за сурогатните майки

  • 123 921
  • 3 017
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 715
За мен това е поставяне на егоистичното желание на всяка цена да станеш родител пред съдбата на едно дете. В скалата ми с ценности това е сред най-извратените неща.

# 16
  • Мнения: 4 555
Против съм. Тази практика поставя на първо място желанието на някоя двойка да има дете, на второ желанието на сурогатната майка да получи пари, без да се зачитат чувствата на самото дете. То е просто обект на покупко-продажба, без някой да го разглежда като личност и човешко същество, каквото то всъщност е.

Освен това ми се струва грозно да държиш на всяка цена на отгледаш дете със своите гени, независимо дали е родено от друга. Дори с цената на това, да разделиш бебето от жената, в която е живяло девет месеца. Това е жесток егоизъм и мотивът за него не е обич към детето, а желание за притежание.
Гадно е.
Ако една жена наистина иска дете, за да го обича и отгледа, тя може да осинови. Има толкова изоставени деца...

# 17
  • Мнения: 3 715
Нека не превръщаме темата в "за"  и "против" осиновяването  Peace .

Пък и в крайна сметка от 270 000 двойки с репродуктивни проблеми, тези, при които сурагатна матка би помогнала са един малък процент.

# 18
  • Мнения: 2 123
От две седмици съм в тази тематика и емоционално наистина повече не издържам да бъда оплювана и да получавам най-различни оценки за себе си, моралът ми и т.н

Искам обаче, да постна мнението си тук и ще се радвам, ако някой се замисли ...

Да приеме или отхвърли СМ за едно общество е дебат от ранга за или против смъртното наказание. Дебата е дали за обществото е приемливо:

Две или повече страни да се договарят срещу заплащане (нали никой не си прави илюзии за некомерсиалното СМ) да се зачене и износи дете, след което умишлено и предварително договорено да се отдели от майка му.

Това е същинския дебат.

Дискусията как това да стане, трябва да дойде едва след като обществото е приключило с отговора на горния въпрос.

Етичните аргументи срещу:
Моята ценностна система не приема договарянето за зачеването на човешки живот и неговата комерисализация. Не приемам договарянето на платеното отделяне на дете от майка.

Правните аргументи срещу:
- договора е правна сделка, която води със себе си всички  последици на неизпълнение, пороци, унищожаемост и пр.
- какво става с наследствените въпроси, докато плода е все още в утробата. Как наследява нероденото дете и неговите възходящи към този момент. Изобщо кои са неговите възходящи...
- какво става ако договора бъде развален и как става това
- как "се отчита" сделката и ако се окаже, че СМ е бременна "на собствено основание", какво правим тогава
- какво става в случай на смърт на някой от поръчващите, по време на износването на плода

# 19
  • Мнения: 4 892
(нали никой не си прави илюзии за некомерсиалното СМ)

Aз си правя. Признавам си.  bowuu

Затова написах, че съм "за", но по медицински причини и строг регламент. Ако въпросите, които повдигаш не могат да се уредят, щото не са маловажни, то въпросът със сурогатното майчинство за мен не е приключен.
Защото: изобщо у нас имало ли е до сега серизона и задълбочена дискусия със заинтересовани страни, медицински лица и юристи?
Не е имало, нали? 

# 20
  • Мнения: 955
NinoTино,
а ти можеш ли да ми посочиш по кой въпрос в България е имало сериозна дискусия? За пенсиите на нашите бащи и майки ли имаше, или за осигуровките и образованието на децата ни може би? Искам да кажа, вече родените деца...
Всичко цъфна и върза в България, само сурогатното майчинство беше останало да уредим и регламентираме. И съдебните институции така хубаво функционират, всичко ще тече по мед и масло.
Освен това, точно за медицинските кадри сурогатството, както и всички други репродуктивни хокус-покуси, е дойна крава. Хора не в първа младост, с натрупани парици, дават мило и драго за детенце...
Под влиянието на хормони и емоции хората се поддават на манипулации.

Децата винаги опират пешкира. Винаги.


Сурогатното майчинство е бомба със закъснител.

# 21
  • Мнения: 3 715
Доколкото разбирам, в България около 20 двойки реално се нуждаят от СМ.

# 22
  • Мнения: 955
И като как установиха, че се "нуждаят"?  newsm78

# 23
  • София
  • Мнения: 7 191

Уви, за този казус не може да се измисли такъв строг регламент, на който да се разчита.
Няма как да се формулира правило, когато активна част от подобни манипулации са човешката душа, емоции, и реакции.
Непредвидимо е.

Твърдо против сурогатното майчинство.
Поне при сегашното естество на човешката менталност.

# 24
  • Мнения: 3 715
 
И като как установиха, че се "нуждаят"?  newsm78

Е малко неправилно употребих глагола, ама се чудих кой е подходящият  newsm78

# 25
  • Мнения: 4 892

Уви, за този казус не може да се измисли такъв строг регламент, на който да се разчита.
Няма как да се формулира правило, когато активна част от подобни манипулации са човешката душа, емоции, и реакции.
Непредвидимо е.


Т.е. ако допуснем, че няма да може, наистина, то ако в момента съществува сурогатството на "черно", то нещата ще си останат така...

# 26
  • София
  • Мнения: 7 191
Светът никога няма да стане идеален.

Страничен пример:
В световен мащаб необратимият и летален ефект на алкохола и цигарите, и респективно "жертвите" им, са много повече от същите при неразрешените и нелегални наркотици.

Човекът не отбира от "демокрация без край".
Това е положението.

# 27
  • София
  • Мнения: 787
Цитат
Т.е. ако допуснем, че няма да може, наистина, то ако в момента съществува сурогатството на "черно", то нещата ще си останат така...

В момента "на черно" съществуват и продажбата на бебета, трафика на хора, проституцията... Не сме тръгнали да ги узаконяваме, обаче, защото така или иначе ги има.

# 28
  • Мнения: 593
За мен това е не само търговия с плът, но и отричане на каквито и да е чувства на въпросната "майка".
Бих направила подобно нещо единствено за дъщерите си, а дори и тогава би ми било тежко.
Не мога да си представя да нося чуждо дете, то да е част от тялото ми и от самата мен, а после да го продам (буквално).

Е, да, ама ако го правиш за сестра си или за дъщеря си, детето остава в семейството... така че, предполагам, ще е по-малко болезнено.  Thinking

И аз не съм от тия, които се възхищават на сурогатните майки.  Peace

# 29
  • София
  • Мнения: 18 679
Аз бих износила и родила детето на сестра си, ако тя поиска това от мен. Толкова я обичам, че и без това я приемам като евентуална втора майка на моите деца, защо да не бих била евентуална такава на нейните?

Не може да отричате твърдо нещо, само защото не важи са вас.

И аз съм "за" твърд регламент, но няма да е лесно.

Общи условия

Активация на акаунт