Болест или мания е желанието за чист дом?

  • 22 718
  • 160
  •   1
Отговори
  • Мнения: 62
Признай си че ти си съседката ми която става в 6 сутринта за да тупа чергите.Признай си че не си лягаш преди да подредиш къщата си все едно на сутринта ще снимат у вас за корицата на списание "Наш дом".

аз си признавам че не тупам сутрин,защото нямам килими и черги в къщи.но съм маниачка на тема чистота и май май се превърна в болестно състояние.

# 1
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
спокойно. все с нещо трябва да се занимаваш ... по добре така, вместо да се сусуркаш по махаленските кафета.
и все пак какво разбираш под маниячка? бършиш ли прах през 1 час? а пода колко пъти го чистиш до обяда ?

# 2
  • Мнения: 428
Успокоих се - нито съм болна, нито съм маниачка  Joy

# 3
  • Мнения: 2 401
Болест или мания е желанието за чист дом???
Напълно нормално и естествено е такова едно желание, егати.. Simple Smile

# 4
  • Мнения: 473
Нито болест, нито мания, а липса на други интереси. Не мога да си представя да чистя цял ден вместо да си изведа детето на разходка за няколко часа, да почета малко книга докато спи, да се видя с приятелки и да си поговоря малко с други хора, освен с детето, да се поровя и да попрочета нещо в интернет. Сутрин за един час се бърше праха, с мопа се почиства паркета навсякъде, основното чистене е в неделя, като има кой да гледа детето. Стига чисти, и ти си човек. Недей стой прекалено много вкъщи и ще се излекуваш!

# 5
  • Мнения: 2 388
Незнам. Каквото и да е, не страдам от него.
Чистият дом няма да ми донесе безоблачно щастие.

# 6
  • Мнения: 46 518
Не знам какво е, страдах от него, докато детето не проходи, сега вече ми е все тая, излекувах се  Mr. Green

# 7
  • Мнения: 1 671
Старая се домът ми да е чист и що годе подреден. На всеки 2 дни минавам с прахосмукачка и забърсвам пода с вода и Доместос. Прах бърша веднъж седмично, тоалетните и банята също мия на 2 дни.Обичам да ми е чистичко, но всичко върша много бързо - всеки ден не повече от час. През другото време се разхождам с бебетата, чета книжки, ровя се из интернет и така ми минава деня  Laughing. При мен не е нито мания, нито болест, старая се да възпитавам децата си в чист дом, както и на нас да ни е приятно и уютно в него!

# 8
  • София
  • Мнения: 1 825
Не знам какво точно е, но при мен съществува. Полагам много усилия да се променя и мисля, че успявам. Друго решение е да стана по-екпедитивна и да не обръщам много внимание на детайлите. За това съм си купила готина прахосмукачка и парочистачка, но двата налични котарака замърсяват по-бързо, отколкото аз чистя. Joy Трето решение - човек да прекарва колкото се може повече време навън, както и да се храни навън. Но това не мога да го спазвам, защото много обичам дома си и домашно приготвената храна. Все още съм в търсене на други решения.

# 9
  • Мнения: 672
Болест е! И колкото повече чистя, толкова по-мръсно ми се струва. На моменти усещам, че ставам досадна на семейството си, но... такава съм Confused

# 10
  • Мнения: 446
Не е болест, нормално е.
Освен чистенето, работя, уча и се занимавам с други къде по-интересни неща от лъскане на дома.
Намирам време за всичко.

# 11
  • София
  • Мнения: 62 595
На мен все повече ми заприличва на мания и поза. Вярно, че в София е адски мръсно и никой не иска да нанася прахоляка и кучешките лайна вкъщи, но и постоянното бръмчене с прахосмукачката и размахването на парцала заедно с тонове препарати не е на добре. И като притурка хвалбите по комшийски как вкъщи било всичко изблизано, а в следващия момент виждаш как същата тази комшийка изхвърля плик с отпадъци през терасата.

# 12
  • Мнения: 446
И като притурка хвалбите по комшийски как вкъщи било всичко изблизано, а в следващия момент виждаш как същата тази комшийка изхвърля плик с отпадъци през терасата.
Те тези са най-големите чистофайници Joy

# 13
  • Мнения: 3 830
Всеки ден минавам с прахосмукачка и с парцал пода. Праха бърша на два дни.
Не мисля, че моето е мания или болестно състояние.

Имам комшийка, която не позволява в дома й да се събуваш. Предпочита да вкараш мръсотия, микроби и боклуци с обувките си, отколкото да й вкараш гъбички с босите си крачка.
Същата комшийка мие всички неща, включително плодове и зеленчуци, със сапун и топла вода. Наистина свеж е ароматът на салата после.
Не ходи на места, където има много хора. Абсурд е да я видиш на басейн, река или друго. Когато влиза в магазин или друга обществена сграда, пипа дръжките на вратите с дезинфекцираща мокра кърпичка.

Друга комшийка непрекъснато лъска навсякъде с всевъзможни отровни препарати и все се чуди защо й е лошо на главата.
Същата комшийка чисти всички витринки и шкафове всяка седмица. Всяка седмица мие и прозорците на апартамента.
Ако някой чужд човек ползва тоалетната, след това се гнуси и я мие в продължение на час минимум.

Трета комшийка пък тупа всичко, от одеяла и килими до връзки за обувки и носни кърпички.

Тези случаи за мен са наистина мании и наистина болестни състояния Peace

# 14
  • Мнения: 164
при свекърва ми например си е направо болест и то 100 процента и на моменти става не само досадна ами изнервя всички с вманиачаването си .Съветвам всички ,които се усещат в една или друга степен ,че се вманиачават-Спрете !!!вредите на себе си и на другите около вас-повярвайте казвам го с опит ,защото живея с такъв човек.това разбира се важи само когато чистенето е вече мания иначе чистия дом е задължителен особено когато си с малко дете Peace

# 15
  • Мнения: 3 241
Абе може и да стане болестно състояние ако се прекалява.
Виж всеки ден да пускам прахосмукачка ми се струва прекалено, за някои може и да е нормално, зависи от много неща Wink

Ама и да даваш акъл колко да се чисти също е тъпо, по мое наблюдение - всяка домакиня си набляга на нещо си, някои на прозорците, други на бърсане на прах. Щом ги влече Simple Smile

# 16
  • Мнения: 2 577
Една позната ми каза веднъж - маниачките на чистота, дето по цял ден са с парцала нямат какво друго да правят...За нея това са прости и ограничени жени.

Не съм толкова крайна, но общо взето мисля същото. У нас винаги е приятен безпорядък. За мен по-важно е да прочета хубава книга, вестник, да изведа детето и да дишаме чист въздух някъде из горичките през почивните дни, отколокот приоритетно преди всички тези неща да ми е да е чисто, и полирано вкъщи.
Не ми дреме, че чините не са измити или пък че дрехите не са подредени, че детето е разхвърлило играчки, че е за прахосмукачка - ще изчистя, когато мога или когато свърша нещо полезно първо за себе си.

Да отбележа, че все пак в кочина не живеем Mr. GreenНе обичам великата мръсотия и разхвърленост.

# 17
  • Мнения: 2 131
Кажи, моля, как точно с бебе на шест месеца успяваш да бъдеш маниачка на тема чистота?!?  newsm78

# 18
  • Мнения: 4 651
Не, симптом за "нямам какво да правя".
Е, някои паталогични случаи са си болестни състояния явно, защото сигурно са породени от страх от измислени зарази.

# 19
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не знам, но дано да не е заразно. Не искам да боледувам от такива болести. Макар че досега гладих и почиствах, все пак преди това бях на работа и след това с детето по магазините, а и се видях и с майка ми. Та, май не ме е хванало, в нормите съм си.
За всеки случай този, който смята, че е болест - да пусне малко показатели и критични нива, та да се изследвам и да се успокоя.

# 20
  • Мнения: 2 197
Всяко нещо, което е прекалено е мания. За мен е нормално домът да се почиства периодично - т.е. на 2-3 дена. Чиниите - след изцапване, но не всяка чиния веднага. При нужда - по-често. Не мисля, че трябва да чистя всеки ден, защото се цапа постоянно. Нито, че трябва всеки ден да се бърше прах, въпреки че в моята къща половин час след избърсването и се е образувала нова. Не ме интересува кой кога как и защо чисти. В момента аз искам и имам възможност така да си чистя къщата. Дали другите са маниаци и поддържат по-чист дом не ме интересува-  в моя е така. Когато дъщеря ми беше бебе също толкова често чистех. Не и е станало нещо от това.

# 21
  • София
  • Мнения: 12 554
Откакто видях майката на една позната да реше губерите с малко мъжко гребенче и да не разрешава съответно да се сяда върху тях, за да не се развали сресаното - се излекувах завинаги от гореразглежданата мания или болест  Mr. Green

# 22
  • Мнения: 2 161
Признай си че ти си съседката ми която става в 6 сутринта за да тупа чергите.Признай си че не си лягаш преди да подредиш къщата си все едно на сутринта ще снимат у вас за корицата на списание "Наш дом".

аз си признавам че не тупам сутрин,защото нямам килими и черги в къщи.но съм маниачка на тема чистота и май май се превърна в болестно състояние.
Признавам си,че домът ми почти блести от чистота,признавам си,че заслугата не е само моя.Противни са ми домове,в които е мръсно.Разхвърляно може,мръсно не.

# 23
  • София
  • Мнения: 71
Само да вметна: маниите, каквито и да са те, са болестни състояния. Тоест - манията е болест. Психично разстройство, ако трябва да бъдем коректни.

# 24
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
И аз страдах от това нещо да чистя нон стоп, но от скоро съм се приземила и успокоих топката.

# 25
  • Мнения: 1 186
Незнам дали е мания ама със сигурност при мен се получава нещо като навик Rolling Eyes....немога да издържа и ден без да изчистя,или ако пропусна си внушавам че съм мързелива и започвам пак да шетам Whistling.....убожавам да ми е чисто и наредено  Peace

# 26
  • Мнения: 62
абе не бърша прах по 10 пъти на ден,ама започнах да се чудя дали нещо на мен не ми хлопа,щом искам домът ми да е подреден и чист.много съпруги и майки които познавам,казват че тва чистенето си е отживелица.да живеят в бъркотия не им пречи.

# 27
  • София
  • Мнения: 309
И аз познавам такива жени-като отида на гости се чудя къде да седна-казват ми,че обичат "творческия безпорядък".Мен,обаче много ме уморява тази гледка-направо ми идва да стана и да подредя и изчистя!
Незнам дали е мания ама със сигурност при мен се получава нещо като навик Rolling Eyes....немога да издържа и ден без да изчистя,или ако пропусна си внушавам че съм мързелива и започвам пак да шетам Whistling.....убожавам да ми е чисто и наредено  Peace
Същата работа съм.По едно време,обаче наистина бях вманиачена,наистина не е много хубаво човек да се задържа много-много вкъщи. Peace

# 28
  • Мнения: 62
преди няколко дни бях на бал на сестра ми.тя е от хората които живеят в безпорядък.толкова се изнервих от неподредеността която завари в нашата/вече моя бивша/стая.че прди да дойдат гостите извадих всичко от шкафивете и ги пренаредих като изхвърлих хиляди непотребни неща.
всеки ден се чудя какво да направя че домът ми да е по-приятен за живеене.за това постояно мия прозорци,пренареждам шкафове,мия,трия.най-лошото е че все ми се струва разхвърляно.то е като момичетата които са ужасно слаби,но въпреки това не се хранят и продължават да спазват диети.

# 29
  • Мнения: 707
Мъжът ми го дефинира като лудост. Каза,4е съм се побъркала заради работата ми ( 6 год. 4истих къщи в 4ужбина wash hang 1ironing)

# 30
  • Мнения: 2 563
Обичам да е чисто, но не се лишавам от по-смислени дейности в името на чистенето. Надявам се с възрастта да не стана някое куку, което не дава да децата да си качват краката на дивана и простира по цвят и форма.  Rolling Eyes

# 31
  • Мнения: 197
Не е, но може да прерастне в болест. Бях чела някаква статия за жена, която до такава степен се вманиачила да чисти , че ставала през нощта да бърше пода. Имаше обяснение и от психолог, но нищо не помня вече. Аз не понасям мръсотията, имам някаква чувствителност към праха и ме дразни. Сестра ми имаше тежка алергия, която  лекува с години. Забелязвам и че детето ми се дразни (киха) от същите неща от които и аз-вълна, прах, насекоми. В този случай си е необходимост да не ползваме килими и родопски одеала. За разхвърляното- дразни ме, но покрай децата , трудна работа.....

# 32
  • Мнения: 1 312
Ами не се вписвам в картинката.
Нито ставам рано за да чистя,нито се вманиачавам чак толкова.
Държа много на уюта и подредбата,обаче работата е там,че това не ми пречи-свикнала съм да го върша без да ме натоварва.
Има някакъв баланс-хаймани сме големи-цялото семейство.
Не се лишавам от излизане заради домакинска работа.
А беше време,когато прекарвах неделята/единственият почивен ден/ в търкане и миене,докато мъжът ми ме подканяше да ходим на плаж,кафе,разходка.
Мина ми бързо.
Една позната каза:"Чиста къща-проста жена".

# 33
  • Мнения: 2 803
Аз съм от хората които са капризни и претенциозни. Обичам в къщи да ми е чисто и подредено. Това не значи че чистя всеки ден или ще се лиша от излизане, защото имам куп домакински задължения. Трябва да има мярка!

Не е мания!


 clean clean prostor

# 34
  • Мнения: 1 568
Не знам какво е, страдах от него, докато детето не проходи, сега вече ми е все тая, излекувах се  Mr. Green


И аз бях така! Peace

# 35
  • Мнения: 4 841
Не изпитвам вътрешна потребност домът ми да блести. Чистя веднъж седмично, прозорци мия веднъж годишно. Не се гордея с това, но и не се срамувам. Предпочитам да уплътнявам времето си по по-приятен начин. И определено мисля, че след време хората си спомнят как са се чувствали в един дом, дали им е било приятно заедно, дали са се забавлявали и са се чувствали сигурни, а не дали всичко е искряло от чистота.

# 36
  • Мнения: 806
Защитавам Българската жена.  Ако знаете какви мърди има по света, лошо ще ви стане.  Ние може да сме всякакви, но никога мръсни.  Не е болест.  Чистете си и си бъдете жените които са ви научили вашите мами.  Аз се гордея, че у дома е чисто по всяко време.

# 37
  • Мнения: 263
Болест или мания е желанието за чист дом???
Напълно нормално и естествено е такова едно желание, егати.. Simple Smile
И аз в началото се зачудих на въпроса! Нормално ли е човек да не иска чист дом и да му е добре да си живее на мръсничко?! Защото на мен не ми звучи нормално...
А аз иначе не страдам от мания за чистене, но въпреки това не обичам да ми е мръсно!

# 38
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Не изпитвам вътрешна потребност домът ми да блести. Чистя веднъж седмично, прозорци мия веднъж годишно. Не се гордея с това, но и не се срамувам. Предпочитам да уплътнявам времето си по по-приятен начин. 
Това важи и за мен. Как пък няма да се прибера в 19 ч. след 9-часов работен ден и да се развихря с прахосмукачката и парцала. Имам деца, имам много други интереси... Все пак мога да кажа, че вкъщи е чисто, макар и не особено подредено. Неделя ми е денят за чистене и готвене.

# 39
  • София, откъм тъмната страна
  • Мнения: 246
И аз в началото бях маниачка на тема чистота, ама откакто малкия проходи и почна да разхвърля играчки, да ръси с бисквити, да разлива мляко..... аз от едната страна чистя, чистя, от другата малкия вече е сътворил мърльовината.... еми реших, че вместо непрекъснато да чистя, по-добре да обръщам внимание на детето си, пък вечер като заспи каквото мога поподредя, поизчистя итака. Единствено тоалетната гледам да не я пренебрегвам.
Така че у нас е почти непрекъснато един весел хаос, като включим и ремонта....  Rolling Eyes Ама да е здрав и весел малкия, пък като поотрасне още и почне да не се прибира ще имам време кога да се вихря с парцалите и да ми лъщи къщата.

# 40
  • Мнения: 1 172
аз си признавам че не тупам сутрин,защото нямам килими и черги в къщи.но съм маниачка на тема чистота и май май се превърна в болестно състояние.
Щом ти харесва, приеми го за хоби. Нищо лошо не виждам, стига да не пречиш на останалите не толкова претенциозни в дома ви. Защото е АД да следят всяка паднала прашинка след теб (казвам го от личен опит). Ако имаш претенции към останалите у вас, те ще са в много кофти положение.

# 41
  • Мнения: 1 479
Много обичам да ми е чисто и подредено.Докато бяха бебета, бях "болна".Е сега при 2 деца непрекьснато правещи бели,нещо не мога да насмогна с чистене и подреждане.Получава се затворен крьг,освен да си сложа една метла на д....о Wink newsm75 newsm79 newsm28

# 42
  • Мнения: 679
Не мисля, че съм маниачка, обичам да ми е чисто и уютно, като според мен първото води до второто. Още повече държа детето да не гази в боклуци и да му е приятно като се търкаля по земята или пък ако реши да си похапне нещо, което току що е изпуснал да не скачам. За разхвърлянето - не обичам неразборията, но покрай дечко няма как, щом заспи се заемам с подреждане ...

# 43
  • Мнения: 257
Споко, това е доказателство за хармония в семейството. Sign Exclamation Sign Exclamation Sign Exclamation Защото ако нещата в семейството  не вървят дали би било така? Peace

# 44
  • Мнения: 2 309
Не ми тежи да имам такава мания Hug

# 45
  • Мнения: 3 929
Ако е само желание, то то би трябвало да е нормално. Ако освен желаеш, го и правиш чист дома - също е в рамките на нормалното. Но ако започнеш да отделяш една много голяма часто то деня само за тази цел, да бършеше пода на всеки 2 часа, да се разхождаш с парцала в ръка и т.н. в този стил - ами то е болестно състояние. Болестта е вид отклонение от нормалното състояние, манията също. Общо взето, за мен почти няма разлика в това да се вманиачаваш в чистотата и да си "болен" на тема "чистота".
Аз бях вманиачена в почистването и подреждането на дома, преди да родя и доскоро даже, ама взе да ми писва и сега - ни ми идвайте на гости! Embarassed

# 46
  • София
  • Мнения: 7 097
но съм маниачка на тема чистота и май май се превърна в болестно състояние.

Мъжът ми е като теб. Устройва ме, защото пое чистенето  Mr. Green

# 47
  • Мнения: 1 488
Обичам да ми е чисто и уютно, но не съм маниячка. чистя веднъж седмично, това е достатъчно. Все пак зависи и колко хора живеят в един дом. Ако са повече трябва да се чисти по-често предполагам. А тази приказка за чистия дом=проста жена не е вярна според мен. А тези които живеят в кочина невярвям да са много интелигентни. Смятам че всичко трябва да е умерено и да, считам за мания ежедневното пускане на прахосмукачка и бърсане на прах.

# 48
  • София
  • Мнения: 62 595
Има и значение дали постоянно, по цял ден има хора в къщата. Ако всички излизат сутрин и се прибират вечер просто няма кой да цапа през деня. Така винаги изглежда чисто и подредено.

# 49
  • Пловдив
  • Мнения: 580
     Ами как е в случаите когато половинката ти е болен на тема чистота и постоянно те кара да чистиш минимална почти въображаема мръсотия?
     Имам съседка, чийто приятел е такъв случай. Предната вечер тя е лъснала всичко, на другия ден двамата излизат на работа и никой не остава у тях. Вечер се прибират веднага след работа, той сяда на дивана и започва да нарежда: "Виж колко прах има..., Днес от дъжда прозорците пак са на капки, хайде избърши ги. и т.н." А всяка събота и неделя прави основно чистене. Просто и се чудя на милата как издържа още.
     Да чукна на дърво, че нямам такова чудо в къщи.

# 50
  • София
  • Мнения: 62 595
О, много лесно е някой да е болен на тема чистота, ако някой друг чисти вместо него.  Laughing Да му връчи прахосмукачката и парцала и така много бързо ще го излекува.

# 51
  • Мнения: 1 312
Споко, това е доказателство за хармония в семейството. Sign Exclamation Sign Exclamation Sign Exclamation Защото ако нещата в семейството  не вървят дали би било така? Peace
:shock:Eй за такава закономерност за първи път чувам ooooh!

# 52
  • Мнения: 4 784
Защо пък да е болест или мания желанието да ти е чисто вкъщи? За мен това е нещо съвсем нормално.
Не е нормално да робуваш на дома си и на вещите си.
Болест или мания е, ако само това ми е в главата и не давам и прашинка да падне на пода, вдигам скандали, ако видя нещо неволно изпуснато на килима и тем подобни.

# 53
  • Мнения: 2 388
Аз имам само една мания от домакинските задължения и това е простирането. Simple SmileНо щом си го признавам сигурно има лечение. Mr. Green

# 54
  • varna
  • Мнения: 676
Всеки си има своите малки манийки,така че,споко!

# 55
  • София
  • Мнения: 1 825
Всеки ден минавам с прахосмукачка и с парцал пода. Праха бърша на два дни.
Не мисля, че моето е мания или болестно състояние.

Имам комшийка, която не позволява в дома й да се събуваш. Предпочита да вкараш мръсотия, микроби и боклуци с обувките си, отколкото да й вкараш гъбички с босите си крачка.
Същата комшийка мие всички неща, включително плодове и зеленчуци, със сапун и топла вода. Наистина свеж е ароматът на салата после.
Не ходи на места, където има много хора. Абсурд е да я видиш на басейн, река или друго. Когато влиза в магазин или друга обществена сграда, пипа дръжките на вратите с дезинфекцираща мокра кърпичка.

Друга комшийка непрекъснато лъска навсякъде с всевъзможни отровни препарати и все се чуди защо й е лошо на главата.
Същата комшийка чисти всички витринки и шкафове всяка седмица. Всяка седмица мие и прозорците на апартамента.
Ако някой чужд човек ползва тоалетната, след това се гнуси и я мие в продължение на час минимум.

Трета комшийка пък тупа всичко, от одеяла и килими до връзки за обувки и носни кърпички.

Тези случаи за мен са наистина мании и наистина болестни състояния Peace


Ох, мерси за този пост, успокоих се за себе си.

# 56
  • Мнения: 3 241
Само се чудя как намирате време да чистите всеки ден?  newsm78

# 57
  • Мнения: 2 386
Баба ми имаше такава мания. Моля ви, не причинявайте това на близките си - постоянно мърморене, забърсване, изтупване и забележки..  Tired

# 58
  • в провинцията
  • Мнения: 249
Всички обичат реда и чистотата, каквото и да си говорим. Веднъж ходих у една позната на кафе - на масата беше метната накриво една лепнеща от мръсотия мушама, пепелниците сигурно не бяха мити, откакто са купени, а чашката ми беше олющена. Чувствах се като мадамата на Индиана Джоунс, когато трябваше да яде червеи  Sick Няма да забравя преживяването, отвратително просто!

# 59
  • Мнения: 1 312
Аз имам само една мания от домакинските задължения и това е простирането. Simple SmileНо щом си го признавам сигурно има лечение. Mr. Green
Ако кажеш,че простираш всяка дреха винаги с две еднакви по цвят щипки ще си призная и аз Mr. Green

# 60
  • Мнения: 2 161
Да тупаш след всеки гостенин може да е мания,според мен е просто липса на възпитание и силно изразена селяния.Но да са ти измити прозорците винаги,да не можеш да си напишеш името на някоя повърхност,да ти е чист пода,е просто нормално.Много държа на чистотата.Мразя мръсни бани и тоалетни,боклуци по пода и мътни прозорци.Така са ме научили.Всяка седмица майка ми ме караше да свалям всичките кристали от витрината и да ги почиствам основно.Всяка неделя!Като че ли всеки път се използваха!Много й се ядосвах,а сега съм й благодарна.С еднакви щипки не простирам,обаче простирам дрехите по големина и не разрешавам на друг да ми ги пипа.Но ще си призная,че имам помощник в домакинството.Обаче не всеки ден!

# 61
  • Мнения: 143
При мен е може би болест или не знам на нервна почва (не че като съм спокойна няма да изчистя).Но съм забелязала че като изчистя и ако се ядосам веднага ставам и започвам да събирам белите точици от пътеките да опъвам леглото и други такива работи който са вече почистени.
А аз имам един въпрос как се справяте ако имате животно?Защото при свека лятото е ужас навсякъде по земята има осили и не само това!

# 62
  • Мнения: 257
Споко, това е доказателство за хармония в семейството. Sign Exclamation Sign Exclamation Sign Exclamation Защото ако нещата в семейството  не вървят дали би било така? Peace
:shock:Eй за такава закономерност за първи път чувам ooooh!
Явно е дошло време да я чуеш, отговори ми на втория въпрос!!!!!Ако вършиш всичко без желание по принуда така ли би било?  Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

# 63
  • София
  • Мнения: 15 466
Когато се роди внука наистина се бях вманиачила, по 5 пъти на ден миех подовете с Доместос, бършех врати , дръжки, прозорци и всичко.Всеки ден перях по 4-5 перални.Но ме държа ден до пладне, най-много месец.Ела сега да видиш какво е.Играчки, солети, бисквити, станиоли, целофани навсякъде, мия 2 пъти в седмицата, прахосмукачка веднъж в седмицата , а прозорците 1-2 пъти в годината.Но продължавам да купувам промишлени количества препарати и да ги трупам в шкафа, това си ми остана като мания  Embarassed.А за прането никога не съм била маниачка, простирам с шарени щипки както ми падне и каквото хвана от легена, не редя по размери.

# 64
  • Мнения: 2 388
Аз имам само една мания от домакинските задължения и това е простирането. Simple SmileНо щом си го признавам сигурно има лечение. Mr. Green
Ако кажеш,че простираш всяка дреха винаги с две еднакви по цвят щипки ще си призная и аз Mr. Green
Простирам дрехите по големина, форма, цвят и материя. И щипките са ми на цветови зони.
Знам, че звучи налудничаво, но това е моята мания. Simple Smile Простено ми е, защото иначе не мога да се похваля с кои знае какви други домакински умения. Simple Smile
И на всичкото отгоре, като видя чуждо пране, което не е простряно по моите критерии ( не по всички) направо ми се разклаща душевното равновесие. Mr. Green

# 65
  • Linz
  • Мнения: 11 619
И аз си имам принципи при простирането на прането Mr. Green Като дойде свекърва ми да го пипне направо полудвам Crazy

# 66
  • Мнения: 2 388
И аз си имам принципи при простирането на прането Mr. Green Като дойде свекърва ми да го пипне направо полудвам Crazy
Simple SmileНай - големият ми ужас е лятото, когато започнат да ни идват гости, които са луди за море.
След това има долница на бански, простряна с една щипка за дъното и други изпълнения.
Но аз вървя след тях и ги оправям. Mr. Green

# 67
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Не знам какво е, страдах от него, докато детето не проходи, сега вече ми е все тая, излекувах се  Mr. Green
и аз бях така с баткото.По едно време спря да ми пука.Единственото което правя доста често е бърсането на прах.За всичко останало не си давам зор, особенно за подреждането, като стане голяма лудница тогава ,но малкия разхвърля 5 минути след това.Аз обичам да има разхвърлени играчки  по пода, но той да е чист.нямаме килими и сутрин като стана минавам по една стирка и после с парцала бърша прах.Но това ми отнема не повече от 15 минути

# 68
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
мания е, имах период да се скапвам по нощите! оправих се! но имам една ли4ност наблизо, за която къщата е като храм, постоянно се прави нещо, мие, 4исти, някакъв кошмар е за нас останалите!не се пита  как сте, здрави ли сте,ами измихте ли двора, минахте ли праха?

# 69
  • Мнения: 474
Чистенето изисква време. Така че чистя толкова, колкото време мога да отделя за това. И колкото е необходимото достатъчно за дом, в който живее почти 2 годишно дете. Ходя на работа от 7-19 часа, малкия го гледа майка ми, която не ангажирам с абсолютно нищо друго освен с детето. Мъж ми работи до 19-20 ч., вкл. събота....
Единствено ме спасява, че живеем в ново жилище, с ново обзавеждане и почистването става по-лесно. И както казах- чистя когато каквото смогна. По-важно ми е детето да е разходено и играло достатъчно в парка, да сме отишли до пазара за пресни плодове и зеленчуци, да съм изпрала и изгладила дрехите на всички ни за новата седмица и да има сготвено. А че прозорците са напръскани от поредния дъжд... като детето ми няма вече нужда от непрекъснато обгрижване ще сколасам да ги мия колкото си искам.  Laughing

# 70
  • Мнения: X
Ами незнам болест ли е,мания ли е.......ама не е добре да си в такова състояние-казвам го от позицията на почти излекувана от него-преди като ненормална все търках,чистех,полирах........и докато свърша с едното,тоб следващото вече бях набелязала....едно кафе не можех да изпия без да стана пет пъти и да забърша поне още толкова около чашата........бях изнервила тотално съпружеството,та по едно верме го дебнех да спи и ли да го няма за да мога да си чистя на воля..........Сега се радвам,че вместо с това си уплътнявам времето с разходки,игри с децата......с ровене в нет-а.....и нито е по-мръсно,нито по-разхвърляно......а аз определбено се чуствам по-добре.
Е,останали са ми някои вредни навици.........ама ще ги преборя и тях.......като например шипките и подреждането им/ама откак прочетох в една тема колко сме много-това не го броя за сериозен проблем/

# 71
  • Мнения: 1 312
Споко, това е доказателство за хармония в семейството. Sign Exclamation Sign Exclamation Sign Exclamation Защото ако нещата в семейството  не вървят дали би било така? Peace
:shock:Eй за такава закономерност за първи път чувам ooooh!
Явно е дошло време да я чуеш, отговори ми на втория въпрос!!!!!Ако вършиш всичко без желание по принуда така ли би било?  Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Не разбрах къде е ударението newsm78
Отговорила съм ти на вторият въпрос или да ти отговоря?
За всеки случай ще направя второто.
Има хора всякакви.
Някой може да чистят и лъскат за да си излеят мъката примерно,да избие на някъде.
Пример:Моя приятелка когато е в депресия или е имала сериозни проблеми спира да се храни.
Просто няма апетит.
И слабее с невероятни темпове.
Втори пример:Аз когато съм нервна се тъпча като за световно.
Явно намирам утеха в задоволяване на кулинарните си щения.
Свят различен.

# 72
  • Мнения: 1 761
Девойче,иди на лекар,преди да си се избърсала с някой парцал.

# 73
  • Мнения: 3 830
И аз чистя, когато съм нервна.

Особено миенето, търкането на нещо ме разтоварва, разсейва ме и ми действа лечебно на стреса. Laughing

Е, не е това единствената дейност, която ми действа по този начин. Rolling Eyes Flutter

# 74
  • София
  • Мнения: 62 595
Мен самата мисъл за чистене вече ме изнервя ужасно. Хем не ми харесвада е мръсно, хем като си представя какво изгърбване ме чака направо  newsm61 Край няма! И за какво?

# 75
  • Мнения: 4 784
И аз чистя, когато съм нервна.
И при мен го има този момент, но не като мания. Просто рутинните неща - под, прах, гладене ... почвам веднага  newsm75 1ironing . Но бързо ми минава...

# 76
  • Мнения: 1 172
О, много лесно е някой да е болен на тема чистота, ако някой друг чисти вместо него.  Laughing Да му връчи прахосмукачката и парцала и така много бързо ще го излекува.
Или да му предложи да плаща на домашна помощница  Crazy

# 77
  • Мнения: 3 830
О, много лесно е някой да е болен на тема чистота, ако някой друг чисти вместо него.  Laughing Да му връчи прахосмукачката и парцала и така много бързо ще го излекува.
Или да му предложи да плаща на домашна помощница  Crazy

 hahaha Laughing

# 78
  • Мнения: 1 312
Аз не чистя когато съм нервна,а когато има нужда.
Примера го дадох ей така произволно,защото Сладуранка попита,в отговор на моето чудене.
Просто си мисля,че не е задължително щом дома ти е чист то в семейството ти да цари хармония.
Може пък отношенията с любимия да са пълен хаос,но с търкане на подове да пренасочваш негативната си енергия в друга посока.
С тупане на килими също Mr. Green,представяйки си,че него млатиш.
Прането ми е мания.
Подозирам,че с Палавата монахиня сме на един акъл.
Щипките са по цвят,редувам ги,панталони и блузи са на различни редове,бельото винаги е в положение,в което се носи и по тялото/без сутиените Crazy/,чорапите са наредени по цветове и чифтове,всеки е по отделно прострян,с пръстите нагоре и с пети в една посока...
Спирам,че сама се усещам колко е лудо Crazy

# 79
  • София
  • Мнения: 175
Яхвам електрическата метла на всеки два дни, а с парцал забърсвам всеки ден. Имам два грамадни песа и няма как, ако искам да ми е чисто, а за капак се наслаждавам и на прахова алергия  Rolling Eyes С простирането нямам проблем, но ако ме види някой как си редя измитите чинии по големина и цвят  Blush И другата крайност, до която съм стигнала е правилото - НИКОГА да не оставям каквото и да било вечер в мивката, обичам сутрин като си пия кафето в кухнята, да ми е чисто и уютно. Милото не държи на тези неща, на него мръсните чинии не му пречат, затова ми е оставил аз да им бера кахъра, но пък когато си е тук, той  clean clean clean
А да попитам, случвало ли ви се е  да си легнете и да видите, например че пердето не стои добре и да станете да го оправите? На мен ми се случва често, и вече сама си лазя по нервите  Thinking

Последна редакция: нд, 01 юни 2008, 01:12 от petmil

# 80
  • Мнения: 1 312
.... но ако ме види някой как си редя измитите чинии по големина и цвят  Blush И другата крайност, до която съм стигнала е правилото - НИКОГА да не оставям каквото и да било вечер в мивката, обичам сутрин като си пия кафето в кухнята, да ми е чисто и уютно. Милото не държи на тези неща, на него мръсните чинии не му пречат, затова ми оставил аз да им бера кахъра...
А да попитам, случвало ли ви се е  да си легнете и да видите, например че пердето не стои добре и да станете да го оправите? На мен ми се случва често, и вече сама си лазя по нервите  Thinking
Спри се дотук,че започвам да се притеснявам.
Имам чувството,че пишеш от мое име.
Аз никога,ама никога не мога да си легна ако ще и една вилица да има в мивката
След гости до 3-4 часа сутринта мия веднага,не на сутринта.
Нямам миялна и никога не съм искала да имам.
Обаче си признавам доброволно,че обичам много да мия чинии.
И на гости при приятели го правя редовно.
Само с боклука и прахосмукачката/на 7-10 дни я пускам веднъж/ не обичам да се занимавам.

# 81
  • София
  • Мнения: 175
Hakiba, направо ми капна мед на сърцето, че не съм сама в лудостите си  Mr. Green  bouquet

# 82
  • София
  • Мнения: 15 466
Цитат
А да попитам, случвало ли ви се е  да си легнете и да видите, например че пердето не стои добре и да станете да го оправите? На мен ми се случва често, и вече сама си лазя по нервите
Това не, но ми се е случвало да се сетя, че не съм прибрала яденето в хладилника и ставам.

# 83
  • Мнения: 106
Хубаво е да е чисто в къщи,но това да мия чиний в 3-4 часа посреднощ 1dishes(при положение,че има миляни машини) да мия всяка попаднала виличка или лъжичка в мивката преди да си легна за да нямам нищо в нея като стана-това не го разбирам.Представете си ,че сте сама и се свивате от болки -но........ Вие миете защото трябва да е чисто.Хубаво е да се поддържа чистота в дома но и да правите експерименти с организма си не трябва,защото и той също има нужда от почивка и чистота  bath1.Всичко трябвя да се прави умерено.А не едното да надделява над другото.Представете си,че сте до 18,30-19,00часа на работа прибирате се в къщи капна от умора,че чак не Ви се говори Weary,а веднага  newsm28хващате парцала,вместо да седнете на удобен диван и да си вдигнете кратата за 15-20 мин.,защото повярвайте ми това се отразява  по късно.Почва да те боли всичко-гръб,кръст,колене и...........всичко.

# 84
  • Мнения: 1 312
Няма нужда да си представям-това просто се случва.
И работа имам,и мъж,и дете,и дископатия,и мигрена...
Това си е въпрос на нагласа и навик.
На мен не ми тежи,така,че не се оплаквам.
Темата е с насока споделяне,а не тръшкане.
Всеки си има своите мании.
Питай ме дали гладя Embarassed и друго ще ти кажа Wink

# 85
  • Мнения: 5 940
Всеки ден пускам прахосмукачка, мия пода и чиниите. Това е. Въобще не ми е никаква мания. Често ми се случва да излезнем на разходка с бебчо без въобще да съм почистила къщата, да съм оправила дори и кревата. По-важно ми е детето да е навън, докато не е станала адска жега, отколкото да ми е подредено като в аптека като се върна.
В скалата на приоритетиете ми подреденият дом въобще не е сред първите. Обичам да ми е чисто, но ако е леко разхвърляно няма да ми е драмата на деня.
Живея в къща, тя се поддържа адски трудно, не е като апартамент за половин час и всичко е перфектно. Трябва съпругът ми да си е вкъщи, най-често събота и неделя, за да почистим добре, иначе не става.

# 86
  • София
  • Мнения: 1 508
Омразна ми е домакинската работа.Чистя един път в седмицата, през другото време мия само чиниите.Явно, че при мен никога няма да се превърне в мания Laughing

# 87
  • Пловдив
  • Мнения: 614
Оххх момичета бях се притеснила че вече съм една изкукала бабка.То това не се трае от младини съм си такова л---о и май такова ще си остана.Мислих си че с възрастта ми ще отмине тази мания но не ще и не ще.Тъй че се въоръжете с търпение че още много чистене и вманиачване ви чака.Успех на всички себеподобни. Hug Hug Hug Hug Hug Hug Hug

# 88
  • София
  • Мнения: 7 242
Ехе и аз в кюпа hahaha. Манията ми не е толкова за чистота, колкото за подреденост. Не мога да си легна или да изляза без всичко да е подредено. Не мога да понасям да има неща не на мястото им. Явно бидейки ми трудно да контролирам света и хората около мен, се опитвам да го правя с дома си  Mr. Green Айде, че трябва да оправя, за да си легна най-после  Wink

# 89
  • София
  • Мнения: 175
Оххх момичета бях се притеснила че вече съм една изкукала бабка.То това не се трае от младини съм си такова л---о и май такова ще си остана.Мислих си че с възрастта ми ще отмине тази мания но не ще и не ще.Тъй че се въоръжете с търпение че още много чистене и вманиачване ви чака.Успех на всички себеподобни. Hug Hug Hug Hug Hug Hug Hug

Да знаеш как ме успокои  Hug  Hug Тъкмо ме налегна оптимизмът, че може да е и по-зле.  Joy  Joy

# 90
  • Мнения: 4 156
Как искам да се заразя от мания за чистене. Обикновено правя само най-важните домакински задължения. Но напоследък много се уморявам. Работа, 2 деца и сега чакаме 3-то.
Ако съм сготвила, измила чинийте и малко подредила - значи всичко е ок.

# 91
  • Мнения: 106
Няма нужда да си представям-това просто се случва.
И работа имам,и мъж,и дете,и дископатия,и мигрена...
Това си е въпрос на нагласа и навик.
На мен не ми тежи,така,че не се оплаквам.
Темата е с насока споделяне,а не тръшкане.
Всеки си има своите мании.
Питай ме дали гладя Embarassed и друго ще ти кажа Wink

Струва ми се,че си ми обидена от това което съм написала Моля да бъда ИЗВИНЕНА от всички който се чувстват засегнати от моите думи smile3525Нямах за цел да обидя никого,просто исках да кажа,че не трябва чак толкова да се престараваме.Аз също имам дископатия,мъж и двама сина.И аз не спирам да поддържам апартамента в добро състояние.Имаме и къща на село на 3 етажа и там почиствам както трябва.Но.......както писах по-горе едното не трябва да е за сметка на другото.

# 92
  • София
  • Мнения: 1 735
При нас ситуацията е странна-аз обичам само да гладя/всичко/,пера  wash hang и да мия чинии,а за всичко друго newsm75 newsm79 clean clean,който си има мании да действа/т. е. тати/ hahaha

# 93
  • Мнения: 1 477
Няма да се повтарям.Hakiba е описала много точно и моето състояние.С изключение на прахосмукачката-през ден я пускам. Peace

# 94
  • Мнения: 4 668
Като изключа пускането на прахосмукачка / и то частично , пр.в хола / всеки ден , може да се каже , че не съм толкова болна .
Преди бях като луда - вменено от майка ми  Confused
Сега гледам да е приветливо и подредено , но чак пък по конец  Naughty айде няма нужда ...
Чинии не ми се натрупват , защото ги прибирам в миялната и не се виждат , прах бърша 2 пъти в седмицата , парцал с препарат на пода - един път седмично , освен ако няма някакъв форсмажор  Laughing

И наистина се чудя как имате време всеки ден да чистите основно ???

# 95
  • Мнения: 423
Много обичам да ми е подредено и изчистено навсякъде, но никога немога да се насладя за дълго на тая гледка Cry, тъкмо поизчистя, докато дъщеря ми спи и като се събуди пак същата работа става - навсякъде играчки, размазани банани по пода, трохи, чат пат локвички от сок, и т.н., просто няма оправия!

# 96
  • София
  • Мнения: 62 595
Докато децата бяха бебета и подът беше основното им място за игра почти се бях вманиачила. Не исках да е мръсно, че все пипат и лапат. Добре че пораснаха, та да я карам по-леко. Компромиси не правя с тоалетната и мивките, приготвянето на храната и прането.

# 97
  • Мнения: 1 279


Това е! Mr. Green

# 98
  • Мнения: 278
Така искам да имам дете което да разхвърля и цапа ...

# 99
  • Мнения: 794
Аз съм на границата да се вманиача. Такава съм от край време, но напоследък се влоши. Не пускам прахосмукачка и не мия пода всеки ден, само когато имат нужда. Но пък ненавиждам да не е подредено. Постоянно вървя след мъжа ми и подреждам, понеже той хвърля всичко, където завари. Той ми е като дете вкъщи. Какво да правя, пък, обичам подреденото...
Дано Господ даде скоро да има още поне едно дете, а може и две наведнъж, които да ми цапат и да имат нужда от грижите ми!  Praynig

# 100
  • Мнения: 1 312
Струва ми се,че си ми обидена от това което съм написала Моля да бъда ИЗВИНЕНА от всички който се чувстват засегнати от моите думи smile3525Нямах за цел да обидя никого,просто исках да кажа,че не трябва чак толкова да се престараваме.Аз също имам дископатия,мъж и двама сина.И аз не спирам да поддържам апартамента в добро състояние.Имаме и къща на село на 3 етажа и там почиствам както трябва.Но.......както писах по-горе едното не трябва да е за сметка на другото.
Въобще не съм ти обидена Wink
И въобще не се гордея с това,че съм голяма чистница.
Никой не ме кара да го правя,просто съм си такава.
Мъжът ми е последния човек,който ще ми направи забележка,че имало прах или нещо не било подредено,така,че причината не е той.
Така съм научена/при майка ми положението е още по-страшно,при баба ми си е направо за освидетелстване/ Mr. Green.
С годините се усещам,че започвам да си затварям очите за много неща,но човек не може да избяга от себе си.
Чистенето не ми е било причина да си остана вкъщи,щото видиш ли имам нещо да свърша.
Такава хаймана съм,че просто не можеш да си представиш Embarassed
И винаги ми е било много странно като каже някой,че прави "основно почистване" Thinking
Аз такова никога не съм правила,пък ето-живеем вече 14 години с половинката самостоятелно Rolling Eyes.
Какво се включва в основното почистване?
Чистя си прозорците периодично,пердета пера на 2-3 месеца максимум/вкъщи не се пуши/,баня,тоалет по веднъж седмично с препарати,тераси мия често/лятото по 2-3 пъти седмично дори/,периодично си пера мокета от детската на място,килима от всекидневната го давам на мивка когато ми скимне-няма точно определен сезон,цветя присаждам по всяко време на годината/имам 30тина саксии,ако го правя наведнъж ще ми дойде нанагорнище/..,такива неща...

Goldy-ту бре- hahaha,много е яко.

# 101
  • Мнения: 3 621
Всички ми казват че моето си е жива болест... ама какво да правя обичам да ми е чисто и подредено

# 102
  • Мнения: 265
 Joy Joy Joy
А аз си мислех,че съм единствената маниачка!На последък имам огромен проблем,че не мога да чистя,защото имам проблемна бременност и трябва само да лежа SadС мъжа ми имахме доста разправии докато го накарам да изчисти къщата и на края викнах майка ми,тя живее на 700км от вкъщи,щото не се издържаше ooooh!
Но най интересното стана тогава,когато почнах да правя забележки на майка ми и да повтарям след нея с парцала newsm28,видя ли една прашинка по пода и търча да я махна.Щяхме да се изпокараме,а тя също е голяма чистотница.

# 103
  • Мнения: 2 090
Моята ''болест'' е другата крайност-хич не обичам да чистя Embarassed.Но обичам да ми е чисто Mr. Green.Винаги съм намирала ред в хаоса,не ми прави впечатление колко е разхвърлян дома ми(особено след появата на детето,и по-точно след прохождането му Crazy),Е,никога не съм оставяла да е мръсно или неподредено(второто се случва по-често),но все оставям за после-след кафето,след разходката с детето,след това,след онова.... Rolling Eyes.

# 104
  • Мнения: 1 168
Обичам да ми е чисто и подредено! Какво толкова, по 2 пъти на ден минавам със стирка и бърша праха. Не забравяйте, че чистотата е здраве!
Малката много разхвърля играчки, за това всичко е в нейната стая и просто затварям вратата Wink

# 105
  • Мнения: 4 733
 Всеки ден прахосмукачка и ако не съм скапана мия пода. Относно вещите, не съм безкрайно подредена. Обичам около мен да цари творчески хаос. В стаята на детето гледам всичко да е що годе изрядно.
 Има хора, които обичат да им е перфектно подредено. Отдавам го на темперамент, а не на болестно състояние Simple Smile

# 106
  • Мнения: 756
не се вманиачавам въобще , защото чистенето ми е много досадно , никаква креативност....не че това ми е фикс идея , но ноправао аз изпитвама ужас от чистенето , защото майка ми е маниачка на тема чистене и още си спомням как не трябва да пипам това и онова само и само да е чисто .Чистя вкъщи , ама с досада , ако съм го правила с удоволствие се хваля на мъжа си и искам подарък / понякога получавам , гледам да е по - рядко , за да получавам/, но обожавам готвенето .Обичам да готвя , но не и да ям от това , което съм сготвила , поради това каня приятели на  вечеря , за да се изяде.

# 107
  • София
  • Мнения: 62 595
На мен проблемът с готвенето ми е точно такъв, че като готвя всеки ден по 2 часа (примерно) и ми мирише под носа после много ми се яде. Донякъде това е причината и да съм с килата отгоре. Населението е клечаво, пък яде като за световно. Ще взема да спра да готвя и така ще отслабна по-лесно. Cry

# 108
  • Мнения: 417
Все си мисля че не съм вманиечена,но от време на време мъжа ми ме нарича *Моника*(от сериала Приятели).Успокоявам се ка то знам че има и по-тежки случаи Laughing

# 109
  • Мнения: 649
Нито болест, нито мания!!! Защо трябва да е едно от двете? Съвсем нормално е да искаш да ти е чисто и да работиш по въпроса!

# 110
  • Мнения: 278
За вманиачените: Как се определяте, като: Моника от "Приятели" или Бри от "Отчаяни съпруги"?  Joy

# 111
  • Мнения: X
И аз обичам да ми е подредено,но всеки ден прахосмукачка и миене на пода ми се вижда много.Сега като е топло и прозорците са отворени постоянно,бърша прах по-често.А с прахосмукачката и пода веднъж седмично.Е,ако имаме гости, и след тях.

# 112
  • Мнения: 1 312
За вманиачените: Как се определяте, като: Моника от "Приятели" или Бри от "Отчаяни съпруги"?  Joy

Определено Бри.
Кухнята на Моника е истински хаос Mr. Green

# 113
  • Мнения: 1 477
За вманиачените: Как се определяте, като: Моника от "Приятели" или Бри от "Отчаяни съпруги"?  Joy

Моника

# 114
  • Мнения: 106
Струва ми се,че си ми обидена от това което съм написала Моля да бъда ИЗВИНЕНА от всички който се чувстват засегнати от моите думи smile3525Нямах за цел да обидя никого,просто исках да кажа,че не трябва чак толкова да се престараваме.Аз също имам дископатия,мъж и двама сина.И аз не спирам да поддържам апартамента в добро състояние.Имаме и къща на село на 3 етажа и там почиствам както трябва.Но.......както писах по-горе едното не трябва да е за сметка на другото.
Въобще не съм ти обидена Wink
И въобще не се гордея с това,че съм голяма чистница.
Никой не ме кара да го правя,просто съм си такава.
Мъжът ми е последния човек,който ще ми направи забележка,че имало прах или нещо не било подредено,така,че причината не е той.
Така съм научена/при майка ми положението е още по-страшно,при баба ми си е направо за освидетелстване/ Mr. Green.
С годините се усещам,че започвам да си затварям очите за много неща,но човек не може да избяга от себе си.
Чистенето не ми е било причина да си остана вкъщи,щото видиш ли имам нещо да свърша.
Такава хаймана съм,че просто не можеш да си представиш Embarassed
И винаги ми е било много странно като каже някой,че прави "основно почистване" Thinking
Аз такова никога не съм правила,пък ето-живеем вече 14 години с половинката самостоятелно Rolling Eyes.
Какво се включва в основното почистване?
Чистя си прозорците периодично,пердета пера на 2-3 месеца максимум/вкъщи не се пуши/,баня,тоалет по веднъж седмично с препарати,тераси мия често/лятото по 2-3 пъти седмично дори/,периодично си пера мокета от детската на място,килима от всекидневната го давам на мивка когато ми скимне-няма точно определен сезон,цветя присаждам по всяко време на годината/имам 30тина саксии,ако го правя наведнъж ще ми дойде нанагорнище/..,такива неща...

Goldy-ту бре- hahaha,много е яко.
Права си за някой неща,както казват "всеки луд с номера си".Аз например много мразя загорели тенджери и тигани,че от престараване да са като нови, от търкане с домакинска тел и препарати съм похабила някои съдове.И направо понякога се мразя за това.

# 115
Нито е болест, нито е мания желанието ни за чистота. Я прочетете тук http://maistorite.com/display.php?page=idea&open_news=633&offset=0

1 кв.см. от мивката се обитава от 1 милион микробчета?!?!?!?!?!?!?!?!?!?

Нека да съм вманиачена!!!!!!!!!!!! smile3512 smile3512

# 116
  Не знам за вас, но мен ми е кеф, като отида някъде на гости и е изрядно и чисто.Възхищавам се!!! За мен  обаче подредения и чист дом е в сферата на мечтите.Едно, че сме в дълготраен ремонт, а и с малко дете е трудно...поне за мен.Когато можеше се стараех да ми е чисто, но сега няма как да стане, поне , докато не  оправим  етажа.А то няма да е скоро, уви...Иде ми да крещя...но от това по-чисто няма да стане Rolling Eyes

# 117
  • Мнения: 2 388
За вманиачените: Как се определяте, като: Моника от "Приятели" или Бри от "Отчаяни съпруги"?  Joy
Откъде да знам. Не съм ги гледала май в никоя серия как простират. newsm78
Аз за друго мания нямам. Дори творческият хаос понякога ми допада. Mr. Green

# 118
  • София
  • Мнения: 62 595
НИщо чудно и да не простират, защото ползват сушилни. Изобщо, май само по рекламите за прахове за пране има простиране, че да се види колко бяло е прането. И в БГ и други места.

# 119
  • Мнения: 2 388
НИщо чудно и да не простират, защото ползват сушилни. Изобщо, май само по рекламите за прахове за пране има простиране, че да се види колко бяло е прането. И в БГ и други места.
Права си май. Не бях се замисляла. Значи не мога да се определя, като нито едната от двете героини. Simple Smile

# 120
  • Мнения: 48
Не съм маниачка на тема чистота.
Бърша прах ,пускам прахосмукачка,чистя банята и тоалетната веднъж седмично,обикновено в неделя,защото през седмицата съм на работа,и  съм изморена за да се захвана и с чистене,а и трябва да се приготви вечеря, да обърна внимание на детето и съпруга си.

# 121
  • Мнения: 1 447
Аз също не съм маниачка на тема чистота.Пускам прахосмукачка и бърша прах 2-3 в седмицата.
Правя основно чистене два пъти в годината.Като малка бях на един рожден ден на един мой
съученик.Баба му беше невероятна чистница и беше сложила на диваните чаршафи за да не цапаме.
Но явно се притесняваше и тях да не цапаме ни помолиха да не сядаме на диваните,а да седнем
на земята.Честно да ви кажа много грозно ми се видя и тогава си помислих дано не стана като тази жена.

# 122
  • Мнения: 4 784
...Баба му беше невероятна чистница и беше сложила на диваните чаршафи за да не цапаме.
Но явно се притесняваше и тях да не цапаме ни помолиха да не сядаме на диваните,а да седнем
на земята....
#Shocked То да се чуди човек как въобще са ви поканили у тях.

# 123
  • Мнения: 5 710
Предлагам на някой чистофайник, който го кефи да чисти и бърше да идва всеки ден у нас за по час, два да си угажда на манията. Ще го посрещам усмивка,  кафе и дребни сладки  Hug

# 124
  • София
  • Мнения: 62 595
И аз, и аз предлагам така!  Ще го сметнем за трудова терапия.

# 125
  • Мнения: 1 447
...Баба му беше невероятна чистница и беше сложила на диваните чаршафи за да не цапаме.
Но явно се притесняваше и тях да не цапаме ни помолиха да не сядаме на диваните,а да седнем
на земята....
#Shocked То да се чуди човек как въобще са ви поканили у тях.
Да ти кажа това беше първият и последен рожден ден който е празнувал у тях.

# 126
  • Мнения: 2 388
Аз и уиски давам на някой маниак. Peace
Само прането си не давам. Mr. Green

# 127
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 695
И аз, и аз предлагам така!  Ще го сметнем за трудова терапия.
Peace
 Joy

# 128
  • Мнения: 4 784
Да ти кажа това беше първият и последен рожден ден който е празнувал у тях.
Joy Много сте изцапали пода явно!!!
За чистофайника и аз се записвам, ама като ми дойде реда незнам с какво да го черпя вече. То след кафе, дребни сладки и уиски...  newsm78

# 129
  • София
  • Мнения: 62 595
Остана едно нещо, ама не е за пред хора.  Wink

# 130
  • Мнения: 1 447
След като мине през всички вас препращайте и у нас,че нещо много ме е подгонил мързела
и никак не ми се чисти.

# 131
  • Мнения: 2 388
След като мине през всички вас препращайте и у нас,че нещо много ме е подгонил мързела
и никак не ми се чисти.
Така, без нищо? Давай оферти какво ще получи за почистването. Mr. Green

# 132
  • Мнения: 1 447
След като мине през всички вас препращайте и у нас,че нещо много ме е подгонил мързела
и никак не ми се чисти.
Така, без нищо? Давай оферти какво ще получи за почистването. Mr. Green
Първо да видя дали ще съм доволна,пък после ще видим.

# 133
Всяко прекалено нещо е вредно!Мъжът ми, нарпимер, само докато спи не ми трови живота с битовизми!Абсолютен " Монк" е в това отношение!А аз не съм някоя мърлячка.Старая се максимално.С етървата се майтапим,че някой ден ще си оставим мъжете и ще заживеем с майка им, понеже по-малко ще мърморясва от тях!!!

# 134
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Нямам представа дали желанието за чист дом е болест или мания, но съм сигурна че аз не страдам от това. Според мен разликата между чист и идеално чист дом се изразява в часове търкане, жулене, лъскане, които предпочитам да изкарам навън с детето и мъжа ми. Чистя веднъж в седмицата и това ми отнема 3-4 часа, през останалото време прахосмукачка + прах по бързата процедура. Познавам мъже чистофайници и мисля, че даже те са по тежките случаи, техните съпруги мога само да съжалявам.

# 135
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Познавам мъже чистофайници и мисля, че даже те са по тежките случаи, техните съпруги мога само да съжалявам.
Лелиии и аз ги съжалявам ама ако моя има такива проблясъци един път седмично хич няма да ми е зле  Laughing

# 136
  • Мнения: 1 312
Предлагам на някой чистофайник, който го кефи да чисти и бърше да идва всеки ден у нас за по час, два да си угажда на манията. Ще го посрещам усмивка,  кафе и дребни сладки  Hug
Къде е това у вас newsm78
Ако е близо до Фонтана Ди Треви нема да си тръгвам даже Wink

# 137
  • Мнения: 206
здравейте
според мен е болест,и колкото повече да се
чисти,винаги се вижда че не е достатъчно...
трябва да има граници..

# 138
  • Мнения: 11
Аз да си призная чистя всеки ден,но честно казано ме помързява и го правя просто защото ТРЯБВА Embarassed Rolling EyesИмам малко кученце, което все още прави някой поразии в нас и е абсурд да не мина с прахусмокачката и парцала поне веднъж на ден,а и приятеля ми е СТРАХОТЕН мързел newsm61 fightи много обича да се прави на разсеян ,че не забелязва изцапаните от самия него чинии в мивката или праха или каквото и да било #2gunfire.Обичам да ми е измито,изчистено и подредено, но ако имам важна работа,която трябва да свърша навън примерно, никога няма д я зарежа само защото "ще чистя" Naughty Преди да си взема сегашното животинче имах друго куче,което си имаше изградени навици,но въпреки това и тогава си чистех както и сега.И в общи линии за 14 години вече ми е станало навик.А що се отнася за мръсните чинии след гости и аз ги мия Crazy И така и така ми се спи ужасно ..по-добре да осатна будна още 30мин,но да знам 4е на следващия ден ще стана и ще си изпия кафето на спокойствие ,а не да бързам защото ме чакат 5 камари с чинии и чаши Crazy Според половинката,чистенето всеки ден било мания ,но той просто се чуди с какво да се оправдае когато му се накарам че не ми помага Mr. Green hahahaВярно ,че си спестявам доста от съня и всяка сутрин се надигам в 6ч при положение ,че съм на работа от 9,но просто инъче няма кой.

# 139
  • Ку-куландия
  • Мнения: 794
Не съм от тези дето лъскат и бършат нон стоп, но определено в нас е чисто въпреки децата които са на 3 и 1,5 г. Прахосмукачка се пуска при необходимост - случва се и по 2-3 на ден. С парцала същото - при нужда. Прозорците 2-3 пъти в годината. Но подредено не е, и неможе да бъде. Преди да се родят децата чистех до вманиачаване, даже го набивах в очите на мъжът ми, резултатът той свикна и сега му прави впечатление когато огледалото е на пръсти, или има капки и трохи по пода, а аз не съм успяла да изчистя и все ми мрънка че е мръсно, но аз не се впрягам. На който му пречи да ми помогне - или да изчисти или да гледа децата.
Имам една съседка с дете на 3 г която не го извежда  да играе защото имала да чисти, мие пода с четири кофи вода и за проверка обува на детето бели чорапи и го кара да се разхожда по пода. За нищо не говори освен за миене, чистене и пране. Като го изведе в градинката постоянно крещи по него да не се изцапа, а когато падне не го пита дали се е ударило, а му чисти и тупа дрехите и се кара. Да знаете много е досадно. Ето в този случай е болестно състояние!

# 140
  • Мнения: 1 168
Винаги, като се приберем, минавам със стирка теракота в коридора и стоя и чакам като кукувица да изсъхне, защото малката бяга, като фурия от стая в стая , за да няма инциденти. То и аз, като бях бременна в 8-ми месец, така се изтрещях на мокрия теракот с моите мании за чистота, за щастие без лоши последствия. Rolling Eyes Всички близки ме мислят за маниачка, а аз просто искам да ми е чисто! Все пак мъжа ми ми влиза в положението и казва : "Чисти си, не ми пречиш". Искренно се измъчвам, когато покрай мен е "кочина". ooooh!

# 141
  • Мнения: 640
За другите не знам, но моето си е болест. В момента се опитвам да я лекувам, щото иначе се задълбочава и става лошо. Тъкмо си мисля, че съм приключила с чистенето, когато откривам още колко нещица мога да свърша в момента. Пиша по това време на денонощието, щото... до сега гладих. Не гладя заради бацили и т.н.  и  т.н., а щото кукувичата ми глава харесва като отворя шкафа нещата да са под конец...
То и моя мъж ми влиза в положението и не му преча, щото си спи сладко сладко докато вършея  Mr. Green
Килими и пътеки и аз нямам, че не ми харесва да ми събират още прахоляк.

# 142
  • Мнения: 1 312
Снощи гладих до 3.30 Crazy
За втори път тази година Mr. Green

# 143
  • Мнения: 640
За втори път гладиш тази година или за втори път гладиш до толкова часа тази година  Mr. Green Wink

# 144
  • Мнения: 214
Прочетох това преди малко това-"Чиста къща -проста жена". Не мога да се съглася с това мнение и означава ли това че мрясната къща те прави много умна.

# 145
  • Мнения: 680
Болест,или мания??? newsm78
Нито едното, нито другото.
Да искаш да ти е "чисто" си е чиста "необходимост". bowuu

# 146
  • Мнения: 745
Всеки човек има различен критерий за чистота, ходила съм у хора които твърдят че у тях е доста чисто, а според мен е направо кочина. Чистота е задължително нещо за мен и се опитвам да я спазвам по моите си критерии, трудно е наистина, с две деца трудно успявам и доста неща ме тормозят, а преди не съм ги допускала дори, но това е положението, ще трябва да свикна. Сега си правя нов дом който ще  е снежно бял и от сега си правя планове на чистенето и това дали да рискувам в името на красотата Rolling Eyes

# 147
  • София
  • Мнения: 1 175
Ох,аз съм на моменти.Като посъбера енергия и изчистя цялата къща после все гледам да не падне някоя троха,да не се нацапат мебелите,да няма пръсти по огледалата...Като мине време и колкото и да се пази пак си е мръсничко и разхвърляно оставям така,докато пак ме прихване за следващата серия стриктно чистене.Прави ми впечатление,че точно като измия прозорците и съседката отгоре си полее цветята и се стича калната вода върху тях или постелям току-що сваленото от простора одеало и се разлива нещо отгоре  ooooh!,а всъщност тези неща си ги има,но се забелязват точно когато си обхваната от манията за чистота.
За едно дете обаче е ужасно,майка ми е с такава мания и колко пъти съм подскачала,като се провикне да внимавам да не се накапя или изпусна нещо на земята  Tired Лошото е,че понякога заприличвам на нея  Rolling Eyes
Най-стриктна съм в пране,простиране,сгъване и подреждане на дрехите,изчистването и миенето на пода.
А,имам и болестно състояние да изхвърлям редовно боклука и стари,ненужни или с изтекъл срок неща и все едно нямам търпение да се съберат такива и да ги разкарам  Crazy

# 148
  • Мнения: 1 312
За втори път гладиш тази година или за втори път гладиш до толкова часа тази година  Mr. Green Wink
Първото Crazy
Иначе си стоя всяка нощ до това време,ама се занимавам с далеч по-приятни неща Wink

# 149
  • Мнения: 5 940
Прочетох това преди малко това-"Чиста къща -проста жена". Не мога да се съглася с това мнение и означава ли това че мрясната къща те прави много умна.
Не означава. Но, ако чистиш, переш, готвиш, гладиш, миеш по цял ден и ако си в майчинство, това автоматично означава, че за нищо друго не ти остава време. Нито нещо да прочетеш, нито да поостанеш със себе си. Цял ден си зает с дейности по оптимизиране на бита.
Друг е въпросът, че има доста организирани жени, които са способни за половин час да подредят изрядно къщата.

# 150
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, съгласнасъм с Валери. Затова всъщност майчинството е толкова труден и неблагодарен за жената период. Ако жената самата не положи усилия да открадне малко време за интелектуални занимания може ей така да си остане цял живот.
САмо не виждам как за половин час се подрежда къща, която едно или две малки деца са разхвърляли успешно цял ден. Дори при добре увоена технология една тоалетна се мие за десетина минути, мивката в банята за пет, бидето и то за толкова - дотук само за санитарния фаянс имаме 15-20 минути. Възможно и да е малко по-малко, не съм го засичала с хронометър. Ако по цял ден няма никого вкъщи не е толкова трудно да се поддържа чисто, но я гледай като се въртят 2 деца и един възрастен покрай тях и всички ядат вкъщи какво става.  Tired

# 151
  • Мнения: 1 897
За мен от известно време е 'мисия невъзможна'.
Докато синът ми не беше още роден и беше малък, за ра зархвърля и цапа за отрицателно време се справях успешно и полагах усилия и постоянство за каузата 'чист и подреден дом'. Вече не. Безмислено и ненужно е да изпадам в подобни мании с  дете като моето.
Искрено се възхищавам на всички, които успяват да поддържат дома си в изряден вид и да отделят достатъчно време и внимание на всичко останало.

# 152
  • Мнения: 1 168
Чистенето на банята и тоалетната е работа на мъжете. Моят мъж се справя перфектно newsm10

# 153
  • Мнения: 2 270
Болест или мания? - Нито едно от двете!
Мисля, че е напълно нормално да исаш да живееш в чест дом!

# 154
  • Мнения: 1 312
Прочетох това преди малко това-"Чиста къща -проста жена". Не мога да се съглася с това мнение и означава ли това че мрясната къща те прави много умна.
Ахъм,мой е поста.
Ама писах,че не е мое мнение Wink
Валери го е обяснила хубаво,има логика в заключението.
Ама всяко правило си има изключения щото като гледам бая чистници сме се събрали,но и интелекта струи наоколо Wink

# 155
  • Мнения: 265
А,имам и болестно състояние да изхвърлям редовно боклука и стари,ненужни или с изтекъл срок неща и все едно нямам търпение да се съберат такива и да ги разкарам  Crazy
NaughtyАз съм същата,но не мисля ,че е болестно състояние!От както съм се преместила в къщата на мъжа ми,т.е.3 години,постоянно изхвърлям старите ,ненужни неща и продължавам,но край нямат #CrazyСвекърва ми събирала,събирала ,а и не иска да си ги прибере:bad-words:,хем да стоят у нас,хем да не ги изхвърляме #2gunfireДобре,че трябваше миналата година да строим,та дойде да си събере нещата и да си изхвърли част от боклуците.Сега складираме заради нея стари врати,стар изпочупен шкаф,гадероб,стара неработеща печка, много стари дрехи в чували и куп дребни стари неща,които заемат мазето ми #Cussing outНо ще им дойде времето в скоро време Mr. Green

# 156
  • Мнения: X
Прочетох това преди малко това-"Чиста къща -проста жена". Не мога да се съглася с това мнение и означава ли това че мрясната къща те прави много умна.
Не означава. Но, ако чистиш, переш, готвиш, гладиш, миеш по цял ден и ако си в майчинство, това автоматично означава, че за нищо друго не ти остава време. Нито нещо да прочетеш, нито да поостанеш със себе си. Цял ден си зает с дейности по оптимизиране на бита.
Друг е въпросът, че има доста организирани жени, които са способни за половин час да подредят изрядно къщата.

и аз съм от организираните/уж/,ама за половин час не става...по-скоро ако имаш навика да правиш веднага някои неща/да не се натрупва за чистене/-и съкращаваш времето за по-сериозно такова......но иначе съм напълно съгласна с теб Peace...освен това ако човек се вманиачи в идеята всичко да е чисто и перфектно  става доста дразнещ за околните....с постоянното си търкане,бърсане,миризмата на препарати,шума който вдига/казвам всичко отва от опит-среднощните ми пранета,миене на баня и т.н. вбесяваха половинката-вместо да се гушна при него....аз търкам мивки,например........и после мириша на дезинфектант/...отделно,че то и навън се проявява-идеш някъде и понеш несъзнателно да оправяш покривчици,да събираш боключки.....само викаш по децата да не се цапат.........абе,не си е работа...откак се поизлекувях/имам още,ама то няма да стане отведнъж/-направо се родих....,и повече време за мен си ми остава...и за семейството,но за приятни занимавки с тях-не за изнервящи.

# 157
  • Мнения: 707
Мъжът ми го дефинира като лудост. Каза,4е съм се побъркала заради работата ми ( 6 год. 4истих къщи в 4ужбина wash hang 1ironing)

  И се сетих да цитирам 2 от моите работодателки:
   ''Не е трудно да се из4исти, трудно е да се запази 4исто.''
    '' Трябва да избера- или да имам 4иста къща, или да съм добра майка.''

# 158
  • Мнения: 166
Моя приятел все ми вика,че съм Монк Mr. GreenАма аз искам всичко да е изрядно чисто и всяко нещо да си е на мястото.Лудостта на всичко идва от там,че всяко нещо ,като например чорапите,се сгъва по определен начин и като се започнахме да живеем заедно  му показах как трябва да е подреден шкафа с дрехите му.Понякога незнам как ме изтрайва,ама си мисля че всеки си има някаква мания и моята е тази Blush

# 159
  • Мнения: 3 092
Чистя да , когато и колкото мога .
Дразни ме да е разхвърляно , но съм убедена че това не е болест , ама с двегодишно дете няма как друго да е .
А тия чистофайниците дето само се изтъпанчват по Интернет и по пейките пред блока ..... няма да коментирам  Blush

# 160
  • София
  • Мнения: 62 595
Ето едно хубаво нещо - децата порастват и може да се кара по-кротко с чистенето.  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт