Тъпа ситуация с хлапе от класа на дъщеря ми

  • 4 086
  • 46
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 567
Мисля, че такива лъжи от страх са нормални за всяко дете. И моята е имала такива случаи, въпреки, че от съвсем малка с баща и сме и обяснили, че каквото и да направи, признаели си няма да бъде нито пляскана, нито наказвана. Тя го е видяла това нещо, че не са били празни приказки, но все пак е имала такива моменти. Явно е някакъв инстинкт за самосъхранение, а не умишлено желание да се излъже. За мен тези две лъжи от страх на твоето момиче, са нищо на фона на това, което говори и върши другото дете. И каква е причината да го прави се чудя. Разбирам да я викне да играят, ама от къде пък и е хрумнало да ви плаши.

Разбирам притесненията ти, но вярвам, че с разговори ще се оправят нещата.

# 16
  • София
  • Мнения: 39 771
Може и да не е искала да ни плаши. Знам ли. Може и при нея да е някакъв инстинкт, да не се караме на Дияна, знам ли. Не знам къде щях да търся моята щерка, ако не беше казала, че е у тях.
Идвали са деца у нас, аз винаги питам дали родителите знаят къде са, и ако не да се обадят.
Не познавам семейството изобщо, майката съм я виждала само в у-ще.
Дияна беше казала, че в събота детето искало да си играят, а пък "майка ти може да пие кафе с моята". Тя нейната майка може и да няма представа с кой си пие кафето Simple Smile

Аз днес щях да хукна към у-ще, но пък щерката има ключ само за входа. И се притеснявах да не се разминем по пътя. Утре на обяд мога и да я прибера от у-ще. Стига малкото да стане навреме.

# 17
  • Мнения: 613


Във вашия случай обаче мисля, че щях да се намеся. Още повече, че дъщеря ти още е сравнително малка и все още прави това, което вие и кажете, без съпротивата на вечно бунтуващите се пубери. Аз не мисля, че ако и забраните контакти с това дете, като разбира се и обясните, защо го правите(за нейната безопасност и вашето спокойствие), тя ще почне да ви лъже и ще се вижда тайно с него. Но това дете наистина не е за подценяване. В трети клас, а такива филми прави.....Трябва да вземете мерки на всяка цена.
Тя може да не започне да лъже, а просто да послуша родителите си в момента, но е напълно вероятно след време, ако просто прецени, че някое нейно приятелство ще е не приемливо за майката - да го скрие. А такива неща, нищо че са някъде в бъдещето - никак не са безопасни, още повече , че дете 3 клас лесно се управлява, а 7-ми , например...... По-важно е да се говори с нея и да и се обеснява , какво не одобрявяте в приятелката и , но конкретни неща е не "интуитивно", но да се запази връзката с детето.

# 18
  • Мнения: 2 567
Ами аз точно това съм написала. Да се говори с Дияна, а не просто да се забрани като се отсече - ние(родителите)казахме и толкова.
Самата аз не съм била никога привърженик на такъв подход, а и с дъщеря точно 7 клас, знам, че в един момент точно пък този подход е най-грешния.

# 19
  • Мнения: 1 072
Леле мале какво ме чака Shocked Бягам навън от този подфорум, че само за подобни проблеми не се притеснявам още от сега  Crazy Вярно казват малки деца, малки проблеми... Моят още от сега се води от по-нахакани другарчета и често го отнася вместо други... ooooh! ooooh! ooooh!

# 20
  • Мнения: 2 134
АнМари,детето все още е неориентирано и понятия като приятелство,
манипулиране,изнудване,използване и пр.са свързани не в този смисъл,
който влагаме ние.За мен е крайна мярка преместване в друго училище,
но мисля,че не бива да оставяш нещата така.
Ето,тази случка е подходяща за разговор.
Интересно ми е ,как дете 3 клас може да измисли случката със скайпа!
И едно подходящо наказание - без скайп до ...
Познаваш ли родителите ?

# 21
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Моите са втори и четвърти клас. Не мога да си представя, че ще отидат някъде без да ме попитат дали разрешавам. Знам, че това ще се промени, но се надявам да е не е скоро.

За подбора на приятелите - мисля, че нито имаме такова право, нито е възможно да го направим. Случва се да опитам съвсем деликатно да споделя с децата какво не харесвам в някое тяхно приятелче, но дотук. Не  бих им забранила приятелство. Ако сами не са вътрешно убедени, винаги ще намерят начин да прекрачат забраната. А и човек се учи от лични преживявания и опит, не от съвети. Децата трябва да изживеят и разочарованията, които може да им донесе едно приятелство. Рано или късно, сами ще разберат ако са манипулирани.

Последна редакция: вт, 16 ное 2010, 10:30 от Айяла

# 22
  • Мнения: 2 134
Айяла,понякога това става прекалено късно и мисля,че тук
е мястото на родителите.Не напразно се казва "кажи ми кои са
приятелите ти" и "краставите магарета ..."
Детето се формира от семейна среда и околна,зависи коя ще наделее.

# 23
  • София
  • Мнения: 39 771
Да оставим настрани другото дете, то не ми е грижа. Аз имам отговорности единствено към моето дете.

Белла, преместването беше само за сплашване. Може би има известен ефект.
Не познавам семейството. Майката съм виждала няколко пъти в у-ще. Но не съм сигурна ако я срещна на улицата дали ще я позная.

И аз мисля, че нямам право да се намесвам в приятелските отношения. Но дали трябва да я оставя да си счупи главата няколко пъти, и точно в кой момент да се намеся.
А още са малки. Ако трябва да обяснявам нещо, трябва да обяснявам подробно, т.е. все още някои неща не може да ги схване и приема всичко буквално. От сарказъм също все още не отбира и приема всичко буквално.

Ох, като помня мама колко приказки ми е наприказвала. И как някои неща ми минаваха през ушите.

# 24
  • Варна
  • Мнения: 6 316
Аз също мисля, че не трябва да се намесваме директно в отношенията между децата.Имало е случаи, в които ми се е искало  да отида в училище и направо да раздавам шамари, ама се удържам и само наливам в русата главица майчини съвети.
Откакто моята се прибира сама след училище, постоянно ѝ напомням да ми се обажда по мобилния,ако смята да играе или да обикаля книжарниците в квартала.Досега само един път забрави да звънне. Разрешавам ѝ да се помотае малко след училище ,но дори и да се премести от една детска площадка на друга,веднага трябва да ми звънне. Чувства се свободна да обикаля, обаче е под контрол.Ако ѝ забраня да се пошляе малко, мисля че ще почне да "забравя" да звънне.На такава възраст са ,че си мислят ,че са големи, пък всъщност са още дечковци.
А за послъгването-май на всички се случва.Важното е да си вземат поука.

# 25
  • Мнения: 54


И аз мисля, че нямам право да се намесвам в приятелските отношения. Но дали трябва да я оставя да си счупи главата няколко пъти, и точно в кой момент да се намеся.



Е дано да не се случи, но ако трябва да става по-добре сега отколкото,когато стане на 19.Може би така ще се научи да си подбира приятелите.

# 26
  • София
  • Мнения: 1 783
AnMary, не знам и доколко смяташ, че било уместно да говориш с родителите на другото дете за нещата в поведението му, които те притесняват. Те може да нямат представа за тях.

# 27
  • София
  • Мнения: 39 771
Не знам, не мисля, че трябва да се намесвам. Не познавам семейството и не мисля, че ми е работа да се меся.

# 28
  • Мнения: 2 134
Не знам, не мисля, че трябва да се намесвам. Не познавам семейството и не мисля, че ми е работа да се меся.
Да,но трябва!
Трябва да познаваш семейната среда на "приятелите",защото точно ,като теб
разсъждавах преди много години,а съм допуснала грешка.
Уверих се ,че либералният подход не е най-сполучливият!

# 29
  • Мнения: 613
Не знам, не мисля, че трябва да се намесвам. Не познавам семейството и не мисля, че ми е работа да се меся.
Да,но трябва!
Трябва да познаваш семейната среда на "приятелите",защото точно ,като теб
разсъждавах преди много години,а съм допуснала грешка.
Уверих се ,че либералният подход не е най-сполучливият!


А аз не съм сигурна, че трябва да се намесва. Нещата от страни не винаги се виждат добре. В кофти ситуация преди години с една приятелка на дъщерята смятах, че трябва да се намеся и щях да сбъркам. Добре че тогава реших първо да говора с учителката им, която се притесни от информацията, но реши, че не трябва да говори с родителите, а с училищния психолог. Така нещата определено се развиха по-добре.

Общи условия

Активация на акаунт