Не дали, а как се промениха близките ви, щом позабогатяха

  • 25 990
  • 486
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 052
... Обяснения от сорта "Забогатя е се възгордя", "Ожени се и няма време за мен", "Роди и вече не ходи по купони" за мен са само повърхностни обяснения на факта, че хората изначално не са били близки.
...
Peace
Споделям това мнение. По-често, отколкото ни се иска да признаем, обстоятелствата са ни събирали с някакви хора, а не разделяли.

# 46
  • Мнения: 10 547
Страшно е, когато истински бедняк забогатее. Бедният материално е най-често бедно и духовно.

Човекът, свикнал да разполага с пари, никога не би дарил толкова голямо значение на „забогатяването” и темата пари за него не е тема. Дори и във форума наблюдавам същото. Попаднах на едни госпожи, които харчат по онлайн магазините по две-три месечни заплати за дрънкулки, ама не съм ги видяла да се пъчат в „Клюкарник” или пък в „На път”. Дори има благотворителни постинги, които не лъсват на открито в темите за благотворителност, а се обсъждат в личната кореспонденция. Така е и извън сайтовете: хората действат тихо, защото за тях това, което правят, е нещо нормално.

Пък обикновената Гинка от Долна баня, ако успее да отиде до Маледивите, да кажем, или си купи обувки за една заплата, ще се скъса от фукня и дори и глухите ще чуят. По простата причниа, че за нея това е особено постижение, може би най-голямото в нейния малък живот.


Човекът, свикнал да разполага с пари, обикновено не контактува с хора неразполагащи с тях, важи разбира се и обратното. Просто е твърде слаба вероятността да открият допирни точки, да се окажат с взаимни, трайни интереси, да намерят базата, на която да градят добро познанство, камо ли приятелство. Най-елементарното- едва ли посещават едни и същи места, купуват дрехи от едни и същи магазини, та даже децата им рядко ходят заедно на училище.
Не напразна е онази приказка, че "пари при пари ходят".
И макар да не показват видимо, че разполагат с пари, просто си личи. И това кара мнозина от по-бедните да се отдръпват, защото са малцина, онази, страдащи от душевен мазохизъм, желаещи да бъдат нечия сянка, да гледат нечии придобивки и успехи.
Чисто по женски- ако Мара всяка седмица си купува чифт обувки за сума, възлизаща на месечната ви заплата, едва ли ще ви бъде най-любимата приятелка. Човещинка.
Защо пък да не ме изоставят, като забогатея? Нормална реакция. Та, да предположим, аз до онзи ден ходех с тях на море в непретенциозно, обзаведено с комари и комунистическо легло и нощно шкафче бунгало, а днес имам възможността да бъда в 5* хотел, да ползвам спа-процедури, да избирам между три басейна и два вида кухни. Е, те какво да правят? Да изтеглят кредит за да продължим да си другаруваме ли? Или пък аз да се лиша от възможния и с нищо не натоварващ ме финансово лукс за да не се чувстват те засегнати, че аз съм си скъсала задните части от работа за да успея /пък дори и парите ми да са дошли от някой парижки вуйчо/?

Е, забелязва се и ширеща се порода парвенюта, които си умрАт да се показват к`ви са баровци, колко кубика са циците на жената, колко ботокс има в джуките на любовницата и пр., но те едва ли са среда за интелигентните хора, независимо дали бедни или богати.

# 47
  • София
  • Мнения: 3 099
Има ги, познати са ми, но не са ми близки...

Ох, то това е идеалния вариант! Да можеш просто да ги игнорираш. Само че вселенската изобретателност би могла да не ти предостави такъв един удобен изход (игнор и ограничаване на комуникацията)!

# 48
  • Мнения: 1 761


Хората не забогатяват само финансово,да имаш хубаво семейство също е богатство.Най-голямото богатство!

Последна редакция: сб, 15 окт 2011, 22:23 от kartinka

# 49
  • Мнения: 230
 Popcorn ................. smile3502

# 50
  • Мнения: 2 401
Кво мляскаш, ма Маре?

# 51
  • Мнения: 230
.....словоХотиЯ,Минз ...искаш ли  Popcorn

# 52
  • Мнения: 2 898
Човек се променя и без промяна във финансовото положение. Нормално е. Но когато пълният джоб промени отношението към близките - лошо. Не искам да имам такива близки.

# 53
  • Мнения: X
Мен особено ме отблъскват познати, които на всяка цена искат да се намърдат в политиката. Не мога да се сетя за някой, който да се е набъркал в политиката и да не се е "покварил". Межудругото, много хубава дума, Минз, добре че ме подсети за нея. Simple Smile

# 54
  • Мнения: 3 909
Не знам за "забогатя и се възгордя" ама определено познавам едни гугутки, дето ми визуализират точно обратното - "обедня и се пробва да се вчовечи... та даже му се и отдава" Laughing

Преди спяха в моловете, дънки под 3 стотака не ги признаваха за панталЬони, а бебочето носеше маратонки puma още докато ходилцата му нямаха и 8 сантима. Над всичко отгоре стоеше и вечният им зле прикрит укор в смисъл на "как може да си купиш такова евтино (разбирай гадно) нещо".
Странно изкривено ехо ми се счу сякаш когато преди десетина дни жената ме посъветва да не се изхвърлям в купуването на скъп плот за вграждане.

# 55
  • Мнения: 5 710
В интерес на истината около мен няма хора, които хоп! позабогатяли
има хора, които се справят по-добре от други, поради много фактори - лични качества, подходящи избори, време, място и т.н, но чак самозабравяне - не.
Един единствен път един човек си позволи да се изтъкне на мой гръб, а до вчера беше .. както и да е -  наясно съм и как му намериха работа.  Но не мисля, че го направи умишлено, просто
той наистина си вярва, че нещата му се случват защото е много печен. Не му се сърдя, но такива хора ми олекват и спират да са ми интересни.

Най-близката ми приятелка се омъжи за по-заможен мъж и претърпя огромна промяна. Преди беше повече егоистка, сега се раздава, носи, подарява, все бърза тя да плати... чак забележки съм правила

# 56
  • Мнения: 4 841
Не знам за "забогатя и се възгордя" ама определено познавам едни гугутки, дето ми визуализират точно обратното - "обедня и се пробва да се вчовечи... та даже му се и отдава" Laughing

Преди спяха в моловете, дънки под 3 стотака не ги признаваха за панталЬони, а бебочето носеше маратонки puma още докато ходилцата му нямаха и 8 сантима. Над всичко отгоре стоеше и вечният им зле прикрит укор в смисъл на "как може да си купиш такова евтино (разбирай гадно) нещо".
Странно изкривено ехо ми се счу сякаш когато преди десетина дни жената ме посъветва да не се изхвърлям в купуването на скъп плот за вграждане.

И това, че някой обеднява, очевидно изпълва околните с небивала радост  ooooh!  

Ще купува на бебето си маратонки Пума... Ама-ха... Парвенюта ниедни. Я да пазаруват от китайските магазини по един лев като останалите  Mr. Green

# 57
  • Мнения: 3 909
Точно така, BirdsFlu, точно това изпитвам. Мислеше, че ще отрека сигурно,а? Точно така - това завъртане на колелото е справедливо. На супер човек нямам намерения да се правя. Има хора с пари и недразнещи. Има обаче и противни. Тия бяха от вторите. Демонстрираха, присмиваха. Падението на противните е интересна гледка, да. Аз съм просто човек. Ти си супер ЧОВЕКЪТ обаче явно. Peace

# 58
  • Мнения: 230
Живеем в страната на Вуте hahaha hahaha hahaha

# 59
  • Мнения: 4 841
Точно така, BirdsFlu, точно това изпитвам. Мислеше, че ще отрека сигурно,а? Точно така - това завъртане на колелото е справедливо. На супер човек нямам намерения да се правя. Има хора с пари и недразнещи. Има обаче и противни. Тия бяха от вторите. Демонстрираха, присмиваха. Падението на противните е интересна гледка, да. Аз съм просто човек. Ти си супер ЧОВЕКЪТ обаче явно. Peace


Нямам претенции за супер човек, и не виждам защо е този нападателен тон, след като аз не съм си позволила да ти правя квалификации, най-малкото защото не те познавам. Коментирам един широко разпространен феномен, който просто ти първа в темата си онагледила. Със сигурност не си единствената, просто ти си го признаваш.

Завистта и злорадството са чувства, които тровят преди всичко този, който ги изпитва. Ако някой ме дразни, то това не е свързано с материалното му състояние, а с цялостното му поведение, и с такива хора просто не общувам или ограничавам контактите си до санитарния минимум. Не разбирам поведение, при което първо се търпи някой да се държи демонстративно и подигравателно, а после се потриват доволно ръце при агонията му. Колкото и да е "човешко"...

Общи условия

Активация на акаунт