Още не говори

  • 63 822
  • 204
  •   1
Отговори
  • Мнения: 307
Здравейте, мами!  Hug
Моят син е на 2 години и половина, а все още не говори. Дори не казва мама и тати, а само "ам ам" и "не, не". Смея да твърдя, че разбира доста, но не казва нищо. Обяснява ми с жестове, често с много мрънкане, и когато не разбера, започва да се тръшка и реве. Имам чувството, че не говори не защото не иска, а защото не може.  Rolling Eyes
Иначе е умен, справя се чудесно с компютъра, цъка си с мишката, отваря и затваря прозорци и т.н.; много е чувствителен и не дава да му се повиши тон и да му се скараш, защото започва да плаче; има си едно приятелче, с което се разбира чудесно. Много е наблюдателен, всичко вижда, дори и най-малката подробност в нещо и ми я показва и чака да го похваля.
Като цяло е едно нормално дете, но липсата на говор ни пречи и на двамата. Иначе говори, но... на език, който само той разбира, не е бебешки, защото тези думи ги няма въобще в българския, сякаш говори на японски например. Обаче досега като че ли всичко прави по-късно - по-късно проходи/някъде на 1 г. и 8-9 м. стабилно/, по-късно му изби първото зъбче /на 1 г. и 8 м./, по-тромав е от другите. Само за сведение, нито на мен, нито на баща му, зъбите са избили по-късно, нито сме проходили и проговорили късно.
Има ли и други деца като моето? И според вас имам ли повод за притеснение?

# 1
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Жена, ти ме отчая  Tired
И моя син не говори, но все пак е с повече от 1г. по-малък от твоя. По този повод като бяхме на консултация сестрата ме успокои, че нейния племенник проговорил на 3год. след като тръгнал на ДГ.
Някъде бях чела, че това са "мързеливи" деца всичко разбират, но не искат да говорят, а когато проговорят съставят цели изречения.
Дано проговорят скоро, че мен лично това "ъ-ъ-ъ-ъъъъъъ" ме изнервя понякога когато не мога да научкам какво иска ooooh! Praynig

# 2
  • Мнения: 2 232
Според мен е необходимо да направите консултация с логопед, най-притеснителното от всичко е, че детето има закъсняване освен с говора и с прохождане и първо зъбче също....А памперса махнахте ли?
Можете да се консултирате и в тази тема с логопед:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=188269.0

но не отлагайте срещата с такъв, както по-горе писах, ако ги нямаше другите закъснения да се успокояваш някак си, че има и други деца , които проговарят по-късно, но с тях става комплексен проблема(пиша  от много опит и обикаляне по логопеди и др. специалисти с децата ми).
Успех желая и дано няма проблеми детенцето.

Последна редакция: пн, 09 мар 2009, 19:15 от Deja Vu

# 3
  • Мнения: 549
A до сега не си ли споделяла с личния лекар например?Може и да е съвсем нормално,аз съм чувала за детенце до втората си годинка дума не обелвало и изведнъж цели изречения започнало да приказва.Все пак е хубаво да се консултираш със доктор.Аз така поне бих постъпила.Дори ми е странно как до сега не си го направила Rolling EyesУспех Hug

# 4
  • Мнения: 307
Ами памперса още не съм махнала, пробвах го на гърне, но категорично отказва да седне гол на него, а пък и другия проблем е, че не мога да му махна бибата.  ooooh!

Та всички тези факти ги анализирах онзи ден и стигнах до извода, че нещо трябва да направя. Та затова утре ще го водим на логопед, дано всичко е наред. Повечето близки около мен ми обясняват, че нищо му няма на детето, та за какво да го водя на логопед, ама аз нали съм си овен  Mr. Green и не чувам.

# 5
  • Мнения: 123
Здравей,
Според мен трябва да заведеш детето първо на УНГ - да си сигурна, че чува добре.
На теб направило ли ти е впечатление дали има някакви проблеми със слуха - това е сериозна пречка човек да проговори.
След като се убедиш че детето е напълно здраво физически посети логопед, сигурно ще ти помогне.
Не мисля че прохождането и зъбите имат някакво отношение към това кога  ще проговори.  Детето ми също проходи късно -1.3г, зъбче й изби , като беше на година и няколко месеца, но говори от 10м  и не млъква. Много деца на 2,5 г си ходят с памперс, виж за бибата ще е голяма борба.

Айнщайн не е могъл да говори до 7г възраст  Wink.

# 6
  • Мнения: 2 232
Физическото развитие и психическото развитие са взаимно свързани.Първите сигнали за посещение на специалист са късното прохождане, още тогава е трябвало да посетят невролог.Предполагам, че и обръщането и лазането може да са закъсняли от обикновенното.
За УНГ съм съгласна, че също ще трябва да посетите, но има и други малки техники за проверяване на слуха в дом. обстановка, докато стигнето до него-Детето, обръща ли се на име, изпълнява ли команди- затвори вратата, донеси книжката и др.?Ако шепнеш зад него обръща ли се?
И да, памперса не е от значение, относно проговарянето,по-важно е дали разбира и иапълнява.....
За лично успокоение посетете специлистите, пък ако те ви кажат , че всичко е о.к. се осланяте на това, че Айнщайн е проговорил на 7г.

Последна редакция: пн, 09 мар 2009, 22:04 от Deja Vu

# 7
  • Мнения: 2 908
Чакай сега-аз не разбрах-не си му махнала бибата,а искаш да говори?
Дъщеря ми за твое успокоение поне малко също не говори-казва мама,тати,баба,дядо,дедо(за дядо Мраз),коте,бау-бау,мууу(за крава),беее(за овца),ууу(за вълк)...такива са и словосъчетанията.Не вързва никакви изречения,че тя думите не казва като хората,камо ли изречения-но е най-отраканото дете в групата,че и което съм видяла-разбира всичко,прави каквото и кажа,значи чува.Като иска нещо от мен-идва и ме дърпа за ръката и "ЪЪЪЪ'-това и е говора.Не се притеснявам.

# 8
  • Мнения: 202
На братовчедка ми детето много рано проговори,но си говорише на някакъв негов език.Дори се шегувахме с него,че вече е голям и да зарязва този"италиански",а да минава на български.Той бърбореше постоянно,но нищо не му се разбираше.Малко преди да навърше три почна да говори чисто и много правилно.
Имеме и едно комщииче,което е на две годинки и половина и чак сега почна да казва повече от една дума.До скоро казваше само -мама ,тате,баба и още няколко думи.От около месец си казва цели изречения.
Така,че не се притеснявай толкова,може и да нямате проблем.Но е добре да отидеш на специалист,за да си по-спокойна.Успех

# 9
  • Мнения: 2 478
И моят син не говори.Използва само няколко думички:мама,тати,баба,айде,дай,амам.Биберон използва само нощно време.
С гърнето няма проблем,не че ми казва,но като го сложа,стои си там докато си свърши работата.
Започна да върви самостоятелно на 1г 1м,а първото зъбче изби на 5 м и половина.Слухът му е отличен.
Разбира всичко,но нищо не казва.Смее се на познатите думи,звуци,песни,но не прави дори  и опит да ги повтори.Но пък си пее на някакъв бебешки език.За мен няма причина засега да го водя на логопед.

# 10
  • Мнения: 307
Предполагам, че и обръщането и лазането може да са закъсняли от обикновенното.
Да, започна да лази след като проходи.

А споменах, че са му избили късно зъбите, че е проходил късно, че е с памперс и с биба, за да обобщя, мисля, че всичко е свързано. Но става дума само за моето дете. Това не значи, че се отнася за другите.  Peace Това което се сещам е, че не помня да е гукал като бебе. Издаваше някакви звуци, но не са били "гукане" мисля.  Rolling Eyes
По въпроса за слуха, според мен чува отлично, отговоря на името си, изпълнява команди, чува шепот... Като чуе някоя песен, танцува.  Simple Smile Явно проблема е другаде и досега не му бях обърнала внимание, защото всички ме успокояваха, че ще проговори и т.н., нали все пак всяко дете е различно.

# 11
  • Мнения: 804
Я спокойно! Моят проговори разбираемо почти на 3, но от тогава не е спрял.
22 години си мечтая за миг тишина.
 Hug Hug Hug

# 12
  • София
  • Мнения: 62 595
Недей много да се успокояваш от разказите за това как едно дете проговорило направо с цели изречения. Околните ти говорят така, защото не искат да те плашат. Добре си се сетила, че нещо може да не е съвсем наред. Затова консултацията с логопед е важна. Дежа ву го е обяснила достатъчно добре. По-добре една ненужна консултация, отколкото пропуснат момент.

# 13
  • Мнения: 2 096
Ей ама като почнете така.. на сваковата леля девера проговорил на 3.. другите пък маймуни и те на клона - мойто на 1г и 7м и още не говори.. момичето си има реални предпоставки за притеснение.. не някакви си измислени майчини тревоги.. нека посети логопед. това е което може и трябва да направи.. от празни успокоения файда няма.. пък дано всичко е наред и детенцето скоро продума..

# 14
  • Мнения: 636
Не знам доколко ще получиш това, което търсиш, тук. И да има двеста деца на тази възраст, които не говорят, това едва ли е причина да не потърсиш консултация. От друга страна, и да няма никое, което да не говори, освен твоето, това не означава, че не е нормално.
Според мен, все пак, всичко изглежда нормално, защото ви разбира като говорите, танцува, умее да борави с компютъра даже. Това, че прави нещата по-късничко, не ми изглежда като кой знае каква причина за безпокойство. Щеше да бъде сериозна, обаче, ако той не ви разбираше. Ясно е, че за да си по-спокойна, ще потърсиш специализирано мнение. Дано всичко е наред! Пиши какво става!

# 15
  • Мнения: 1 547
Говорът сам по себе си не е притеснение, но, както ти сама си се досетила, в комплект с всичко останало е вече повод за консултация със специалист. Първо зъбче на 1г. и 8м., правилно ли съм разбрала? Удивлява ме това, че детето има педиатър, който е подминал тези факти, вкл. късното прохождане. Непременно идете при логопед, но си мисля, че ще ви трябва и някой по-кадърен педиатър, за правилна преценка на общото състояние.

Много са коварни тези митове и легенди за айнщайновци и прочее гении, проговорили направо в мерена реч. Съгласна съм с Andariel, че са разпространени от хората най-вече за успокоение, без да се мисли, че може да се окажат една твърде лоша услуга. Защото и според мен 25 лева, дадени без нужда, са къде-къде за предпочитане пред закъснели реакции и пропуснати мерки.

# 16
  • Мнения: 24 467
"Моят син е на 2 години и половина, а все още не говори. Дори не казва мама и тати, а само "ам ам" и "не, не"."
Аз бих се притеснила, определено и го пиша не за да те плаша, а за да направиш нужното и да отидете при специалист. Децата започват с точно тези думи на една година, масовият случай, на две и половина говорят най- често с изречения от по няколко думи, разказват елементарни случки, пеят бебешки песнички от типа на "Мама ми купи днес" и казват по някое и друго стихче.

"...Обяснява ми с жестове, често с много мрънкане, и когато не разбера, започва да се тръшка и реве. Имам чувството, че не говори не защото не иска, а защото не можеRolling Eyes"- Да това би ме притеснило.

"...справя се чудесно с компютъра, цъка си с мишката, отваря и затваря прозорци и т.н.;"- Това не е някакво сложно умение, от което може да се направи заключение за капацитета на детето. Пъзели реди ли? Музайки, кубчета, строители- играе ли с тях, нарежда ли, рисува ли, цветовете познава ли, играе ли с топка /търкаляне, подхвърляне и подаване с друг, ритане/, има ли любими книжки и любими герои, които иска да четете /макар и да ти ги сочи/?

"... много е чувствителен и не дава да му се повиши тон и да му се скараш, защото започва да плаче;"- Ако го прави при всеки опит да му се противоречи не е нормално, има някакви проблеми вероятно с възпитанието, а може и друго да е.

"...проходи/някъде на 1 г. и 8-9 м. стабилно/"- Това си е наистина закъснение, за причини не сте ли обсъждали с педиатърката? С бягането, катеренето, качването и слизането как е сега?

"...по-късно му изби първото зъбче /на 1 г. и 8 м./, по-тромав е от другите. Само за сведение, нито на мен, нито на баща му, зъбите са избили по-късно, нито сме проходили и проговорили късно.
Има ли и други деца като моето? И според вас имам ли повод за притеснение?"
Дали имало други деца, като твоето, е безсмислен въпрос. Първо не знаеш причините за това, което описваш, а след като тези причини са неизвестни, няма как някой да каже има ли и други такива деца. На следващо място и да има други такива деца, това на теб не ти помага и не следва да те успокоява. Смятам, че като цяло имаш причини не да се притесняваш, а да предприемеш мерки, да намериш читави педиатър и логопед, защо не и специалист, занимаващ се конкретно с развитие на детската психика.
А как е братовчедката, учинайката и на майка ми майката наистина няма никакво значение.

# 17
  • Мнения: 9 814
Още снощи се бях засилила да ти отворя първа в темата и бях написала нещо подобно на поста на Judy. Въздържах се обаче, защото очаквах това да е поредната тема, в която авторката се успокоява от всички отговорили потребители, че децата са различни, че е напълно нормално, че и моето така, и това на съседите....
За мен детето ти определено има проблем и се чудя до сега как така нито на теб, нито баща му не е направило впечатление, че изостава в развитието си. А пък къде ли е бил педиатърът?

Чакай сега-аз не разбрах-не си му махнала бибата,а искаш да говори?

Е, това пък ме разби направо  ooooh! Какво общо има бибероната с говора?!
Дъщеря ми със зор се отказа да заспива със залъгалката на 2 години и половина, но за сметка на това говореше напълно разбираемо с цели изречения, пееше, рецитираше стихчета и разказваше приказки и никога не е говорила на бебешки.

# 18
  • София
  • Мнения: 12 102
Нервно- психическото развитие на детето се оценява по таблица, в която са изброени уменията за съответната възраст. Повечето деца са по- напред с едни и по- назад с други и се изчислява, един вид, средно аритметично между тях, за да се прецени дали цялата картина е ОК. Това би трябвало да може да се прецени от педиатъра.  При наличието на Червени флагчета /поводи за тревога/ трябва да се потърси спецалист. Наистина по- добре да сме се разкарвали напразно, отколкото да се пропусне момента за решаването на някакъв проблем.

Из нета има много таблици и списъци с Червени флагчета в развитието на детето.  Копирам тези цитирани от д-р Бърди и линк към цялата тема, в която има доста полезна информация.
http://www.zachatie.org/index.php?option=com_smf&Itemid=40&a … p;topic=22516.140

“Червени флагчета” – 12 до 24 месеца
1.Отсъствие на съставяне на съгласни до 15 месеца
- Оценка за умерени загуби при чуването
2.Отсъствие на имитация до 16 месеца
- Оценка за недостиг при чуването 
- Оценка за познавателен или социализиращ дефицит
3.Отсъствие на указателно показване към 18 месец
- Проблем в социалният контакт 
4.Предшестващо доминиране на ръката до 18 месеца
- Може да е индикация за слабост на противоположната моторна зона с хемипареза.
5.Неспособност да слиза и качва стълби до 24 месеца
- Може да е индикация за липса на възможност отколкото до моторен дефицит
6.Персистираща невъзможност (или лоша) приспособимост 21 до 24 месеца
- Може да е белег на комуникативно разстройство.
7.Предимно не комуникативна реч (напр. Ехолалия (непрекъснато повтаряне на звук или дума)) 
- Прости команди, които детето не разбра подсказват аномално състояние.
- Оценка за аутизъм
- Оценка за широко разпространени и свързани с развитието дефицити
8.Закъсняло развитие на речта
- Изисква оценка на слуха при всички деца!
 
Незабавна речева терапия изискват следните признаци:
1.Липса на гукане до 12 месеца
2.Липса на посочване или жестикулиране до и към 12 месец
3.Липса на самостоятелни думи до 16 месец.
4.Липса на спонтанни фрази от по минимум 2 думи до 24 месеца.
5.Говор, който е неразбираем до 24 месеца.
6.Регресия на умения, в която и да е възраст. Например
-Загуба на реч или гукане
-Загуба на социални умения

# 19
  • Мнения: 121
ми и мойто диваненце е на 1 г и 7 мес. и не говори ,знае кое  е бу бу знае топка знае много неща,на не се пуска да говори.Знае само мама и тати и това е и то май мама вика и на баща си  Mr. Green,но не се притеснявам,защото не познавам човек който да не е проговорил,все пак всяко детенце е различно ,спициално и неповторимо.И за протокола сестра ми прогови на 3 год.-помня защото бах в 1и клас  Peace

# 20
  • Мнения: 2 448
Не толкова на логопед, защото до колкото схващам говор реален почти липсва. На детски невролог трябва да го заведеш. Логопеда по късно.
Ние бяхме с подобни, дори не дотам изразени проблеми в това отношение - в мисъл памперса махнахме на 2 години и казваше повече думи, проходи рано преди годината  и пак го направихме и проведохме 3 месечна терапия.
Не се успокоявай с приказки, че ей тъй много деца проговаряли изведнъж на 3 -4 години и нищо им нямало и наваксвали бързо. Аз съм се интересувала доста покрай нашите проблеми в тази област и на живо не съм видяла това.
Ние проговорихме късно и наваксваме бавно, при всичките усилия на логопеди и специалисти.
Действай!  Peace

# 21
  • Мнения: 307
Ще отговоря на някои от въпросите на Judy:
Това с компютъра беше само пример. Съгласна съм, че не е много сложно, но наблюдава мен и възпроизвежда моите действия /напр. може само да минимизира прозореца, а не да го затвори, и отлично знае какво прави, не са хаотични действия/.
Реди кубчета по височина перфектно, не обича пъзели и не е редил /не знам дали това е проблем  newsm78/ и има конструктор, с който също се справя добре. Не рисува, дали познава цветовете, не знам, защото не говори, пък и досега не ми е хрумвало да го уча /да, грешката е моя/,; играем с топка, няма проблеми; любими книжки няма засега, но познава животните и като го питаш за животното, ти носи книжката и ти го показва. Запомня нещо от първия път /често/, понякога дори не знам кога е чул нещо, но като го питаш знае кое какво е.
Не се катери /но ако броим дивана, по който се качва и опитва да скача, може би, да/, качва се и слиза по стълбите хванат за ръка.
Не ни е хрумнало с баща му, че изостава с развитието, защото умствено не съм забелязала такова нещо. /отговора е към Франческа Салиери/.
Съгласна съм, че и 100 други деца да не са проговорили още на тази възраст, това е без значение, защото моето дете не е еднакво с другите, то е индивид. И ако мислех все още, че има време ще проговори, и че напр. детето на шуранайката ето на и то не говори още, нямаше да пусна тема, нямаше да мисля, че има проблем. Според мен е възможно да има проблем и просто исках да видя други мнения. На специалист сме тази вечер и ще пиша как е минало.
Благодаря на майките за вниманието и отговорите   bouquet

# 22
  • Мнения: 19 296
Дано всичко да е наред с детенце. И аз бих ти препоръчала да се посъветваш с невролог. Памперса не виждам каква връзка има с моторното и психическо развитие на детето.

# 23
  • Мнения: 24 467
На логопед ли ще ходите? Разкажи какво е станало, ако имаш желание след това.

Само ще посоча някои важни умения, които следва да се тренират на тази възраст, защото овладяването на едно води до овладяването на следващи. Забавянето по веригата води до последващо забавяне в други важни дейности.
За пъзелите- има изключително подходящи и развиващи мисленето на децата за тази възраст от по 5-10 части, не само картинки, сглобяване на фигурки. Малкият ми син е горе- долу колкото твоето дете и обожава да сглобява коли- Макуийн и Матю са от по 5-6 части, както и картинен пъзел с коли /там са 30 коли, реди ги по определените им за целта местата/. Зависи от интереса на детето- взема се такъв пъзел, който би му харесал. Твоето дете обича животни- чудесно, има такива с подреждане на животни или сглобяване на животни.
За възрастта има хубави конструктори, от които могат да се правят коли, къщи и гаражи- пак според интереса на детето и фантазията му. С него, обаче, на тази възраст задължително трябва да играе и да му се показва от голям човек или доста по- голямо дете, иначе се губи интереса.
Дали детето познава цветовете не се прави извод само с говорещо такова. На молба от типа на "Подай ми синия камион" /червената звездичка, жълтата топка и т.н./, ако то реагира, определено ги разпознава. Разпознаването и наименоването са различни неща.
Рисуването- за тази възраст не може да се очаква от децата да рисуват картини и образи, по- скоро е драскане в цветове, но това следва да се прави, да се дават водни бои, фулмастери, моливи.
Катеренето- имам предвид по пързалката, по катерушката, сам по люлката, стълбите са важни да се слизат и качват вече самостоятелно. Диванът се окупира още на година. Защо "не се катери"- подтиквате го, а то не иска, страх го е, върти се, търси вас или нещо да се хване?
За възрастта е полезно и нормално каране на колело, плуване дори, ако ще да е първо с "ръкавички" или пояс. Игри на жомашка или такива от типа на "Обичаш ли обичаш ли..." /брат му му задава този въпрос и казва нещо конкретно, примерно "банани"- ако обича върви крачка напред, ако не обича стои си на място, след което то пита брат си "Обича ли..."/, обикновена гоненица, "Крий предмет"- интересни са и развиват и моториката, и мисленето, и други нужни умения.

Ще следя темата и за напред с интерес. Дано има положително развитие на цялата ситуация и се появи яснота.

Последна редакция: вт, 10 мар 2009, 10:53 от Judy

# 24
  • Мнения: 4 915
la estrella , предполагам довечера ще имате мнение от логопеда. И аз ще ти препоръчам да посетите и детски невролог. Заради комбинацията: късно прохождане, късно зъбче, не-говорене.

# 25
  • Мнения: 2 110
Дано с детенцето всичко е наред. Като отидеш на логопед ,непременно да кажеш какво са ти казали.
За твое успокоение ще ти кажа ,че моя син беше така. И като се замисля аз носех вина за това . Понеже ми беше първо и нали не съм от най- приказливите не му говорех понеже си мислех, че какво да му говора на бебе.Едно лято точно на тази възраст на която е твоето дете го заведох при баба и дядо в провинцията. Като се върна, не можех да му затворя устата.
Желая ти успех !

# 26
  • Мнения: 9 973
Judy   bouquet  Hug
темата е доста полезна за майки в моето положение.Ранно прохождане,зъбче,говорене,а сме още на 1.6г......Не се катери,но не му е слабост Grinning Повтаря всяка една чута дума,слиза и качва по 3 стъпала сам без опора.
Интересно е обаче да знае човек как да учи и развива детето си чрез играта-събери си своите играчки,подай това......Ще следя темата.Има какво да науча от нея

# 27
  • Мнения: 307
Ние бяхме с подобни, дори не дотам изразени проблеми в това отношение .....направихме и проведохме 3 месечна терапия.
... Аз съм се интересувала доста покрай нашите проблеми в тази област и на живо не съм видяла това.
Ние проговорихме късно и наваксваме бавно, при всичките усилия на логопеди и специалисти.
Pasinet, а при твоето детенце какво се оказа /ако имаш желание да пишеш за това, разбира се/? И къде да го заведа на невролог и при кого?

Judy, благодаря за изчерпателния отговор, много полезна информация.   bouquet И да питам, какви точно пъзели са подходящи за тази възраст /2,6 г./ и евентуално къде ги продават? Интересуват ме и пъзелите от "Колите", малкия е голям фен на филмчето, къде да ги намеря и тях?
А относно катеренето, аз имам донякъде вина, че не го прави, защото не го оставям сам, не му позволявам /знам, че не трябва така, ама пусти му страх да не падне и т.н.  Blush/. Обаче определено се опитва, и започва да се справя вече, но сам на люлка абсурд, защото е голяма блейка и ако реши да слиза направо се пуска и ако не съм реагирала навреме ще е по очи на земята.
Да, тази вечер ще го водим на логопед. А след това ще споделя с вас какво са ни посъветвали.

# 28
  • Мнения: 24 467
Пъзелчетата с колите купихме по Нова година от Метро. Има и награждаването на Макуийн. А отделно има и пъзелчета на Едука от филмчето, ние купихме един, от който се сглобяват две отделни картинки. Първо елементите се разделят на две- едните са с гръб- дюс, а другите- на звездички. След това се реди някоя от картинките. Този го взех от една книжарничка. Важно е да се започне с най- елементарното, от възможно по- малко части, но пък за сметка на това- по- големи. Пъзели има и в Хиполенд, нашите последни, с 30-те коли и един с илюстрация от приказката "Клан, клан, недоклан" е от там.
За активните игри- просто давай възможност и насърчавай. Ако се притесняваш в началото- търсете поляни или площадки с меки или тревисти настилки. От люлка няма да падне, ако си до него. Аз съм до люлката, но го оставям сам да се качи, като я придържам да не се клати, на него не помагам. Иначе за слизането той отдавна ми казва да спра и си слиза сам, но моите рогати приказват от рано, този проблем не ни е бил наличен. За пързалката и катерушката- аз съм винаги зад него, въпреки, че не е падал, само че не го пипам, просто съм до него и съм в активна готовност да го хвана. С големият съм процедирала по същия начин.

# 29
  • Мнения: 2 331
По-добре една ненужна консултация, отколкото пропуснат момент.
Споделям мнението!

# 30
  • София
  • Мнения: 62 595
Моите навремето започнаха да редят от дървените кубчета с картинки. Една картинка е от 9 кубчета и много бързо се научават като веднъж им се покаже. След това с единични пъзели от по 20-тина парчета и така малко по малко към по-големите. Пъзел може да се направи и ръчно - разпечатваш една шарена картинка, разрязваш на различни по форма и големина парчета.
За катенерето - помагаш му в началото, дори съм им показвала къде да си сложат краката и как да се наберат. Качването и слизането на стълби също - в началото с помощ, после самичко (моите нямаха и кой знае какъв избор, защото нямахме асансьор).

# 31
  • Sofia
  • Мнения: 8 221

По-добре една ненужна консултация, отколкото пропуснат момент.
Така е. Peace

# 32
  • Мнения: 2 232
Пъзели голямо разнообразие за най-малките и не само за тях има в Джъмбо(на Бул.България до Билла).
Има пъзели от няколко части- например куче разделено на 3 чати, пиле на четири, корабче на повече части и др.Има от тези за вгнездяване животни, превозни средства, формите, числата до 10.Има и за по-голямите  също разнообразни пъзели.

# 33
  • Мнения: 4 668
Чакай сега-аз не разбрах-не си му махнала бибата,а искаш да говори?
Това точно пък каква връзка има ?
Синът ми също беше с биба на тази възраст / спеше с нея / , но не млъкваше и вече говореше доста правилно и с голям набор от думи .
Бибата и памперса не са индикатор за проблем .
Късното прохождане и неговоренето са притеснителни ...
Хубаво е , че си се ориентирала към специалист ... даже малко си закъсняла .

# 34
  • Мнения: 2 448
Pasinet, а при твоето детенце какво се оказа /ако имаш желание да пишеш за това, разбира се/? И къде да го заведа на невролог и при кого?

Свръх сензитивна нервна система, която реагира повече от обичайното на най малко дразнение или стрес. Както в положителен, така и в отрицателен аспект. От там към 2 години и половина беше свръх изнервен и след курс на терапия три месеца медикаментозен се успокои и започна да говори. Но и до сега много работа с него по отношение на фината моторика и говора. Всичко останало е в норма.
При д-р Пискова в Пловдив ходихме по препоръка на педиатъра ни.

# 35
  • Мнения: 307
Преди малко се прибрахме от логопеда.
Общо взето не може да се каже от едно ходене каква е причината за не-говоренето /пък и каза, че е още малък/, но поне според него не е аутист, нито е глух /но препоръча да се направи изследване на слуха/. Обаче установи странни движения с езика, които прави и може би на това се дължи липсата на говор.
Изписа му два вида медикаменти, едното е за подобряване на съня /защото понякога спи неспокойно, има кошмари/, а другото трябвало да отприщи говоренето. И ни препоръча да го водим веднъж седмично, за да се позанимае с него, а и вкъщи ще трябва да се работи.

# 36
  • Мнения: 9 814
la estrella , радвам се, че не е нищо обезпокояващо.
Успех с терапията и дано скоро се похвалите с добри резултати!
 Peace

# 37
  • София
  • Мнения: 62 595
Щом трябва ще ходите и всичко ще се оправи.

# 38
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Ох и аз се зарадвах, че не е нищо обезпокоително. Дано скоро се похвалите с добри новини.

# 39
  • Мнения: 230
А не ви ли притеснява даването на лекарства от такъв тип на толкова малко дете.

# 40
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 929
Лекарство за отприщване на говора???  И сънотворно за дете??? Малко е да кажа, че това доста ме смути. 


# 41
  • Мнения: 1 981
La estrella, следя темата ти и се радвам, че засега всичко се развива добре.
Само исках да попитам (защото не ми е съвсем ясно): според лекарят има връзка между лошия сън и липсата на говор, така ли? Защото моят син, откакто се е родил, въобще не спи добре и засега говори само с едносрични думи! Аз също мисля да го водя на лекар, ако няма промяна, докато стане на 2г. 6м. Иначе всичко останало (прохождане, зъби, пълзене) се случиха съвсем навреме и няма изоставане!
Дано всичко е наред с твоето момче! Praynig

# 42
  • Мнения: 1 547
Аз също бих искала да разбера малко повече за "отприщващото говора" лекарство...

На твое място бих изчакала с медикаментите и бих направила допълнителни педиатрични и неврологични прегледи. Едва тогава щях да реша какво и как да давам - мнението на логопед ми се струва недостатъчен мотив, при така описаната ситуация.

# 43
  • Мнения: 2 448
Лекарство за отприщване на говора???  И сънотворно за дете??? Малко е да кажа, че това доста ме смути. 
Нашата терапия беше подобна и стана, за три месеца точно се получи отприщване. Успокоително и едни капки за стимулиране на мозъка. Това беше.
Виждам, че всички чуденки са от майки на напълно в норма деца, които явно не са се сблъсквали с подобен проблем. Точно на тази възраст бяхме.  Peace
На моето бяха предписани от невролог след обстоен преглед.

# 44
  • Мнения: 1 547
Наистина, лично аз не съм се сблъсквала с подобни проблеми и с подобни лекарства, затова и питам. Но пък мисля, че всеки проблем се нуждае първо от обстойни прегледи, после от конкретна диагноза и чак тогава от успокоителни и прочее. В случая не бива говорните проблеми да се вадят от контекст и да се лекуват самостойно, защото има и други симптоми. Или греша?

# 45
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 929
Много съм учудена даже. Още повече, че това е първият преглед и хоп веднага лекарства. Нито диагноза е направена, нито нищо. То няма и как за един предглед. Ни най-малко не бих се хвърлила да давам тези лекарства. Със сигурност бих направила още консултации. Не само с логопед.

П.С. Големият ми син "не е в нормата". Проговори на 3 години. Без терапии и без медикаменти.

# 46
  • Мнения: 2 907
Глупости - логопед!

Моето дете става след няколко дни на 3. Едва сега започна да говори прости изречения. Като има какво още да се желае дори и в най-елементарните и думи.
Зъбите и избиха след 1г. и половина, проходи на 15 месеца.

Детето ми е абсолютно живо и комуникативно. Всеки ден ме изненадва с нови думи в речника си и всичко вече напредва с голяма скорост.

Освен това, защо повечето жени в тази тема наричат късното проговаряне "проблем"? Всяко дете проговаря по различно време и това не е проблем.

# 47
  • София
  • Мнения: 12 102
Глупости - логопед!

Освен това, защо повечето жени в тази тема наричат късното проговаряне "проблем"? Всяко дете проговаря по различно време и това не е проблем.

Само по себе си може да не е проблем, но в комбинация с други Червени флагчета в развитието може и да е. Не виждам нищо лошо в това да се отиде при специалист вместо да се гадае по форумите от хора не- специалисти, които не познават и случая детайлно, а по преразказ. Ако едно дете има проблем със слуха, например, е много трудно да се разбере в тази възраст, защото децата са много адаптивни. Ако се пропусне момента за преглед може детето да остане глухо само заради едно тъпо неизлекувано възпаление.  Peace

la estrella Радвам се, че прегледа е минал добре. Мога ли да уточня нещо- щом не се знае защо не говори детето предписаното лечение за друг установен  проблем ли е?

# 48
  • Мнения: 1 547
Освен това, защо повечето жени в тази тема наричат късното проговаряне "проблем"? Всяко дете проговаря по различно време и това не е проблем.

Не омаловажавай нещата. Може да не е проблем, но може и да е. Родителят е длъжен да провери. Освен това, колкото и да ни се иска да преценяваме децата по нашите си стандарти, не можем да пренебрегнем напълно и общоприетите. Има и друго... при очевидно изоставане в обявените за нормални срокове за усвояване на едно или друго умение, причината може изобщо да не е в детето, а в начина по който то е отглеждано. Има деца, които прохождат суперкъсно, само защото няма кой да им помага да проходят и такива, които не говорят, защото няма откъде да се научат. Има всякакви неща по света...

# 49
  • Мнения: 2 448
Не знам за вас кое е проблем,но след като детето ми е на 5 и се нуждае от ресурсен учител и аз не си затварям очите да видя, че му куца  фината моторика за възрастта и не може все още да навакса в говора, значи не всичко е ОК.
Прегледа беше много обстоен, имахме няколко посещения с невролога, постоянно чуване през няколко дни как действат лекарствата , пиеха се по схема, педиатъра ни е много добър и също следеше развитието му, което до година и 2 - 3 месеца напълно съответстваше на децата в норма(първи зъби на 4 месеца и половина, гукане в норма, пълзене и прохождане също, никакви индикации за проблем нямаше в началото), но след това изведнъж "зацикли" и се изнерви, не можеше да спи добре, липсата на говор (освен измислени бебешки думи), липса на добра комуникация изобщо, пасивната му реч също изоставаше, започна да реагира с агресия, заради това, че е неразбран от другите.
Аз лично съм много благодарна на педиатъра ни и невролога, които разбраха проблема му и в доста ранен етап ме насочиха как да действам с детето. Разбира се лекарствата бяха само за кратко и от там до сега работата е много. Нищо не стана от веднъж.

# 50
  • Мнения: 307
Всъщност жената, която прегледа детето ми е доцент по неврология и речева терапия. Все си мисля, че разбира от работата си. Аз не съм специалист и не запомних диагнозата, която постави. Прегледът беше 1 час и имаше друга жена, която го изпитваше с пъзели и други играчки. Мен и баща му разпитаха обстойно. Така че според мен трябва да пробвам медикаментите, пък и още не съм ги купила и не знам какви са точно. Но подозирам, че са подобни на тези на pasinet, защото той е много чувствителен и изнервен /това за съня/, а другото /сиропче/ не разбрах точно за какво е. Утре ще видя.

Marini, ще те излъжа ако кажа, че знам дали има връзка или не между нервния сън и късното проговаряне. Смятам, че е индивидуално. Пък и не вярвам да има проблем с твоето детенце.  Hug

# 51
  • Мнения: 1 817
Много деца проговарят на 2-3 години. Това не е проблем.
Хубаво е, че сте посетили специалист.Добре е, че няма други проблеми. Тези хапчета и на мен не ми харесват. Rolling Eyes Може да се консултираш паралелно и с друг специалист за по-сигурно и твое успокоение. Какво казва личната лекарка за всички тези забавяния? Дали е от т.нар. 'мързеливи' деца?

И аз не разбрах какво общо имат залъгалката и говоренето.Нашият малкият/1г.5м/ е със залъгалка, разбира се не постоянно,  и си говори без проблем.
Нервния сън няма нищо общо с проговарянето.

# 52
  • Мнения: 2 448
Нервния сън няма нищо общо с проговарянето.

От къде си толкова сигурна?
Нервната система при толкова малки деца, които са по чувствителни от обикновеното реагира по свой си начин и не знаеш на къде ще забие развитието му. Точно това ни каза на нас невролога.
С успокояването на детето започна и проговарянето и разбирането от негова страна малко по малко.

# 53
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 929
Уж лекарката била казала, че не знаела каква е причината да не говори, пък после има диагноза и предписани медикаменти. Объркващо ми е това, наистина.


П.С. Ако детето ми има проблем, най-малкото бих искала да знам какъв е точно. Да не запомня диагнозата и да не искам обяснения от лекаря какво му има и за какво са нужни дадени лекарства, за мен би било абсурдно и равносилно на небрежност спрямо детето ми. Съжалявам ако звуча грубо.  Rolling Eyes

# 54
  • София
  • Мнения: 6 361
бих консултирала медикаментите с поне още един специалист.

а какво беше обяснението на доцентката за забавеното прохождане и никнене на зъби? подкрепям ЧеКа, че диагнозата е редно да ви интересува живо.

pasinet, моля те, нека не се получава така, че да натрапваш неволно личния си опит като модел или тенденция.
казвали са ти го и други. това, че при твоето дете е било едикакси не значи, че при други деца е или ще бъде същото.
 

Последна редакция: вт, 10 мар 2009, 23:38 от jam

# 55
  • Мнения: 2 907
Освен това, защо повечето жени в тази тема наричат късното проговаряне "проблем"? Всяко дете проговаря по различно време и това не е проблем.

Не омаловажавай нещата. Може да не е проблем, но може и да е. Родителят е длъжен да провери. Освен това, колкото и да ни се иска да преценяваме децата по нашите си стандарти, не можем да пренебрегнем напълно и общоприетите. Има и друго... при очевидно изоставане в обявените за нормални срокове за усвояване на едно или друго умение, причината може изобщо да не е в детето, а в начина по който то е отглеждано. Има деца, които прохождат суперкъсно, само защото няма кой да им помага да проходят и такива, които не говорят, защото няма откъде да се научат. Има всякакви неща по света...

3 години за мен не е проблем. Но защото моето дете показва адекватни реакции. Не обвинявам никой, че си води детето на лекар. Но да се обобщава за "късното проговаряне" и да се заключава, че ни трябва лекар е форумска глупост. За пореден път.

Иска ми се да уточня също, че въпреки късните проговаряне и прохождане на моето дете, то съвсем не отговаря на описания от теб профил. Не е "очевидно изостанало", а едно от най-будните деца в групата си.

# 56
  • София
  • Мнения: 6 361
mystic, не жените тук, а педиатрите са определили т.н. крайпътни камъни (milestones), които показват приблизителните етапи на развитие по възраст и червени флагчета (red flags), които индикират за наличие на проблеми.
както сама си забелязала по своето дете, те не се разглеждат абсолютно и поотделно, а се прави цялостна оценка и така се преценява дали има проблем или няма. но това го прави специалист и е редно такъв да се посети.

# 57
  • Мнения: 2 448
Вие изобщо четете ли преди да коментирате?

Всъщност жената, която прегледа детето ми е доцент по неврология и речева терапия.


Да не мислите, че диагнозата ей така се прави. Нали детето се наблюдава, иска се време, в началото няма никаква конкретна диагноза, по скоро се записва обективното състояние на детето.
Нашата в момента е специфично разтройство на речта и езика.
Но в началото беше половин страница обяснение какво му е точно. Без да е някаква диагноза - етикет.Така пишете все едно сте наясно със всички възможни диагнози в нервно-речевото развитие на децата. На голяма част от тях симптомите толкова се припокриват, и в такава малка възраст децата търпят развитие, вие искате диагноза с две думи. Лекарства се изписват едни и същи за широк диапазон от проблеми.

Аз като купувах лекарствата в аптеката така се запъна фармацевта, че ако било за нейното дете нямало да му ги дава. То лесно така да се говори, но отстрани. Наложи се невроложката да говори лично с нея по телефона , че да ги купя. В крайна сметка се радвам, че и се доверих и нещата тръгнаха в добра посока.

Нищо не натрапвам, но жената се е консултирала със специалист , вие се опитвате да поставяте мнението и под съмнение. Сякаш можете да прецените от разстояние какво му е на детето.  Laughing 

# 58
  • Мнения: 1 632
Аз не съм специалист и не запомних диагнозата, която постави.

Диагнозата случайно да е моторна алалия?

# 59
  • София
  • Мнения: 6 361
Вие изобщо четете и преди да коментирате?

Всъщност жената, която прегледа детето ми е доцент по неврология и речева терапия.


Да не мислите, че диагнозата ей така се прави. Нали детето се наблюдава, иска се време, в началото няма никаква конкретна диагноза, по скоро се записва обективното състояние на детето.

четеме. ако диагнозата не се прави ей-така (с което съм съгласна), защо е изписано лекарство "ей-така", преди да има диагноза?

# 60
  • Мнения: 2 907
Jam, крайпътните камъни са в книга, на теория. При всеки индивид е различно развитието. Аномалиите понякога биват приписани от погрешна диагноза или пък точно обратното - остават скрити за дълго време.
Това за всеобщите норми. Като всяко нещо - има среда и после +/-.

На мен не ми се надприказва с чета надъхани жени. Особено, че аз не се чувствам визирана от поставения въпрос. Написах отговор на авторката за да я успокоя, а не за да предизвикам интереса на сумати народ, чието мнение всъщност изобщо не ме интересува.

# 61
  • Мнения: 1 817
Нервния сън няма нищо общо с проговарянето.

От къде си толкова сигурна?
Нервната система при толкова малки деца, които са по чувствителни от обикновеното реагира по свой си начин и не знаеш на къде ще забие развитието му. Точно това ни каза на нас невролога.
С успокояването на детето започна и проговарянето и разбирането от негова страна малко по малко.

При нашето дете, нервния сън не оказа влияние върху развиртието му и върху говора. Детото /1г5м/ си говори.         Това му е само проблемът- нервния сън, често се буди.
 Вярно е, че като по-малък беше по-зле положението. Държала съм го в ръцете ми , за да спи, иначе се стряскаше. Много трудно ни беше. Сега се пооправиха нещата.
Може при други да оказва влияние. Всичко е възможно. Може и така да е. При нас нямаше връзка.
На нас лекарката ни каза, че просто е много чувствителен и това ще се израсте. Така и става. Слава на Бога !

# 62
  • Мнения: 2 448
защо е изписано лекарство "ей-така", преди да има диагноза?

Не сте прочели картона от прегледа, това че не е казала с две думи някакво наименование, едва ли не е написала преценка какъв точно е проблема на детето и защо му изписва тези лекарства. Не е необходимо дори да има точно диагноза. Ето едното е за съня, другото за стимулиране на говора. Имали детето проблеми в тази област, има, е защо да не му ги изпише?
Жалко, че картона на малкия не е в мен, понеже мина доста време от тогава да ви копирам точно какво написа невроложката, че не е никаква диагноза. Беше написала половин страница обективно състояние на детето и ми обясни точно за какво ми изписва лекарствата и как се очаква да повлияят. След това се чувахме по тел да доуточняваме схемата всяка седмица и контролен преглед след месец и тогава състоянието му беше различно от първоначалното и следователно "диагнозата" беше друга.Видя се , че лекарствата действат по очаквания начин и не се наложи смяна, само схемата беше друга.
Ето това се опитвам да ви обясня, че нещата не са веднъж и завинаги лепнати диагнози, когато не става дума за физиологично отклонение или ясна причина защо това е така.
И до сега никой не ми е отговорил от къде се е появил проблема при моето дете, но това означава ли, че не трябва да работя с него ами да чакам да кажат каква му е диагнозата?

При всички положения специалиста може много по добре да прецени реалното положение на детето от нас тук във форума дистанционно.
Съвета ми към авторката, браво, че си се консултирала със специалист, успех и търпение, защото ще ви е нужен.  Hug

# 63
  • Мнения: 2 448


При нашето дете, нервния сън не оказа влияние върху развиртието му и върху говора. Детото /1г5м/ си говори.         Това му е само проблемът- нервния сън, често се буди.
 

Моето не спеше. Иначе като заспи,не се е будил и спеше дълбоко, но трудно заспиваше и това допълнително го изнервяше много. Говорим за различни неща.   Peace Проблема ни със съня се появи тогава постепенно, вероятно точно по причина напрегнатост на нервната система и беше за период от време, а не по принцип. Сега нямаме никакви проблеми със съня.

# 64
  • Мнения: 1 632
Не паникьосвайте жената, а я подкрепете без спорове!
Аз съм майка точно на късно проговарящо дете, и от опит мога да кажа, че 1 при такъв проблем, колкото по-рано се открие, толкова по-лесно е поправим!
За нещастие нашето педи отдаваше проблема, на това, че децата ми са с малка разлика и каката ревнува.
Всички наоколо ни успокояваха с това, че на еди кого си  детето проговорило късно...
Да, ама не!
Детето губи време, и трябва да навакса, а не е лесно!
Нервният сън не е  сигурен индикатор!
Дъщеря ми спи супер спокойно и има проблем с говора, а синът ми се развива супер нормално, не спи спокойно!

Последна редакция: ср, 11 мар 2009, 02:01 от [x] ивка-щастливка

# 65
  • Мнения: 307
а какво беше обяснението на доцентката за забавеното прохождане и никнене на зъби?  
Не видя да имат нещо общо. Поне не го е споделила с мен.
Доцентката не се нае с конкретни диагнози, първо защото е много малък още /според нея/ и предполагам, защото го вижда за първи път детето. Препоръча преглед със специалист УНГ, за да се изключи частична загуба на слуха, и другото е че трябва да се обърне внимание на езика на сина ми, защото го върти и суче по някакъв странен начин.
А възможната диагноза, /ако съм запомнила правилно/ мисля, че беше "дисфазия на развитието". Не я запомних точно, защото не помня сложни термини, които не са от моята специалност, и защото всъщност тя не се нае да определи точна диагноза. Тъй или иначе ще се виждаме пак с нея и ще се доуточнят нещата. А дали съм небрежна майка, оставям на вашата преценка.

# 66
  • София
  • Мнения: 12 102
la estrella Благодаря за уточнението. Всичко ще бъде наред. Hug

jam Доколкото знам, без да съм невролог и психиатър, до 4-5 годишна възраст въобще не може да се говори за диагнози, а да се изолират определени симптоми и да се лекуват без да се обобщават като част от определено заболяване. Нервната система се развива и е по- добре да не се лепят етикети, които могат да са просто грешки на растежа.  Изключвам тежки случаи и някои очевидни заболявания, които нямат нищо общо с обсъжданите от нас.

mystic
Червените флагчета, предполагам, имат за цел да обърнем внимание, а не да квалифицираме като аномалия. В една от книгите за развитието на деца, които съм чела след всеки Крайпътен камък за определена възраст се казва, че отсъствието на това умение най- често е особеност на индивидуалното развитие. Хубаво е да се спомене на педиатъра при следващия преглед, за да прецени на фона на общото състояние дали би могло да е проблем или не.

# 67
  • Мнения: 2 448


jam Доколкото знам, без да съм невролог и психиатър, до 4-5 годишна възраст въобще не може да се говори за диагнози, а да се изолират определени симптоми и да се лекуват без да се обобщават като част от определено заболяване. Нервната система се развива и е по- добре да не се лепят етикети, които могат да са просто грешки на растежа.  Изключвам тежки случаи и някои очевидни заболявания, които нямат нищо общо с обсъжданите от нас.



 Peace Това се опитвам да кажа и аз като майка, която контактува с други майки на деца с по голени и по малки отклонения от моето и да уточня, че мнението ми не се базира само на опита ми със собственото дете. Защото все пак майките на деца със по специфични нужди се виждаме и обменяме мнения за тези неща повече от майки на деца,които нямат такива грижи.
Има проблеми, които до училищна възраст или до 2 - 3 клас напълно отшумяват, има и такива , които остават за по дълго време.
Така, че на 2 и половина години точна и окончателна диагноза не може да се даде (ако не става дума за очевидни аномалии, разбира се).

# 68
  • София
  • Мнения: 6 361
Jam, крайпътните камъни са в книга, на теория. При всеки индивид е различно развитието. Аномалиите понякога биват приписани от погрешна диагноза или пък точно обратното - остават скрити за дълго време.
Това за всеобщите норми. Като всяко нещо - има среда и после +/-.

mystic, не виждам да спорим за нещо, а да казваме едно и също с различни думи. нали и ти мислиш така?
моето дете за първи път каза "мама" и "тати" на 2 години точно. следващата дума дойде чак на 2 години и 3 месеца. сега е на 2 години и 9 месеца и прави граматически правилни изречения с предлози, прилагателни и правилно спрегнати глаголи.

# 69
  • Мнения: 1 632
А дали съм небрежна майка, оставям на вашата преценка.

Задаваш въпрос и търсиш помощ...  по-скоро притеснена, а не Naughty небрежна майка!

# 70
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 929
Ето едното е за съня, другото за стимулиране на говора. Имали детето проблеми в тази област, има, е защо да не му ги изпише?

Неговоренето на 2г. и половина само по себе си не е проблем. Има доста деца, които проговарят около 3-тата година. Ако изпишат на 2,5-годишното ми дете лекарство за стимулиране на говора, ще искам да знам каква е причината и защо да не изчакам, примерно, до 3 години. Не знам какво точно е това лекарство, но принципно, медикаментите за мен не са шега работа, така че бих изискала някакво обяснение.

П.С. la estrella, извинявай! Целта ми наистина не беше да те обидя.

Последна редакция: ср, 11 мар 2009, 02:35 от ЧеКа

# 71
  • Мнения: 2 028
la estrella, надявам се и стискам палци от сърце всичко скоро да се изясни  Praynig  Hug

# 72
  • Мнения: 1 547
Доколкото знам, без да съм невролог и психиатър, до 4-5 годишна възраст въобще не може да се говори за диагнози

Опасно и подвеждащо твърдение. Точно тази е възрастта, до която много заболявания и проблеми с развитието могат и трябва да бъдат установени, защото после е късно.

Не виждам защо трябва да спорим върху очевидни неща. Дете, което на 1г. и половина няма нито един зъб, трябва да бъде консултирано със специалисти; дете, което на 3 г. не може да говори - също. Не виждам и как бих могла да се успокоявам, че всичко с детето ми е наред, при условие, че връстниците му пеят песни, рисуват къщи и хрупат моркови, а моето лази по земята и смуче биберон. Да ходиш на лекар не е страшно, да имаш диагноза - също. Много малко са нещата, които са непоправими, стига да се открият навреме и да се третират адекватно. Друг е въпросът, доколко може да се има доверие и на лекарите. Точно заради това, че знам за премного случаи на доцентски кощунства, бих търсила поне три различни мнения.

# 73
  • Мнения: 2 448

Неговоренето на 2г. и половина само по себе си не е проблем. Има доста деца, които проговарят около 3-тата година.

Ако е само по себе си, а всичко останало е наред, може би е по добре и да се изчака. Но аз съм завела детето си на невролог по препоръка на педиатъра ми, какво точно е било състоянието му не ми се иска да описвам в подробности, че виждам доста хора се дразнят от това. Така или иначе проблемите може и да са сходни с тези на детето на авторката, но са и доста различни.
И не са доста децата, които проговарят без проблеми след третата година. Много малко са, а изведнъж отприщили се след 3 години и наваксали са по скоро мит, отколкото реалност. И това не е мое мнение, а сведение от специалисти, с които съм контактувала по повод проблемите на детето си. Едва ли си мислите, че не съм се интересувала в тази област и за други случаи.

В случая авторката е постъпила много добре като не си е заравяла главата в пясъка и да седи и да чака до 3 години, защото аз само на първо четене виждам неща, които биха ме навели на мисълта да потърся мнение на специалист.
В случая подкрепям мнението на crazy chick

Цитат
Не виждам защо трябва да спорим върху очевидни неща. Дете, което на 1г. и половина няма нито един зъб, трябва да бъде консултирано със специалисти; дете, което на 3 г. не може да говори - също. Не виждам и как бих могла да се успокоявам, че всичко с детето ми е наред, при условие, че връстниците му пеят песни, рисуват къщи и хрупат моркови, а моето лази по земята и смуче биберон.

# 74
  • Мнения: 118
Добре е, че е направена консултация, но ме смущава , че още при първия преглед се дават лекарства, които може би влияят на нервната система. Аз лично бих се консултирала и с друг специалист. И моето дете до 3 год. говореше бебешки, но в момента от който тръгна на детска градина нещата се промениха - след около половин година вече говори правилно, казва доста дълги изречения и се появиха звуците, които ни липсваха. така, че желая успех на всички с подобни проблеми, но мен ме посъветваха да изчакам до 3,5 год. и тогава да търся специалисти.

# 75
  • Мнения: 24 467
Аз не съм специалист, не съм медик и въобще не се наемам да обсъждам мнение на специалист, включително и в случая. Нито знам, какво е констатирано, нито какви медикаменти са точно изписани.
То е ясно, че повечето хора са специалисти, освен в политиката и футбола и във всички останали научни и социални отрасли.
Лично към авторката:
Ако те притесняват лекарствата виж и друг специалист. Ако имаш доверие на лекарката- не е нужно. Лечение, когато е необходимо, се предприема дори от момента на раждането, когато е установена причината. Диагноза на заболяване може да се даде винаги. Иначе това, което може да направиш, вече го знаеш- повече активни контакти с хлапето, повече приказки и игри навън, по- малко страх от физическо нараняване и даване възможности за движение и работа за ръцете, краката, ума, устата и всичко останало!  Laughing
Да не сте прекарали рахит, останал несвоевременно открит?
Понятия и определения от типа на "небрежна" и "брежна" майка, особено дадени от хора, които не те познават, се надявам да не те интересуват наистина.

Последна редакция: ср, 11 мар 2009, 09:10 от Judy

# 76
  • София
  • Мнения: 62 595
Всъщност жената, която прегледа детето ми е доцент по неврология и речева терапия. Все си мисля, че разбира от работата си. Аз не съм специалист и не запомних диагнозата, която постави. Прегледът беше 1 час и имаше друга жена, която го изпитваше с пъзели и други играчки. Мен и баща му разпитаха обстойно. Така че според мен трябва да пробвам медикаментите, пък и още не съм ги купила и не знам какви са точно. Но подозирам, че са подобни на тези на pasinet, защото той е много чувствителен и изнервен /това за съня/, а другото /сиропче/ не разбрах точно за какво е. Утре ще видя.

Marini, ще те излъжа ако кажа, че знам дали има връзка или не между нервния сън и късното проговаряне. Смятам, че е индивидуално. Пък и не вярвам да има проблем с твоето детенце.  Hug


Май сте извадили късмет със специалиста, щом е и невролог. Може би ще бъде добре за теб да започнеш да попрочиташ нещичко от литературата за речевото, неврологичното и моторното развитие на децата. Така ще можеш и да разбираш и да питаш специалистите как да помогнеш на детето. Родителят е много важна фигура в този процес. Пасинет много добре го е обяснила като патил човек. Не се шашкай, но и не слушай разни врели-некипели как някои изведнъж се оправят на не-знам-колко си години. Вярно е, че всяко дете се развива индивидуално, но все пак има направени измервания за това в каква норма се развиват повечето деца и това е важен ориентир. Хората са разработили методики и помагат на много деца с много тежки проблеми. Въоръжи се с много търпение и последователност и всичко ще се оправи.

# 77
  • София
  • Мнения: 12 102
Доколкото знам, без да съм невролог и психиатър, до 4-5 годишна възраст въобще не може да се говори за диагнози

Опасно и подвеждащо твърдение. Точно тази е възрастта, до която много заболявания и проблеми с развитието могат и трябва да бъдат установени, защото после е късно.


Не ме цитираш коректно, защото просто си извадила едно изречение от контекста. Ето това е точния цитат и не виждам противоречие с казаното от теб. Доколкото знам, без да съм невролог и психиатър, до 4-5 годишна възраст въобще не може да се говори за диагнози, а да се изолират определени симптоми и да се лекуват без да се обобщават като част от определено заболяване. Нервната система се развива и е по- добре да не се лепят етикети, които могат да са просто грешки на растежа.  Изключвам тежки случаи и някои очевидни заболявания, които нямат нищо общо с обсъжданите от нас.

изобщо не твърдя, че каквото и да се случи с нервно- психичното развитие до 4- 5 годишна възраст е нормално, а че е трудно да се квалифицират симптомите като част от определено заболяване, защото развитието на организма продължава и някои симптоми могат да отшумят, а други да останат. Въпреки това се посещава специалист и се провежда лечение ако има проблем. Peace

# 78
  • Мнения: 798
В крайна сметка, най-важно е, че сте обърнали внимание и сте се консултирали. Важното е, че не чакате и не се самозаблуждавате, че детето ще се оправи от само себе си като стане на 3. Не казвам, че не може и това да се случи, но по-добре да се направят няколко излишни консултации, отколкото да се  окаже , че се закъснява.

За лекарствата и аз съм скептична, но това е решение на родителя. Това е негова отговорност. Това, че някой не е запомнил диагнозата, не го прави лош родител.

А колкото до изказването "Логопед - глупости", искам само да кажа, че моето дете ходи на логопед от както беше на 2г. и половина до ден днешен. И това е най-доброто решение, което съм вземала за доброто на детето си.

Най-голямата истина която открих за себе си беше , че не е важна ДИАГНОЗАТА. Няма значение как се нарича и колко боли. Важно е да се работи с детето по подходящ начин и да се започне на време.

# 79
  • Мнения: 307
П.С. la estrella, извинявай! Целта ми наистина не беше да те обидя.
Не се притеснявай, не си ме засегнала. Няма проблем.  Peace


Judy, рахит не е карал, поне доколкото знам. Не е имал криви крачета или нещо такова.
Pasinet, благодаря за разбирането ти, както и на всички останали майки.  Hug

Засега реших да потърся и невролог, да направя изследванията на слуха и езика, пък тогава ще преценя дали да му давам тези медикаменти. Ще се занимаваме вкъщи, ще му взема пъзели и други игри развиващи интелекта, ще четем приказки, ще ходи и в лог. център и така. Пък дано да проговори в близките месеци.

# 80
  • Мнения: 46 511
Проходи на 1г. и 8м. или тогава е проходил стабилно?

Хубаво правиш, че не чакаш, а действаш, но това с успокоителните е избързване. Направи поне още 2 консултации с друг специалист, преди да тъпчеш детето с лекарства.


Дъщеря ми направо си е била за лекар (както и 90% от децата около нас) Rolling Eyes

# 81
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 929
В случая авторката е постъпила много добре като не си е заравяла главата в пясъка и да седи и да чака до 3 години, защото аз само на първо четене виждам неща, които биха ме навели на мисълта да потърся мнение на специалист.

Не мисля, че някъде съм твърдяла, че авторката трябва да седи и да чака и че не трябва да ходи на специалсит. Смущават ме обаче някои неща около предписването на медикаменти още от първия преглед. Смущавам ме неяснотата около предписването им. Затова и по-горе писах, че бих се консултирала с други специалисти, бих изискала инфо, обяснения и такива неща...

# 82
  • Плевен/София
  • Мнения: 546
          La estrella, следя темата ти. Ако решиш да  правиш изследване на слуха, мога да те ориентирам, на ЛС. Успех Hug!

# 83
  • Мнения: 2 448
Консултирай се с педиатъра си или тази специалистка, която сте посетили за това. Добро е и поне няма нищо вредно в него. Ние го пием и до ден днешен.

# 84
  • Мнения: 307
Не мисля, че някъде съм твърдяла, че авторката трябва да седи и да чака и че не трябва да ходи на специалсит. Смущават ме обаче някои неща около предписването на медикаменти още от първия преглед. Смущавам ме неяснотата около предписването им. Затова и по-горе писах, че бих се консултирала с други специалисти, бих изискала инфо, обяснения и такива неща...
Съгласна съм, наистина и аз смятам, че ей така не трябва да се изписват лекарства. Но вчера просто още не бях премислила добре нещата, много инфо ми се струпа за кратко време и "изпуших".  Crazy

А и педиатърката смята /връщам се оттам/, че изобщо не трябва да му давам тези лекарства. Тя не вижда проблем в развитието на детето ми, а и каза, че е малък за логопед, да стане поне на 3 годинки. За езика ми препоръча не УНГ, а лицево-челюстна хирургия, а за слуха - тя не вижда проблем, но може би ще го заведа да го изследват все пак.

Не се сърди, човече, ами ако под "прохождане" се разбира да прави поне 5 крачки самостоятелно /попаднах съвсем случайно на тази статия/, то значи е проходил на 15 месеца някъде. На 1г и 8 м вече си ходеше доста по-свободно и уверено. Всъщност това се случи при една от бабите, явно аз съм му предавала своя страх ли, не знам.
Pasinet, благодаря за добавката, непременно ще питам за нея.   bouquet
Pozor, би ли ми пратила на ЛС къде да заведа детето.  smile3547 Благодаря.

# 85
  • София
  • Мнения: 62 595
Педиатрите ги уважавам, но не винаги успяват да хванат нещата. Те имат на главите си десетки деца и най-голямата им грижа са ваксините, бумащината и острите състояния. Колкото и да разбират от деца, все пак не могат като отидеш на консултация и вакниса за 10 минути да установят дали детето се развива нормално, освен ако отклоненията не са много груби или могат да се измерят с кантар и метър. Неслучайно като сте отишли при специалиста двама човека обстойно са огледали детето и реакциите му на някои задачи.
Възможно е да са избързали с лекарствата, но ако специалистът е невролог, би трябвало да е наясно какво прави. Не ти пречи да отидеш при друг за консултация.

# 86
  • Мнения: 19 296
Изследването за слух не се ли прави с едно миниатюрно апаратче при самия педиатър. Съвсем безболезнено е и веднага се разбира. Поне аз съм изследвала малката още като беше на 1месец.

# 87
  • София
  • Мнения: 62 595
Не съм абсолютно запозната, но мисля, че има разлика. При УНГ и то май не при всички има специална постановка за изследване на слуха и се прави нещо като аудиограма. ИЗследването е доста презицно.

# 88
  • Мнения: 46 511
...
Не се сърди, човече, ами ако под "прохождане" се разбира да прави поне 5 крачки самостоятелно /попаднах съвсем случайно на тази статия/, то значи е проходил на 15 месеца някъде. На 1г и 8 м вече си ходеше доста по-свободно и уверено. Всъщност това се случи при една от бабите, явно аз съм му предавала своя страх ли, не знам ...

Ама това е напълно нормално прохождане тогава. Дъщеря ми проходи на 14 месеца (а стабилно на 1г. и 10-11 м.) и аз се бях интересувала тогава. Това бих го изключила като симптом.

Успех!

# 89
  • Мнения: 2 448
При липса на говор, невролозите винаги разпитват за развитието от бебе. За прохождането, лазенето, качване самостоятелно по стълби също питат. Не знам защо е така, те си знаят. Може би като самостоятелен симптом е нищо само по себе си, но в комбинация с други има значение. Но пък изключения всякакви. При нас например липсваха каквито и да било отклонения в стандартните въпроси,които ме попитаха за развитието му в другите области до момента. Колело с помощни карахме още тогава. И пак проблема с говора го имаше.  Rolling Eyes


Ама това е напълно нормално прохождане тогава. Дъщеря ми проходи на 14 месеца (а стабилно на 1г. и 10-11 м.) и аз се бях интересувала тогава. Това бих го изключила като симптом.
Това бих го изключила като симптом.
Това, че детето ти е добре в развитието си в момента, не означава, че не е закъсняла малко с прохождането, Никол.  Simple Smile

# 90
  • Мнения: 46 511
Това, че детето ти е добре в развитието си в момента, не означава, че не е закъсняла малко с прохождането, Никол.  Simple Smile

А, не знам, не разбирам, аз казвам какво мислят ортопедите, с които се консултирахме Peace че за нормално прохождане се счита това м/у 10 и 16 месеца, както и че късното (в границите) е по-добро от ранното.

# 91
  • Мнения: 19 296
Нормално прохождане е точно до 16месеца. И аз съм се консултирала тогава с ортопеди и невролози. Дори и малко след това- до 18 месеца пак не се счита за проблем. Разбира се гледа се общата картина, а не изолирано.

А кога трябва да започнат да качват и слизат стълби без да се държат? Дъщеря ми все още се държи.

Последна редакция: ср, 11 мар 2009, 21:24 от В_и_В_и

# 92
  • Мнения: 46 511
...
А кога трябва да започнат да качват и слизат стълби без да се държат? Дъщеря ми все още се държи.

Различно, София започна към 2.7-2.8 г., според лекарите има връзка с контролирането на естествените нужди (ао детето е оставено да определи самО), при нас беше като по часовник маханетп на памперса и изкачването  Laughing

# 93
  • Мнения: 2 757
А някой виждал ли е дете на 1г 9мес да разказва по картинка. В смисъл че му е казано  пред явно какво става на картинката. Днес бях свидетел и не повярвах на очите си. Детето се опитваше да сглобява изречения, малко трудно му се разбираше, но се разбира. В яслата го видях и като повдигнах темата пред госпожите реагираха, като че ли това е най нормалното нещо на света, за тях не е гениалност, напротив, много деца били така. И наистина всичките там говорят повече от моите. Вече почвам да си мисля, че датчаните като нация са по интелигентни от нас, защото не само говореното, ами и поведението на децата е много зряло и няма изпадане в нервни кризи, контролират се по добре от мен самата  Embarassed.  Изумена съм направо.
Моите на фона на останалите все едно от джунглата идват.  Бият, бутат другите деца, а ония не им отвръщат с удар, а или ревнат лекичко ако са бебета съвсем или погледнат учудено и продължат да си играят. Като се хранят се хранят чисто и не играят с храната, докато моите друго не правят освен да мажат и да пресипват иначе нищо не хапват. Ще каже човек че или аз съм ги научила така или не съм ги научила как да се държат, но това изобщо не е така, напротив. Дано като походят малко на ясла се цивилизоват, че вече не знам с какви тактики да ги възпитавам.

# 94
  • София
  • Мнения: 62 595
Децата просто искат много занимавка. Някой (майка, баба, баща, учител) да гушне детето ,да вземе една книжка с картинки и да започне да разказва по нея, а после да задава въпроси. И детето малко по малко се научава чрез подражание. А децата, които са по-буйни и не могат да се заседяват на едно място искат още повече търпение от страна на възрастните и да се използва всяка минута като е е кротнало да се работи с него. Може да се редят кубчета и да се обяснява, може да се рисува. Пеенето на лесни песнички с движения (като нашата хей ръчички, хей ги две или игри като дай, бабо, огънче) също развиват говора, моториката и концентрацията на детето, а и да не забравяме, че на него просто ще му е приятно от общуването с възрастния. Така че, не е толкова до интелигентност на нацията, колкото до акнивно занимаване с децата.
Във вашия случай ти, Ники, не си достатъчна за трите деца. Добре е всички да се включите - ти вземаш едното дете, таткото -другото, а бабата - третото (за да се кротнат по отделно) и започвате със занимавките. Няма деца, които да не могат да се научат, освен ако нямат някакви много тежки здравословни проблеми. Търпение и постоянство му е майката.

# 95
  • Мнения: 2 448
А някой виждал ли е дете на 1г 9мес да разказва по картинка.

Да, виждала съм, на моя приятелка дъщеря и. Рано проговори и обичаше да и четат и разказват приказки. И самата тя можеше да отговаря на въпроси по приказката.
Моето чак сега на 5 години може да седне и да слуша какво му се чете, и то не винаги.
А на 2 години нито разбираше какво му разказвам, нито какво говоря изобщо, така, че за приказки и дума не можеше да става. Още повече, че като видеше книга и я късаше на момента, толкова го изнервяше самия акт на това, че искам да седнем и да правим нещо заедно, каквото и да е то. Играеше предимно сам, и искаше моето присъствие само като наблюдател, но не и да му казвам нещо. На всичко това реагираше с истерии, ама от ужасни по ужасни. Приемаше да го уча само на неща с действие, които не се нуждаят от обяснение с думи. В последствие разбрах, че това е точно заради говора, защото не разбира какво му казвам. Към 2 години и 8 - 9 месеца започна да ме разбира донякъде и да се опитва да говори.

# 96
  • Мнения: 2 757
pasinet, знам, и Давид беше точно така. Малките са по схватливи, ама и те имат барут в дупетата и не сядат за секунда.

Andariel , това, което го казваш не е прекалено, а е невъзможно. Освен ако родителите поради някаква причина нямат нужда да ходят на работа, наели са си слуги за всичко в къщи и са се посветили единствено на децата си. Такива богати безделници  поне в Дания няма. Да не говорим, че и бабите тук не са на разположение като в БГ. Свекърва ми до ден днешен не е пригледала децата за 1 минута, камо ли да седи да ги занимава. Нищо че живее в съседната къща с която делим общ двор. Както и да е. Моите деца до сега винаги са имали бавачка, и ако не съм аз тя ги занимава. Четени са им приказки повече от на другите деца. В яслата им четат по 5 мин преди лягане. Занимават ги ама далеч не нон стоп както ти предлагаш. Моето мнение е, че си е точно до интелект, схватливост, способност за концентрация и седене на едно място. Кротките и спокойни деца по лесно се учат. Отделно има едни запомнят от 1 път, а на други им е нужно 100 пъти да им кажеш същото нещо за да го запомнят. Децата са различни, разбери. Моите примерно още не могат да ядат с лъжица. Всички ще кажат, че не съм ги оставяла да се учат. Да ама не. Винаги им давам купа и лъжица. И те много добре могат да боравят с лъжица, да мешат, да мацат и т.н. Но понеже никога не харесват храната и почти никога не са правили опит да поднесат лъжицата към устата си. В резултат не могат да го правят. Насила просто няма как да ги накараш да ядат и изобщо да правят каквото и да е, включително да седнат и да четат книжки. Моите още са на етап късане. Идват понякога да питат какво има на картинката и това ми е шанса да им кажа. Иначе по моя инициатива почти не се получава.

# 97
  • София
  • Мнения: 62 595
Значи правиш каквото можеш. Нещата при някои деца стават бавно и трудно, но стават. Като са малки са така. Няма дете, което да се научава от първия път. По едно време се чувствах като развалена плоча - постоянно едни и същи реплики и действия по не знам колко пъти, я на едното дете, я на другото. Мислех, че ще превъртя. Но с времето се научиха. При теб са три и е още по-трудно, но не е невъзможно. Никой не те обвинява в нищо. Колкото е възможно хващай другите възрастни наоколо да се занимават с тях (настоявай, ако трябва, защото това са и техни внуци) и така на теб ще ти е малко по-спокойно, а на децата по-интересно.

# 98
  • Мнения: 2 757
Както вече казах тука бабите си имат собствен живот и не може да ги хванеш както българските баби се хващат. Ще те върнат от вратата без да им мигне окото, защото имат друг план който е направен месеци предварително. Така ще те отрежат, че няма и да ти дадат шанс да настояваш  Laughing. С българските си баби и дядовци нито аз имам контакт, съответно и те. В Дания който си ражда деца си ги гледа, не е като при вас, разбери. Ние сме сами, аз и баща им сме единствените възрастни които се занимават с тях и до сега бавачката, но вече са на ясла така че такава няма.

# 99
  • Мнения: 46 511
Децата просто искат много занимавка ...

Децата имат различни интереси, едно може да обича да слуша приказки, друго да тича, докато не припадне.
Родителите трябва да се съобразяват с това, поне докато са малки, имат право на безгрижно детство, после като ги завърти живота, нямат избор.

# 100
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 929
Неслучайно като сте отишли при специалиста двама човека обстойно са огледали детето и реакциите му на някои задачи.

Синът ми беше наблюдаван няколко дни по половин - един час - не само чрез изучаване на реакциите му при поставени задачи, но и чрез наблюдения в недирижирана ситуации - специалистката ходеше в детската градина и го наблюдаваше какво прави там, как общува с децата и учителите. Водеха се разговори както с нас, така и с учителите му. При това, синът ми (тогава на 3 г. и няколко месеца) вече говореше на български, но съвсем малко исландски (заради което беше и наблюдението). На този фон, преглед от 1 час на мен лично не ми изглежда обстоен.

# 101
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 929
Ники, това, че децата ти растат в двуезична среда, със сигурност оказва влияние. Имай го предвид.

Големият ми син много обича да му четем приказки, да му описваме снимки и картинки, още от съвсем малък. Имаше си любими книжки, които сигурно сме чели стотици пъти. Най-голямата ми изненада беше когато на 2 г. 11 мес. (тъкмо проговорил  - преди това използваше има-няма десетина думи) разбрах, че е знае цели приказки - римувани и доста дълги - наизуст. Беше си натрупал доста запас от думи, но всичко това започна да излиза навън едва към 3-тата година.

Последна редакция: пт, 13 мар 2009, 02:53 от ЧеКа

# 102
  • Мнения: 19 296

Синът ми беше наблюдаван няколко дни по половин - един час - не само чрез изучаване на реакциите му при поставени задачи, но и чрез наблюдения в недирижирана ситуации - специалистката ходеше в детската градина и го наблюдаваше какво прави там, как общува с децата и учителите. Водеха се разговори както с нас, така и с учителите му. При това, синът ми (тогава на 3 г. и няколко месеца) вече говореше на български, но съвсем малко исландски (заради което беше и наблюдението). На този фон, преглед от 1 час на мен лично не ми изглежда обстоен.
Това сигурно е практика в детските градини да се наблюдават децата и да се вика специалист при забелязване на някакъв проблем. Жалко, че в България такова нещо не може да се случи.

# 103
  • Мнения: 2 448
. При това, синът ми (тогава на 3 г. и няколко месеца) вече говореше на български, но съвсем малко исландски (заради което беше и наблюдението). На този фон, преглед от 1 час на мен лично не ми изглежда обстоен.



Когато детето не расте в двуезична среда и има проблем с говора, който почти напълно липсва не е необходимо чак такова изследване , каквото при вас. Нещата може би са изглеждали доста по ясни, дори от един едно часов преглед. Още повече, че жената каза, че ще ходят и още пъти да прецени специалиста дали има развитие и какво точно е. Не виждам нищо ненормално в това. Нашият проблем беше открит също след едночасов преглед - разговор и насоките, работата и терапията бяха напълно адекватни, съдейки по резултатите, които показа детето след това.  Peace
Във вашия случай, аз проблем изобщо не виждам, след като на 3 години и нещо вече говори на един език.

]
Това сигурно е практика в детските градини да се наблюдават децата и да се вика специалист при забелязване на някакъв проблем. Жалко, че в България такова нещо не може да се случи.
Напротив случва се. Има си ресурсни центрове за тази цел, които подпомагат деца с дефицити. И предварително и по време на работа ги наблюдават в естествената им среда. Просто много майки се притесняват от това, за да не би да бъдат лепени етикети на децата им и не се възползват от услугите на специалистите.

# 104
  • София
  • Мнения: 62 595
Мога да дам за пример едно дете, приятел на сина ми още от предучилищната. В предучилищната детето имаше проблеми с говора и поведението. Учителката насочи родителите за консултация с логопед. В началото на това дете му беше много трудно с усвояването на материала, включително с четенето и писането, с някои фини дейности и явно всичко това компенсираше с невъздържаност, постоянно правене на бели и отказване да се кротне и да се занимава с другите деца. Сега това дете няма да го познаете. Справя се много добре с материала, говорът му се е подобрил невероятно много и това му повиши самочувствието, което пък намали белите и изблиците на недоволство като не се справя с нещо. Синът ми казва, че сега му е много по-лесно да е приятел с това дете, защото не се забъркват в неприятности. По едно време приятелството им беше пред разпад, защото моят е много уравновесен за възрастта си, не обича да се забърква в проблеми и беше започнал да страни от това дете с обяснението, че не иска заради него да го наказват.
 С това искам да кажа, че е хубаво да се вземат мерки от ранна възраст и да не се чака детето да тръгне в предучилищна. Когато детето усеща, че не се справя като другите деца, а често и му се подиграват, то се отчайва и може да стане невъздържано, че и агресивно и да не иска да работи. Затова съм много скептична някоя майка като каже, че детето не иска да гледа книжки или да рисува. Може би детето усеща, че не може и се притеснява да не се провали. Трябва работа и занимания с него.

# 105
  • София
  • Мнения: 38 476
Към авторката - на същата възраст моята дъщеря също говореше на "китайски" и употребяваше някакъв абсолютен минимум от нормални думи.
Когато отиде на детска градина на 2г 9м за около 2-3 месеца се отпусна и проговори български така, че не се спира!
Така че не се тревожи чак толкова.

# 106
  • Мнения: 1 547
Във връзка с твърде честото споделяне, че детето се "отприщило" да говори в детската градина и базирано на мои лични наблюдения, искам само да добавя, че е изключително важно родителите да запознават детето с родния му език едва ли не от самото раждане. Няма значение, че това е само едно бебе - то попива подсъзнателно интонацията, думите, мелодиката на езика. Колкото повече се говори и разказва на детето, докато е малко, толкова по-лесно то ще усвои нещата. Всеки път, когато е будно, то трябва да слуша реч. /но не телевизионна/ И друго... много родители допускат грешката да общуват с децата си на инфантилен и елементарен език - чувала съм обръщение към 2-годишно: "Ко пай мойту мумиченци, суа ли, суа ли на тати пинцеската?" Демек "Рисуваш ли?". По същия начин е и с ходенето - още в първия момент, в който детето пожелае да се изправи, родителят трябва да започне да му помага. Но не да го инсталира в проходилки и други всевъзможни аксесоари, а просто да го води за ръка. Дете на година и половина-две може да извървява пеш 1-2 километра, стига да му бъде дадена тази възможност.

# 107
  • Мнения: 19 296

Напротив случва се. Има си ресурсни центрове за тази цел, които подпомагат деца с дефицити. И предварително и по време на работа ги наблюдават в естествената им среда. Просто много майки се притесняват от това, за да не би да бъдат лепени етикети на децата им и не се възползват от услугите на специалистите.
Радвам се ,ако е така. Защото понякога педагозите по-лесно разпознават някакъв проблем, отколкото родителите.

 В случая с Чека и аз не виждам проблем, при положение, че детето е говорело вече на български.

Всъщност такова наблюдение сигурно е много полезно за правилната преценка. Сега си спомних какво беше казала психоложката, която един път ни консултира. Ходехме на гимнастика в един център и дъщеря ми много трудно се оставяше рехабилитаторката да работи с нея. Доста плачеше и като цяло беше наплашена. Жената ни посъветва да ни види и психоложката и като цяло да даде някакви насоки и на самата рехабилитаторка как да подходи към детето. Психоложката ме разпита за около час, наблюдаваше фината моторика на детето, задаваше му въпроси. По това време обаче беше почти абсурд дъщеря ми да отговаря на непознати за толкова кратко време. Накрая ни направи някакъв тест, от който заключи, че сме към долната граница на психомоторното развитие. А детето бърбореше доста за възрастта си, фината моторика по мнение и на други специалисти беше в норма. Повече не можахме да се срещнем с жената, защото все беше в командировки, а по-късно ние спряхме масажите. В някои случаи проблемите се откриват наистина след един преглед, в други е по-сложно да се направи правилната преценка. В нашия случай детето беше доста стресирано от завръщането ни в България и от воденето по всевъзможни лекари.  Сега вече казва стихотворения, пее песнички и разказва случки, запомня бързо думите на немски. Скоро ни предстои връщане в Германия, където ще се местим в два различни града, след година пак връщане в БГ и сърцето ми е свито да не изживее пак някакъв шок като я отделим от роднините и вече познатата й среда.

# 108
  • София
  • Мнения: 38 476
И аз хич не обичам бебешкия говор и й говорех нормално.
Но проблемът при нас беше, че много хора се въртяхме около нея и я разбирахме от половин дума.
После, като дойде неволята, в детската градина е трябвало да проговори.
За ходенето пък - тя си проходи нормално около 1вия си рожден ден - т.е. около Нова година.
И понеже е по-буйна, още напролет махнах количката, за да може да ходи повече, и да се уморява по-бързо, та да имам малко спокойствие докато си почива.

# 109
  • Мнения: 2 757
 ЧеКа , за двуезичието ми е ясно, но въпреки всичко си има явни признаци, които показват наличие на проблем дори от самото начало след раждането и един наблюдателен родител лесно ще ги забележи. Аз забелязах проблем много рано и никой не ми обърна внимание, щото толкова рано не могло нищо да се каже, едва ли не съм си внушавала. И прекаратих приказките по въпроса. Докато накрая сами те не забелязаха проблем като тръгна на детска не само в езиковото развитие, но и в цялостното поведение. Казаха ни директно, че двуезиковите деца на неговата възраст се справят много по добре, почти като едноезиковите, но това за мен не беше нито изненада нито новина. Детето наистина се оправя лека полека, но въпреки всичко си е назад в сравнение с другите и не е ясно кога ще ги стигне. Дали е особен характер или патология никой не знае. Детето ми до ден днешен не си пада по книжки. Дали не си пада по тях защото не ги разбира или не ги разбира защото не си пада по тях не е много ясно. Според мен е по скоро второто, защото познавам деца, които са в състояние да гледат филми по цял ден  дори на китайски. Ясно е че и дума не разбират, но въпреки всичко им е интересно. Просто според мен децата си имат различни интереси според зависи за какво си ги бива и това си ги влече. Моят син е по тичането и движението и има огромни мускули и физ е много силен. Докато гледащите филмчета деца са доста слабички физически. Според мен си е генетично.

# 110
  • Мнения: 2 448
Цитат
Затова съм много скептична някоя майка като каже, че детето не иска да гледа книжки или да рисува. Може би детето усеща, че не може и се притеснява да не се провали. Трябва работа и занимания с него.

Бъди си скептична, защото не ти се е случило. Детето ти да не разбира речта и да изпада в истерии при всяко настояване и опити да го накараш да повтори някоя дума.

Цитат
Всеки път, когато е будно, то трябва да слуша реч. /но не телевизионна/ И друго... много родители допускат грешката да общуват с децата си на инфантилен и елементарен език - чувала съм обръщение към 2-годишно: "Ко пай мойту мумиченци, суа ли, суа ли на тати пинцеската?" Демек "Рисуваш ли?". По същия начин е и с ходенето - още в първия момент, в който детето пожелае да се изправи, родителят трябва да започне да му помага. Но не да го инсталира в проходилки и други всевъзможни аксесоари, а просто да го води за ръка. Дете на година и половина-две може да извървява пеш 1-2 километра, стига да му бъде дадена тази възможност.

Никога не съм му говорела на бебешки, той и поради по късното си проговаряне започна с малко думи, но истински. Не се е отприщил нито в яслата, нито в градината.
А за ходене, не просто ходеше на тази възраст километри, ами бягаше и се уморяваше по трудно от мен.Никога не съм го подтиквала и учила целенасочена да ходи например, но му идваше отвътре, напираше и не ме оставяше на мира, ща не ща съм го водила за ръка.
С това искам да кажа, че майката и да прави всичко по силите си в различните области за детето си, то успява, когато е готово и мозъка му може да обработи тази информация.
Факт е, че има деца, на които родителите дали от ангажименти, дали от нежелание да се занимават с тях, седят по цял ден пред ТВ и нямат никакви проблеми с проговаряне, и развиване на моториката.
Така, че правим квото можем, но резултата не зависи само от нас.

# 111
  • София
  • Мнения: 62 595
Мисля, че не ме разбра или аз не съм се изразила разбираемо. Твоите думи потвърждават моите - когато детето не разбира няма как да му се занимава. Става въпрос за невъзможност или нежелание да се види, че може би има проблем и затова детето не иска да се занимава с книжки или други по-фини занимания. Най-лесно е да се каже, че детето е палаво и затова не обича книжки. Точно в това е проблемът - приписва се на палавост, а не се търси причината.

А за научаването на езика от малките деца има два лагера с коренно противоположни възгледи. Единият казва, че на детето трябва да му се говори персонално. Другият лагер казва, че децата така или иначе научават езика дори и без някой да говори с тях. Дава се за пример култури, в които на децата никога или много рядко се говори целенасочено (очи в очи), а възрастните си вършат тяхната работа и говорят помежду си, докато децата се мотаят наоколо или просто висят на гърбовете на майките си.

# 112
  • Мнения: 2 448
Става въпрос за невъзможност или нежелание да се види, че може би има проблем

Да, най често е това. Да не казвам в други теми за деца с проблеми скоро една майка писа, че не иска да се възползва от предлаганата и помощ ресурсен учител, защото щяло да остане в досието на детето петно.  Tired

# 113
  • Мнения: 2 123
Виж, признавам не съм изчела всичко, но категорично съвети от сорта на "нищо му няма на детето, остави го да си живее живота", с нищо, ама с нищо не помагат!

Заведи детето на лекар непременно! Разбира се може и нищо да му няма, но ти ще си направила необходимото.

# 114
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 929
Когато детето не расте в двуезична среда и има проблем с говора, който почти напълно липсва не е необходимо чак такова изследване , каквото при вас. Нещата може би са изглеждали доста по ясни, дори от един едно часов преглед. Още повече, че жената каза, че ще ходят и още пъти да прецени специалиста дали има развитие и какво точно е. Не виждам нищо ненормално в това. Нашият проблем беше открит също след едночасов преглед - разговор и насоките, работата и терапията бяха напълно адекватни, съдейки по резултатите, които показа детето след това.  Peace

Не съм убедена в това. Даже напротив. Говоренето на един език вече показва, че чаркалаците и целият механизъм в детето по овладяването на езици работи. Т.е.  няма проблем в този вътрешен механизъм, а става дума за овладяване на допълнителен език. Точно това ни казаха.  Точно от това се интересуваха - дали и колко говори на български.

Що се отнася до това, че авторката ще има още прегледи със сина си. Да, така е, но медикаментите са изписани още още от първия преглед. Има неясното около изписването им. Точно медикаментите са смущаващият момент  за мен. Няколко пъти го казах, а не това, че ще се знимават и работят с детето.

Що се отнася до моя син, никакви лекарства не са предлагани. Съвсем изрично ми обясниха, че детето ми е нормално, не е "болно" и няма нужда от "лечение", а от това да му се помогне да научи език.


Последна редакция: пт, 13 мар 2009, 15:10 от ЧеКа

# 115
  • Мнения: 2 448

Що се отнася до моя син, никакви лекарства не са предлагани. Съвсем изрично ми обясниха, че детето ми е нормално, не е "болно" и няма нужда от "лечение", а от това да му се помогне да научи език.


Случаят на авторката е твърде далеч от вашия ми се струва.
Понякога се налага да се приемат лекарства за кратко или по дълго време, колкото и да не ни се иска.
Дори не искам и да си представям при моето дете, ако се бях повлияла от думите на аптекарката и да не купя лекарствата какво щеше да стане, като си спомням на къде отиваха нещата.
А и ние дори не знаем за какви лекарства става дума все пак.
Може и да не са толкова страшни, може и да са хомеопатични или други леки, не става ясно. Например нашето за стимулиране на говора беше точно билково, лекарство, капки билкови. Успокоителното беше типично лекарство, но в свръх минимални дози. Ефекта в промяната на детето ми беше поразителен. Не можеше да става дума за някаква работа с него понеже беше със свръх  превъзбудена нервна система. Оказа се, че проблема му е започнал от там и с успокояването му стана възприемчив към речта и обучението като цяло.
Така, че авторката , ако толкова се страхува да се допита и до второ мнение на специалист и да си решава.

# 116
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 929
Не казвам, че е близък. Споделям. Както и ти - не е ясно и вашият случай колко е близък с този на авторката.

# 117
  • Мнения: 2 448
Аз не твърдя, че е близък, дори мисля, че е много различен, но общото е че и на нас и на тях са изписали лекарства. До колкото си спомням никой друг в темата не е споделил за такъв случай. За това го споменавам и обяснявам, че не може само едно отричане да следва на това. И то без дори да се знае за какво лекарство става дума.

# 118
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 929
Не става дума за отричане на лекарствата сами по себе си. А за неяснотата около изписването им. Авторката също се смущава от това. Има и мнението на педиатър да не ги дава. Моят 2,5 годишен син също не е пил лекарства и проговори на на 2г. и 10 мес. Споделям. Със съвети дали да ги взима или не, мисля, че никой тук не може да се нагърби. Изказваме мнения, споделяма, това е.


# 119
  • Мнения: 2 448
Авторката също се смущава от това.

Нормално е да се смущава, а още по смутена и след мненията в темата.  Simple Smile
Аз също се смутих след като в аптеката отказаха да ми ги продадат и се консултирах в педиатъра ни, но тя ме увери, че са изписани съвсем по предназначение и не са страшни. Още повече, че тя познава детето ми много добре и самата тя ме насочи към въпросния специалист.

# 120
  • Мнения: 19 296
Аз останах по-скоро с впечатлението, че авторката се смути за лекарствата, след като тук се изрази мнение, че не е удачно да се изписват такива след една консултация само. Дори спомена в началото, че няма диагноза, а после все пак се оказа, че има поставена диагноза.

# 121
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 929
Ами да, колко по-лесно щеше да бъде да пишеха само такива, чиито деца са взимали лекарства, за да проговорят. Е, да, ама не е баш така.  Grinning

# 122
  • Мнения: 19 296
аз не вземам отношение по въпроса с лекарствата. Просто казвам, че жената беше доста объркана, щом и диагнозата не беше запомнила. А сега с лекарствата сигурно още повече. Предполагам, че след посещение при втори специалист, ще  се избистрят нещата.

# 123
  • Мнения: 2 448
Ами да, колко по-лесно щеше да бъде да пишеха само такива, чиито деца са взимали лекарства, за да проговорят. Е, да, ама не е баш така.  Grinning

Да де, ама никоя не спомена , че на нейното са изписали, тя ги е отхвърлила и после всичко се е наредило без тях.  Laughing

Предполагам, че след посещение при втори специалист, ще  се избистрят нещата.

Пожелаваме и това. Защото всяка майка копнее отивайки на лекар да и кажат, че на детето и нищо му няма. По ценно в случая от думата "нормално" няма. Защото ето педиатъра  и казва, че детето е добре и няма нужда от лекарствата и тя веднага е готова да приеме това мнение, защото е по желано. Ние не знаем кой от двамата лекари в случая е по прав, но все пак педиатъра работата му е малко по в страни от специалист в тази област. Така, че ако иска второ мнение, да е от лекар специалист, а не от джипито.  Simple Smile

# 124
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
най-напред :задължително го заведи при квалифициран специалист.трябва първо да се отхвърли здравословен проблем
в случай,че всичко е ок,което от сърце ти желая,тогава спокойно.
всяко дете проговаря по различно време.
моят син проговори на 1г и 2 мес.,на 2г говореше съвсем разбираемо със сложни изречения.но има деца ,на които почва да им се разбира чак към 3-3,5г., без да имат сериозен проблем.така 4е споко все пак.
важно е много да му говорите,много кнжки да четете и обсъждате заедно.да пеете песни,да изграете игри,които развиват говорния апарат на децата.много внимание да се обръща на детето.кой се занимава с него,кой го гледа?на градина ли е?и това има значение.
и трябва да изключите някакъв стресов елемент,който да е провокирал това забавяне.в смисъл да не би нещо да се стресирал и затова да е така.

# 125
  • Мнения: 307
Да обобщя -
 -смятам да заведа детето за второ мнение, това е задължително. Не твърдя, че невроложката не е добър специалист, просто искам второ мнение.
- смятам да го заведа на ушен лекар, да се провери слуха за всеки случай.
- смятам да не му давам засега изписаните лекарства, първото е Nootropil /изписано за "отприщване" на говора и май не е хомеопатично л-во/ и успокоителното не го разчитам, но прецених, че в действителност той проблеми със съня няма, следобед спи по 3 часа, а нощем от 11 до 8. Промрънква отвреме-навреме, но това го отдавам на зъбите, които го мъчат все още.
- ще го водя веднъж седмично при логопедката, поне няма да му навреди най-малкото.
- засега няма да му давам лекарствата, защото не съм сигурна на 100 % за какво са точно /особено първото/ и дали няма да му навредят. Жената, която ги изписа не се нае да го диагностицира /спомена че може да е еди какво си, и дори нещо наследствено, но това са само предположения/, затова няма "диагноза", затова и не я запомних. Смятам, че състоянието му не е спешно и затова засега не мисля да му давам тези лекарства. Не знам дали съм права, но така ще направя.

Мончи, детето аз си го гледам. Пробвахме го на ясла, но след като се разболя много лошо след няколко дена на ясла, го отписахме и сега си е вкъщи с мен. Дори бяхме в болница. Тогава изживя голям стрес. Може би и друго го е стресирало до известна степен - лятото трябваше да го оставим на баба му в провинцията за месец и нещо. Там баба му решила самосиндикално да го откаже от бибата, че е срамно такова голямо момче с биба  ooooh!, и една седмица го е мъчила, а той се е скъсвал от рев с часове и чак вечер е заспивал изтощен. Това е продължило една седмица, докато не разбрах. И прекратих тормоза. Преди тази случка бибата я ползваше само за приспиване, а сега пак я дъвчи по цял ден. Може би това да го е стресирало, не знам. До онзи момент не се беше отделял от мен и за ден.
Засега има малък напредък, започна да казва и "да" и "ау-ау" /като кучетата  Simple Smile/, а не само "не, не, не". Опитвам се да му чета повече приказки, но все още едно от любимите му занимания са някои анимационни филмчета. Извадих му и една йоника /беше моя преди години/ и вчера както си "свиреше" нещо, произнесе отчетливо няколко срички, които преди това не беше произнасял.

# 126
  • Мнения: 502
Нека родителите на деца, проговорили около годинката да правят разлика между дете на 2,5 години, което говори на бебешки или нищо не му се разбира и дете, което не казва дори мама и тати. Просто във втория случай съвети за решение на проблема от рода на обръщане на повече внимание, за четене на повече книжки и пеене на песни са леко не на място.

За сведение тук (Германия), ако детето до 2,5 години не е проговорило, изпращат не само на невролог, а и на ЕЕГ.

# 127
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
супер,дано всичко се оправи скоро.
ако мислиш,че може да е стрес,иди при някой наистина добър детски психолог.
и наблегни на игрите за развиване на говорния апарат,на книжките(поднасяй му ги както му харесва,може да не ги четете,а само да му разказваш по картинките и да ги обсъждате),щом си го гледаш ти,говори му много,опитвай се да го провокираш да ти отвръща и не го разбирай прекалено,в смисъл,той трябва да разбере,че за да го разбира мама трябва да говори,а не само ти да усещаш без думи какво иска и казва...това много ще го ядосва ,но после може да го накара да се опитва да ти говори.
успех Hug

# 128
  • Мнения: 2 448
Наистина не бързай с  Nootropil-ла. Той се изписва за доста по големи деца с проблеми.
По отношение на стреса от оставянето при бабата и това с отказването от биберона, твърде е възможно. Ако е по чувствителен, може и от нещо дребно наглед да се стресира.
При нас за съжаление също имаше такъв момент, бях го пратила за един месец при майка ми като първо отделяне и му се отрази явно доста зле.  Sad
А това, което пишеш за съня е странно, на каква база е преценено, че има проблеми със съня, това което чета сега е, че всъщност няма такива.  Rolling Eyes

А по отношение на гледането на анимационни филмчета, честно казано не е много добра идея, защото децата привикват ТВ, а това е пасивно удоволствие. Колкото се може по малко телевизия е моят съвет.


 Peace Така е, има разлика и то огромна.

# 129
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
а книгите и игрите ако не помогнат,няма да навредят.
за лекарската намеса е ясно.

# 130
  • София
  • Мнения: 62 595
Правя разлика между това дете на две и половина години да говори неразбираемо или да не говори изобщо. Пеенето на песни и четенето на книжки на никое дете не е навредило. И тук нямам предвид дете, което има сериозни проблеми със слуха или изобщо не разбира какво му се говори, защото подобно състояние е сериозно и не се оправя само с посещаване на логопед, а с намеса на невролог, психолог и какви ли не други специалисти според проблема на детето.
Не зная дали в тази тема го написах или в една друга, но има игри с песни (същите онези, които сме играли с бабите си), които влияят положително, защото свързват речевото и моторното развитие на детето.

# 131
  • Мнения: 2 448
а книгите и игрите ако не помогнат,няма да навредят.
за лекарската намеса е ясно.

Само ако детето проявява интерес и не се изнервя от това. Понякога настояването да повтори нещо или да се прави, че не го разбира с цел да го накара да каже нещо може да има обратен ефект - изнервяне , дори истерия.
На толкова малко дете не се настоява, само се предлага. Ако детето го приема спокойно се продължава и в процеса на игра се учат нови неща. В никой случай детето не трябва да се чувства притиснато да говори, все едно това е някакво задължение. Все пак не става дума за инат, а наистина за невъзможност от негова страна.
Ако не блъска книжките показваш картинки питаш с прости въпроси и сама отговаряш, Това е първия етап.
И книжките трябва да са съобразени с възрастта - има такива за 1,5 - 2 год вземи от тях, С малко текст , почти изцяло с картинки.

Ето тази на издателство Пан е много подходяща, има и за други области от серията (12-18 месеца). Първи стъпки.

# 132
  • София
  • Мнения: 38 476
Естрея, ти още в началото казваш, че човека си говори, само че на "китайски".
Значи и чува, и може да говори!
Мисля че в такъв случай лекарства не са нужни.
Но продължавай с логопеда и книжките.
Nootropil е нещо подобно на Пирамема. Използва се за "Лечение на дислексия (затруднения при четене и писане) при деца, в комбинация с подходящи мерки като говорна терапия."

Последна редакция: пт, 13 мар 2009, 18:35 от Дилянка

# 133
  • Мнения: 307
По отношение на стреса от оставянето при бабата и това с отказването от биберона, твърде е възможно. Ако е по чувствителен, може и от нещо дребно наглед да се стресира.

Да, много е чувствителен, определено. То му е по наследство, но дано с времето да не е чак толкова, че няма да му е лесно.

А това, което пишеш за съня е странно, на каква база е преценено, че има проблеми със съня, това което чета сега е, че всъщност няма такива.  Rolling Eyes Ами смятам, че го изписа, защото накаря на сеанса ме пита как спи, а аз казах, че понякога сънува кошмари и мрънка, а тя веднага реши, че има проблеми със съня. Мисля, че не сме се доуточнили, затова.


И забравих да спомена, че у нас никой не му говори на бебешки и не се лигави, и не това е причината. Говорим му като на голям човек, почти всичко се обяснява защо така, но той си има негов език. На неговия си език "говори" по телефона, разказва ми приказката, но вече е време да започне да ми говори на български.  Simple Smile

Дилянка, определено чува, защото вчера му пуснах един диск с детски песнички и веднага започна да танцува. Танцува още от втория си РД. Празнувахме го в клубче и много му хареса. Имаше много песни и танци и той през повечето време беше на сцената, с микрофон дори.  Wink
Пасинет, точно тази книжка я имаме и я разглеждаме най-редовно. Много обича да показва зайчето.  Simple Smile

# 134
  • Мнения: 2 448
Оооооо не бъркайте казването на срички и думи без смисъл с бебешки говор. Под бебешки говор се разбира детето да има думи за определени предмети, които дори и да не са правилните да умее да използва една и съща дума за определено нещо. Т.е. да влага значение в думите. Бръщолевенето на несвързани срички не е бебешки говор.

# 135
  • София
  • Мнения: 38 476
Случаят на Естрея все повече ми заприличва на нашия. И Габи харесва музиката от малка.
Какво му е на китайския пък? Какво като не е български? Когато Габи говореше така, на същата възраст като момченцето на Естрея, аз долавях цели изречения. Имаше и повтарящи се думи.
Даже си мислех да я запиша и да питам някой лингвист какъв е тоя език.
Пък, току виж, се окаже че дори съществува.

# 136
  • Мнения: 307
Случаят на Естрея все повече ми заприличва на нашия. И Габи харесва музиката от малка.
Какво му е на китайския пък? Какво като не е български? Когато Габи говореше така, на същата възраст като момченцето на Естрея, аз долавях цели изречения. Имаше и повтарящи се думи.
Даже си мислех да я запиша и да питам някой лингвист какъв е тоя език.
Пък, току виж, се окаже че дори съществува.
Да, в крайна сметка това, че аз не знам китайски не означава, че детето не говори.  hahaha Това в рамките на шегата. Но защо пък не. Току виж се оказало, че той знае език, който аз не.
А сега сериозно, определено има думи, които се повтарят. Но не ги свързвам с някой предмет или дума на български. 

# 137
  • Мнения: 502
Andariel, не визирах точно теб.
Но да не излиза така, че децата ни не говорят, защото малко се занимаване с тях и не им четем. И като се поправим и хоп - ще проговорят. Не казвам, че има безгрешни родители. Но пък има родители, които представа си нямат какво може да означава да се занимаваш с неговорещо дете.  Много интензивна работа и много труд изисква понякога.

pasinet, в тази възраст има и голяма доза инат. През "ужасните две" може всичко да е НЕ. И игрите и песните и танците и книжките. Peace

# 138
  • Мнения: 24 467
Оооооо не бъркайте казването на срички и думи без смисъл с бебешки говор. Под бебешки говор се разбира детето да има думи за определени предмети, които дори и да не са правилните да умее да използва една и съща дума за определено нещо. Т.е. да влага значение в думите. Бръщолевенето на несвързани срички не е бебешки говор.

В "Майки" има една тема "Кога проговориха вашите деца". Изобилства с цитати от типа "на 8 месеца", на "7 месеца", "на 6 месеца" и т.н. За майките с "неговорещи" деца- не я четете, ако искате да ви лъжат и площадките ще свършат работа.  Laughing Е, някои го пишат просто защото наистина не правят тази разлика, между произволното произнасяне на срички и звуци и наистина говоренето, при което определена сричка или дума се употребява постоянно за обозначаването на нещо конкретно.

# 139
  • София
  • Мнения: 38 476
Между другото, тогава и аз се бях притеснила за Габи и се консултирах с един приятел - специалист за деца с увреждания. Та той ми каза, че на детето нищо му няма и просто НЕ иска да говори на български. Тя и не искаше да повтаря думички, като другите деца на същата възраст.
Сега е настигнала връстниците си.
Но през акъла не би ми минало да и давам лекарства заради това.

# 140
  • София
  • Мнения: 62 595
Не иска да говори на този език, а говори на друг или изобщо не искаше да говори? Защото разликата е голяма.

На мен лично нещо не ми допада тази идея, че едно дете не иска да говори изобщо. Ако приемем, че наистина сме създадени така, че ни е вродено да развиваме и употребяваме език, някак не мога да си го представя, че едно дете спонтанно или нарочно няма да иска да говори. Не мога и да приема, че има мързеливи деца откъм говорене. Според мен за да не говори едно дете изобщо, значи има нещо не съвсем наред в развитието му до момента и трябва да се установи какво е то и да се работи.

# 141
  • София
  • Мнения: 38 476
Не иска да говори на този език, а говори на друг или изобщо не искаше да говори? Защото разликата е голяма.

На мен лично нещо не ми допада тази идея, че едно дете не иска да говори изобщо. Ако приемем, че наистина сме създадени така, че ни е вродено да развиваме и употребяваме език, някак не мога да си го представя, че едно дете спонтанно или нарочно няма да иска да говори. Не мога и да приема, че има мързеливи деца откъм говорене. Според мен за да не говори едно дете изобщо, значи има нещо не съвсем наред в развитието му до момента и трябва да се установи какво е то и да се работи.

По-нагоре ДВА пъти съм описала какъв е случая - същия като на Естрея - говори си на китайски човека.

# 142
  • София
  • Мнения: 62 595
Описала аси, ама при толкова често срещано явление децата да са билингви нещата се замазват.

# 143
  • Мнения: 2 757
Andariel , и да се установи каква е причината, ако е мозъчна повреда какво правим. А дву, три езичието за едно нормално дете не е никакъв проблем. Забавя проговарянвто толкова малко, че изобщо няма никакво значение. Както вече казах, 3 годишни двуезикови деца в детската на моя син говорят вече перфектно и двата езика и разлика между тях и едноезичните практически няма. Само моят син прави впечатление и затова са му назначили психолог да го наблюдава.

# 144
  • Мнения: 118
Аз си мисля, че ако детето е по-често навън и контактува с деца на неговата възраст много по бързо ще научава нови думички. Времето вече се оправя - хуквайте към градинките и задължително контакти с други дечица на неговата възраст, те си бърборят помежду си и дори да ни е чудно много добре се разбират. казвам го от личен опит с моя син.

# 145
  • София
  • Мнения: 38 476
Описала аси, ама при толкова често срещано явление децата да са билингви нещата се замазват.

И Естрея и аз живеем в София. Откъде пък втори език?
Мисля че това говорене на непознат език при проговарянето не е толкова често явление.
Аз си имам някакво свое обяснение, свързано с прераждането.
Не съм чела нищо обяснено научно обаче. Май трябва да потърся.

# 146
  • София
  • Мнения: 62 595
Ники,
Детският мозък е много гъвкав и може да си намери заобиколни пътища за справяне с увреждане в някоя негова част. Мисля, че се прави много, много рехабилитация. Но това какво увреждане има могат да го кажат само невролозите, а натам са специалистите по детско развитие.

Дилянка,
А за втория език - всякакви варианти има - вторият родител да е с друг език, да е живяно някакво време в чужбина. Светът вярно се е превърнал в едно комуникационно село. Не мога да гарантирам, че научното обяснение е абсолютното обяснение, но поне се търси и в известна степен е установена връзка между това как се развива един мозък, кои части от него с какви функции са свързани.

# 147
  • Мнения: 2 448
Цитат
Мисля че това говорене на непознат език при проговарянето не е толкова често явление.
Аз си имам някакво свое обяснение, свързано с прераждането.

 Laughing Моля ви, не ми казвайте, че го мислите сериозно.
Произнасянето на фрази и изречения от измислени думи от детето в никакъв случай не е говор. То си нарежда имитирайки това, че ние говорим.
Ето ви пример: моето в периода, когато не говореше още, не означава, че е мълчал като пън, нареждаше нонстоп нещо си. Но в своята си игра, взема например телефона и започва, цели рецитали. Но не мисли, че казва нещо конкретно, то просто имитира нас, че ние извършваме такава дейност. Не я разбира, макар че в произнасянето на толкова много измислени думи и срички естествено има повтаряемост. Но като го питаш за нещо например "какво е това" няма конкретна макар и измислена негова си дума, която да употребява винаги.
Ето това е разликата от говори бебешки и говори на "китайски".
Дано да съм била по ясна какво искам да кажа.

# 148
  • Sofia
  • Мнения: 397
Аз също се сблъсках с подобен проблем при дъщеря ми и се справихме с малко помощ от специалисти и много работа с детето в къщи. Общо взето упражненията, които правихме  бяха разделени на няколко групи. Такива, които развиват фината моторика на ръцете, свързана с развитието на речта -низане на малки предмети, игра с пясък,  мозайка, конструктор, има и едни много хубави играчки с вгнездяване, които развиват  логиката ; упражнения за групиране  на форми, цветове, размери ( има много подходящи картинки за това); упражнения за развитие на паметта -едно от упражненията които правихме и много и харесваше -  нареждам няколко предмета(играчки), след като си затвори очите да скрия един и тя казва кой липсва, като преди това сме ги кръстили с лесни за произнасяне за нея имена. Преди всяко упражнение аз обяснявам и показвам какво трябва да се направи. Четенето на книжки преди лягане, също много ни помогна. Много е важно всичко това да се представи като една забавна игра и да продължи толкова, колкото е желанието на детето. Ясно е, че дете на такава възраст не може да се концентрира дълго време.  И най- важното- търпение. Резултатите не идват веднага, но определено усилията си струват. Някои деца просто имат нужда от малко помощ в определен етап от развитието си.
Стискам палци всичко с вас да е наред!

Последна редакция: сб, 14 мар 2009, 14:12 от mi_sy

# 149
  • Мнения: 1 725
Моята е малка още, разбира се, засега говори само на "китайски".  Simple Smile  Разбира се, че трябва да се играе с детето, да се учи как да използва играчките по предназначение. Засега с Настя нямам голям успех, но за кратко се е случвало да повтори мои действия - да разглоби конструктор (няколко формички), да вкара някоя формичка в отворчето за нея и др.
Мисля си, че след 3год. възраст трябва да започнат родителите да "чакат" детето да проговори. Разбира се, че ако го направи преди това ще е по-добре от гледна точка на по-лесното общуване. Но преди тази възраст не трябва да става повод за притеснение. Факт е, че много деца тогава проговарят и не съм съгласна преди това да се тормозим с излишно, защото дори и напразно, това се прехвърля по косвен начин и върху самото дете. То си има достатъчно "грижи", адаптирайки се в света, така че да го натоварваме допълнително и с нашето напрежение. Аз, обаче, не съм специалист, така че е добре поне да се консултираш с такъв, дали по-ранната възраст е подходяща за усвояването на неща, които да имат значение и за проговорянето. Само, ако не можеш да се успокоиш и отървеш от мисълта (погрешна според мен), че детето ще изостане от другите, ако не предприемеш нещо.

Последна редакция: сб, 14 мар 2009, 15:18 от desi_sunshine

# 150
  • Мнения: 7 821
Всъщност фактите са, че повечето деца проговарят цяла година по-рано, около 2 годишни. Всъщност единици са тези, които проговарят след 3, нямат проблеми и настигат сами връстниците си проговорили година и половина по-рано.

А ти се вижда не си чела цялата тема Wink.

# 151
  • Мнения: 46 511
... А дву, три езичието за едно нормално дете не е никакъв проблем ...

Аз мислех, че проговарят по-късно, но вече съм убедена, че си е до дете. Зълва ми и племенницата живеят във Франция, малката на 1г. и 7 м. имаше запас от думи и на двата езика, какъвто Софиясъбра на 2 г. и 3-4 месеца Crazy

# 152
  • София
  • Мнения: 12 102
При двуезичните деца има различни случаи, но не виждам защо двуезичието трябва да затруднява детето да проговори.  newsm78 Напротив, има теории, според които двуезичните деца проговарят дори по- лесно, защото избират по- лесните за произнасяне думи от двата езика. Моят съпруг е бил двуезично дете и до пет годишна възраст е говорил смес от двата езика. Сега моят син казва около 20-тина думички само на български и няколко смесени- например, вместо "не" или "но" казва "ня". Разбира еднакво добре казаното и на български, и на френски. За децата тези неща са естествени и ги усвояват без да придават значение на вида на езика, без да се прекалява с езиците, разбира се. (Имам една позната българка в Испания и детето на 4 години отказваше да говори, въпреки че си беше проговорило, но тя му говореше на български, бабата на немски, детегледачката на испански, а през деня ходеше на английска детска градина. )

# 153
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 929
Имам една книга, "How the brain and mind develop in the first five years of life", писана от невролог, с обширна глава, касаеща езика и речта. Много интересно четиво, предоставящо доста  информация, подкрепена с емпирични изследвания, но и признаващо колко неща всъщност не знаем, не само ние, но и невролозите.

По отношение на въпроси като, Защо някои деца проговарят рано, а други - късно? Защо някои 3 годишни са способни на дълги монолози, докато други едва успяват да скалъпят прости изречения?, са посочени двата фактора - генетичната база (включително полът) и средата.

Особено внимание е обърнато на позитивния фийдбек от родителите, като фактор, имащ отношение към езиковите умения на децата. Тези, които прекомерно много чуват "не", "недей", "престани" от родителите си, имат по-слаби езикови умения. Поправянето на грешно произнесени думи и настояването да се кажат правилно в ранна възраст също оказват негативно влияние.

Факторите от средата, които оказват влияние върху богатството на езика на едно дете, общо взето са следните:

- езикова стимулация от най-ранна възраст - родителите трябва да говорят на бебетата си;
- количествено измерение на езика - повече думи;
- качествено измерение - езикът, с който се обръщаме към малките деца трябва да бъде прост, ясен и позитивен;
- повторения;
- водене на разговор - да се говори лице в лице,  да се пита какво иска (да му се предлага избор - това или това),  а не само да му се казва какво да направи;
- детето да бъде чувано и да му се покаже, че е чуто още с първата произнесена дума;
- книгите, особено тези, с картинки, и "диалогово четене", т.е. задаване на въпроси, в зависимост от възрастта на детето:  "Как прави кравата?", "Какво е това на картинката?", "За какво мислиш, че е книжката?"

Между впрочем, в книгата не е обяснено, но е споменато под черта, че в двуезична (че и повече езична) среда, децата усвояват и двата езика идеално, но могат да са по-бавни. На мен ми звучи абсолютно логично като се има предвид, че трябва да се справят с граматическите, лексикални и т.н. особености на всеки един от езиците.

Последна редакция: нд, 15 мар 2009, 01:00 от ЧеКа

# 154
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Много хубаво е, че си завела на специалист детето си и искрено се надявам всичко да е наред.

Айнщайн не е могъл да говори до 7г възраст  Wink.

Това не е успокоение, защото се твърди, че е бил аутист.

При двуезичните деца има различни случаи, но не виждам защо двуезичието трябва да затруднява детето да проговори.  newsm78 Напротив, има теории, според които двуезичните деца проговарят дори по- лесно, защото избират по- лесните за произнасяне думи от двата езика.

При моята дъщеря е така. Като я попитат на колко е години казва "ена (1 на гръцки) години".

Дъщеря ми е на година и половина. Не сме махнали залъгалката Wink, но това не и пречи да бърбори непрестанно, въпреки че расте в двуезична среда. Използва около 30-40думи, а ако и посочиш нещо знае още поне толкова.
Нелепо е да се успокоява една майка, която вижда, че с детето и нещо не е наред. Колкото по-рано се установи проблема толкова по-бързо ще се намери адекватно решение за него. Точно както и отричането на такъв, води до задълбочаването му.

Желая ти искрено всичко да се подреди по най-добрия начин Hug.

# 155
  • Мнения: 2 757
Тeopr , кой език чува повече, български или гръцки

# 156
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
NikiFin, аз говоря на български, баща и на гръцки, аз и мъжа ми помежду си говорим на български, но живеем в Гърция и контактува основно с гръцките родини, така че бих казала 50 на 50 Wink (аз съм приказлива).

# 157
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 929
И малкият ми син засега не е по-голям бърборко от брат си. На година и половина казва 5-6 думи, точно като брат си. Но пък разбира доста.

# 158
  • Мнения: 17
Здравейте, майчета! И аз да се включа в темата. Не можах да изчета цялата тема, но по късно ще го направя...Имам огромни притеснения и искам да се допитам до вас. Моята дъщеричка е на 11 месеца и все още не казва нищо, освен буу, а..., и мн рядко ам. Знам, че още и е рано да говори, но ме притеснява това,че не казва срички... За слуха й мисля, че е мн остър, изпълнява дребни поръчки, дава целувка, показва, че ще стане на годинка, маха за здравей и др. подобни, но не казва срички ба-ба, ма-ма, та-та и се притеснявам дали се развива добре. Къде трябва да я заведа и имали нужда? От всичко изчетено дотук разбрах, че за всеки е индивидуално и май сме още малки, но все пак....

 

# 159
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
да,малка е,така че бъди спокойна.аз не съм специалист и мога само да ти кажа моя опит.синът ми на 11 мес. нищо не казваше и аз се чудех като теб какво става.много му говорех и се занимавах с него,майки преди мен много добре са обяснили как става това. и на 1г. и 2-3 мес. той проговори с изречения,верно прости изречения от по 2-3 думи,но за тази възраст това е голям успех. мисълта ми е че за много малко време имаше огромен напредък.щом детето е здраво и като цяло се развива добре,не се тревожи поне засега.проблем е ако не търпи никакво развитие дълго време.

# 160
  • Мнения: 118
За истински проблем може да се говори след 2,5 год. и то при условие че нищо не казва.

# 161
  • Мнения: 1 632
Тeopr , кой език чува повече, български или гръцки
Който и да чува, гръцкият е по-лесен, като произношение за децата!

# 162
За мамитата, които се чудят, има безплатен телефон относно дислексията - 0 800 1 DSLX ( 0 800 1 3759) всеки работен ден от 8:30 – 12:30 и 15:00 – 17:30 часа.

# 163
  • София
  • Мнения: 6 361
За мамитата, които се чудят, има безплатен телефон относно дислексията - 0 800 1 DSLX ( 0 800 1 3759) всеки работен ден от 8:30 – 12:30 и 15:00 – 17:30 часа.

дислексията не е ли нещо по-различно от това, за което говорим в тази тема?

# 164
  • Мнения: 7 821
За мамитата, които се чудят, има безплатен телефон относно дислексията - 0 800 1 DSLX ( 0 800 1 3759) всеки работен ден от 8:30 – 12:30 и 15:00 – 17:30 часа.

дислексията не е ли нещо по-различно от това, за което говорим в тази тема?

http://www.technews.bg/info.php?id=11880

# 165
  • Мнения: 1 434
За мамитата, които се чудят, има безплатен телефон относно дислексията - 0 800 1 DSLX ( 0 800 1 3759) всеки работен ден от 8:30 – 12:30 и 15:00 – 17:30 часа.

дислексията не е ли нещо по-различно от това, за което говорим в тази тема?



Да различни са термините  дислексия  е   неспособност и  трудно  овладяване на  четенето  ,която може да е придружена  и със липса на концентрация .
Късно проговаряне  е съвсем друго  - Новия термин  който   се използва  вместо  алалия е    Езиково   нарушение (language disorders) .

Задължително детето  трябва да посещава логопед .

# 166
Хора, какво значение има дали детето ви ще проговори на 1, 2, 3, 4 години или по късно, ще си проговори когато реши, когато му дойде времето

# 167
Като гледам колко хора са написали, че и тяхното дете също е проговорило късно, явно не е  някакъв рядък проблем, децата проговарят по различно време. С постоянните си страхове само ще облъчите децата си, щом още докато са бебета се притеснявате толкова,представям си като станат тинейджъри.

# 168
  • Мнения: 2 448
Хора, какво значение има дали детето ви ще проговори на 1, 2, 3, 4 години или по късно, ще си проговори когато реши, когато му дойде времето

Явно е, че си супер некомпетентна по въпроса, за това е добре да не пишеш глупости.

# 169
  • София
  • Мнения: 62 595
Паси,
Не си прави труда изобщо да отговаряи. Ако потребителката беше прочела макар и 1/10 от темата щеше да е по-наясно. Това, нейното си е чисто заяждане, освен ако не е невероятна глупост.

# 170
  • София
  • Мнения: 17 592
Може би все пак педиатърът е бил прав, че трябва да го види лицев... хирург, или не знам, който лекар разбира от усти, езици и пр. - не искам да звучи пренебрежително (като чета така излиза), просто аз самата понятие си нямам кой се занимава с това (за мой срам) - възможно е да има някакъв физиологичен дефект, който да му пречи да извършва правилните движения - има разни юздички по езика, не знам... просто за да излезне верния звук трябва да се направи вярното движение...

Независимо от това можеш да си избереш някакъв набор от простички думи, които да му казваш - в смисъл да застанеш пред него и да ги произнасяш бавно, с максимално показване на движенията в устата - и да го караш да ги повтаря - под формата на игра.

Бих ти предложила да ... се направиш на "неразбираща" - когато само ти посочва нещо или ти обяснява само с жестове, просто да "не го разбираш", да повтаряш - обясни ми, кажи ми, докато каже нещо - дори и да е много далеч от вярното като произнесени звуци - и тогава да му кажеш, примерно, аааа, сокчето / книжката / топката / ли си искаш? ето, разбира се, веднага, само трябва да ми кажеш другия път пак - за да те разбера - кажи - пр. сооокче... много е вероятно да не помогне - но пък не пречи да опиташ.

Имай предвид, че той може и да говори - или да се опитва - но ако няма кой да го разбере... да се обезсърчава. Думите, с които малките започват, са толкова далеч от истинските, че само невероятна фантазия може да ги превърне в говор. Или изобщо в нещо. Но ако повтаря ... нещо, което изобщо не ти прилича   на дума, някакво звукосъчетание повече от един път, много вероятно е да е говор. И ако изобщо успееш да се сетиш какво може да означава - не ме питай как, трудна работа, но като "жокер" по- вероятно е да има някаква връзка с втората част на думата, от колкото с началото - т.е. ако е вода, по- вероятно е да се превърне в "да", отколкото във "во". Само че може и да не е 'да", а "ба", "ва"... или нещо, което има изобщо някакво съзвучие с желаната дума. Но ако го разпознаеш, той вече ще се чувства... освободен да комуникира. И думата, която е била разпозната, ще се повтаря, повтаря... докато започне да се доближава все повече и повече до истинската...

Противно на разпространеното мнение, аз мисля, че пуснатия "нон-стоп" телевизор спомага за проговарянето. При мен никога не се спира, синът ми проговори... към 9 - 10 месеца с елементарни думички - повече от една на брой - и не всички бяха... как да кажа, заети от мен. Някои бяха често повтаряни думи по тв-то. И до сега се опитва да повтаря някои неща - и усвоява повече думи и фрази - в последствие им... как да кажа, търси правилното място в своя си речник. Но това, разбира се, не е никаква статистика. Не знам, обаче, да е била правена такава - на твое място щях да пробвам.

# 171
  • София
  • Мнения: 17 592
При двуезичните деца има различни случаи, но не виждам защо двуезичието трябва да затруднява детето да проговори.  newsm78 Напротив, има теории, според които двуезичните деца проговарят дори по- лесно, защото избират по- лесните за произнасяне думи от двата езика. Моят съпруг е бил двуезично дете и до пет годишна възраст е говорил смес от двата езика. Сега моят син казва около 20-тина думички само на български и няколко смесени- например, вместо "не" или "но" казва "ня". Разбира еднакво добре казаното и на български, и на френски. За децата тези неща са естествени и ги усвояват без да придават значение на вида на езика, без да се прекалява с езиците, разбира се. (Имам една позната българка в Испания и детето на 4 години отказваше да говори, въпреки че си беше проговорило, но тя му говореше на български, бабата на немски, детегледачката на испански, а през деня ходеше на английска детска градина. )

В училище в 1ви клас в съседния клас имаше детенце, което говореше 5 езика... ама 5те едновременно!  Crazy Никой нищичко не му разбираше. След о/о 2 месеца "проговори", но чак на следващата година успя - с много упорство от страна на родителите - да навакса и учебния материал. Беше дете на студенти от различни държави - от онези, дето си имат по някакъв... "матерен" език и допълнителен - английски в единия, френски - в другия случай - също официален език. И като капак - български. Родителите му бяха проговорили едновременно на 4те езика, а на български - в градинката... Но пък до края на 3ти клас (когато аз си смених училището) говореше и 5те на еднакво, добро за възрастта си ниво.

# 172
  • Мнения: 2 907
Понеже виждам, че темата пак е дошла напред, а аз нали се оплаквах преди време тук, че детето още бърбори по бебешки, реших да се похваля, че отскоро започна да говори ясно вече на френски. Немският и българският за съжаление остават на заден план, въпреки че май разбира всичко. Ей, доживях да чуя цяло и разбираемо изречение от това дете  Grinning ( справка - на 3 и половина е )

# 173
  • София
  • Мнения: 17 592
Оооооо не бъркайте казването на срички и думи без смисъл с бебешки говор. Под бебешки говор се разбира детето да има думи за определени предмети, които дори и да не са правилните да умее да използва една и съща дума за определено нещо. Т.е. да влага значение в думите. Бръщолевенето на несвързани срички не е бебешки говор.

В "Майки" има една тема "Кога проговориха вашите деца". Изобилства с цитати от типа "на 8 месеца", на "7 месеца", "на 6 месеца" и т.н. За майките с "неговорещи" деца- не я четете, ако искате да ви лъжат и площадките ще свършат работа.  Laughing Е, някои го пишат просто защото наистина не правят тази разлика, между произволното произнасяне на срички и звуци и наистина говоренето, при което определена сричка или дума се употребява постоянно за обозначаването на нещо конкретно.

На 6 - 7 месеца - "айде". Думата е сложна, за да е случайно звукосъчетание. Но пък се употребяваше доста произволно преди баня, преди лягане, преди хранене, преди излизане... но пък и аз я употребявам в различни ситуации - така и не разбрах дали влага конкретно значение в нея.
Към 7 - 8 : "ей таМ" "М"- то в края нарочно е главно - произнасяше се със завиване на интонацията нагоре. Мисля, че ставаше дума за лампа, или желание лампата да бъде светната / загасена - не знам, но винаги сочеше към някакво осветително тяло. Така и не можах да го убедя, че това са лампи и просто се намират "ей там".
Не са лъжи - просто хората са говорели за първи произнесени думички, не за първи изречения, които се появяват, общо взето, след годинка.

 newsm78 Може би някъде по средата - между пълната липса на внимание, каквото и да бъде направено, и предугаждането на всяко желание, още преди да се е появило, се крие добрата стимулация за ранно проговаряне... обаче в действителност не знам, понеже никога не съм се старала по въпроса - просто не съм имала нерви да отдавам изцяло и без остатък времето и вниманието си.

# 174
  • Мнения: 23
Ошределено трябва да отидеш на лекар-така ще се успокоиш

# 175
  • Мнения: 24 467
На няколко месечна възраст децата копират звуци, чути от възрастните и няма нищо странно, използват ги в ситуацията /или приблизителна на нея/, в която я чуват редовно. Това не е проговаряне, не са "първи думи". Първата дума е осъзната по значение такава, употребена най- често за назоваване на познат предмет, включително "мама" и подобните й. Не обсъждам изречения въобще.
"На една  годинка се появяват първите истински опити за говор. Детето все още не говори, но трупа с голяма скорост езиков материал..."-А. Бакюс

# 176
  • Мнения: 307
Здравейте!  Hug
Включвам се пак в темата, за да се похваля - детето ми /2 г. и 11 м./ вече има значителен напредък, свързан с говора. Вече прави прости изречения от 2-3 думи, повтаря като папагал почти всяка чута дума, с всеки изминал ден му се увеличава запаса от думички.
Не е ходил на логопед, явно му е дошло времето за проговорянето или може би спомогна и факта, че ходи на градина от 2 месеца, но важното е, че вече говори. Като му се чете приказка слуша внимателно, докато преди се заслушваше съвсем за кратко.
Вярно е, че много деца на неговата възраст вече говорят много повече, но аз и на това съм доволна, все пак всяко дете е различно.

# 177
  • Мнения: 657
Не толкова на логопед, защото до колкото схващам говор реален почти липсва. На детски невролог трябва да го заведеш. Логопеда по късно.
Ние бяхме с подобни, дори не дотам изразени проблеми в това отношение - в мисъл памперса махнахме на 2 години и казваше повече думи, проходи рано преди годината  и пак го направихме и проведохме 3 месечна терапия.
Не се успокоявай с приказки, че ей тъй много деца проговаряли изведнъж на 3 -4 години и нищо им нямало и наваксвали бързо. Аз съм се интересувала доста покрай нашите проблеми в тази област и на живо не съм видяла това.
Ние проговорихме късно и наваксваме бавно, при всичките усилия на логопеди и специалисти.
Действай!  Peace
Само не разбрах след като при вас както изглежда всичко си е било в норма защо сте провеждали курс при невролог?

# 178
  • Мнения: 2 448
Само не разбрах след като при вас както изглежда всичко си е било в норма защо сте провеждали курс при невролог?

Ами защото след година и 2 - 3 месеца просто спря да говори ( абсолютно всичко друго си му беше напълно в норма до тогава от гукането, през прохождането, катеренето и др. такива неща), дори и думите, които до тогава знаеше и казваше и така си остана до 2 години и половина ( говореше измислени думи,които никой не разбираше) и тогава отидохме на невролог. Започна да се изнервя, да проявява агресия, изключителна хиперактивност и за това. След няколко месеца се поуспокоиха нещата и започна да говори, но напредъка му се почувства чак след 4 години и половина. Сега е на 6 и още ходим на логопед за подобряване на структуриране на изреченията и фината моторика.
Диагнозата на невролога тогава беше, че си е бил напълно нормално дете, но със свръхчувствителна нервна система и явно нещо е провокирало огромен стрес и е станал срив в развитието му. Дали е така или не за мен няма голямо значение, след като сме намерили верния път, който обаче се оказа много бавен и с нужда от постоянство и много много работа и търпение.

# 179
  • София
  • Мнения: 170
Признавам,че не съм прочела цялата тема,но точно днес попаднах на повече информация за децата-индиго или децата на новото поколение и когато прочетох поста на авторката на темата веднага направих асоциация с това.Това са свръхчувствителни и надарени деца.
Много често те проговарят късно заради развитата си телепатия.
Темата е точно тук в "Нашите деца",сигурно сте я видели.

# 180
  • Мнения: 305
Първо се консултирай с УНГ,и ако ти кажат че всичко е наред и детето чува,потърси логопед.Не слушай съвети от типа на "някой деца проговарят по трудно",може да съжаляваш след това.

# 181
  • София
  • Мнения: 6 361
Първо се консултирай с УНГ,и ако ти кажат че всичко е наред и детето чува,потърси логопед.Не слушай съвети от типа на "някой деца проговарят по трудно",може да съжаляваш след това.

Спрете да говорите на хората глупости, защото от такива мнения доста майки са на антидепресанти. Замисляли ли сте се какъв стрес може да окажат всичките тези съвети, където давате.

това не е никаква глупост, а напротив - много разумен и правилен съвет.

# 182
  • Мнения: 395
Моят син проговори на 3г и3м и на толкова свали памперса, проходи на 1г и 1м, зъбчета 2те извади на 7м, но той учеше 2 езика наведнъж. Аз го заведох на логопед на 3г и 9м, защото бъркаше буквички и тя ми каза,че при двуезичните е нормално, но иначе не. Дъщерята пък е на 11м ги дърдореше като балалайка и на двата езика. 

# 183
  • Мнения: 657
И ние сме с 2 езика и си говори почти всичко,като всеки ден включва все нови и нови думички,произнася съзнателно думички още от година и половина,проблема при нас е че не може да казва С,Ш,Щ,ч и р замества ги с омекотено т и ц и затова на думички в които има повече шипящи съгласни само ние му разбираме ,решила съм превантивно да го заведа на логопед или да питам дали в детската му градинка ще има такъв.

# 184
  • Мнения: 121
Аз не съм специалист, не съм медик и въобще не се наемам да обсъждам мнение на специалист, включително и в случая. Нито знам, какво е констатирано, нито какви медикаменти са точно изписани.
То е ясно, че повечето хора са специалисти, освен в политиката и футбола и във всички останали научни и социални отрасли.
Лично към авторката:
Ако те притесняват лекарствата виж и друг специалист. Ако имаш доверие на лекарката- не е нужно. Лечение, когато е необходимо, се предприема дори от момента на раждането, когато е установена причината. Диагноза на заболяване може да се даде винаги. Иначе това, което може да направиш, вече го знаеш- повече активни контакти с хлапето, повече приказки и игри навън, по- малко страх от физическо нараняване и даване възможности за движение и работа за ръцете, краката, ума, устата и всичко останало!  Laughing
Да не сте прекарали рахит, останал несвоевременно открит?
Понятия и определения от типа на "небрежна" и "брежна" майка, особено дадени от хора, които не те познават, се надявам да не те интересуват наистина.
Заинтригува ме...Моя син прекара рахит които беше установен прекалено късно..но с много слънце и вит Д се оправи..Сега е на 2г и 10 месеца и казва само 10-тина думи...Има ли връзка рахита с късното проговаряне?


# 185
  • Мнения: 24 467
О, не знам. С късното прохождане съм чела, че има връзка, но точно рахит и късно проговаряне- не помня да съм чела за връзка. По- скоро свързвам късното проговаряне с по- ограничените движения и придобиване на определен опит по- късно от средната норма, ако рахитът е довел до такава последица. Но това си е мое тълкуване.

# 186
  • Мнения: 121
О, не знам. С късното прохождане съм чела, че има връзка, но точно рахит и късно проговаряне- не помня да съм чела за връзка. По- скоро свързвам късното проговаряне с по- ограничените движения и придобиване на определен опит по- късно от средната норма, ако рахитът е довел до такава последица. Но това си е мое тълкуване.

......въпреки рахита не сме имали проблеми-човека се катери тича много бързо и е супер подвижен даже бих казала хиперактивен защото не се спира за секунда ..Е..ако дават любимото му предаваня сяда и гледа 1 час..Но само тогава...И си говори на бебешки-аяяяяяяй..сочи и така сме..на почти 3..Предиатрите казаха  "малък е за логопед"..

# 187
  • София
  • Мнения: 9 517
Не е малък за логопед - заведи го  Peace

# 188
  • Мнения: 121
Не е малък за логопед - заведи го  Peace

Имаме час за 9-ти септември..Това е 2-ри опит-първия логопед заяви че не работи с деца под 3 години..Да види 2-рия какво ще каже...

# 189
  • Мнения: 24 467
О, не знам. С късното прохождане съм чела, че има връзка, но точно рахит и късно проговаряне- не помня да съм чела за връзка. По- скоро свързвам късното проговаряне с по- ограничените движения и придобиване на определен опит по- късно от средната норма, ако рахитът е довел до такава последица. Но това си е мое тълкуване.

......въпреки рахита не сме имали проблеми-човека се катери тича много бързо и е супер подвижен даже бих казала хиперактивен защото не се спира за секунда ..Е..ако дават любимото му предаваня сяда и гледа 1 час..Но само тогава...И си говори на бебешки-аяяяяяяй..сочи и така сме..на почти 3..Предиатрите казаха  "малък е за логопед"..


На 3 години не е никак рано, съвсем навреме е. Колкото по- рано се проработи по дефекта, толкова шансовете за изправянето му са по- добри.

# 190
  • София
  • Мнения: 7 242
Моят проблем е малко по-различен, извинявам се, че ще ползвам темата. Дъщеря ми е на 3 г. 2 м. Говори добре. Обаче отказва да говори в ДГ, която посещава с малки прекъсвания от м. май. Проблемът категорично не е в персонала. Отношението към нея е много добро и тя ходи с желание. Случвало се е да шепне на някои деца и то рядко. Предполагам, че първоначално мълчанието й е било от някакъв шок поради промяната (въпреки, че плака само първия ден и от тогава ходи с желание и участва в общите занимания). Но вече май се е превърнало в навик и ми се струва все по-малко вероятно да започне да говори. Още повече, че е голям инат, а явно е решила, че ще мълчи (понякога ми се струва, че за нея това е игра и ситуацията я забавлява). На въпросите ми защо, първо отговаряше "Говоря само с мама", "не ги познавам", а сега казва, че я "Мързи". Притеснявам се, най-вече как я приемат и как ще я приемат другите деца. Дали трябва да предприема нещо? Логопедите занимават ли се и с такива проблеми? Или може би да оставя нещата така, щом тя се чувства добре?

# 191
  • Мнения: 24 467
Големият ми син ми сви този номер в една ясла. Изтърпях го по- малко от месец и го спрях, очевидно той се чувстваше недобре /без значение как се държат персоналът и деца, на него не му бе добре/. Дори и да казва, че му е добре /аз не разчитам на верността на общи изводи, направени от малки деца/, липсата на говор за мен е някакъв показател, че това не е така. Прибрах си го у нас. След 3 месеца го пуснах директно в ДГ, но друга. Проговори си нормално с деца и учителки. Просто му допадна новото място.
Не твърдя, че при всяко дете е така, споделям нещо аналогично само. Четири месеца мълчание, специално за мен, са доста, ако иначе детето говори свободно. Честно казано не виждам какво ще свърши логопед в такава ситуация.

# 192
  • Мнения: 121
О, не знам. С късното прохождане съм чела, че има връзка, но точно рахит и късно проговаряне- не помня да съм чела за връзка. По- скоро свързвам късното проговаряне с по- ограничените движения и придобиване на определен опит по- късно от средната норма, ако рахитът е довел до такава последица. Но това си е мое тълкуване.

......въпреки рахита не сме имали проблеми-човека се катери тича много бързо и е супер подвижен даже бих казала хиперактивен защото не се спира за секунда ..Е..ако дават любимото му предаваня сяда и гледа 1 час..Но само тогава...И си говори на бебешки-аяяяяяяй..сочи и така сме..на почти 3..Предиатрите казаха  "малък е за логопед"..


На 3 години не е никак рано, съвсем навреме е. Колкото по- рано се проработи по дефекта, толкова шансовете за изправянето му са по- добри.
Задължително тръгваме по логопеди..При нас случаят е малко по-различен..нашия малък човек говори постоянно..Не спира да говори..измислил си е негови си думи и за всяко нещо си има негова дума..Яйцето е коко и само така си го нарича..За харана за която няма дума е амам и сочи..Ние започнахме да понаучаваме неговия речник и го рабзираме но това е неправилно...Не казва "не" казва "на"...Не кзва "тати" а казва "тита"...Изобщо мноооого объркващо...Аз не спирам да се притеснявам естествено колкото и да слушам за късно проговорили деца ....Искам да знам "ЗАЩО"???Каква е причината той да не може да говори..Аз го виждам че се мъчи милото но не може..а иска!

# 193
  • София
  • Мнения: 7 242
Judy, не е проблема в градината. Тя не говори и с възрастни освен с нас, бабите и дядовците си. Имаме например един семеен приятел, т.нар. от нея "бате Кало", когото тя много обича, винаги чака с нетърпение, постоянно го закача, не слиза от него... но не му говори. Доскоро това не ми правеше впечетление, т.к. с нас е много бъбрива, но вече започна малко да ме притеснява, т.к. говори отдавна и явно възприе това поведение като "нормално". Има и по-голяма кака и често я използва за "посредник", когато иска да каже нещо на някой извън семейството.
А логопеда, доколкото знам, не третира само проблеми с говора, но дали и това е в неговия резон...

# 194
  • Мнения: 24 467
Значи да приемем, че не говори с чужди хора по принцип?
А иначе правилно ли изговаря думите и звуковете? Построява ли правилни изречения, когато говори с вас?
Да не би да не става въобще въпрос за говорен дефект? Не е ли по- скоро въпрос за психолог, който да установи дали и какъв проблем има детето по принцип при общуване с външни /извън семейната му среда/ хора? Проблемите с общуването са по- скоро от неговия ресор, на психолога.
Аз бих опитала, детето не е толкова малко вече.
Логопедията се занимава предимно с нарушенията на речта и езика, гласовите наручения и нарушенията на гълтането (според най-новите тенденции), и разработва терапевтични методи за преодоляването им. Ако има проблем по- скоро в общуването и себеизразяването за мен, лично, специалистът е друг, не логопед.
Ще ти кажа откровено какво ме притеснява- заради клиента си един специалист би приел и би се опитал да диагностицира и нещо, в което не е специалист. Не всеки ще препрати проблемът до нужния такъв.


 ikea , на твое място и аз бих направила всичко възможно, за да установя причината.

# 195
  • София
  • Мнения: 7 242
Мерси, Judy. Да, по-скоро е за психолог. Но дали не е пресилено. Все си мисля, че е период. Но много дълго стана вече.... Объркващото за мен е, че не е плахо дете. Бих казала дори, че е смела, нахална, своенравна, шумна, обича да командва... не ми се връзва това мълчание. За възрастта си говори правилно.

# 196
  • Мнения: 121
 #Cussing out..оспамиха темата и всички спряха да пишат..
беше много неподходящо да се пише ТУК за дете което говори правилно за възрастта си но където си поиска.. #Cussing out
Тук пишат родители на деца които не искат изобщо да говорят... Confused
Моля родителите на говорещи деца да си поставят въпросите в правилните теми а не да карат другите родители да се чустват зле... #Cussing out #Cussing out

# 197
  • София
  • Мнения: 1 529
 Задължително се консултирайте с психолог и логопед. Ние го направихме на 3 годишна възраст на детето и след година упорита работа с логопед вече на 4 години започна да казва някои думи ,но не  говори още добре.
 А за еди кое си дете проговорило изведнъж на 5,6 или 7 години сме ги чували и ние....
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=434778.0

# 198
  • Мнения: 1 175
Не знам доколко ще те успокоя, но един мой братовчед проговори чак на 5. Много бяха притеснени всички, водиха го насам-натам, не знам дали откриха нещо. Но на 5 започна да говори "като дърто" - направо със смислени дълги изречения. Сега е на 10 и е много умно и приказливо момченце, говори като възрастен и може да те тури в малкия си джоб  Mr. Green

# 199
  • Мнения: 2 478
Икеа колко е голямо детето ти? Имам познато дете на 4г, което разменя сричките в думите, има си точна диагностика, но не я помня. Работи с логопед и вече има резултати. Имам и други познати с такова дете, но те отказват да видят проблема и чакат детето само да проговори правилно. Дано...

# 200
  • Мнения: 2 448
Абе недейте така наизуст с деца на познати, които проговорили от само себе си на 4, 5 , 6 години. Това " не говори "  така хвърлено отделно нищо не означава. Разбира се, че трябва да се проведат консултации със специалисти при проблем - логопед, психолог, невролог. То може да не говори, но да се види до колко разбира, дали има изоставане или изобщо някакво отклонение в развитието му като цяло, в поведението също. А не някоя майка като чуе един кое си дете така проговорило и да се успокоява, че и при тях проблема ще се реши от само себе си.

# 201
  • Мнения: 121
Икеа колко е голямо детето ти? Имам познато дете на 4г, което разменя сричките в думите, има си точна диагностика, но не я помня. Работи с логопед и вече има резултати. Имам и други познати с такова дете, но те отказват да видят проблема и чакат детето само да проговори правилно. Дано...

На почти 3..И имаме 20 думи в речника от които 10 ясни и разбираеми..Останалото е на "китайски"....
Той обръщра сричките само на някои думи но категорично отказва да ги каже правилно...Иска но не може...Търсим причината...

# 202
  • Мнения: 24 467
Ходихте ли на специалист? Нали се канехте. Ако да- какво стана, той какво ви каза?

Иначе Лекси предварително се извини, че ще ползва темата, за да пита нещо. Човек може съвсем логично да се запита дали е налице логопедичен проблем при неговорене, нейното се оказа избирателно.

# 203
  • Мнения: 121
Ходихме на логопед..Много внимателна жена..Каза че първите 3 пъти само ще си играе с детето и ще наблюдава реакциите му и начина на игра...И тогава ще реши дали проблема е само логопедичан или има нужда да се види и от друг специалист..Утре сме за 2-ри път...Предложиха ни да го запишат в групови логопедични занимания но се чака много за място в групите..това е за сега..нова дума в речника нямаме..Всичко си е нананана и ай ай ай ай ай...Това е !

# 204
  • Мнения: 307
Здравейте!
Благодаря на всички, които са писали.

Не съм влизала отдавна в сайта и затова не съм разказала какво стана после.

В крайна сметка синът ми проговори. Той не че не говореше и преди това, но беше на някакъв неразбираем негов си език. Но тръгна на градина и там постепенно започна да говори на български /това стана към три годинки и малко/. Grinning Даже вече не му се затваря устата, като започне от сутринта та чак докато заспи.  Simple Smile С памперса също нямаше проблем, махнах му го лесно, просто беше дошъл момента.  Слава Богу не забелязвам някакви проблеми със забавяне на развитието, много умно дете е даже, но явно всяко дете си се развива различно /не съм специалист, а и това се отнася за моето дете/.

Общи условия

Активация на акаунт