Смятате ли, че бяхте достатъчно подготвени за кърменето преди раждането?

  • 9 289
  • 242
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 9
Отговорих с "друго", защото не мога категорично да посоча "да" или "не". Бях подготвена до някаква степен, но имаше още какво да науча. Бях чела доста. Въпреки това, не бях съвсем сигурна дали ще се справя. Оказа се, че бебчо си знае работата. Mr. Green  Нямали сме особени проблеми, като изключим няколко запушвания, с които се преборвах успешно. Имала съм и доста въпроси, чиито отговори намирах тук.   bouquet

# 211
  • Варна
  • Мнения: 932
Отговорих с "НЕ" , въпреки че преди това съм чела доста по въпроса и тогава си мислех , че знам едва ли не всичко . Практиката се оказа друга работа , не е като четенето , но пък се кърмихме достатъчно дълго време , смятам .

# 212
  • София
  • Мнения: 161
Отговорих с ДА, бях подготвена, благодарение на прочетеното в кърмаческия форум, беше ми много интересно и изключително полезно,  кърмих сина си 1 година и 3 месеца, след като родих продължих да чета, никога не съм имала проблеми с гърдите си и кърменето. За съжаление в България много майки не кърмят, заради липса на подкрепа от страна на лекари и близки, а вероятно и на желание от тяхна страна.

# 213
  • Мнения: 363
Бях изчела всички списания, книги и форуми, но като ми го дадоха за първи път, въобще не знаех какво да правя. Мислех си че нямам кърма, че не знам как се слага на гърдата и т.н... Но добре, че имаше една докторка и тя ми помогна в тези първи стъпки.

# 214
  • Мнения: 340
Не, подготовката ми беше равна на нула. Беше преди 10 г. Тогава под подготовка за кърменето се разбираше съветът да си обгрубяваш зърната на гърдите. Нищо друго. Никъде на никакви статии, нито книги не съм попадала. Айде, ако предположим защо е било така - заради схващането, че това е естествен процес, при който обаче или ще ти тръгне от самосебе си и няма да имаш никакви проблеми, или ще ти се разранят зърната (това пък се смяташе за задължително), но ти трябва да издържиш стоически, или нямаш кърма/спре ти кърмата. Това отношение ми се струва много фаталистично... най-малко съм се нуждаела от надъхване и подкрепа, ама каква ти подкрепа, като цяло едно общество твърдо вярваше в неизбежността и фиксираността на горното.

# 215
  • Мнения: 198
Не, не бях достатъчно подготвена. Бях прочела някои статии тук от форума. Но честно казано между теорията и практиката има голяма разлика, знаех как трябва да е позата на бебето, но не знаех как да направя така, че да застане в тази поза (първоначално имах чувството, че ще ми се излее от ръцете). Важното е да имаш желание/инат да го направиш и да не почнеш да се самообвиняваш, ако не тръгне в началото.

# 216
  • София
  • Мнения: 369
бях подготвена благодарение на момичета от този форум и библиотеката.
тъй като мама си отиде две години преди това, нямаше с кого да споделям и да разпитвам, така че форума е този който отговаряше на въпросите ми и различните статии публикувани тук ме образоваха по въпросите за раждане, кърмене, отглеждане на малкото същество.

за което съм много благодарна
живи и здрави!!!
  Simple Smile Peace

# 217
Да бях подготвена. Няколко години преди да родя бях в САЩ да помагам на сестрата на мъжа ми, на която току що и се беше родила дъщеричка. Тогава заедно с нея прочетох доста литература свързана с кърменето и даже един път ме заведе на среща на LLL за нейния район и беше страхотно. Още тогава бях твърдо решена, че един ден като имам дете ще го кърмя. След като забременях и след това родих за мен едно от най важните неща беше да кърмя, до такава степен, че се беше превърнало във фикс идея. Но благодаря на Господ и на близките ми за подкрепата, Виктор е вече на 1,2мес. и все още се кърмиме... Grinning

# 218
  • Мнения: 1 376
Гласувах с НЕ, защото така си и беше. Винаги съм мислела, че няма да имам кърма, защото майка ми нямала, но се оказа, че съм сгрешила... не знаех какво да правя! Но всичко стана инстинктивно. Все още кърмя и постепенно захранвам, но съм спокойна, че дори и да ми откаже някоя храна има с какво да напълни коремчето. Най-хубавите мигове с дъщеря ми са докато я кърмя!  Hug

# 219
  • София
  • Мнения: 545
Първият път- не, гърдите се препълваха, имах рагади, беше кошмарно, но въпреки всичко, след ражането започнах да чета, тук във форума и благодаряние на това кърмих успешно сина си една годинка.
Сега е доста по- лесно, не допускам грешките от преди.

# 220
  • София
  • Мнения: 443
Хич даже не съм се потготвяла. Но кърмих без проблеми. Мисля, че тялото се потготвя само. Глупостите за обтриване с груби хавлиени кърпи не бих ги правила. Имах толкова мляко, че можех да давам и на банка. Няма никаква философия в кърменето. Даже ми е доста странно защо толкова го величаят. Естествено една жена ако има мляко да кърми. Който няма какво да прави? Аз имах дълго след като отбих детето. Кърмих 6 месеца, а ми тече повече от година. Детето трябваше да е на специална диета. Не съм пила лекарства за спиране, защото са много силни и ме беше страх. За 6 месеца бебето получава всичко необходимо, след това само изтощава организма на майката. Ще ме прощавате, ама това кърмене до първи клас ми се струва нездраво.

# 221
  • Мнения: 3 926
Хич даже не съм се потготвяла. Но кърмих без проблеми. Мисля, че тялото се потготвя само. Глупостите за обтриване с груби хавлиени кърпи не бих ги правила. Имах толкова мляко, че можех да давам и на банка. Няма никаква философия в кърменето. Даже ми е доста странно защо толкова го величаят. Естествено една жена ако има мляко да кърми. Който няма какво да прави? Аз имах дълго след като отбих детето. Кърмих 6 месеца, а ми тече повече от година. Детето трябваше да е на специална диета. Не съм пила лекарства за спиране, защото са много силни и ме беше страх. За 6 месеца бебето получава всичко необходимо, след това само изтощава организма на майката. Ще ме прощавате, ама това кърмене до първи клас ми се струва нездраво.
Така... започвам деликатно, надявам се да продължа така Peace
Моля, докато не си виждала другата страна на медала да не говориш колко е лесно и нефилософско кърменето.
Освен това ползите от кърменето са доказани и то се препоръчва поне до две годишна възраст, като именно след 6-тия месец нарастват ползите за организма на майката Peace До тогава се препоръчва детето да е само на кърма, а от там насетне следва захранване.
Кърменето до първи клас не е работа за всеки, както и имането на 5 деца, 6 съпруги... и всичко, което ни отличава като различни човешки същества Peace
Надявам се след мен да не се появят по-остри реплики.
Надявам се също никой да не осъди твоето решение за теб и бебето ти по начина, по който ти осъждаш нечие чуждо решение като "нездраво".

# 222
  • Мнения: 1 531
дано не се появят други реплики - все пак темата е за добро Hug

# 223
  • Мнения: 473
Сега осъзнавам, че НЕ съм била подготвена. Бях чела и Книга за кърменето, и информация от тук, но явно съм запомняла само хубавите неща. А когато ме връхлетяха "проблемите" - разранени зърна, запушени канали, намаляване на кърмата - незнаех какво да правя. Добре че ви има   bouquet Благодарения на този форум и майките компетентни относно кърменето, успях и устисках на всичко. В резултат на което кърмя бебчо вече 4-ти месец, и никога не е опитвал АМ.
БЛАГОДАРЯ ВИ

# 224
  • Мнения: 317
Да, четях и се интересувах много.
Така при първи симптоми на някой от проблемите, свързани с кърменето, знаех как да реагирам в началото и къде да потърся повече информация по въпроса.
Peace Лежах за задържане на два пъти и до края на бременността ми се наложи да пазя леглото. И имах възможност да почета доста неща по въпроса, което и доста ме надъха да кърмя и да правя всичко по силите си за да удължа кърменето. Все още кърмя бебка и съм много щастлива от това, защото майчиното мляко е незаменимо.  Hug Надявам се да съм в кърмаческия отбор поне докато Вики стане на шест месеца, а най-добре до годинка! Party

Общи условия

Активация на акаунт