Въпрос за здавни осигуровки

  • 12 265
  • 66
  •   1
Отговори
# 15
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696

От къде се взема декларация Образец 1, аз също се интересувам дали това трябва да се прави от безработни. Мой близък си внася ЗО, дори за тази година си ги плати авансово за цялата година наведнъж, но в сайта нищо не е отразено, води се с прекъснати права. Какво се прави в такива случаи?

# 16
  • Мнения: 227
Самоосигуряващите се могат да си я попълнят сами (има си код за вида самоосигуряващ се) и да си я подадат в Офис на НАП по местоживеене или да си платят на счетоводител, да им я направи. Другото, което ми хрумва е, че до НОИ има една схлупена стаичка, в която една девойка прави дискети срещу заплащане.

*Dory*Hug На мен въпросът ми бе конкретно за безработните. До колкото съм запозната тази декларация е към АП /НАП/, а говорим за хора без никакви доходи. От една страна те не са типичните самоосигуряващи тъй като се осигуряват само здравно /макар, че при новата сума много ще се откажат/. От друга  едва ли някой от тях има средства и за счетоводителки и дискети  Laughing Да не говорим, че голяма част са работили винаги на трудов договор и дори не знаят къде е съответната агенция или пък са откровено казано неграмотни. Сега с нарастването на безработицата доста хора от всички сфери ще са засегнати.
Отправям въпроса към теб, защото останах с впечатление, че работиш в сферата. Ако съм сгрешила извинявай.   Hug 

Днес реших да си поговоря с НОИ, да ми разяснят някой неща. На телефоните обявени на тяхната страница за моя град никой не се обади. Ама аз нали съм т.... и упорита звъннах в София. Там момичето вдигна бързо и бе много любезно, но не му била това работата. За здравните вноски имало друг номер, необявен на страницата им. Продиктува на бързо и затвори. А пък аз се свързах с DHL Express.  Whistling

xxxxx, безработните се осигуряват за сметка на бюджета, нали се регистрират на борсата - до като им плащат обезщетения - им плащат и осигуровки. След това, ако не са си намерили работа, продължават да се водят безработни и ходят да се подписват на борсата, макар и да не им плащат. След като не получават никакви средства, не би следвало да се и самоосигуряват. Извинявам се, ама "ромите" да не би да се самоосигуряват?! А си ползват здравеопазването!!! Така, че за безработните без никакъв доход - това не важи. Още повече и сега с тоя минимален праг дето го измислиха Naughty


От къде се взема декларация Образец 1, аз също се интересувам дали това трябва да се прави от безработни. Мой близък си внася ЗО, дори за тази година си ги плати авансово за цялата година наведнъж, но в сайта нищо не е отразено, води се с прекъснати права. Какво се прави в такива случаи?

Декларациите може да видите тук: http://www.nap.bg/ospage?id=204

# 17
  • Мнения: 886
*Dory*, кое е не важи- това образеца newsm78. Защото това за здравната осигуровка си важи и то в размер като на тези  които имат фирми- ЕТ. Това последното  съм го задавала като въпрос , а служителките само вдигат рамене и казват- щом сега не сте на трудов договор, толкова е вноската. Тук освен малцинствата попадат част от  сезоните работници; домакини; майки на малки деца които по една или друга причина не могат да почнат работа; учащи редовно; но навършили 26г.; трайно безработни; И от тях има хора които искат да са здравоосигурени.  Laughing И какъв е този минимален праг?

Unknown_lady аз не подавам такъв Образец 1, но се водя с непрекъснати права. Поне на сайта им. Сега като ходя за новата декларация 7 виж, че ме изненадали. Просто не разбирам защо трябва да се подава този Образец 1 след като нямаш доходи, а пък и ти увеличават вноската.  Tired Утре , ако стигна до тях ще питам и ще пиша.

# 18
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
Благодаря за инфото. Образец 1 ми прилича повече като  за данни за работещи лица, отколкото за безработни ThinkingДеклерация 7 аз подавах за мои близки, попълва се в 2 екземпляра, подава се в НАП и там нищо нито те питат, нито проверяват. Слагат входящ номер и връщат единия екземпляр. От безработни искат само деклерация 7, за 1 не е ставало въпрос изобщо, аз сега за първи път го научавам от вас.
Питах един познат, който е в данъчната администрация, той каза, че системата им била пълна каша и да си пазим вносните бележки от банката, а също и че трябва да има човек, който да прави справки и да коригира данните на сайта. Само че къде да го търся такова лице?

# 19
  • Мнения: 227
Права си - образецът не е за безработни. Той е за трудови, граждански договори, хонорари и т.н., т.е, той е за работници и служители или самоосигуряващи се лица.

Можеш да отидеш с вносните си бележки в твоето поделение на НАП и да разпиташ (по телефона няма да стане), така ще ти направят корекциите. Ще питаш на ИНФОРМАЦИЯ, по принцип там са любезни.
Цитат на: xxxxx

link=topic=464298.msg13870701#msg13870701 date=1264100749
И какъв е този минимален праг?

Минималният праг е минимална сума, на която самоосигуряващите се дължат осигуровки - 420 лв.

Последна редакция: пт, 22 яну 2010, 07:22 от *Dory*

# 20
  • Мнения: 227
Сега говорих с НАП, което само по себе си беше доста неприятно, но поне получих отговор Mr. Green С вносните бележки се отива в Офис на НАП (по местоживеене), в отдел Обслужване - там трябва да коригират данните Tired

# 21
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
Сега говорих с НАП, което само по себе си беше доста неприятно, но поне получих отговор Mr. Green С вносните бележки се отива в Офис на НАП (по местоживеене), в отдел Обслужване - там трябва да коригират данните Tired
Благодаря за информацията  bouquet

# 22
  • Мнения: 886
*Dory*Hug. Колкото до този нов  праг аз се обърках, че нещо ново са въвели, а то си е ново само като сума. Ей това искам да попитам министъра, защо безработните плащат на минималния праг за другите самоосигуряващи се, а не на минимална работна заплата която май е още 240лв . Някак абсолютно нелогично ми е да работиш и да плащаш по- малко от тези които в момента нямат доходи. Не ме разбирайте погрешно, аз съм за всеки да си плаща, но трябва да има някакъв ред. Макар, че отдавна съм престанала да търся някаква логика в действията на администрацията на милата ни родина.

# 23
  • Мнения: 227
Как да търсим логика в една напълно нелогична държава?!

# 24
  • Мнения: 227
Последно и проверено на място инфо!!! Като идете в офиса на НАП, си изтегляте билетче (за ред) от опция "Проверка/изясняване на здравно - осигурителен статус" и там ще ви въведат данните според платежните нареждания Peace

# 25
  • Мнения: 6 529
Не съм сигурна, че е влязъл в сила този закон за 36 месеца платени здравни осигуровки  newsm78

# 26
  • Мнения: 886
Не съм сигурна, че е влязъл в сила този закон за 36 месеца платени здравни осигуровки  newsm78

Можеш да си сигурна.

# 27
  • Мнения: 6 529
В случай,че имаш неплатени 4 здравни осигуровки общо за този 36 месечен период, но в момента си с непрекъснати здравноосигурителни права, трябва ли чинно да отидеш  да си ги платиш и ако не, какви са последствията?

# 28
  • Мнения: 886
Zori x 2 , за да си с непрекъснати здравноосигурителни права трябва да имаш най-много 3 неплатени вноски за последните 36 месеца. При   4, ако отидеш на лекар/ зъболекар просто ще трябва да платиш цялото лечението. Или пък да внесеш вноските наведнъж, което разбира се и всеки ще направи , ако се налага. Laughing От личен опит зная, че тези вноски са нищо, пред цената на ''изцяло на частно'' на  лечение при счупване или операция.  Tired  Но, не можеш да си извадиш нито европейска здравна карта, нито временно удостоверение за здравноосигурен за Европейския съюз. За това и сега излезе тази глупост, че нямало да ни пускат извън страната без такава карта.

# 29
  • Мнения: 6 529
Zori x 2 , за да си с непрекъснати здравноосигурителни права трябва да имаш най-много 3 неплатени вноски за последните 36 месеца. При   4, ако отидеш на лекар/ зъболекар просто ще трябва да платиш цялото лечението. Или пък да внесеш вноските наведнъж, което разбира се и всеки ще направи , ако се налага. Laughing От личен опит зная, че тези вноски са нищо, пред цената на ''изцяло на частно'' на  лечение при счупване или операция.  Tired  Но, не можеш да си извадиш нито европейска здравна карта, нито временно удостоверение за здравноосигурен за Европейския съюз. За това и сега излезе тази глупост, че нямало да ни пускат извън страната без такава карта.


Аз си ги следя в сайта на НОИ и там си пише,че съм с непрекъснати здравноосигурителни права. Може още да не са актуализирани съгласно новите изисквания, но е факт, че имам 2 неплатени в края на 2007 и 2 - през 2008 /които си влизат в периода на тези 36 месеца/. Сигурно доста хора ще бъдат изненадани като посетят личния си лекар  Crazy

Общи условия

Активация на акаунт