Въпрос за здавни осигуровки

  • 12 272
  • 66
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 886
Zori x 2, за съжаление си права, доста ще бъдат изненаданите.  Tired Ако имаш само толкова неплатени, съветвам те да внесеш двете за 2008г. На мен ми се наложи по спешност да ползвам здравната каса още първата година от реформата. Държаха ме докато моя близка не плати вноските за половин година и не им донесе бележката. Тогава още нямаха компютри и вносната бележка свърши работа. Ако се беше наложило да чакам актуализация в системата им, не ми се мисли. ooooh! Та за това гледам да съм от редовните.

# 31
  • Мнения: 6 529
Zori x 2, за съжаление си права, доста ще бъдат изненаданите.  Tired Ако имаш само толкова неплатени, съветвам те да внесеш двете за 2008г. На мен ми се наложи по спешност да ползвам здравната каса още първата година от реформата. Държаха ме докато моя близка не плати вноските за половин година и не им донесе бележката. Тогава още нямаха компютри и вносната бележка свърши работа. Ако се беше наложило да чакам актуализация в системата им, не ми се мисли. ooooh! Та за това гледам да съм от редовните.


Благодаря ти за отговора!   bouquet Това означава, че справката в сайта на НОИ абсолютно се обезмисля, щом трябва да доказваш, че си платил осигуровките. Освен това много хора си платиха 12 месеца назад, за да възстановят права, без да им се е налагало да ползват медицинска помощ за този период и сега ще им искат осигурителни вноски за още 24 мес  Sick Това си е направо за  #2gunfire

# 32
  • Мнения: 886
Zori x 2, по принцип справката би трябвало да е вярна. Особено ако си нередовен. Laughing За редовните никога не е било така, на мен в сайта им ми висят две от 2007г., които съм си платила и то навреме и си пазя бележките. Сега, обаче нали има промени имат и оправдание. Проблемът за мен не е в здравните вноски, те трябва да се плащат както на всякъде по света, а в скапаната здравна реформа.Ама това е друга тема.   Колкото до вносните бележки, пазете ги.

# 33
  • Мнения: 6 529
Zori x 2, по принцип справката би трябвало да е вярна. Особено ако си нередовен. Laughing За редовните никога не е било така, на мен в сайта им ми висят две от 2007г., които съм си платила и то навреме и си пазя бележките. Сега, обаче нали има промени имат и оправдание. Проблемът за мен не е в здравните вноски, те трябва да се плащат както на всякъде по света, а в скапаната здравна реформа.Ама това е друга тема.   Колкото до вносните бележки, пазете ги.


Кое ли по-напред да пази човек? Бележки от платените данъци и осигуровки, банкови преводи, касови бележки  #Crazy
За здравното осигуряване четох, че не само губиш права, но и ти начисляват глоба, считано от септември 2008. Утре ще се обадя в НАП, за да питам

# 34
  • Мнения: 185
А тези, които сме в чужбина?
плащам тук, плащам и в БГ и...гаси системата.

Имам питане към всички живеещи в БГ, че нещо не ми е ясно
Може ли лице, което не е плащало от две години здравни осигуровки и не се е отписало от лекар, да отиде в здравната ви каса и да се отпише от лекар - т.е. да не му текът здравни за бъдещите периоди, т.е. да няма повече да плаща, А сумата, която дължи за минали периоди, да я плати след време, защото сега няма пари?
това е случай с моя позната в БГ.

http://healthinsurance.nssi.bg/report_healthhtm_1_15_out.asp

# 35
  • Мнения: 137
А тези, които сме в чужбина?
плащам тук, плащам и в БГ и...гаси системата.

Щом плащаш в чужбина, няма нужда да плащаш и в БГ. Ако след време се върнеш тук, трябва да си извадиш от страната, в която пребиваваш, формуляр Е104, с които доказваш периода, за който си плащала осигуровки там и в БГ ти ги опрощават.

# 36
  • варна
  • Мнения: 1 395
 Живеещите повече от 185 дни в друга д-ва могат да си подадат молба да бъдат освободени тук от осигуровки.

 Безработните, които внасят здр. осиг.,не подават декл. 1, тя се подава от самоосигуряващи се, които имат някаква дейност.
 Информацията за тях отива от банките в Нап. Ако не е актуална, с платежните се ходи в Нап, има си стая в която само с това се занимават.
 Аз например пазя всички бележки, и беше ми се случило в системата им изведнъж да ми покаже половин година без осугуровки, въпреки че съм работила, внасяла и подавала декл1, Като си занесох бележките оправиха нещата.

 Хората които са безработни са длъжни да подадат декл.7, и да внасят осигуровки.
  Ако нямат доходи могат да отидат в Соц. подпомагане и ако отговарят на някои условия /да нямат имоти повече от едно жилище, да не са ходили на екскурзия в чужбина и др./, може да им поемат оттам осигуровките.

 Хора, които се грижат за роднини с Телк над 90проц с ЧП, могат да подадат молба в Нап, Д-вата им поема осигуровките. Към молбата се прилага ТЕЛК и Удостоверение за родствени връзки, издадено от районната община.
 На мен лично ми е интересно да видя, като не си плащат хората, защото нямат никакви пари, какво ще следва, трупат им се глоби по 1000лви осиг. с лихви. Може би ще им продават имуществото ли? А през това време ако се разболеят, да си умират.

# 37
  • Мнения: 185
Благодаря ви момичета за отговорите,
значи доколкото схванах:

Ако някой в БГ е безработен, няма никакви приходи /заплата, .../ пак трябва да плаща здравни осигуровки? Подаваме някаква декларация 7 и пак трябва да плащаме?

А ако няма пари лицето? и ако не получава социални? тогава от къде пари за плащане?

Аз навремето плащах и тук и в БГ, и после се наложи да доплащам за оня дет духа, ...а живея в чужбина и повече от 300 дни съм си в чужбина...както и да е освободих се от лекари, писаха ме по чл. 40 че не трябва да плащам и се уредих.

 orhid  - много интересно с тоя въпрос за лихвите, ще вземат да им разпродават имуществото на търг ли? на кво ли?  Joy

...ей не се уредихте
Тук ако си безработен държавата плаща, или другия член на семейството, а в БГ пак са го разбрали криво европейското право

# 38
  • Мнения: 6 529
В БГ кое ли е нормално, че и това ooooh!

Мисля, че в тази тема  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=459929.270

четох, че безработните ако подадат молба в социални грижи и те плащат здравните им осигуровки

# 39
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
А ако няма пари лицето? и ако не получава социални? тогава от къде пари за плащане?

Това държавата грам не я интересува, проблема си е само негов  Simple Smile
Живеем в Абсурдистан все пак  Simple Smile

# 40
  • Мнения: 185
Благодаря ви момичета,     bouquet
насочвам се към другата тема да я изчета, та белким ми просветне системата в БГ.
 

# 41
  • София по рождение
  • Мнения: 1 240
ако отида в офис на НАП, ДАЛИ ЩЕ МИ РАЗЯСНЯТ какво точно трябва да платя и какво да попълня? А в който и да е офис ли мога или само в районния?

# 42
  • Мнения: 227
Да, ще ви дадат разпечатка за дължимите суми и лихвите към тях, плюс сметки и кодове за нарежданията.

Дали може във всеки клон на НАП - може да питате на тел.на НАП.

# 43
  • София по рождение
  • Мнения: 1 240
Да, ще ви дадат разпечатка за дължимите суми и лихвите към тях, плюс сметки и кодове за нарежданията.

Дали може във всеки клон на НАП - може да питате на тел.на НАП.

мерси Дори, а ако си платя и не си подам тази декларация 7 здравно осигурена ли съм или не?

# 44
  • Мнения: 227
Ако си платите ще бъдете здравно осигурена, но в последствие ще ви глобят за не подадена в срок декларация.

Общи условия

Активация на акаунт