, ето с това съм много съгласна. Точно за подобно отношение ставаше дума, когато зададох въпроса си, дали в БГ градините децата са прегръщани от учителките. Много се радвам, че учителките ги "прегръщат", дано тези случаи да се увеличават и да станат правило, а не изключение! - слагам "прегръщат" в кавички, защото с тази дума обобщавам в случая по-човечното отношение към децата.

Наистина ли не осъзнавате, че това е доста тъпо - все едно както си вършите работата и да се изтресе някоя \\\"мила мама\\\", изкукуригала от седене в къщи и с глава натъпкана с някакво привързано родителство ( по нашему казано \\\"разлигавено до безобразие дете\\\") и да ви каже \\\"аа, ама така тази схема не се чертае, аз съм чела, че еди си какво..\\\" Поставете се на тяхно място и се опитайте да си представите как ще се почувствате. Тези хора са отгледали хиляди деца и сигурно знаят какво да правят с тях.Вие сте започнали да отглежате едно - две. Даже още не сте ги отгледали. Никакво четене на статии не може да замести практическия опит.
Ако позволите един съвет - не разглезвайте така децата си. Това носи само проблеми.

Ами, не съм съгласна с теб. Не мисля, че става дума за това да се казва на учителките какво да правят. Съвсем не! Става дума за това, учителките да зачетат исканията на родителите.

Ами, аз пак ще дам пример с Канада. Тук можеш да си вземеш детето от детската градина, ама точно, когато си поискаш, ако искаш и за 5 минути го остави и никой гък не може да ти каже. Дори практиката на полудневната градина е широко разпространена.
И също - при записването в детската градина, се попълва нещо като въпросник, където се описват навиците на детето и т.н.
Мисля също, че проблемът е и в броя на децата. Не съм убедена, поправете ме, ако греша, но в БГ градините, май 1 учителка се грижи за около 20на деца! Еми, ясно е, че освен с казармен режим, по друг начин няма да стане. За сравнение - тук има закон, че една учителка не може да се грижи за повече от 7-8 деца.

Последна редакция: вт, 10 окт 2006, 19:22 от dalala

# 102
  • по Пътеката
  • Мнения: 180


 Не мисля, че това дали детето ще свикне по единия или другия начин е определящо за отношението му към градината/ заниманията. Според мен зависи най-вече от педагозите, от лелките, от всички, с които детето ежедневно общува.

 За мен истинската цел на детската градина е Не детето ми да рецитира "Моето коте" пред родата примерно, а Да заобича ученето,да се чувства щастливо и компетентно в средата.
  Затова и за децата отношението към ДГ(в негативен или позитивен план) Зависи само от Педагога..
 Да си пожелаем повече такива..в България

Но мисля,че изместих темата
[/quote]

Последна редакция: вт, 10 окт 2006, 20:49 от anhesa

# 103
  • Мнения: 3 161
Къде е този пост на kvebekarka? Май го е изтрила или някой го е изтрил... много ме забавлява неподражаемият стил на мама кенга. Поздрави на Меденката!

# 104
  • Мнения: 2 214
Цитат
В БГ няма зачитане на личността на човека, било той пациент, клиент, ученик,  дете. Хуманизмът не е на почит по нашите земи. Всеки притежаващ и най-малката власт се чувства в правото си да командва и се разпорежда, да унижава подвластните. Като се започне от санитарки и акушерки, чиновници, лекари ит.н.
Това е отговора. Peace
Единствено искам да добавя че не само в БГ е така, мисля че във всички постсоциолистически страни е същата ситуация.

# 105
  • Мнения: 4 629


В БГ няма зачитане на личността на човека, било той пациент, клиент, ученик,  дете. Хуманизмът не е на почит по нашите земи. Всеки притежаващ и най-малката власт се чувства в правото си да командва и се разпорежда, да унижава подвластните. Като се започне от санитарки и акушерки, чиновници, лекари ит.н.

Личността на детето не се зачита в ДГ, затова повечето деца изживяват такъв стрес през първите седмици. Причината не е раздялата с майката, защото ако водите детето на място където се чувства добре, то няма да се съпротивлява така непримиримо и да показва признаци на силен стрес ........
 

Браво Вето! Много хубаво си го написала. За съжаление това е действителността 

# 106
  • Мнения: 46 517
...  Привързаното родителство (а май никое родителство) не е съвместимо с детските градини в сегашния им вид.
 

И аз те подкрепям, ще дам дъщеря си възможно най-късно на детска градина, дано е след години. Не харесвам отношението, не харесвам режима, не харесвам храната, не харесвам начина на хигиенизиране, всъщност не харесвам нищо от това, което в момента представляват детските заведения в България.
Лошото е, че всички, които си пращат децата са съгласни и дори харесват действителността, а ние нямаме избор, защото сме една шепа, няма и толкова  Tired сигурна съм, че няма да стане с протести и т.н., просто трябва да минат години  Confused
Зз за сега мога да си позволя да се грижа за нея вкъщи, за щастие ...

# 107
Наистина ли не осъзнавате, че това е доста тъпо - все едно както си вършите работата и да се изтресе някоя \\\"мила мама\\\", изкукуригала от седене в къщи и с глава натъпкана с някакво привързано родителство ( по нашему казано \\\"разлигавено до безобразие дете\\\") и да ви каже \\\"аа, ама така тази схема не се чертае, аз съм чела, че еди си какво..\\\" Поставете се на тяхно място и се опитайте да си представите как ще се почувствате. Тези хора са отгледали хиляди деца и сигурно знаят какво да правят с тях.Вие сте започнали да отглежате едно - две. Даже още не сте ги отгледали. Никакво четене на статии не може да замести практическия опит.
Ако позволите един съвет - не разглезвайте така децата си. Това носи само проблеми.


Дааааа това наистина е похвално да. Но за скромния си професионален опит от 15 години в армията през мен са минали доста дечица и от практическия си опит разбрах, че всички идват различно умни и си тръгват еднакво тъпи. Да ще кажете, че не може да се прави такова сравнение но повярвайте след няколко години в военното училище и педагогическия факултет разбрах, че разлика няма.

# 108
  • Мнения: 2 214
Цитат
Наистина ли не осъзнавате, че това е доста тъпо - все едно както си вършите работата и да се изтресе някоя \\\"мила мама\\\", изкукуригала от седене в къщи и с глава натъпкана с някакво привързано родителство ( по нашему казано \\\"разлигавено до безобразие дете\\\") и да ви каже \\\"аа, ама така тази схема не се чертае, аз съм чела, че еди си какво..
\\\"
В този случай би трябвало учителката със компетентността си да обясни, да покаже, да опровергае, да научи,................ да знае как да постъпва а те я карат както преди 10 години "Това са правилата", "Това ще правите" а това не е правилно.
Цитат
Поставете се на тяхно място и се опитайте да си представите как ще се почувствате. Тези хора са отгледали хиляди деца и сигурно знаят какво да правят с тях.Вие сте започнали да отглежате едно - две. Даже още не сте ги отгледали. Никакво четене на статии не може да замести практическия опит.
Била съм и на тяхно място сега пък съм на място на една майка която не иска да мисли как  се чувства лелката в детската градини а мисли за детето си и това е нормално.

Цитат
Ако позволите един съвет - не разглезвайте така децата си. Това носи само проблеми.
Искам да те помоля да охарактеризираш, какво означава глезено дете, защото и тук не съм съгласна с теб.

# 109
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
...  Привързаното родителство (а май никое родителство) не е съвместимо с детските градини в сегашния им вид.
 
Не харесвам отношението, не харесвам режима, не харесвам храната, не харесвам начина на хигиенизиране, всъщност не харесвам нищо от това, което в момента представляват детските заведения в България.
Лошото е, че всички, които си пращат децата са съгласни и дори харесват действителността, а ние нямаме избор, защото сме една шепа, няма и толкова  Tired сигурна съм, че няма да стане с протести и т.н., просто трябва да минат години  Confused

Ако трябва да сме честни - има градини, където е по-благо отношението към децата. Има няколко градини 'Стъпка по стъпка' и други, които просто са избрали да работят по-меко с децата. Градината, в която ходи Мая, е от 'меките'. Разбира се, давам си отлично сметка, че свикна буквално за 2 дена, защото е ходила преди това на ясла, но е факт - персоналът работи с грижа за децата и детето ми ходи там с огромно желание, като отида да я взема - не иска да тръгне, научава страшно много неща всеки ден (особено сравнено с яслата) и очевидно много играят на забавни игри, пеят и танцуват - нещото, което трябва да се прави в една градина, за да са щастливи децата.

# 110
  • Мнения: 3 161
Приемам мнението на GI - до голяма степен отразява собствените ми усещания. Но искам да кажа, че от една страна, това не е проблем на учителките в детските градини - цялото ни общество се крепи на липса на уважение към човека в зависимо от теб положение и стимулиране на подмазването към човека над теб. Проявява се и в училище, и при лекарите, и на работното място, че и в семейството - патриархални остатъци от далечното минало плюс авторитарни наслагвания от близкото минало плюс липса на култура на общуването и т.н.

Колкото до учителките - и аз не мисля, че заплащането е единственият фактор, защото има детски учителки (както и лекари, и пр.) които си вършат работата чудесно, въпреки малкото пари. Но като добавим към това необходимостта да се "доработва" (познавам детска учителка, която чисти преди или след смяна, за да може да праща собствените си деца на английски примерно), преумората от препълнените групи (нормите май бяха 18-22 деца; но записват по 25-28 примерно, особено като дойдат и няколко парашутиста в последния момент), други проблеми и несгоди на работното място, шумът, необходимостта да се контролира някак тази маса от ревящи, викащи, тичащи, подскачащи, пълни с енергия деца (у нас с по 1-2 деца понякога не издържаме и си изпускаме нервите), то разбираемо е, че ще се въведат строги мерки за дисциплина и наказания и ще се потиска естесвеното развитие на децата.

Просто са необходими алтернативни форми на грижа за децата, и не говоря само за частните градини (които често се превръщат в машини за пари). Аз лично съм запленена от модела на отглеждане на деца в Нова Зеландия, за който научих преди време от Maika - там правят родителски кооперативи и наред с професионален възпитател самите родители се включват активно в отглеждането на децата и дават дежурства веднъж седмично, програмата е подкрепена от правителството, работодателите са наясно с това положение и не създават проблем да отсъстваш веднъж седмично, децата са наистина щастливи и спокойни.

А Ирина пак си е у дома. В понеделник с помощта на баща й отиде с малко мрънкане и малко залъгване и без много плач и като я взех, беше спокойна (даже мааалко ме разочарова честно казано  Wink). Като я питах дали е било хубаво, каза Хубаво беше, но няма да ходя повече. На следващия ден обаче бях сама с нея и не можах да я заведа - обляна в сълзи, съпротивляваше се, не можеш даже да я облека, така че си остана. На третия ден вече беше отново болна (след като оздравя напълно миналата седмица, аз прихванах и сега й го върнах). И така отново се спаси до края на седмицата. Признавам си, че аз по принцип не бях голям ентусиаст за детската и я пратих с надеждата все пак да й хареса, но и с много страхове за вирусите и болестите, особено откакто се оказа, че съм бременна. Така че от пролетта имам готовност да я оставя у дома, ако се наложи, и за това детската няма особена вина. Чудя се само ли има ли начин да й запазя мястото, ако реша догодина да я пратя отново там.

# 111
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 392
...  Привързаното родителство (а май никое родителство) не е съвместимо с детските градини в сегашния им вид.
 

И аз те подкрепям, ще дам дъщеря си възможно най-късно на детска градина, дано е след години. Не харесвам отношението, не харесвам режима, не харесвам храната, не харесвам начина на хигиенизиране, всъщност не харесвам нищо от това, което в момента представляват детските заведения в България.
Лошото е, че всички, които си пращат децата са съгласни и дори харесват действителността, а ние нямаме избор, защото сме една шепа, няма и толкова  Tired сигурна съм, че няма да стане с протести и т.н., просто трябва да минат години  Confused
Зз за сега мога да си позволя да се грижа за нея вкъщи, за щастие ...

В много от случаите не става въпрос за харесване или нехаресване на всичко изброено от теб, а въпрос на действителност. Много малко майки могат да си позволят финансово / колкото и голямо желание да имат / да си останат в къщи да гледат детето си до 2 години, камо ли до повече. И тогава няма дилема харесвам/на харесвам, а дилема оцелявам / не оцелявам, колкото и първосигнално да звучи. Защото има и първосигнални нужди, без задоволяването , на които няма как да преминем към по-високо ниво - ако не ние топло, ако не сме нахранени и ако няма къде да живеем, едва ли ще мислим много възвишено.
Държавата ни е бедна и ограбена - няма пари за каквото и да е, вкл. и детски заведения. Тъжно, но факт. Детските учителки, а и учителите в по-горен курс, без стаж, едва закърпват 200 и няколко лева заплата - как ви звучи това .... А те са квалифициран персонал. От тук е проблема - от липсата на държавна последователна политика в социалната сфера.
Някои майки могат да си позволят да не харесват "всичко" в детските заведения - таткото има достатъчен доход, за да живеят добре, не просто да оцеляват.
Други просто приемат действителността - таксата в детските градини е минимална - другото е държавна субсидия. И дарения, спонсорства, подаръци - ако ги има - добре, ако не - мизерия. Просто и ясно - няма пари.
Това как ще се промени, как ще протестираме срещу него?
Ако можем си оставаме в къщи, ако ли не - компенсираме както можем, това което в детските заведения е незадоволително.
Монетата никога няма само една страна ... Peace

# 112
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Емем, защо не говориш (помолиш) с лелите - да я водиш сутрин и следобед в двора, когато са навън децата. Ти ще си я гледаш (не те, да не писнат, че не могат и за непосещаващо градината дете да се грижат). Да свикне с децата и лелите, да се социализира с тях един вид.

# 113
  • Мнения: 1 220
Емем, защо не говориш (помолиш) с лелите - да я водиш сутрин и следобед в двора, когато са навън децата. Ти ще си я гледаш (не те, да не писнат, че не могат и за непосещаващо градината дете да се грижат). Да свикне с децата и лелите, да се социализира с тях един вид.

Бу, ами ако всяка майка поиска по този начин да се социализира детето и?! Какво ще стане в двора?! Освен това как си мислиш , че една жена наблюдава  какво правят 25 деца и 1 от тях не е нейна грижа!?
Емем, съжалявам че сте започнали серията- боледуване Sad
Предлагам ти, ако има възможност таткото да я води на градина, децата усещат нашето притеснение и са сколони да ни манипулират! Дори да отложиш детската градина с една година, мисля че има такава възможност с молба, ще преживееш отново периода на адаптация. Та ако не боледувате много(дай боже), по- добре не отлагай , освен ако не решиш изобщо да изключиш градината!
Бързо да оздравявате!

# 114
  • София
  • Мнения: 505
Добре бе жена, защо се тормозиш - и ти и детето?!
Ти самата пишеш, че не ти е било приятно ходенето на детска градина - сега защо пращаш детето си там? Защото това масово се прави от другите майки ли, или за да научи песнички и стихчета, или на ред и дисциплина? Разбирам да нямаш друг избор, ама в твоя случай с бебе на път - напълно излишни емоции! Ами боледуването - кое по-напред, ако каката се разболее?

Между другото преди време говорих с една детска учителка и тя ми сподели, че децата в първа група все още не се заиграват едно с друго!

# 115
  • Мнения: 46 517
Incandescent, както могат да се вдигнат майките на протест, че е малко майчинството, така да се вдигнат и за градините, щом не го правят, значи ги устройва. Не говоря за това да тънат в лукс и да ядат деликатеси на всяко ядене, за елементарни неща става дума, като например да може майката да остава вътре при детето си или в яслите да ги извеждат навън, а не на балкона!!! както е в повечето Crazy

# 116
  • Мнения: 5 877
Между другото преди време говорих с една детска учителка и тя ми сподели, че децата в първа група все още не се заиграват едно с друго!
еее, това не е вярно. Доколкото чувам, всеки ден играе на "кралици" с две свои приятелки, а преди няколко дена организирала две момченца да бъдат "принцове" по ред на номерата. Като им доскучеело, си играели на "балонът се надува".

# 117
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 392
Incandescent, както могат да се вдигнат майките на протест, че е малко майчинството, така да се вдигнат и за градините, щом не го правят, значи ги устройва. Не говоря за това да тънат в лукс и да ядат деликатеси на всяко ядене, за елементарни неща става дума, като например да може майката да остава вътре при детето си или в яслите да ги извеждат навън, а не на балкона!!! както е в повечето Crazy

Момичетата от СНБМ работят в тази насока  Peace

# 118
  • Мнения: 3 161
Добре бе жена, защо се тормозиш - и ти и детето?!

Ами бях се приготвила да ходя на кино и по магазини малко, докато се роди другото!  Laughing

Ама ми се размина.

# 119
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Емем, защо не говориш (помолиш) с лелите - да я водиш сутрин и следобед в двора, когато са навън децата. Ти ще си я гледаш (не те, да не писнат, че не могат и за непосещаващо градината дете да се грижат). Да свикне с децата и лелите, да се социализира с тях един вид.

Бу, ами ако всяка майка поиска по този начин да се социализира детето и?! Какво ще стане в двора?! Освен това как си мислиш , че една жена наблюдава  какво правят 25 деца и 1 от тях не е нейна грижа!?

И какво, ако всяка майка поиска? Веднъж, че няма всички деца накуп да са там с майките си (най-малкото, защото има деца, които свикват по-лесно, а и не се записват по едно и също време), и второ - че да, точно така е. Ако майката е в двора, детето й си е нейна грижа - точно както като ходя в двора на градината да взема моето дете - автоматично си поемам грижите за него.

# 120
  • Мнения: 384
Извинявам се за въпроса, но тоз термин "привързано родителство" откъде се появи? И защо си мисля, че проблемът излиза именно оттам. Моето дете понеже е с "непривързан родител" не е плакало никога, когато е ходело на градина.

# 121
  • София
  • Мнения: 505

Ами бях се приготвила да ходя на кино и по магазини малко, докато се роди другото!  Laughing

Ама ми се размина.

А за варианта някоя баба или детегледачка да идва за по няколко часа мислили / пробвали ли сте? Аз лично съм се спряла на този вариант.

 

# 122
  • Мнения: 2 032
Краси, това е една от "философиите" за родителската роля, ето една връзка.
http://en.wikipedia.org/wiki/Attachment_parenting

Има смислени неща, има и някои глупави/вредни аспекти, ама затова всеки сам си прави заключението.

Да, общо взето, така е с етикетите; "аз съм привързан родител" може да предизвика нежелана реакция.

# 123
  • Мнения: 46 517
... И защо си мисля, че проблемът излиза именно оттам ...

Не. Не е от там, причината е, че няма 2 еднакви деца  Grinning

# 124
  • Мнения: 384
Краси, това е една от "философиите" за родителската роля, ето една връзка.
http://en.wikipedia.org/wiki/Attachment_parenting

Има смислени неща, има и някои глупави/вредни аспекти, ама затова всеки сам си прави заключението.

Да, общо взето, така е с етикетите; "аз съм привързан родител" може да предизвика нежелана реакция.

Благодаря ти Алиса, определено аз не съм била наясно

# 125
И по-добре, че не си била наясно. Аз практикувам "отвързано " родителство и да чукна на дърво нямам грижи с детето. Защо не пуснете една анкета колко деца с привързани родители имат огромни проблеми с градината? Направо ще ви стресне резултата, убедена съм.
То излиза, че другите деца не са никакви личности, нямат грам индивидуалност - изобщо...

# 126
  • Мнения: 3 161
И по-добре, че не си била наясно. Аз практикувам "отвързано " родителство и да чукна на дърво нямам грижи с детето. Защо не пуснете една анкета колко деца с привързани родители имат огромни проблеми с градината? Направо ще ви стресне резултата, убедена съм.
То излиза, че другите деца не са никакви личности, нямат грам индивидуалност - изобщо...

 Joy

  hahaha А питала ли си детето си дали то няма грижи с теб?

# 127
  • Мнения: 2 839
С привързано, или отвързано, не ми се вижда никак нормално едно три годишно дете хич пък да не заплаче при такава голяма промяна. Плачът е основен начин за изразяване на емоции в тази възраст и аз мисля, че е абсолютно нормално да си пореват в началото. Мисля, че по скоро е притеснително, ако детето изобщо не реагира, защото става дума за промяна огромна по мащаби за техния малък житейски опит. Не ми се вижда нормално подобно безразличие по въпроса.
Пък дай Боже един ден като се понареват, да кажат "не искам в къщи, искам на градината"  Peace

Последна редакция: чт, 12 окт 2006, 19:08 от DiVA

# 128
# 129
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Пък дай Боже един ден като се понареват, да кажат "не искам в къщи, искам на градината"  Peace

Ти се смееш, ама Мая реве, като отида да я взимам от градина Tired "Не искам да си ходя, искам тука да стОя, искам на 'Майчина грижа', аааааааааааа"... Сега стоим два дена вкъщи - днес добре, че братовчедките й дойдоха на гости, ама вчера сутринта направо луда ме направи с мрънкане да я водя на градина...

(за незапознатите - с яслата свикна много трудно, но впоследствие без проблем, а в градината никакъв проблем изобщо. 'Привързано' родителствам  Mr. Green)

# 130
  • Мнения: 384
И по-добре, че не си била наясно. Аз практикувам "отвързано " родителство и да чукна на дърво нямам грижи с детето. Защо не пуснете една анкета колко деца с привързани родители имат огромни проблеми с градината? Направо ще ви стресне резултата, убедена съм.
То излиза, че другите деца не са никакви личности, нямат грам индивидуалност - изобщо...

 Joy

  hahaha А питала ли си детето си дали то няма грижи с теб?

Ми на 3 години влизаше в дестката градина с думите, buy mommy, have a good day, туй му бяха грижите за мен Laughing

# 131
  • Мнения: 46 517
Krassi, ако ще си ги "мерим", моето е гледано като това на emem, но където и да го зарежа не му прави впечатление  Laughing не се обръща, камо ли "Чао" да ми каже  Crazy в крайна сметка, какво значение има, все едно да се сравняваме ние двете, естествено, че всеки е индивидуален ...

# 132
  • Мнения: 5 877
И по-добре, че не си била наясно. Аз практикувам "отвързано " родителство и да чукна на дърво нямам грижи с детето. Защо не пуснете една анкета колко деца с привързани родители имат огромни проблеми с градината? Направо ще ви стресне резултата, убедена съм.
То излиза, че другите деца не са никакви личности, нямат грам индивидуалност - изобщо...
моето дете е гледано така, макар да не обичам етикетите. Кърмено, гушкано, носено, спало с мен две години, аз си работя от вкъщи, така че много малко сме се разделяли. Да чукна на дърво, нямам проблеми с градината (след лятната сборна група, където просто учителката беше кофти). Ходи всеки ден с желание, има си приятелки, приятели, през почивните дни като се случи нещо, започва да крои планове как ще се похвали в градината. В същото време ми разказва какво е станало там, иска да каним приятелчетата му, да изтанцуваме заедно танца, който е научило, да му наготвя каквото са му готвили там. Е?

# 133
  • Мнения: 2 839
Ми на 3 години влизаше в дестката градина с думите, buy mommy, have a good day, туй му бяха грижите за мен Laughing
На английски ли разговаряте двете?  Thinking

Общи условия

Активация на акаунт