Отвлякъл е детето й!

  • 10 400
  • 104
  •   1
Отговори
# 15
Бързо, разкажи това в lex. bg и в други правни портали. Дай гласност на случея.

# 16
  • Германия
  • Мнения: 240
Цитат
...ако майката има основателни опасения, че бащата може да отвлече детето...
[/guote]

Там е работата, че тези неща в повечето случаи стават изненадващо, без майката дори да е подозирала, че бащата може да стигне толкова далеч. А дори и да е имала съмнение, доводът “шесто чувство“ няма да има голяма тежест пред полиция и съд.  Peace

В доста страни ЕС (изкл.България, Румъния), САЩ, Канада, Австралия прилагат далеч по-напреднали методи за предотвратяване и справяне с проблема с родителските отвличания без да нарушават правото на децата на свободно придвижване.
Какво пречи на България да направи същото?

Може ли да споделиш, какво визираш под “по–напреднали методи“? Съвсем добронамерено питам, защото аз мисля и не мога да измисля, кое е това нещо, което би било ефективно във всяка една точка на света. В Германия са ми известни 2-3 случая на отвлечени деца, които са спрягани честичко из медиите, има и доста други, на които не е дадена гласност. В САЩ всяка година стотици хиляди деца биват отвлечени от членове на семейството, там положението е, бих казала, плачевно  Peace

Не знам. дали декларацията трябва да бъде напълно премахната, но със сигурност правния път към избягването ѝ, в случаи като твоя, трябва да бъде улеснен  Peace

Между другото съжалявам за дъщеря ти, нямам думи за баща ѝ  Tired

# 17
  • la Città Eterna
  • Мнения: 375
Предлагам да не плашите господина с разни версии. Нали не забравяте, че и съпрузите имат достъп до интернет и могат да четат във форума?!

Аз лично поддържам опцията за уведомяване на полицията, а те си имат своите методи. Просто ако не помагаме, нека не вредим. Мисля, че за нея ще стане много по-лошо ако той реши изобщо да не се обажда вече.

Ted_cat , много съжалявам за приятелката ти. И аз имам един такъв бивш, та мога да си представя какво й е на милата. Чети си редовно личните съобщения и ги копирай във файл на компютъра си, за да можеш да ги изтриеш и да освободиш място за нови. Предлагам ти да препоръчаш наистина да ти отговарят на лични, ако имат някакви идеи - просто за всеки случай.

Последна редакция: ср, 05 авг 2009, 20:07 от x-x-x

# 18
  • Мнения: 4 116
Благодаря, x-x-x !
Прочетох съобщението.
Мен сега ме притеснява това, че приятелката ми не се е появявала днес в скайп, а неин телефон нямам. Може да е тръгнала за Бг.  Ще почакам и после ще се опитам да я намеря чрез родителите й.
Все пак се надявам междувременно и мъжа й да размисли и да върне детето. Да не се стига до национално издирване.
Ох, а каква сладка двойка бяха  преди няколко години. Не съм и предполагала, че така че я тормози психически.

# 19
  • Мнения: 4 116
.

Последна редакция: ср, 05 авг 2009, 22:09 от Ted_cat

# 20
  • Мнения: 3 611
Аз пък знам, че когато детето е само с единия родител при напускане на страната се иска нотариално заверено разрешение на липсващия родител.... newsm78
А в процеса на развод , както казах по-горе и при липса на привременни мерки докато трае разводът не може да се говори за отвличне !
Уиуи ....това пак не е отвличане .... имате еднакви родителски права!!!

Няма такова нещо. Пътувала съм сама с детето на няколко пъти и никoй никъде не ми е правил проблем или искал някакъв друг документ.

# 21
  • la Città Eterna
  • Мнения: 375
От България без декларация за съгласието на бащата или съдебно решение, което да я замести, не можеш да излезеш с дете.

В Западна европа не искат такава декларация, или с малки изключения.

# 22
  • Мнения: 2 011
Аз пък знам, че когато детето е само с единия родител при напускане на страната се иска нотариално заверено разрешение на липсващия родител.... newsm78
А в процеса на развод , както казах по-горе и при липса на привременни мерки докато трае разводът не може да се говори за отвличне !
Уиуи ....това пак не е отвличане .... имате еднакви родителски права!!!

Няма такова нещо. Пътувала съм сама с детето на няколко пъти и никoй никъде не ми е правил проблем или искал някакъв друг документ.
Moля те - обясни ми  Praynig Става  дума за разведени родители! Мислим да извадим на детето паспорт ( иска се присъствието и на двамата) а после при напускане на страната само  с единия родител???? Мой познат всяко лято си вади нотариално заверено пълномощно , че е съгласен  сина му да напусне страната и да отиде да  се види  с майката ......
Не са ми  много ясни тези неща все още !  Tired

# 23
  • Мнения: 910
Да бе мила, при излизане от България ти искат декларация. После вече при влизане в друга държава и влизане в България не ти искат. Аз ходих с племенниците на Англия. Декларациите ни ги искаха само на българското летище на излизане от България. Дори ни ги взеха на летището. От там насетне никакви грижи. На връщане за излизане от Англия никой не ме е питал чии са тези деца и къде ги водя

# 24
  • Мнения: 2 011
Благодаря за разяснението Уиуи  bouquet

# 25
  • la Città Eterna
  • Мнения: 375
Moля те - обясни ми  Praynig Става  дума за разведени родители! Мислим да извадим на детето паспорт ( иска се присъствието и на двамата) а после при напускане на страната само  с единия родител???? Мой познат всяко лято си вади нотариално заверено пълномощно , че е съгласен  сина му да напусне страната и да отиде да  се види  с майката ......
Не са ми  много ясни тези неща все още !  Tired

Значи, да добавя - накарай нотариуса да пише в декларацията, че важи до навършване на пълнолетието на детето. Ако не ти се обикаля заедно с бившия да намерите нотариус, който да се съгласи, мини първо сама при няколко нотариуса, докато намериш такъв. С моя бивш, с който не се понасяме по ред причини, когато успя да спазари декларацията и паспорта, за да не плаща издръжка, първия път попаднахме на нотариус, който се кълнеше, че е невъзможно да се издаде декларация за повече от 6 месеца. После каза, че ще остави без срок на валидност - така било трябвало да важи безсрочно. Да, ама не - на летището, като минавахме около месец преди изтичането на 6 месеца от датата на заверка при нотариуса, ми казаха, че декларацията изтича и че това, че е без срок на действие не означава нищо. Та бившия беше в чужбина и следващите 6 месеца не смеех да вляза в България, защото нямаше да ни пуснат да излезем с детето. Чак когато таткото откри нотариус, който да впише срок - до навършване на пълнолетие и ни изпрати документа, предприех посещение на родата в бг.

Хубаво е да преведеш и легализираш декларацията на английски, защото разбрах, че има още 2 държави в Европа, които правят проблем за пътуване с дете и изискват декларация. Също така, при пътуване извън Евросъюза може да ти се наложи да я показваш - така че като ще правите декларация, прежали още малко пари и си я направи на английски.

Иначе за вадене на паспорт задължително присъстват и двамата родители и паспорта е валиден 5 години, т.е. след 5 години пак. При правене на декларацията може да присъства само бащата - нали той се разписва. Имай предвид, че той може по всяко време да отиде в полицията и да декларира, че се отказва от тази декларация, т.е. че вече не е съгласен детето да пътува и да бъдеш неприятно изненадана от граничните власти на летището - проверяват в компютъра дали няма забрана от бащата.

И последно - направи ксерокопие на декларацията, иначе ще ти я приберат при преминаване на границата - при всяко минаване задължително оставяш копие при тях, ако няма копие - задържат оригинала. На мен всеки път ми искат и акта за раждане на детето, нямам представа защо, но всеки път си мъкна оригинала с мен (първия път имах късмет, че носех всевъзможни документи, после вече си знаех какво искат).

# 26
  • Мнения: 2 011
Х-Х-Х , благодаря  - толкова изчерпателен отговор си ми дала!!!  Hug
Да се надявам , че няма да  ми  прави проблеми БНД , пък и вече имам съвсем нормални отношения с него.  Hug  bouquet
Все пак нямам намерение да живея и работя извън страната.....  newsm78

# 27
  • Мнения: 3 611
На мен не са ми искали нито акт за раждане (оригиналът макар отдавна да не знам къде е), нито декларация или там за каквото говорите. Детето е немски гражданин, с немски паспорт и освен с паспорта му, никакви други документи не нося. Аз също пътувам само с паспорт (моят е български).
Да доуточня обаче, че с бащата не сме разведени, а само официално разделени.

# 28
  • Германия
  • Мнения: 240
На мен не са ми искали нито акт за раждане (оригиналът макар отдавна да не знам къде е), нито декларация или там за каквото говорите. Детето е немски гражданин, с немски паспорт и освен с паспорта му, никакви други документи не нося. Аз също пътувам само с паспорт (моят е български).
Да доуточня обаче, че с бащата не сме разведени, а само официално разделени.

Не ти искат, защото детето е немски гражданин Peace Няма значение дали сте разведени или не с бащата, ако детето беше с българско гражданство, щеше да ти трябва декларация.

# 29
  • Мнения: 4 116
Значи декларации се изискват само за българските граждани, т.е децата, родени в Бг?
Затова мъжа на приятелката ми е минал без проблеми границите с испанскя паспорт на детето.
Но пък... вуйчо ми и вуйна ми са разведени, децата им са родени в Австрия и са австрийски граждани, въпреки това бащата вади пълномощно за пътуване през няколко месеца, понеже си идват децата 2 пъти годишно в Бг.   Thinking

Общи условия

Активация на акаунт