Колко бързо времето минава-МАРТенчето на годинка става! - тема 15

  • 46 270
  • 746
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 2 214
Цитат
Средният човешки живот е 50-60 години. Някои живеят и по 80-90 г. Най-смисленото нещо, според мен, което може да направи човек, е да отгледа дете. Майчинството в най-добрия случай е 3 години, за повечето майки 2 г., а е ясно, че много се връщат на работа и по-рано. А тръгнем ли на работа е ясно колко време ще имаме за децата като вечерта трябва да се сготви, свърши някаква работа, къпане, хранене, а уикенда ни се иска и да си починем... И се чудя как като посветиш тези 2-3 години от живота си на собственото си дете се обезличаваш? Като почнеш нова работа не оставаш ли извънредно докато навлезнеш в материята, не мислиш ли за нея и когато си се прибрал, не четеш ли странична литература, за да си в час? Отдаваш й се изцяло, може и да я сънуваш. За мен по-смислена работа от отглеждане на дете няма, затова именно в това влагам най-много усилия и то с най-голям ентусиазъм и желание. Децата ни имат нужда от нас точно в този период, точно сега искат вниманието ни. 2 години мога да мина и без прическа, да ходя по анцунг, да не ходя на театър, кино и ресторант, а вместо това да събирам охлюви, да играя и да рисувам. И нямам драма с това. Имах, когато Ади не спеше, всички знаете. И аз исках вечер да имам време да седна, да си кажем "наздраве" с мъжа ми и да гледаме филм, но 11 месеца минахме и без това. Не мисля, че съм се обезличила. Напротив, много хора ми казват, че изглеждам по-одухотворена - на мен лично децата ми дават живот, не ми го отнемат.
Ти го сложи като скрит текст може би да не дразниш тези които "считат шалчето за много важен атрибут" аз пък считам че толкова малко смислени неща са пишат в отчетните теми че ще те цетирам и ще ти кажа че това е най хубавото нещо което съм прочела за майчинството, без сантименти, сълзи и  сополи, точно и ясно и важното аргументирано.

# 676
  • София
  • Мнения: 2 062
Цитат
Средният човешки живот е 50-60 години. Някои живеят и по 80-90 г. Най-смисленото нещо, според мен, което може да направи човек, е да отгледа дете. Майчинството в най-добрия случай е 3 години, за повечето майки 2 г., а е ясно, че много се връщат на работа и по-рано. А тръгнем ли на работа е ясно колко време ще имаме за децата като вечерта трябва да се сготви, свърши някаква работа, къпане, хранене, а уикенда ни се иска и да си починем... И се чудя как като посветиш тези 2-3 години от живота си на собственото си дете се обезличаваш? Като почнеш нова работа не оставаш ли извънредно докато навлезнеш в материята, не мислиш ли за нея и когато си се прибрал, не четеш ли странична литература, за да си в час? Отдаваш й се изцяло, може и да я сънуваш. За мен по-смислена работа от отглеждане на дете няма, затова именно в това влагам най-много усилия и то с най-голям ентусиазъм и желание. Децата ни имат нужда от нас точно в този период, точно сега искат вниманието ни. 2 години мога да мина и без прическа, да ходя по анцунг, да не ходя на театър, кино и ресторант, а вместо това да събирам охлюви, да играя и да рисувам. И нямам драма с това. Имах, когато Ади не спеше, всички знаете. И аз исках вечер да имам време да седна, да си кажем "наздраве" с мъжа ми и да гледаме филм, но 11 месеца минахме и без това. Не мисля, че съм се обезличила. Напротив, много хора ми казват, че изглеждам по-одухотворена - на мен лично децата ми дават живот, не ми го отнемат.
Ти го сложи като скрит текст може би да не дразниш тези които "считат шалчето за много важен атрибут" аз пък считам че толкова малко смислени неща са пишат в отчетните теми че ще те цетирам и ще ти кажа че това е най хубавото нещо което съм прочела за майчинството, без сантименти, сълзи и  сополи, точно и ясно и важното аргументирано.
Peace

# 677
  • Мнения: 859
Честит 1-ви Рожден Ден на Коко на racholina и Димитър на Uinen!!!
Да са усмихнати, послушни и безгрижни!




Любимите цветя, специално за racholina!



Лъки, съгласна съм с теб, само има един ключов момент и ти си го написала "За мен по-смислена работа от отглеждане на дете няма, затова именно в това влагам най-много усилия и то с най-голям ентусиазъм и желание.......И нямам драма с това."
Важното е точно така да се чувства една майка. Ако не е така, няма смисъл на прави нещата насила. 

# 678
  • Мнения: 15
г-жа Стихийно бедствие :Ти го сложи като скрит текст може би да не дразниш тези които "считат шалчето за много важен атрибут" ...
 Айде пак подхванахме темата за шалчетата.  Laughing С какво по-лоша е майката , която е отделила 3 минути да си сложи спирала, от майката, която до толкова е отдадена на децата си, че не е намериа време за това да се почувства жена, а не само майка? Не ,че съм от първите, просто им се възхищавам. Момичета с шалчетата-само така! Peace
Даа, усещам как след като изтекат и последните рождени дни няма да останат много хора тука. Добре, че има все още рожденици, че да се разписваме.
Честито на Димитър на Уинен и на Коки на Рачолина! Весел празник, дечица! Бъдете гордостта на тате и радостта на мама! Heart Eyes Hug
Как ги обърках тези цитати...дано разберете нещо.

Последна редакция: ср, 21 мар 2012, 14:00 от Еna

# 679
  • Мнения: 1 919
Е защо пък да отглеждаш дете е равносилно да ходиш одърпана, несресана...Има ли желание има и начин. Въпрос на организация.

# 680
  • Мнения: 15
Е защо пък да отглеждаш дете е равносилно да ходиш одърпана, несресана...Има ли желание има и начин. Въпрос на организация.
Peace Точно.

И тук да пиша  ruporuu , че утре в 12.30 организираме среща в градската градина до чешмичката. Желаещите да се включат са добре дошли. Simple Smile

# 681
  • Мнения: 639
ЛЛЛ как да започна да спирам кърменето, то че трябва да е постепенно е ясно но как е най добре за да няма последствия. Аз не че съм започнала ама да съм подготвена теоретично.  Mr. Green


mama_vessy, повдигаш въпрос, на който няма да мога да ти отговоря само с няколко думи.

Както за много неща в живота (и в частност – за отглеждането на бебето и детето), универсална и единствено правилна схема за това кога и как трябва да се отбие, няма. Mr. Green До кога ще продължи кърменето зависи от много фактори, главна роля сред които играят готовността на бебето и майката да се разделят с него. Тъй като всяко бебе, всяка майка и всеки тандем майка-бебе са различни, то и готовността за това е много индивидуална. Някои майки избират да отбият рязко, от веднъж, други предпочитат това да стане плавно и постепенно, по възможно най-естествения и щадящ за детето начин. Някои изцяло инициират и финишират отбиването, други се водят изцяло на детето, трети предпочитат да се водят по дететето, но и да го подтикват плавно към отбиване.
Отбиването не е еднократен акт, то е етап, процес, който може да продължи месеци, след като е започнал. Естественото отбиване, когато детето е надрастнало нуждата си от кърмене, не следва някакво предвидимо предписание. Може да има периоди, в които „върви” по-бързо и такива, в които се прави крачка назад. Някои деца се отбиват много бавно и постепенно, а други спират да сучат сякаш изведнъж. Понякога в този процес води детето, понякога майката, понякога се движат в синхрон. Доста майки споделят, че отбиването при тях е протекло толкова плавно, че дори трудно могат да определят кога точно се е случило това.

Децата растат не само физически, те развиват постоянно нови умения, показват, че могат сами да се справят с различни неща – да пълзят, да ходят, без някой да ги държи, да се хранят сами с лъжица, да се качват по стълби и т.н., и т.н. Родителите им виждат у тях признаци тази готовност и често сами ги насърчават да се справят сами. Подобна е ситуацията и с кърменето – поведението на детето може да показва, че необходимостта (или зависимостта му ) от кърмене е намаляла и/или то е готово за отбиване. И все пак – как може майката да рабере, че детето и е надраснало нуждите си за кърмене? Според  Diane Bengson, “How Waening Happens”, биха могли да се изброят няколко признака за това, като те не са „тест”, който да показва категоричен отговор. Те са по-скоро общи знаци, с които детето показва, че е намалило зависимостта си от кърменето, а ние от своя страна сме открили нови начини да отговаряме на неговите нужди:

•детето е на повече от 1 годинка. На практика, отбиването на детето започва с неговото захранване – тогава, когато то започва да се запознава с нови вкусове и текстури, различни от майчиното мляко. Постепенно „твърдите храни” започват да заемат все по-голяма част от храненето на бебето, респективно – то да поема по-малко количество кърма (но до околко годинката млякото все още трябва да съставлява основна част от бебешкото „меню”.
•постепенно показва намален интерес към кърменето. Детето продължава да суче, но не толкова често; започва да „пропуска” кърмения в някои части на денонощието; отвлича си вниманието с други неща; може да се утеши по друг начин и т.н.
•яде различна и добра храна. Дори и след навършване на 1година, детето продължава да се нуждае от майчино мляко (около50% от дневните му калории). Постепенното намаляване на количеството на майчиното мляко е добре да бъде балансирано с прием на здравословна храна, която да набавя необходимите за растежа му елементи.
•сигурно е във взаимоотношенията си с майката. Детето трябва да се чувства обичано, да усеща, че и без кърмене мама е близо до него и продължава да бъде неговият пристан и опора.
•започва да допуска други начини да бъде успокоено, освен кърменето. Често пъти, когато изпитват болка, безпокойство, страх, дискомфорт, децата търсят успокоение в сукането. Допускането да бъдат утешени по друг начин (с гушкане, с говорене и др.) е знак, че те надрастват необходимостта да сучат, за да се успокоят.
•може да бъде убедено да не суче на определено място и в определено време. Детето е достатъчно голямо, за да разбере какво му се обяснява и е склонно да изчака.
•понякога заспива без кърмене. Много майки споделят, че кърмачетата им заспиват само на гърда и не познават друг начин за приспиване. Често пъти точно кърменето за приспиване се оказва най-трудно за „премахване” или остава последно.
•показва малко безспокойство, когато леко го насърчавате да не суче. „Пристрастеното” кърмаче обичайно иска да суче сега и веднага и трудно може да бъде убедено да изчака.
•когато му предложите избор, предпочита да играе или нещо друго, пред кърменето. Според мен това е сред най-сигурните признаци за готовност за отбиване – когато на детето е предоставен избор и то самО отказва кърменето.

Според някои източници, могат да се добавят и още 2 признака за надрастване на нуждата от кърмене:
•изникнали са почти всички зъби на детето. Много често зъбоникненето се свърза и с необходимостта от по-често сукане (кърменето действа като естстествено обезболяващо за бебето и му осигурява най-добрата за него храна по безболезнен начин).
•детето до голяма степен е надрастнало сукателния си рефлекс (освен с кърмене, някои деца го изразяват в смучене на пръсти, залъгалка и др.)


Като цяло, съвсем условно може да се каже, че детето проявява готовност за отбиване, когато вече не разчита на кърменето като единствен източник на хранене, успокояване и сигурност.


С риск да се получи доста дълъг пост Mr. Green (по предполагам, че може и други да намерят нещо и полезно), ще спомена и за някои „техники”, които са били полезни на други майки при отбиването:

•   „Не предлагам, не отказвам”: най-често използваният метод от майките на по-големи кърмачета. В повечето случаи точно така се случва естественото отбиване.
•   Разсейване и замяна
•   Храна и вода: често детето избира да поиска да суче, тъй като това е най-познатият му начин за задоволяване на жаждата и глада. Може да се предлага храна и напитка преди или вместо кърмене.
•   Четене и книги: четенето като начин майката и детето да бъдат близо един до друг и цялото внимание на майката да е съсредоточено върху детето
•   Въвличане на детето в ежедневната работа: да помага на мама в кухнята, в домакинстването са интересни, полезни и разсейващи дейности
•   Заместване със забавни дейности: когато поиска да суче да му се предложи нещо любимо и забавно
•   Тотално внимание от майката: често кърмачето иска да суче, за да привлече вниманието на майката, затова при отбиване майката понякога е необходимо да се ангажира повече с детето.
•   Покана на други деца да си играят заедно: в компанията на връстници, повечето кърмачета не желаят да сучат, а и е по-интересно с тях.
•   Прекарване повече време навън: някои деца съвсем забравят за кърменето, когато са на разходка или играят на детската площадка.
•   При някои е сработило точно обратното – да си стоят повече време в къщи: в зависимост от характера на детето, възможно е то да се чувства по-комфортно у дома, а срещите с връстници да го разстройват или превъзбуждат и то да търси по-често утеха в кърменето.
•   Намиране на нови начини да се докосва детето: кърменето може да се „замести” с повече прегръдки и нежности.
•   Отлагане, забавяне на кърменето: когато детето поиска да суче, не се отказва категорично, а с уговорката: „Нека да направим това (да нарисуваме или оцветим еди-какво си, да посторим нещо и т.н.), после ще сучеш”.
•   Планиране заедно с детето: работи при по-големи, умеещи да вникнат в разговора деца
•   Да се въвлече и бащата: да замести майката в четене на книжки, приспиване, хранене и т.н..
•   Когато е около детето, майката да бъде повече време „накрак”: често кърмачетата искат да сучат, когато видят майката да е седнала или легнала, ако тя върши някаква работа толерантно я изчакват. Особено настървено децата искат да сучат, ако майката работи на компютър, говори по телефон или гледа телевизия, затова е може да е работеща идея да се избягват подобни дейности в присъствието на детето.
•   Промяна на някои навици: може да се въведат нови ритуали за хранене, приспиване; да се замине на почивка или гостуване (заедно с кърмачето, не без него).
•   По-кратко кърмене: може да изчакате малко да посуче и да прекъснете кърменето под някакъв предлог (мама да изключи печката, да сготви, да отиде до банята и т.н.).
•   Да се ограничи кърменето до конкретни места или конкретно време: само в неговата стая, само на дивана, само, когато е тъмно и други подобни
•   Някои майки са предлагали изненада или награда, или „парти” за отбиването
•   Откажете се за по-нататък. Mr. Green Grinning



Отбиването е нещо строго индивдуално за всяка майка и бебе и всеки кърмачески тандем. Майката познава най-добре своето дете и може да наблюдава и разбира реакциите му (дали е готово за отбиване, как го приема) и вероятно спрямо това и да преценя и как да реагира. Както и в началото писах – няма „правилна”, универсална рецепта. Някои майки си поставят определен срок и дори план за отбиване, а други избират да не си поставят срокове и планове, защото в случай, че детето не е готово за отбиване или то не се получава спрямо планираното, могат да се почувстват разочаровани. Важно е майката да е уверена и спокойна, за да предаде твоята нагласа и на детето; да му осигуриш любящ подход, за да знае, че и след отбиването, то е все така обичано и разбирано.


Пожелавам на всички, на които им предстои отбиване, това да стане по най-плавния и безболезнен начин (както за детето, така и за майката).  bouquet



Skrech i Amorevole, може ли като наминавате из темата да коментирате, какви са нуждите на децата над 1 година от кърма и от твърда храна съответно? Трябва ли да се притесняваме, ако детето все още предпочита кърмата и няма заместено хранене? Да правим ли нещо, за да ги "излъжем" да хапнат повече?

Commelina, няма точна цифра (всяко бебе има свои индивидуални потребности от храна, течности, сън и т.н.). Количеството на твърдата храна, приемана от децата на около една годинка, варира доста (също както и приемът им на кърма). Някои проучвания показват, че кърмените деца на възраст 11-16 месеца приемат средно по около 19 унции (550 мл) кърма на ден, което представлява около 50% от общият им дневен енергиен прием. Други изледвания посочват, че дневният прием на на кърма на деца между 12 и 24 месеца е средно по 14-19 унции (400-550 мл), а на тези между 24 и 36мес – 300-360 мл/ден.

Доста майки споделят, че и след годинката, децата им за известно време предпочитат повече да сучат, отколкото да си хапват твърди храни. Wink Това, обичайно, не е притеснително (ако бебето си набавя необходимите му хранителни вещества, здраво е и расте). От друга страна, организмът на детето не знае, че преди няколко дни е навършило годинка и „трябва” да яде повече твърди храни. Grinning

Би могла да опитваш по различни начини да му предлагаш твърда храна – да се храни сам, да му даваш „цветна” храна, подредена в някакви фигурки, да му обясняваш какво е това, което е сложено пред него, да бъде с вас на масата (за да ви имитира и да се чувства част от семейния ритуал при храненето), или пък – да се храни сред други, „по-ящни” дечица, и др. (макар че, предполагам, си опитвала вече голяма част от това Wink). Някои майки споделят, че в стремежа си да накарат детето да поема повече твърди храни, да го залъгват с нещо, да го разнасят, гонят и т.н., до някаква степен са повлияли негативно – т.е., детето не е започанало да се храни по-добре, а дори напротив – на това, че е карано „на сила” да се храни, то е отговаряло с още по-голяма неохота и нежелание.

Заместването на хранене е нещо доста условно като понятие, и няма срок до кога да се заместват изцяло всички хранения. Вероятно на Тошко в момента така му харесва и това са неговите нужди, а постепенно ще започне да хапва повече твърди храни. Peace


По въпросите, които ти задаваш, както и този на мама Веси, може би ще ви бъде полезно да посетите среща, лекция, или бебешко кафе, организирани с подкрепата на ЛЛЛ. Там бихте могли да разговаряте с Ла Лече Лидер, както и с опитни майки, които са преминали (или сега преминават) през възрастта на детето, в които ги вълнува хранене след годинка и отбиване, да споделите опит, както и да откриете нещо, което да сработи успешно и при вас.
Hug

Последна редакция: ср, 21 мар 2012, 17:22 от Amorevole

# 682
  • Мнения: 1 919
За кубчетата трябва да са 52 всяко с различна големина лепя фолио и надписвам с маркер, има вариант и да се принтират сричките и да се лепят. По принцип кубчетата се правят да са с различна големина малки, големи. Например на по- големите се лепят големи срички, на по-малките 2буквени срички.Трябва да са твърди, меки, от плат абе каквито имате идеята са от 1 вид да са ...ох хич е няма в обясненията. Например голямо кубче слагаме слав, тор, и т.е срички от по 3-4 букви, на по0 малките на,, та, па и т.н цялата идея е детето да се ориентира голямо кубче-повече букви...но и с една големина да са не пречи.Как измислям сричките ми просто оглеждам се наоколо и всеки предмет дето ми е пред погледа го правя на кубче.

За Пекс, не е само за аутисти...средство е за тях, но става и за деца в норма.Представлява картончета с различни действия ...или думи ...топка, храна, къпя се и т.н Елия я занимавам с малко картончета свързани с нея и каквото я вълнува, като постепенно ще разширявам . Например ще обядва показвам картончето с дете, което се храни, обяснявам че ще ядем...по принцип пекс картите на гърба имат залепено такова като лепка и се лепят в папка, при Елия не ползвам папка...идеята ми е да разбирам какво иска, д ами показва...ядене, топки, кукли...а не да ми мърмори и да се тръшка /това за в бъдеще/, ядосвайки се че не я разбирам....

За Доман метода , започвало се най-рано от 6 м...аз започнах от както навърши 1 г.

# 683
  • Бургас
  • Мнения: 839
Amorevole    bouquet  bouquet  bouquet Много полезна информация.
Ох, кога треперехме дали имаме достатъчно кърма и дали бебето е нахранено, кога дойде времето да се замисляме за отбиване  Hug При нашия тандем май ще е бавен процес  Grinning
Честити рождени дни на малките Коки и Митко - да са здравички и послушни.

# 684
  • София
  • Мнения: 160
Честито на Димитър на Уинен и на Коки на Рачолина!



И за майчетата!

# 685
  • Мнения: 162
Много благодаря на всички мами,които са ни честитили рожденният ден! HugПросто тези дни не ми остана време да ви чета,че имахме гости.А само да ви попитам да няма някоя друга Аничка с детенце Мартин?Защото доста мами са честитили? Или е грешка ,някой е бил гладен и е изял а-то?Laughing
Сиренце, HugДа са ни живи и здрави мишочетата.Щом е за тяхно добро и още боцки ще изядем. Laughing :naught

# 686
  • Мнения: 0
Честит Рожден ден на Коки и Митко newsm59 Да са живи и здрави, щастливи и палави Hug
С огромно закъснение минавам на бързо за да похваля една невероятна мама, която е отделила от ценното си време и да подготви един невероятен подарък за Сами smile3501 Благодаря ти от сърце Таша newsm51, издържах 5 дена да не отворя пакета, но си струваше усилията Grinning Страхотен гоблен, златни ръце имаш и невероятно търпение, а книжката с животинките е голяма забава, много се смяхме с нея, звуците са автентични  Heart Eyesпрегръщам ви силно и ви целувам двамата с Алекс и с нетърпение очаквам да се видим лятото във Варна Hug

# 687
  • Мнения: 44
Маринелка, ти си неуморна и никога не се отказваш, нали  smile3501
Имаме си още една чудна картичка за рождения ден, вече с лика на Марио - някъде там, покрай Мечо Пух и компания  newsm51 Мнооого облагодаря! Целувки за Анастасия! И забравих да пиша, че със зетя сте мноого 'убави на снимката!  bowuu

Браво, Таша, страхотен личен подарък!  Hug
Аничка  Hug Не знам да има друга Аничка, така че за вас ще да са били поздравите! Wink
Томасито, ама и ти много си търпелива да ги изработваш тези образователни материали, и за теб поздравления!

Последна редакция: ср, 21 мар 2012, 21:52 от sirence

# 688
  • Мнения: 40
Честит рожден ден на Ники на Рачолина - той е нашето форумско късметче и се надявам Ради по-късно да се похвали с подаръка си,които получаваше на три части от различни хора

Сиренце - описала съм всичко в картичката  Heart Eyes

Дивина - подаръка ви е страхотен,Таша имаш наистина златни ръце  Heart Eyes

Днес си получих снимките от годинката и след малко ще кача в албумчето ни,че досега качвах във Фейсбук и има още  Shocked общо са 1014 файла  Shocked

# 689
  • Мнения: 359
Почна сезонът на овенчетата в темичката! Да са живи и здрави Димитър на Uinen и Николай на racholina!
ще те цитирам и ще ти кажа че това е най хубавото нещо което съм прочела за майчинството, без сантименти, сълзи и  сополи, точно и ясно и важното аргументирано.
Стихийно бедствие  Hug Чета те сега и се чувствам така както ученикът като го похвали учителят. Винаги съм намирала много мъдрост в твоите постове и точно ти да ме цитираш ме кара да се  Blush
Thomasito, благодаря за инфото, ще се захващам и аз. Сигурно ще ти досаждам на лични с още въпросчета в процес на изработката, дано да не е много нахално  Embarassed
Тази вечер ми е тръгнало да се "червя". Ani4ka_, сега си погледнах публикациите. Извинявай  Embarassed  Копирам си винаги рождениците от постовете преди мен, за да не пропусна някой и явно от "гладната" мама съм копнала. За теб са ми поздравите и за Мартина!
Тази вечер видях 2 уникални подаръка - на Таша за ~divina~ и на Маринелс за racholina! Браво момичета!   bouquet
Даа, усещам как след като изтекат и последните рождени дни няма да останат много хора тука. Добре, че има все още рожденици, че да се разписваме.
Ена, зимата пак ще се "завърнат" съфорумките. Сега в това хубаво време само нощните птици ще се разписваме  Wink Дотогава пишещите ще викаме непишещите на отчет  Wink
Бета, как сте?
lilincho, направи ли прегледи?
zina_, janica25, губите се нещо. А skrech, ти откакто стана ТВ звезда направо ни забрави  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт