Вегетарианство - Тема 2

  • 26 223
  • 229
  •   1
Отговори
# 210
  • Universe
  • Мнения: 1 556
Дайте идея за ястия с амарант  Praynig
Благодаря   bouquet

# 211
  • Мнения: 1 354
tanyatais, благодаря за идеите   bouquet
аспержито замразено ли да го търся?

амарантът ми е най-вкусен и любим от тази група(условно го слагам с киноа,гречка)
ето това  е много вкусно,но лятото не ми се ядат много манджи:
http://www.kulinarno-joana.com/2010/05/stuffed-zucchini-with-amaranth/

аз беля тиквичките,за да може да се хапва всичко Simple Smile

Нека и други споделят.Например нещо по-сухичко

Последна редакция: чт, 19 авг 2010, 13:53 от *R*A*D*I*

# 212
  • Мнения: 6 713
Момичета, сварих доста киноа и сега ми остана 1 чаша някъде. Нямам къде да я сложа днес-утре, ако взема да я замразя във фризера, ще има проблем?  Thinking

# 213
  • Мнения: 2 132
Момичета, сварих доста киноа и сега ми остана 1 чаша някъде. Нямам къде да я сложа днес-утре, ако взема да я замразя във фризера, ще има проблем?  Thinking
Не.

# 214
# 215
  • Мнения: 1 708

 thumbsup


Дайте идея за ястия с амарант  Praynig
Благодаря   bouquet

И на мен ми трябва рецепта, че първия опит не стана сполучлив - сварих амарант със зеленчуци, но при консумирането го усещах като песъчинки. Дали не съм го сварила добре  newsm78 и затова не посмях да направя рецептата, която *R*A*D*I* е публикувала /заместих амаранта с киноа/.
А вчера правих пуканки от амарант - голяма забава  Party /имаше и поизгорели в началото/. После разтопих кокосово масло и мед и ги добавих към пуканките, сложих щипка-две канела и разбърках. В една тавичка покрита с хартия за печене разстелих сместта и във фризера да стегне. После разрязах на блокчета и ммм - вкусно. Има само един недостатък - след 5 мин. на стайна температура блокчето се разпада в ръцете ми  Crazy.

# 216
  • Мнения: 1 354
Ами амарант и киноа за мен като вкус са доста различни. Киноата е доста полезно и има много белтъци,но като вкус не ми е особено приятно. Амартантът леко хрупка(може би ти повече си го запекла без вода и е станал по-твърд) и го слагам като заместител или заедно с ориз, соеви зърна например на тиган с всякакви зеленчуци- това е най-лесното и бързо.
Този десерт е интересен. Какво количество амартант правиш на пуканки и как ги правиш всъщност Simple Smile

# 217
  • Мнения: 1 708
При мен е обратно - киноата повече ми харесва на вкус. Обаче вчера правих елда със зеленчуци и добавих шепа амарант - не хрупаше този път  Simple Smile .
За десерта - ядох такъв купен от ДМ. На опаковката пишеше, че съдържа пуканки от амарант, лешници, палмово масло, мед и канела. Помислих си, че е лесно за приготвяне, но не се получи - разпада се на зрънца направо, не на парченца  Crazy. Може би защото замених палмовото с кокосово масло ли, не знам.
Иначе пуканките стават лесно - предварително се награвя тенджера. Слагам малко амарант, защото при по-голямо количество не се разпукват равномерно - около 1 ч.л., че и по-малко. Ако е добре загрята тенджерата, веднага почват да пукат и замирисва приятно. През цялото време раздрусвам тенджерата, че бързо изгарят. Трябва да са бели, леко жълти на цвят. Аз ползвах тенджера със стъклен капак, за да гледам Simple Smile Пуканките успешно могат да се използват в сутрешното мюсли.

# 218
  • Мнения: 1
Здравейте, от скоро плувам във водите на вегетарианството и все още имам някои въпроси и колебания. Реших да следвам този начин на живот не заради някоя модна тенденция или духовно течение, а защото си дадох сметка какъв хаос причиняваме във животинското царство в стремежа си за задоволим човешкия си апетит или да покажем известна доза надмощие. Възможно е съвременния начин на живот и възпитанието да са допринесли за това днес масово да смятаме, че „месоядството” е нещо обичайно, но честно да ви кажа, мисълта, че нещо живо би умряло за да ме нахрани ме ОТВРАЩАВА.
Както и да е. Въпросите ми не са относно това дали е правилно или не да се яде месо (това не се коментира..), а по-скоро какви последствия носи след себе си изключването на местото от менюто ни.

1.   Какви са физиологичните последствия, които настъпват за организма, лишавайки го от животински протеин? Гладува ли тялото ни по някакъв начин и как можем да заситим този глад?
2.   Защо са толкова важни и НЕЗАМЕНИМИ незаменимите аминокиселини съдържащи се в местото? Нужно ли е винаги да ги приемаме в същия ред от 8 както са в месото? (чела съм за киноата и знам, че там се съдържат всичките аминокиселини, които и в месото.. защо животинските да са по-НЕЗАМЕНИМИ?) Това е основния довод на привържениците на месото срещу вегетарианския ми порив, и честно казано не знам до каква степен са прави.
3.   съществуват ли храни или хранителни комбинации заместители на месото? Има ли такова нещо като съвършен заместител на месото, ако да, какво точно замества? .. нужно ли е въобще да заместваме месото с нещо?
4.   от какво в крайна сметка се лишаваме като не ядем месо?

Както виждате, желанието ми е да разбера кое е по-здравословно за мен и дали би се наложило да ям 1 мръвка насила и противно на убежденията ми в името на моето здраве.

Моля да ме извините, ако въпросите ми вече а обсъждани, ще се радвам да ми дадете линк към отговорите. Бих оценила и насоки към правилно и пълноценно вегетарианство!

Благодаря!

# 219
  • Мнения: 644
Никъде не намирам пащърнак в София, тази зима  Sad
Ако някой може да помогне?

# 220
  • София
  • Мнения: 1 402
в магазин ВМВ в Дианабад има пащърнак

# 221
  • Мнения: 572
Комсумирате ли просо? И ако да - помогнете с рецепти,защото не ми е особено вкусно...

# 222
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Гледам, че никой не отговаря на тези въпроси, за това накратко ще напиша моето мнение... Не претендирам за компетентност и изчерпателност и нямам против, ако някой някой ме поправя или допълва.
1.   Какви са физиологичните последствия, които настъпват за организма, лишавайки го от животински протеин? Гладува ли тялото ни по някакъв начин и как можем да заситим този глад?
2.   Защо са толкова важни и НЕЗАМЕНИМИ незаменимите аминокиселини съдържащи се в местото? Нужно ли е винаги да ги приемаме в същия ред от 8 както са в месото? (чела съм за киноата и знам, че там се съдържат всичките аминокиселини, които и в месото.. защо животинските да са по-НЕЗАМЕНИМИ?) Това е основния довод на привържениците на месото срещу вегетарианския ми порив, и честно казано не знам до каква степен са прави.
3.   съществуват ли храни или хранителни комбинации заместители на месото? Има ли такова нещо като съвършен заместител на месото, ако да, какво точно замества? .. нужно ли е въобще да заместваме месото с нещо?
4.   от какво в крайна сметка се лишаваме като не ядем месо?
1. Ако става въпрос за оволактовегетарианство, организмът не е лишен от животински протеин. Ако те интересува веганство- влез в съответната тема, там ще ти отговорят.
2. Незаменимите аминокиселини се наричат така, защото не се синтезират от организма и трябва да се приемат с храната. Съдържат се и в месото, и в други храни.
3. Съвършен заместител на месото няма, всеки хранителен източник си е уникален по своему. Важно е храненето да е разнообразно за да се осигурява прием на всички нужни вещества.
4. От какво може да се лишаваш, като не ядеш гниеща плът? От много токсини- образуващи се по естествен път, или попаднали там по изкуствен (месото се обработва с химични в-ва, целящи да забавят процеса на разглагане, както и да му придадат по-нормален цвят... знаеш, че изгниващ труп смърди и изглежда ужасно, както и е опасен за консумация- това се замаскира с оцветители, консерванти и всевъзможни химии). Месото се усвоява продължително и натоварва храносмилателната система и създава кисела реакция. Ако се консумира и с друга трудно усвоима храна, като млечни или хляб, става съвсем сложно.


Относно просото- веднъж се мъчих да го ям, но не ми се получи. С амаранта стана също... изхвърлих ги. Сега в шкафа отлежава един пакет с киноа, който ми дадоха преди време. Не мога да реша какво да го правя. Не е с толкова натрапчив вкус като амаранта, но не е на почит у нас.

# 223
  • Мнения: 1 708
Както виждате, желанието ми е да разбера кое е по-здравословно за мен и дали би се наложило да ям 1 мръвка насила и противно на убежденията ми в името на моето здраве.
Мисля, че консумирането на каквато и да е храна насила не е здравословно.

За просото - задушено със зеленчуци /чушка, морков, гъбки/. Правила съм и с цвекло. Ето подобна рецепта Запечени зеленчуци на фурна с просо - бих махнала картофите.
Амарантът има по-силен аромат наистина. Просо, амарант и киноа спокойно може да се приготвят по рецепти за ориз, като заместите ориза с тях. И все пак, ако и така не ви допадат, не ги яжте насила  Peace

# 224
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 779
Ами амарантът е много дребен и няка си не ми се получава да го приготвям самостоятелно, та е все към добавките. Не съдържа глутен и поради това е популярна храна сред челиячи,т.е. хора, които не толерират глутена в зърнените храни. Странно, тук има толкова много народ с тази патолоджия Thinking Добре е да се накисне за няколко часа преди да се сготви.
Просото си го закупих за да си направя боза Embarassed Стана страхотна, ама вие дето можете да си я закупите готова, може и да ми се зачудите на странните желания. Не я приготвям обаче често, че си я изпивам за нула време и хич не се отразява добре на линията Mr. Green
И аз съм новоизлюпен веге от повече от две години. Така че успех на всички новоизлюпени веге Peace Не се отказвайте и не се чувствайте виновни за това, че не можете веднага да се откажете от всичко. Аз срещнах и доста критики от околните, но с постоянство успях да устоя Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт