За заплатите на учителите и стачката

  • 35 460
  • 1 062
  •   1
Отговори
# 1 020
  • Мнения: 24 467
RadostinaHZ, лично аз по настоящата тема не насочвам негативите към учителите. Подчертавам го неколкократно, дано да е ясно, въпреки че го пиша черно на бяло. За повечето хора мнение, което не е пряко на тяхното, но и не съвпада изцяло с него го приемат за противопоставяне, без да се замислят за това, което стои зад него.
Именно за това, защото ми се ще нашата учителка да ни преподава и до година и по- до година аз искам тя да си получи дължимото заплащане. Не искам обаче утре да трепери за мястото си, само защото някой е решил да печели дивиденти- популярност и други облаги, на неин гръб.

# 1 021
  • Шотландия
  • Мнения: 2 858
Сигурни ли сте, че днес учителите, мълчали през целия ден, са предупредили минимум преди седмица, че ще правят това? Защото на 15.09.07 такава официална информация за този мълчалив ден нямаше. В едно конкретно училище, да речем, такава не беше налице. И ако не е налице такова предупреждение в писмена форма относно днешната ефективна стачка /защото целодневното мълчание си е такова/ фактът, че са си провели общите събрания си остава неотносим.
Последната ми мисъл е точно тук да споря дали въпросната стачка е законна или не. Просто се убедих, далеч не само от тук, че основни положения не се знаят и не се спазват, а това води до неблагоприятни последици за доста хора.
Че кой да обещае, че ако приемам най- лошото, стачката бъде оборена като законна по съответния ред утре директорът, който е ясно кой го назначава /не и Янка Такева/ няма да заиграе по свирката на своя си работодател и да раздава уволнителни присъди?
Millla, достатъчно писах по този въпрос и извадки от където е нужно съм дала. Какво разбираш под "потърпевши"?
ЗлаВещица, под "мълчание в час" някои учители разбраха да не се появят въобще...
Джуди, не е интересно какво аз разбирам под потърпевши. Интересно е законът какво разбира. А мисля, че той разбира хора, които могат да докажат в съда понесени от тях вреди в стачката. Защото законността на стачката, пак според ЗУКТС, се доказва САМО в съд.

Не съм сигурна, че във всички училища законната процедура е спазена. Обаче не съм сигурна и че НЕ Е спазена. И дори да съм сигурна, ако не съм потърпевша, мога само да си чеша езика.

Ти обаче сигурна ли си, че "мълчаливата стачка" е всъщност ефективна стачка? Аз за пръв път чувам за такава, но като се замисля, никъде в длъжностната характеристика вероятно не се казва "учителят е длъжен да преподава НА ГЛАС..." Така че, ако НИКОЙ ПОТЪРПЕВШ не може да докаже с факти, че учителят Х, който не е разговарял с учениците си,  не е предал урока си по някакъв друг начин, значи ефективна стачка всъщност няма.

# 1 022
  • Шотландия
  • Мнения: 2 858
И после, нали не би приела безропотно, един лекар да лекува детето ти през пръсти, защото толкова му плащали?
Защо не...? Съвсем безропотно бих го преместила моментално при друг лекар. Но лекарите по закон нямат право на стачка, а учителите имат. Значи, законодателят е направил разлика. И аз я правя. А ти?

# 1 023
  • София
  • Мнения: 62 595
RadostinaHZ, лично аз по настоящата тема не насочвам негативите към учителите.

Нямах предвид твоите постове. Хората трябва твърдо да си отстояват. Дори и въпреки синдикатите, ако не им хареса някакво бъдещо споразумение. Още повече, че сега и ВУЗ-овете се надигат.
А в темата за детските градини нещата са още по-зле. Там учителките с парцалите ще ги изядат.

# 1 024
  • Варна
  • Мнения: 2 268
И после, нали не би приела безропотно, един лекар да лекува детето ти през пръсти, защото толкова му плащали?
Защо не...? Съвсем безропотно бих го преместила моментално при друг лекар.
Наистина ли не схващаш? newsm78
За отрицателното отношение на хората към стачката са си виновни самите учители. Нивото на образованието е ниско и оправдания от типа: "Ами толкова ми плащат, толкова работя?" са меко казано неуместни. Безхаберието на учителите не може да се оправдае с ниското им заплащане.
Да вметна само, че обобщението "учителите" е условно.  За щастие има и много добри педагози.

# 1 025
  • Шотландия
  • Мнения: 2 858
Наистина ли не схващаш? newsm78
За отрицателното отношение на хората към стачката са си виновни самите учители. Нивото на образованието е ниско и оправдания от типа: "Ами толкова ми плащат, толкова работя?" са меко казано неуместни. Безхаберието на учителите не може да се оправдае с ниското им заплащане.
Да вметна само, че обобщението "учителите" е условно.  За щастие има и много добри педагози.
Не, не схващам. Точно защото никога не съм чула учител да каже - толкова ми плащат, толкова работя. А познавам доста учители, повярвай ми. Обикновено го казват за тях другите хора, като търсят оправдания за ниския успех на някои ученици.  А той, ако се дължи на безхаберие, не е на това на учителите....

# 1 026
  • София
  • Мнения: 62 595
Северина,
Ако се върнеш доста назад, ще прочетеш, че въпросът относно лошото положение в училищата е вече обсъден. Разбра се, че главно опира до системата. И вече никой не търси перфектните учители във всяко училище.

# 1 027
  • Мнения: 4 195
Millla аз наскоро го чух, от бившата ми класна, никога не съм очаквала, че точно тя ще го каже - тя е роден учител, всичко от себе си даваше за нас. Но когато тази година се събрахме да се видим каза - в държавното - работя толкова, за колкото ми плащат - тоест не работя. Следобед ходя в частно и там работя - защото ми плащат. Докато това не се промени, така ще бъде - думи, на учител с 20 години трудов стаж, учител, научил ме на много.........
Днес мен официално ме предупредиха, че детската няма да приема на 24 септ деца, защото ще стачкуват. Но питайки Госпожата, ако ви вдигнат заплатата, по - добре ли ще ги гледате, въпреки, че пак ще сте само една, а те пак ще са 23 хлапета, тя ми каза - Да Confused Confused

# 1 028
  • Шотландия
  • Мнения: 2 858
Millla аз наскоро го чух, от бившата ми класна, никога не съм очаквала, че точно тя ще го каже - тя е роден учител, всичко от себе си даваше за нас. Но когато тази година се събрахме да се видим каза - в държавното - работя толкова, за колкото ми плащат - тоест не работя. Следобед ходя в частно и там работя - защото ми плащат. Докато това не се промени, така ще бъде - думи, на учител с 20 години трудов стаж, учител, научил ме на много.........
Това ме кара да се замисля... какво ли е преживяла тази учителка за 20-те години, в които е била съвестна и е давала всичко... В друга тема в този форум едно момиче казва, че за 250 лева стартова заплата като офис-сътрудник (т.е. да подрежда папки и да пише на компютър) не би отишла дори на интервю. Толкова чисто получава учител с висше образование, с 15-17 годишен стаж, ако не ме лъже паметта... Какво да говорим. Много е издържала въпросната учителка.... ooooh!

# 1 029
  • София
  • Мнения: 304
Като са малко парите, защо работи като учител? Аз също мисля че професиите учител и лекар са призвание. Като не искаш - недей да ги работиш, но да си безотговорен  лекар или учител, да твърдиш че не работиш добре, защото ти плащат малко е престъпление.   

# 1 030
  • София
  • Мнения: 62 595
И това вече го завъртяхме

# 1 031
  • Мнения: 180
Millla аз наскоро го чух, от бившата ми класна, никога не съм очаквала, че точно тя ще го каже - тя е роден учител, всичко от себе си даваше за нас. Но когато тази година се събрахме да се видим каза - в държавното - работя толкова, за колкото ми плащат - тоест не работя. Следобед ходя в частно и там работя - защото ми плащат. Докато това не се промени, така ще бъде - думи, на учител с 20 години трудов стаж, учител, научил ме на много.........
Днес мен официално ме предупредиха, че детската няма да приема на 24 септ деца, защото ще стачкуват. Но питайки Госпожата, ако ви вдигнат заплатата, по - добре ли ще ги гледате, въпреки, че пак ще сте само една, а те пак ще са 23 хлапета, тя ми каза - Да Confused Confused
Познавам мед. сестра която работи в болница. Младо момиче. Другата половина от деня работи в частна аптека. Преди няколко дни ми каза. Отивам в отделението само за стаж и да си почивам, защото в аптеката не подвивам крак . Много често няма нито един болен , но дежурствата си вървят. Колежките изплетоха по няколко покривки на работата.
 #CrazyТова значи ли ,че всички в този бранш не работят нищо? Вече прочетох доста такива мнения !

# 1 032
  • Мнения: 2 891
Като са малко парите, защо работи като учител? Аз също мисля че професиите учител и лекар са призвание. Като не искаш - недей да ги работиш, но да си безотговорен  лекар или учител, да твърдиш че не работиш добре, защото ти плащат малко е престъпление.   

Освен да се изсмея, друго не мога да направя! Съжалявам  Blush

# 1 033
  • Мнения: 4 195
Льо не си ме разбрала, аз не оплювам учителите, напротив, не ми слагай в устата думи, които не съм казала. Факт е, че е масово явление написаното от мен, аз лично, ги оправдавам, призвание непризвание, хранят деца, семейства, повярвайте ми, каквото и призвание да имам, ако не ми стигат парите за детето - майната му и на призвание и на чудо Tired

# 1 034
  • Мнения: 2 336
Не съм съгласна с техните стачки.Колкото работят толкова им се плаща.Да отидат да работят 8 часа платно някъде за да видят как се изкарват пари.Работят има няма 8 мес. в годината и не пълни не учат децата на нищо какво искат?
Другото което е хубаво стачкуват ,но защо провалиха първият учебен ден на всички първокласници.Аз си спомням моят първи учебен ден това беше най хубавият  и желан ден за мен предполагам , че е така и за всички деца.
Може да ви звуча рязка но това е моето мнение.
А забравих да спомена вреден бил прахът от тебешир всяка работа има вредни елементи
не съм съгласна с теб защото не само тебешириния прахе проблем. Но така като те слушам май никога не си държала тебирир всеки ден /редовно/ и тогава си погледни ръцете. И как да приемам това колко работят толкова им се плаща. Мога да кажа от опит че работното време надвишава 8ч. имаш подготовка и в къщи. Не че се оплаквам но мисля че има за какво да се стачкува. Много ми е интересно с 300лв. месечно какво ще направиш newsm78

Общи условия

Активация на акаунт