Въпрос за здавни осигуровки

  • 12 271
  • 66
  •   1
Отговори
  • Мнения: 64
Вчера постъпих в болница и сега нали влезе закон за 36 месеца да си си плащал осигуровките,а при постъпването ми в болницата при направената справка в нои се оказа ,че за 18 месеца ми липсват здравни осигуровки,които аз съм ги платила-това е информацията към днешна дата.Не разполагам със платежния документ от банката(не съм го запазила Embarassed)но имам справка от сайта на нои за тези месеци,че има плащани осигуровки.Ще мога ли със тази справка,която разполагам нои да си поправят грешката или пак наново трябва да внасям сума?

(справка към 11.01.08-втората половина на 2006г. и цялата 2007 са осигурени а справката към днешна дата тези месеци ,които съм посочила се водят неосигурени)

# 1
  • Мнения: 64
момичета,тръгвам към болницата че ми стана лошо,прибрах се само да видя детето а и проблема ми е че от вчера изхождам само черни изпражнения,слагат ми калций и др лекарства които не знам,моля ви пишете и за двата проблема ,чао за сега Hug Hug Hug

# 2
  • Мнения: 1 512
Извинявай но не мога да разбера нещо - как така имаш справка от НОИ,че за съответният период имаш плащани осигуровки,а в болницата при направена съща справка към НОИ се оказва,че липсват здравни осигуровки?
Пишеш,че имаш справка от НОИ за плащани осигуровки щом е така я представяш в болницата като удостоверение за съответното.И при следващо плащане в банката си пази ордера. Naughty
А относно черните изпражнения - явно имаш кървене от стомаха и за съответното трябва да се проведе необходимите изследвания за да се установи от къде идва кървенето и да се проведе съответното лечение.

# 3
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 338
И при следващо плащане в банката си пази ордера. Naughty

Ти колко време пазиш ордери от такива плащания? Аз ги пазя не повече от една година.

# 4
  • Мнения: 1 512
И при следващо плащане в банката си пази ордера. Naughty

Ти колко време пазиш ордери от такива плащания? Аз ги пазя не повече от една година.

Не заемат кой знае какво място,така че пазя с години.Като знам колко сме оправни в нашата мила родина,на едно място плащаш на другото няма данни за съответния превод.Та за да си спестя подобни главоболия съм си направила папка в която съхранявам на пръв поглед излишни листове хартия.

# 5
  • Мнения: 133
Плащанията са си плащания. А декларации подавани ли са тези периоди?

# 6
  • Мнения: 8
Тези справки за непрекъснати здравноосигурителни права  за 36 месеца назад ще се изискват от болници ,лични лекари и други медицински звена от 01.02.2010.Към момента сайта на НОИ с тази информация не е актуализиран и няма такова изискване към пациентите .

# 7
  • Мнения: 8
Много често здравните осигуровки са внесени,но това не е отразено на сайта на НОИ или информацията се актуализира след месец.В този случай е необходимо удостоверението издадено от НОИ при плащане да се представи в здравното заведение/болница,аптека/ или на личния лекар за извършване на преглед и издаване на направление или рецепта по НЗОК.

# 8
  • Мнения: 227
Много често здравните осигуровки са внесени,но това не е отразено на сайта на НОИ или информацията се актуализира след месец.В този случай е необходимо удостоверението издадено от НОИ при плащане да се представи в здравното заведение/болница,аптека/ или на личния лекар за извършване на преглед и издаване на направление или рецепта по НЗОК.

Не е вярно това, данните не се актуализират след месец, а до ден, два.

Ако си внесеш осигуровките, но не подадеш декларация Образец 1 - ще си като неосигурен. Защото в НОИ обработват подадени документи, не платежни нареждания, така че - ако подадеш декларация и не си платил още, при проверка, ще се водиш осигурен (но ще ти текат лихви за забава); ако платиш, но не подадеш декларация, ще се водиш неосигурен и търпиш санкции за не подадена декларация в срок.

# 9
  • Мнения: 886
*Dory*, да те питам кой я подава тази декларация? Въпрсът ми е конкретно за неработещите лица, които сами си внасят здравните вноски. Те не би трябвало да я подават. Тогава как се актуализира информацията?

# 10
  • Мнения: 227
Самоосигуряващите се могат да си я попълнят сами (има си код за вида самоосигуряващ се) и да си я подадат в Офис на НАП по местоживеене или да си платят на счетоводител, да им я направи. Другото, което ми хрумва е, че до НОИ има една схлупена стаичка, в която една девойка прави дискети срещу заплащане.

# 11
  • софия
  • Мнения: 2 543
От 01.02.2010 г. ставам самоосигуряваща се. Трябва ли да си подавам декларация 7 или да изчакам 3 месеца , докато опре ножа до шията newsm78

# 12
  • Мнения: 227
Така и така ще трябва да я подадеш, по - добре си го направи в срок, защото глобите за не подаване са от 500 до 1000 лева Tired

# 13
  • Мнения: 549
Здравейте момичета.
Току що се прибрах от НАП.Тази декларация № 7 може да се подаде да края на февруари.
Сумата за безработни  и самоосигуряващи се  е 16.80лв.

# 14
  • Мнения: 886
Самоосигуряващите се могат да си я попълнят сами (има си код за вида самоосигуряващ се) и да си я подадат в Офис на НАП по местоживеене или да си платят на счетоводител, да им я направи. Другото, което ми хрумва е, че до НОИ има една схлупена стаичка, в която една девойка прави дискети срещу заплащане.

*Dory*,  Hug На мен въпросът ми бе конкретно за безработните. До колкото съм запозната тази декларация е към АП /НАП/, а говорим за хора без никакви доходи. От една страна те не са типичните самоосигуряващи тъй като се осигуряват само здравно /макар, че при новата сума много ще се откажат/. От друга  едва ли някой от тях има средства и за счетоводителки и дискети  Laughing Да не говорим, че голяма част са работили винаги на трудов договор и дори не знаят къде е съответната агенция или пък са откровено казано неграмотни. Сега с нарастването на безработицата доста хора от всички сфери ще са засегнати.
Отправям въпроса към теб, защото останах с впечатление, че работиш в сферата. Ако съм сгрешила извинявай.   Hug  

Днес реших да си поговоря с НОИ, да ми разяснят някой неща. На телефоните обявени на тяхната страница за моя град никой не се обади. Ама аз нали съм т.... и упорита звъннах в София. Там момичето вдигна бързо и бе много любезно, но не му била това работата. За здравните вноски имало друг номер, необявен на страницата им. Продиктува на бързо и затвори. А пък аз се свързах с DHL Express.  Whistling

# 15
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696

От къде се взема декларация Образец 1, аз също се интересувам дали това трябва да се прави от безработни. Мой близък си внася ЗО, дори за тази година си ги плати авансово за цялата година наведнъж, но в сайта нищо не е отразено, води се с прекъснати права. Какво се прави в такива случаи?

# 16
  • Мнения: 227
Самоосигуряващите се могат да си я попълнят сами (има си код за вида самоосигуряващ се) и да си я подадат в Офис на НАП по местоживеене или да си платят на счетоводител, да им я направи. Другото, което ми хрумва е, че до НОИ има една схлупена стаичка, в която една девойка прави дискети срещу заплащане.

*Dory*Hug На мен въпросът ми бе конкретно за безработните. До колкото съм запозната тази декларация е към АП /НАП/, а говорим за хора без никакви доходи. От една страна те не са типичните самоосигуряващи тъй като се осигуряват само здравно /макар, че при новата сума много ще се откажат/. От друга  едва ли някой от тях има средства и за счетоводителки и дискети  Laughing Да не говорим, че голяма част са работили винаги на трудов договор и дори не знаят къде е съответната агенция или пък са откровено казано неграмотни. Сега с нарастването на безработицата доста хора от всички сфери ще са засегнати.
Отправям въпроса към теб, защото останах с впечатление, че работиш в сферата. Ако съм сгрешила извинявай.   Hug 

Днес реших да си поговоря с НОИ, да ми разяснят някой неща. На телефоните обявени на тяхната страница за моя град никой не се обади. Ама аз нали съм т.... и упорита звъннах в София. Там момичето вдигна бързо и бе много любезно, но не му била това работата. За здравните вноски имало друг номер, необявен на страницата им. Продиктува на бързо и затвори. А пък аз се свързах с DHL Express.  Whistling

xxxxx, безработните се осигуряват за сметка на бюджета, нали се регистрират на борсата - до като им плащат обезщетения - им плащат и осигуровки. След това, ако не са си намерили работа, продължават да се водят безработни и ходят да се подписват на борсата, макар и да не им плащат. След като не получават никакви средства, не би следвало да се и самоосигуряват. Извинявам се, ама "ромите" да не би да се самоосигуряват?! А си ползват здравеопазването!!! Така, че за безработните без никакъв доход - това не важи. Още повече и сега с тоя минимален праг дето го измислиха Naughty


От къде се взема декларация Образец 1, аз също се интересувам дали това трябва да се прави от безработни. Мой близък си внася ЗО, дори за тази година си ги плати авансово за цялата година наведнъж, но в сайта нищо не е отразено, води се с прекъснати права. Какво се прави в такива случаи?

Декларациите може да видите тук: http://www.nap.bg/ospage?id=204

# 17
  • Мнения: 886
*Dory*, кое е не важи- това образеца newsm78. Защото това за здравната осигуровка си важи и то в размер като на тези  които имат фирми- ЕТ. Това последното  съм го задавала като въпрос , а служителките само вдигат рамене и казват- щом сега не сте на трудов договор, толкова е вноската. Тук освен малцинствата попадат част от  сезоните работници; домакини; майки на малки деца които по една или друга причина не могат да почнат работа; учащи редовно; но навършили 26г.; трайно безработни; И от тях има хора които искат да са здравоосигурени.  Laughing И какъв е този минимален праг?

Unknown_lady аз не подавам такъв Образец 1, но се водя с непрекъснати права. Поне на сайта им. Сега като ходя за новата декларация 7 виж, че ме изненадали. Просто не разбирам защо трябва да се подава този Образец 1 след като нямаш доходи, а пък и ти увеличават вноската.  Tired Утре , ако стигна до тях ще питам и ще пиша.

# 18
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
Благодаря за инфото. Образец 1 ми прилича повече като  за данни за работещи лица, отколкото за безработни ThinkingДеклерация 7 аз подавах за мои близки, попълва се в 2 екземпляра, подава се в НАП и там нищо нито те питат, нито проверяват. Слагат входящ номер и връщат единия екземпляр. От безработни искат само деклерация 7, за 1 не е ставало въпрос изобщо, аз сега за първи път го научавам от вас.
Питах един познат, който е в данъчната администрация, той каза, че системата им била пълна каша и да си пазим вносните бележки от банката, а също и че трябва да има човек, който да прави справки и да коригира данните на сайта. Само че къде да го търся такова лице?

# 19
  • Мнения: 227
Права си - образецът не е за безработни. Той е за трудови, граждански договори, хонорари и т.н., т.е, той е за работници и служители или самоосигуряващи се лица.

Можеш да отидеш с вносните си бележки в твоето поделение на НАП и да разпиташ (по телефона няма да стане), така ще ти направят корекциите. Ще питаш на ИНФОРМАЦИЯ, по принцип там са любезни.
Цитат на: xxxxx

link=topic=464298.msg13870701#msg13870701 date=1264100749
И какъв е този минимален праг?

Минималният праг е минимална сума, на която самоосигуряващите се дължат осигуровки - 420 лв.

Последна редакция: пт, 22 яну 2010, 07:22 от *Dory*

# 20
  • Мнения: 227
Сега говорих с НАП, което само по себе си беше доста неприятно, но поне получих отговор Mr. Green С вносните бележки се отива в Офис на НАП (по местоживеене), в отдел Обслужване - там трябва да коригират данните Tired

# 21
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
Сега говорих с НАП, което само по себе си беше доста неприятно, но поне получих отговор Mr. Green С вносните бележки се отива в Офис на НАП (по местоживеене), в отдел Обслужване - там трябва да коригират данните Tired
Благодаря за информацията  bouquet

# 22
  • Мнения: 886
*Dory*Hug. Колкото до този нов  праг аз се обърках, че нещо ново са въвели, а то си е ново само като сума. Ей това искам да попитам министъра, защо безработните плащат на минималния праг за другите самоосигуряващи се, а не на минимална работна заплата която май е още 240лв . Някак абсолютно нелогично ми е да работиш и да плащаш по- малко от тези които в момента нямат доходи. Не ме разбирайте погрешно, аз съм за всеки да си плаща, но трябва да има някакъв ред. Макар, че отдавна съм престанала да търся някаква логика в действията на администрацията на милата ни родина.

# 23
  • Мнения: 227
Как да търсим логика в една напълно нелогична държава?!

# 24
  • Мнения: 227
Последно и проверено на място инфо!!! Като идете в офиса на НАП, си изтегляте билетче (за ред) от опция "Проверка/изясняване на здравно - осигурителен статус" и там ще ви въведат данните според платежните нареждания Peace

# 25
  • Мнения: 6 529
Не съм сигурна, че е влязъл в сила този закон за 36 месеца платени здравни осигуровки  newsm78

# 26
  • Мнения: 886
Не съм сигурна, че е влязъл в сила този закон за 36 месеца платени здравни осигуровки  newsm78

Можеш да си сигурна.

# 27
  • Мнения: 6 529
В случай,че имаш неплатени 4 здравни осигуровки общо за този 36 месечен период, но в момента си с непрекъснати здравноосигурителни права, трябва ли чинно да отидеш  да си ги платиш и ако не, какви са последствията?

# 28
  • Мнения: 886
Zori x 2 , за да си с непрекъснати здравноосигурителни права трябва да имаш най-много 3 неплатени вноски за последните 36 месеца. При   4, ако отидеш на лекар/ зъболекар просто ще трябва да платиш цялото лечението. Или пък да внесеш вноските наведнъж, което разбира се и всеки ще направи , ако се налага. Laughing От личен опит зная, че тези вноски са нищо, пред цената на ''изцяло на частно'' на  лечение при счупване или операция.  Tired  Но, не можеш да си извадиш нито европейска здравна карта, нито временно удостоверение за здравноосигурен за Европейския съюз. За това и сега излезе тази глупост, че нямало да ни пускат извън страната без такава карта.

# 29
  • Мнения: 6 529
Zori x 2 , за да си с непрекъснати здравноосигурителни права трябва да имаш най-много 3 неплатени вноски за последните 36 месеца. При   4, ако отидеш на лекар/ зъболекар просто ще трябва да платиш цялото лечението. Или пък да внесеш вноските наведнъж, което разбира се и всеки ще направи , ако се налага. Laughing От личен опит зная, че тези вноски са нищо, пред цената на ''изцяло на частно'' на  лечение при счупване или операция.  Tired  Но, не можеш да си извадиш нито европейска здравна карта, нито временно удостоверение за здравноосигурен за Европейския съюз. За това и сега излезе тази глупост, че нямало да ни пускат извън страната без такава карта.


Аз си ги следя в сайта на НОИ и там си пише,че съм с непрекъснати здравноосигурителни права. Може още да не са актуализирани съгласно новите изисквания, но е факт, че имам 2 неплатени в края на 2007 и 2 - през 2008 /които си влизат в периода на тези 36 месеца/. Сигурно доста хора ще бъдат изненадани като посетят личния си лекар  Crazy

# 30
  • Мнения: 886
Zori x 2, за съжаление си права, доста ще бъдат изненаданите.  Tired Ако имаш само толкова неплатени, съветвам те да внесеш двете за 2008г. На мен ми се наложи по спешност да ползвам здравната каса още първата година от реформата. Държаха ме докато моя близка не плати вноските за половин година и не им донесе бележката. Тогава още нямаха компютри и вносната бележка свърши работа. Ако се беше наложило да чакам актуализация в системата им, не ми се мисли. ooooh! Та за това гледам да съм от редовните.

# 31
  • Мнения: 6 529
Zori x 2, за съжаление си права, доста ще бъдат изненаданите.  Tired Ако имаш само толкова неплатени, съветвам те да внесеш двете за 2008г. На мен ми се наложи по спешност да ползвам здравната каса още първата година от реформата. Държаха ме докато моя близка не плати вноските за половин година и не им донесе бележката. Тогава още нямаха компютри и вносната бележка свърши работа. Ако се беше наложило да чакам актуализация в системата им, не ми се мисли. ooooh! Та за това гледам да съм от редовните.


Благодаря ти за отговора!   bouquet Това означава, че справката в сайта на НОИ абсолютно се обезмисля, щом трябва да доказваш, че си платил осигуровките. Освен това много хора си платиха 12 месеца назад, за да възстановят права, без да им се е налагало да ползват медицинска помощ за този период и сега ще им искат осигурителни вноски за още 24 мес  Sick Това си е направо за  #2gunfire

# 32
  • Мнения: 886
Zori x 2, по принцип справката би трябвало да е вярна. Особено ако си нередовен. Laughing За редовните никога не е било така, на мен в сайта им ми висят две от 2007г., които съм си платила и то навреме и си пазя бележките. Сега, обаче нали има промени имат и оправдание. Проблемът за мен не е в здравните вноски, те трябва да се плащат както на всякъде по света, а в скапаната здравна реформа.Ама това е друга тема.   Колкото до вносните бележки, пазете ги.

# 33
  • Мнения: 6 529
Zori x 2, по принцип справката би трябвало да е вярна. Особено ако си нередовен. Laughing За редовните никога не е било така, на мен в сайта им ми висят две от 2007г., които съм си платила и то навреме и си пазя бележките. Сега, обаче нали има промени имат и оправдание. Проблемът за мен не е в здравните вноски, те трябва да се плащат както на всякъде по света, а в скапаната здравна реформа.Ама това е друга тема.   Колкото до вносните бележки, пазете ги.


Кое ли по-напред да пази човек? Бележки от платените данъци и осигуровки, банкови преводи, касови бележки  #Crazy
За здравното осигуряване четох, че не само губиш права, но и ти начисляват глоба, считано от септември 2008. Утре ще се обадя в НАП, за да питам

# 34
  • Мнения: 185
А тези, които сме в чужбина?
плащам тук, плащам и в БГ и...гаси системата.

Имам питане към всички живеещи в БГ, че нещо не ми е ясно
Може ли лице, което не е плащало от две години здравни осигуровки и не се е отписало от лекар, да отиде в здравната ви каса и да се отпише от лекар - т.е. да не му текът здравни за бъдещите периоди, т.е. да няма повече да плаща, А сумата, която дължи за минали периоди, да я плати след време, защото сега няма пари?
това е случай с моя позната в БГ.

http://healthinsurance.nssi.bg/report_healthhtm_1_15_out.asp

# 35
  • Мнения: 137
А тези, които сме в чужбина?
плащам тук, плащам и в БГ и...гаси системата.

Щом плащаш в чужбина, няма нужда да плащаш и в БГ. Ако след време се върнеш тук, трябва да си извадиш от страната, в която пребиваваш, формуляр Е104, с които доказваш периода, за който си плащала осигуровки там и в БГ ти ги опрощават.

# 36
  • варна
  • Мнения: 1 395
 Живеещите повече от 185 дни в друга д-ва могат да си подадат молба да бъдат освободени тук от осигуровки.

 Безработните, които внасят здр. осиг.,не подават декл. 1, тя се подава от самоосигуряващи се, които имат някаква дейност.
 Информацията за тях отива от банките в Нап. Ако не е актуална, с платежните се ходи в Нап, има си стая в която само с това се занимават.
 Аз например пазя всички бележки, и беше ми се случило в системата им изведнъж да ми покаже половин година без осугуровки, въпреки че съм работила, внасяла и подавала декл1, Като си занесох бележките оправиха нещата.

 Хората които са безработни са длъжни да подадат декл.7, и да внасят осигуровки.
  Ако нямат доходи могат да отидат в Соц. подпомагане и ако отговарят на някои условия /да нямат имоти повече от едно жилище, да не са ходили на екскурзия в чужбина и др./, може да им поемат оттам осигуровките.

 Хора, които се грижат за роднини с Телк над 90проц с ЧП, могат да подадат молба в Нап, Д-вата им поема осигуровките. Към молбата се прилага ТЕЛК и Удостоверение за родствени връзки, издадено от районната община.
 На мен лично ми е интересно да видя, като не си плащат хората, защото нямат никакви пари, какво ще следва, трупат им се глоби по 1000лви осиг. с лихви. Може би ще им продават имуществото ли? А през това време ако се разболеят, да си умират.

# 37
  • Мнения: 185
Благодаря ви момичета за отговорите,
значи доколкото схванах:

Ако някой в БГ е безработен, няма никакви приходи /заплата, .../ пак трябва да плаща здравни осигуровки? Подаваме някаква декларация 7 и пак трябва да плащаме?

А ако няма пари лицето? и ако не получава социални? тогава от къде пари за плащане?

Аз навремето плащах и тук и в БГ, и после се наложи да доплащам за оня дет духа, ...а живея в чужбина и повече от 300 дни съм си в чужбина...както и да е освободих се от лекари, писаха ме по чл. 40 че не трябва да плащам и се уредих.

 orhid  - много интересно с тоя въпрос за лихвите, ще вземат да им разпродават имуществото на търг ли? на кво ли?  Joy

...ей не се уредихте
Тук ако си безработен държавата плаща, или другия член на семейството, а в БГ пак са го разбрали криво европейското право

# 38
  • Мнения: 6 529
В БГ кое ли е нормално, че и това ooooh!

Мисля, че в тази тема  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=459929.270

четох, че безработните ако подадат молба в социални грижи и те плащат здравните им осигуровки

# 39
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
А ако няма пари лицето? и ако не получава социални? тогава от къде пари за плащане?

Това държавата грам не я интересува, проблема си е само негов  Simple Smile
Живеем в Абсурдистан все пак  Simple Smile

# 40
  • Мнения: 185
Благодаря ви момичета,     bouquet
насочвам се към другата тема да я изчета, та белким ми просветне системата в БГ.
 

# 41
  • София по рождение
  • Мнения: 1 240
ако отида в офис на НАП, ДАЛИ ЩЕ МИ РАЗЯСНЯТ какво точно трябва да платя и какво да попълня? А в който и да е офис ли мога или само в районния?

# 42
  • Мнения: 227
Да, ще ви дадат разпечатка за дължимите суми и лихвите към тях, плюс сметки и кодове за нарежданията.

Дали може във всеки клон на НАП - може да питате на тел.на НАП.

# 43
  • София по рождение
  • Мнения: 1 240
Да, ще ви дадат разпечатка за дължимите суми и лихвите към тях, плюс сметки и кодове за нарежданията.

Дали може във всеки клон на НАП - може да питате на тел.на НАП.

мерси Дори, а ако си платя и не си подам тази декларация 7 здравно осигурена ли съм или не?

# 44
  • Мнения: 227
Ако си платите ще бъдете здравно осигурена, но в последствие ще ви глобят за не подадена в срок декларация.

# 45
  • София-Варна
  • Мнения: 119
Някой може ли да ми каже къде да си проверя здравните осигуровки,сайта на НАП,нещо не ми се отваря?

# 46
  • София-Варна
  • Мнения: 119
Не мога да повярвам,че никой не знае?Моля ви спешно ми е!

# 47
  • гр.Гоце Делчев
  • Мнения: 758
Понеже в сайта на НАП правят промени,не можеш да си провериш здравните осигуровки затова иди в най-близкото поделение на НОИ и попитай дали те могат да ти проверят здравните .

# 48
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
Трябва да идеш в ТД на НАП, да си дръпнеш билетче "проверка на здравно осигурителния статус" или нещо подобно беше, не помня вече и да си носиш всички платежни нареждания, с които си внасяла вноски. Там на място ще ти направят корекцията на данните. Ако ти трябва бележка за платени осигуровки за влизане в болница например, там ще ти издадат и такава бележка. Това ми е инфото за София, или поне до преди месец така беше, за другите градове не знам.

# 49
  • София-Варна
  • Мнения: 119
Благодаря,сайта на НАП,вече работи!

# 50
  • Мнения: 23
а при мен защо не работи newsm78 newsm78

# 51
  • Мнения: 9 441
В НАП ще ти извадят справка за актуалното състояние на ЗО.

# 52
  • Мнения: 6 529
В НАП ще ти извадят справка за актуалното състояние на ЗО.

Защо да ходи до НАП, като може да си свърши работата в сайта им? Понякога се бъгва, но иначе си функционира. Успех!  Peace

# 53
  • Мнения: 9 441
В НАП ще ти извадят справка за актуалното състояние на ЗО.

Защо да ходи до НАП, като може да си свърши работата в сайта им? Понякога се бъгва, но иначе си функционира. Успех!  Peace

Ами,за да и заверят с печат и да представи документа там,където трябва!

# 54
  • София
  • Мнения: 1 223
Моя близка ме помоли, да и изтегля прословутата декларация №7. Тъй като тя е трайно безработна, се чудим какво трябва да се попълни в графата "начална дата от периода, за който е възникнало задължението"  newsm78.

# 55
  • Мнения: 6 529
Някой може ли да ми каже къде да си проверя здравните осигуровки,сайта на НАП,нещо не ми се отваря?

Не прочетох някъде, че й трябва да послужи пред някого...може да си разпечата от сайта  Peace

# 56
  • Мнения: 886
Моя близка ме помоли, да и изтегля прословутата декларация №7. Тъй като тя е трайно безработна, се чудим какво трябва да се попълни в графата "начална дата от периода, за който е възникнало задължението"  newsm78.

От датата от която реално е възникнало задължението. От първата дата от която не и се внася осигуровка от работодател или от бюрото по труда. Аз първоначално бях разбрала, че е от 01.01.10 за всички- от когато въведоха образеца та ме накараха да пиша на ново. Laughing

# 57
  • Мнения: 15
Имам един въпрос.
Имам познат,който никога не е плащал здравни вноски.Не е работил на трудов договор и не е регистриран в Бюрото по труда.
До този момент винаги е плащал като е ходил на лекар,но слава богу досега не е боледувал сериозно.
Въпроса ми е за колко време трябва да плати здравни вноски,за да му има здравноосигурителни права и нужно ли е да подава някаква декларация в НАП?
Четох,че трябва да плати за последните 36 месеца,но това означава ли че няма да му бъдат търсени вноските от 2000 година досега?
А ако почне да плаща сега всеки месец вноската си,ще му я приемат ли в НАП,т.е. ако почне да плаща сега,след 36 месеца ще може ли да ползва предимствата на здравното осигуряване?

# 58
  • Мнения: 886
Ако започне да плаща сега и не сменят нормативната база след 36 месеца ще бъде здравноосигурен. Същото важи и ако плати сега 36 месеца назад. Трябва да подаде декларация образец 7 до края на февруари или може да го глобят /казаха 500лв/. В този случай за датата за възникване на основание е най- добре да се консултира. Зависи на колко е години и дали е бил редовно обучение студент. Би трябвало при проверка на ЕГН-то във страницата на НАП да му излезе цялата справка.

# 59
  • Мнения: 130
Здравейте,
след 20 число на този месец трудовият ми договор ще бъде прекратен по взаимно съгласие и вече няма да ми бъдат внасяни осигуровки. Интересува ме кога трябва да отида да си платя здравните осигуровки (мога ли да изчакам да минат 3 месеца, тъй като до този момент нямам неплатени осигуровки) и дали за месец март ще имам платени от работодателя (слад като договора ще бъде прекратен по средата на месеца).

Благодаря предварително.

# 60
  • Мнения: 227
Здравейте,
след 20 число на този месец трудовият ми договор ще бъде прекратен по взаимно съгласие и вече няма да ми бъдат внасяни осигуровки. Интересува ме кога трябва да отида да си платя здравните осигуровки (мога ли да изчакам да минат 3 месеца, тъй като до този момент нямам неплатени осигуровки) и дали за месец март ще имам платени от работодателя (слад като договора ще бъде прекратен по средата на месеца).

Благодаря предварително.

Можеш да ги платиш след 3 месеца(няма да ти се прекратят правата) и ще си осигурена за март.

# 61
  • Мнения: 886
Teffita, ако имаш стаж 9 месеца в последните 15 пак можеш да се регистрираш в бюрото по  труда. Така ще получаваш и минимално обезщетение и ще ти платят осигуровките още 4 месеца. Иначе можеш да си платиш след три месеца и ако останалите 33 месеца назад са ти платени няма да ти спрат правата. Това не те освобождава от задължението да ги платиш.

# 62
  • Мнения: 130
Благодаря момичета!   bouquet Вече сериозно се замислям за бюрото по труда, ще разуча процедурата.   bouquet

# 63
  • Мнения: 46
Може ли някой да ми каже,кога в сайта на НАП ще излезе че здравните осигуровки се непрекъснати ? Скоро разбрах,че ми липсват 4 месеца здравно осигуряване и вчера внесох сумите по вноските в НАП и се чудя кога в системата това ще се отрази, тъй като днес в Сайта пак си пише,че съм с прекъснати права.

# 64
  • Мнения: 6 529
Може ли някой да ми каже,кога в сайта на НАП ще излезе че здравните осигуровки се непрекъснати ? Скоро разбрах,че ми липсват 4 месеца здравно осигуряване и вчера внесох сумите по вноските в НАП и се чудя кога в системата това ще се отрази, тъй като днес в Сайта пак си пише,че съм с прекъснати права.

Поне 1 седмица докато ги отразят  Peace

# 65
  • Мнения: 46
Благодаря много!

# 66
  • София по рождение
  • Мнения: 1 240
аз да попитам: за януари и февр. 2010 г. още не съм внесла ЗО. Днес, утре ще отида. Дали дължа лихва и ако да от къде да разбера колко? Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт