Вегетарианство - Тема 2

  • 26 199
  • 229
  •   1
Отговори
# 1
  • Мнения: 2 185
Мерси Кюбит!

Вери и на мен ми става лошо от шоколада, въпреки че съм с ниско кръвно. Хапна ли шоколад всичко ми се разхлопва, усещам си сърцето как бие с ускорен пулс, а главата ми пулсира. И това продължава с часове, ако го ям следобед или по-късно после не мога да спя, а на следващия ден като стана ми се гади. Странна работа.

# 2
  • Мнения: 3 869
Ау, Кюбит, страхотна идея да събереш тези теми на едно място!!! Благодаря!!!

# 3
  • Мнения: 5 713
И аз съм тук. Simple Smile
Клер, при мен е абсолютно същото. И аз съм с ниско кръвно- 90/60.

# 4
  • Мнения: 3 869
Аз пък си мислех, че моето е ниско - 100/70 - но нямам проблеми с шоколада, дори и вечер (дори и млечен, което се случва 2 пъти в годината сигурно). Дали пък във вашата част на света в шоколада няма нещо по така...?!

# 5
  • Мнения: 2 185
Дали пък във вашата част на света в шоколада няма нещо по така...?!

Аз ям само черен. Още от Бг си го имах този проблем. И мойто кръвно е 90/60  Peace

# 6
  • Мнения: 3 988
Моето кръвно като е 90/60 е вече високо, а от 100/70 имам главоболие.
Никак даже не ми е лошо от шоколад... Черен, млечен, бял, нищо не връщам.  Rolling Eyes

Ако се сетите за още някоя тема/линк, свиркайте, за да ги добавя.

# 7
  • Мнения: 4 392
Kюбит, благодаря.  bouquet


Дебна ви. Laughing

# 8
  • Мнения: 5 713
И аз ям само черен- разни Линдове или био. Проблемът също си го имам от България.

# 9
  • Мнения: 957
Следя ви момичета Hugи аз съм с ниско кръвно,онзи ден 80/60 Tiredаз се опитвам със шоколад(черен) и еспресо да го вдигам.Без кафе не мога признавам си зависима съм BlushКюбитче мерси за темичката  bouquet:

А и вода пия много поне два литра на ден.

# 10
  • Мнения: 2 132
В тази тема някой с нормално кръвно има ли?  Laughing И колко нормално е ''нормалното'' Thinking

# 11
  • Мнения: 2 185
В тази тема някой с нормално кръвно има ли?  Laughing И колко нормално е ''нормалното'' Thinking

Ами индивидуално си е, аз се чувствам супер с ниското ми кръвно. Обаче веднъж имах 50/30 и почти си бях заминала от тоя свят  Crazy

# 12
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
моето е нормално  Mr. Green
но незнам колко е  hahaha

на мен нищо не ми става от шоколад, но аз и рядко ям Peace
неистово ми се дояжда, ако съм консумирала чесън - а аз доста го обичам  Blush

Кюбит, ако искаш можеш да сложиш линкове към рецептите по време на пости Peace
там има много идеи какво може да се хапва вегетариански и веганско  Peace

# 13
  • Мнения: 620
Преди да започна да се храня нормално, тоест без месо бях с високо кръвно. От години нямам никакъв проблем с кръвното, защото си промених начина на хранене. Да добавя само, че е много важно дали енергийната ни система е хармонична и енергията тече правилно. При разни блокажи независимо от храната кръвното си прави каквото си иска Wink

# 14
  • Мнения: 3 988
Моето кръвно е нормално (за мен)!  Peace 80/50. Освен това да добавя, че азиатците са принципно с по-ниско кръвно (става дума за общоприетото за нормално 120/80) и живеят по-дълго от европейците и американците.  Wink

Ася, добавих ги сайтовете. Мерси за подсказката.   bouquet

# 15
  • Мнения: 2 132
Моето е 107/69 в момента.
Много се радвам, че сте махнали За и Против, че в предната тема почти не влизах.

# 16
  • Universe
  • Мнения: 1 556
Мерси, Кюбит , bouquet

Аз съм с 90/60 и се чувствам чудесно. Кача ли на 100 съм с признаците на високо.
Пия кафе - до 14 часа, шоколадът - ям го спорадично - ту ям, ту не - не мога да определя с какво е свързано Wink

# 17
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Май само аз съм с високо кръвно- около 140/90, понякога и по-ниско, но се е случвало да е и доста по-високо.
Хемоглобина ми също понякога е много висок, стига до 170, но друг път е около 130.

# 18
# 19
  • Мнения: 4 392
В тази тема някой с нормално кръвно има ли?  Laughing И колко нормално е ''нормалното'' Thinking
Да си дойдем на думата. Wink
Има и други интерпретации по въпроса.

# 20
  • Мнения: 2 818
Моето също винаги е било ниско.
Шоколад хапвам често, понякога ми става зле от малко, понякога ми няма нищо от много. Най-силно съм усещала влиянието му, докато бях бременна с малкия, хапнех ли повече от 2-3 парченца шоколад и се започваше яко ритане и мърдане. Сега ако съм яла точно преди кърмене и после поскача и търчи, като отвързан Simple Smile
Благодаря за темата и съкратеното заглавие  Heart Eyes

# 21
  • Мнения: 677
Здравейте, има ли спортуващи активно, които са преминали към вегитарианство, и как това се е отразило на резултатите им?
От два месеца не ям месо, риба (морски) и яйца от месец. Последните две седмици се усещам слаба физически.
Напъвам се, за да постигна неща, за които преди не са ми били нужни усилия.
Минал ли е някой през това? Как го е преодолял?
С ниски стойности на желязото съм, но това е било и по времето, когато съм яла и месо.
Информация има много, четем, но ми се ще ако по-бързо да намеря разрешение на проблема.

Някои линкове, които биха били интересни и на други с такъв проблем (анемия):

http://www.thewayup.com/newsletters/081504.htm

http://www.vegansociety.com/food/nutrition/b12/


# 22
  • Мнения: 5 713
В тази тема някой с нормално кръвно има ли?  Laughing И колко нормално е ''нормалното'' Thinking
Simple Smile
Така е като не ядем месо. Ще сме с ненормално кръвно. Шегувам се. Уж нормалното е 120/80. Но аз смятам, че за всеки е индивидуално. Аз се чувствам добре с 90/60.

Ася, чесънът знам, че смъква кръвното. Мен така ме отрязва, много ми се доспива, не мога да си вдигна клепачите.

298, аз не спортувам кой знае колко активно. Ходя от скоро на аквафитнес с Ясен, от лятото. В началото 1 път седмично, сега по 2 пъти. Ходя и много пеша. Отпаднала и слаба се чувствам само, ако не съм спала добре през нощта или въобще.

Последна редакция: пт, 09 окт 2009, 22:23 от Вери

# 23
  • Мнения: 2 176
Следя ви с интерес, така че и аз се записвам.  Heart Eyes

И моето кръвно през повечето време е ниско, но не го усещам. Имах един пероид около 6м, в които беше малко по-високо (140/95) и ми ставаше много зле. Така и не се откри причината - просто в един момент спря да ми прилошава, а аз спрях да го меря. Шоколад обичам, но не прекалявам с него. Всщност той е почти единственото сладко, което консумирам. И изобщо, май се сещам само за шоколад, ако ми се дояде "нещо сладичко", което е наистина рядко.

Чела съм, че между яденето на сладко (особено мед) и чесън трябва да има минимум 3 часа, не било добре да се консумират последоватлно или заедно.

# 24
  • Мнения: 405
Докато бях бременна моето кръвно си беше "нормално" 120/80. (тогава все още консумирах месо)
Какво е сега си нямам и напредстава. По принцип до сега си се 4увствах добре. Миналата седмица оба4е ми се слу4и да ми се замъгли пред о4ите като стана след като съм била седнала на пода. Все още не съм открила при4ината. За кръвното въобще не съм се сещала да помисля.
А къде може 4овек да си измери кръвното без да ходи на лекар?

# 25
  • Мнения: 19 307
Мисля, че в аптеките мерят кръвно безплатно.

Моето е 120 на 75 Grinning Но пулсът ми е много висок-88-95.

# 26
  • Мнения: 6 713
Здравейте и от мен! Hug

Кюбит, чудесна идея за нова тема без "за" и "против". Peace Мерсаж!  bouquet

Шоколадец - нямам отказване. О б и ч а м  г о! Heart Eyes

Кръвно - 110/80. Като бях бременна беше 90/60.  Rolling Eyes

# 27
  • Мнения: 4 392
Хемоглобин, кръвно, нормално....А нормалните стойности не са ли оформени спрямо средностатистическия човек, който е месоядец?
 newsm78

# 28
  • Мнения: 5 713
Точно! Затова и не се вълнувам много от стройностите. Важното е аз да се чувствам добре.

# 29
  • Мнения: 4 392
Я да раздвижа малко темата аз.. Laughing

Вегетарианство и либидо Grinning

Какви са вашите впечатления и личен опит. Има ли връзка с вегетарианството намаленото либидо и ако да, защо или причините са други?

# 30
  • Мнения: 5 713
Тук съм пас.  Laughing Не знам дали от кърменето или от вегетарианството, либидото е  Confused  Tired. Изключих месо и животински продукти по време на кърмене.

# 31
  • Мнения: 3 869
Тук съм пас.  Laughing Не знам дали от кърменето или от вегетарианството, либидото е  Confused  Tired. Изключих месо и животински продукти по време на кърмене.
Не е нито от едното, нито от другото Вери. Резултат е от синдрома "две малки деца у дома" Wink
Умората идва в повечко, затова е така...
За мен от доста време отговорът на въпроса "Секс или сън" е еднозначен, непръпящ коментари и отлагане. Но ако някой ми намери отнякъде 2-3 часа спокойствие (в допълнине към нормалните 24 ч) веднага ще сменя отговора Wink
И понеже вегетарианствам от доста време, мога смело да твърдя, че няма връзка с либидото; другаде са причините  Peace

# 32
  • Мнения: 2 185
По-скоро мисля, че вегетарианството влияе добре на либидото. А шоколадът със сигурност влияе супер  Laughing

# 33
  • Мнения: 2 818
Като цяло вегетарианството ми повлия положително на тази част, но елемента две деца + 6г вкъщи е по-силен.

# 34
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
как да обеля сурови тиквени семки?  newsm78
чопленето отпада  Mr. Green

# 35
  • Мнения: 19 307
Аз нямам наблюедния от вегетарианството върху либидото, но откакто се е родило детето не е добре работата в това отношение Embarassed Confused

# 36
  • Мнения: 1 394
Цоп и аз в новата тема!  Crazy
И за да не съм офф  Crazy...нещо интересно:
Точно и ясно обяснено,защо вегетарианската диета е за предпочитане!  Peace
Цитат
Стефан Галибов   


Снимки: авторътВратите на заведението „Check point Charly” на столичната ул. “Вазов” са широко отворени и вътре все още няма нито един посетител. Явно днес първите клиенти ще се появят чак след 12, за да обядват - най-вероятно пържола с гарнитура от печурки, пиле със сос от сметана или сьомга, печена във фолио. Засега обаче масите са пусти и само персоналът снове наляво-надясно, събуден от надутата стереоуредба.
Очаквам Андрей Катеринов, заклет вегетарианец и един от собствениците на верига от магазини за часовници. Всички закъснения в конкретния случай са абсолютно непростими. Най-малкото ще се наложи да си говорим на вегетариански теми на фона на печени кюфтета или мусака. В заведението влиза вторият клиент за деня - висок мъж с джентълменска осанка. По логиката на неговия бизнес, трябва да си говорим за часовници. Вместо това изпадаме в тотално безвремие. И докато в близките офиси, хората се утрепват от сериозни, делови ангажименти, ние посръбваме чай и обсъждаме философски проблеми от битието на съвременния човек, който толкова бърза, че не му остават сили за това. Но кой е Андрей Катеринов и как успя да спре месото? Всичко започва по-отдалеч.

Един ден младият студент по специалността Международни икономически отношения започва да се среща с малко странен кръг от хора, практикуващи източни духовни и физически учения. „Едно от нещата, които ми направиха много силно впечатление беше, че големите религиозни системи са били твърдо против отнемането на живот, независимо дали за храна и дали се отнася за човешко същество. Всъщност Христос не е нахранил множеството с риба, а с хляб. На иврит има една дума и за двете, а в миналото тестото се е оформяло под формата на риба. После с цел налагане на религията на по-големи маси, вегетарианството останало само като обет за монасите”.

Преди около 20 години съвсем без някаква сериозна причина от човек, който преяжда с месо Андрей се събужда пълен вегетарианец. Но как се прави тази опасна еквилибристика на съзнанието и стомаха? Днес Андрей продължава да се среща със старите приятели и да разговарят на философски теми. Но, извън дебелите книги, неоспорим факт е, че бизнесменът-философ не е боледувал от 20 години от нищо повече от настинка, която обикновено му минава за ден-два. „Икономически вегетарианството не е изгодно за големите фармацевтични фирми. Хората спират да боледуват и те не могат да си продават лекарствата”, усмихва се Андрей. Но в същото време икономически вегетарианството е много изгодно за големите компании, защото хората им боледуват по-малко и за по-кратко, така че по-малко отсъстват от работа.
„Основната причина да ставаме все по-болни е точно в тоталното преяждане с месо и полуфабрикати - нещо за което почти никой не се замисля, когато си пазарува в магазина. Убийството днес е някак приглушено, а иначе всички разказваме приказки на децата си за зайченцето Бяло или трите прасенца. Един от основните призиви на ПЕТА (световна организация за защита на животните) е лозунгът„Аз не ям приятелите си”.



Снимки: авторътТака че, ако се пропусне ранното възпитание като дете, шансът е да наваксаме впоследствие чрез срещите с философски книги. Ако и това не ни събуди, най-накрая идва звънецът на някоя страшна болест, но дори и тогава повечето хора не си дават сметка как са стигнали дотук.

„И аз обожавах пиле на грил, скара. Ох! Но никога не се бях замислял за това, че повечето ми здравословни проблеми идват точно от неправилното ми хранене. После започнах да научавам от приятели и книги, че консумирането на месо води до натрупване на отровни плаки върху всички кръвоносни съдове и артерии, тънкото и дебелото черво, които рано или късно увреждат всички вътрешни системи и органи. Ако интоксикирането на организма продължи с тези темпове, се стига до инфаркти, инсулти, високо кръвно налягане и всички производни на него тежки болести. „Но независимо от това, че човек е станал вегетарианец, това не означава автоматически, че ще е по-здрав, ако продължи да се храни с полуфабрикати и химическо обработени храни. Освен това трябва да се балансира и самата вегетарианска диета в зависимост от избрания тип вегетарианство - суроводяство, лактовегетарианството (б. р. - което включва и млечни продукти), така че да се набавят всички необходими за тялото вещества. Не всичко е толкова просто, колкото изглежда”.

За да помага на всеки нов престрашил се да поеме по пътя на растителната храна, Андрей Катеринов създава към основния си бизнес с часовници и малко издателство за книги за вегетариански начин на живот. Защото самото вегетарианство не се ограничава никога само до промяна в диетата. Основното положително следствие от спирането на кюфтаците (не трябва да се забравя, че има вкусни картофени кюфтета, от тиквички или фалафел) е промяната в мисленето. Човек постепенно се успокоява и започва да се усеща, че спира да се лута трескаво и да е толкова изнервен. Силата на отрицателните емоции като гняв, завист и страх отслабва.

„Оттам идват като следствие и всичко останало, човек спира да живее по стария начин. Повечето бъдещи вегетарианци имат преходен период на адаптация към новия начин на хранене (в който ядат по-малки количества месо) от седмица до месец-два три. Аз лично взех решението в рамките на един ден.

Храната е информация, която влиза в нас, в клетките ни и работи на подсъзнателно ниво. Ние сме това, което ядем. А в съвременното забързано ежедневие, човек е забравил да обръща внимание на това с какво се храни, прави го чисто механично. Не се усещаме как сме орисани в правенето на ефимерни неща като кариера и пари, и забравяме за духа и тялото. Така губим все повече себе си и здравето си”, развива тезите си Катеринов.
Той смята, че въпреки хаотичното лутане на съвременния българин, има и положителни промени. „През последните години все повече родни компании се замислят за средата, в която работят техните подчинени, за философията, която цари в колектива им, че нещата са някак свързани.”



Снимки: авторътАндрей разчита днешните деца да осъществят необходимата за спасението на Земята промяна. Защото абсурдните размери на нарушеното екологично равновесие все повече ще напомнят за себе си чрез драматични промени в климата, и то не някъде в неопределеното бъдеще, а тук и сега. Зелената идея е приоритет главно на младите и Андрей е много щастлив, че толкова хора откликват на протестите за спасяването на българската природа. „Младите са по-отворени за промени, тъй като човек след 25-30 години много по-трудно променя навиците си. Не всеки може да се лиши от нещата, които е обичал да яде или прави, въпрос на личен избор и отношение е.

Според анкети за начина на хранене, проведени от Кралското вегетарианско общество на Великобритания над 50 % от момичетата между 14 и 18 години са пълни вегетарианки.
Ако не може да се откажете от месото заради Бог, душата си или собственото си здраве, то можете да го направите, за да намалите емисиите на въглероден двуокис в атмосферата. Звучи абсурдно, но всичко си има много логично обяснение, казва Катеринов и продължава да привежда доводи:

„През миналата година бяха съобщени едни много интересни изследвания, в които се казва, че замърсяването с въглероден двуокис от фермите, които отглеждат животни е почти равно на това от изхвърляните от колите газове, тъй като при огромните количества тор се излъчват и големи количества въглероден двуокис.

Освен това, заради консумацията на месо, се изсичат огромни количества гори, за да се засаждат с фураж, който да изхранва добитъка. Поглъщането на вода за изхранването на добитък е огромно. Докато стане едно теле говедо, му трябват около 11 тона вода. И в благодарение на това, че всички тези производства се дотират от правителствата, тъй като имат огромни лобита, които разпределят огромни пари (става въпрос за стотици милиарди долари) бизнесът с месо продължава да процъфтява. Освен това повечето ферми са нечовешки концлагери, където животните се раждат, живеят за кратко и умират в стрес, понякога без да видят светлина, с единствената цел да се превърнат в трупове, които да ни нахранят.



Снимки: авторътОказва се, че безценните съставки и вкус на месото са само от един от поредните митове на бизнеса с трупове. Средностатистическият човек е опитвал месото, единствено след добавяне на подправки или киснато с часове в разни маринати. Без тях то е безвкусно и доста зле миришещо.
„Истината е доста проста и може да се разбере дори от едно дете. Като изключим всички останали вреди, най-елементарното доказателство за това колко безполезно всъщност е месото е, да се замислим какво става с градивните му съставки след като животното е убито. Ниските минусови температури, при които се съхранява -8-15 градуса, понякога с години, разрушават структурата на белтъците. При размразяването му вече не може да се говори за каквито и да било вкусови качества и ние ядем една леш, мърша, която няма никакви полезни останали съставки. Така, че храната наречена месо няма никакъв живот в себе си. Ескимосите, които се хранят основно с риба, живеят средно между 28 и 35 години и то при положение, че рибата се смята за най-полезното измежду месата, заради своята ниска калорийност и липса на мазнини. А всички дълголетници се хранят предимно с плодове и зеленчуци. За съжаление хората просто не се замислят”.

Фактологическият анализ на храната, наречена „месо” продължава и с кратък историко-антропологически анализ:
„Хората са започнали да се хранят с месо по време на ледниковия период, когато не е имало нищо друго. Разположението на зъбите ни не е пригодено за консумация на месо, а за дълго предъвкане на растителни храни. Така се хранят и днешните човекоподобни маймуни, които са пълни вегетарианци. При хищниците имат повече резци, с които да късат и гълтат храната от нас, така че чисто биологически не ни е заложено да се храним с месо. Освен това, хищниците имат една единствена стомашна киселина, която разгражда всичко независимо дали са яли камъни, или кости с месо, каквото и да било, тя е толкова силна че разгражда всичко. Ние не притежаваме такава киселинност в стомаха си, така че не можем да преработваме толкова пълноценно месната храна, дори при условие, че е отгледана без химия и не е дълбоко замразявана”.

Образованието по отношение на това как е по-здравословно да се храним е много важно. Трябва да се почне още от детската градина, където и без това най-трудно си изяжда точно месото в чинията. А може би не трябва да се насилват, ами да се види какво наистина обичат - ще се изненадаме колко рационален и здравословен ще е изборът им, стига да им бъде предоставена възможност за такъв. Защото и в семейството им се налагат едни стереотипи на хранене и в детската градина и училището същите, те просто нямат избор.
За да поправи пропуските в образованието на съвременния българин, Андрей Катеринов отделя пари за издаването на три книги годишно на вегетарианска тематика. “Цените на нашите книги са в съвсем нормални граници, за да са общодостъпни между 5 и 7 лева. Идеята е не да правим бизнес и да печелим пари, а да популяризираме идеите на вегетарианството.

Китайците са измислили нещо, което аз практикувам от 7-8 години като начин на хранене. Това една много прецизно изчислена комбинация, която научих от един мой приятел диетолога Красимир Нанев”, казва Катеринов.

Менюто за деня на Андрей Катеринов:
Сутрин :
след ставане от сън чаша топла вода на гладно, за да събудим целия храносмилателен тракт и всички органи.
Следва някакъв алкален плод - банан или ябълка / добре да е жълта и зряла , да е по-сладка, повече слънце да я е гряло/. Защо точно това?
Алкалните плодове имат една много добра функция-те изчистват токсините от дебелото черво, натрупани от стрес и от храната, която сме яли предишната вечер. А отделно от това, те дават на организма една естествена захар и енергия, от която имаме нужда сутрин, за да се събудим.

В офиса:
След като пристигна в офиса на работа си приготвям едни фреш в следната комбинация- два портокала, един грепфрут и един лимон. Фрешът и ябълката ме държат горе-долу до обяд.
Обяд:
На обяд обикновенно ям салати, топла супа, и храна, която е основно от зеленчуци, без тестени изделия, и без белтъци.

Вечерята:
Белтъците се оставят за вечерта - неща като сирене, лещи, бобове, кисело мляко е добре да се приемат вечер, тъй като имат дълго време на усвояване и осемте часа сън са достатъчни за по-доброто им усвояване на спокойствие. Ако ги приемем през активната фаза от деня, организмът ни е зает с много други дейности и няма достатъчно енергия да ги разгради пълноценно. Въпреки че повечето вегетарианци ядат често гъби, аз гледам да ги избягвам, освен ако не са брани от гората, тъй като култивираните печурки на пазара ги гледат на много изкуствени условия с доста химия и без капка светлина.

Към менюто за деня Андрей прибавя и ежедневаната доза йога или китайска гимнастика.
През целия разговор той упорито избягва темата за бизнеса с часовници, бижута и аксесоари. А все пак, освен успешен вегетарианец, той е и един доста успешен бизнесмен в трудните български условия.

Неусетно сме изпили чая и разговора си и се връщаме в забързаното ежедневие на София. На раздяла Андрей завършва все така философски: „Авицена има една мисъл, която е много важна - “Ние сме трима - аз, ти и болестта. Ако ти не си с мен, тогава ти си с болестта и тогава аз няма да мога да я победя”.

Секунди по-късно вече сме се стопили в потока от хора по улица Раковски, търсещи подходящото място да се наобядват. Ние не търсим, а знаем точно какво ще ядем, нещо с плодове и зеленчуци.


Малко е дългичко,но иначе излиза,че е спам.На който му се чете да го прочете. Hug

# 37
  • Мнения: 1 394
как да обеля сурови тиквени семки?  newsm78
чопленето отпада  Mr. Green
Май,май....само с чоплене става.... Rolling Eyes

# 38
  • Universe
  • Мнения: 1 556
как да обеля сурови тиквени семки?  newsm78
чопленето отпада  Mr. Green
Май,май....само с чоплене става.... Rolling Eyes

Пробвай с гореща вода /като за бадемите/ теоретично предположение/ Peace
 newsm78 Що ти е да ги белиш?  Wink

# 39
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076


Пробвай с гореща вода /като за бадемите/ теоретично предположение/ Peace
 newsm78 Що ти е да ги белиш?  Wink

и после какво - пак да го чопля  Mr. Green
имам няколко тикви собствена реколта и исках от семките да направя песто...
миналата година се опитвах да ги чопля, но им е твърда кората  Whistling, сурови е трудно да се чоплят...
а и мъжът ми много мрънка Rolling Eyes, кардаринка съм била  Joy

# 40
  • Linz
  • Мнения: 11 619
298, преди време тук бях чела за някакъв културист от световна величина, който е веган. Ставаше въпрос за Канада ако не се лъжа.
Мисля, че при добре подбрана диета, организмът може получава достатъчно белтъчини дори само от растителна храна- до толкова, че да трупа мускулна маса Peace

Я да раздвижа малко темата аз.. Laughing

Вегетарианство и либидо Grinning

Какви са вашите впечатления и личен опит. Има ли връзка с вегетарианството намаленото либидо и ако да, защо или причините са други?
Според мен няма. А дори и да има, би трябвало да се изразява в повишено либидо- по-малко (или никакви) животиски мазнини- по-добро кръвоснабдяване- по-голямо желание.
Но либидото има връзка с преумората, недоспиването и стреса.

# 41
  • Мнения: 2 176
и после какво - пак да го чопля  Mr. Green
имам няколко тикви собствена реколта и исках от семките да направя песто...

Aко опиташ да ги покълнеш донякъде, няма ли да се разцепи дебелата люспа?  newsm78
Е, после пак ще се чопли сигурно, но ще се отделя лесно обвивката..

# 42
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Aко опиташ да ги покълнеш донякъде, няма ли да се разцепи дебелата люспа?  newsm78
Е, после пак ще се чопли сигурно, но ще се отделя лесно обвивката..


не се бях сетила, ще пробвам с няколко да видя става или не става Hug

# 43
  • Мнения: 5 713
За да може да се пукне обвивката и да се махне после лесно, тиквеното семе трябва да почне да изкарва листенца. За това са му необходими поне 3 дена. Да, но оставено толкова време да покълва, след това ужасно горчи. Не може да се яде. Явно на тиквеното семе са му достатъчни само няколко часа, колкото да се събуди живота в него.

# 44
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
май ще чопля  Tired
ще пробвам с ножче да срязвам обвивката...

# 45
  • Мнения: 5 713
Кюбит, прегледах старата тема. Някои неща, които счетох за полезни. Ако искаш, може да се прибавят на 1-ва стр.

http://vegetarianstvoto.hit.bg/
http://nel-anel.blogspot.com/2008/12/blog-post_9485.html
http://cubbit.blogspot.com/search/label/vegetarianism
http://www.ecovege.org/home
http://www.living-foods.com/articles/b12issue.html - за Б12

Витамин Б12 се съдържа в Germextrakt - екстракт за мая, келп - вид кафяви морски водораски, пекан - вид ядки, подобни на орехи и сушени смокини, в обработени топлинно соя-продукти като Tempeh, Miso и Shoyu, както и в ечемичения малц и Sauerteig (квасено тесто?) и магданоз. Важен източник са всички видове кълнове. Малки количества се намират и в бирата, сайдер, виното, маята и тофу.

Книги:
http://www.amazon.co.uk/Baby-Child-Vegetarian-Recipes-Delicious/ … 856679&sr=8-1
http://www.amazon.co.uk/Vegetarian-Baby-Christine-H-Beard/dp/093 … 856679&sr=8-3
http://www.amazon.co.uk/Vegetarian-Mother-Baby-Book/dp/067977410 … 856679&sr=8-6
http://www.amazon.co.uk/Raising-Vegetarian-Children-Health-Harmo … 56679&sr=8-15
http://www.amazon.co.uk/Feeding-Your-Vegan-Infant-Confidence/dp/ … 856877&sr=8-4

http://www.books.bg/books/54/39800.html

# 46
  • Мнения: 925
Записвам се тук  Hug

# 47
  • Мнения: 2 132
Тук съм пас.  Laughing Не знам дали от кърменето или от вегетарианството, либидото е  Confused  Tired. Изключих месо и животински продукти по време на кърмене.
Не е нито от едното, нито от другото Вери. Резултат е от синдрома "две малки деца у дома" Wink
Умората идва в повечко, затова е така...
За мен от доста време отговорът на въпроса "Секс или сън" е еднозначен, непръпящ коментари и отлагане. Но ако някой ми намери отнякъде 2-3 часа спокойствие (в допълнине към нормалните 24 ч) веднага ще сменя отговора Wink
И понеже вегетарианствам от доста време, мога смело да твърдя, че няма връзка с либидото; другаде са причините  Peace
На една кърмаческа се оплакаха момичетата и лидерката обясни връзката между кърмене и липса на желание с някакви хормони дето се отделят Wink

# 48
  • Мнения: 2 818
Тези хормони влияят само първите месеци. Тогава овлажняването е слабо или никакво го няма. Ако има овлажняване,но като цяло желанието го няма, то проблема си е преумора.

# 49
  • Мнения: 78
Здравейте момичета Hug И аз се записвам в темичката ви  bouquet Вегетарианка съм от 6 години някъде не ям яйца от 2-3,но несъм веган ям сирене,кашкавал,мляко Whistling По отношение на кръвното не мисля ,че имам някакъв проблем не знам дали е и от годините (след десетина дни правя 18 ) кръвното ми варира на границите на нормалното 120/80  относно спорта -спортувам редовно по 3-4 пъти в седмица,ходя винаги пеша ,от към физическа активност не се оплаквам Hug Относно шоколада,който коментирате на мен лично не ми става лошо,даже напротив обичам много сладко Blush Единственото нещо ,което ме притеснява е МЦ Thinking Как е при вас? Лек ден и ще ви следя newsm51

# 50
  • Мнения: 235
Момичета, търся и не намирам рецепта за домашен хляб.Може би не съм изчела всички теми от край до край?!
Дайте линкове, ако това вече е обсъждано.Или пък споделете любимите си хлябове.
Иска ми се да опитам пълнозърнест, дайте интересни рецепти.В Био Свят доста видове брашна продават.Но нямам опит.
Ползвате ли машина за хляб.Аз все още нямам , та бих пробвала на фурна.
Благодаря!
Mъчат ме и още два въпроса.Кой е сайта на Вери, ако не  е тайна.Мег го споменава тук там, сол и още нещо беше закупено от там.
Не казвам , че е неин, а може  би тя е дала идея за някакъв сайт ..?!
И също  има ли тема за здравословна бременност, по точно какво трябва, не трябва да ядем, добавки, билки, ...?
ПАк благодаря!

Последна редакция: чт, 15 окт 2009, 16:15 от dora7511

# 51
  • Мнения: 5 713
Кой е сайта на Вери, ако не  е тайна.
http://recipemagician.com/

Сайт за сурови рецепти. Нищо не се купува от там.  Wink

Машина за хляб имах, но я подарих. Първо задари тефлоновото покритие и второ, защото се стреми нашето семейство към суровоядство. За рецепти за хляб, в Готварския подфорум има много идеи.

Всъщност забравих да уточня, че ни се случва да правим хляб, по-точно мъжът ми се занимава с тази дейност. Тестото го бърка в блендера, мощен е. Пече го в стъклена форма за хляб. За рецептата трябва да го питам него.

Последна редакция: чт, 15 окт 2009, 18:42 от Вери

# 52
  • Мнения: 1 849
На една кърмаческа се оплакаха момичетата и лидерката обясни връзката между кърмене и липса на желание с някакви хормони дето се отделят Wink
Всъщност при кърмене е завишен хормона пролактин, който по принцип не позволява да се зачене. Затова ако някоя жена има проблеми със зачеването и се изследва и този хормон, ако е завишен се пият хапчета за нормализиране на нивото му. В такъв случай се казва, че все едно жената кърми... Едно време баба ми разправяше, че са кърмили до 2-3 години (освен че е по-добре за детето) и като предпазна мярка от скорошно забременяване. Разбира се, не винаги е гаранция  Naughty

"Магията на суровата храна" е страхотен и можеш да намериш сурови рецепти, които не си си представял, че са толкова вкусни  Peace

Рецепти за домашен хляб:
http://forum.bgkulinar.net/viewtopic.3672.html - отдолу има и други. Въобще Мег е специалист по хляба, така че да сподели.
http://forum.bgkulinar.net/recepti.31

# 53
  • Мнения: 3 869
В блога на Хедра има прекрасна, задълбочена статия, обясняваща кога може да се разчита на кърменето като контрацептивна мярка. Като цяло болшинството двойки мама-бебе престават да изпълняват критериет след 6-тия месец, а не малко и преди това.

Въобще Мег е специалист по хляба, така че да сподели.
http://forum.bgkulinar.net/recepti.31

А, не, не, съвсем не е така  Blush Мога да кажа само за тези без глутен и без животинщини.
Кагото правя от пълнозърнесто брашно само слагам двойно повече мая, че иначе нищо не се получава. Когато в сместа има и бяло брашно, се съобразявам с него. Ако има безглутенови брашна, те не играят при определяне на количеството мая. В БГКулинар форума има мнооого рецепти, а модераторите са спецове по хляба  Peace

# 54
  • Мнения: 3 869
И също  има ли тема за здравословна бременност, по точно какво трябва, не трябва да ядем, добавки, билки, ...?

Здравословната бременност не е нищо по-различно от здравословния начин на живот Simple Smile Просто се събразяваш с нуждите на тялото си и толкова Simple Smile В този смисъл всяка тема за здравословен начин на живот ще ти свърши работа Simple Smile Май в "Раждане вкъщи" може да пуличиш най-адекватни съвети и в "Да живеем в хармония в себе си"...

# 55
  • Мнения: 235
Благодаря, тези ги следя.Но все пак се страхувам за добавките.Например мислех ,че освен спецален комплекс за бременни , желязо ако е нужно и може би Спирулина, друго е опасно.Масово казват или пише по опаковките да се консултираш с лекаря си ако си бременна.А то нашите лекари едни...на всяка  бъдеща майка разправят да си махне котката , без да  й обясняват как и защо е опасна токсоплазмозата.А за Ехинацеята нейде мернах ,че може да се пие( май при проблема с коките)?!
Ще разгледам "кулинар".
Извинете , ама пак въпрос, всички машини за хляб ли са с тефлоново покритие??Ако да, няма да си купя, ще пека на фурна.
 Simple Smile

# 56
  • Мнения: 3 869
Но все пак се страхувам за добавките.Например мислех ,че освен спецален комплекс за бременни , желязо ако е нужно и може би Спирулина, друго е опасно.
Ами ти ако се храниш здравословно, нямаш никаква нужда от тези комплекси за бременни - още не се знае дали повече помагат или повече вредят... С желязото е същата история; но Спирулината и други зелени и синьозелени няма да ти навредят Simple Smile

# 57
  • Мнения: 2 132
Но все пак се страхувам за добавките.Например мислех ,че освен спецален комплекс за бременни , желязо ако е нужно и може би Спирулина, друго е опасно.
Ами ти ако се храниш здравословно, нямаш никаква нужда от тези комплекси за бременни - още не се знае дали повече помагат или повече вредят... С желязото е същата история; но Спирулината и други зелени и синьозелени няма да ти навредят Simple Smile
Мег, може ли да и дадеш линк към хлорофила, които се предлага в БГ? Помня само, че имаше мента в него и за това поръчвах от Англия, без.

# 58
  • Мнения: 1 849
В блога на Хедра има прекрасна, задълбочена статия, обясняваща кога може да се разчита на кърменето като контрацептивна мярка. Като цяло болшинството двойки мама-бебе престават да изпълняват критериет след 6-тия месец, а не малко и преди това.
Определено! Да не вземе някоя мама да не се пази, прочитайки думите ми. Случвало се е даже и 1 месец след раждане, кърмеща жена да забременее, така че внимателно  Wink
По-скоро исках да споделя (от личен опит, след 3 годишно търсене на причината), че по-високото ниво на пролактин може да възпрепятства едно искано забременяване, без никакви други проблеми.

Колкото до либидото, установих че след бременност и във връзка с вечерната умора и недоспиването - по-удачно време е сутринта (при възможност на половинката) и спане на дребното  Hug

# 59
  • Мнения: 131
Момичета, много интересна тема. Аз не ям месо от 11 години, абсолютно никакво. Кръвното ми беШе ниско като ученичка. Сега се чувствам добре. Ям само черен Шоколад, възможно най голям процент какао, 90%. Бих искала да откажа и млечните храни. Макар че ги употребявам рядко. Купувам си овесено мляко, много ми харесва. Става страхотно с овесени ядки. Ще следя темата. Поздрави на всички
                                                                                     

# 60
  • Мнения: 3 988
Вери, благодаря ти за линковете, които си извадила от предната тема.   bouquet Няма как да ги добавя в първия постинг, но ще пиша на модератор.
Иначе ги събрах всички на едно място тук, с идеята да добавям новите като се публикуват тук в темата и после за новата да ги имаме на готово.
http://cubbit.blogspot.com/2009/10/blog-post_16.html

# 61
  • Мнения: 232
О, да се запища и аз.  Wink

Кюбит, мерси за темата.   bouquet

За либидото- в целия си досегашенсексуален  активен живот съм била вегетариантка, оплавания и от двете страни е нямало  Wink

Да попитам нещо.Колкото и да е странно досега не харесвах кълнове,но от известно време хапвам в ралзлични салати. Така че искам да почна и да си покълвам.) Моля ви дайте малко инфо за кълновете- не технология, а по скоро какави- в смисъл с ккави да започна, кои най-лесно покълват, разлика във вкусовите  или хранителните качества и пр. Мерси. Hug

# 62
  • Мнения: 5 713
Най-лесно: елда, киноа, амарант; слънчоглед, ако не искаш да си правиш поници; пшеница.

# 63
  • Мнения: 6 713
Момичета, има ли майонезата някакви алтернативи? Много обичам руска салата, правя я без шунка (не винаги Blush), но си чудех дали майонезата няма алтернативи? Аз по принцип като я правя с майонеза ползвам 2-3 лъжици само и добавям кисело мляко. Та си мислех за сварен жълтък и кисело мляко???  Thinking Thinking

# 64
  • Мнения: 2 132
Момичета, има ли майонезата някакви алтернативи? Много обичам руска салата, правя я без шунка (не винаги Blush), но си чудех дали майонезата няма алтернативи? Аз по принцип като я правя с майонеза ползвам 2-3 лъжици само и добавям кисело мляко. Та си мислех за сварен жълтък и кисело мляко???  Thinking Thinking
Какво искаш да заместиш от майонезата?

# 65
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
млечна майонеза?

1 част прясно мляко, 2 части олио, сол и малко лимонтузу.
слага се в дълбок, тесен съд, пъхва се пасатора и бавно се изтегля.
става като майонеза Краси  Peace
после добавям различни неща - къри, или горчица, или чесън...
зависи за какво ще я ползвам.


иначе аз скоро правих сос от сварен жълтък, кисело мляко, зехтин и горчица - не стана зле, но не е майонеза  Peace

# 66
  • Мнения: 6 713

Ася, мерси много! Hug
То и майонезата като е с кисело мляко примесена, не е точно майонеза, но може да пробвам и второто ти предложение.

Лимонтузу-то как е на немски? Blush

# 67
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076


Лимонтузу-то как е на немски? Blush

zitronensäure  Peace
аз слагам лимонов сок или малко оцет. идеята е да се пресече млякото  Peace
от лимоновия сок или оцета става майонезата малко по-рядка.

тъй като на мен ми идва тежка, става и повечко, отколкото ми трябва, често правя 1:1 мляко и олио и става рядка, но за дресинг си е ок.
предупреждавам, че ако я направиш със зехтин и ще нагарча Peace
ползвай друго олио  Peace

# 68
  • Мнения: 2 185
Тук има майонеза от гроздови семена, не знам дали се намира в Бг  Thinking

# 69
  • Мнения: 1 394
Аз я правя с прясно мляко и олио-става,като леката майонеза на Краси...Има и готова в магазините-соева на Диабел,на Квирест...много е сполучлива-на мен лично ми харесва.
Момичета да си поговорим малко за кълновете.Онзи ден си правих пшенични /досега бях яла само соеви/...ами страхотни са!  Hug...
Сега ще си правя бобови,ама нещо аз ли не разбрах както трябва... newsm78...Сложих ги в един гевгир с дупки/пластмасов/ и те кълновете се бяха подали отдолу през дупките...трябва на тенцух ли?Сега боба съм го сложила на тензух....да видим... Rolling Eyes
Споделете вашите опити с кълновете....Сега съм си наумила пък да правя веге кисело мляко от ядки... Peace

# 70
  • Мнения: 182
Аз от няколко дена съм сложила люцерна да покълва, за първи път  покълвам. Та ще видя дали ще стане нещо  Simple Smile

# 71
  • Мнения: 1 394
И аз за пръв път покълвах жито.Стана страхотно.Преди мялко си видях и бобчетата,започнали са да излизат кълновете.  Peace...Незнам само колко време да ги чакам и колко големи трябва да станат.А иначе кълновете са невероятна храна.Така те зареждат с енергия!  Hug...Важно е само да са на тъмно,на тензух и да се навлажняват по два пъти на ден.Аз ги навлажнявам сутрин и вечер.Житните ми станаха страхотни.А лятото правих два безуспешни опита и се вмирисваха.Но този път ухаеха страхотно!  Hug
А преди малко подсирих едно мляко.Ще си правя сиренце. Hug...По една нова технология с кисело мляко вътре...Правила съм,но само с мая.Сега ще видя дали ще се получи с млякото.Казват,че ставало по-хубаво. Rolling Eyes

# 72
  • Мнения: 925
додиники, а житните ти кълнове покараха ли зелена тревичка, или само пуснаха коренчета? Аз си правих веднъж, но не успях да ги дочакам да пуснат тревичка, хем ги навлажнявах по 2 пъти на ден и пр. Твоите как се получиха?
А бобовите кълнове от обикновен боб ли ги правиш? Български, имам предвид  Grinning

# 73
  • Мнения: 1 394
Житните кълнове за три дни ми порастнаха около 1 см с мъничко зеленичко отгоре,ама съвсем малко и тогава ги консумирах-веднага....защото знам,че са най-годни пресни и когато престоят се губят ценни качества.В смисъл няма подходящ метод за съхранение и е добре да се ядат пресни.Боб покълвам домашен български от баба ми на село.Тя ми го даде.Иначе една позцната е покълвала и такъв от магазина,само,че по-дребен гледай да е и да не изглежда много добре.Той по принцип е и най-евтин.Да не е начупен само.Зърната трябва да са цели и здрави.Някои режат само кълновете и ядат само тях.Така смятам да направя с бобените като станат.Но житните ги консумирах направо със зрънцата-те омекват и могат да се дъвчат. Peace

# 74
  • Мнения: 232
И аз съм на вълна учене на покълване.
Хъм, боб имам домашен- тази година си произведохме и се радвам много. Ама другите люцерна, жито и пр- взимате си специално за кълнене или... гледах в био магазините в софия, къде другаде може да има?

# 75
  • Мнения: 925
Да, благодаря ти   bouquet
Ще пробвам и аз с боб.
Житните и така ми станаха много вкусни, ще опитам следващия път да ги дочакам да пуснат тревичка.

# 76
  • Мнения: 1 394
И аз съм на вълна учене на покълване.
Хъм, боб имам домашен- тази година си произведохме и се радвам много. Ама другите люцерна, жито и пр- взимате си специално за кълнене или... гледах в био магазините в софия, къде другаде може да има?
Да аз ги купувам от здравословните магазини или от щандовете за здравословни храни в хиперите.Там също има и жито и соя и люцерна.... newsm78....всъщност други не съм виждала.А в Земя на заем има много интересни...правят от слънчоглед,леща... Thinking...ще взема да ги пробвам и тях. Hug

# 77
  • Мнения: 182
А в какво ги покълвате, моята люцерна съм я сложила в един буркан, гледам, че има зрънца които не са прокарали мисля днес да ги махна за да не се вмиришат другите.

# 78
  • Мнения: 1 394
Ами аз със житото направих така:Сложих го първо във вода повечко за 12 часа да се накисне.После го сложих в един пластмасов гевгир,а отдолу постлах тензух.Сутрин и вечер навлажнявах зърната и след три дни имах готови кълнове.  Hug...Не се вмирисаха,а напротив имаха страхотен аромат.Мисля,че само лятото се вмирисват от топлината и за това тогава трябва да се слагат в хладилник.Сега ги бях сложила на тъмно в един шкаф на терасата/там е хладно по принцип/ и станаха.  Peace

# 79
  • Мнения: 3 869
Да се оплача, че био-ечемикът не ми покълна... А житото, което сложих в другата тава, но пък беше специално за покълване стана като по учебник! Сега не ми остава друго освен останалия овес да го варя или правя на брашно за печива...

Тази сутрин правих смес от кашу и сусам за мляко. Получи се супир добре.
Равини количества сусам и кашу, смлени поотделно в кафемелачката, вода на вкус и малко хималайста сол Simple Smile
Само от кашу ми е твърде сладко, а само то сусам - горчиво, ако не се добави подсладител. Исках да избегна това обаче, затова комбинирах двете млека Simple Smile На детето сложих в закуската и много му хареса, а на себе си направих "кафе с мляко" с помощта на инка Simple Smile

# 80
  • Мнения: 2 132

Тази сутрин правих смес от кашу и сусам за мляко. Получи се супир добре.
Равини количества сусам и кашу, смлени поотделно в кафемелачката, вода на вкус и малко хималайста сол Simple Smile
Само от кашу ми е твърде сладко, а само то сусам - горчиво, ако не се добави подсладител. Исках да избегна това обаче, затова комбинирах двете млека Simple Smile На детето сложих в закуската и много му хареса, а на себе си направих "кафе с мляко" с помощта на инка Simple Smile
Накисваш ли ги?

Аз пък нещо не намирам български боб. Преди няколко дни искахме да вземем от магазина и бг не намерихме.. все в Киргизтан, Египет и т.н. отгледан Shocked

# 81
  • Мнения: 3 869
Жени, този път не ги накиснах, но така ства по-тежко, по-маслен вкус се усеща и за моето "кафе с мляко" беше идеално. Иначе вечерта четох във Foot Combining & Digestion (редовно си я преглеждам, че все нещо ми убягва) точно как от кашу никога не може да стане мляко в истинския смисъл на думата, а само пасирана ядка и било също толкова тежко за преработка като да ядеш самото кашу, а може би и по-тежко заради допълнителната вода....
Май само на кисело мляко и сметана ще го правя това кашу - за тези цели е просто иделно Simple Smile

С боба го знам проблема, ние купуваме от един квартален магазин, насипно, но собственикат е много в час и следи откъде зарежда и какво - специално боба си е български, както и много други от стоките.

# 82
  • Мнения: 182
Meg може ли рецепта за сметаната от кашу

# 83
  • Мнения: 3 869
Смляно в кафемелачка кашу, малко вода, колкото да стане каша с гъстота на нектар и закваска за кисело мляко на око - т.е. според другите две съставки - повече закваска, по-киселичко, но и по-бързо. Закваската съм я поръчвала през нета от БГ - лактобацили, стрептококи и още нещо. Водата трябва да е леко топла, всичко се смесва, пасра се хубаво с пасатор и се оставя на топличко, може и открито или похлупено, като песеди 5-6 часа е готово, а след още 1 нощ в хладилника става супер Simple Smile

# 84
  • Мнения: 2 132

А според книгата от кое е най-добре да се прави мляко?
Това кисело мляко на вкус доближава ли кравето?

# 85
  • Мнения: 5 713
Мег е права за кашуто. С него най-добре стават кремове за торти, сирена...
За мен най-хубави млека стават от сусам, коноп и бадем. Но нека и тя да каже какво пише в книгата.

# 86
  • Мнения: 4 392
Житните кълнове за три дни ми порастнаха около 1 см с мъничко зеленичко отгоре,ама съвсем малко

Много е това. Житните кълнове са най- ценни, когато кълнчето е не повече от няколко милиметра. Аз ги обичам, когато са 2-3 мм максимум. Иначе не мога да ги ям. Никога не ми се е появявало зеленичко отгоре, специално при житните.

# 87
  • Мнения: 5 713
Зеленичкото е, ако искате трева. В този случай не се яде вече зърното. А и то тогава всичките полезнотии са отишли в тревата.

# 88
  • Мнения: 925
Житните кълнове за три дни ми порастнаха около 1 см с мъничко зеленичко отгоре,ама съвсем малко

Много е това. Житните кълнове са най- ценни, когато кълнчето е не повече от няколко милиметра. Аз ги обичам, когато са 2-3 мм максимум. Иначе не мога да ги ям. Никога не ми се е появявало зеленичко отгоре, специално при житните.
Спиролина, на мен ми се появи малко кълнче, но преобладаваха коренищата. Ама направо коренища си бяха. Заплитаха се в тензуха, като ги преплаквах  Laughing

# 89
  • Мнения: 957
Вери,честит рожден ден,здраве щастие,късмет и много усмивки newsm59  party023 baloni

# 90
  • Мнения: 5 713
Благодаря ти, Кристалче!  Hug

# 91
  • Мнения: 4 392
Житните кълнове за три дни ми порастнаха около 1 см с мъничко зеленичко отгоре,ама съвсем малко

Много е това. Житните кълнове са най- ценни, когато кълнчето е не повече от няколко милиметра. Аз ги обичам, когато са 2-3 мм максимум. Иначе не мога да ги ям. Никога не ми се е появявало зеленичко отгоре, специално при житните.
Спиролина, на мен ми се появи малко кълнче, но преобладаваха коренищата. Ама направо коренища си бяха. Заплитаха се в тензуха, като ги преплаквах  Laughing

Това ако е коренище, пусни ги още малко, да видиш за какво става дума. Laughing Затова, още като се подаде беличко и хоп- в салатата. Ако съм ги изтървала и са станали по- големи, меля ги и ги правя на питки.

# 92
  • Мнения: 8
Привет, да се запиша и аз  Laughing

От повече от две години не ям месо, а последните дни съм на вълна да пробвам да огранича млечните изделия и се запалих по кълновете и разни рецепти от суровоядните сайтове .. ммм много вкусни сиренца от кашу и бадеми стават  Simple Smile

А откакто хапвам съвсем малко сирене и кисело мляко (прясното никога не ме е привличало) се чувствам още по-добре и ако съм имала проблеми с подувания и тежести в стомаха, сега тотално ги няма. А може да е и от повечето сурова храна, която хапвам.
Не знам, но е супер Simple Smile

Отивам да си сложа и аз жито да покълне след ценната информация ..   chef

# 93
  • Мнения: 3 869

А според книгата от кое е най-добре да се прави мляко?
Това кисело мляко на вкус доближава ли кравето?

Всички ядки стават за мляко с изключение на кашуто (защото се смила безкрайно добре и няма как да се прецеди) и фъстъците (които не са ядки, а бобови)

Киселото мляко от кашу е по-сладко и по-тежко от кравето. Мисля, обче че може да се получи доста добра имитация на вкуса на кравето чрез смесване на няколко млека. На прима виста мисля, че подходяи са кашу заради сладостта и маслеността, бадем заради свежестта, сусам заради острия вкус - в подходяща комбинация, може да се получи много добра имитация, само консистенцията ще е по-различна. Кашуто не го кисна, както и сисама, но другите ги кисна.

Амели, четох те и в друга тема  Hug По отношение на храната, най-добре за теб ще е да изключиш млечните и най-вече прясното мляко (но ти нещо си го махнала гледам). По малко кисело мляко и сирене/кашкавал от време на време не е проблем  Peace

# 94
  • София
  • Мнения: 1 402
май ще чопля  Tired
ще пробвам с ножче да срязвам обвивката...

продават по диетичните щандове пакетчета с готови обелени тиквени семки, сурови, не са скъпи

# 95
  • Мнения: 8
Meg!, благодаря за подкрепата   bouquet и аз след много четене и най-вече вслушване в себе си стигнах до този извод за млечните продукти - по принцип в нас не ми е никакъв проблем, но хапване на заведение е винаги предизвикателство какво може да се намери без месо и без сирене и ако може да не са пържени картофи Wink

Смелих си кайсиеви ядки и освен, че използвах млякото вместо мляко за закуска, нещо не успях да намеря приложение на сухата част. Прецедих я уж за крема сирене, но може би защото не ми е много мощен пасатора остана по-скоро като смелени ядки с много силен вкус и както и да го смесвам не ми пасва на сирене. Имате ли идеи какво друго интересно може да се направи с тях?  Simple Smile

# 96
  • Мнения: 5 713
Някакъв крем, крекер, в кекс да се сложи...

# 97
  • Мнения: 6 713
Момичета, да ви споделя че мойто дете напоследък мина на вегетариански режим (плюс суровоядство на вечеря за срам на майка му и баща му най-вече! Laughing Laughing)! През деня не хапва особено много, почти само зеленчуци, малко тестени, мляко, много плодове, а от 3-4 дена вечерята е краставица и малко соеви кълнове, сок от портокал и парченца ябълка. Тези дни сме яли омлет, баница със спанак и сирене, постен гювеч... Само го поглежда и директно ми го отказва. Laughing Stop Изобщо не я мъча да яде ако не го иска, каквото ми посочи - това й давам. Даже й отварям хладилника и оттам също си решава. Но ако спре месото нацяло, трябва спешно да се науча да правя кълнове! Rolling Eyes Иначе обича много да хрупа от тези соевите, но други не съм й давала все още.
Вашите дечица показват ли ви по същия начин когато не искат месо или вие ги ограничавате от месото, тъй като все пак нямате такова нещо вкъщи?
Но тя си пие и млякото преди заспиване.

Не целя да обръщам дискусията, просто исках да споделя как вегетарианското явно си дреме в човека и трябва да му се обърне внимание.

# 98
  • Мнения: 3 988
Сдобих се с количество сурови кайсиеви ядки, но не са белени. Нямам фуд процесор, разполагам само с блендер и чопър (по-дяволите не знам как се казват на български  Embarassed).
Ще успея ли да си направя мляко с някой от тези уреди? Дълбоко се съмнявам след опита ми с орехи.
Дайте идея какво да ги направя тези ядки. Горчат ми и не мога да ги ям така.

# 99
  • Мнения: 5 713
Кюбит, на това по-скоро му викам пасатор и чопър. Simple Smile Мляко с тях не съм пробвала да правя, така че не смея да правя заключения.
Какво да ги правиш кайсиевите...веднага ми хрумва да замениш бадемите с тях в някоя рецепта. Преди правех таратор с кайсиеви ядки вместо орехи.

ЛУРДЕС, не я ограничавам моята щерка от към месо. Понеже тя вече познава вкуса му, съм и казала, че, ако и се прияде, да си поиска. Тя не се сеща за него. Когато се случи да сготвя за гости месоядци, тя иска да пробва, но никога не изяжда всичко, което си е сложила в чинията. Яйца също на 2 пъти поиска. Миналата седмица реши, че кисело мляко и се яде. Купих и, хапна веднъж. Още седи неизядено. Не го поглежда сега. Има свободен достъп до хладилника, може да си избира сама.

# 100
  • Мнения: 4
Скъпи майки тази тема е много нужна на всички , които сме вегетарианци за да се подкрепяме взаимно. Трябва да се знае, че в България вегетариянците стават все повече и доводите ни против месото все по-силни и неоспорими.  Аз съм вегерарианка от 11 години (сега съм 24г.). Причините да избера този начин на живот са не само за по-здравословно хранене, а и от етична и морална гледна точка. Немога да си представя, че всеки ден умират хиляди животни по кладниците, за да може аз да си направя кефа като си хапна на вечеря една пържолка.
Имам дъщеричка на 4месеца и неискам тя да яде месо, макар че знам че  много хора ще застанат срещу мене и ще ми е трудно, но няма да отстъпя защото съм обедена, че това е най-доброто, което ще направя за нея.

# 101
  • Мнения: 5 713
Кюбит, сещам се да предложа да накиснеш и обелиш кайсиевите ядки, ако не те затруднява. Мисля си, че горчивото е в люспата.

# 102
  • Мнения: 3 988
Вери, киснат се вече.  Hug Мерси!   bouquet Цяла нощ?  Thinking

# 103
  • Мнения: 5 713
Поне 6 часа.

# 104
  • Мнения: 925
И аз имам кайсиеви ядки. Пазила съм си ги, като ядях кила и кила кайсии лятото, съхнаха на слънце на терасата. Покрай детето ми е трудно да си счуквам редовно от тях, но 1-2 пъти като го направих, установих, че са доста изсъхнали (терасата ми е южна) и леко са загубили сочността и добрия си вкус. Нагарчат ми и на мен. Освен да опитам да ги накисна, избеля и смеля на мляко, към което да прибавя малко мед.... Thinking В този им вид предполагам и Никола ще ги консумира с удоволствие.

# 105
  • Мнения: 644
Здравейте, момичета, записвам се и аз. Като си признавам веднага, че понякога хапвам по малко месо. През студените месеци, по празниците и ако не съм го видяла сурово  Confused. Но здравословното хранене ми е от приоритетите в живота.
Изчетох тази последната тема и ще се възползвам от някои идеи- много добри има, благодаря ви  Hug

Смлените ядки аз ги включвам в дресинга за салати в разни вариации според вдъхновението и наличностите Laughing Например за стъргани ряпа с ябълки правя дресинг в блендера от: сурови слънчогледови семки( може и покълнали), магданоз,целина листа, лимонов сок, морска сол. Може + малко шарлан.

Лурдес, и моята малка щерка е вгетарианка по нейно решение. На 12 е. Жал и е за животните и месото и мирише лошо Grinning. Уважавам решението и, подкрепям я без да и въздействам, доколкото мога.

# 106
  • Мнения: 4 392
Кюбит, аз само с пасатора правя ядковите млека. Не ми се цапа робота за такова малко количество. И без друго почти винаги сама си ги пия. Може да пробваш първо сусамово мляко, ако за първи път ще правиш. Няма киснене, няма чакане. С кайсиевите ядки да не ти се изпари ентусиазмът, ако се окаже дори само една от ядките горчива. Crazy

За месото и децата: Аз вкъщи месо не купувам и не готвя, но детето е на детска градина и там ежедневно имат месо, ако не в основното, в супата. Sick Това разбира нашата директорка под здравословно хранене.
На дъщеря ми  съм казала, да яде каквото и харесва. Досатъчно съм и говорила и продължавам  да го правя. А тя ако не иска нещо, никой не може да я накара и обратно. Знам например, че е яла риба, защото и е харесала, а други месни манджи твърдо ги е отказала, защото " миришат на лошо", въпреки увещанията на учителките да ги опита поне. Казала съм им хич да не си правят труда да я увещават. В моя случай мисля, че детето трябва да го реши самО, ако въобще. В края на краищата и аз бях месоядна  до "вчера".

# 107
  • Мнения: 2 132
Кюбит, аз само с пасатора правя ядковите млека. Не ми се цапа робота за такова малко количество. 

С чопъра към пасатора или със самия пасатор?

# 108
  • Мнения: 1 849
Ето тук видях закваска за кисело мляко:
http://mlm.daflorn.com/15.news
Ако някой друг знае друга от България, моля да сподели?

Аз действам с пасатора.

# 109
  • Мнения: 4 392
JeniB , с пасатора.  PeaceНямам чопър към него.

# 110
  • Мнения: 4 392
Чопър. Как звучи само Crazy Очаквам някое куче да ми излае насреща. Laughing
Минирезачка да кажем, хайде. Hug

# 111
  • Мнения: 2 132
Ето тук видях закваска за кисело мляко:
http://mlm.daflorn.com/15.news
Ако някой друг знае друга от България, моля да сподели?

Аз действам с пасатора.
Тук има - http://www.matatama.com/category?key=agptYXRhdGFtYWJnchALEghDYXRlZ29yeRiNggIM.

Спиролинке колко ти е мощен пасатора? И моят няма минирезачка и си мислих, че няма да стане млякото с него.  От всичко ли става или само от по-меки ядки?

# 112
  • Мнения: 3 988
Дами, моя пасатор е 200 вата (това май не е много мощно?  newsm78). Минирезачката - също, защото се ползва една и съща горна част. Още не съм смляла ядките, ще опитам и с двете и ще докладвам.

# 113
  • Мнения: 3 869
Дами, моя пасатор е 200 вата (това май не е много мощно?  newsm78).

А, малко ми се вижда това. С 300 вата що-годе ставаше нещо, но истинки доволна съм едва сега с 600 вата и някалко скорости - определено има разлика, особено при по-твърдите неща.
Да не те спира да пробваш обаче! Simple Smile

# 114
  • Мнения: 3 988
Късно прочетох, Мег, иначе нямаше да пробвам.  Mr. Green

Мляко не стана, както се досещате, но смесих едната част със смлени орехи и бадемова паста (купешка) и подсладих с мед. Другата част смесих със сусамов тахан (купешки), варени кестени и мед. Не горчат. Спиро, явно не ми се е паднала на мен горчивата ядка.  Party
Седят в хладилника сега пастите. Мазах и от двете на сухар, мммм...   chef

Беленето обаче беше...  Sick Кестените ми се видяха песен в сравнение с ядките, добре че не ги накиснах всичките.

Останаха половината, ще им мисля друго приложение, защото скоро няма да се хвана да беля.  Crazy

# 115
  • Мнения: 644
Кюбит, много вкусно звучи това с пастите дето си забъркала.  chef
Не съм се сещала на меда с тахан да добавя и други смлени ядки newsm78

# 116
  • Мнения: 3 988
cayenne, опитах да спася "продукта на моя експеримент".  Crazy В интерес на истината се получи наистина вкусно. Не знам колко е препоръчително да се смесват толкова неща, но се надявам да не е съвсем лошо.  Whistling

# 117
  • Мнения: 2 132
Дами, моя пасатор е 200 вата (това май не е много мощно?  newsm78).

А, малко ми се вижда това. С 300 вата що-годе ставаше нещо, но истинки доволна съм едва сега с 600 вата и някалко скорости - определено има разлика, особено при по-твърдите неща.
Да не те спира да пробваш обаче! Simple Smile
Чудесно. Моят е точно такъв - 600 вата и 2 скорости.

А ако не обеля ядките какво се променя?

# 118
  • Мнения: 182
ДА и аз имам този въпрос, ако не се обелят ядките какво става. Вкуса сигурно няма да е толкова фин, но има ли някаква др. причина ? Вчера правих мляко от бадеми стана хубаво, но едно че докато ги начукам ( доста костеливи са) друго- няколко часа белене и накрая една чаша мляко   Confused хм сега като пишех се зачудих, защо толкова малко излезе отидох на сайта на вери и там пише 4 чаши вода, аз съм сложила 2 като за крема сирене  ooooh!

# 119
  • Мнения: 644
Даже съм чувала, че в люспите има много полезни вещества Grinning, така и така минават през блендера...

# 120
  • Мнения: 3 988
Ами аз писах за кайсиеви ядки, които необелени горчат.  Sick Поне на мен много ми горчаха. Като ги обелих много ми допаднаха. Не че не нагарчаха, но беше едно фино и френско такова...  Crazy

# 121
  • Мнения: 1 849
А ако не обеля ядките какво се променя?
Бадемите нагарчат, когато са с люспите. Но зависи от вкуса, ако сложиш мед и обичаш по-горчиво... Кашуто пък е сладичко и би могло да се комбинира с него. 

# 122
  • Мнения: 4 392
200 вата ми е пасаторът, но твърдя, че млякото става с него.  Peace Не плашете хората, че ако не е 600 вата, няма да стане. Е, прецеждам го после, но аз не съм претенциозна.
Правила съм сусамово, бадемово и орехово мляко. Бадемите трябва да са обелени, за другите ядки не е нужно. Правила съм и от белени и от небелени орехи.. Става при всички случаи.
Много често предпочитам пасатора, въпреки по- ниската му мощност, пред робота, и то за какво ли не. Laughing

# 123
  • Мнения: 19 307
И моят пасатор е 200 вата на Крупс и е много стар. Става мляко с него. После го прецеждам в тензух и става перфектно.
Блендерът ми е мощен и с цедка за млека, но въпреки това млякото не става толкова фино, както прецеденото с тензух.
Наскоро пробвах от орехи и е божествено Grinning

# 124
  • Мнения: 3 988
Аз не прецедих, сигурно за това и не получих мляко.  Crazy Мислех си, че пасирам и после пия, но не би...  Mr. Green Пастите, дето ги забърках от неуспешния опит за мляко, свършиха.  Flutter

# 125
  • Мнения: 644
Току що направих майонеза по рецептата от предната страница. Реших да я направя по-лека, с едно към едно мляко и олио. Очаквах да е като сос, а тя стана много гъста и вкусна. Може би защото млякото ми е истинско, сутринта е доено от екологична крава,виждах  ги къде пасат, почти я познавам кравата, може да се каже Laughing А олиото е студено пресовано слънчогледово (шарлан). С лимонена киселина. Другия път ще пробвам с лимонов сок.
И става точно за две мин., въпреки че пасатора ми не от мощните Peace

Проверих, рецептата е на asyalein и е от пета стр. Heart Eyes 
 

Последна редакция: нд, 08 ное 2009, 20:15 от cayenne

# 126
  • Мнения: 189
аз тая тема не я знаех, но ето ме и тук

трябва да ви изчета отначало...

# 127
  • Universe
  • Мнения: 1 556
Като си преподреждах документите попаднах на една веганска диета, която постнах при веганите Wink
И нали сега са Коледните пости  cook, тя е доста подходяща  и за тази тема  santa2
Лекарката е моя позната - диетолог  и над 15 години е веге  Peace Изглежда великолепно Simple Smile
Като знаете стойностите на млечните продукти и яйцата, които консумират лакто-ово-вегетата, не е трудно да се адаптира , още повече че варира от 800 до 1000 калории/дневно Peace

ВЕГАНСКАТА ДИЕТА НА Д-Р Д. АНГЕЛОВА

І-ви ден – Общо за деня 1000 кал

Закуска: 350-400 кал
Половин час преди закуска се изпиват две чаши вода /топла без нищо/, билков чай или пресен плодов сок.

1.   250-300 г плодове – круши, ябълки, кайсии, праскови, портокали, мандарини, киви – до 200 калории
      100 г ябълки = 64 кал, 100 г портокали = 45 кал., 100 г банани = 92 кал.
или
2.   Варено жито – 50-60 г (175-210 кал) ,овесени ядки, мюсли – може с малко сол, или да се смеси с плодове по желание.
Един час след закуска се изпиват 4- 6 чаши вода, бавно на глътки,   до половин час преди  обяда.

Обяд: До 16 часа (най-късно до 17-17,30 ч)
1.   Салата – зеле (домати, краставици) + 50 г моркови, магданоз, праз, лимонов сок, малко сол ½ супена л олио (при нужда) = 81 кал/ 142 кал с олиото
2.   Хляб 1-2 филийки (50-100 г) пълнозърнест
3.   Картофена яхния – 300 г картофи + лук 25 г + 100 г домати (от буркан или шише) + малко сол, чубрица, гьозум, 1/2 – 1 суп.л. олио – Общо за яхнията 300 кал

Вечеря (при необходимост) -  един плод или салата /без олио/ и хляб – 80 кал

Един час след обяда до 2 часа преди лягане - 2- 4 чаши вода, топъл душ и по-ранно лягане.
Ходене пеша при всяка възможност, упражнения или спорт, особено в почивните дни.


ІІ-ри ден – Общо за деня 1000 кал
Закуска: същата. Двигателен режим – по-активен по възможност

Обяд: До 16 часа (най-късно до 17-17,30 ч)
1.   Салата –домати, краставици и хляб. Общо 310 кал /без олио за салатата/
2.   Фасул яхния – 50-60 г фасул + 25 г лук + 25 г моркови + 50 г домати + чубрица, джоджен, малко сол, ½ с.л. олио. Общо 220 кал.

Вечеря (при необходимост) -  един плод или салата /без олио/  и хляб – 80 кал

ІІІ-ти ден – Общо за деня 1000 кал
Закуска и двигателен режим: същите

Обяд: До 16 часа (най-късно до 17-17,30 ч)
1.   Салата и хляб както първия ден
2.   Домати с пълнозърнест ориз – 60 г ориз + 120 г домати + 25 г лук + 1 суп.л. олио + подправки по желание. Общо за обяда 700 кал.

Вечеря (при необходимост) -  един плод или салата /без олио/ и хляб – 80 кал

ІV-ти ден – Общо за деня 900 кал
Закуска и двигателен режим: същите

Обяд: До 16 часа (най-късно до 17-17,30 ч)
1.   Салата и хляб - същите
2.   Соеви хапки с доматен сос – хапки 20 г + 50 г лук + 150 г домати + ½ суп.л леко препечено брашно размито във вода + 1 суп.л олио + магданоз, дафинов лист. Общо 200 кал.

Вечеря (при необходимост)  -  един плод или салата /без олио/ и хляб – 80 кал

V-ти ден – Общо за деня 900 кал

Закуска и двигателен режим: същите

Обяд: До 16 часа (най-късно до 17-17,30 ч)
1.   Салата и хляб - същите
2.   Картофена супа – 150 г картофи + 50 г моркови + 25 г олио + чубрица, сол, магданоз  Общо 200 кал.

Вечеря (при необходимост) -   1-2 плода

VІ-ти ден – Общо за деня 1000 кал
Закуска и двигателен режим: същите

Обяд: До 16 часа (най-късно до 17-17,30 ч)
1.   Салата и хляб - същите
2.   Грах яхния – 50-70 г грах + 25 г лук + 50 г домати + 25 г моркови + чубрица, сол, гьозум + ½ олио.  (220 кал.)

Вечеря (при необходимост) -   1-2 плода

VІІ-ми ден – Разтоварване с плодове - Общо за деня 600-800 кал

VІІІ-ми ден – Общо за деня 1000 кал
Закуска и двигателен режим: същите

Обяд: До 16 часа (най-късно до 17-17,30 ч)
1.   Картофен гювеч – 200 г картофи + 30 г лук + 100 г домати, чушки,бамя, зелен фасул и др. По 20 г + чубрица, сол, гьозум + ½ суп.л. олио (запича се във фурна)

Вечеря (при необходимост) -   1-2 плода

ІХ-ти ден – Общо за деня 900 кал
Закуска и двигателен режим: същите

Обяд: До 16 часа (най-късно до 17-17,30 ч)
1.   Салата и хляб - същите
2.   Принцеси – 2 филии хляб = 100 г, сместа се приготвя от: сварени 20 г овесени ядки + 15 соева кайма + 12 г лук + 20 г домати, чубрица сол, кимион + 1 суп.л. олио. Филиите се намазват и пекат в умерена фурна

Вечеря (при необходимост) -   1-2 плода

Х-ти ден – Общо за деня 1000 кал
Закуска и двигателен режим: същите

Обяд: До 16 часа (най-късно до 17-17,30 ч)
1.   Салата и хляб - същите
2.   Леща яхния – 60-70 г леща + 25 г лук + 50 г домати + чубрица, сол, чесън + ½ суп.л олио

Вечеря (при необходимост) -   1-2 плода

ХІ-ти ден – Общо за деня 1000 кал
Закуска и двигателен режим: същите

Обяд: До 16 часа (най-късно до 17-17,30 ч)
1.   Салата и хляб - същите
2.   Кюфтета от картофи и орехи – 150 г картофи – сварени и пасирани + 20 счукани орехи 4 бр. + 20 г лук, чубрица, сол + 1 суп.л олио. Оформят се кюфтета и се пекат във фурна

Вечеря (при необходимост)  -   1-2 плода

ХІІ-ти ден – Общо за деня 800 кал
Закуска и двигателен режим: същите

Обяд: До 16 часа (най-късно до 17-17,30 ч)
1.   Салата и хляб - същите
2.   Зеле с домати – 300 г зеле + 25 г лук + 100 г домати, сол, магданоз + ½ суп.л олио

Вечеря (при необходимост) -   1-2 плода

ХІІІ-ти ден – Общо за деня 900 кал
Закуска и двигателен режим: същите

Обяд: До 16 часа (най-късно до 17-17,30 ч)
1.   Салата и хляб - същите
2.   Ориз със спанак (гъби, тиквички) – 300 г зеленчук + 25 г лук + 100 г домати, сол, магданоз + ½ суп.л. олио

Вечеря (при необходимост) -  един 1-2 плода

ХІV-ти ден – Разтоварване с плодове – 1 кг по желание

# 128
  • Мнения: 644
Хубава е диетата, обаче аз без кисело мляко и сирене не се чувствам добре. Което като за моята нулева кръвна група, все пак е добре. Нали по теорията за хранене според кръвните групи, нулевата е най-древната, на праисторическите ловци и за тях месото било задължително Grinning
По този повод, интересно ми е какви кръвни групи сте пишещите тук ?

И да се похваля какви прекрасни кълнове от сминдух си отгледах  Grinning Peace И ухаят невероятно.

# 129
  • Мнения: 3 869
cayenne, откъде купи семената за кълновете от сминдух?
Преди време гледахме групите тук и от всичко имаше, включително редките отрицателни....

# 130
  • Мнения: 5 713
A- сме и двамата с мъжа ми. Simple Smile Лесно преминахме и привикнахме към веганския режим.

# 131
  • Мнения: 644
В отделна тема ли бяха кръвните групи? На мен ми е интересно как са при вегетарианките.
Семената от сминдух, специално за покълване, купих от един магазин за Био храни на ул.Дойран, до Casa Vino.

# 132
  • Мнения: 2 132
Тази теория за кръвните групи не е потвърдена!

# 133
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Тази теория за кръвните групи не е потвърдена!
Доста изследвания има по въпрос. Дали са верни- не знам.
Аз съм В+. И съм от вашият отбор, но на четящите, и малко пишещи  Hug

# 134
  • Мнения: 2 132
Еми щом при доста изследвания нищо не е доказано, сами си направете извода Simple Smile
Аз съм 0+.

# 135
  • Мнения: 4 392
И аз не и вярвам. според нея трябваше да съм върла месоядка(В), а не веган. не важи за нито един от обкръжението ми.

# 136
  • Мнения: 21
Аз нахълтвам в темата с въпрос.Току-що си направих соево мляко(още не знам дали е станало като хората горещо е).Въпроса е тази сухата част,която остава има ли някакво приложение?Или отива в кофата?Съжалявам ако сте го обсъждали,но не можах да намеря инфо.
Благодаря  за отговорите Simple Smile

# 137
  • Мнения: 644
Сухата част можеш да слагаш в дресинги, сосчета, супички, хляб или друго, според вкуса ти.Не е за боклука.
И аз така си мислех, че не само при мен не важи теорията за кръвните групи, ама като ви питах и вас  още по-:peace: Grinning

Като съм почнала да питам, я да си продължа : А как сте с килограмите? Прави ми впечатление, че в тази тема не срещам от лентичките за отслабване newsm78  Та дали вегетарианките са по-слаби от месоядките? Laughing

# 138
  • Мнения: 3 869
Аз нахълтвам в темата с въпрос.Току-що си направих соево мляко(още не знам дали е станало като хората горещо е).Въпроса е тази сухата част,която остава има ли някакво приложение?Или отива в кофата?Съжалявам ако сте го обсъждали,но не можах да намеря инфо.
Благодаря  за отговорите Simple Smile

Сакън, не я изхвърляй!! Сташен хляб и хлебни изделя стават като добавиш от нея!! Аз с този остатък успях да докарам и един съвсем вегански и безглутенов киш!!! И на вид, и на вкус го докарах Simple Smile

# 139
  • Мнения: 5 713
А как сте с килограмите?
Супер съм.  Wink

# 140
  • Мнения: 3 869
А как сте с килограмите? Прави ми впечатление, че в тази тема не срещам от лентичките за отслабване newsm78  Та дали вегетарианките са по-слаби от месоядките? Laughing

Ами как да ги срещнеш?  Laughing Аз съм с индекс 19, и няма сила да ме изкара от него сега, но това след като смених диетата, преди това пак не е било трагично положението просто казвах и свалях по 2-3 кг все едно от нищо....

# 141
  • Мнения: 21
А колко и е трайността на сухата част,която остава,че аз малко съм се престарала с количеството Simple SmileАма нали ми е за пръв път.Как се съхранява и соевото мляко и остатъка?Извинявам се ако задавам тъпи въпроси

# 142
  • Мнения: 3 869
А колко и е трайността на сухата част,която остава,че аз малко съм се престарала с количеството Simple SmileАма нали ми е за пръв път.Как се съхранява и соевото мляко и остатъка?Извинявам се ако задавам тъпи въпроси

Разделям окарата на порции, колкото обикновенно ми е небоходимо за едно печиво, и замразявам в пликчета  Wink Соевото мляко - в хладилника, но аз не знам колко време ще издържи. Не го харесвам така и го ползвам само за тофу...

# 143
  • Мнения: 21
Тъй като сега експириментирам половината мляко смятам да се опитам да го направя на тофу половината на майонеза.И сега се сещам,че от окарата може да се опитам да направя пастет с маслини и други вкуснотийки.Ще видим какво ще стане накрая Grinning
Много се радвам,че открих темата.Много полезни неща откривам .  bouquet

# 144
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Макар, че не съм от активните в темата, ви следя!! Днес ми попадна  това
 и реших да го споделя с Вас.
Хубав и успешен ден

# 145
  • Мнения: 957
Аз съм нулева кръвна група,никога не съм харесвала вкуса на месото,и аз не вярвам да е доказано това с кръвните групи Peace


аз напоследък се отпуснах нещо 64 килограма съм Tired,трябва да отслабна малко,но ми е трудно сиренцата да спра,а мисля че при мен от там се трупат килца.....

# 146
  • Мнения: 644
Макар, че не съм от активните в темата, ви следя!! Днес ми попадна  това
 и реших да го споделя с Вас.
Хубав и успешен ден
newsm10

 Bergkristall, това е съвсем мъъничко олабване, вегетарианско, така да се каже Laughing И аз не бих се отказала от сиренцата, но гледам да си режа по-малки порцийки. А сиренцата с хляб и вино ли ти вървят, като става дума за калории? Wink

# 147
  • Мнения: 957
Цитат
сиренцата с хляб и вино ли ти вървят, като става дума за калории? Wink
Ааа не алкохол не пия Mr. Green,сиренцата много ми вървят с хляб и плодове,или в салати.
А хляб напоследък избягвам белия,хапвам предимно пълнозърнест и такъв от шпелта. Heart Eyes

# 148
  • Мнения: 4 344
страхотна тема!  bouquet

# 149
  • Мнения: 3 869
Кристалче, дали да не пробваш сиренцата само със зеленчуци да ги комбинираш, а хлябът да сведеш до минимум като ядеш повече зърнени кълнове и зърнени манджи?! Има едни особености в разграждането на предимно белтъчните и предимно въглехидратните храни, които играят в ущърб на доброто храносмилане и оттам в полза на трупането на кг, когато въпросните храни се консумират едновременно.

# 150
  • Мнения: 957
Meg! ще поработя по въпроса,но какво точно имаш в предвид под зърнени манджи Blush?

# 151
  • София
  • Мнения: 1 402
да, независимо, че сме вегетарианци (в моя случай - вегани), трабва да се спазват поне основните принципи на разделното хранене и например белтъчини да не се смесват с въглехидрати, макар, че за натрупването на кг може да има още 1001 други причини, които в повечето случаи действат в комбинации (заседнал начин на живот, нарушена обмяна на веществата и т.н.)

# 152
  • Мнения: 4 392
да, независимо, че сме вегетарианци (в моя случай - вегани), трабва да се спазват поне основните принципи на разделното хранене и например белтъчини да не се смесват с въглехидрати, макар, че за натрупването на кг може да има още 1001 други причини, които в повечето случаи действат в комбинации (заседнал начин на живот, нарушена обмяна на веществата и т.н.)
А веганите какво биха могли да объркат в случая, че хич не съм наясно с разделното. newsm78 Знам само откъслечни неща, които гледам да спазвам, но като цяло съм на "Вие".

# 153
  • Мнения: 5 713
Аз смятам, че РХ е приложимо за хора, които си хапват всичко и предимно готвено.
Единствено се стремим да ядем плодове отделно, но не винаги. Като правим десерт в повечето случаи е плод+ядки.

# 154
  • Мнения: 4 392
Аз смятам, че РХ е приложимо за хора, които си хапват всичко и предимно готвено.
Единствено се стремим да ядем плодове отделно, но не винаги. Като правим десерт в повечето случаи е плод+ядки.

И аз само с плодовете се съобразявам.Иначе какво друго да гледам/ месо не ям, млечни не ям, наблягам на суровото/ Уж съм гледала схемите за РХ, но може да съм изтървала нещо, затова питам. Да, и аз правя същото изключение, Вери. Peace За суровите тортички, мм.

# 155
  • Мнения: 644
Момичета, тъй като тук сме се събрали все екологично настроени, позволявам си да привлека вниманието ви към тази тема: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=452630.new#new

Моля ви подкрепете петицията срещу допускането на генно модифицираната царевица у нас Praynig

Срокът е 10.12.

# 156
  • София
  • Мнения: 1 402
да, независимо, че сме вегетарианци (в моя случай - вегани), трабва да се спазват поне основните принципи на разделното хранене и например белтъчини да не се смесват с въглехидрати, макар, че за натрупването на кг може да има още 1001 други причини, които в повечето случаи действат в комбинации (заседнал начин на живот, нарушена обмяна на веществата и т.н.)
А веганите какво биха могли да объркат в случая, че хич не съм наясно с разделното. newsm78 Знам само откъслечни неща, които гледам да спазвам, но като цяло съм на "Вие".

има какво да объркат веганите, разделното хранене не засяга само готвена храна; аз също не съм съвсем навътре, но със сигурност белтък (кълнове/ядки и др. подобни) не могат да се ядат с въглехидратни, скорбялни и нишестени продукти (хляб с картофи е кофти комбинация, а има хора, които си хапват двете заедно, както и ориз с хляб и бобени с хляб, кълнове или ядки с картофи/ориз/бобени също); знам и за по-строги изисквания от рода на тези, че доматите се консумират само сурови и отделно от каквито и да е други продукти, заради високата си киселинност (има резон, особено за хора с гастрити и язви) - в този смисъл хляб с домати е вредно (и двете са кисели продукти) и доста други подобни неща, плодовете задължително се консумират поне половин час преди хранене; чела съм доста, но и доста съм забравила...

# 157
  • Мнения: 5 713
разделното хранене не засяга само готвена храна;
Да така е, не засяга само готвената храна. В суровоядството също има таблички и схеми кое как да се комбинира. Аз лично даже съм ги пускала из темите. Но на база опит, макар и малък, и наблюдения, не съм съгласна с тях.

Най-общо се казва нишестени / картофи, тиква, кестени, моркови, карфиол / с протеини / ядки, маслини, авокадо / да не се комбинират. Но пък има една рецепта с кашу и карфиол, която е толкова вкусна, няма да се откажа от нея. Simple Smile Плодове само със зеленолистни и целина могат да се комбинират. Сладки с кисели плодове да не се смесват; с ядки също. Доматите могат да се ядат с ниско нишестени зеленчуци и с протеини. Авокадото със зеленолистни, ниско нишестени зеленчуци, кисели и полукисели плодове. пъпеш и диня се ядат отделно от други плодове....

# 158
  • София
  • Мнения: 1 402

 Но на база опит, макар и малък, и наблюдения, не съм съгласна с тях.
[/quote]

и аз така, не съм от стриктно спазващите, затова и не мога да бъда по-конкретна в информацията си:))) обичам гуакамоле върху препечена филийка истински пълнозърнест хляб и никой не може да ме откаже от това:)

# 159
  • Мнения: 4 392
да, независимо, че сме вегетарианци (в моя случай - вегани), трабва да се спазват поне основните принципи на разделното хранене и например белтъчини да не се смесват с въглехидрати, макар, че за натрупването на кг може да има още 1001 други причини, които в повечето случаи действат в комбинации (заседнал начин на живот, нарушена обмяна на веществата и т.н.)
А веганите какво биха могли да объркат в случая, че хич не съм наясно с разделното. newsm78 Знам само откъслечни неща, които гледам да спазвам, но като цяло съм на "Вие".

има какво да объркат веганите, разделното хранене не засяга само готвена храна; аз също не съм съвсем навътре, но със сигурност белтък (кълнове/ядки и др. подобни) не могат да се ядат с въглехидратни, скорбялни и нишестени продукти (хляб с картофи е кофти комбинация, а има хора, които си хапват двете заедно, както и ориз с хляб и бобени с хляб, кълнове или ядки с картофи/ориз/бобени също); знам и за по-строги изисквания от рода на тези, че доматите се консумират само сурови и отделно от каквито и да е други продукти, заради високата си киселинност (има резон, особено за хора с гастрити и язви) - в този смисъл хляб с домати е вредно (и двете са кисели продукти) и доста други подобни неща, плодовете задължително се консумират поне половин час преди хранене; чела съм доста, но и доста съм забравила...

Благодаря! Тези повечето ги спазвам инстинктивно.  Peace Доматите само пресни ги ям вече, но понякога ги ям с хляб/ е, напоследък с "хляб" , съдържащ само прораснала пшеница и ръж и изсушен . Това става ли ? newsm78?/

Но ядково сирене с хляб също много обичам. Едва ли ще се откажа. Е, може да заменя с кълнов хляб. Тъкмо свикнах. Laughing

# 160
  • София
  • Мнения: 1 402
според мен става, защото ми е вкусно, независимо, че казват, че не бива:))) като човек с 30 годишен гастрит мога да ти кажа, че доматите не пречат, обожавам ги в комбинация с чубрица, зехтин и препечено хлебче:) виж млечните продукти преди ги обичах, но не ми се отразяват добре, не съм ползвала соеви заместители, а и не желая, понеже в бг 99% от соевите продукти са от генно модифицирана соя и нямам доверие на това, какво пише на опаковките;

СпирОлина, как точно правиш кълново хлебче, не съм запозната, у дома сама си правя пълнозърнест хляб от еднократно мляно пълнозърнесто брашно без консерванти и др. подобни; това е единственото тестено нещо, което хапвам, но с удоволствие бих експериментирала

# 161
# 162
  • Мнения: 4 392
Лени, благодаря за таблицата  bouquet

Дао, заповядай във веганската тема. Там обяснявах някъде на последните страници от нея.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=426634.1305
Сега разгледах.. Виж мнение: 1318 Всъщност за крекери говоря. Хлябът не ми се получи при стайно сушене, но съм правила с изсушаване във фурната на 50 градуса за няколко часа и става. Същото "тесто" като за крекерите, само че можеш да добавяш и ситно нарязан лук/ предупреждавам, че като се изсуши, горчи/ и разни други зеленчуци. Аз съм правила и с  настъргани моркови.., общо- взето експериментирам с различни вкусове.

Последна редакция: чт, 10 дек 2009, 21:43 от СпирОлина

# 163
  • София
  • Мнения: 1 402
благодаря СпирОлина  bouquet

# 164
  • Мнения: 5 713
Спиро, какво друго си слагала в хляба? Да не е чушка? На мен с нея ми горчи, с лука- не.

# 165
  • Мнения: 4 392
Вери, възможно е . Ще продължа да експериментирам. Обикновено слагам мащерка, риган и босилек и каквото хвана. Mr. Green Общо -взето прекалявам с подправките, Blush

# 166
  • Мнения: 7 746

в тази таблица сирене и домати е дадено като добра комбинация,
а си спомням, че в "Сила за живот" имаше някакво обяснение защо не е

 Praynig някой по-дълго практикуващ да даде мнение.............

# 167
  • Мнения: 5 713
Защото доматът е плод може би.

# 168
  • Мнения: 6 713
Мерси на Лени за този линк!
Домати със сирене обожавам. Една закуска от детството ми е любима- филия (пълнозърнест хляб) със чубрица, парче сирене и домат! Heart Eyes Mr. Green

# 169
  • София
  • Мнения: 1 402
Здравейте, попаднах на сайт, в който има много и разнообразна художествена и не-художествена литература. От него може свободно да се точат книжки. Има включително за веганство и вегетарианство + рецепти. Ето няколко линка:

http://www.scribd.com/doc/2877878/Vegan-Recipes
http://www.scribd.com/doc/4804739/Food-for-Thought-Vegan-Recipes … arian-Health-Book
http://www.scribd.com/doc/14299310/Vegan-Basics-VIVA-USA-Guide
http://www.scribd.com/doc/17127186/The-Vegetarian-Starter-Kit-wi … e-Recipes-by-PETA
http://www.scribd.com/doc/23933386/Vegan-Soul-Kitchen-African-American-Cuisine
http://www.scribd.com/doc/22689928/Vegan-Cookbook-Taste-of-the-Orient

Последна редакция: ср, 16 дек 2009, 21:00 от Dao

# 170
  • Мнения: 3
Здравейте,

За първи път пиша на този форум, защото имам изведнъж проблем. Преди четири години спрях да консумирам месо. Съвсем спонтанно след един летен грип не ми се прияде повече. Месото не че ме отвращаваше, ама като че ли не ми беше нужно вече. Не съм се "изкушавала" да го ям през този период. В един момент, около година по-късно, промених много неща в диетата си, обогатих я, защото ми "светна", че не е достатъчно просто да не ядеш месо, а е нужно вегетарианската храна да е балансирана и разнообразна. Доскоро консумирах риба, рядко, и то особено през периоди на интелектуално натоварване. С яйца никога не съм прекалявала и по-скоро ги ползвам като съставка в разни манджи, и пак рядко. Предпочитам сладкиши без яйца, по-вкусни са ми. С доста четене станах спец на тема какви полезни вещества в какви храни се съдържат и така според мен се поддържах в състояние на добър баланс. Напоследък намалих млечните, защото ми се задръстват от тях синусите, като че ли не ми действат добре и ги избягвах. Китайци ме диагностицираха по лицето и езика, и ми рекоха, че и сирене е добре да избягвам, защото имам тенденция към натрупване на горещина в излишък.  Преди около месец изпитах изведнъж и странно отвращение към рибата - макар и рядко, определени видове риба ядях, но тази, макар и бяла риба, сготвена от мен, а готвенето ми е хоби, изведнъж ме накара да ми се повдига и я изхвърлих. По принцип не изхвърлям храна освен ако наистина не е лоша и не мога да я ям.

Всичко това разтълкувах като свое естествено развитие в посока намаляване на животинските продукти и си слушах организма. За съжаление обаче тази тенденция се комбинира с внезапна отпадналост, липса на концентрация, менструални смущения, емоционална нестабилност, депресивни настроения и прочие. Подчертавам, че не съм се насилвала да спирам всички тези продукти, организмът ми сам не ги иска. Отидох на акупунктура, където ме диагностицираха по пулс и по езика и ми се каза, че имам много отслабена енергия на далака и стомаха и тенденция към анемия. На последни изследвания (отдавна беше) бях в нормата, само хемоглобинът ми беше на долната граница, както и витамин В12. Казаха ми тогава, че това не е проблем, но за мен ниският хемоглобин не е характерен, като дете имах 160-170. Лекарят, при който ходя на акупунктура е на мнение, че е добре да не изключвам напълно месото от храната си и че това ми подхожда на характера и конституцията. Каза, че не бива да прекалявам с него, но не бива и да го изключвам, за да не развивам малокръвие. Китайците по принцип месото не го смятат за лоша храна, просто храна с определена енергетика. Чудесно, много трудно се накарах да ям месо, и то само две кюфтета на майка ми, които са с добре подбрано нетлъсто месо и без боклуци. На вкус биват, но нищо особено, а мисълта, че ям телета, младо животно тоест, абе как да кажа... гледах да не мисля. Пробвах да ям и повече яйца и опитах пак някаква риба, която не знам как се излъгах да изям. Действително имам някакъв прилив на сили. Чувствам се по-тежка в положителния смисъл на думата - усещам си краката, а преди енергийно все "хвърчах" и от това получавах главоболия. Живея в Германия и там има  по-сериозни проблеми със заземяването, отколкото в България. И менструалните проблеми там ми се обострят. Не знам дали има връзка с месото. Експериментите в продължение на два дни доведоха и до това, че имам запек (какъвто не съм имала от сто години, червата ми бяха редовни). Тоест не знам какво да мисля. Месо всъщност не ми се яде, рибата по-бива като че ли, запича ме този режим на хранене, а за дългосрочното въздействие мога само да предполагам. От друга страна обаче не искам да имам менструални болки и смущения, да се чувствам психически нестабилна и прочие, описаните по-горе проблеми.

Не знам дали проблемът е във вегетарианството. Аз готвя добре, здравословно, ям най-разнообразни храни, оставям зеленчуците колкото се може по-необработени, предпочитам обработка на пара пред варене, ако може, не подправям силно, не пържа и т.н. Подбирам си храната. Но може би наистина тази храна не ми доставя всички необходими съставки щом имам тенденция към малокръвие и отпадналост. Четох какво сте писали за съдържанието на В12 в растителни продукти, но за това няма никакви сигурни научни данни или ако има, много противоречиви. Факт е, че това е важен кръвообразуващ витамин, важен и за женския цикъл. Факт е също така, че много хора или нямат нужда от него или го синтезират някак, защото не развиват малокръвие от вегетарианска храна. С млякото не бива да прекалявам (и без това ям само кисело), а и то не е особено богат източник на В12. Та се чудя дали просто моят организъм не е готов да се откаже напълно от животинските продукти и по-специално рибата (поне). Много ми е трудно, защото тялото ми едно иска (под формата на апетит към едни храни и отвращение към други), а кръвната ми картина друго показва. Как човек, набавящ си В12 от млечни продукти и яйца (едно яйце не покрива дори минималната дневна нужда от този витамин, да не говорим че не всичко се усвоява от организма...) има хемоглобин 160? Има ли тук някой диетолог, който може да ми обясни това? От какво друго може да се влияе хемоглобина, за да е нисък (или на долната граница на нормата)?

Не искам лековернo да се хвърлям на месни храни след четири години вегетарианствo, но и не искам да съм фанатик, ако тялото ми изпитва липси. Съветът, че веге храните не са идеални за мен ми се даде и след ирисова диагностика преди известно време, но тогава го игнорирах.

# 171
  • Мнения: 5 713
escarinae, не знам какво да те посъветвам.  Не съм диетолог и не знам дали тук в темата някой такъв е писал.

В твоето положение бих пробвала с разни добавки първо. Зеленолистни, водорасли / примерно спирулина, която е богата на Б12 /. Трябва ти консултация с натуропат и ти препоръчвам теста на жива кръв:

http://www.darkfieldtraining.com/main/page_lectures__articles_li … ood_lecturing.htm
http://www.darkfieldtraining.com/main/page_deutsche_seite_deutsc … d__usb_stick.html

Чрез този тест много по-точно може да се кажа какъв недостиг имаш.

# 172
  • Мнения: 2 132
А ти до сега щом си яла месо трябва да имаш запаси от Б12. Той се трупа в организма. Да не си имала проблеми от преди това с него или с усвояването му? Има много случай на месоядни, които страдат от липса на Б12! Освен това 160 хемоглобин не е ли извън така наречените граници?
Освен това от Б12 са необходими микро дози и дори не е задължително да се приема всеки ден. Може да пробваш със спирулина, хлорофил(за желязото). Има и вегански таблетки с Б12. Приемай храните богати на желязо с витамин С. От колко време се чувстваш отпаднала? Да не ти се пренастройва организма в момента? Или пък на психическа основа да е?

# 173
  • Мнения: 3
За теста не разбрах съвсем каква е системата. Предлага се на CD и сама се тествам с него? Какво е това натуропат?

Мисля като се върна в Германия да си направя пълни кръвни изследвания отново и оттам ще видя какво да правя.

Jeni, ядях само риба и то рядко. Рибата е слаб източник на В12, ако се яде рядко. Има около 7-8 микрограма на 100 грама. Аз толкова риба сигурно съм изяждала веднъж на един-два месеца. Едно яйце има под един микрограм. Млякото около един микрограм на 100 мл. Наистина въпросът за този витамин и вегетарианството не е изяснен. Животните си го синтезират, много хора явно не го могат. Спирулина съм пила, но спрях, когато диетолози ми казаха, че тя има подобия не В12, които дори може да затруднят усвояването на истинския В12 от организма. Има и нещо друго, че организмът не се нуждае от този витамин почти, когато не се яде месо. Той е основно нужен за разграждане на месото, затова на вегетарианците е необходим минимално, може и един микрограм на ден.

Днес ще отида при още един специалист, защото имам чувството че причината не е вегетарианството, а някакво храносмилателно разстройство. Риба някак си ям, ако не ми мирише, но с месото май не ми се повтаря експеримента.

П.П. Проблемът не е желязото. Това с апоказвали и кръвните ми изследвания. В кръвта ми има много желязо, а и като се има предвид, че съм почитател на червеното цвекло и само през последните два дни изядох 4-5 парчета такова на салати... не е учудващо. Кръвообразуващият елемент, който при вегетарианците липсва, според мен е В12.
За хемоглобина като дете са ми казвали че е "като на мъж". Не знам да има вреда от висок хемоглобин. Последно го мериха и беше 120 (долна граница за тези конкретни изследвания). Сега ще отида да го премерят пак, защото макар и да се чувствах слаба, проблемът може да не е кръвта... Ще се консултирам на различни места и ще реша.

Пояснявам, че при мен проблемът не е "сериозен", просто съм човек, който обича да се поддържа в нормата и някак ме изнервиха тия кризи напоследък - я съм отпаднала и апатична, я имам силни болки преди мензис (нехарактерно за мен), я нещо друго. Имах доста стрес и това може да е енергоемкият фактор. И все пак темата за вегетарианството и В12 ме вълнува особено като се има предвид, че напоследък и млечните и рибата не ми се ядат и май вървя към веганство.

Последна редакция: ср, 06 яну 2010, 09:47 от escarinae

# 174
  • Мнения: 5 713
Не си го правиш сама теста. Потърсих в гугъл live blood test in germany и това ми изскочи. Прави се от специалист/натуропат примерно.
Натуропатия е цялостна система базираща се на силата на природата и разглеждаща и решаваща даден проблем на човек като взима под внимание тяло, душа, емоции.

Ако е храносмилателен проблем, може би се нуждаеш от някое пречистване.

# 175
  • Мнения: 902
И аз преди се интересувах от тези тестове, но в България не се правят (поне не съм открила такъв човек)

Цитат
Защото доматът е плод може би.
да, от ботаническа гледна точка: щом има семе(на) - е плодSimple Smile. Много е объркано, защото много зеленчуци илизат плодове (като краставицатаSimple Smile), не знам как точно се получава разделното хранене тогава и въобще не знам много за РХ... Rolling Eyes Не се ли гледа киселинно-алкалния баланс?
Цитат
Спирулина съм пила, но спрях, когато диетолози ми казаха, че тя има подобия не В12, които дори може да затруднят усвояването на истинския В12 от организма. Има и нещо друго, че организмът не се нуждае от този витамин почти, когато не се яде месо. Той е основно нужен за разграждане на месото, затова на вегетарианците е необходим минимално, може и един микрограм на ден.
Това е интересно. Има и нещо друго: стресът води до дистрес, т.е. апатия, летаргия...сушени смокини пробвала ли си? тук някой беше писал (реалист, мисля), че са източник на Б12 newsm78

Търся безглутенови веган рецепти и като гледам суровоядството `най се доближава до това, което ми се иска...обаче, вкъщи не е лесно да си "лудият, който нищо не яде"Simple Smile, а и сред роднините. Вече 1,5г. вегетарианство и продължават да ме базикат

Последна редакция: чт, 07 яну 2010, 19:30 от smurfette

# 176
  • Мнения: 5 713
Във "Веганството" М_ник даде линк към безглутенови веган рецепти тази седмица, мисля.
Тези тестове, за които говоря, не се правят в България засега. Това знам.

# 177
  • София
  • Мнения: 1 402
escarinae, така и така ще си правиш изследвания, направи си такива на всички хормони, защото всички жлези с вътрешна секреция регулират обмяната на веществата, функцииите на органите и влияят върху поведението като отделят хормони директно в кръвта, всичко, което описа ме навява на мисълта, че може там да има някакъв дисбаланс

# 178
  • Мнения: 19 307
escarinae, на немски изследването на жива кръв се казва Lebendblutanalyse. Правят го някои Praxis für Naturheilverfahren.
Доколкото разбрах хемоглобинът ти сега е 120, което е на долната граница на нормата, но все пак в нормата.
 А кои показатели в кръвта са извън нормата?
Има ли и другите храни, от които ти се повдига? Да не би да е нещо на стомаха?

Последна редакция: пт, 08 яну 2010, 10:36 от В_и_В_и

# 179
  • Мнения: 3 869
escarinae, правила ли си лечебни прочиствания - гладолечение или дъблоко прочистване на дебелото черво?
Аз съвсем не съм диетолог, но това което описваш много ми напомня мен, преди да се консултирам с натуропат и да направя една серия от прочиствания и много внимателни захранвания - някъде 1 година общо. Тогава се оправих, оказа се, че съм имала проблеми с глутена, нездрави чревни стени и оттам лошо усвояване на хранителните вещества и още куп други проблеми. Но с тези прочисвания се оправих и макар, че последните месеци си "разбичках" малко хранителния режим, сега пък започнах да включвам повече сурови неща и пак намирам баланса.

# 180
  • Мнения: 3
Здравейте и благодаря много за съветите. Извинявам се за забавянето на отговора, но се загубих някъде из Северния Полюс, докато се върна на него - Германия тоест, и не съм поглеждала форуми. Пробвам сега да правя пречистване като се съсредоточавам върху храносмилателната система. Запекът ми се махна като спрях да ям месо, тоест надали в неговата липса ми е проблемът.  Rolling Eyes Засилих разни ядки, кълнове, зърнени и т.н. по-концентрирани храни и правя дихателни упражнения. Набивам ориз, за да си успокоя стомаха. Има положително развитие.

Още не съм успяла да си направя кръвни изследвания, но ще отида тези дни. На изследването, на което хемоглобинът ми беше 120, всичко друго беше в нормата, "прекрасно", както каза докторът. Идеята да изследвам хормони е добра, и на мен ми се въртеше в главата. В крайна сметка всичко май е на нервна почва. Имах доста стрес напоследък.

# 181
  • Мнения: 39
Привет на всички!
Да се представя - не ям месо от десетина години, случи се спонтанно, един ден се събудих и това беше края на месоядството за мен. Преди това пък не можех да ям месо от животно, което съм видяла преди това и то от най-ранно детство, водили са ме по разни села на гости, където атракцията беше да убият кокошката пред гостите и да я оставят да тича без глава .... абе мани.
Имам следните размисли от известно време ... не ям месо, но си купувам кожени обувки например, имам кожен диван у дома и т.н. Чуствам се като лицемерка, жал ми е за кокошката, ама завивката ми е пухина, тя птицата не си е предала перата доброволно.
Как е ситуацията при вас, имате ли вещи направени от животни? Търся отговора в себе си, защо си купувам кожени ботуши и твърдя, че ми е жал за животните, но ще ми е интересна вашата гледна точка, на хора неконсумиращи месо по една или друга причина.

# 182
  • Мнения: 2 132
Имам само вълнени неща.  Кожа винаги взимам изкуствена. От както не нося естествена, влезна ли в магазин с такава и ми мирише ужасно.

# 183
  • Мнения: 3 869
Аз съм от малкото веге тук, които носят кожени аксесоари. От чужбинските мами знам, че в техния свят има много хубави и качествени изделия от други материи, но тук не съм срещала такива, а и в моят бизнес, да се появиш с обувки и чанта от изкуствена кожа (освен ако не са супер екстравагантни) се разглежда като неуважение към отсрещната страна....

# 184
  • Мнения: 2 132
Аз съм от малкото веге тук, които носят кожени аксесоари. От чужбинските мами знам, че в техния свят има много хубави и качествени изделия от други материи, но тук не съм срещала такива, а и в моят бизнес, да се появиш с обувки и чанта от изкуствена кожа (освен ако не са супер екстравагантни) се разглежда като неуважение към отсрещната страна....
Е ти пък Simple Smile Как ще познаят, че не е естествена кожа? Кажи какво ти трябва и ще те насочим Wink А и от хубава изкуствена кожа да не са евтини нещата.. Simple Smile
Аз и в БГ намирам много качествени неща. Примерно чантите на Nine West, Guess са от изкуствена кожа. Обувки в Дика има по-официални. От Асос също съм поръчвала по-официални.

# 185
  • Мнения: 3 869
Джени, мерси много за насоките!!! Просто не съм се сещала да погледна в Дика и Асос за обувки! Ще потърся и чантите на Nine West Simple Smile

# 186
  • Мнения: 4 392

Как е ситуацията при вас, имате ли вещи направени от животни?
Не купувам и не ползвам нищо от естествена кожа и всякакви други животински "аксесоари", каквото и да ми струва това.

И на мен кожените изделия ми миришат много неприятно, но това е дори още от времето преди да спра консумацията на месо.

# 187
  • Мнения: 2 132
Джени, мерси много за насоките!!! Просто не съм се сещала да погледна в Дика и Асос за обувки! Ще потърся и чантите на Nine West Simple Smile
Моля, моля Simple Smile Ти дай насоки, а аз ще ти кажа къде да гледаш Simple SmileМоже още да видиш CK by Calvin Klein за чанти. Найн Уест са на Витошка. Обувките им са от естествена кожа, но чантите не. Все пак поглеждай етикетите, че може да има и естествена кожа в тези магазини.
  Асос, нали знаеш, че само онлайн продават, но доставят до БГ. Ето примерно няколко чанти, които мисля стават за по- официално(поне според представите ми, че официално 1 път годишно се обличам Simple Smile)
http://www.asos.com/Oasis/Oasis-Oversized-Dita-Bag/Prod/pgeprodu … =-1&clr=Black
http://www.asos.com/Killah/Killah-Martie-Bag/Prod/pgeproduct.asp … amp;clr=DustyPink
http://www.asos.com/Fred-Perry/Fred-Perry-Tote-Bag/Prod/pgeprodu … =-1&clr=Black
тази като и откачиш висулката Simple Smile- http://www.asos.com/Pauls-Boutique/Pauls-Boutique-Maisy-Patent-L … =-1&clr=Black
http://www.asos.com/Ck-By-Calvin-Klein/Ck-By-Calvin-Klein-Skylin … t=-1&clr=Plum

Виждала съм и на Мат и Нат чанти в асос, но в момента нямат. Ето им сайта - http://www.mattandnat.co.uk/change_location

Обувки иначе намирам в различни магазини. Примерно последно си взимах кецове на Форнарина. Повечето фирми пускат и модели от изкуствена кожа.
Ето от тук също съм взимала - http://schuh.co.uk/. Имам едни балеринки от тяхната марка, от 2-3 години ги нося и не мърдат Simple Smile

# 188
  • Мнения: 5 713
Почти всичко кожено у нас е купувано преди доста години: якето на мъжа ми; 1-2 мои чанти, колани, обувки. То май и с това се изчерпваме. Simple Smile
Диваните в хола са едногодишни и много добра имитация на кожа.

# 189
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
признавам си довроволно - купувам обувки само от естествена кожа  Confused
иначе ми измръзват краката.
надявам се животинките да ми простят...
ама си ги пазя и рядко си купувам обувки  Whistling

коланите и чантите са ми платнени.
кожено яке нямам, но палтото ми е вълнено...
кожен диван никога не бих си взела...

чухте ли за експеримента във Австрия?
заровили 40 живи прасьовци под лавина, за да изследват колко минути оцеляват заринатите хора  Tired
вечерях точно в този момент, когато го съобщиха  Sick

# 190
  • Мнения: 902
escarinae, правила ли си лечебни прочиствания - гладолечение или дъблоко прочистване на дебелото черво?
Аз съвсем не съм диетолог, но това което описваш много ми напомня мен, преди да се консултирам с натуропат и да направя една серия от прочиствания и много внимателни захранвания - някъде 1 година общо. Тогава се оправих, оказа се, че съм имала проблеми с глутена, нездрави чревни стени и оттам лошо усвояване на хранителните вещества и още куп други проблеми. Но с тези прочисвания се оправих и макар, че последните месеци си "разбичках" малко хранителния режим, сега пък започнах да включвам повече сурови неща и пак намирам баланса.
A, всъщност, ти не консумираш вече глутенови храни, нали? Аз имам сериозни съмнения за глутенова нетолерантност, но не съм ходила на лекар, само правих някакво кръвно изследване. Знам, че се прави специално изследване, което не е и евтино и после се назначава, евентуално, ендоскопия. Последното определено ме плаши, а за кръвния тест се иска консултация с някаква д-ка и така и не отидох.

# 191
  • Мнения: 10
Привет,темата не е активна от доста време,но все пак за който я посещава и вегетарианец или толерантен към правата на вегетариансците,моля подпиште петицията в подписа ми за въвеждане на вегетарианско меню в заведенията за обществено хранене субсидирани от държавата

# 192
  • Мнения: 1 708
Привет и от мен! Виждам, че наистина няма движение тук, но да ви следя.
Изчетох тази тема и се връщам на първата.

# 193
  • Мнения: 0

Здравейте,
тук има и актуално инфо от една скромна презентация:

инфо което би трябвало да е по-етаблирано (натисни)

# 194
  • Мнения: 1 354
здравейте Simple Smile това ли е официалната тема за вегетарианството? Темата за веганите е много активна,но уви- готвя с млечни продукти.
  bouquet

# 195
  • Мнения: 189
здравейте Simple Smile това ли е официалната тема за вегетарианството? Темата за веганите е много активна,но уви- готвя с млечни продукти.
  bouquet

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=374231.300

# 196
  • Мнения: 133
   Здавейте,аз от 3 седмици насам не ям месо,стана от само себе си,започна едно вътрешно чувство на вина. Засега съм добре и не изпитвам нужда от месо   bouquet

# 197
  • Мнения: 3 066
Привет ! След 16 години вегетариянство,3 години месоядство (пиле,риба яйца и млечни) започнах изчистване отново преди минаване на вегетариянство. От 13 дни съм на растителна храна ,като изключих пилето,млечните и сега постепенно ще намаля и рибата и яйцата! дано да успея!

# 198
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Привет ! След 16 години вегетариянство,3 години месоядство (пиле,риба яйца и млечни) започнах изчистване отново преди минаване на вегетариянство. От 13 дни съм на растителна храна ,като изключих пилето,млечните и сега постепенно ще намаля и рибата и яйцата! дано да успея!

браво!
ще успееш!  Hug

# 199
  • Мнения: 3 066
Привет ! След 16 години вегетариянство,3 години месоядство (пиле,риба яйца и млечни) започнах изчистване отново преди минаване на вегетариянство. От 13 дни съм на растителна храна ,като изключих пилето,млечните и сега постепенно ще намаля и рибата и яйцата! дано да успея!

браво!
ще успееш!  Hug
Дано ! Днес съм на леща с кафяв ориз на супа с много зелении!И вода и диня!!!Докъдето стигна!Мерси за пожеланията!

# 200
  • Мнения: 1 354
успех!
как някой ще се числи за "вегетарианец",ако консумира риба или пиле. Просто е абсурдно.
аз не ям месо,но примерно използвам кожени изделия и не искам да се числя към групи.
обаче спри месото, в организма ти отиват вредни антибиотици, хормони на растежа и други- на страха.
как до където стигнеш- много по-вкусно, откриваш нови и нови вкусове. пробвай вместо бял ориз- кафяв нераф.ориз, амарант, киноа или елда(гречка)- страхотни са за същите ястия,като с ориз.
дано сме помогнали  Hug

# 201
  • Мнения: 3 066
успех!
как някой ще се числи за "вегетарианец",ако консумира риба или пиле. Просто е абсурдно.
аз не ям месо,но примерно използвам кожени изделия и не искам да се числя към групи.
обаче спри месото, в организма ти отиват вредни антибиотици, хормони на растежа и други- на страха.
как до където стигнеш- много по-вкусно, откриваш нови и нови вкусове. пробвай вместо бял ориз- кафяв нераф.ориз, амарант, киноа или елда(гречка)- страхотни са за същите ястия,като с ориз.
дано сме помогнали  Hug
Мерси! Бях 16 години вегетарянка и 3 години след това месоядна,не съм казала,че съм яла пиле и риба през тези 16 години! И се справям Ок засега,мерси! всичките изброени,и още доста други ги употребявам от много години!Днес менюто е :
З-плодове
О-супа от соя зърна ,мънг боб,моркови ,гъби и домат ;салатаот авокадо,домат и песто дресинг
В-Газпачо супа с аудуки боб салата с кълнове от соя

# 202
  • Мнения: 205
 Здравейте и от мен! Как не съм видяла темата досега  Simple Smile,ама по- добре късно,отколкото никога! За статистиката, вегетарианка съм от малко повече от година, не мисля, че имам проблем с това, осъзнаването беше силно  Laughing ...много щастие на всички ви, ще следя писаното с интерес...  bouquet

# 203
  • Universe
  • Мнения: 1 556
Привет - днес правих Баба Гануш със суров патладжан - http://www.recipemagician.com/recepti/dipove-i-pasteti/surov-baba-ganush/
Много ми хареса - препоръчвам  Peace

slunce_9, подписвам с 2 ръце  Peace

# 204
  • Мнения: 1 354
tanyatais, менюто ти звучи супер Simple Smile
къде намираш авокадо? не всичко намирам на пазара.
аз се снабдих с малко артишок(от консерва) и мисля да направя с ориз и разни зеленинки.
също така се чудя с какво мога да направя полуготови соеви зърна(освен супа )

# 205
  • Мнения: 3 066
R_A_D_I-мерси,авокадото го вземам от Метро или от едно локално магазинче в което зареждат всяка седмица много пресни и разнообразни продукти в Пловдив! На пазара и при нас няма,много скъпо им излизало ми обясниха:((((
Ризото с артишок е супер рецепта,но ако намериш пресен ти препоръчвам един френски специалитет: вариш ги на пара и след това приготвяш марината от зехтин,малинов и ябълков оцет, малко горчица и сервираш в купичка,,а самият артишок го белиш листо по листо и топваш най-долните му краища в сосчето ( листат не се ядат ,само долните меки части коти са били до корените и сърцевината ) ,докато стигнеш до сърцевината която може и на студена салата да направиш по-късно!много е вкусно! И аз вчера взех едни замразени аспержи и днес ги поолях в бяло винце ,зехтин и соев сос и сега на барбекюто !
До скоро !:)

# 206
  • Мнения: 348
Привет - днес правих Баба Гануш със суров патладжан - http://www.recipemagician.com/recepti/dipove-i-pasteti/surov-baba-ganush/
Много ми хареса - препоръчвам  Peace

slunce_9, подписвам с 2 ръце  Peace

Благодаря за рецептата - прекрасна!

# 207
  • Пловдив
  • Мнения: 5 023
Не съм вегетарианка, но да се запиша в темата... Wink

# 208
  • Мнения: 1 354
tanyatais, имах едни английски артишок(само сърцевината)- с кафяв ориз става супер. аз направих малко манджесто- ориза и с много коприва,която се чудих на какво да сложа Simple Smile обаче сам по себе си артишока ми е странен- киселее.
и аспержи не съм пробвала. сподели някоя рецепта   bouquet

# 209
  • Мнения: 3 066
tanyatais, имах едни английски артишок(само сърцевината)- с кафяв ориз става супер. аз направих малко манджесто- ориза и с много коприва,която се чудих на какво да сложа Simple Smile обаче сам по себе си артишока ми е странен- киселее.
и аспержи не съм пробвала. сподели някоя рецепта   bouquet
Привет! Аспержите основно на ризото или с картофи на фурна ,или печени на барбекюто ги правя-стават много вкусни!Тази манжесто звучи доста добре!
Една интересна рецепта от сайта съм правила:
Необходими продукти за 4 порции

400 г зелени аспержи150 мл течна сметана150 г тиквички50 г филирани бадеми6  жълтъка50 г сирене пармиджано50 г масло сол на вкус черен пипер на вкус

Начин на приготвяне

1.Аспержите се измиват, обелват се, ако е необходимо, и се бланшират за 4-5 мин. във вряща подсолена вода, заливат се с ледена вода, отцеждат се и се нарязват на парчета с дължина 2-3 см.

2.Тиквичките се нарязват на тънки шайби и също се бланшират за 2-3 мин. във вряща подсолена вода. След което се отцежда.

3.Дъното на огнеупорна форма се намазва обилно с масло и се нареждат на пластове аспержите, тиквичките, поръсват се със сол, пипер, пармиджано и разтопено масло. Всичко се залива с жълтъците, разбити със сметаната. Отгоре се поръсват бадемите. Огретенът се пече 10 мин. на 200°С, докато придобие златиста коричка.


* Български зелени аспержи можете да намерите в магазините Billa, HIT, Metro, както и на добре заредените зеленчукови пазари. * Филирани бадеми ще намерите на щанда с ядки или при сладкарските добавки в големите магазини за хранителни стоки.

# 210
  • Universe
  • Мнения: 1 556
Дайте идея за ястия с амарант  Praynig
Благодаря   bouquet

# 211
  • Мнения: 1 354
tanyatais, благодаря за идеите   bouquet
аспержито замразено ли да го търся?

амарантът ми е най-вкусен и любим от тази група(условно го слагам с киноа,гречка)
ето това  е много вкусно,но лятото не ми се ядат много манджи:
http://www.kulinarno-joana.com/2010/05/stuffed-zucchini-with-amaranth/

аз беля тиквичките,за да може да се хапва всичко Simple Smile

Нека и други споделят.Например нещо по-сухичко

Последна редакция: чт, 19 авг 2010, 13:53 от *R*A*D*I*

# 212
  • Мнения: 6 713
Момичета, сварих доста киноа и сега ми остана 1 чаша някъде. Нямам къде да я сложа днес-утре, ако взема да я замразя във фризера, ще има проблем?  Thinking

# 213
  • Мнения: 2 132
Момичета, сварих доста киноа и сега ми остана 1 чаша някъде. Нямам къде да я сложа днес-утре, ако взема да я замразя във фризера, ще има проблем?  Thinking
Не.

# 214
# 215
  • Мнения: 1 708

 thumbsup


Дайте идея за ястия с амарант  Praynig
Благодаря   bouquet

И на мен ми трябва рецепта, че първия опит не стана сполучлив - сварих амарант със зеленчуци, но при консумирането го усещах като песъчинки. Дали не съм го сварила добре  newsm78 и затова не посмях да направя рецептата, която *R*A*D*I* е публикувала /заместих амаранта с киноа/.
А вчера правих пуканки от амарант - голяма забава  Party /имаше и поизгорели в началото/. После разтопих кокосово масло и мед и ги добавих към пуканките, сложих щипка-две канела и разбърках. В една тавичка покрита с хартия за печене разстелих сместта и във фризера да стегне. После разрязах на блокчета и ммм - вкусно. Има само един недостатък - след 5 мин. на стайна температура блокчето се разпада в ръцете ми  Crazy.

# 216
  • Мнения: 1 354
Ами амарант и киноа за мен като вкус са доста различни. Киноата е доста полезно и има много белтъци,но като вкус не ми е особено приятно. Амартантът леко хрупка(може би ти повече си го запекла без вода и е станал по-твърд) и го слагам като заместител или заедно с ориз, соеви зърна например на тиган с всякакви зеленчуци- това е най-лесното и бързо.
Този десерт е интересен. Какво количество амартант правиш на пуканки и как ги правиш всъщност Simple Smile

# 217
  • Мнения: 1 708
При мен е обратно - киноата повече ми харесва на вкус. Обаче вчера правих елда със зеленчуци и добавих шепа амарант - не хрупаше този път  Simple Smile .
За десерта - ядох такъв купен от ДМ. На опаковката пишеше, че съдържа пуканки от амарант, лешници, палмово масло, мед и канела. Помислих си, че е лесно за приготвяне, но не се получи - разпада се на зрънца направо, не на парченца  Crazy. Може би защото замених палмовото с кокосово масло ли, не знам.
Иначе пуканките стават лесно - предварително се награвя тенджера. Слагам малко амарант, защото при по-голямо количество не се разпукват равномерно - около 1 ч.л., че и по-малко. Ако е добре загрята тенджерата, веднага почват да пукат и замирисва приятно. През цялото време раздрусвам тенджерата, че бързо изгарят. Трябва да са бели, леко жълти на цвят. Аз ползвах тенджера със стъклен капак, за да гледам Simple Smile Пуканките успешно могат да се използват в сутрешното мюсли.

# 218
  • Мнения: 1
Здравейте, от скоро плувам във водите на вегетарианството и все още имам някои въпроси и колебания. Реших да следвам този начин на живот не заради някоя модна тенденция или духовно течение, а защото си дадох сметка какъв хаос причиняваме във животинското царство в стремежа си за задоволим човешкия си апетит или да покажем известна доза надмощие. Възможно е съвременния начин на живот и възпитанието да са допринесли за това днес масово да смятаме, че „месоядството” е нещо обичайно, но честно да ви кажа, мисълта, че нещо живо би умряло за да ме нахрани ме ОТВРАЩАВА.
Както и да е. Въпросите ми не са относно това дали е правилно или не да се яде месо (това не се коментира..), а по-скоро какви последствия носи след себе си изключването на местото от менюто ни.

1.   Какви са физиологичните последствия, които настъпват за организма, лишавайки го от животински протеин? Гладува ли тялото ни по някакъв начин и как можем да заситим този глад?
2.   Защо са толкова важни и НЕЗАМЕНИМИ незаменимите аминокиселини съдържащи се в местото? Нужно ли е винаги да ги приемаме в същия ред от 8 както са в месото? (чела съм за киноата и знам, че там се съдържат всичките аминокиселини, които и в месото.. защо животинските да са по-НЕЗАМЕНИМИ?) Това е основния довод на привържениците на месото срещу вегетарианския ми порив, и честно казано не знам до каква степен са прави.
3.   съществуват ли храни или хранителни комбинации заместители на месото? Има ли такова нещо като съвършен заместител на месото, ако да, какво точно замества? .. нужно ли е въобще да заместваме месото с нещо?
4.   от какво в крайна сметка се лишаваме като не ядем месо?

Както виждате, желанието ми е да разбера кое е по-здравословно за мен и дали би се наложило да ям 1 мръвка насила и противно на убежденията ми в името на моето здраве.

Моля да ме извините, ако въпросите ми вече а обсъждани, ще се радвам да ми дадете линк към отговорите. Бих оценила и насоки към правилно и пълноценно вегетарианство!

Благодаря!

# 219
  • Мнения: 644
Никъде не намирам пащърнак в София, тази зима  Sad
Ако някой може да помогне?

# 220
  • София
  • Мнения: 1 402
в магазин ВМВ в Дианабад има пащърнак

# 221
  • Мнения: 572
Комсумирате ли просо? И ако да - помогнете с рецепти,защото не ми е особено вкусно...

# 222
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Гледам, че никой не отговаря на тези въпроси, за това накратко ще напиша моето мнение... Не претендирам за компетентност и изчерпателност и нямам против, ако някой някой ме поправя или допълва.
1.   Какви са физиологичните последствия, които настъпват за организма, лишавайки го от животински протеин? Гладува ли тялото ни по някакъв начин и как можем да заситим този глад?
2.   Защо са толкова важни и НЕЗАМЕНИМИ незаменимите аминокиселини съдържащи се в местото? Нужно ли е винаги да ги приемаме в същия ред от 8 както са в месото? (чела съм за киноата и знам, че там се съдържат всичките аминокиселини, които и в месото.. защо животинските да са по-НЕЗАМЕНИМИ?) Това е основния довод на привържениците на месото срещу вегетарианския ми порив, и честно казано не знам до каква степен са прави.
3.   съществуват ли храни или хранителни комбинации заместители на месото? Има ли такова нещо като съвършен заместител на месото, ако да, какво точно замества? .. нужно ли е въобще да заместваме месото с нещо?
4.   от какво в крайна сметка се лишаваме като не ядем месо?
1. Ако става въпрос за оволактовегетарианство, организмът не е лишен от животински протеин. Ако те интересува веганство- влез в съответната тема, там ще ти отговорят.
2. Незаменимите аминокиселини се наричат така, защото не се синтезират от организма и трябва да се приемат с храната. Съдържат се и в месото, и в други храни.
3. Съвършен заместител на месото няма, всеки хранителен източник си е уникален по своему. Важно е храненето да е разнообразно за да се осигурява прием на всички нужни вещества.
4. От какво може да се лишаваш, като не ядеш гниеща плът? От много токсини- образуващи се по естествен път, или попаднали там по изкуствен (месото се обработва с химични в-ва, целящи да забавят процеса на разглагане, както и да му придадат по-нормален цвят... знаеш, че изгниващ труп смърди и изглежда ужасно, както и е опасен за консумация- това се замаскира с оцветители, консерванти и всевъзможни химии). Месото се усвоява продължително и натоварва храносмилателната система и създава кисела реакция. Ако се консумира и с друга трудно усвоима храна, като млечни или хляб, става съвсем сложно.


Относно просото- веднъж се мъчих да го ям, но не ми се получи. С амаранта стана също... изхвърлих ги. Сега в шкафа отлежава един пакет с киноа, който ми дадоха преди време. Не мога да реша какво да го правя. Не е с толкова натрапчив вкус като амаранта, но не е на почит у нас.

# 223
  • Мнения: 1 708
Както виждате, желанието ми е да разбера кое е по-здравословно за мен и дали би се наложило да ям 1 мръвка насила и противно на убежденията ми в името на моето здраве.
Мисля, че консумирането на каквато и да е храна насила не е здравословно.

За просото - задушено със зеленчуци /чушка, морков, гъбки/. Правила съм и с цвекло. Ето подобна рецепта Запечени зеленчуци на фурна с просо - бих махнала картофите.
Амарантът има по-силен аромат наистина. Просо, амарант и киноа спокойно може да се приготвят по рецепти за ориз, като заместите ориза с тях. И все пак, ако и така не ви допадат, не ги яжте насила  Peace

# 224
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 752
Ами амарантът е много дребен и няка си не ми се получава да го приготвям самостоятелно, та е все към добавките. Не съдържа глутен и поради това е популярна храна сред челиячи,т.е. хора, които не толерират глутена в зърнените храни. Странно, тук има толкова много народ с тази патолоджия Thinking Добре е да се накисне за няколко часа преди да се сготви.
Просото си го закупих за да си направя боза Embarassed Стана страхотна, ама вие дето можете да си я закупите готова, може и да ми се зачудите на странните желания. Не я приготвям обаче често, че си я изпивам за нула време и хич не се отразява добре на линията Mr. Green
И аз съм новоизлюпен веге от повече от две години. Така че успех на всички новоизлюпени веге Peace Не се отказвайте и не се чувствайте виновни за това, че не можете веднага да се откажете от всичко. Аз срещнах и доста критики от околните, но с постоянство успях да устоя Simple Smile

# 225
  • Мнения: 348
мисълта, че нещо живо би умряло за да ме нахрани ме ОТВРАЩАВА.
1.   Какви са физиологичните последствия,...

Боледува се по-малко.
Човек се чувства по-уравновесен и по-малко агресивен.
Ако искаш да отслабнеш, трябва и много движение + умерено количество храна.


Тук му е мястото да кажа - за пореден път на обичайните годишни профилактични прегледи резултатите ми са перфектни. Особено съм доволна от хемоглобина, който е в горната граница на нормалното. И това при положение , че преди година и половина имах ужасяваща кръвозагуба, не можех да ставам от леглото в първите дни, а тогавашната цифричка на хемоглобина няма да я споделям, защото няма да повярвате, че съм жива. Simple Smile
От 7 години съм лакто-веге и от 10 месеца - веган.
Много важно условие:
човек да слуша тялото си, вътрешния си глас и да яде, каквото му се яде, дори и да е месо Sad ( е, ако прекалява с шоколад, кафе, алкохол, тютюн и по-силни неща, трябва да си обърне внимание на емоционалния ( дис-) комфорт, защото към тези продукти се развиват зависимости.)

Благодаря много на всички, които споделят рецепти тук и в темата за веганството, защото правите живота ми по-лек и весел.   bouquet
Не ми достига време, а се налага да се уча все едно наново да готвя. Вашата помощ ми е много ценна!

# 226
  • The point of no return
  • Мнения: 822
Привет, да се запиша и аз тук  Grinning   bouquet

Последна редакция: ср, 13 мар 2013, 16:26 от Roya

# 227
  • Мнения: 348
Момичета, позволете ми да ви поканя на моя лекция:
http://pranabg.webnode.com/news/a26-mart-2013-vtornik-18-30-20-3 … ditatsija-za-mir/

# 228
  • Мнения: 1
От 14-годишна съм вегетарианка, засега веган не съм готова да стана, макар че го смятам за оптималното хранене.

Личният ми опит за мен е най-голямато ми доказателство, че хомо сапиенс няма нужда от месо, за да живее и се развива нормално. Заченах естествено, износих и родих здрави близнаци и ги кърмих 18 месеца. Мисля че по-голямо предизвикателство за човешкия организъм няма накъде...

Та теориите за незаменимите аминокиселини в месото си ги развенчах лично и категорично.  Peace

# 229

Общи условия

Активация на акаунт