Вегетарианство - Тема 2

  • 26 274
  • 229
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 4 392
Вери, възможно е . Ще продължа да експериментирам. Обикновено слагам мащерка, риган и босилек и каквото хвана. Mr. Green Общо -взето прекалявам с подправките, Blush

# 166
  • Мнения: 7 790

в тази таблица сирене и домати е дадено като добра комбинация,
а си спомням, че в "Сила за живот" имаше някакво обяснение защо не е

 Praynig някой по-дълго практикуващ да даде мнение.............

# 167
  • Мнения: 5 713
Защото доматът е плод може би.

# 168
  • Мнения: 6 713
Мерси на Лени за този линк!
Домати със сирене обожавам. Една закуска от детството ми е любима- филия (пълнозърнест хляб) със чубрица, парче сирене и домат! Heart Eyes Mr. Green

# 169
  • София
  • Мнения: 1 402
Здравейте, попаднах на сайт, в който има много и разнообразна художествена и не-художествена литература. От него може свободно да се точат книжки. Има включително за веганство и вегетарианство + рецепти. Ето няколко линка:

http://www.scribd.com/doc/2877878/Vegan-Recipes
http://www.scribd.com/doc/4804739/Food-for-Thought-Vegan-Recipes … arian-Health-Book
http://www.scribd.com/doc/14299310/Vegan-Basics-VIVA-USA-Guide
http://www.scribd.com/doc/17127186/The-Vegetarian-Starter-Kit-wi … e-Recipes-by-PETA
http://www.scribd.com/doc/23933386/Vegan-Soul-Kitchen-African-American-Cuisine
http://www.scribd.com/doc/22689928/Vegan-Cookbook-Taste-of-the-Orient

Последна редакция: ср, 16 дек 2009, 21:00 от Dao

# 170
  • Мнения: 3
Здравейте,

За първи път пиша на този форум, защото имам изведнъж проблем. Преди четири години спрях да консумирам месо. Съвсем спонтанно след един летен грип не ми се прияде повече. Месото не че ме отвращаваше, ама като че ли не ми беше нужно вече. Не съм се "изкушавала" да го ям през този период. В един момент, около година по-късно, промених много неща в диетата си, обогатих я, защото ми "светна", че не е достатъчно просто да не ядеш месо, а е нужно вегетарианската храна да е балансирана и разнообразна. Доскоро консумирах риба, рядко, и то особено през периоди на интелектуално натоварване. С яйца никога не съм прекалявала и по-скоро ги ползвам като съставка в разни манджи, и пак рядко. Предпочитам сладкиши без яйца, по-вкусни са ми. С доста четене станах спец на тема какви полезни вещества в какви храни се съдържат и така според мен се поддържах в състояние на добър баланс. Напоследък намалих млечните, защото ми се задръстват от тях синусите, като че ли не ми действат добре и ги избягвах. Китайци ме диагностицираха по лицето и езика, и ми рекоха, че и сирене е добре да избягвам, защото имам тенденция към натрупване на горещина в излишък.  Преди около месец изпитах изведнъж и странно отвращение към рибата - макар и рядко, определени видове риба ядях, но тази, макар и бяла риба, сготвена от мен, а готвенето ми е хоби, изведнъж ме накара да ми се повдига и я изхвърлих. По принцип не изхвърлям храна освен ако наистина не е лоша и не мога да я ям.

Всичко това разтълкувах като свое естествено развитие в посока намаляване на животинските продукти и си слушах организма. За съжаление обаче тази тенденция се комбинира с внезапна отпадналост, липса на концентрация, менструални смущения, емоционална нестабилност, депресивни настроения и прочие. Подчертавам, че не съм се насилвала да спирам всички тези продукти, организмът ми сам не ги иска. Отидох на акупунктура, където ме диагностицираха по пулс и по езика и ми се каза, че имам много отслабена енергия на далака и стомаха и тенденция към анемия. На последни изследвания (отдавна беше) бях в нормата, само хемоглобинът ми беше на долната граница, както и витамин В12. Казаха ми тогава, че това не е проблем, но за мен ниският хемоглобин не е характерен, като дете имах 160-170. Лекарят, при който ходя на акупунктура е на мнение, че е добре да не изключвам напълно месото от храната си и че това ми подхожда на характера и конституцията. Каза, че не бива да прекалявам с него, но не бива и да го изключвам, за да не развивам малокръвие. Китайците по принцип месото не го смятат за лоша храна, просто храна с определена енергетика. Чудесно, много трудно се накарах да ям месо, и то само две кюфтета на майка ми, които са с добре подбрано нетлъсто месо и без боклуци. На вкус биват, но нищо особено, а мисълта, че ям телета, младо животно тоест, абе как да кажа... гледах да не мисля. Пробвах да ям и повече яйца и опитах пак някаква риба, която не знам как се излъгах да изям. Действително имам някакъв прилив на сили. Чувствам се по-тежка в положителния смисъл на думата - усещам си краката, а преди енергийно все "хвърчах" и от това получавах главоболия. Живея в Германия и там има  по-сериозни проблеми със заземяването, отколкото в България. И менструалните проблеми там ми се обострят. Не знам дали има връзка с месото. Експериментите в продължение на два дни доведоха и до това, че имам запек (какъвто не съм имала от сто години, червата ми бяха редовни). Тоест не знам какво да мисля. Месо всъщност не ми се яде, рибата по-бива като че ли, запича ме този режим на хранене, а за дългосрочното въздействие мога само да предполагам. От друга страна обаче не искам да имам менструални болки и смущения, да се чувствам психически нестабилна и прочие, описаните по-горе проблеми.

Не знам дали проблемът е във вегетарианството. Аз готвя добре, здравословно, ям най-разнообразни храни, оставям зеленчуците колкото се може по-необработени, предпочитам обработка на пара пред варене, ако може, не подправям силно, не пържа и т.н. Подбирам си храната. Но може би наистина тази храна не ми доставя всички необходими съставки щом имам тенденция към малокръвие и отпадналост. Четох какво сте писали за съдържанието на В12 в растителни продукти, но за това няма никакви сигурни научни данни или ако има, много противоречиви. Факт е, че това е важен кръвообразуващ витамин, важен и за женския цикъл. Факт е също така, че много хора или нямат нужда от него или го синтезират някак, защото не развиват малокръвие от вегетарианска храна. С млякото не бива да прекалявам (и без това ям само кисело), а и то не е особено богат източник на В12. Та се чудя дали просто моят организъм не е готов да се откаже напълно от животинските продукти и по-специално рибата (поне). Много ми е трудно, защото тялото ми едно иска (под формата на апетит към едни храни и отвращение към други), а кръвната ми картина друго показва. Как човек, набавящ си В12 от млечни продукти и яйца (едно яйце не покрива дори минималната дневна нужда от този витамин, да не говорим че не всичко се усвоява от организма...) има хемоглобин 160? Има ли тук някой диетолог, който може да ми обясни това? От какво друго може да се влияе хемоглобина, за да е нисък (или на долната граница на нормата)?

Не искам лековернo да се хвърлям на месни храни след четири години вегетарианствo, но и не искам да съм фанатик, ако тялото ми изпитва липси. Съветът, че веге храните не са идеални за мен ми се даде и след ирисова диагностика преди известно време, но тогава го игнорирах.

# 171
  • Мнения: 5 713
escarinae, не знам какво да те посъветвам.  Не съм диетолог и не знам дали тук в темата някой такъв е писал.

В твоето положение бих пробвала с разни добавки първо. Зеленолистни, водорасли / примерно спирулина, която е богата на Б12 /. Трябва ти консултация с натуропат и ти препоръчвам теста на жива кръв:

http://www.darkfieldtraining.com/main/page_lectures__articles_li … ood_lecturing.htm
http://www.darkfieldtraining.com/main/page_deutsche_seite_deutsc … d__usb_stick.html

Чрез този тест много по-точно може да се кажа какъв недостиг имаш.

# 172
  • Мнения: 2 132
А ти до сега щом си яла месо трябва да имаш запаси от Б12. Той се трупа в организма. Да не си имала проблеми от преди това с него или с усвояването му? Има много случай на месоядни, които страдат от липса на Б12! Освен това 160 хемоглобин не е ли извън така наречените граници?
Освен това от Б12 са необходими микро дози и дори не е задължително да се приема всеки ден. Може да пробваш със спирулина, хлорофил(за желязото). Има и вегански таблетки с Б12. Приемай храните богати на желязо с витамин С. От колко време се чувстваш отпаднала? Да не ти се пренастройва организма в момента? Или пък на психическа основа да е?

# 173
  • Мнения: 3
За теста не разбрах съвсем каква е системата. Предлага се на CD и сама се тествам с него? Какво е това натуропат?

Мисля като се върна в Германия да си направя пълни кръвни изследвания отново и оттам ще видя какво да правя.

Jeni, ядях само риба и то рядко. Рибата е слаб източник на В12, ако се яде рядко. Има около 7-8 микрограма на 100 грама. Аз толкова риба сигурно съм изяждала веднъж на един-два месеца. Едно яйце има под един микрограм. Млякото около един микрограм на 100 мл. Наистина въпросът за този витамин и вегетарианството не е изяснен. Животните си го синтезират, много хора явно не го могат. Спирулина съм пила, но спрях, когато диетолози ми казаха, че тя има подобия не В12, които дори може да затруднят усвояването на истинския В12 от организма. Има и нещо друго, че организмът не се нуждае от този витамин почти, когато не се яде месо. Той е основно нужен за разграждане на месото, затова на вегетарианците е необходим минимално, може и един микрограм на ден.

Днес ще отида при още един специалист, защото имам чувството че причината не е вегетарианството, а някакво храносмилателно разстройство. Риба някак си ям, ако не ми мирише, но с месото май не ми се повтаря експеримента.

П.П. Проблемът не е желязото. Това с апоказвали и кръвните ми изследвания. В кръвта ми има много желязо, а и като се има предвид, че съм почитател на червеното цвекло и само през последните два дни изядох 4-5 парчета такова на салати... не е учудващо. Кръвообразуващият елемент, който при вегетарианците липсва, според мен е В12.
За хемоглобина като дете са ми казвали че е "като на мъж". Не знам да има вреда от висок хемоглобин. Последно го мериха и беше 120 (долна граница за тези конкретни изследвания). Сега ще отида да го премерят пак, защото макар и да се чувствах слаба, проблемът може да не е кръвта... Ще се консултирам на различни места и ще реша.

Пояснявам, че при мен проблемът не е "сериозен", просто съм човек, който обича да се поддържа в нормата и някак ме изнервиха тия кризи напоследък - я съм отпаднала и апатична, я имам силни болки преди мензис (нехарактерно за мен), я нещо друго. Имах доста стрес и това може да е енергоемкият фактор. И все пак темата за вегетарианството и В12 ме вълнува особено като се има предвид, че напоследък и млечните и рибата не ми се ядат и май вървя към веганство.

Последна редакция: ср, 06 яну 2010, 09:47 от escarinae

# 174
  • Мнения: 5 713
Не си го правиш сама теста. Потърсих в гугъл live blood test in germany и това ми изскочи. Прави се от специалист/натуропат примерно.
Натуропатия е цялостна система базираща се на силата на природата и разглеждаща и решаваща даден проблем на човек като взима под внимание тяло, душа, емоции.

Ако е храносмилателен проблем, може би се нуждаеш от някое пречистване.

# 175
  • Мнения: 902
И аз преди се интересувах от тези тестове, но в България не се правят (поне не съм открила такъв човек)

Цитат
Защото доматът е плод може би.
да, от ботаническа гледна точка: щом има семе(на) - е плодSimple Smile. Много е объркано, защото много зеленчуци илизат плодове (като краставицатаSimple Smile), не знам как точно се получава разделното хранене тогава и въобще не знам много за РХ... Rolling Eyes Не се ли гледа киселинно-алкалния баланс?
Цитат
Спирулина съм пила, но спрях, когато диетолози ми казаха, че тя има подобия не В12, които дори може да затруднят усвояването на истинския В12 от организма. Има и нещо друго, че организмът не се нуждае от този витамин почти, когато не се яде месо. Той е основно нужен за разграждане на месото, затова на вегетарианците е необходим минимално, може и един микрограм на ден.
Това е интересно. Има и нещо друго: стресът води до дистрес, т.е. апатия, летаргия...сушени смокини пробвала ли си? тук някой беше писал (реалист, мисля), че са източник на Б12 newsm78

Търся безглутенови веган рецепти и като гледам суровоядството `най се доближава до това, което ми се иска...обаче, вкъщи не е лесно да си "лудият, който нищо не яде"Simple Smile, а и сред роднините. Вече 1,5г. вегетарианство и продължават да ме базикат

Последна редакция: чт, 07 яну 2010, 19:30 от smurfette

# 176
  • Мнения: 5 713
Във "Веганството" М_ник даде линк към безглутенови веган рецепти тази седмица, мисля.
Тези тестове, за които говоря, не се правят в България засега. Това знам.

# 177
  • София
  • Мнения: 1 402
escarinae, така и така ще си правиш изследвания, направи си такива на всички хормони, защото всички жлези с вътрешна секреция регулират обмяната на веществата, функцииите на органите и влияят върху поведението като отделят хормони директно в кръвта, всичко, което описа ме навява на мисълта, че може там да има някакъв дисбаланс

# 178
  • Мнения: 19 353
escarinae, на немски изследването на жива кръв се казва Lebendblutanalyse. Правят го някои Praxis für Naturheilverfahren.
Доколкото разбрах хемоглобинът ти сега е 120, което е на долната граница на нормата, но все пак в нормата.
 А кои показатели в кръвта са извън нормата?
Има ли и другите храни, от които ти се повдига? Да не би да е нещо на стомаха?

Последна редакция: пт, 08 яну 2010, 10:36 от В_и_В_и

# 179
  • Мнения: 3 869
escarinae, правила ли си лечебни прочиствания - гладолечение или дъблоко прочистване на дебелото черво?
Аз съвсем не съм диетолог, но това което описваш много ми напомня мен, преди да се консултирам с натуропат и да направя една серия от прочиствания и много внимателни захранвания - някъде 1 година общо. Тогава се оправих, оказа се, че съм имала проблеми с глутена, нездрави чревни стени и оттам лошо усвояване на хранителните вещества и още куп други проблеми. Но с тези прочисвания се оправих и макар, че последните месеци си "разбичках" малко хранителния режим, сега пък започнах да включвам повече сурови неща и пак намирам баланса.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт