Струва ли си по-скъпото?

  • 13 267
  • 320
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 38 530
За дрехи както и да е. Знам какво да гледам, макар и евтино, да е добро.
За козметика - напоследък качих само един клас нагоре и виждам разликата.
Нагоре - не си купувайте мебели Виденов.
За колите - хммм, там трябва да имаш доста опит, за да прецениш качеството.
Имоти...
Частни училища....

# 16
  • Мнения: 40 969
Нагоре - не си купувайте мебели Виденов.
То това всеки го знае, ама пак зависи с каква цел се купува и какви пари имаш. Някои хора нямат избор.
За колите - хммм, там трябва да имаш доста опит, за да прецениш качеството.
То веднага се усеща и без да си спец - как вози висок и как среден клас кола. Ама за мен кола за 50 000 не вози 4 пъти по-лошо от кола за 200 000. И колкото и да е качествена втората, никога няма да дам такива пари за тенекии.
Имоти...
Тук вече всеки търси по-евтиния имот Wink
Частни училища....
Не винаги са най-доброто, но може би след време ще станат абсолютно задължителни за добро образование.

# 17
  • Мнения: 11 103
Темата има риск да завие към фукни кой колко може да си позволи, затова накратко, докато още не е съвсем у ряката: трайността, за съжаление, не е функция на цената. По-скоро има марки и стоки, чиято репутация като трайни и надеждни е добре известна и човек може успешно да се придържа към тях.
Давам 2-3 примера от моя опит само:
Лаптоп Acer - 9 години (срещу iBook Pro - 2 години и HP висок клас - 1.5 г. до първи сериозни проблеми)
Телефон Nokia - 12 години (тук съм се заинатила и случаят e патологичен, сменяла съм веднъж батерията само)
Автомобил Тойота - първа сериозна повреда на 14 години (при редовна поддръжка), срещу... практически срещу всяка друга марка, която съм ползвала.
Списъкът може да се продължи още.

Относно дрехите нямам никакви скрупули да купувам евтини, дори и секънд хенд - няма да векувам с тях. Все пак, по-важно е конят да е хубав, чулът идва на второ място Simple Smile Обувки по едно време купувах само висококачествени, защото имам проблем с ходилата, докато не установих, че някои евтини български марки са точно толкова удобни: въпрос на уцелване.
Общо взето - може и така, и така, но ако бюджетът е нисък, е по-добре да имаш достатъчно време и желание за рисърч и обикаляне.

Последна редакция: пн, 10 май 2021, 11:15 от Параход

# 18
  • Мнения: X
Всичко е относително, за много неща вече марката и високата цена не са никаква гаранция за качество и си е лотария да имат разлика от подобни евтини - така е при техниката, обувките, колите, някои видове обзавеждане... За други все още марковото е осезаемо по-добро от евтиното - например при парфюмите, очилата, спортната екипировка... За дрехите, те дизайнерите не могат да си разпознаят ментаците на някои модели, че аз ли...

# 19
  • София
  • Мнения: 38 530
Наскоро се качих в Range rover и казах уау. Обаче мъжете бяха - няма уау, всичко му е подменено в гаранция - вкл. двигател. 😜

# 20
  • Мнения: 5 014
Зависи кое ти върши работа в дадения момент.Косата ми като не беше побеляла се боядисвах със скъпи бои,сега като започна да побелява, единствената боя която ми хваща е Престиж и то само един номер.Нито ми е окапала косата,нито ми е станала размъкната,нито е изгоряла.Цената е нещо относително.Ползвай каквото ти харесва и ти върши работа,не робувай на  марки и комплекси.

# 21
  • here and now
  • Мнения: 4 239
Понякога си струва, понякога не.
Дрехи и обувки купувам по намаления, извън сезон обикновено.

Телефон когато купувам, трябва да е поне от 1 година на пазара. Предпочитам висок клас, но за това време според мен е достигнал оптималното съотношение на технологии-цена.

Уреди за дома -среден клас да речем. Всичко ми е на една марка, вече 12 години работи безотказно. Иска ми се по енергоспестяваща сушилня и фурната ми да е с пиролиза, но ще почакам.

За козметика след проба грешка съм открила моите продукти, не са много скъпи, но определено не са евтини.
 
Случва ми се понякога да плащам повече за нещо ненужно, като например преди време за черен цвят на климатик(тези, които го монтираха, казаха, че не съм в ред да давам пари за такова нещо, но аз всеки ден го гледам и за мен е важно) и за цвят на точно определена кола на старо(мечта ми беше от години червен кабриолет), но съм преценила че мога да си го позволя и няма да ме събори.

Разходите са ми съобразени с приходите. Нямам кредити и не бих взела за да си купя нещо "по-така".

Та Галке, работата е на късмет. Понякога си струва, понякога не. Докато не го платиш и ползваш, няма как да разбереш дали си се минала, за съжаление.

# 22
  • София
  • Мнения: 35 117
За тениска рядко ще дам повече от 30 лв, за обувки ще дам одма 300.
Имам дрехи на цени от 10 до над 1000лв, като все повече се придържам към метода - подръж в ръце 10 мин и си помисли колко го искаш, тогава купувай.
Техника купувам скъпа - телефон 3К, но го смазвам и тогава нов, колата ми е по- евтина и нямам абсолютно никакъв проблем с това.

За високият клас - ами, висок клас е.
За всичко и си личи.
От друга страна, има заменими неща с евтин еквивалент и с нулева значимост за неговата употреба. Там икономисвам за сметка на другото.

# 23
  • Мнения: 4 582
Е, как да правиш такива сравнения? Има някакъв минимум за цени на отделни стоки, но ползите и издържливостта зависят само отчасти от цената. Зависи как се ползва, каква е целта, трябва ли да е с определено качество.
При козметиката разликите горе-долу се делят така:
- много нисък клас, върши работа, но 90% е с лошо качество, имало е занижен контрол или носи дългосрочни негативи. Примерно комбинацията от евтин шампоан, балсам, боя за коса и пр. не подхранва добре и трябва или да ходиш по-често на фризьор или да се примириш, че косата ти изглежда зле. Разбира се, може да имаш невероятни гени, косата и кожата ти да са прекрасни, но това вече е друга история.
Нисък среден клас - обичайно качеството е поносимо, много продукти могат да влияят добре на точно определени потребители. Не правят чудеса, но можеш да си намериш тези, които ти вършат работа. Аз карам зимата основно с крем Нивеа, от обикновените сини. В студа трябва да се мажа или с него,  или да търся някаква много скъпа версия за суха кожа, а не виждам защо.
Висок среден клас - обичайно това е най-масовата козметика, най-рекламирана и с малко по-добро качество. Предимствата спрямо ниския среден клас са спорни, но приблизително - повлиява добре на повече потребители, малко по-внимателно се подбират съставки. Тук обаче са включени и огромните разходи за реклама, защото точно този тип се рекламира най-много.
Висок ценови клас - има много предимства, най-голямото от които е, че може да ти спести много проблеми в бъдеще. Например хубавата слънцезащитна козметика, кремове без парафин, шампоан без агресивно миещи съставки. И тя обаче не върши чудеса, но често е продукт, който се ползва дълго, включително и защото потребителят е по-малко склонен да разхищава и хвърля.
Много висок ценови клас - плащаш основно за марката и ефектът е по-скоро психологически. Често качеството е като на продуктите от среден клас.
Горе-долу и с другите стоки е така. Не е хубаво да носиш спарващи, неудобни и разкривени обувки. Но това не значи, че за 20-30 лв. (дори и на намаление) няма да си намериш удобни и трайни обувки. Зависи колко искаш да траят и къде ще ги носиш. Имам обувки на по 5-6 години, които са почти без следа от носене. Изплатили са си 100+ лв цена многократно. Имам и такива за 20 лв, които нося 2-3 сезона и са много удобни и красиви. А имам и сандали за 100 лв., които се скапаха на първия месец, при това без да ги нося ежедневно Simple Smile
На детето си няма да купя неудобни, евтини обувки, защото сега му се оформя крака, походката, расте и т.н. Но и няма да му купя дреха само заради марка, важното е да му е удобна, здрава и красива. И без това след няколко месеца ще му е малка. Познавам хора, които  харчат ужасно много пари за глупости, но вземат всякакви използвани неща за децата си, много от които отдавна трябва да се хвърлят.
Много ясно, че за месеците, в които си прекарвам времето основно у дома, в парка и на село, си купувам тениски за 5-10 лв. Някои ме изкарват вече втори сезон. Пера с персил, ариел, омо и никога не купувам савекс и пр.,ако има значение. Като ходя на работа, не мога да се появя с роклята, която съм си купила за 15 лв.от пазара. Не върви на среща с клиенти да съм облечена така. Но ако работех нещо, което не изисква определен дрес-код, защо пък да не нося обикновени тениски и дънки?
За мебели - ниският клас е зле, изключения няма. Нисък клас си купих етажерка за квартирата. При опит да я преместим се разпадна. Среден клас диван, след над три години ползване го оставих за половин цена на хазяите, беше почти като нов. Готовата кухня от Виденов откъдето и да я погледнеш е по-зле, отколкото тази по поръчка - но и цената отива в пъти повече. Сега, ако живееш в двустаен панел, да си купиш мебели от най-висок клас едва ли е оправдано. Като се нанесох в сегашното жилище, заварих от предишни собственици скъп хладилник, скъпа печка, обаче - кухня отпреди не знам колко години неремонтирана. Скъпа спалня и до нея - ракла от соц време.
За кола и жилище има правило на % от месечния доход. Аз не го спазвам и смятам, че е глупост. Доходите се променят, а на такива стоки с дълга употреба по-висока цена еднократно означава много спестени пари в бъдеще.
Но очила си купувам винаги най-скъпите, които мога да си позволя.  
Нося постоянно и това е все едно част от мен, евтин вариант може да докара сериозни проблеми.
Стана ми интересно - сериозно ли не виждаш никаква разлика в козметика от най-ниския и от по-висок клас? Аз примерно не усещам разлика между среден и висок клас, но много рядко мога да кажа същото при сравнение между най-нисък и среден клас.

# 24
  • Мнения: 12 062
Айде и моите 5ст. по темата.
"евтинджосът" НМ онзи ден ми струваше 54лв за три чифта къси панталонки за децата. Сърцето ме заболя. Няма да им стигнат, а ще ги носят едно лято. При 1300лв заплата и кредит, цената има значение. Трябва да обиколя пак магазините втора употреба.
Добре, че е Пепко, та да носят нови дрехи по мярка, особено щерката. Единствените магазини, където мога да й взема нейният размер без да й висят като чувал са точно Пепко и китайските. И без да струват майка си и баща си. За мен е абсолютно неоправдано да се дават камара пари за детски дрехи  и обувки, които се носят един сезон и са малки или съсипани от игра. По отношение на моите обувки важни са ми удобство и цена. При всички случаи рядко ще изкарат втори сезон, имам проблем с глезените и вървя мнооого пеша. 20-30лв за обувки от пазара са ми ок. Като се скъсат си купувам нови.
Техника - само за телефони робувам на марка на Нокия - важно ми е да са здрави, да имат хубава батерия и да не са скъпи. Съотношението цена- качество е супер за мен.
Телевизорът си е телевизор и за 1500 и 180 у дома служи само за едно - гледане на определен канал от майка ми, и пореден детски от едното дете. Единият е Филипс на над 10 години, другият е на 3г. куче марка от черен петък и за 180лв. Вършат еднакво добре работата си, няма оплаквания.
Относно жилището - преди 4г взех кредит, но се преместих от най-евтините в най-скъпият квартал. За мен упражнението и цената си струват - дадох на себе си и семейството си удобства, които нямахме в стария квартал. Локацията е изключително важна с малки деца.
Наскоро една фб приятелка с доста добри материални възможности се похвали с новия си евтин диван за вилата с думите "Обичам диваните от ..., защото за 300лв мога да имам нов диван през 1-2 години." Ако търсиш разнообразие и честа промяна в интериора, по-евтини мебели са точно такъв вариант. Едва ли ще смениш за 1-2 години диван за 3000, но няма да се замислиш особено, ако е за 300. Същото е и с обувките. Ако бюджетът ти за обувки е 300лв можеш да си купиш 1чифт "маркови"  или 6-7 чифта от пазара. В единия случай ще имаш само един чифт, в другия ще имаш няколко за различни тоалети и случаи.
В някои случаи си струва да се вложат малко повече средства за уред или мебел по-висок клас - пералня, хладилник, печка, климатик, кухня, в други случаи по-евтино може да върши същата работа.

# 25
  • Мнения: 14 868
Весела, между шампоани Тео, Арома, Балеа, Велнеа, Сиен, Шаума, Глис и Клоран не виждам абсолютно никаква разлика. Сега ползвам Здраве с хума, по препоръка, че пази мазен скалп да не се омазнява 3 дни. Определено не ми върши работа за омазняването, за сметка на това от изплакване само на пяна по дължините косата ми се заплита под душа, а е дълга едва до раменете. От Клоран по-скъпо не помня да съм взимала. А, излъгах - бях пробвала мостра на корейски шампоан, реална опаковка беше по-скъпа от Клоран, но не помня с колко. И корейският беше шампоан като шампоан. Мие. Толкоз.

# 26
  • София
  • Мнения: 35 117
За мазен скалп трябва да ползваш овлажняващ шампоан, мит е другото, освен, че ще скапеш дължините.
Купи си Dove Oxygen за 8-9-10 лв

# 27
  • Мнения: 14 868
А, Дав съм пропуснала. И той мие и толкоз.
Гордж, аз съм с рехава коса с широк път. Да пропусна миене на такъв оголен скалп е все едно да пропусна миене на лицето. Ама да не подхващаме за енти път въпроса с ежедневното миене,вредите от него и как скалпът свиквал на по-нарядко измиване, моля.

# 28
  • Мнения: 12 062
Нарциса, опитай една руска маска на Фито с репей за подхранване на косата и срещу заплитане. Косата на щерката е права, ама някак си все успява да я оплете или тупира. С тази маска нямам проблем. Купувам я от ТТ маркет за 4лв и ми стига за може би месец.

 И моят скалп беше бързоомазняващ се, но откакто се боядисвам започна да се нормализира.
Най-скъпият козметичен продукт беше един детски спрей за коса, който случайно купих за детето. 25лв флакона, но вършеше работа. Доста го търсих после, но не го намерих.

Последна редакция: пн, 10 май 2021, 01:08 от Mama Ru

# 29
  • here and now
  • Мнения: 4 239
Шампоан ползвам Керастаз, този с черната опаковка(хронолоджист) и косата ми издържа до 5 дни без миене, с белия за обем(денсифик) също. Моята е естествено руса и тънка и ... гадна.

Общи условия

Активация на акаунт