витамини

  • 20 902
  • 154
  •   1
Отговори
# 120
  • Across the Multiverse
  • Мнения: 1 104
Момичета, никой тук не оспорва  качествата на естествените витамини от приридата. Това не е тема "за или против" нещо или кое предпочитате: плодове и зеленчуци или изкуствени витамини. Щом лекаря ме е посъветвал да си купя витамини на таблетки явно така трябва. Друг е въпроса защо не ми каза точно какви и именно за това е темата. Ако имате да кажете нещо по темата можете да го направите...

# 121
  • Мнения: 2 988
Витамините за бременни са обикновено доста сходни, няма големи разлики в комбинациите и количествата. Вероятно това е имал предвид докторът ти? Ако искаш да пиеш витамини, въпреки сезона, зеленчуците и прочие, просто си купи такива за бременни от кой да е вид. Можеш да сравниш съдържанието на няколко - аз така направих и си купих най-евтините, защото иначе разликата беше само в красотата на опаковката.  Laughing

Само гледай да са обикновени, а не с добавки на желязо или магнезий в пъти над препоръчваното количество (в съдържанието да пише, че се покриват не повече от 100% от нужните, препоръчително по-малко).

# 122
  • София
  • Мнения: 3 293
Gigito, скоро педиатъра ти ще те съветва да даваш и сокче на 2месечното си дете, което отдавна не се прави никъде по света, но тук е практика. просто докторите си знаят каквото са научили в университета мнооого отдавна.

Точно защото нямаш специална нужда от нещо, ти е казал да си избереш някакви. На каква база ти го каза между другото, изследванията ти показаха липса на нещо?

Между другото, чувала съм, че тези витамини помагат при преумора и сънливост при бременните.
Преди 10 години дори съветваха да се пият след 4тия месец, с почивки. Имаше едни витамини Матерна тогава, много жени ги пиха, после се оказа, че са вредни, не помня вече причината.

# 123
  • Мнения: 1 001
Пиех Центрум Матерна през цялата бременност (по съвет на гинеколога ми).  Peace

# 124
  • Мнения: 3 932
Единствено фолиева киселина съm пила. На въпроса на гинеколога mи, ''Витаmини пиеш ли?'', отговорих с ''не'', а той mи каза ''Mи mного добре'', т.е. не се впречатли от това, че не искаm да приеmаm витаmини. Виж за след раждането (секцио) mи препоръча да пия витаmини, за по-бързо възстановяване на организmа.

# 125
  • София
  • Мнения: 2 296
Витамини не съм пила. Само фолиева киселина и желязо, по лекарска препоръка.  Peace

# 126
  • Мнения: 16
Аз април месец родих , но горе долу през цялата бременност пиех витамини.. .миналото лято се прибраха мои приятелки от чужбина, на които абсолютно задължително им дават да пият пренатални витамини в първите месеци и ако плода се развива нормално им ги спират примерно 5-6 месец, а това беше много различно от всичко което бях чувала тук. Четох много по темата в различни форуми и  като забременях категорично реших, че ще си помогна за имунитета и започнах да пия Мама Протект (български на Актавис мисля че бяха ) и допълнително по една таблетка Неофолик Мета, защото нещо не усвоявам фолиевата киселина. А и имаше един период в началото когато почти нищо не можех да ям, от всичко ми се повръщаше, отслабнах, та се питам като аз не се храня достатъчно в момента на формиране на органите на плода не е ли правилно да си помогна с витамини. Затова си ги самопредписах, че и двамата лекари при които ходих ми казват няма да пиеш витамини, храни се.....много е лесно да се каже , но...  Crossing Arms

# 127
  • София
  • Мнения: 3 293
lisa_ivanova, убедена ли си че витамините са помогнали на бебето ти?То определно има нужда от много други елементи, совен витамините при формиране на органите. Приемала ли си белтъчини на прах/хапчета?

Ти сега хубаво ме замисли, аз може да съм навредила на синовете си, като не съм приемала синтетични витамини. Сега вредя и на третото май.

# 128
  • Мнения: 16
Всеки сам си преценява какво да приема, имам приятелки на които им изписват витамини през бременността и не ги пият, аз си ги самопредписах. Какво вреди или помага само времето ще покаже. Наистина няма по-добър вариант от разнообразното здравословно хранене, но тъй като не се хранех пълноценно пиех и витамини за бременни през първите месеци. Тогава доста ги проучвах и също забелязах че са сходни по състав.

# 129
  • Мнения: 776
  АГ-то ми беше казало да пия Центрум Матерна и го послушах. След 4-я месец аз сама си ги спрях.
 

# 130
  • Across the Multiverse
  • Мнения: 1 104
Витамините за бременни са обикновено доста сходни, няма големи разлики в комбинациите и количествата. Вероятно това е имал предвид докторът ти? Ако искаш да пиеш витамини, въпреки сезона, зеленчуците и прочие, просто си купи такива за бременни от кой да е вид. Можеш да сравниш съдържанието на няколко - аз така направих и си купих най-евтините, защото иначе разликата беше само в красотата на опаковката.  Laughing

Само гледай да са обикновени, а не с добавки на желязо или магнезий в пъти над препоръчваното количество (в съдържанието да пише, че се покриват не повече от 100% от нужните, препоръчително по-малко).
Мерси, janadar!
Точно защото нямаш специална нужда от нещо, ти е казал да си избереш някакви. На каква база ти го каза между другото, изследванията ти показаха липса на нещо?

Между другото, чувала съм, че тези витамини помагат при преумора и сънливост при бременните.

Изследванията ми бяха идеални, всичко в нормите, но вечер докато спя ми изтръпват ръцете... в тази връзка ми ги изписа като уточни, че може и да не помогнат, но няма кой знае какво друго което да се направи на този етап. Освен това аз за себе си считам, че не се храня толкова здравословно колкото трябва и колкото  ми се иска. На работа нямам възможност винаги да хапвам на време или каквото ми се яде или нещо прясно и витаминозно. Та затова попитах.

# 131
  • Мнения: 12
миналото лято се прибраха мои приятелки от чужбина, на които абсолютно задължително им дават да пият пренатални витамини в първите месеци и ако плода се развива нормално им ги спират примерно 5-6 месец, а това беше много различно от всичко което бях чувала тук.
Това е една от причинита развитите страни да имат много по-ниска смъртност, заболеваемост и .... при ражданията. Всеки Аг в страната ни знае за нуждата от фолиева киселина, но защо не го препоръчва? Здравословна диета- колко майки днес изпиха половин литър мляко и всеки ден примерно пият половин литър мляко, изяждат 7-8 плода, пият фреш и всичко останало влизащо в диетата?

# 132
  • София
  • Мнения: 3 293
Изтръпването на ръцете и краката може и да мине с витамини, те май всички бременни го получават.

Но по-добре да внимаваш какво ядеш, и да си носиш плод на работа. 2 праскови няма да ти натежат. Сега е чуден сезон.

...Това е една от причинита развитите страни да имат много по-ниска смъртност, заболеваемост и .... при ражданията. Всеки Аг в страната ни знае за нуждата от фолиева киселина, но защо не го препоръчва? Здравословна диета- колко майки днес изпиха половин литър мляко и всеки ден примерно пият половин литър мляко, изяждат 7-8 плода, пият фреш и всичко останало влизащо в диетата?

milkyg, това определено не е причината.
Фолиева киселина се изписва от години. Но има бременни, които предпочитат да си я набавят с храната. Аз поне правя така.
 Млякото едва ли е най-здравословната храна за възрастни хора, да не говорим бременни. Дори докторите, които го препоръчват , не го дават в такова количество.

Аз ям по повече от половин кило плодове на ден, пия и фреш.Всичко ми е в норма като за бременна.

Като се замисля, точно през лятото едва ли има бременни, които не ядат плодове, знаейки, че е полезно за бебето.

P.S.Сега като гледам, ти рекламираш витамини за бременни, къде ли съм тръгнала да споря с теб за сдравословно хранене.

Последна редакция: ср, 03 авг 2011, 13:22 от Boten Mary

# 133
  • Мнения: 4
Gigito аз също, поради същите съображения исках да пия витамини. Изписаха ми Пренатал, от който след първата таблетка се изприщих...да не казвам като какво. От тогава не съм пила никакви витамини, а наистина искам по някакъв начин да си набавям необходимите количества такива. Но ме е страх и се притеснявам. Така че, имай впредвид и това. Дано не се случва на никой, но си имайте едно наум.
А пък и от много места чух и прочетох, че от тези витамини много се дебелеело. Вярно ли е това?

# 134
  • Мнения: 2 988
А пък и от много места чух и прочетох, че от тези витамини много се дебелеело. Вярно ли е това?

Понякога, когато диетата по принцип е била небалансирана, може да е имало проблем с усвояването на някои хранителни вещества. Като се възстанови витаминният баланс, този проблем изчезва - тоест, започваш да си усвояваш храната по-добре и съответно да наддаваш повече. Но чак пък много да се дебелее - не бих казала. Фолиевата киселина повечко допринася за пълнеене, защото спомага за деленето на клетките и растежа изобщо, но при разумен хранителен режим наддаването няма да е нещо изключително.

Проблемът, който съм забелязала при себе си е, че като пия витамини, зарязвам иначе разумното балансирано хранене (щото нали така и така вземам, каквото трябва) и минавам на сладолед и чийзкейк и... после витамините ми виновни.  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт