Вие лично бихте ли станали сурогатна майка?

  • 20 170
  • 521
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 13 512
Категоричните 'не'-та също не са толкова категорични, предполагам, ако се касае за дъщеря примерно. Човек трябва реално да е изправен с/у това, за да е точен отговора.
за себе си казах,че ще направя всичко възможно да възпитам дъщерите си така,че да не са вкопчени в майчинството а всяка цена и да са щастливи и чувстват пълноценни и без да имат деца, ако им се наложи.

# 31
  • Мнения: 5 370
Не, не и не. Та аз собствено дете се боя да родя вече, не че съм се засилила, предвид факта, че наближавам 40, камо ли за друга жена. Причините си съм изброила нееднократно, позцията ми и тук е същата.

Дори и за близък човек не бих го направила.

# 32
  • София
  • Мнения: 18 679
Да, но само за сестра ми, за никого другиго не бих могла. То дано не се налага де Praynig

# 33
  • Мнения: 13 512
Приемен родител съм. Приела съм да гледам едно дете за някакъв период от време( първо 4 години, след това- Божа работа. ) И за миг не се поколебах да го направя. Готова съм един ден  ако се наложи и е за нейно добро- да се разделя. Но да създам (износя) дете , за да го изоставя и  запълня празнина на накой, който не може да си я запълни с друго- не бих могла!

# 34
  • Sofia
  • Мнения: 4 231
тази анкета с какво отговаря на дебата в съседната тема?

Отговаря на един коментар там:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=486993.msg14745562#msg14745562
Цитат
На мен ми е много интересно, ако анкетата беше зададена по друг начин какви ли щяха да са резултатите. Много от защитниците на идеята за СМ няколкократно подчертават, че те не биха станали СМ. Спомням си темата за СМ в другия подфорум. Тогава повечето бяха ЗА, но подчертаваха че те не биха станали.
И в този ред на мисли да попитам: "Какво защитавате след като не бихте го подкрепили реално?" И защо сте за СМ, но вие не бихте станали СМ?"

Това е въпросът - там резултатът е смайващ - 182 ЗА към момента, 80 против. Значи, очаквам тук минимум 182 майки, готови да дадат утробата си под наем. Ако това не стане, ясно е, че просто повечето хора си цъкат из нета и фактически изобщо подкрепата за СМ не е толкова висока. Това ми е идеята. Да видим колко е "реалната" (естествено, и тук всеки може да си цъка, но е сменен въпросът, по-директен е, та се надявам да има и по-адекватни реакции) подкрепа за СМ.

Не съм съгласна с този извод. Намирам подобно обобщение за необективно, а анкетата за манипулативна.
Това е така, защото не откривам никаква връзка между принципната подкрепа на идеята и личното, персонално участие в подобно начинание.
Да, аз подкрепям идеята, но не мога да стана СМ по ред причини - от обективен и субективен характер. По какъв начин в този случай моят глас в настоящата анкета ще допринесе за изясняването на обективната истина или ще даде отговор доколко подкрепата е реална?

# 35
  • Мнения: 1 547
ще направя всичко възможно да възпитам дъщерите си така,че да не са вкопчени в майчинството а всяка цена и да са щастливи и чувстват пълноценни и без да имат деца, ако им се наложи


Това е нещо, което на няколко пъти беше подминато в другата тема, въпреки че е безкрайно съществено. И друго, 10c's - не е въпросът ти да се справиш. Изобщо не става дума само за теб или само за мен, а за това, че ти или аз превръщаме децата в разменна стока; в нещо, което сме си наумили, че на всяка цена искаме и трябва да получим.

# 36
  • Мнения: 3 146
Изобщо, е пълно с примери за неща, които не бихме направили, но подкрепяме - така че тази анкета може и да е интересна като резултат, но не може да покаже никаква "реална" подкрепа.

Съжалявам, че се налага да ти обяснявам като на дете, наистина.

Ами не е необходимо да ми обясняваш, като на дете.
 Затова съм сложила "реална" в кавички.
Да, има неща, които подкрепяме по принцип, но не бихме направили. Всъщност, това са неща, които реално не подкрепяме, а си въобразяваме, че подкрепяме, т.е. това е нещо, за което бихме дали гласа си, например, ако е включено в програма на партия или пък в проектозакон, което е делегиране на право, това нещо да е общовалидно - има термин в социологията за това и се казва "измерване на нагласа" - какво хората смятат, че подкрепят или дори че биха направили.

Не очаквам да отговори всеки с "да" който е принципно за СМ, но поне се надявам тези, които биха станали, да си го напишат и тези, които не биха, да го напишат. Няма да имаме реалната подкрепа, но приблизителна идея какво значение има в реалността тази виртуална подкрепа. Понеже колкото и да подкрепяш нещо, като не си мърдаш пръста за него, е все тая дали го подкрепяш.

# 37
  • София
  • Мнения: 3 099
Не. Освен за брат ми.

# 38
  • София
  • Мнения: 12 786
тази анкета с какво отговаря на дебата в съседната тема?

Отговаря на един коментар там:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=486993.msg14745562#msg14745562
Цитат
На мен ми е много интересно, ако анкетата беше зададена по друг начин какви ли щяха да са резултатите. Много от защитниците на идеята за СМ няколкократно подчертават, че те не биха станали СМ. Спомням си темата за СМ в другия подфорум. Тогава повечето бяха ЗА, но подчертаваха че те не биха станали.
И в този ред на мисли да попитам: "Какво защитавате след като не бихте го подкрепили реално?" И защо сте за СМ, но вие не бихте станали СМ?"

Това е въпросът - там резултатът е смайващ - 182 ЗА към момента, 80 против. Значи, очаквам тук минимум 182 майки, готови да дадат утробата си под наем. Ако това не стане, ясно е, че просто повечето хора си цъкат из нета и фактически изобщо подкрепата за СМ не е толкова висока. Това ми е идеята. Да видим колко е "реалната" (естествено, и тук всеки може да си цъка, но е сменен въпросът, по-директен е, та се надявам да има и по-адекватни реакции) подкрепа за СМ.

Не съм съгласна с този извод. Намирам подобно обобщение за необективно, а анкетата за манипулативна.
Всяка анкета, която не спазва правилото за случаен подбор на респондентите е манипулативна. С други думи, няма как да бъде обективна анкета, в която се изисква инициатива от желаещите да отговорят. Това само за протокола.

10 c's наистина, въпросът не опира само до това дали ти ще се справиш, а дали е редно да причиниш изоставяне на едно дете, защото де факто точно това ще се случи.

# 39
  • Мнения: 3 146
Не съм съгласна с този извод. Намирам подобно обобщение за необективно, а анкетата за манипулативна.
Това е така, защото не откривам никаква връзка между принципната подкрепа на идеята и личното, персонално участие в подобно начинание.
Да, аз подкрепям идеята, но не мога да стана СМ по ред причини - от обективен и субективен характер. По какъв начин в този случай моят глас в настоящата анкета ще допринесе за изясняването на обективната истина или ще даде отговор доколко подкрепата е реална?

Във форум в интернет никой не очаква да се случи нещо, подобно на референдум, нали така - той няма никакво отражение в йридическия статут на обсъждания въпрос, така че не виждам какво манипулативно намираш в анкетата - да, не е представителна извадка, няма да я давам за публично обсъждане, нито има претенция да е официално ицследване. Като я намираш за манипулативна, можеш спокойно да я пропуснеш.

Това, че на хората им е удобно да не откриват връзка между принципната подкрепа и личното участие, не означава, че няма такава връзка. Защото на тази връзка се основава идеята за нормативния морал - на идеята за общовалидност.  Това осначава "принципна" подкрепа - нещо, което се отнася до принцип - т.е. до общовалидно положение. Никъде не е казано, че е задължителна тази връзка, разбира се, но се предполага, че често има такава. Т.е. който смята, че е "лошо да се убива", не би убил. Който смята, че е правилно да се осиновява, би осиновил и т.н. Не е с необходимост връзката, но съществува.
Например - законът за недискриминацията предполага, че който го педкрепя, не би убиждал на пол, етнос, религиозна принадлежност и би взел циганин като служител - извинете, ама изказване - "ами аз съм против дискриминирането, но не бих взел човек от ромски произход на работа" е непоследователно, да не кажа лицемерно.

Пак ли не е ясна връзката?

# 40
  • София
  • Мнения: 18 679
Смисълът на анкетата не е ли  - да, не, не знам, плюс евентуално обосноваване...Ако ще пренасяме другата тема тук - викам модератор да ги обедини, а Rolling Eyes

# 41
  • Мнения: 3 146
Смисълът на анкетата не е ли  - да, не, не знам, плюс евентуално обосноваване...Ако ще пренасяме другата тема тук - викам модератор да ги обедини, а Rolling Eyes

Да, така е, нека не става предната анкета! Наистина само да-не.   bouquet

# 42
  • Мнения: 1 547
Да, има неща, които подкрепяме по принцип, но не бихме направили

О, да, наоколо гъмжи от такива подкрепящи - подкрепят протести, на които не ходят; подкрепят гей-обществото, но се извръщат при вида на гей, а не дай Боже пък да се прибере вкъщи с детето им... Подкрепят и интеграцията на убийци сред хората, но не ги наемат на работа; нямат нищо против малцинства всякакви, стига да не минават през двора им. Аман от принципни подкрепи, тъй мисля аз. Ей на, и сега... всички вкупом подкрепяме и гласуваме за майки-носачки, ама ни някоя иска да е такваз, ни друга да й плаща, за да мъти... Поради точно тази принципност в световен мащаб принципно се гласуват закони, които обаче сетне се прилагат на практика.

# 43
  • Мнения: 5 710
10 c's наистина, въпросът не опира само до това дали ти ще се справиш, а дали е редно да причиниш изоставяне на едно дете, защото де факто точно това ще се случи.

Бояна, аз всъщност отговорих на в-са дали бих станала СМ (Re: Вие лично бихте ли станали сурогатна майка?) , така разбрах темата.  
Отговорих имайки предвид моята психическа устойчивост, която не е калена по такъв конкретен начин, естествено, ако искате забравете моето 'да', няма проблем. 

# 44
  • Мнения: 3 146
Поради точно тази принципност в световен мащаб принципно се гласуват закони, които обаче сетне се прилагат на практика.

Именно, точно това исках да кажа в предните два поста. Казвам го, понеже от цитата ти излиза, че го приемам за нормално, ама виж следващото ми изречение -
Цитат
Всъщност, това са неща, които реално не подкрепяме, а си въобразяваме, че подкрепяме
Peace

Общи условия

Активация на акаунт