Отвлякъл е детето й!

  • 10 405
  • 104
  •   1
Отговори
# 30
  • Германия
  • Мнения: 240
Значи декларации се изискват само за българските граждани, т.е децата, родени в Бг?
Затова мъжа на приятелката ми е минал без проблеми границите с испанскя паспорт на детето.
Но пък... вуйчо ми и вуйна ми са разведени, децата им са родени в Австрия и са австрийски граждани, въпреки това бащата вади пълномощно за пътуване през няколко месеца, понеже си идват децата 2 пъти годишно в Бг.   Thinking
Да, само за български граждани. Мъжът на приятелките така ли иначе е щял да мине безпроблемно, защото декларацията се изисква само при излизане от страната. За Австрия не знам, по горе казаха. че има две държави в ЕС, които изискват декларации, може Австрия да е една от тях  Peace

# 31
  • la Città Eterna
  • Мнения: 375
Съжалявам, но не помня държавите - просто вече имах декларацията до навършване на пълнолетие на детето, а и споменатите държави не са обект на интересите ми - просто игнорирах информацията.

arrows, не всички имаме чуждо гражданство, а тези с българско се налага да търпим доста неудобства и то именно в България. Факт е, че искат декларацията само на българското летище, на италианското никога - само паспорта на детето. Но самите служители на паспортната проверка са ми казвали да не роптая, щото искали същото и за деца на чужди граждани, които излизат от България. Така че просто си късметлийка. Късмет имат и жените, които не са били омъжени за БНД и са проявили благоразумие да не го вписват в акта за раждане - вярно е, че пишат "баща неизвестен", ма пък нямат после разправии за следващите 18 години от живота си. Ако бащата е човек, ще се грижи за детето си, а ако е кретен, само беля си вземат на главата...

Все пак си имай едно на ум, че може някой път да не те пуснат да се качиш на самолета, не знаеш на кого ще попаднеш. Иначе четох в закона да пише, че има изключение от това правило за деца с постоянно местожителство извън България, но колко от редовите проверяващи четат закона?! Та тези, които изпаднат в такава ситуация, да знаят, че имат основание да протестират, ма дали ще го уважат и дали ще направят справка със закона е друг въпрос....

stels-bels успех с твоята декларация. Аз дадох съвета от личен опит, без да ти познавам ситуацията. На който каквото му трябва, да си ползва и да си знае, останалите просто игнорират ненужното... Ако си сигурна, че ситуацията винаги ще бъде слънчева и спокойна около теб, не прави нищо от изброеното, аз съм за предварителната подготовка за всякакви възможни събития в бъдеще...

Ted_cat, как е допуснала да му даде паспорта?! Аз на моя бивш не бих посмяла, щото не знам дали ще си видя пак детето. Ако се налага пътуване, детето ми е малко - пътува с майка си и точка по въпроса.

# 32
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Значи декларации се изискват само за българските граждани, т.е децата, родени в Бг?
Затова мъжа на приятелката ми е минал без проблеми границите с испанския паспорт на детето.


Със сигурност ли се знае вече, че детето е в България?
То само испански паспорт ли има или му е вадено и българско гражданство? Ако е само с испанско, нещата стоят по съвсем различен начин.

# 33
  • Германия
  • Мнения: 240
x-x-x Никога не са ми искали декларация на границата, а и не съм чувала за случай да са изисквали такава на чужд гражданин. Май наистина са ти го казали само за да не роптаеш  Wink Единственият път, когато се опитаха да ми направят проблем, беше при първото ми излизане извън страната и то беше защото нямах никакъв български документ, а само немски паспорт. Иначе няколко пъти са ме питали на границата, дали имам български задграничен паспорт..казвам не и до там Simple Smile

# 34
Виж, ще ти кажа една истина за нашето законодателство. Съда е арена в театър.Там всичко е позволено до доказване на противното. Който е по добър артист, той печели. Истината е субективно понятие.
Моят съвет е: Вдигай пара до инстанции за да се държи случая на първо ниво.Когато се раздуха и се следи от последните, повярвай успеха дори и бавно ти е в кърпа вързан.Ако е необходимо пиши лично до Б. Борисов с приложени доказателства. Някой ще се смеят на идеята, но за мен това е движение на колелото. По някога е необходимо да изпревариш събитията.

# 35
  • Мнения: 3 611
На мен не са ми искали нито акт за раждане (оригиналът макар отдавна да не знам къде е), нито декларация или там за каквото говорите. Детето е немски гражданин, с немски паспорт и освен с паспорта му, никакви други документи не нося. Аз също пътувам само с паспорт (моят е български).
Да доуточня обаче, че с бащата не сме разведени, а само официално разделени.

Не ти искат, защото детето е немски гражданин Peace Няма значение дали сте разведени или не с бащата, ако детето беше с българско гражданство, щеше да ти трябва декларация.

Ми то си има и БГ гражданство, както и ЕГН. Но БГ паспорт няма, има немски.
Не знам как е при двама БГ родители в ДЕ например - детето БГ паспорт ли има?

# 36
  • Германия
  • Мнения: 240
На мен не са ми искали нито акт за раждане (оригиналът макар отдавна да не знам къде е), нито декларация или там за каквото говорите. Детето е немски гражданин, с немски паспорт и освен с паспорта му, никакви други документи не нося. Аз също пътувам само с паспорт (моят е български).
Да доуточня обаче, че с бащата не сме разведени, а само официално разделени.

Не ти искат, защото детето е немски гражданин Peace Няма значение дали сте разведени или не с бащата, ако детето беше с българско гражданство, щеше да ти трябва декларация.

Ми то си има и БГ гражданство, както и ЕГН. Но БГ паспорт няма, има немски.
Не знам как е при двама БГ родители в ДЕ например - детето БГ паспорт ли има?

Щом излиза от страната с немски паспорт, няма значение дали има БГ гражданство. Ако има БГ гражданство, можеш да му изкараш паспорт, но тогава ако ползваш БГ паспорта, при излизане от България ще ти искат декларация, независимо, че детето е и немски гражданин.  Peace

# 37
  • Мнения: 49
Цитат на: Flocke
Точно защото по света е бъкано с подобни случаи на отвличания, винаги съм била твърдо за декларацията, подписана от двамата родители , при излизане на детето от страната.



Значи твоето дете като си го родила в Германия и е "чужд гражданин" може да пътува безпроблемно,а си за декларациите на нашите родени в BG дечица?!Каква е логиката и къде е справеливостта?!Ще кажеш че България е някакъв рай неземен и че ако това дете види чужбина неща ще му се случи...Както виждаш потърпевшата от темата се ои детето да не е България, а не да не е в Испания!!!
 Така sorry за отклонението , но се ядосах на някои постове докато чета темата!Моя съвет към жената,чието дете е изчезнало да наеме детективи в България.Да бъде уведомена и полицията тук.Това може да го направи и приятелката.Не може все някой да не е видял детето!Има начини, когато родителят се интересува.
[/quote]

# 38
  • Мнения: 49
Цитат на: Flocke
Точно защото по света е бъкано с подобни случаи на отвличания, винаги съм била твърдо за декларацията, подписана от двамата родители , при излизане на детето от страната.

Цитат на: Flocke
Никога не са ми искали декларация на границата, а и не съм чувала за случай да са изисквали такава на чужд гражданин. Май наистина са ти го казали само за да не роптаеш   Единственият път, когато се опитаха да ми направят проблем, беше при първото ми излизане извън страната и то беше защото нямах никакъв български документ, а само немски паспорт. Иначе няколко пъти са ме питали на границата, дали имам български задграничен паспорт..казвам не и до там

Значи твоето дете като си го родила в Германия и е "чужд гражданин" може да пътува безпроблемно,а си за декларациите на нашите родени в BG дечица?!Каква е логиката и къде е справеливостта?!Ще кажеш че България е някакъв рай неземен и че ако това дете види чужбина неща ще му се случи...Както виждаш потърпевшата от темата се бои детето да не е България, а не да не е в Испания!!!
 Така sorry за отклонението , но се ядосах на някои постове докато чета темата!Моя съвет към жената,чието дете е изчезнало да наеме детективи в България.Да бъде уведомена и полицията тук.Това може да го направи и приятелката.Не може все някой да не е видял детето!Има начини, когато родителят се интересува.

Последна редакция: пт, 07 авг 2009, 16:00 от Subberry

# 39
  • Германия
  • Мнения: 240

Цитат на: Flocke
Точно защото по света е бъкано с подобни случаи на отвличания, винаги съм била твърдо за декларацията, подписана от двамата родители , при излизане на детето от страната.

Цитат на: Flocke
Никога не са ми искали декларация на границата, а и не съм чувала за случай да са изисквали такава на чужд гражданин. Май наистина са ти го казали само за да не роптаеш   Единственият път, когато се опитаха да ми направят проблем, беше при първото ми излизане извън страната и то беше защото нямах никакъв български документ, а само немски паспорт. Иначе няколко пъти са ме питали на границата, дали имам български задграничен паспорт..казвам не и до там

Значи твоето дете като си го родила в Германия и е "чужд гражданин" може да пътува безпроблемно,а си за декларациите на нашите родени в BG дечица?!Каква е логиката и къде е справеливостта?!Ще кажеш че България е някакъв рай неземен и че ако това дете види чужбина неща ще му се случи...Както виждаш потърпевшата от темата се ои детето да не е България, а не да не е в Испания!!!
 Така sorry за отклонението , но се ядосах на някои постове докато чета темата!Моя съвет към жената,чието дете е изчезнало да наеме детективи в България.Да бъде уведомена и полицията тук.Това може да го направи и приятелката.Не може все някой да не е видял детето!Има начини, когато родителят се интересува.


Taкaaa, мацка първо аз дете нямам. Второ, аз тези декларации нито съм ги измислила, нито съм ги въвела. Трето, по напред в темата съм написала, че според мен декларациите, освен минуси имат и плюсове. Например ако в Испания изискваха подобен документ, бащата на детето на приятелката на авторката нямаше да може да го изведе извън страната.Четвърто, може ли да ми обясниш, с какво по-точно те ядосах, просто обясних на потребителка как стоят нещата за нейното дете  newsm78

# 40
  • Мнения: 2 861
Момичета, не се карайте напразно.

Само родител, чието дете е в определена ситуация може напълно да разбре за какво става дума.

Flocke, набери с търсачката "деца", "отвлечени", "австралия" и прочети за случая на отвлечени деца от България, въпреки, че майката не е давала декларация-съгласие, въпреки, че е подала сигнал преди това в полицията и въпреки, че изискването за представяне на декрация при преминаване на българската граница съществува.

Нямам много време в момента, защото имам гости от България, но като имам повече време ще постна малко инфо за Германия, Белгия, САЩ, Канада и Австралия по въпроса. Но и ти можеш с търсачката да намериш инфо, обикновенно на страницата съответното външно министерство/департамент.

Ти си имала щастието да израснеш в свободна и демократична държава, в която твоите права не са били ограничавани и нарушавани. Всяко едно дете български гражданин също има право на това.

Относно това с какви документи се преминава българската граница, ако си с българско или двойно гражданство (българско и друго): по закон си задължен да се легимитираш с българските си документи за самоличност. Няма да пиша подробно за това тук за да не се размива темата. Може да пиша в чужбинския форум във съответна за това тема. Само ще допълня, че дъщеря ми, която е с двойно гражданство когато пътува представя на българската граница българската си лична карта (задължена е по закон) и копия от съд.решения (нищо, че в базата данни на МВР е отразено, че живее в Белгия и не би трябвало да й искат съд.решения).

На мен не са ми искали нито акт за раждане (оригиналът макар отдавна да не знам къде е), нито декларация или там за каквото говорите. Детето е немски гражданин, с немски паспорт и освен с паспорта му, никакви други документи не нося. Аз също пътувам само с паспорт (моят е български).
Да доуточня обаче, че с бащата не сме разведени, а само официално разделени.

Не ти искат, защото детето е немски гражданин Peace Няма значение дали сте разведени или не с бащата, ако детето беше с българско гражданство, щеше да ти трябва декларация.

Ми то си има и БГ гражданство, както и ЕГН. Но БГ паспорт няма, има немски.
Не знам как е при двама БГ родители в ДЕ например - детето БГ паспорт ли има?

arrows ,
ако някой граничен служител реши да провери в базата данни и вкара твоето ЕГН за да провери дали си майка на детето, ще излезе цялата информация: трите имена, адрес, съпруг, деца, техните ЕГН-та... и може да цитира закона и да каже "детето има българско ЕГН и българско гражданство, трябва да представя български паспорт" и да имате проблеми. Имай го все пак това в предвид. Не ми се вярва, някой да седне да проверява, ама знаеш ли... случаи всякакви.

# 41
  • Мнения: 49
Цитат на: Flocke
Taкaaa, мацка първо аз дете нямам.
А значи свободни съчинения си пишеш,защо ли избра тогава да е при родители отглеждащи сами децата си  newsm78

# 42
  • Германия
  • Мнения: 240
Цитат на: Flocke
Taкaaa, мацка първо аз дете нямам.
А значи свободни съчинения си пишеш,защо ли избра тогава да е при родители отглеждащи сами децата си  newsm78

Ох, леле  ooooh!
Ако ми прочетеш постовете, ще видиш, че аз самата съм дете на самотна майка, така че съм идеално запозната с проблематиката  Tired
Кажи сега с какво толкова те ядосах  Thinking

# 43
  • Мнения: 4 116
Моля ви, не се карайте за глупости!
Свързах се с приятелката ми, оказва се, че и испанските и нашите власти не си мръдват пръста, защото нямат официално развод и не се води  отличане.
Моля, който може да даде координати на адвокат д ами пише на лични.
Адвоката по международни дела ли трявба да е?

# 44
  • северно море
  • Мнения: 321
За децата които са с друга националст(не българска)
не се изисква декларация за напускане на БГ.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт