Вегетарианство - Тема 2

  • 26 231
  • 229
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 957
Meg! ще поработя по въпроса,но какво точно имаш в предвид под зърнени манджи Blush?

# 151
  • София
  • Мнения: 1 402
да, независимо, че сме вегетарианци (в моя случай - вегани), трабва да се спазват поне основните принципи на разделното хранене и например белтъчини да не се смесват с въглехидрати, макар, че за натрупването на кг може да има още 1001 други причини, които в повечето случаи действат в комбинации (заседнал начин на живот, нарушена обмяна на веществата и т.н.)

# 152
  • Мнения: 4 392
да, независимо, че сме вегетарианци (в моя случай - вегани), трабва да се спазват поне основните принципи на разделното хранене и например белтъчини да не се смесват с въглехидрати, макар, че за натрупването на кг може да има още 1001 други причини, които в повечето случаи действат в комбинации (заседнал начин на живот, нарушена обмяна на веществата и т.н.)
А веганите какво биха могли да объркат в случая, че хич не съм наясно с разделното. newsm78 Знам само откъслечни неща, които гледам да спазвам, но като цяло съм на "Вие".

# 153
  • Мнения: 5 713
Аз смятам, че РХ е приложимо за хора, които си хапват всичко и предимно готвено.
Единствено се стремим да ядем плодове отделно, но не винаги. Като правим десерт в повечето случаи е плод+ядки.

# 154
  • Мнения: 4 392
Аз смятам, че РХ е приложимо за хора, които си хапват всичко и предимно готвено.
Единствено се стремим да ядем плодове отделно, но не винаги. Като правим десерт в повечето случаи е плод+ядки.

И аз само с плодовете се съобразявам.Иначе какво друго да гледам/ месо не ям, млечни не ям, наблягам на суровото/ Уж съм гледала схемите за РХ, но може да съм изтървала нещо, затова питам. Да, и аз правя същото изключение, Вери. Peace За суровите тортички, мм.

# 155
  • Мнения: 644
Момичета, тъй като тук сме се събрали все екологично настроени, позволявам си да привлека вниманието ви към тази тема: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=452630.new#new

Моля ви подкрепете петицията срещу допускането на генно модифицираната царевица у нас Praynig

Срокът е 10.12.

# 156
  • София
  • Мнения: 1 402
да, независимо, че сме вегетарианци (в моя случай - вегани), трабва да се спазват поне основните принципи на разделното хранене и например белтъчини да не се смесват с въглехидрати, макар, че за натрупването на кг може да има още 1001 други причини, които в повечето случаи действат в комбинации (заседнал начин на живот, нарушена обмяна на веществата и т.н.)
А веганите какво биха могли да объркат в случая, че хич не съм наясно с разделното. newsm78 Знам само откъслечни неща, които гледам да спазвам, но като цяло съм на "Вие".

има какво да объркат веганите, разделното хранене не засяга само готвена храна; аз също не съм съвсем навътре, но със сигурност белтък (кълнове/ядки и др. подобни) не могат да се ядат с въглехидратни, скорбялни и нишестени продукти (хляб с картофи е кофти комбинация, а има хора, които си хапват двете заедно, както и ориз с хляб и бобени с хляб, кълнове или ядки с картофи/ориз/бобени също); знам и за по-строги изисквания от рода на тези, че доматите се консумират само сурови и отделно от каквито и да е други продукти, заради високата си киселинност (има резон, особено за хора с гастрити и язви) - в този смисъл хляб с домати е вредно (и двете са кисели продукти) и доста други подобни неща, плодовете задължително се консумират поне половин час преди хранене; чела съм доста, но и доста съм забравила...

# 157
  • Мнения: 5 713
разделното хранене не засяга само готвена храна;
Да така е, не засяга само готвената храна. В суровоядството също има таблички и схеми кое как да се комбинира. Аз лично даже съм ги пускала из темите. Но на база опит, макар и малък, и наблюдения, не съм съгласна с тях.

Най-общо се казва нишестени / картофи, тиква, кестени, моркови, карфиол / с протеини / ядки, маслини, авокадо / да не се комбинират. Но пък има една рецепта с кашу и карфиол, която е толкова вкусна, няма да се откажа от нея. Simple Smile Плодове само със зеленолистни и целина могат да се комбинират. Сладки с кисели плодове да не се смесват; с ядки също. Доматите могат да се ядат с ниско нишестени зеленчуци и с протеини. Авокадото със зеленолистни, ниско нишестени зеленчуци, кисели и полукисели плодове. пъпеш и диня се ядат отделно от други плодове....

# 158
  • София
  • Мнения: 1 402

 Но на база опит, макар и малък, и наблюдения, не съм съгласна с тях.
[/quote]

и аз така, не съм от стриктно спазващите, затова и не мога да бъда по-конкретна в информацията си:))) обичам гуакамоле върху препечена филийка истински пълнозърнест хляб и никой не може да ме откаже от това:)

# 159
  • Мнения: 4 392
да, независимо, че сме вегетарианци (в моя случай - вегани), трабва да се спазват поне основните принципи на разделното хранене и например белтъчини да не се смесват с въглехидрати, макар, че за натрупването на кг може да има още 1001 други причини, които в повечето случаи действат в комбинации (заседнал начин на живот, нарушена обмяна на веществата и т.н.)
А веганите какво биха могли да объркат в случая, че хич не съм наясно с разделното. newsm78 Знам само откъслечни неща, които гледам да спазвам, но като цяло съм на "Вие".

има какво да объркат веганите, разделното хранене не засяга само готвена храна; аз също не съм съвсем навътре, но със сигурност белтък (кълнове/ядки и др. подобни) не могат да се ядат с въглехидратни, скорбялни и нишестени продукти (хляб с картофи е кофти комбинация, а има хора, които си хапват двете заедно, както и ориз с хляб и бобени с хляб, кълнове или ядки с картофи/ориз/бобени също); знам и за по-строги изисквания от рода на тези, че доматите се консумират само сурови и отделно от каквито и да е други продукти, заради високата си киселинност (има резон, особено за хора с гастрити и язви) - в този смисъл хляб с домати е вредно (и двете са кисели продукти) и доста други подобни неща, плодовете задължително се консумират поне половин час преди хранене; чела съм доста, но и доста съм забравила...

Благодаря! Тези повечето ги спазвам инстинктивно.  Peace Доматите само пресни ги ям вече, но понякога ги ям с хляб/ е, напоследък с "хляб" , съдържащ само прораснала пшеница и ръж и изсушен . Това става ли ? newsm78?/

Но ядково сирене с хляб също много обичам. Едва ли ще се откажа. Е, може да заменя с кълнов хляб. Тъкмо свикнах. Laughing

# 160
  • София
  • Мнения: 1 402
според мен става, защото ми е вкусно, независимо, че казват, че не бива:))) като човек с 30 годишен гастрит мога да ти кажа, че доматите не пречат, обожавам ги в комбинация с чубрица, зехтин и препечено хлебче:) виж млечните продукти преди ги обичах, но не ми се отразяват добре, не съм ползвала соеви заместители, а и не желая, понеже в бг 99% от соевите продукти са от генно модифицирана соя и нямам доверие на това, какво пише на опаковките;

СпирОлина, как точно правиш кълново хлебче, не съм запозната, у дома сама си правя пълнозърнест хляб от еднократно мляно пълнозърнесто брашно без консерванти и др. подобни; това е единственото тестено нещо, което хапвам, но с удоволствие бих експериментирала

# 161
# 162
  • Мнения: 4 392
Лени, благодаря за таблицата  bouquet

Дао, заповядай във веганската тема. Там обяснявах някъде на последните страници от нея.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=426634.1305
Сега разгледах.. Виж мнение: 1318 Всъщност за крекери говоря. Хлябът не ми се получи при стайно сушене, но съм правила с изсушаване във фурната на 50 градуса за няколко часа и става. Същото "тесто" като за крекерите, само че можеш да добавяш и ситно нарязан лук/ предупреждавам, че като се изсуши, горчи/ и разни други зеленчуци. Аз съм правила и с  настъргани моркови.., общо- взето експериментирам с различни вкусове.

Последна редакция: чт, 10 дек 2009, 21:43 от СпирОлина

# 163
  • София
  • Мнения: 1 402
благодаря СпирОлина  bouquet

# 164
  • Мнения: 5 713
Спиро, какво друго си слагала в хляба? Да не е чушка? На мен с нея ми горчи, с лука- не.

Общи условия

Активация на акаунт