Ще оцелея ли с БДЖ?

  • 4 320
  • 129
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 11 019
Да ,но тук вече започваме да си говорим за много базови неща, що е то коловоз, що е то перон, питате в първия пост "има ли табла с разписанията", а не бяхте посочили гарите, на които още чакате (после някой попита и тогава казахте), това е доста, ама доста важно уточнение.  Разбира се, че влаковете се изчакват. На малките гари няма по 10 влака, а минава един ... на определен интервал. То е ясно, че това е вашият влак. Чак да питате как да разпознаете кой коловоз кой е... направо безумно.  Малките гари имат по 2-3 коловоза. Отделно, има си ръководител движение и като идва нов влак, стои човек на перона с фуражка и с палка... Като се качат всички хора, дава знак на машиниста, да потегли, той го вижда в огледалото и тръгва. Чак такива неща ли трябва да се обясняват? Да не говорим, че ... като спре някой влак, може да видите табелите откъде-докъде е този влак. Слизат хора, можете да попипате, чакат хора на перона, може да попитате тях "това е влакът за Бургас, нали"?
Пътувайте си спокойно и си свиркайте, стига глупости.
Четете си книжле някакво и не се замисляйте за всякакви варианти, "ако това, ако онова..." ("ако баба ми беше мъж", имаше един лаф) Wink

p.s. предстои ли ви връщане Бургас-Русе пак с котето?

# 31
  • Мнения: 12 033
Ох, пътувам сама с две деца, откакто едното беше на 2, а другото на 6 години. И сак на гръб съм носила, и лятна количка, и превоз съм сменяла, и на непознати места съм била за първи път. Как изглежда гара - има Гугъл мап, може да се види всяка гара. В Русе има две гари и една спирка - разходете се и вижте как изглежда гара. Деца на 14 години идват в града да учат и сами пътуват всяка неделя, оправят се.

Последна редакция: сб, 16 мар 2024, 16:53 от Mama Ru

# 32
  • Мнения: 9
Няма да е този форум ако не се намерят злобни лица

Човек пита за елементарно разяснение от по - опитните и получава агресивно държание. Да, били сте с деца, а не със животно, което ще мръзне и паникьосва докато вие търсите табла и разни такива. А ако живея на другия край на града как точно да се добера до автогарата, само колкото да я видя за 5 минути ли? Гугъл мапс показва отвън само, нищо от вътре. Всички жп гара имат еднакъв стил на архитектура,мен ме интересува как е устроено вътре Simple Smile аз бях дотук, с такива хора нямам какво повече да си кажа. Форум сме ама отношение се изисква и тук

# 33
  • Мнения: 19 025
Не се връзвай, не е срамно да попиташ за нещо, ако не го знаеш, така се научават новите неща. Винаги има първи път, освен ако не е в графата "неща, които никога няма да направя" и хората не се раждат научени. Притесненията ти са заради неувереност, което може би си е до характер.

# 34
  • Мнения: 12 033
Чакай малко. Ако искаш да видиш как е устроена една гара, в Русе има две - отиваш на по-близката и разглеждаш.
Избери пътя през Дъбово, че да сменяш веднъж. Работа в Стара Загора нямаш. Влакът за Стара Загора прави връзка в Дъбово, което означава, че слизаш в Дъбово и има около 10-15 минути, ама може и да няма, зависи дали се движиш на време. Гарата е голяма, ама работа в нея нямаш. Слизаш на перона и питаш човека с палката и униформата къде ще бъде приет влака за Бургас. Отделно, че две минути по-рано ще има и обявление. Пресича се при нужда от единия перон на другия по едни пътечки през линия, те за туй са там. На перона от двете страни има еднометрова линия, която не се преминава докато влакът навлиза в гарата, за да не се озовеш под него. Ще ти се наложи да си вдигнеш клетката, да я оставиш на платформата във влака, да си вдигнеш куфара и да се хванеш за страничните дръжки, за да се качиш по стъпалата на влака. Вратата на влака не се отваря за слизане преди да е спрял. По гарите не слизаш да пушиш, тоалетна има на двата края на всеки вагон, не е като по заведенията, ама може да се ползва. Ползва се само докато влакът е в движение, защото иначе рискуваш, ако сте на гара да ти друснат глоба, че замърсяваш. Над седалките има полица за багаж, закачалка за дрехи, а до прозорците и контакт за зареждане на телефон или лаптоп. В някои участъци, например при преминаване през Балкана или към Шуменското плато няма сигнал. Носиш си шише вода, нещо за хапване, мокри и сухи кърпички. Ако пътуваш със запазено място то е за конкретен вагон и конкретна седалка, така че ще трябва да си ги намериш, номерата на вагоните ги има отвън до вратата, където има и табелка за посоката на влака - начална и крайна спирка.
И не, ако изпуснеш връзката, не знам какъв заплес трябва да си, ама все пак, има и следващ влак.
Особено по линията София-Бургас, т.е подбалканската линия. И като не пътувала с влак, вземи си купи билет предварително от гарата в Русе, на гишето срещу входа, където издават и картите. И питай каквото те интересува. Ако си любезна, а не намусена в 90% от случаите ще се намери кой да помогне дори и за багажа. Ако ще се връщаш, можеш да вземеш двупосочен билет и ще получиш 25% отстъпка. Русе-Бургас е 20 лева в посока, двупосочен - 30.
Багажът може да го пратиш от предния ден по Спиди и да го освободиш на място. Упражнението за средно голям куфар Стара Загора - Русе ми струва 7-8 лева.
И извинявай, ама, ако не си пътувала дори с едно дете, което не е в клетка като котето не можеш да сравняваш двете нито като трудност, нито като логистика.
Редактирам се. През Дъбово ще има трансбордиране с автобус заради участък от жп линията, който е в ремонт. Предполагам, само в делнични дни, но все пак не е добър вариант.

Последна редакция: сб, 16 мар 2024, 20:56 от Mama Ru

# 35
  • Мнения: 10 428
Гугъл мапс показва отвън само, нищо от вътре. Всички жп гара имат еднакъв стил на архитектура,мен ме интересува как е устроено вътре Simple Smile
Що вътре?
Влаковете тръгват от вън. Вътре каква работа ще имаш?
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b2/%D0%96%D0%9F … 4%D0%B5%D0%BB.jpg

# 36
  • Мнения: 12 033

И клипче на гарата в Карнобат.
https://youtu.be/S9u7j9C75B4?si=leJ_krJaLOsGYWQk

Отвътре е чакалня с пейки, Вендинг автомат, табло с разписание на влаковете. На големите гари има и табло пристигащи и заминаващи с актуална информация за закъснения и коловоза, на който ще бъдат приети, ама в Синдел и Карнобат няма нужда да се влиза вътре. Иначе в чакалнята има и гише за продажба на билети. Само че, когато се пътува със смяна се взема билет от начална до крайна точка. Русе - Бургас се издава в Русе. На касата ще питат с кой влак - през Синдел и Карнобат или през Дъбово, така че това се решава от пътника предварително. Предвид, че по линията след Дъбово има участък в ремонт и трансбордирани с автобус , съветвам да избере през Синдел и Карнобат.
И да, и на двете гари няма работа вътре - слиза, оглежда се, пита служителя на перона и чака. Девойката явно си представя, че влакът е като автобус - ще вземе до някъде, а после ще търси каса за нов билет. Така 100% ще плати повече и ще загуби повече време.

Последна редакция: нд, 17 мар 2024, 07:54 от Mama Ru

# 37
  • Мнения: 54 445
В Дъбово/Тулово имам много лоши спомени преди 30+ години, не я съветвам да минава от там.

# 38
  • Мнения: 1 799
Аз чак сега виждам темата.
Пътувам сама с влак от около 13-14 годишна, че и брат ми (с 10г по малък) водеха с мен на гости на село.
Това лято решихме да пътуваме с влак заради децата, точно на Синдел и Карнобат ни бяха прекачванията. На Синдел влака ни чакаше, бяхме към 10 човека от нашия за него, трябваше само да пресечем линията и да се качим. На Карнобат имахме повече време, подлеза от страната на слизане и се качвате от другата. Преди спирката може да питате някой пътник/кондуктор на къде да хванете. Наистина гарите не са големи и става сравнително бързо.
Преди доста години пътувах за село, за помен, сама с децата, бях с един голям куфар, бебе на 1г с количка и "голямо" дете на 3г. Оправих се, като тогава за първи път минах през Синдел, просто спокойно. Пък и има много любезни хора, които биха помогнали!
На мен ми става лошо, та винаги съм предпочитала пътуване с влак пред автобус. Чак ме е яд че към родният край на мм няма влакове и едни 90км трябваше да пътуваме с автобус.

# 39
  • Пловдив
  • Мнения: 14 433
Откажи се от влака, няма да оцелееш, щом те затруднява дори в рамките на града да стигнеш до гара. И котката няма да оцелее, котка е това, крехко нещо, да не е издръжлива и спокойна като децата!

Разбирам нещо да не си го правил преди и да се чувстваш притеснен, обаче това държане не го разбирам.

# 40
  • Мнения: 337
Искам само да ти кажа, че ще се справиш. Бъди спокойна и знай, че нещата винаги се нареждат. Винаги попадаме на правилните хора, които ще ни покажат и правилната посока Simple Smile В крайна сметка си в България поне езика не ти е бариера. Желая ти успех, и пиши после.

# 41
  • Мнения: 12 033
Потребителката се обиди, че направих сравнение на нейната ситуация и, че аз съм пътувала сама с багаж и два броя малки деца, определи коментара ми за злобен и повече май не е влизала. Тя и за тази тема се беше регистрирала в бг мама. Представите й наистина са много погрешни, дано все пак е прочела другите коментари.

# 42
  • Мнения: 5 482
Аз пък само се включвам да кажа, че ще се прЕкачваш, а няма да се прИкачваш, то не само авторката се прикачва де. Прикачват се локомотиви, вагони, ако човек се прикачи, със сигурност няма да оцелее (по темата съм Joy)
По темата - най-вероятно и други ще се прекачват по същия маршрут, още във влака питаш хора, кондуктори, ако има хора - залепяш се за тях, ако не - намираш кондуктор преди да слезеш и питаш накъде да тръгнеш, какво да гледаш, какво да слушаш.
По другата тема - много по-лесно е с котка, отколкото с две деца, които внезапно на гарата са гладни, спешно им се пишка, страх ги е да слязат, страх ги е да се качат, забравили са нещо в стария влак и още хиляди неща.

# 43
  • Мнения: 54 445
За прЕкачването и аз щях да пиша.
ПрИкачват се документи. На превозни средства се прЕкачваме.

# 44
  • Пловдив
  • Мнения: 14 433
И вагони/ремаркета се прикачват, и опашка, и екстеншъни. Wink

Общи условия

Активация на акаунт