Въпрос за здавни осигуровки

  • 12 265
  • 66
  •   1
Отговори
  • Мнения: 64
Вчера постъпих в болница и сега нали влезе закон за 36 месеца да си си плащал осигуровките,а при постъпването ми в болницата при направената справка в нои се оказа ,че за 18 месеца ми липсват здравни осигуровки,които аз съм ги платила-това е информацията към днешна дата.Не разполагам със платежния документ от банката(не съм го запазила Embarassed)но имам справка от сайта на нои за тези месеци,че има плащани осигуровки.Ще мога ли със тази справка,която разполагам нои да си поправят грешката или пак наново трябва да внасям сума?

(справка към 11.01.08-втората половина на 2006г. и цялата 2007 са осигурени а справката към днешна дата тези месеци ,които съм посочила се водят неосигурени)

# 1
  • Мнения: 64
момичета,тръгвам към болницата че ми стана лошо,прибрах се само да видя детето а и проблема ми е че от вчера изхождам само черни изпражнения,слагат ми калций и др лекарства които не знам,моля ви пишете и за двата проблема ,чао за сега Hug Hug Hug

# 2
  • Мнения: 1 512
Извинявай но не мога да разбера нещо - как така имаш справка от НОИ,че за съответният период имаш плащани осигуровки,а в болницата при направена съща справка към НОИ се оказва,че липсват здравни осигуровки?
Пишеш,че имаш справка от НОИ за плащани осигуровки щом е така я представяш в болницата като удостоверение за съответното.И при следващо плащане в банката си пази ордера. Naughty
А относно черните изпражнения - явно имаш кървене от стомаха и за съответното трябва да се проведе необходимите изследвания за да се установи от къде идва кървенето и да се проведе съответното лечение.

# 3
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 338
И при следващо плащане в банката си пази ордера. Naughty

Ти колко време пазиш ордери от такива плащания? Аз ги пазя не повече от една година.

# 4
  • Мнения: 1 512
И при следващо плащане в банката си пази ордера. Naughty

Ти колко време пазиш ордери от такива плащания? Аз ги пазя не повече от една година.

Не заемат кой знае какво място,така че пазя с години.Като знам колко сме оправни в нашата мила родина,на едно място плащаш на другото няма данни за съответния превод.Та за да си спестя подобни главоболия съм си направила папка в която съхранявам на пръв поглед излишни листове хартия.

# 5
  • Мнения: 133
Плащанията са си плащания. А декларации подавани ли са тези периоди?

# 6
  • Мнения: 8
Тези справки за непрекъснати здравноосигурителни права  за 36 месеца назад ще се изискват от болници ,лични лекари и други медицински звена от 01.02.2010.Към момента сайта на НОИ с тази информация не е актуализиран и няма такова изискване към пациентите .

# 7
  • Мнения: 8
Много често здравните осигуровки са внесени,но това не е отразено на сайта на НОИ или информацията се актуализира след месец.В този случай е необходимо удостоверението издадено от НОИ при плащане да се представи в здравното заведение/болница,аптека/ или на личния лекар за извършване на преглед и издаване на направление или рецепта по НЗОК.

# 8
  • Мнения: 227
Много често здравните осигуровки са внесени,но това не е отразено на сайта на НОИ или информацията се актуализира след месец.В този случай е необходимо удостоверението издадено от НОИ при плащане да се представи в здравното заведение/болница,аптека/ или на личния лекар за извършване на преглед и издаване на направление или рецепта по НЗОК.

Не е вярно това, данните не се актуализират след месец, а до ден, два.

Ако си внесеш осигуровките, но не подадеш декларация Образец 1 - ще си като неосигурен. Защото в НОИ обработват подадени документи, не платежни нареждания, така че - ако подадеш декларация и не си платил още, при проверка, ще се водиш осигурен (но ще ти текат лихви за забава); ако платиш, но не подадеш декларация, ще се водиш неосигурен и търпиш санкции за не подадена декларация в срок.

# 9
  • Мнения: 886
*Dory*, да те питам кой я подава тази декларация? Въпрсът ми е конкретно за неработещите лица, които сами си внасят здравните вноски. Те не би трябвало да я подават. Тогава как се актуализира информацията?

# 10
  • Мнения: 227
Самоосигуряващите се могат да си я попълнят сами (има си код за вида самоосигуряващ се) и да си я подадат в Офис на НАП по местоживеене или да си платят на счетоводител, да им я направи. Другото, което ми хрумва е, че до НОИ има една схлупена стаичка, в която една девойка прави дискети срещу заплащане.

# 11
  • софия
  • Мнения: 2 543
От 01.02.2010 г. ставам самоосигуряваща се. Трябва ли да си подавам декларация 7 или да изчакам 3 месеца , докато опре ножа до шията newsm78

# 12
  • Мнения: 227
Така и така ще трябва да я подадеш, по - добре си го направи в срок, защото глобите за не подаване са от 500 до 1000 лева Tired

# 13
  • Мнения: 549
Здравейте момичета.
Току що се прибрах от НАП.Тази декларация № 7 може да се подаде да края на февруари.
Сумата за безработни  и самоосигуряващи се  е 16.80лв.

# 14
  • Мнения: 886
Самоосигуряващите се могат да си я попълнят сами (има си код за вида самоосигуряващ се) и да си я подадат в Офис на НАП по местоживеене или да си платят на счетоводител, да им я направи. Другото, което ми хрумва е, че до НОИ има една схлупена стаичка, в която една девойка прави дискети срещу заплащане.

*Dory*,  Hug На мен въпросът ми бе конкретно за безработните. До колкото съм запозната тази декларация е към АП /НАП/, а говорим за хора без никакви доходи. От една страна те не са типичните самоосигуряващи тъй като се осигуряват само здравно /макар, че при новата сума много ще се откажат/. От друга  едва ли някой от тях има средства и за счетоводителки и дискети  Laughing Да не говорим, че голяма част са работили винаги на трудов договор и дори не знаят къде е съответната агенция или пък са откровено казано неграмотни. Сега с нарастването на безработицата доста хора от всички сфери ще са засегнати.
Отправям въпроса към теб, защото останах с впечатление, че работиш в сферата. Ако съм сгрешила извинявай.   Hug  

Днес реших да си поговоря с НОИ, да ми разяснят някой неща. На телефоните обявени на тяхната страница за моя град никой не се обади. Ама аз нали съм т.... и упорита звъннах в София. Там момичето вдигна бързо и бе много любезно, но не му била това работата. За здравните вноски имало друг номер, необявен на страницата им. Продиктува на бързо и затвори. А пък аз се свързах с DHL Express.  Whistling

Общи условия

Активация на акаунт