витамини

  • 20 845
  • 154
  •   1
Отговори
  • Мнения: 318
Какви витамини взимате?

# 1
  • Мнения: 9 483
...ами ако си бременна-има голям избор (ако не си-още по-голям)..каквито си харесаш/предпише гинеколога ти..

# 2
  • Мнения: 318
Да при бременност става въпрос.
Знам ли, някои може да са по-подходящи, други не толкова.

# 3
  • Мнения: 88
Като си избирам витамините гледам количеството фолиева, магнезий и желязо (и другите елементи естествено). Има витамини, на които пише какви са оптималните количества, които трябва да се съдържат и какво съдържат.
Другото, което гледам е големината на хапчето (доста големи ги правят тези витамини и трудни за гълтане). Бях намерила едни двойно по-малки и с вкус на шоколад, но се оказа, че ги спряли от зареждане.
И естествено цената. Има безбожно скъпи витамини, които не смятам, че са много по- от други (примерно български).
Не смея да посочвам примери с марки.

# 4
  • Мнения: 9 483
Като си избирам витамините гледам количеството фолиева, магнезий и желязо (и другите елементи естествено). Има витамини, на които пише какви са оптималните количества, които трябва да се съдържат и какво съдържат.

Щом са за бременни-дозировката е предвидена спрямо състоянието на клиента (в случая за бременни)...На всички медикаменти; вкл. и витамини, пише съдържание и дозировка-иначе не се допускат в аптечната мрежа Peace
А доста от тях са в опаковки, които не са прозрачни и няма как да се види големината на хапчето/дражето без да се купят и отворят..("шоколадовите са О'мами има в този вариант: http://apteka.framar.bg/30002103/%D0%BE-%D0%BC%D0%B0%D0%BC%D0%B8 … B0%D0%BF%D1%81-30)

# 5
  • София
  • Мнения: 10 698
Никакви витамини по време на бременност,освен фолиева ,а съм рискова бременност Peace А нея я пия до края поради други причини.
Наблягам на плодове,зеленчуци,мляко,яйца.....

# 6
  • Мнения: 46
Не виждам защо човек трябва да пие някакви химии, при положение, че може да си набави повечето неща по естествен път. Вече съм бременна в 37 седмица, пиех фолиева киселина първия триместър и желязо в третия, никакви други добавки не съм вземала. Хранете се пълноценно и всичко ще е ок!  Simple Smile

# 7
  • Мнения: 318
Какво ще рече да се храним пълноценно?
Ако не се яде например месо би ли имало проблем?

# 8
  • София
  • Мнения: 10 698
Какво ще рече да се храним пълноценно?
Ако не се яде например месо би ли имало проблем?

По-малко въглехидрати,повече белтъци например.
Хубаво е да се яде месо-свинско,телешко,черен дроб...червените меса- спомагат за добър хемоглобин...

# 9
  • Мнения: 9 483
Какво ще рече да се храним пълноценно?
Ако не се яде например месо би ли имало проблем?

Ето какво значи:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B … D0%B5%D0%BD%D0%B5

# 10
  • Мнения: 318
Така е хубаво е да се яде месо, но ако по принцип не се яде, мисля че не е момента по време на бременност да се започне.

Какво ще рече да се храним пълноценно?
Ако не се яде например месо би ли имало проблем?

Ето какво значи:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B … D0%B5%D0%BD%D0%B5


Това е ясно, но примерно за ден с какво се храните?

Последна редакция: чт, 28 апр 2011, 20:43 от AnMary

# 11
  • Мнения: 99
Аз пия витамините, които ми препоръча лекаря ми! Изцяло органични са /поне така пише де/ и нямат странични действия като гадене.
Харесва ми идеята за пълноценно хранене без прием на допълнителни витамини, но колкото и да се храня разнообразно го има притеснението дали пък не пропускам нещо...  
 Simple Smile

# 12
  • Мнения: 46
Какво ще рече да се храним пълноценно?
Ако не се яде например месо би ли имало проблем?

Ако си вегетарианка трябва да уведомиш лекаря си. По-принцип има храни, които биха заместили това, което дава месото, но все пак е по-добре консултацията с професионалист. Местото е важно и, ако не го ядеш, трябва да знаеш с какви храни да го замениш. Познавам жени вегетарианки, които са си износили напълно здрави бебета, да не говорим, че има и такива вегани (въобще не консумират животински продукти).

# 13
  • Мнения: 9 483
Именно защото няма как за ден да си набавиш дозата витамини, минерали и микроелементи, е добре да взимаш И синтетични витамини-по добре така, отколкото без- ще лишиш и бебето и себе си..
Да, консумация на плодове и зеленчуци в прясно с-е е повече от желателна, но има и моменти в които просто не ни се яде..нали Wink

# 14
  • Мнения: 318
Аз пия витамините, които ми препоръча лекаря ми! Изцяло органични са /поне така пише де/ и нямат странични действия като гадене.
Харесва ми идеята за пълноценно хранене без прием на допълнителни витамини, но колкото и да се храня разнообразно го има притеснението дали пък не пропускам нещо...  
 Simple Smile

Ако не е тайна, какви витамини пиеш?

# 15
  • Мнения: 99
Аз пия витамините, които ми препоръча лекаря ми! Изцяло органични са /поне така пише де/ и нямат странични действия като гадене.
Харесва ми идеята за пълноценно хранене без прием на допълнителни витамини, но колкото и да се храня разнообразно го има притеснението дали пък не пропускам нещо...  
 Simple Smile

Ако не е тайна, какви витамини пиеш?

Ами чак тайна не е  Simple Smile Пренатал, мисля че наскоро имаше тема в която някой питаше дали не са вредни заради съдържанието на фолиева киселина, но аз мисля, че след като са създадени за бременни няма нужда да се вглеждам толкова в количествата! Понасят ми добре и се надявам, че има полза от приемането им  Simple Smile
Според мен е най-добре да попиташ лекаря си какво да пиеш, особено ако си вегетарианка - предполагам, че може да има по-подходящи за в случая...  Simple Smile

# 16
  • Мнения: 318
Добре, благодаря ти the ladybird.

# 17
  • Мнения: 46
http://www.blitz.bg/article/4929

Една не много нова, но интересна статия...поне според мен  Wink

# 18
  • Мнения: 1 131
Бях доволна от Центрум матерна,но чух,че вече не ги препоръчват.Пила съм и на ХИП за бременни.Най-добре питай док какво да взимаш  Peace

# 19
  • София
  • Мнения: 1 391
http://www.blitz.bg/article/4929

Една не много нова, но интересна статия...поне според мен  Wink

Статията е интересна, но доста некоректно написана. Никъде не се споменава, каква доза се превръща в токсична, защото реално става дума за поглъщането на огромно количество В6 например, за да се проявят посочените симптоми. Тук има информация на английски по въпроса, от която става ясно, че вредни са дози от 500мг. дневно при положение, че в хранителната добавка, която аз в момента приемам количеството е 8мг.

Не се заяждам, просто смятам, че инфото от тази публикация е непълно и всява излишен страх в четящите.

# 20
  • Мнения: 3 922
Да, консумация на плодове и зеленчуци в прясно с-е е повече от желателна, но има и моменти в които просто не ни се яде..нали Wink[/color]

Предубедена съм към набавянето на витамини от пресни продукти. Първо, защото освен с витамини можеш добре да се натъпчеш с нитрати и пестициди и второ, защото трябва да ядеш по няколко килограма плодове и зеленчуци на ден за да си набавиш дозата, която я има в една синтетична таблетка.

# 21
  • Мнения: 46
http://www.blitz.bg/article/4929

Една не много нова, но интересна статия...поне според мен  Wink

Статията е интересна, но доста некоректно написана. Никъде не се споменава, каква доза се превръща в токсична, защото реално става дума за поглъщането на огромно количество В6 например, за да се проявят посочените симптоми. Тук има информация на английски по въпроса, от която става ясно, че вредни са дози от 500мг. дневно при положение, че в хранителната добавка, която аз в момента приемам количеството е 8мг.

Не се заяждам, просто смятам, че инфото от тази публикация е непълно и всява излишен страх в четящите.

Не се заяждам, просто смятам, че инфото от тази публикация е непълно и всява излишен страх в четящите.
[/quot

Абсолютно имаш право! Аз не искам да всявам излишен страх. Просто смятам, че нямам как синтетиката да е по-добра от естественото. По-скоро лекарите стресират бременните, че едва ли не, ако не пият витамини кой знае какво ще стане...
Но факта, че витамините се изписват на база кой медицински представител от коя фирма е обработил доктора малко преди това, като му е обещал мобилен телефон на определен брой изписани рецепти, или почивка в Турция-това никой не го отчита. Фармацията е много печеливш бизнес и уви изписването на лекарства и добавки вече е доста компрометирано. Реално никога не можеш да си 100% убеден дали това, което са ти изписали наистина ти е необходимо, или е просто бизнес. Със сигурност трябва да се набляга на правилното и балансирано хранене, а не да се храним с боклуци и да разчитаме, че някакво магическо хапче ще ни набава всичко необходимо! Това си е просто едно мое мнение.... Smile

# 22
  • Мнения: 9 483

Но факта, че витамините се изписват на база кой медицински представител от коя фирма е обработил доктора малко преди това, като му е обещал мобилен телефон на определен брой изписани рецепти, или почивка в Турция-това никой не го отчита. Фармацията е много печеливш бизнес и уви изписването на лекарства и добавки вече е доста компрометирано. Реално никога не можеш да си 100% убеден дали това, което са ти изписали наистина ти е необходимо, или е просто бизнес. ..

Така е, но още преди да се появят корупционните практики на фармацефтичните представители, се препоръчваше на бременните допълнителен прием на витамини, предвид по-големите нужди на организма през този период Peace(и е доказана нуждата от такива Wink)

# 23
  • Мнения: 46

Но факта, че витамините се изписват на база кой медицински представител от коя фирма е обработил доктора малко преди това, като му е обещал мобилен телефон на определен брой изписани рецепти, или почивка в Турция-това никой не го отчита. Фармацията е много печеливш бизнес и уви изписването на лекарства и добавки вече е доста компрометирано. Реално никога не можеш да си 100% убеден дали това, което са ти изписали наистина ти е необходимо, или е просто бизнес. ..

Така е, но още преди да се появят корупционните практики на фармацефтичните представители, се препоръчваше на бременните допълнителен прием на витамини, предвид по-големите нужди на организма през този период Peace(и е доказана нуждата от такива Wink)


Доказана е нуждата от увеличен прием на фолиева киселина и желязо. Другите неща съвсем спокойно си ги набавяш от храната в напълно достатъчни количества. Все пак бременността е един естествен процес, а не болест и природата си го е измислила  Wink

# 24
  • Мнения: 88
витамините се изписват на база кой медицински представител от коя фирма е обработил доктора малко преди това
yat, извинявай но прозвуча грубо. Сякаш всички доктори са такива. Моят поне никога не е казвал - "Вземи си тези и тези витамини!", а  - "Вземи си някакви витамини" (никакво значение дали са 7 или 37 лв. Избора е мой)
А имайки предвид качеството на плодовете и зеленчуците на пазара, не бих си позволила да разчитам изцяло на тях да ми доставят всички необходими витамини и микроелементи.

# 25
  • София
  • Мнения: 10 698
Мда,ясно беше че ще стане спор, винаги ще има ЗА и ПРОТИВ синтетичните витамини.  
Всеки има глава на раменете си и право да прави каквото иска.  
http://newss.log.bg/article.php?article_id=5400
http://www.infotourism.net/oldInfotourism/story.php?storyid=1799 … -+po-skoro+vredni

 

# 26
  • Мнения: 46
витамините се изписват на база кой медицински представител от коя фирма е обработил доктора малко преди това
yat, извинявай но прозвуча грубо. Сякаш всички доктори са такива. Моят поне никога не е казвал - "Вземи си тези и тези витамини!", а  - "Вземи си някакви витамини" (никакво значение дали са 7 или 37 лв. Избора е мой)
А имайки предвид качеството на плодовете и зеленчуците на пазара, не бих си позволила да разчитам изцяло на тях да ми доставят всички необходими витамини и микроелементи.

Аз не казвам, че всички лекари да такива, но много голяма част са. Аз не искам да засегна никого, има прекрасани лекари и аз познавам много такива, но уви и голяма част са точно каквито споменах в предния си пост. Това не са празни приказки, просто нека кажем, че работя в сферата, където се пресичат търговията и медицината и съм се нагледала на неща, които са много, ама много далеч от най-хуманната професия! Просто хората се предоверяват, щом доктора е казал-значи е закон! Винаги е хубаво, човек да си потърси и малко странична информация, а не сляпо да вярва на всичко, което му казват.
Относно качеството-вече на пазара има и сертифицирани био плодове и зеленчуци. По-добре си инвестирайте парите в качествена храна, а не хапчета! И пак казвам, това е просто едно мое мнение, не искам да засягам никого, нито се заяждам!  Simple Smile

# 27
  • Мнения: 21
Приемам витамини Мамавит,през ден.Наблягам и на плодовете и зеленчуците също.

# 28
  • София
  • Мнения: 1 391
Мда,ясно беше че ще стане спор, винаги ще има ЗА и ПРОТИВ синтетичните витамини.  
Всеки има глава на раменете си и право да прави каквото иска.  
http://newss.log.bg/article.php?article_id=5400
http://www.infotourism.net/oldInfotourism/story.php?storyid=1799 … -+po-skoro+vredni

 
T
To за вредата от приема на витамин А се говори отдавна макар, че много от добавките за бременни и кърмачки го имат в състава си. Като мастно разтворим лесно се набавя от храната. Много са редки случаите, когато се налага приема му. Тук става дума по-скоро за водно разтворимите тъй като в естествен вид лесно се унищожават при термална обработка на продуктите.

# 29
  • София
  • Мнения: 17 592
С първата бременност вземах центрум матерна, ферофолгама, магнерот. Засега вземам само фолиева киселина, след кръвните изследвания - ще видим...

# 30
  • Мнения: 15 379
Пиех Пренатал - Джеймисън.
Отделно и мултивитаминната добавка на Хипп за бременни и кърмачки.

# 31
# 32
  • Мнения: 4 768
Fifi, най-добре се консултирай с гинеколога си, а ако имаш и някакви проблеми, и със съответния лекар. Аз пия Ожестан, не знам дали ги има в БГ, но накратко съдържат фолиева киселина, желязо, йод, омега 3 и не знам си какво още. За мен йодът е супер важен заради щитовидната жлеза. При други проблеми със същата жлеза обаче тези витамини са абсолютно противопоказни, така че питай лекаря си какво ще ти препоръча.

# 33
  • Мнения: 386
Здравейте,
не пия витамини.Лекарката ми не смята за нужно да ми изписва  Rolling Eyes
Кара ме да се тъпча с плодове и зеленчуци, защото в другите витамини имало много химия.
Честно казано, аз се чувствам добре така.И изследванията ми са били добри до сега.Предполагам, че за това не е сметнала да ми дава от "другите" витамини...

# 34
  • Мнения: 15 379
Кара ме да се тъпча с плодове и зеленчуци, защото в другите витамини имало много химия.

Джеймисън Пренатал са изцяло натурални, а не синтетични витамини.
Аз също не бих пила синтетика по време на бременност.

# 35
  • Мнения: 88
Понеже се притеснявах преди това да кажа имена, ето сега и с листовките им.
http://www.actastyle.bg/Actastyle/Mama_Protect
http://apteka.framar.bg/30002103/%D0%BE-%D0%BC%D0%B0%D0%BC%D0%B8 … B0%D0%BF%D1%81-30
http://apteka.framar.bg/30017106/%D0%BC%D0%B0%D0%BC%D0%B0%D0%B2% … B0%D0%B1%D0%BB-30
Досега като изследвания съм бетон.
Естествено, че не разчитам само на тях. Цитрусите, бананите, а вече и зелениите са редовна част от менюто  Wink

# 36
  • Мнения: 299
По препоръка на лекаря си пиех Центрум матерна. Единственото ми оплакване от тях беше че 10 на минути след приема на хапчето ми призляваше.  Sick Доктора каза че много момичета се оплакват от такова нещо . Сега мисля ,че Центрум са спряни , защото излезе информация ,че съдържат ГМО ..

# 37
  • Мнения: 386
Кара ме да се тъпча с плодове и зеленчуци, защото в другите витамини имало много химия.

Джеймисън Пренатал са изцяло натурални, а не синтетични витамини.
Аз също не бих пила синтетика по време на бременност.


Съгласна съм.Лошото е, че вече не знаем в кое какво наистина има.Поне мен много ме е страх.Не, че като ям ябълки в тях няма пестициди и отрови де .....   Sad

# 38
  • Мнения: 1 675
Аз лично не съм сигурна кое е по-безвредно - витамините на хапчета или тези, за които съвсем не сме сигурни, че съществуват в плодовете и зеленчуците, които са на пазара!?! Може би преди 10год. можеше да се даде категоричен отговор за полезността на плодовете и зеленчуците, но сега - не съм съвсем сигурна, че една ябълка, която няма вкус на ябълка съдържа в себе си нужните витамини. Мога да дам пример и с доматите, които като се развалят започват да миришат толкова отвратително и различно от едновремешните! Или пък морковите, с които ако си приготвиш фреш и без да искаш се капнеш някъде, то дори само с вода ще изчистиш петното, което преди време беше немислимо! Незнам и каква е причината измита и нарязана маруля, която съм прибрала в кутия в хладилника/без никакви подправки/, на следващия ден да е порозовяла!?! Лично аз да ви кажа предпочитам да си пия хапчетата и да не разчитам на сегашните плодове и зеленчуци, освен ако не си ги отглеждам в собствената градина!

# 39
  • Мнения: 776
  Аз нещо съм много против витамините.
 В началото пиех Центрум Матерна, но го спрях в средата на 4-я месец. И после като казаха, че съдържали ГМО, бях откачила, че си давах парите за тези боклуци.
 

# 40
  • София
  • Мнения: 1 391
Джеймисън Пренатал са изцяло натурални, а не синтетични витамини.
Аз също не бих пила синтетика по време на бременност.


Натурални не е точно думата. Те са органични, т.е суровините, от които са направени съществуват в природата, а не са изкуствено синтезирани. Тези, които аз и до сега профилактично взимам от време на време са същите. Обикновено са по-скъпи от другите витамини.

# 41
  • Мнения: 15 379
Натурални не е точно думата. Те са органични, т.е суровините, от които са направени съществуват в природата, а не са изкуствено синтезирани.

Явно думата е точно "натурални". В тълковният речник срещу думата "натурален" можем да видим значението "природен", "естествен". Именно, защото не са изкуствен дериват, бихме могли да ги наречем натурални, каквито всъщност са.

# 42
  • Мнения: 490
Здравейте мами, да ви попитам - някоя от вас пила ли е Pre-Natal complex? Защото ми изписаха пренатал, но се чудя на коя марка да си взема, в интернет се натъкнах на най-различни - Джеймисън, Линеа, GNC-General Nutrition Corporation USA , Solgar, NOW Foods и тези Pre-Natal complex на Puritans Pride. Ако може малко помощ да ми окажете ще съм ви много благодарна Simple Smile

# 43
  • Мнения: 9
А какво ще кажете за Top Levure? newsm78

# 44
  • Мнения: 19
Аз също гледам да наблягам на плодовете и зеленчуците, но вземам и витамини за бременни също така. Проблемът е, че за да си доставиш необходимото количество витамини трябва да ядеш огромни количества плодове - примерно 3 кг. броколи или да изпиеш 4 литра сок (имаше една такава реклама по телевизията). Това мисля, че е невъзможно.

Нормално е да се притеснявме от качеството на плодовете и зеленчуците - наистина не се знае с какво са ги пръскали. Четох, че може да се мият с вода с лимонов сок или оцет или и двете, за да се премахнат вредните вещества. Боровинки, ягоди, малини, моркови и целина е най-добре да се купуват органични, защото ако не са органични, със сигурност са пръскани с разни химии и понеже нямат дебели кори (като лимони, банани и портокали) са замърсени и вътре.

# 45
  • София
  • Мнения: 1 391
Конкретни марки трудно могат да се препоръчат. Аз например пиех Тези, които са органични или както сега е по-популярно - натурални и не съдържат витамин А. Много други момичета са доволни от другите пренатали или центрум матерна и о'мами (последните два са синтетика, но се изписват от докторите). Важно е и до  какви пари имаш възможност да дадеш, защото т.н. натурални са от по-висок ценови клас. Най-трудно от храната се усвояват водно разтворимите витамини от групите В и С тъй като се унищожават при термична обработка, а и както някой по-горе беше писал е необходимо поглъщането на килограми за набавянето на определените дневни дози. Също и  микроелементи като Желязо, Магнезий и Селен например.

# 46
  • Мнения: 490
Ааа, току-що ми изписаха Центрум Матерна от новите тоест DHA и старото изписване на Пренатал вече не важи. Та имам нов въпрос - някоя от вас момичета пила ли е от тях и хубави ли са? Не говоря за старите Центрум, а новите, които са по нова формула. Прочетох противоречиви коментари и мнения и съвсем се обърках  ooooh!

# 47
  • Мнения: 490
Такаа, извинявам се за различните ми въпроси, които зададох. Но този път пиша, за да споделя нещо- днес ходих до няколко аптеки (в Благоевград) и въпросните Центрум Матерна с DHA предтсвляват 30 капсули и 30 таблетки, пият се комбинирано т.е. по 1капсула и 1таблетка дневно и стигат за месец, а цената им в различните аптеки варира от 52 до 59 лева. Новото им било именно капсулите с DHA - omega-3 мастна докозахексаенова киселина. А докторката ми не знаела, че били толкова скъпи та ми се извинява половин час. Та накрая си взех Пренатал на Джеймисън, само че нали има промоция през месец май, като си вземеш Пренатал или фолиева киселина ти дават безплатна опаковка Пренатал - е, на мен не ми дадоха, ама явно те аптеките от това си печелят - вместо да дават безплатните опаковки си ги прибират и си ги продават.

# 48
  • Стара Загора
  • Мнения: 5 548
Преди 10г. и аз пих Матерна . Те и тогава си бяха скъпички.

# 49
  • Мнения: 490
О
Преди 10г. и аз пих Матерна . Те и тогава си бяха скъпички.
Обикновените таблетки центрум матерна струват между 17 и 20 лева, та за това ми беше и голямо очудването.

# 50
  • Мнения: 615
Аз също пиех Матерна и при двете ми бременности  Peace

# 51
  • Мнения: 1 675
На мен ми изписаха едни, дето досега не са могли да ми ги разчетата в нито една аптека! Незнам някой дали ги е чувал - Гестинвит. Само една аптекарка ми ги разчете и я помолих да ми ги запише на гърба на рецептата, тъй като и при нея ги нямаше. Така или иначе си купих Pregnacare plus. Продължавам да ги търся тези Гестинвит.

# 52
  • Мнения: 490
На мен ми изписаха едни, дето досега не са могли да ми ги разчетата в нито една аптека! Незнам някой дали ги е чувал - Гестинвит. Само една аптекарка ми ги разчете и я помолих да ми ги запише на гърба на рецептата, тъй като и при нея ги нямаше. Така или иначе си купих Pregnacare plus. Продължавам да ги търся тези Гестинвит.
На мен вчера ми предложиха тези Прегнакеар плюс, защото били подобни на Центрум матерната с ДХА, защото и двете били с капсули съдържащи омега-3 мастни киселини. А като цена Прегнакеар-а са къде, къде по-достъпни.

# 53
  • Мнения: 1 675
На мен ми изписаха едни, дето досега не са могли да ми ги разчетата в нито една аптека! Незнам някой дали ги е чувал - Гестинвит. Само една аптекарка ми ги разчете и я помолих да ми ги запише на гърба на рецептата, тъй като и при нея ги нямаше. Така или иначе си купих Pregnacare plus. Продължавам да ги търся тези Гестинвит.
На мен вчера ми предложиха тези Прегнакеар плюс, защото били подобни на Центрум матерната с ДХА, защото и двете били с капсули съдържащи омега-3 мастни киселини. А като цена Прегнакеар-а са къде, къде по-достъпни.

Не съм наясно с цените, но на мен не ми се сториха изгодни Прегнакеъра, тъй като като количество ми изглеждат по-малко от останалите, но може и да бъркам. На мен също много ми ги похвалиха в аптеката, тъй като исках аптекарката да ми предложи заместител на Гестинвита, който никъде не откривам.

# 54
  • Мнения: 490
На мен ми изписаха едни, дето досега не са могли да ми ги разчетата в нито една аптека! Незнам някой дали ги е чувал - Гестинвит. Само една аптекарка ми ги разчете и я помолих да ми ги запише на гърба на рецептата, тъй като и при нея ги нямаше. Така или иначе си купих Pregnacare plus. Продължавам да ги търся тези Гестинвит.
На мен вчера ми предложиха тези Прегнакеар плюс, защото били подобни на Центрум матерната с ДХА, защото и двете били с капсули съдържащи омега-3 мастни киселини. А като цена Прегнакеар-а са къде, къде по-достъпни.

Не съм наясно с цените, но на мен не ми се сториха изгодни Прегнакеъра, тъй като като количество ми изглеждат по-малко от останалите, но може и да бъркам. На мен също много ми ги похвалиха в аптеката, тъй като исках аптекарката да ми предложи заместител на Гестинвита, който никъде не откривам.
Ами не са по-малко. Е, вярно има и витамини, които са по 100 броя в опаковка, но пък са и по-скъпи съответно.

# 55
  • Мнения: 62
FIFI, струва ми се, виждам, че си осма седмица. Нали знаеш, че витамини се пият от 4ти месец. Много аг пропускат да споменат това. По време на органогенезата не е добра идея да се приемат витамини, а и все още не е необходимо. 

Иначе и аз бях на пренатал, също и по време на кърменето, доволна съм, май съдържаше и храносмилателни ензими, които може би ме спасиха от бременния запек   Rolling Eyes

# 56
  • Мнения: 6 164
Абе аз пиех Матерна, ама що я спряха /пуснаха ли я изобщо отново?/, аз само на нея се крепях, предвид, че ми забраниха да ям едва ли не всичко.

# 57
  • Мнения: 490
Misty, ако става въпрос за Центрум Матерната - пуснаха я. Дори има нова формула с омега-3 мастни киселини, но идва малко скъпичка за разлика от обикновената матерна. А са я спрели за преработка уж, че нали нещо имало ГМО в нея.

# 58
  • Мнения: 1
До 16 седмица пих Биозин и Фолиева киселина, сега почнах да пия МамаВит, не съм повръщала от тях и ми действат много добре Simple Smile

# 59
  • Мнения: 150
Само фолиева киселина и то за 1 месец, а иначе сега док не иска да ми дава, защото съм в 30 седмица и съм качила 14 кг.

# 60
  • София
  • Мнения: 1 391
Изписаха ми Пренатал. Пих точно 5 витамиан и исе отказах. Миришеха ми ужасно и м исе гадеше още по-вече. Пък и прецених ,че не е необходимо да поглъщам изкуственяци. Предимно се хранех с плодове и зеленчуци, това ми стигаше.
Peace Peace Peace
И на мен ми изписаха Пренатал, от които ми се повръщаше адски много и също ги спрях Peace

Освен големината на хапчетата е много важно и да ги приемате по време на ядене, за да не ви се гади. Аз така правех с моя  пренатал, който беше във вид на малки капсулки и не съм имала проблеми

# 61
  • Мнения: 146
и аз пиех центрум матерна но не ги одобрих и реших че няма нужда да се тъпча с подобни боклуци а и беше лято и си похапвах пресни зеленчуци и плодове  Crazy

# 62
  • Мнения: 490
Niandre е права. То по принцип витамините са хранителна добавка, което означава, че трябва да се пият по време на хранене  Peace
Иначе на мен ми предписаха Центрум Матерна, но си взех Пренатал.

# 63
  • Мнения: 7 118
Niandre е права. То по принцип витамините са хранителна добавка, което означава, че трябва да се пият по време на хранене  Peace
Иначе на мен ми предписаха Центрум Матерна, но си взех Пренатал.

И на мен ми изписаха Центрум Матерна, които вече били изтеглени от пазара, заради съдържание на ГМО в тях - така ми казаха в аптеката  newsm78

# 64
  • Мнения: 490
zuzi_79, вече ги има в аптеките, преработени са уж, но не на всякъде са наясно с това. Иначе ги има, лично видях, просто исках да си взема Пренатал и за това пренебрегнах предписанието на доки Simple Smile

# 65
  • Мнения: 7 118
zuzi_79, вече ги има в аптеките, преработени са уж, но не на всякъде са наясно с това. Иначе ги има, лично видях, просто исках да си взема Пренатал и за това пренебрегнах предписанието на доки Simple Smile

Може, но преди  седмици, когато питах в аптеката реакцията беше много кофти.  Mr. Green

# 66
  • Мнения: 8 894
То по принцип витамините са хранителна добавка, което означава, че трябва да се пият по време на хранене  Peace
Признавам, че не схващам логиката ти. Витамините стандартно се пият след хранене. Но като цяло, освен задължителната фолиева киселина /витамин Б9/, не виждам защо е нужно да се пият витамини по време на бременност.

# 67
  • Мнения: 490
То по принцип витамините са хранителна добавка, което означава, че трябва да се пият по време на хранене  Peace
Признавам, че не схващам логиката ти. Витамините стандартно се пият след хранене. Но като цяло, освен задължителната фолиева киселина /витамин Б9/, не виждам защо е нужно да се пият витамини по време на бременност.
Не е логика, а си е така. Хранителните добавки се пият по време на хранене, но някои хора ги пият и след хранене. А тъй като витамините са именно хранителна добавка, следователно и те се пият по същия начин. В крайна сметка всеки си ги пие както  и когато сметне за добре. И друго- всеки си има мнение по въпроса за приема на витамини по време на бременност. А ето и една статия за хранителните добавки по принцип, там си пише как е най-добре да се пият - http://www.healtandfitness-bg.com/2011/03/blog-post_21.html

# 68
  • Мнения: 8 894
Jylturche, кога  се пият хранителните добавки /преди, по време или след хранене/ зависи конкретно от състава им - дали дразнят стомашната лигавица, дали усвояването им се забавя/улеснява от храната и т.н. Общо правило няма. Не ми се влиза в спорове. Съжалявам, но блога, към който си дала линк, не е информация, на която бих се доверила напълно Peace.

# 69
  • София
  • Мнения: 1 391
По принцип на опаковката на всяка хранителна добавка си пише кога е най-добре да бъде приемана.

# 70
  • Мнения: 490
Ева Луна, на мен също не ми се спори, така че  Peace

# 71
  • София
  • Мнения: 2 006
Протеините, аминокиселините, гейнърите и т.н. също са хранителни добавки и се пият преди, вместо или след хранене. Смисълът на израза "хранителна добавка" е, че е добавка към храненето, а не указва начина или времето на приема й.

# 72
  • Мнения: 100
Бяха ми предписали Центрум Матерна. Изпих една кутийка и ги спрях... Започнах да си хапвам повече плодове и зеленчуци  Peace

# 73
  • Мнения: 143
Не ми предписаха витамини въпреки неколкократните ми питания. Според лекарката колкото по - малко химия, толкова по - добре. Така че наблегнах на плодове и зеленчуци.

# 74
  • София
  • Мнения: 1 391
Вижте тази статия. Става дума дали наистина има полза от приемането на много модерните напоследък Омега3 киселини по време на бременност.

# 75
  • Мнения: 181
На мен ми изписаха Пренатал,но сега смятам да ги спра.Просто ще хапвам повече плодове и зеленчуци.

# 76
  • Мнения: 513
Аз си само-предписах ФК. Като видях двете чертички влязох във форума, почетох и така.

Други не смятам да пия, дори да ми предписват, защото живот и здраве ще бременея през лятото и есента най - вече, та плодове трябва да мога да си набавя лесно. Последните три месеца ще ги мисля, като дойдат...  Whistling

Иначе чувам тук повече негативни мнения за витамините, отколкото положителни, а и негативните са по - подкрепени с факти май май.

# 77
  • София
  • Мнения: 1 609
На мен никакви не ми предписаха. Моята докторка е на мнение, че ако се храня достатъчно разнообразно и си набавям всичко необходимо с храната, няма нужда от синтетични витамини. Хапвам си повечко плодове и зеленчуци и така Simple Smile

Jane Doe, ако ти се падат последните 3 месеца през зимата, пак има какво да хапваш - портокали, мандарини (аз винаги съм гледала на тях като на "зимни" плодове  Mr. Green), цвекло, ряпа - избора е по-малък, отколкото през лятото и есента, ама пак има.   bouquet

# 78
  • Мнения: 513
Rakkaus, така е, ще се старая да си доставям всички необходими витамини по естествен начин.

Ще видим какво ще покажат изследванията, че аз по принцип съм вегетарианка, обещала съм на милото да ям месо по време на бременността, ама хич не ми се иска (не по съображения или нещо, не обичам месо просто).

Днес бях за първи път на лекар и ми предписаха да взимам двойна, даже тройна доза ФК  #Puppy dog  заради вроден дефект на гръбначния стълб... Някой имал ли е подобни проблеми? Има ли начин да предозирам ФК и какви са последствията?

И ако наистина ще предпази бебето от онаследяване на този специално проблем, с удоволствие ще си пия двойната доза...

# 79
  • София
  • Мнения: 2 082
Jane Doe аз бих се доверила на лекаря си  Peace Ако те притеснява, защо не потърсиш второ мнение? Доколкото знам на по-пълни жени също им завишават дозата на фолиева киселина, както и на такива жени с много спонтанни аборти и с проблемни предишни бременности. Не би трябвало да е проблем, когато е следено от лекар!

Последна редакция: ср, 25 май 2011, 10:45 от endira

# 80
  • Мнения: 513

Ами на мен това ми е първа бременност, а килограмите са ми даже поднормени, 46кг на почти 170 височина.

Просто се чудех дали някой някога е чувал за предозиране с ФК?  Rolling Eyes

Иначе на докторката и имам доверие, ама... за първи път ходя при нея, просто защото ми е близо до работа и знам ли...

# 81
  • София
  • Мнения: 2 082
Чела съм за предозиране ето тук: http://www.bg-mamma.com/index.php?action=article;id=3595

# 82
  • София
  • Мнения: 1 609
Rakkaus, така е, ще се старая да си доставям всички необходими витамини по естествен начин.

Ще видим какво ще покажат изследванията, че аз по принцип съм вегетарианка, обещала съм на милото да ям месо по време на бременността, ама хич не ми се иска (не по съображения или нещо, не обичам месо просто).


Аз също не обичам месо и почти не съм яла месо през бременността дотук, но проблем не съм имала досега, всичките ми изследвания са перфектни.

А за фолиевата киселина: има вариант да предозираш. Аз бих се консултирала и с друг лекар... Успех!   bouquet

# 83
  • Мнения: 513

Много благодаря за мненията!

Ще се опитам да си запиша час за друг лекар в Токуда след около 3 седмици и ще попитам пак. До тогава ще си пия по една таблетка на ден.

# 84
  • София
  • Мнения: 1 391

Много благодаря за мненията!

Ще се опитам да си запиша час за друг лекар в Токуда след около 3 седмици и ще попитам пак. До тогава ще си пия по една таблетка на ден.

Здравей,
Препоръчителната дневна доза Фолиева киселина за бременни е 400мкг (микрограма). Количество, което се предполага, че ще е достатъчно за профилактика на Спина бифида (вроденото гръбначно заболяване, за което споменаваш).

# 85
  • Мнения: 490
Jane Doe, понякога има жени, на които им предписват по-големи дози по различни здравословни причини. Щом са ти казали, че трябва да приемаш повече значи може би трябва да е така. За твое успокоение отиди при друг доктор да потърсиш второ мнение. Успех Simple Smile

# 86
  • София
  • Мнения: 7 097
Никакви витамини не ми предписаха, само желязо през цялото време, защото съм анемична.

# 87
  • варна
  • Мнения: 1 228
Аз пиех прегненкеар ,но преди две седмици ги спрях ,сега се чудя добре ли направих ,последните ми иследваня показват хемоглобин 177,5.
Ще видим доки какво ще каже като ида на преглед.

# 88
  • София
  • Мнения: 2 481
Никакви, аз на своя глава купих Хип, но не ми понесоха и пих само седмица. Получих сърцебиене.

# 89
  • Мнения: 58
През цялата си бременност не е имало момент, в който да не съм пила витамини.
Но за съжаление си спомням си само : Pregnacare и MamaVit.

# 90
  • Мнения: 133
И с първата бременност и сега не пия допълнителни витамини, само ФК до 4-я месец. С Ивка ми бяха изписали някакви Матерна, но ги нямаше по аптеките и така и не взех нищо друго, но проблеми не съм имала.

# 91
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 091
И с първата бременност и сега не пия допълнителни витамини, само ФК до 4-я месец. С Ивка ми бяха изписали някакви Матерна, но ги нямаше по аптеките и така и не взех нищо друго, но проблеми не съм имала.

 newsm10
И аз не пих нищо  Peace

# 92
  • София
  • Мнения: 125
Аз пих фолиева киселина до 4-5-ия месец, а иначе Пренатал, но не помня докога, може би почти до края. Не съм имала оплаквания.

# 93
  • Мнения: 101
Здравейте и от мен Simple Smile!
До тук аз пия само фолиева киселина и витамини Hipp Natal, които са доста приятни - като нектарчета - по 20 гр./ден. Надявам се, че в този сезон, в който има вече голям избор на плодове и зеленчуци (а аз предимно това ям), допълнителни витамини няма да са нужни, поне на този етап  newsm78 .

# 94
  • Мнения: 424
А аз пих фолиева киселина до 5 месеца и от 5-ия месец до момента пия Мамавит

# 95
  • Мнения: 3 484
С първото ми дете ми предписаха, не помня вече какви, пиех си ги чинно, въпреки че се храня изключително и предимно с плодове, зеленчуци, хляб и ядки и боледувам веднъж на 3-4 години. Имах и прекрасни изследвания...да им се чуди човек на овързаните лекарски гащи.

С второто не пих абсолютно нищо, освен фолиева киселина ОБАЧЕ докато забременях, после я спрях. И ми беше много по-добре.

# 96
  • Мнения: 2 149
Аз пиех фолиева киселина и разчитах на здравословно хранене.
Какти и редовен прием на калции-всяка сутрин чаша пр.мляко,вечер задължително 200 гр кисело Laughing

# 97
  • София
  • Мнения: 328
Здравейте, мами Simple Smile Вие продължавате ли да пиете фолиева киселина, след като започнете прием на витамини ? Питам, защото съм си взела витамини Пренатал, в които също има фолиева киселина ( 1,000 mcg ) и се чудя, дали да я продължавам, след като съм минала първия триместър.

# 98
  • София
  • Мнения: 1 391
Здравейте, мами Simple Smile Вие продължавате ли да пиете фолиева киселина, след като започнете прием на витамини ? Питам, защото съм си взела витамини Пренатал, в които също има фолиева киселина ( 1,000 mcg ) и се чудя, дали да я продължавам, след като съм минала първия триместър.

Не, няма нужда. Тази, която я има в Пренатала е повече от достатъчна Peace

# 99
  • София
  • Мнения: 2 217
През нито една от трите си бременности не съм пила витамини - имам горчив опит, който няма да споделям, но наистина ако се храниш нормално, не е нужно да пиеш...

# 100
  • София
  • Мнения: 70
 в 37 седмица съм пила съм единствено фолиева първите 3 месеца, магнезиий последният месец заради крампите и контракциите и Витамам - на або фарма по предписание на гинеколожката ми

# 101
  • София
  • Мнения: 70
Аз пих фолиева, магнезий и Витамам по предписание на гинеколожката
Отделно наблягах на млякото, заради калция и пресните плодове и зеленчуци и червеното месо заради хемоглобина

# 102
  • София
  • Мнения: 790
Пих фолиева киселина само първите 3 месеца. Друго не съм взимала.

# 103
  • София
  • Мнения: 328
Здравейте, мами Simple Smile Вие продължавате ли да пиете фолиева киселина, след като започнете прием на витамини ? Питам, защото съм си взела витамини Пренатал, в които също има фолиева киселина ( 1,000 mcg ) и се чудя, дали да я продължавам, след като съм минала първия триместър.

Не, няма нужда. Тази, която я има в Пренатала е повече от достатъчна Peace


Да и аз така си помислих, но реших да попитам все пак Simple Smile защото моя лекар е в отпуск, а пък този който го замества е нямам думи...Каза ми, че фолиевата киселина е трябвало отдавна да я спра, защото се пиела само първия месец....и витамини не ми трябвали - само желязо. E аз не съм съгласна с неговото мнение Simple Smile

През нито една от трите си бременности не съм пила витамини - имам горчив опит, който няма да споделям, но наистина ако се храниш нормално, не е нужно да пиеш...


Да и на мен ми се иска, но знаем ли вече в тая държава какво ядем  newsm78 и реших да пробвам все пак и с малко витаминки  Simple Smile

Последна редакция: ср, 13 юли 2011, 12:48 от Boten Mary

# 104
  • Мнения: 187
В началото пиех само фолиева киселина и след това гинеколожката ми предписа витамините на HIPP,който са под формата на сироп.Пиех витамини, защото според нея само от храната не можем да си набавим всичко необходимо.

# 105
  • Мнения: 9
на мен ми изписаха гестинвит омега и малтофер понеже имам ниски стойнати на желязо, но са малко под нормата и лекарката каза, че това е нормално. още не съм си купила витамините. те са 30 бр. за 32 лв. не се намират много в аптеките. незнам дали да не си купя пренатал първо да опитам ли или тези, които ми изписаха. сега взимам малтофер - желязо и фолиева киселина, но като си купя витамини и там има желязо и фолиева да не ми стане много и храната? в 5 м. съм мисля, като си свърша малтофера да си купя малко витамини. но незнам кои пренатал или гестинвит. май че пренатала не е толкова добър колкото гестинвит омега. но пък е по-евтин.

# 106
  • Бургас
  • Мнения: 2 041
О`Мами.

# 107
  • Мнения: 4
На мен доки на 12-ти ми изписа Prenatal. Взех си ги на следващия ден и вечерта изпих едно по време на ядене. На 14-ти сутринта се събудих цялата с обрив - крака, ръце, корем, гръб... ужас! Много се притесних, чак лошо ми стана.
Изпратиха ме на кожен в медицинска и се радвам, че попаднах на добър лекар. Човека ме успокои и предвид бременноста, ми каза да изчакам 1-2 дни, да видя какво е положението и чак тогава да взимам някакви мерки. За моя огромна радост още на следващата сутрин обрива беше почти изчезнал, а до вечерта беше само лош спомен.
И все още ми е малко странно как една единствена таблетка и то пълна с витамини и минерали можа да ми докара един от най-лошите ми дни от началото на бременноста!?!

# 108
  • Мнения: 9 441
И двата пъти О,мами. Peace

# 109
  • Мнения: 44
Никакви витамини по време на бременност,освен фолиева ,а съм рискова бременност Peace А нея я пия до края поради други причини.
Наблягам на плодове,зеленчуци,мляко,яйца.....

Още един глас в подкрепа на това мнение и от мен. Най-добре се усвояват витамините от пресните плодове и зеленчуци. А фолиевата киселина е просто задължителна.
С една добавка от мен - за да се усвоява фолиевата киселина от организма е необходимо да се приема с вит. B, иначе голяма част не може да се усвои. Има на пазара май 1-2 марки, които предлагат фолиевата к-на в комбинация на вит. В,.  Аз даже и фолиевата киселина щях да си я добавям с храна ( ако не бях повръщала толкова WinkSimple SmileSimple Smile, но не исках да предприемам никакви рискове за детето.

Иначе  ми бяха изписали 2 рецепти с витамини, да се чуди човек защо са му като има толкова вкусни неща на пазара Simple SmileSimple Smile... Е, не си ги купих - разбира се.



# 110
  • Мнения: 48
Здравейте. Моите витамини ми ги изписа доктора - PRENATAL. Пия ги с почивка от 15 дни.

# 111
  • варна
  • Мнения: 1 228
Моя доктор изби рибата с твърдението ,че по добре да си пия витамините от колкото да ям плодове и зеленчуци  Shocked Плодовете били пълни с отрови ,а пък витамините защото не са химия .Станах 100 кила от тях.

# 112
  • Мнения: 69
Вече пети месец пия Хип Натал. Пие се по 20 мл на ден. Витамините са под формата на сок, много са приятни на вкус и са извлечени от плодове. Съдържат цялата доза фолиева киселина, обогатени са и с останалите важни съставки. От витамините под формата на таблетки ми ставаше лошо и ми се гадеше. Препоръчвам!

# 113
  • Мнения: 105
Здравейте,
Аз пия витамините Прегнакер Плюс с добавка към тях рибено масло

# 114
  • Across the Multiverse
  • Мнения: 1 104
Здравейте! Искам да попитам какви витамини за бременни приемате, доволни ли сте от тях и защо? Устройва ли ви цената? Имат ли някакви противопокоазания или странични ефекти? Доктора ми каза да си купя витамини, но на въпроса ми "какви?" отговора беше "няма значение". Все пак си мился, че има някакво значение и затова бих искала да чуя вашите мнения... Simple Smile Благодаря предварително Simple Smile

# 115
  • Мнения: 2 110
Витамините които съм пила и пия винаги ми ги е изписвал лекар . Учудвам се ,че си получила такъв отговор. Доколкото знам добре е още при опитите да се зачене 1-2 месеца преди забременяване е добре да се започне с фолиева киселина и да се продължи с нея докато лекарят прецени. Комбинираните витамини са много на пазара ,но са в различни съотношения на минерали и добавки и пак трябва да се съобразят с майката. През време на бременността е възможно да ти бъдат изписани и магнезии при крампи на краката и като добра защита за сърцето ,чувствителна матка и т.н. ,а също може да ти бъде изписано и желязо - повечето бременни имат нисък хемоглобин и анемия . Но пак казвам всичко трябва да се следи от лекар на базата на твоето състояние и изследванията които ти правят в женската консултация.

# 116
  • София
  • Мнения: 3 291
А за какво са ти витамини? Не ядеш ли плодове?

Ако толкова настояваш да пиеш, иди в някоя аптека и си избери такива за бременни. Каквато и да е марка, няма значение, защото все има едни и същи витамини в подобно съотношение, каквото е нужно на една бременна жена.

Аз не съм пила витамини, до сега не са ми и изписвали. Всъщност, при едната бременност, доктора имаше мостра и ми подари, но не ги изпих.

# 117
  • Мнения: 274
Аз съм в 7 мия месец и пия само Магне В 6 за други витамини всеки път питам гинеколога ми но той ми казва че през този сезон е достатъчно само яденето на пресни плодове и зеленчуци и да не се тъпча с химиите от аптеките! Отначало  понеже с първата ми бременност  съм пила  витамини и мислех на своя глава да си купя но се отказах, все пак след като лекар го казва значи това е правилния  начин!

# 118
  • Across the Multiverse
  • Мнения: 1 104
Витамините които съм пила и пия винаги ми ги е изписвал лекар . Учудвам се ,че си получила такъв отговор. Доколкото знам добре е още при опитите да се зачене 1-2 месеца преди забременяване е добре да се започне с фолиева киселина и да се продължи с нея докато лекарят прецени. Комбинираните витамини са много на пазара ,но са в различни съотношения на минерали и добавки и пак трябва да се съобразят с майката. През време на бременността е възможно да ти бъдат изписани и магнезии при крампи на краката и като добра защита за сърцето ,чувствителна матка и т.н. ,а също може да ти бъде изписано и желязо - повечето бременни имат нисък хемоглобин и анемия . Но пак казвам всичко трябва да се следи от лекар на базата на твоето състояние и изследванията които ти правят в женската консултация.
Щом няма значение очевидно нямам нито един от тези здравословни проблеми. Този пост, колкото и да е подробен, не отговаря на нито еин от зададените от мен въпроси...

# 119
  • Мнения: 776
  Мое мнение е, че по- добре да си хапваш повечко плодове и зеленчуци отколкото да се тъпчеш с изкуствени витамини.
  Аз нещо съм против този вид витамини.
 

# 120
  • Across the Multiverse
  • Мнения: 1 104
Момичета, никой тук не оспорва  качествата на естествените витамини от приридата. Това не е тема "за или против" нещо или кое предпочитате: плодове и зеленчуци или изкуствени витамини. Щом лекаря ме е посъветвал да си купя витамини на таблетки явно така трябва. Друг е въпроса защо не ми каза точно какви и именно за това е темата. Ако имате да кажете нещо по темата можете да го направите...

# 121
  • Мнения: 2 980
Витамините за бременни са обикновено доста сходни, няма големи разлики в комбинациите и количествата. Вероятно това е имал предвид докторът ти? Ако искаш да пиеш витамини, въпреки сезона, зеленчуците и прочие, просто си купи такива за бременни от кой да е вид. Можеш да сравниш съдържанието на няколко - аз така направих и си купих най-евтините, защото иначе разликата беше само в красотата на опаковката.  Laughing

Само гледай да са обикновени, а не с добавки на желязо или магнезий в пъти над препоръчваното количество (в съдържанието да пише, че се покриват не повече от 100% от нужните, препоръчително по-малко).

# 122
  • София
  • Мнения: 3 291
Gigito, скоро педиатъра ти ще те съветва да даваш и сокче на 2месечното си дете, което отдавна не се прави никъде по света, но тук е практика. просто докторите си знаят каквото са научили в университета мнооого отдавна.

Точно защото нямаш специална нужда от нещо, ти е казал да си избереш някакви. На каква база ти го каза между другото, изследванията ти показаха липса на нещо?

Между другото, чувала съм, че тези витамини помагат при преумора и сънливост при бременните.
Преди 10 години дори съветваха да се пият след 4тия месец, с почивки. Имаше едни витамини Матерна тогава, много жени ги пиха, после се оказа, че са вредни, не помня вече причината.

# 123
  • Мнения: 1 001
Пиех Центрум Матерна през цялата бременност (по съвет на гинеколога ми).  Peace

# 124
  • Мнения: 3 932
Единствено фолиева киселина съm пила. На въпроса на гинеколога mи, ''Витаmини пиеш ли?'', отговорих с ''не'', а той mи каза ''Mи mного добре'', т.е. не се впречатли от това, че не искаm да приеmаm витаmини. Виж за след раждането (секцио) mи препоръча да пия витаmини, за по-бързо възстановяване на организmа.

# 125
  • София
  • Мнения: 2 296
Витамини не съм пила. Само фолиева киселина и желязо, по лекарска препоръка.  Peace

# 126
  • Мнения: 16
Аз април месец родих , но горе долу през цялата бременност пиех витамини.. .миналото лято се прибраха мои приятелки от чужбина, на които абсолютно задължително им дават да пият пренатални витамини в първите месеци и ако плода се развива нормално им ги спират примерно 5-6 месец, а това беше много различно от всичко което бях чувала тук. Четох много по темата в различни форуми и  като забременях категорично реших, че ще си помогна за имунитета и започнах да пия Мама Протект (български на Актавис мисля че бяха ) и допълнително по една таблетка Неофолик Мета, защото нещо не усвоявам фолиевата киселина. А и имаше един период в началото когато почти нищо не можех да ям, от всичко ми се повръщаше, отслабнах, та се питам като аз не се храня достатъчно в момента на формиране на органите на плода не е ли правилно да си помогна с витамини. Затова си ги самопредписах, че и двамата лекари при които ходих ми казват няма да пиеш витамини, храни се.....много е лесно да се каже , но...  Crossing Arms

# 127
  • София
  • Мнения: 3 291
lisa_ivanova, убедена ли си че витамините са помогнали на бебето ти?То определно има нужда от много други елементи, совен витамините при формиране на органите. Приемала ли си белтъчини на прах/хапчета?

Ти сега хубаво ме замисли, аз може да съм навредила на синовете си, като не съм приемала синтетични витамини. Сега вредя и на третото май.

# 128
  • Мнения: 16
Всеки сам си преценява какво да приема, имам приятелки на които им изписват витамини през бременността и не ги пият, аз си ги самопредписах. Какво вреди или помага само времето ще покаже. Наистина няма по-добър вариант от разнообразното здравословно хранене, но тъй като не се хранех пълноценно пиех и витамини за бременни през първите месеци. Тогава доста ги проучвах и също забелязах че са сходни по състав.

# 129
  • Мнения: 776
  АГ-то ми беше казало да пия Центрум Матерна и го послушах. След 4-я месец аз сама си ги спрях.
 

# 130
  • Across the Multiverse
  • Мнения: 1 104
Витамините за бременни са обикновено доста сходни, няма големи разлики в комбинациите и количествата. Вероятно това е имал предвид докторът ти? Ако искаш да пиеш витамини, въпреки сезона, зеленчуците и прочие, просто си купи такива за бременни от кой да е вид. Можеш да сравниш съдържанието на няколко - аз така направих и си купих най-евтините, защото иначе разликата беше само в красотата на опаковката.  Laughing

Само гледай да са обикновени, а не с добавки на желязо или магнезий в пъти над препоръчваното количество (в съдържанието да пише, че се покриват не повече от 100% от нужните, препоръчително по-малко).
Мерси, janadar!
Точно защото нямаш специална нужда от нещо, ти е казал да си избереш някакви. На каква база ти го каза между другото, изследванията ти показаха липса на нещо?

Между другото, чувала съм, че тези витамини помагат при преумора и сънливост при бременните.

Изследванията ми бяха идеални, всичко в нормите, но вечер докато спя ми изтръпват ръцете... в тази връзка ми ги изписа като уточни, че може и да не помогнат, но няма кой знае какво друго което да се направи на този етап. Освен това аз за себе си считам, че не се храня толкова здравословно колкото трябва и колкото  ми се иска. На работа нямам възможност винаги да хапвам на време или каквото ми се яде или нещо прясно и витаминозно. Та затова попитах.

# 131
  • Мнения: 12
миналото лято се прибраха мои приятелки от чужбина, на които абсолютно задължително им дават да пият пренатални витамини в първите месеци и ако плода се развива нормално им ги спират примерно 5-6 месец, а това беше много различно от всичко което бях чувала тук.
Това е една от причинита развитите страни да имат много по-ниска смъртност, заболеваемост и .... при ражданията. Всеки Аг в страната ни знае за нуждата от фолиева киселина, но защо не го препоръчва? Здравословна диета- колко майки днес изпиха половин литър мляко и всеки ден примерно пият половин литър мляко, изяждат 7-8 плода, пият фреш и всичко останало влизащо в диетата?

# 132
  • София
  • Мнения: 3 291
Изтръпването на ръцете и краката може и да мине с витамини, те май всички бременни го получават.

Но по-добре да внимаваш какво ядеш, и да си носиш плод на работа. 2 праскови няма да ти натежат. Сега е чуден сезон.

...Това е една от причинита развитите страни да имат много по-ниска смъртност, заболеваемост и .... при ражданията. Всеки Аг в страната ни знае за нуждата от фолиева киселина, но защо не го препоръчва? Здравословна диета- колко майки днес изпиха половин литър мляко и всеки ден примерно пият половин литър мляко, изяждат 7-8 плода, пият фреш и всичко останало влизащо в диетата?

milkyg, това определено не е причината.
Фолиева киселина се изписва от години. Но има бременни, които предпочитат да си я набавят с храната. Аз поне правя така.
 Млякото едва ли е най-здравословната храна за възрастни хора, да не говорим бременни. Дори докторите, които го препоръчват , не го дават в такова количество.

Аз ям по повече от половин кило плодове на ден, пия и фреш.Всичко ми е в норма като за бременна.

Като се замисля, точно през лятото едва ли има бременни, които не ядат плодове, знаейки, че е полезно за бебето.

P.S.Сега като гледам, ти рекламираш витамини за бременни, къде ли съм тръгнала да споря с теб за сдравословно хранене.

Последна редакция: ср, 03 авг 2011, 13:22 от Boten Mary

# 133
  • Мнения: 4
Gigito аз също, поради същите съображения исках да пия витамини. Изписаха ми Пренатал, от който след първата таблетка се изприщих...да не казвам като какво. От тогава не съм пила никакви витамини, а наистина искам по някакъв начин да си набавям необходимите количества такива. Но ме е страх и се притеснявам. Така че, имай впредвид и това. Дано не се случва на никой, но си имайте едно наум.
А пък и от много места чух и прочетох, че от тези витамини много се дебелеело. Вярно ли е това?

# 134
  • Мнения: 2 980
А пък и от много места чух и прочетох, че от тези витамини много се дебелеело. Вярно ли е това?

Понякога, когато диетата по принцип е била небалансирана, може да е имало проблем с усвояването на някои хранителни вещества. Като се възстанови витаминният баланс, този проблем изчезва - тоест, започваш да си усвояваш храната по-добре и съответно да наддаваш повече. Но чак пък много да се дебелее - не бих казала. Фолиевата киселина повечко допринася за пълнеене, защото спомага за деленето на клетките и растежа изобщо, но при разумен хранителен режим наддаването няма да е нещо изключително.

Проблемът, който съм забелязала при себе си е, че като пия витамини, зарязвам иначе разумното балансирано хранене (щото нали така и така вземам, каквото трябва) и минавам на сладолед и чийзкейк и... после витамините ми виновни.  Laughing

# 135
  • Across the Multiverse
  • Мнения: 1 104
Но по-добре да внимаваш какво ядеш, и да си носиш плод на работа. 2 праскови няма да ти натежат. Сега е чуден сезон.
Не става въпрос за "натежаване", не съм казала, че нямам възможност да си нося храна, а че нямам възможност да хапвам навреме като огладнея. Нямам регламентирана почивка тъй като няма кой да ме замести на работното място. Работя и с хора и понякога имам много работа часове наред, което изключва варианта да си похапвам праскова да речем насреща им.

Anrito, мерси че сподели опита си; аз вече бях прочела твоя пост, в който разказваш за реакцията която си имала към витамините и това допълнително ме накара да се замисля. Уж за хубаво ги вземаш, а то гледай какво се получава... За напълняването и аз съм го чувала, но не се получава при всички и ми е чудно с кой витамин или комбинация от тях би могло да е свързано?  newsm78

# 136
  • Мнения: 25
Всеки сам си преценява за себе си. Аз например си пиех фолиева киселина + желязо от момента в който решихме че искаме бебе до 2-рия месец. После изпих една опаковка Мама Протект, но както тогава ми беше гадно на стомаха, от тях ми ставаше още по-гадно. Сега не пия витамини, а се опивам да ям повече плодове и зеленчуци. Честно казано нямам мнение кое е по-малко вредно и повече полезно. По-скоро правя това, което ме кара да се чувствам по-комфортно.

# 137
  • Мнения: 3 932
Приятелка, която учи за mед. сестра скоро в разговор споmена, че в колежа са ги учили, че за да се усвоят пълноценно витаmините от организmа е нужно да се приеmат със сок от цитрусови плодове (натурален), иначе няmало сmисъл от приеmането иm  newsm78 Вие попадали ли сте на такаа инфорmация?

# 138
  • Мнения: 41
Бъдещи мами , какво ще ми кажете  спрямо витамините Pregnacare with Folic Acid 400мг. какво Ви е мнението? Както и за Мустела крем Simple Smile

# 139
  • Мнения: 2 980
Приятелка, която учи за mед. сестра скоро в разговор споmена, че в колежа са ги учили, че за да се усвоят пълноценно витаmините от организmа е нужно да се приеmат със сок от цитрусови плодове (натурален), иначе няmало сmисъл от приеmането иm  newsm78 Вие попадали ли сте на такаа инфорmация?

Ммм не всички витамини. Доколкото си спомням, желязото се усвоява по-добре в комбинация с витамин Ц, затова е добре да се приема с лимонов или портокалов сок или направо със синтетичен витамин Ц. Но за другите не знам такова нещо.

# 140
  • София
  • Мнения: 3 291
Бъдещи мами , какво ще ми кажете  спрямо витамините Pregnacare with Folic Acid 400мг. какво Ви е мнението? Както и за Мустела крем Simple Smile

pocity, една потребителка 1-2 страници по-назад ги рекламира във всичките си постове, питай нея. Честита бременност!
Някои от нас не взимат витамини, други просто си купуват от аптеката някакви. Едва ли някой пие 2-3 вида витамини, че да направи разликата между тях. По-добре хапвай плодове сега, а към 4тия месец, ако толкова настояваш, почни и синтетични витамини.

А за мазане на шкембето, може да се мажеш с каквото искаш. Аз дори ползвам един Билка за целулит. Важното е да ти харесва аромата. тя кожата ако не е еластична, нищо няма да я спаси.

# 141
  • Мнения: 3 932
Приятелка, която учи за mед. сестра скоро в разговор споmена, че в колежа са ги учили, че за да се усвоят пълноценно витаmините от организmа е нужно да се приеmат със сок от цитрусови плодове (натурален), иначе няmало сmисъл от приеmането иm  newsm78 Вие попадали ли сте на такаа инфорmация?

Ммм не всички витамини. Доколкото си спомням, желязото се усвоява по-добре в комбинация с витамин Ц, затова е добре да се приема с лимонов или портокалов сок или направо със синтетичен витамин Ц. Но за другите не знам такова нещо.

Mоже и това да е иmала предвид под ''пълноценно'', че дадени витаmини от коmпекса не се усвояват. За mен определено беше нова инфорmация.

# 142
  • Мнения: 2 980
Ами то във всеки комплекс има витамин Ц, така че няма логика и да се пие сок към него...  newsm78

# 143
  • Мнения: 458
предпочихат продове, пред изкуствено синтезирани витамини

# 144
  • Мнения: 92
Ние с приятеля ми пием и двамата фолиева киселина от както решихме да имаме бебче. После когато разбрах че съм бременна започнах да пия комбинирани витамини за бременни. Не че не ям плодове и зеленчуци. Лекаря ми препоръча да пия такива с Омега 3 . Друг лекар пък ми каза да пия с Омега 3 до  3 месец само. Но аз продължавам. Вие какво мислите по въпроса? Пиете ли с Омега 3 и чувалили сте до кой месец е хубаво да се пие?  Rolling Eyes Thinking

# 145
  • Мнения: 1 675
Ние с приятеля ми пием и двамата фолиева киселина от както решихме да имаме бебче. После когато разбрах че съм бременна започнах да пия комбинирани витамини за бременни. Не че не ям плодове и зеленчуци. Лекаря ми препоръча да пия такива с Омега 3 . Друг лекар пък ми каза да пия с Омега 3 до  3 месец само. Но аз продължавам. Вие какво мислите по въпроса? Пиете ли с Омега 3 и чувалили сте до кой месец е хубаво да се пие?  Rolling Eyes Thinking

Аз съм решила да се доверя на лекаря ми и по негова препоръка ще си пия витамините с Омега 3 до края.

# 146
  • Мнения: 67
 http://jamieson.bg/bg/product/12/%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0%D0%BB

аз пия тези витамини от 4-я месец,а до третия пиех фолиевата киселина на същата марка.С тия витамини видях голям зор в началото ...големи си и не миришат много приятно,даже 2-3 съм ги повръщала докато свикна,но вече всичко е ОК.

# 147
  • Мнения: 309
Нищо не пия  Rolling Eyes за сега .Наблягам на плодовете.

# 148
  • София
  • Мнения: 2 481
Пълнее се от витамин Б, доколкото знам. Чела съм, че витамините А и Е се усвояват най-добре, ако се пият с мляко.

# 149
  • Мнения: 61
До третия месец само фолиева.Сега по предписание на доки,пия Lactalins.Понеже не съм в БГ,не знам там до колко са разпространени

# 150
  • София
  • Мнения: 1 391
Пълнее се от витамин Б,
Предполагам знаеш, че витамн В не е само един, а са цяла група  (включително и  Фолиевата киселина ), така че твърдението ти е несериозно .

# 151
  • София
  • Мнения: 2 481
Знам.

# 152
  • Across the Multiverse
  • Мнения: 1 104
Повечето витамини от Б комплекс дори ускоряват метаболизма и спомагат за обработката на въглехидрати (Б1), липиди (Б3) и белтъци (Б2). Освен това имат диуретично действие и се съдържат естествено в храни като пшеничените трици, които пък имат доказано благотворен ефект в балансираното хранене и диетите, така че няма логика да се пълнее от който и да е от витамините от група Б.  Peace

# 153
  • Мнения: 297
Здравейте! С MTHFR C677T съм. В 30 г.с. Пия алеракт(в него има малко витамин B6 - 1.3 mg) и метилиран витамин B6 - P5P - bioactive Vitamin B6 -20 mg през ден. Направих изследване и ми е над горна граница с 20 единици. Четох доста из нета - но има само инфо за ниски нива на B6, за високи нищо не намирам. Преди година и половина ми беше 4 пъти над горна граница - тогава още не знаех за мутацията ми. Има ли някой с подобен казус и може ли да ми обясни какво означава това пренасищане с витамина и дали е опасно? Разпитвала съм доста лекари, но и те не са нясно с точно с този витамин.

# 154
  • Мнения: 268
Че се пълнее, пълнее се от витамн Б, бях на Elevit по препоръка на д-р Димитров.Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт