Йорданка Фандъкова отговаря на вашите въпроси

  • 4 745
  • 95
  •   1
Отговори
# 45
Цитат
КОЕ НАЛОЖИ неспазването на вашия мораториум (На Столична Община) за непродължаване на договорите с Частни Детски градини, настанени в сградите на Общински Детски Градини, които вече са изтекли?
Говоря конкретно за Частно училище ЕСПА в кв. Младост1.
Договора на въпросното частно училище изтече през 2008г и е продължено (ОТ КОГО?) до 2013г.
Обяснение от рода на "И там учат деца " не е сериозно. Говорим за частно училище , което е знаело за вашия мораториум и за периода 2006-2008 е можело спокойно да си построи собствена сграда (още повече, че Общината му е предоставила подходящ терен за целта в Панчарево)..
Защо се толерира въпросното Частно училище за сметка на обикновените деца от квартал Младост, който е един от най-натоварените квартали (откъм липса на достатъчно места в ДГ в целия град) ?

На частно училище ЕСПА с решение на Столичен общински съвет е предоставен терен за безвъземздно право на строеж. След построяване на сградата частно училище ЕСПА ще освободи заеманите помещения в сградата на бивше ОДЗ 25 през 2010 година.

Последна редакция: вт, 28 апр 2009, 14:57 от Yordanka_Fandakova

# 46
  • Мнения: 2 280
6. За задължителността..
Г-жа Фандъкова, Общината има официален ангажимент да осигури налични места за 50% от децата в яслена възраст , които ЖИВЕЯТ на територията на София (а не от тия, които желаят да посещават ДЯ)..
Аз не виждам как точно можете да кажете, че сте осигурили прием за тия деца (дори само за родените в София), след като по данни  от Вас самата през 2007 г. в София са родени  14 792 деца..
Това означава, че за учебната 2009/2010г ОБЩО приетите деца в ДЯ в София (САМО за родените тук деца) би трябвало да са около 7 400 деца..
През 2008/2009 г са приети по данни от ИСОДГ - 1117 деца набор 2007
През 2009/2010г се очаква по ваши данни да се приемт - 980 деца набор 2007
...........
Общо 2100 деца..
В 27 чисти ясли също има приети ..- приемам,че 50 деца х 27 ДЯ = 1350 деца набор 2007 (понеже там има и набор 2006 и набор 2008)
..
т.е..общо 3500 деца от набор 2007 ВЕРОЯТНО ще са приети общо..
Какво правим с останалите 4000 деца от този набор САМО от родените в София?..За механичния прираст хич и няма да питам..Там е ясно,че "зимата пак ни изненада"...и Общината така и не е разбрала,че в тия блокове дето се настроиха последните 3-4г ще се нанесат семейства и..О, ужас!!!, някой от тях дори ще имат деца..
Въпроса ми е за набор 2007...КАК точно можете да твърдите, че ще удовлетворите нуждите на този набор...дори само за ДЯ... За ДГ - 11 100 места хич няма и да питам как точно ще построите за една година толкова Дг, че само от този набор да приемете ОЩЕ 7 600 деца през 2010/2011г.. САМО от набор 2007)
...
Ситуацията с набор 2008г е още по-трагична..
..
А тази година е годината на набор 2006, където проблема също не е решен и..не виждам изгледи..
Та...в първия Ви пост, нещата лично на мен ми звучат доста.....пожелателно..
Искрено ще съм щастлива това,което казвам аз да е грешно, а това, което твърдите Вие да е истината.. Peace

# 47
  • София
  • Мнения: 8 932
5. От ИСОДГ преди да публикиват новия регламент за прием през 2009г, публикуваха списък с над 700 СВОБОДНИ МЕСТА за набори 2002, 2003, 2004 и 2005 в различни детски градини в София.
В същото време, има ОГРОМНИ ОПАШКИ пред ВСИЧКИ ДГ..
КАК се допуска това?
Няма ли механизъм, който да позволява на директорките да прехвърлят деца от един набор в друг СЪС СЪГЛАСИЕТО НА РОДИТЕЛИТЕ ИМ, естествено, така,че да могат да приемат деца от наборите в които има по-голям недостиг на места?
..
Ако мислите, че не е възможно, ще опитам да ви подскажа как може да стане това, при добро желание..от страна на директорките ..все пак..700 свободни места са почти толкова, колкото е очаквания прием за целия набор 2008 тази година..
Във връзка с този въпрос имам следното предложение. Много деца от предучилищната група напускат ДЗ след приключване на учебната година, т.е. на 24 май, по собствено желание. Казвам го от личен опит, миналата година синът ми беше такава група. Не може ли на тяхно място да се приемат деца 1 група, които иначе биха чакали до септември? Така хем ще се улесни адаптацията, хем ще се помогне на семействата с по-малки деца, навършили необходимата възраст в началото на годината.

# 48
  • Мнения: 2 280

На частно училище ЕСПА с решение на Столичен общински съвет е предоставен терен за безвъземздно право на строеж. След построяване на сградата частно училище ЕСПА ще освободи заеманите помещения в сградата на бивше ОДЗ 25.

През 2013г...
Ако трябва да сме точни..
Вместо през 2008г..
ЗАЩО?
Вашия мораториум, забранява тъкмо удължаването на срока на ползване..(Вие самата се похвалихте,че 5 частни ДГ са принудени предсрочно да освободят сградите, които ползват, собственост на Общината. )ЗАЩО правилата не важат за ЕСПА?

цитат от вашия отговор до родителите:

"От 2006 година е спряна замяната на публична общинска собственост с предназначение за детски градини, като последният случай за замяна на двора на ОДЗ № 81, район „Възраждане” срещу жилища – собственост на фирмата-наемател е спрян с намесата на кмета на Столична община. До момента няма подновени договори за отдаване на помещения под наем в детски заведения.
От 2007 година съществува мораториум върху отдаване на помещения под наем в детски градини. През периода 2006-2008 година са освободени 11 помещения, отдадени под наем на частни образователни структури, като след извършване на ремонтни дейности на стойност 220 000 се разкриха 11 нови групи с 300 деца. Администрацията на Столична община потърси начин и за предсрочно прекратяване на договорите с наемателите на помещения в детските градини."




Последна редакция: вт, 28 апр 2009, 15:01 от *щурчо*

# 49
  • гр.София
  • Мнения: 4 156
Месечната издръжка на дете в детска градина се осъществява, както от държавата, така и от общината.
Въз основа на единни разходни стандарти, определени от държавата с решение на МС, на едно дете се полага 1480 лв.
Допълнително за финансиране на местни дейности в бюджета на Столична община на едно дете от 1 до 5-годишна възраст е определен разер от 800 лв, а за дете на 6-годишна възраст - 600 лв.


 Благодаря за отговора. Не очаквах подобни цифри.
 Във форума се споменаваше неведнъж сумата 1 000 лв за дете, годишно.
 Тази месечна сума постъпва ли в градината, ако детето е болно и има отсъствия?
 Предполагам,че не.
 В същото време ток, отопление и др.  и заплатите си вървят.

 Относно терени и сгради за градини.
 Зад сградата на община Люлин има детска градина, в която в момента се помещават социалните, данъчни, издават се карти за градски транспорт.
 Какви са плановете за тази градина?

# 50
  • София
  • Мнения: 316
На южната страна на бл. 114 ж.к. Илинден (карето между бул. Тодор Александров, бул. Стамболийски, К.Величков и Вардар) има терен, който е предвиден за детска градина. Все още ли е така (предполагам, че ДА - на фона на тази криза надали е променено) и кога ще се реализира? Във въпросното каре няма нито една детска градина, а терена си пустее.
Моля да ми отговорите
Благодаря

Моля да ми отговорите

# 51
  • Мнения: 7 947
аз имам един въпрос - доколкото стана ясно - на София й трябват около 40 нови детски заведения - има ли терени за всички, предвиден ли е строежа на всички?

# 52
Цитат
Какво пречи на Столична Община да си премести общинските структури от съществуващите сгради на вече "Бивши"  ДГ, в които са разположени?
Визирам конкретно ДГ в Младост1 в която до декември 2008г бяха  разположени НАП и Данъчна Служба Младост. Те се изнесоха от там, но сега се говори,че там, ще се премести "Социални грижи" , които се помещават в друга такава сграда на вече бивша ДГ в Младост 2 (на която в момента тече ремонт и се очаква половината от нея да се възстанови като ДГ по предназначение..В останалата половина е настанен Дневен център за деца и младежи с увреждания)
Реално..от 2 ДГ, се очаква да бъде "възстановена" половин..

Мисля,че е срамота, да не се ползват тия сгради по предназначение, още повече че всички знаем какви сериозни изисквания има към строителството на сгради конкретно за ДГ (докато за административните поделеия на Общината НЯМА такива изисквания). В крайна сметка, тия сгради са строени целево, отговарят на всички изисквания за местоположение, двор, етажност, осветеност и..каквото се сетите и за мен като човек (дори не като родител) е непонятно, как може да се разхищава готова база за други цели. Още повече, че тия сгради с един ремонт могат относително бързо и по-евтино да бъдат въведени в експлоатация..
Какво е обяснението, което Вие можете да дадете на нас като родители?

С решение на Столичен общински съвет службите, обитавали помещания в бивше ОДЗ 39, са преместени в бивше ОДЗ 29.
С това се цели да бъде освободена сградата на бивше ОДЗ 39. Осигурени са финасови средства за ремонт и преустройство на помещенията и до края на 2009 година се очаква да отвори врати нова детска градина със седем групи, в т.ч. две яслени и пет градински, общо с 200 места.

# 53
Цитат
КОЕ НАЛОЖИ неспазването на вашия мораториум (На Столична Община) за непродължаване на договорите с Частни Детски градини, настанени в сградите на Общински Детски Градини, които вече са изтекли?
Говоря конкретно за Частно училище ЕСПА в кв. Младост1.
Договора на въпросното частно училище изтече през 2008г и е продължено (ОТ КОГО?) до 2013г.
Обяснение от рода на "И там учат деца " не е сериозно. Говорим за частно училище , което е знаело за вашия мораториум и за периода 2006-2008 е можело спокойно да си построи собствена сграда (още повече, че Общината му е предоставила подходящ терен за целта в Панчарево)..
Защо се толерира въпросното Частно училище за сметка на обикновените деца от квартал Младост, който е един от най-натоварените квартали (откъм липса на достатъчно места в ДГ в целия град) ?

На частно училище ЕСПА с решение на Столичен общински съвет е предоставен терен за безвъземздно право на строеж. След построяване на сградата частно училище ЕСПА ще освободи заеманите помещения в сградата на бивше ОДЗ 25.

Бихте ли дали подробности относно условията на които трябва да отговаря една организация, за да кандидатства и получи безвъздмездно право за строеж върху общински имот.
Сигурен съм, че подобна отсъпка от Ваша страна би мотивирала много строителни предприемачи да се включат в разрешаването на този социален проблем на града.

# 54
  • Мнения: 7 947
Аз не случайно питам -предвидени ли са терени за нужния брой нови сгради, за всичките 40,  или за тях няма място, но за строеж на частно заведение веднага се е намерило?

# 55
  • София
  • Мнения: 8 932
Месечната издръжка на дете в детска градина се осъществява, както от държавата, така и от общината.
Въз основа на единни разходни стандарти, определени от държавата с решение на МС, на едно дете се полага 1480 лв.
Допълнително за финансиране на местни дейности в бюджета на Столична община на едно дете от 1 до 5-годишна възраст е определен разер от 800 лв, а за дете на 6-годишна възраст - 600 лв.


 Благодаря за отговора. Не очаквах подобни цифри.
 Във форума се споменаваше неведнъж сумата 1 000 лв за дете, годишно.
 Тази месечна сума постъпва ли в градината, ако детето е болно и има отсъствия?
 Предполагам,че не.
 В същото време ток, отопление и др.  и заплатите си вървят.

 
Бланк, мисля че и сумата 1480 е годишна, не месечна, така че не е много повече от 1000 лв. Нека госпожа Фандъкова ме поправи ако греша.

# 56
Цитат
ЗАЩО правилата не важат за ЕСПА?

Ние сме намерили решение чрез предоставяне на терен за частно училище ЕСПА.
Децата в частните училища са също децата на София и те са част от образователната система.

# 57
  • София
  • Мнения: 316
На южната страна на бл. 114 ж.к. Илинден (карето между бул. Тодор Александров, бул. Стамболийски, К.Величков и Вардар) има терен, който е предвиден за детска градина. Все още ли е така (предполагам, че ДА - на фона на тази криза надали е променено) и кога ще се реализира? Във въпросното каре няма нито една детска градина, а терена си пустее.
Моля да ми отговорите
Благодаря

моля отговорете ми за този терен

# 58
  • Мнения: 155
Да попитам Г-жа Фандъкова, тъй като община Средец, е с най малко ДЗ / за цялата община 1 ОДЗ и 3 ЦДГ/. Имали, вероятно някъде да бъде изградена нова ДЗ? Също така на ул. "Тича" има една стара ДЯ / в момента там е детската кухня , библиотека и курсове по музика /, не може ли да се ремонтира и да се използва също? Моля, Ви да коментирате. Също така преди години и ул. Шипка точно до Испанското посолството и срещу 38 ОУ у-ще имаше също ДЗ, но мисля че се реституирана, но не може ли да се откупи или да се обезщетени собствениците по някакъв начин. Също така имам едно предложение в парка / бившата зоологическа градина/, срещу БФС има заведение, да бъде построена нова градина. Все пак терена е общински!

# 59
Цитат
На южната страна на бл. 114 ж.к. Илинден (карето между бул. Тодор Александров, бул. Стамболийски, К.Величков и Вардар) има терен, който е предвиден за детска градина. Все още ли е така (предполагам, че ДА - на фона на тази криза надали е променено) и кога ще се реализира? Във въпросното каре няма нито една детска градина, а терена си пустее.

Поставеният от Вас въпрос е от компетентността на кмета на район Илинден.

Отново бих желала да напомня, че изготвянето на картата от Главния архитект на София е именно в тази връзка - да стане ясно къде съществуват свободни терени с предназначение "за детски градини".

Общи условия

Активация на акаунт