Отвлякъл е детето й!

  • 10 396
  • 104
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 116
Здравейте!
Пускам темата от името на моя приятелка, която се нуждае от помощ и не знае как да постъпи.
Тя живее в Испания с мъжа и детето си. От миналата година са разделени с мъжа й, детето живее при нея, развода е в ход, но върви бавно и все още нямат развод.
Той от време на време е взимал детето за по ден- два. Но последния път - преди 20 дни - го взима и не го връща. От тогава майката е чувала няколко пъти детето си по скайп, не й казват къде са, но тя е почти сигурна, че са в БГ и бащата се опитва да прехвърли делото за развод тук и да й отнеме родителките права.
Въпросният мъж е агресивен на моменти и лично за мен не е особенно психически стабилен.
Тя е подала жалба в Испания. Но не знае от тук нататък какво да прави.
Пускам темата за улеснение на приятелката ми, тя сигурно ще се включи като гост, ако не успее да се регистрира.
Моля, адвокати или други хора, минали през подобни проблеми да дадат съвет.

# 1
  • Мнения: 2 011
Как биха напуснали страната само  с един родител???
Щом са в развод и не са изяснени срещите ( привременни мерки) ......не може да се  счита за отвлечено детето.
Сигурна ли  е майката , че детето е наистина в БГ??
 Shocked

# 2
  • Мнения: 4 116
Няма как да е сигурна, но детето е споменало нещо за Бг, след което е било прекъснато от бащата и повече не са се обаждали по скайп.
Паспорта на детето  явно е бил в бащата.
Предполагам, че Ани ще се включи след малко.

# 3
  • Мнения: 910
Аз доколкото знам е трудно да напуснеш България без съгласието на другия родител, а да влезеш в България май не е проблем.
А що се отнася до това че нямат в развод, тук в България при това положение по-силния физически печели. Аз имах подобен проблем и адвокатката ми каза че на този етап имаме еднакви права. Аз мога да си взема децата примерно от някоя детска площадка ако ги видя че си играят.Т.е. и аз да си ги отвлека

# 4
  • Мнения: 2 011
Аз пък знам, че когато детето е само с единия родител при напускане на страната се иска нотариално заверено разрешение на липсващия родител.... newsm78
А в процеса на развод , както казах по-горе и при липса на привременни мерки докато трае разводът не може да се говори за отвличне !
Уиуи ....това пак не е отвличане .... имате еднакви родителски права!!!

# 5
  • Мнения: 910
Цитат
Уиуи ....това пак не е отвличане .... имате еднакви родителски права!!!

Точно това казах
Цитат
Аз имах подобен проблем и адвокатката ми каза че на този етап имаме еднакви права.
Но да отида да си го взема от детската площадка без дакажа на никой за мен си е чисто отвличане
Цитат
когато детето е само с единия родител при напускане на страната се иска нотариално заверено разрешение на липсващия родител....
Да, при напускане на страната, но на България

# 6
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Не е проблем да напусне Испания с детето без нейно разрешение. Няма закон, който да го спре. Трябвало е да се обади преди това в полицията, че има опасения, че детето ще бъде изведено от страната без нейно разрешение, както и да прибере паспорта му.
Другото което може да направи е да докаже връзката на детето с Испания (ако е родено там, ако ходи на училище) и да наблегне на псих.травми, които ще му причини това рязко откъсване от средата му. Ако са в процес на развод, би трябвало да има някакъв режим на виждане с детето до излизане на решението и докато не се разбере на кого се дават правата. В този смисъл той го е нарушил.
Може да подаде сигнал в полицията, че детето е отвлечено от бащата (въпреки, че е трябвало да го направи още когато не я е върнал когато е трябвало), да сигнализира в съда, където се води бракоразводното дело (ако й присъдят правата, бг съд е длъжен да уважи решението на испанския). Това отвличане само ще наклони нещата в нейна полза. Още повече, че тя де факто не знае къде е детето, ако трябва - да драматизира малко и да каже, че обажданията може да са запис, а да не се знае какво е станало с детето. Да задейства всички възможни органи.
Не знам дали може да се прехвърли делото за развод в България  Thinking, има си спогодби за ЕС и не знам дали може едновременно от две съдилища в евр.страни да се води дело за развод на едно и също семейство.
Да се посъветва с адвокат с опит в международното право.
Дано съм помогнала.

# 7
  • Мнения: 7 325
Това което ще споделя е малко в страни от темата но мисля че е важно. Днес бях на дело ( искам детето ми да пътува и живее с мен в чужбина без да се моля на създателя му за пълномощно ) и съдийката каза, много скоро няма да се изисква такова а децата ще пътуват свободно в Европа само с единия родител. Скоро щяло да бъде прието решението.
По темата - детето може да влезе в България с единия родител, но не може да излезе. Много е възможно бащата да се е усетил че едно такова дело в Испания ще му излезе доста солено и поради тази причина да иска да го мести в Бг ( страната на абсурдите )

# 8
  • Мнения: 2 851
Здравейте!
Пускам темата от името на моя приятелка, която се нуждае от помощ и не знае как да постъпи.
Тя живее в Испания с мъжа и детето си. От миналата година са разделени с мъжа й, детето живее при нея, развода е в ход, но върви бавно и все още нямат развод.
Той от време на време е взимал детето за по ден- два. Но последния път - преди 20 дни - го взима и не го връща. От тогава майката е чувала няколко пъти детето си по скайп, не й казват къде са, но тя е почти сигурна, че са в БГ и бащата се опитва да прехвърли делото за развод тук и да й отнеме родителките права.
Въпросният мъж е агресивен на моменти и лично за мен не е особенно психически стабилен.
Тя е подала жалба в Испания. Но не знае от тук нататък какво да прави.
Пускам темата за улеснение на приятелката ми, тя сигурно ще се включи като гост, ако не успее да се регистрира.
Моля, адвокати или други хора, минали през подобни проблеми да дадат съвет.


Ted_cat ,

Предполагам, че твоята приятелка е подала жалба, че детето е отвлечено от бащата и че жалбата е изготвена от испанският й адвокат. Жалбата е подадена по Регламент Брюксел ІІ или по Хагската конвенция за гражданските аспекти на международно отвличане на дете от родител (?). Пуснала е и жалба до испанската полиция, че детето е отвлечено от бащата /взето и невърнато/(?).

Как не се усетила твоята приятелка да подаде жалба в полицията, че има вероятност детето да бъде отвлечено защото е в развод...паспорта се прибира от полицията, пуска се информация със снимка и данните на детето до всички ГКПП на Шенгеското пространство...

Твоята приятелка може да поиска информация-справка от полицията/Главна дирекция гранична полиция относно последното влизане/излизане на детето в/от България.

Предполагам, че твоята приятелка е поискала привременни мерки, детето да живее при нея докато тече процедурата по развода.

Детето живее постоянно в Испания и испанския съд е компетентен да се произнесе относно упражняването на родителските права....в момента тече и развод в Испания. Твоята приятелка да се свърже и с български адвокат за да се пресекат "опитите" за "паралелен" развод в България.

Какво са й обяснили от испанската полиция?

Има мрежа от неправителствени организация, работещи по въпросите на международните отвличания на деца от родител. Може да потърси в интернет такива испански организации.

Много неприятна ситуация. Дано детето не е в силна уплаха и стрес.

Това което ще споделя е малко в страни от темата но мисля че е важно. Днес бях на дело ( искам детето ми да пътува и живее с мен в чужбина без да се моля на създателя му за пълномощно ) и съдийката каза, много скоро няма да се изисква такова а децата ще пътуват свободно в Европа само с единия родител. Скоро щяло да бъде прието решението.
По темата - детето може да влезе в България с единия родител, но не може да излезе. Много е възможно бащата да се е усетил че едно такова дело в Испания ще му излезе доста солено и поради тази причина да иска да го мести в Бг ( страната на абсурдите )

Наистина децата ще могат да пътуват само с единия от родителите си извън България в ЕС и се надявам това да е възможно най-скоро (най-късно март 2011г., както е планирано да влезем в Шенген...).
Надявам се също, че в скоро време делата относно промяна на местоживеенето на децата извън България ще се разглеждат от съда по ускорена процедура.

# 9
  • Мнения: 2 851
Аз пък знам, че когато детето е само с единия родител при напускане на страната се иска нотариално заверено разрешение на липсващия родител.... newsm78
А в процеса на развод , както казах по-горе и при липса на привременни мерки докато трае разводът не може да се говори за отвличне !
Уиуи ....това пак не е отвличане .... имате еднакви родителски права!!!

При напускане на територията на Испания не се изисква съгласие от другия родител. Когато променяш обичайното местопребиваване на детето от една държава в друга, т.е. променя се местоживеенето на детето в друга държава без съгласието на другия родител и без съдебно решение (независимо дали родителите са в брак, без брак, разделени, разведени) или детето се задържа в същата страна/друга страна извън определено време за контакт е отвличане.

Ако бащата наистина е завел детето в България и не информира за това майката, не дава на детето да се обажда по телефона, не дава на детето да каже къде е, прави опити да стартира развод в България....очевидно не става въпрос за разходка до България...

Относно родителските права: и по време и след развода родителите имат равни права по закон. Напрактика, за съжаление често се получава единият от родителите да има по-големи задължения и отговорности към детето.



# 10
  • Германия
  • Мнения: 240
........
Точно защото по света е бъкано с подобни случаи на отвличания, винаги съм била твърдо за декларацията, подписана от двамата родители , при излизане на детето от страната. Tired
Дано да ѝ върне скоро детенцето  Praynig

Последна редакция: ср, 05 авг 2009, 19:51 от Flocke

# 11
  • Мнения: 2 851
Точно защото по света е бъкано с подобни случаи на отвличания, винаги съм била твърдо за декларацията, подписана от двамата родители , при излизане на детето от страната. Tired
Дано да ѝ върне скоро детенцето  Praynig

Flocke,

Въпросната "декларация" не предотвратява родителските отвличания и не е превантивно "средство". За това има други механизми - Регламент Брюксел ІІ, Хагска конвенция, жалба до полицията...

Представи си следната ситуация: дете, майка и баща живеят в Германия. Родителите се развеждат. Детето остава за отглеждане и възпитание при майката. Бащата е с право на контакт. В един момент майката решава, че ще живее в Белгия. Качва детето на колата и заминава за Белгия. Преминава германско-белгийската "граница" със сто километра в час и съответно няма на кой да я покаже въпросната декларация за пътуване на детето от Германия в Белгия и добре, че е така.
Отива в общината в Белгия за да регистрира себе си и детето, че ще живеят в Белгия. Тогава и поискват декларация-съгласие от бащата на детето, че той е съгласен детето да живее в Белгия или й поискват съдебно решение, заместващо неговото съгласие. В противен случай отказват да регистрират детето. Дават тримесечен срок за да бъде представена декларация-съгласие от бащата или съд.решение. Детето получава временна регистрация. Също така искат и съд.решение от развода, от което се вижда, че тя упражнява род.права.

Разбира се е възможна и обратната ситуация. Бащата взема детето и отива да живее с него в Холандия...

Миналото лято имаше един случай по новините: майката и бащата са разведени. Детето живее с майката във Франция. Бащата взема дъщеря си лятото за 2 или 3 седмици. Дотук всичко е ок, ама забравя да я върне на време (след изтичане на времето му за контакт). Майката подава жалба в полицията...Европол се задейства... открили бащата и дъщерята (на 5-6г.) в Андора... обикаляли из Европа с колата 2 месеца.

Въпросната декларация-съгласие от двамата родители, които се изисква в България и се сочи като средство за борба с трафика на деца и на предотвратяване на родителските отвличания, показва само безсилие и невъзможност за справяне с тези проблеми.
Това предизвиква и редица проблеми с краткосрочните пътувания на деца на разведени/разделени родители извън България и нарушава техните права.
По темата е писано много във форума... можеш да прегледаш хисторито ми... в няколко теми са дискутирани различните аспекти на проблема...






Последна редакция: ср, 05 авг 2009, 20:49 от zon

# 12
  • Германия
  • Мнения: 240
Права си, в границите на Европейския Съюз нещата са що- годе регламентирани. Но само до там, представи си че детето бъде завлечено нейде из арабските държави, например, или в Африка. Чела съм за доста такива случаи и, повярвай ми, ако ти се случи си е кауза пердута да си видиш  детето отново.

Въпросната декларация-съгласие от двамата родители, които се изисква в България и се сочи като средство за борба с трафика на деца и на предотвратяване на родителските отвличания, показва само безсилие и невъзможност за справяне с тези проблеми.

Там е работата, че безсилието и невъзможността за справяне с проблема не късаят само България, а са в световен мащаб и ще отнеме страшно много години, докато се намери решение, ако въобще се намери такова.
Права си, че решението с декларацията не е перфектно, аз самата, като дете на разведени родители, съм страдала от липсата на такава, но след хорър историите за отвлечени деца, които съм чела, ми се струва, че това е по-малкото зло   Peace

# 13
  • Мнения: 2 851
Права си, в границите на Европейския Съюз нещата са що- годе регламентирани. Но само до там, представи си че детето бъде завлечено нейде из арабските държави, например, или в Африка. Чела съм за доста такива случаи и, повярвай ми, ако ти се случи си е кауза пердута да си видиш  детето отново.

В случаи на деца от смесени  и не само смесени бракове с бащи от арабските държави и не само от тях, при развод с предоставяне на упражняване на родителските права на майките и майките и децата живеещи в ЕС ... ако майката има основателни опасения, че бащата може да отвлече детето/децата като ги заведе във въпросната страна ли пък забрави да ги върне обратно след изтичане времето за контакт... майката подава молба в полицията, в бърз съд, при социалните, ако опасността е реална полицията се задейства и се пуска информация да всички ГКПП външни граници... детето/децата могат да пътуват само с майка си извън ЕС и по летищата в рамките на ЕС...

Ако на една такава майка й изискват декларация-съгласие от бащата когато пътува с детото/децата си в ЕС или извън ЕС, с какво това ще помогне детето/децата й да не бъдат отвлечени от бащата? С нищо. Само правото на свободно пътуване на детето/децата ще бъдат нарушени.

Там е работата, че безсилието и невъзможността за справяне с проблема не късаят само България, а са в световен мащаб и ще отнеме страшно много години, докато се намери решение, ако въобще се намери такова.
Права си, че решението с декларацията не е перфектно, аз самата, като дете на разведени родители, съм страдала от липсата на такава, но след хорър историите за отвлечени деца, които съм чела, ми се струва, че това е по-малкото зло   Peace

В доста страни ЕС (изкл.България, Румъния), САЩ, Канада, Австралия прилагат далеч по-напреднали методи за предотвратяване и справяне с проблема с родителските отвличания без да нарушават правото на децата на свободно придвижване.
Какво пречи на България да направи същото?

Моята дъщеря също преживя хорър точно поради изискването на въпросната декларация-съгласие от баща й и отказа на директора на полицията да разреши напускане на страната краткосрочно с цел лечение в чужбина с аргумента, че "вече се води дело по чл. 72 СК за напускане територията на страната". Съдебните процедури продължиха 2 години. През тези две години дъщеря ми нямаше право да напуска територията на България дори за ден, дори и за да се лекува.

За съжаление, ако някой недобронамерен родител реши да отвлече детето си в третия свят... ще използва всякакви методи и средства...

Съжалявам, че правото ти на свободно напускане на територията на България е било ограничавано от единия от родителите ти.
Сигурна съм, че не би искала това да се случва с други деца.

# 14
  • Мнения: 4 116
Благодаря ви много на всички за отговорите! Дано успея днес да се свържа с приятелката ми, да й предам разясненията ви, ако тя не е могла да ги прочете. Сигурно е много притеснена и се чуди дали да тръгне към България да си търси детето.
Предложих й да ги пусне и двамата за международно издирване, поне да разбере къде е малкия.

Общи условия

Активация на акаунт