Въпрос за акт за раждане

  • 24 421
  • 76
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 172
Самия документ е на цветна хартия, оригинален е, но най-отгоре в дясто пише "дубликат".

 Embarassed, трябва и моето удостоверение да видя, че е дубликат...

да му се не видят дубликатите, объркаха ми живота Thinking

# 61
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Преди години когато с една наша роднина (юрист с опит в делата за осиновяване) пишехме молбата за съда за делото на Ваньо тя каза, че е много важно в молбата да бъде изрично упоменато че искаме съдът да постанови да бъде издаден нов акт за раждане с новите данни. При делото за Бени молбата я писаха юристи към РДСП и пак имаше същото изречение.
Не знам дали това има значение, но докато ви четях просто изплува от спомените ми.

# 62
  • Мнения: 3 715
Чл. 101. (2) Съдът постановява да се състави нов акт за раждане, в който осиновителят се вписва като родител. Актът се съставя от длъжностното лице по гражданското състояние в общината, кметството или района по постоянния адрес на осиновителя, а когато осиновителите са двама - по адреса, посочен в съдебното решение.

Щом актът за раждане е нов, значи и удостоверението е ново, с нова информация и не е дупликат. Ама това е моята лаишка логика, не съм юрист все пак.

# 63
  • Мнения: 1 325
Да, удостоверението за раждане е ново, естествено, с новите данни, така както постанови съда. Защо пише дубликат, не знам.

# 64
  • Мнения: 847
(изтривам се, щото не съм била права ... голяма бяла птица съм днес  явно Simple Smile не искам да подведа някой.)
аз по повод актовете и удостоверенията за раждане едно друго ме ядосва ... в удостоверението за раждане преди осиновяването беше отбелязан и часът на раждане, в новите бланки има предвидено място за това. а сега в новото удостоверение, сигурно съответно и в акта за раждане, това поле не е запълнено. ядосва ме, щото липсва информация, която детето да си чете само, сега трябва да ми се довери един вид Simple Smile
та тази разлика, наред с датата на издаване, обичайно доста последваща раждането, реално отличават удостоверенията на осиновените деца, иначе уж привидно едни и същи с другите, каквато е идеята на закона.

Последна редакция: пн, 02 ное 2009, 21:28 от marrymaroon

# 65
  • Мнения: 2 172
...
 в удостоверението за раждане преди осиновяването беше отбелязан и часът на раждане, в новите бланки има предвидено място за това. а сега в новото удостоверение, сигурно съответно и в акта за раждане, това поле не е запълнено. ядосва ме, щото липсва информация, която детето да си чете само, сега трябва да ми се довери един вид Simple Smile
...

 Късметлии сте, че го знаете поне... в нашето удостоверение го няма, нито преди, нито сега, часът на раждане, специално питах в дома, нямали го...
На малката също го няма, добре , че мернах някакъв документ в родилното, на който го бяха записали.Та тя го знае само от мен.

А дали все пак в акта го има? Говоря за неща отпреди две десетилетия почти.

# 66
  • Мнения: 3 715
В първото удостоверение на дребния пише часът на раждане, във второто не са го отбелязали. При нас никъде не пише "дупликат", та затова се озадачих.

# 67
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
след представянето на съдебното решение съставят нов акт за раждане и въз основа на този нов акт за раждане издават съответно ново удостоверение за раждане, на бланката на което (то си е утвърден образец, разбира се) пише "дупликат".

На удостоверенията и на двете ми деца горе вдясно пише "оригинал".

Колкото до часа на раждане - на моите удостоверения няма специална графа за това. Може би в Акта има, ама аз него не съм го виждала.

Виждала съм оригинално Удостоверение за раждане, издадено в Ню Йорк преди 53 години. Там наистина имаше упоменат в специална графа точният час и минути на раждане.

Последна редакция: пн, 02 ное 2009, 19:58 от Gankata

# 68
  • Мнения: 847
пфу, верно, пише и на мойто оригинал, ама кой да чете ... като си мисли, че знае Simple Smile
вадих и второ удостоверение по-късно, ама него го нямам в момента да видя на него какво пише ... е те там вече трябва да е дубликат Simple Smile
извинявайте!
както и да е, това е само удостоверение и могат да се вадят много, по всяко време, няма съществено значение, ако има разлика в практиката на отделните общини, а и тя се променя.
а за часа, сега като погледнах специално, излиза, че бланката след осиновяването е различна, щото поле за час няма, а бланката преди осиновяването имаше, ясно си спомням, и си беше попълнено ... кога какви точно бланки ползват, за мен остава неясно ... уж са еднакви на пръв поглед, ама май не са съвсем ...

# 69
  • София
  • Мнения: 9 517
Момичета, явно са сменили бланките тези години, понеже нито на големия, нито на малката в бланката има отбелязан час на раждане. Часът на раждане на ситната го имам в епикризата, с която е изписана, часът на големия би си останал една голяма загадка, ако не си бях взела копие от документите по делото.
А иначе и двете удостоверения са оригинал. Оригиналът е един, всяко следващо, което ще вадите ще бъде дубликат и така ще пише на него (знам, понеже на мен ми се наложи да си вадя, а после си намерих оригиналното).

# 70
  • Мнения: 1
Здравейте а мога ли да ви попитам въпрос различен от темата но пак за АКТ когато си загубим акт за раждане какво правим може ли пак да се издаде нов и струва ли някакво пари и към кой да се обърнем за да ни изкара съответно нов акт?  Cry Cry Sad Sad

# 71
  • Западен парк
  • Мнения: 395
Кану, не се притеснявай. Най-вероятно си загубила Удостоверение за раждане, а не Акт за раждане. Акта се съхранява в ГРАО-то по месторождение и въз основа на него ще ти издадат дубликат на удостоверението. Иди в общината, където си родена и там ще ти кажат какво точно ти трябва за ново удостоверение. Успех с общинската администрация!

# 72
  • Мнения: 63
Взех,че се зачетох и аз по темата.На нас пък ни четоха по диагонал документите. Не съм виждала стария акт ,нито удостоверението.За час да не говорим - децата ги писаха,че са родени на село,понеже сме с такъв постоянен адрес и ми обясниха,че съм можела да им кажа ,че са родени в къщи-те сега много майки си ги раждали в къщи/иначе и идеи имат/ Дребните  знаят,че не съм ги родила аз,а аз ще им обяснявам ,че е станало в къщи. newsm78Само,че тогава нямах сили да се боря със системата-за после аз знам,че ще им кажа истината,ама как ще се почувстват те.Сега гледах -удостоверението е оригинал и казаха,че това е единствения оригинал и ако го изгубим всяко друго удостоверение вече ще е дубликат.а удостоверението е издадено въз основана акт 1 и 2  от една и съща дата съответно за двамата.Явно са издали нови актове за раждане ,които са в ГРАО.

# 73
  • Някъде в България
  • Мнения: 1 036
Здравейте на всички! Пиша ви много притеснена и се надявам някой с юридическо образование да ми се притече на помощ! В нашето ГРАО не искат да издадат акт за раждане на дъщеря ми, защото нещо в Решението на съда било сбъркано. Аз четох, четох, сверявах имена точки от закони и т.н. и установих, че наистина е сбъркан моя постоянен адрес/още не съм си сменила личната карта, а когато делото влезе в съда още не ги сменяха/. Още когато ни четоха решението, ние обърнахме внимание на тази грешка и тогава го поправиха, но как после пак е останало старото... Възможно ли е да се променя влязло в сила решение, защото тия умници от ГРАО ми казаха, че са пратили искане за промяна на решението. Не е ли в право само административния съд да променя такива решения. Вярно е, че грешката е техническа, но....ужасена съм!!! Днес отивам в Общината и ще питам юриста им как стоят нещата точно. После пак ще пиша. Страхувам се за дъщеря си Cry Могат ли да ми я отнемат при положение, че сме предоставили всичко необходимо...Ох, сигурно е много тъп въпрос, но вече напълно изперках... #Crazy

# 74
  • Мнения: 262
Здравей Ели, аз също съм със стара лк, вече не живея на адреса който е на лк, но не съм я сменила въпреки че изтече март месец. Моята мома на 26ти ще я взимам, дно няма проблеми
Неможах да разбера точно какъв е проблема при теб.  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт