Прохождане

  • 8 405
  • 88
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 481
Това е проблемът: не ще и не ще. У дома винаги в стоял бос, само в най-студеното време с чорапки с гумички, проходилки нямаме...не е от това. Започна да лази на 8 месеца, за изправянето вече не помня, и до там. "Реди" по мебелите, но не се пуска. Навън до скоро беше кошмар- рев и рев. До преди месец-два и за ръчички не съм го водила, нали се отрича. Сега стигнахме до ниво да ходи, държейки ме за 1 пръст. Смених обувките, тамън са, удобни са, стабилни са. И пак, не му е любимо занимание.  Стигнат до там да пробвам омразните ми каишки, там директно се увесва, и се отказвам, все пак и аз напредвам и нямам сили. С таткото и леля си се държи по същия начин- т.е. не са номера за пред мама.

Честно казано не знам вече какво да правя- според педиатърката детето няма двигателен проблем, много добре развит е, има си и мускули, и всичко. На ортопед съм го водила като беше на 2-3 месеца, няма проблем.

Обаче на мен ми писна разни непознати да ме уведомяват, че тяхното е проходило на 10 месеца и като чуят за възрастта на моето да цъкат съжалително, все едно е някакъв инвалид. Иначе детето добре се ориентира в пространството, супер стабилно стои, не е падал, че да се е стреснал от нещо. Все обикаля, държейки се примерно за масата или лази- в това е супер бърз, прави го и вън / с което отново обираме погледите  Tired/. Правил е иначе по 2-3 крачки без помощ, вън, по посока количката- когато е съвсем близо до нея. Номерът го пробвах и у дома- не работи. То и вън го е правил не повече от 2-3 пъти.


Търся съвети или доброволци да го научат да ходи и да ми го върнат проходил.

# 1
  • Мнения: 1 897
Ще проходи,до 1,5г.е нормално да проходят,не се притеснявай.После ще викаш"спри се малко" Laughing
 

# 2
  • Мнения: 140
Детето си е супер - щом е само за пръсче направо си ходи - не се вкарвай във филми Hug Ние проходихме за ръка, доста дълго време така се разхождахме, без да насилвам нещата, в един момент просто си тръгна. Не обръщай внимание на хората, те не са ти вкъщи, а и щом няма двигателни проблеми всичко ще си дойде по местата. Peace

# 3
  • София
  • Мнения: 39 788
Little Evil, игнорирате съжалителните изказвания и цъканията с език.

За ваше успокоение направете консултация с ортопед.
Щом прави 2-3 самостоятелни крачки и ходи хванат за пръст... значи няма проблем. Ще проходи - когато реши, че е готов Simple Smile

Моя син проходи на 1,3г.
У дома го разхождахме м/у мен и съпруга ми, дребният успяваше да направи по 2-3 самостоятелни крачки и следващите бяха в полет Simple Smile
Имах и уокър, но не му беше много удобен.

# 4
  • Мнения: 83
Щом ходи за ръка не мисля че е проблем,все някога когато се почувства уверен в себе си ще се пусне.От ортопед знам че до 1,6месеца е нормално.Имам приятелка чието дете се пусна чак на 2гд.като до тогава я държеше постоянно за ръка даже и 2-3 крачки не правеше сам,тя също се притесняваше и по доста лекари го води и всички и казваха че му няма нищо,накрая го пусна на ясла и то взе че се пусна явно като е гледал връстниците си е решил че може и той.

Последна редакция: пн, 18 юни 2012, 21:43 от BetiBoko

# 5
  • Мнения: 1 677
Мисля, че е въпрос на дни да се отпусне да ходи само.

# 6
  • България/Германия
  • Мнения: 515
И аз мисля, че скоро ще се отпусне и ще проходи. Детето на моя приятелка, което е колкото моето, проходи точно на вашата възраст. Не знам дали има рецепта, с която да ускориш процеса. Стимулирай го, но не го насилвай. Казваш, че доскоро е било рев, защото не е искал. Възможно е това да му създава някакви отрицателни емоции по отношение на ходенето. Може да е от инат, усеща, че за теб това е много важно и напук не го прави. Може да го е страх и понеже лази добре, да не вижда смисъл в ходенето (като лазя, съм по-бърз и ефективен в достигане на желаните цели).
А колкото до хората, те винаги ще си намерят за какво да цъкат и да гледат съжалително. И все техните деца са по-добре развити и т. н. Ама не казват, че като е проходило на 10 месеца, примерно до две години не е казвало повече от 5-6 думи, нали?  Wink

# 7
  • Мнения: 468
Мойто проходи късно, на година и половина. Най-най-първи крачици - на година и четири месеца. Беше пролазил рано - на 7 месеца - и му беше мн. удобно така.

Като ме заговаряха за това по площадките (където го пусках да лази през лятото), им казвах, че е ранно пролазил и ще е късно проходил; и че децата са различни.

Аман от тези  сравнения!
Наскоро една майка на момченце на 1г.3м. си “отдъхна“ видимо като и казах за наш“то прохождане. Видимо беше, че я е тревожило.

# 8
  • Мнения: 419
Little Evil, абсолютно същата работа беше при нас. Аз си знаех от къде идва всичко, моето дете е много предпазливо и все се презастрахова. Освен това е изключително инатливо. Бях си поставила срок до година и шест месеца, после щях да мисля. И така, стана на година и шест месеца, всеки само "проходи ли, проходи ли", дават сто съвета, от които не се нуждая, много е дразнещо. Половината съвети бяха "ами ти като се инатиш и не искаш проходилки", даваха съвети да я вържа с онези колани, които са като за кучета... Аз уж да я прилъжа с някаква игра да ходи самостоятелно, обаче тя веднага се усеща, че е подведена, лягаше на земята по корем, забиваше главата в земята и плаче колкото глас има. Иначе проблем детето нямаше. Накрая я записах в една профилактична програма, тя пък по случайност взе, че в същия ден проходи. Ама сега сме много добре. Като ходи и тича е изключително стабилна. За два месеца е паднала 2-3 пъти и то по-скоро е леко спъване без драскотина. Като се разхождаме - държи ме за пръстечто и двете си крачим. Като преценя, че е безопасен теренът я пускам и си ходи на воля, тича, песен.
Сещам се още, че на година тръгна да прави самостоятелни крачки, обаче точно тогава откри да пълзи с изправено тяло, само на колене, тогава се отказа да ходи.
Сега пак ти прочетох коментара и пак дописвам. С това стряскане, всеки това си пита, падало било детето, уплашило се, нали има една приказка, че всеки в тази държава разбира от футбол, медицина и политика, добавям и от психология. Сетих се, че от програмата бяха казали, като не иска да се пуска, да пробвам вместо да се държи за пръста ми, да я държа за рамото, после за дрехата и накрая да я пусна. Обаче не стигнахме до там. От раз си проходи.

Последна редакция: пн, 18 юни 2012, 23:45 от Зелен дух

# 9
  • BG
  • Мнения: 2 458

Аз си знаех от къде идва всичко, моето дете е много предпазливо и все се презастрахова. 


Което е за предпочитане! Моето проходи на 1 година и е изключително безстрашен. Тръгва от третата стълба да слиза с главата напред. В момента цел номер едно ни е да го опазим жив и цял.

# 10
  • Мнения: 496
И аз мисля, че всеки момент ще се пусне и ще хукне детето. Не сте единствен такъв случай, има много дечица пуснали се по-късничко, което не означава в никакъв случай, че има проблем. Просто детето си е по-предпазливо, в което няма нищо лошо.
И не обръщай внимание на хората - да си цъкат за техните деца колкото искат. Народът е глупав и "компетентен" по всички теми, както каза една мама по-горе. Само да сте живи и здрави, всичко друго е 6.  Peace

# 11
  • София
  • Мнения: 44 174
само заради едното цъкане не бих си мъчила детето, щом няма проблем, остави го на мира, ще си проходи, когато поиска.

# 12
  • София
  • Мнения: 2 481
Благодаря на всички за разбирането и съветите...ще чакаме още. Цъкането е адски досадно, да не говорим, че съм и бременна и като започнат едни съжаления  Shocked..."едното още не ходи, тя второ чака", "кой ще ти помага, майчице" и т.н, съчетано с купищата майки, които вместо добър ден ме уведомяват как техните са проходили на 10 месеца...та така...натрупват се емоции, които в един момент изригват.

# 13
  • София
  • Мнения: 44 174
 не си го слагай на сърцето...да си гледат техните си деца те...

# 14
  • Мнения: 2 216
От описаното разбирам, че детето е боязливо и не се е пуснало още, но е въпрос на време да го направи. Аз лично не бих го насилвала, за да угодя на лелките в парка...Те вечно ще цъкат - едното тъкмо проходило, тя вече друго чака....
На една приятелка, една баба беше отишла да и каже, че мъжът и акъл нямал, че и е направил второ дете, докато първото е още в количка hahaha
Карай си леко бременността и хич не ги мисли....

# 15
  • Мнения: 109
Na moia priiatelka deteto prohodi na 1g.7m.behe naplaheno deteto,dotogava hodehe hvanato za maika si.I tvoeto veroiatno go e strah,   :naughty:ne go nasilvai v nikakav sly4ai zahoto taka moje da zabavih proxojdaneto,to hte se pysne samo mnogo skoro.Ili pak moje da go podlajeh s nehto interesno da go vikah  da doide pri teb ,mnogo 4esto parvite kra4ki stavat po toia na4in,no ako se strahyva pak ti kazvam po dobre ne nastoiavai.4akame mnogo skoro da se pohvalih Peace          

--------------
Пишете на кирилица.     

Последна редакция: ср, 20 юни 2012, 00:50 от AnMary

# 16
  • София
  • Мнения: 139
И аз да се изкажа:)

Щом няма здравословен проблем, остави детенцето да проходи, когато е готово психически за това. Като цяло момчетата прохождат статистически малко по-късно от момичетата (не ме бийте, има теории по въпроса, аз само цитирам).

Изобщо не обръщай внимание на подмятанията, дребосъците с всеки изминал ден правят нещо ново. Peace

# 17
  • София
  • Мнения: 2 720
Да подкрепя предишните мнения - не се притеснявайте!
За прохождане нормата е до година и половина. Вижте за информация нормите на
Световната здравна организация
http://www.who.int/childgrowth/standards/motor_milestones/en/index.html
Графика
http://www.who.int/childgrowth/standards/mm_windows_graph.pdf
Мисля, че докато детето е в рамките на тези норми, които виждате са доста широки, няма нужда от притеснение.

Детето ми се развива в тези граници, но в горната част на интервалите, т.е. започна да седи самостоятелно на девет месеца, да се изправя на единадесет и т.н., проходи около 1 г. 4 м. Това е по-късно от средното, но е в нормите. И аз не използвах проходилки, не насилвах детето, не го водех хванато за двете ръце вдигнати нагоре. Може би първите няколко крачки правеше вкъщи между мебелите, неусетно, като държи играчка в двете ръце, но после пак предпочиташе да пълзи и да се държи за мебелите.
Навън първо се държеше за ръка, после както казва и Зелен дух - държах за дрехите, качулката. И детето започна да предпочита така, защото са му свободни ръцете да носи топка, да къса тревички, но и да събира боклуци по улицата. Прохождането се оказа един процес от около месец и повече. Не стана изведнъж, както си го представях.

# 18
  • Мнения: 468
Благодаря на всички за разбирането и съветите...ще чакаме още. Цъкането е адски досадно, да не говорим, че съм и бременна и като започнат едни съжаления  Shocked..."едното още не ходи, тя второ чака", "кой ще ти помага, майчице" и т.н, съчетано с купищата майки, които вместо добър ден ме уведомяват как техните са проходили на 10 месеца...та така...натрупват се емоции, които в един момент изригват.

Казвай: “Понеже не можем близнаци, а искаме, затова решихме така “ и ни пиши за физиономиите  Wink

# 19
  • Мнения: 3 557
Съвет за по-бързо прохождане не зная.
Но, когато моето беше тъкмо проходило, поради миниатюрното си краче, и съответно големите му обувки /не намерихме толкова малки/ ходеше мнооого особено. Та разни лелки все ми обръщаха внимание, че нещо не е наред с детето при такова ходене.
И моят мъж отговаряше - тя няма време да се занимава с ходене, сега учи компютри, че да се справи по-лесно в живота и да си намери добра работа. Ходенето няма да избяга.
Та и вие така. Детето си има други приоритети в момента явно, ще проходи

# 20
  • Мнения: 4 520
Little Evil, малкият ми син проходи на година и два месеца. При положение, че големият си щъкаше самостоятелно от десетмесечен, и аз се бях притеснила. А детето просто искаше да се чувства сигурно, преди да се пусне! Моят съвет: не тормозете детето, не го залъгвайте, не го убеждавайте да се пусне. Като се почувства стабилно, ще се пусне и ще тръгне.  Peace

# 21
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 874
Не се притеснявай, ще се отпусне детето. Не вярвам, че е физиологичен проблем.

Колкото до хорските приказки, игнорирай ги тотално, защото ще има още. Има хора, които много обичат да изтъкват колко са напред техните деца, пък твоето колко е изостанало, видиш ли - тяхното говори с цели изречения на година и половина, тяхното познава буквите на 3, тяхното се храни самО на една година... Списъкът е безкраен, трябва да свикнеш да си ги пускаш покрай ушите.

# 22
  • Мнения: 11 857
Моят син проходи малко преди да навърши 1г и 4м , като казвам проходи имам точно това предвид сам без да се държи, защото преди това имаше дълъг период с ходене с придържане някъде Simple Smile.  Аз също бях много притеснена с това ходене  ooooh!, но при него явно двигателно всичко се развиваше по-бавно защото по-късно и започна да стои седнал (в 8 месец) и явно са си свързани нещата. Изчетох доста информация в интернет и разбрах едно - детето ще проходи тогава когато се почувства готово и стабилно и че насила нещата не стават. Така, че гледай си спокойно детенцето и браменността и не слушай какво ти се говори  Hug.

# 23
  • София
  • Мнения: 221
 Разбирам те напълно. Голямото ми дете проходи на 1г и 4м. Тогава бях бременна в 8 месец с второто си дете. Доста погледи събирах - бременна жена с още непроходило дете.

# 24
  • София
  • Мнения: 1 149
Синът ти може, но още не иска  Grinning Просто не се е решил. Нищо му няма, аман от злобарки, дето те карат да си внушаваш и да се притесняваш излишно. Това като със зъбите - аууу, на почти годинка, а още няма и един зъб... Леле, каква трагедия. Всъщност на моят син първият зъб му проби на 10 месеца, ама преди това беше същото като при теб с прохождането - уведомяваха ме как на техните деца първото зъбче пробило на 6 месеца... на 4 месеца... брех, още малко ще да са се и родили със зъби. И ме гледаха съжалително... Ей, идеше ми да фрасна някоя накрая.
Синът ти си е съвсем нормално развиващо се дете, радвай му се - и на него, и на бъдещото бебче, не се измъчвай с излишни притеснения, пък за онези майки, дето много знаят да те "уведомяват" и товарят с излишна информация за техните деца - доколкото те познавам от форума - достатъчно дар-слово имаш, за да им отговориш подобаващо!  Hug

# 25
  • София
  • Мнения: 1 057
Little Evil, нищо му няма на детето. Съвсем нормално се развиват нещата. Щом може да пълзи, защо му е да ходи?  Wink
Средния син първо се научи да пълзи и проходи чак на 1г. и 2м.
Най-малкия син - същата работа. Повече му харесва да пълзи... Пуска се от масата до секцията и толкова. На вън също прави крачка, две и продължава по дупе. Като се почувства сигурен, ще тръгне. За разлика от двамата малки, големия им брат проходи на 10 месеца, без да е пълзял преди това.
А на хорските приказки не обръщай внимание. При нас многодетните, положението е още по страшно  Mr. Green  Laughing

# 26
  • София
  • Мнения: 1 609
А защо не трябва детето да се води за ръце? Много неща четох и продължавам да чета, но досега не бях чувала, че не трябва детето да се води за ръце. Ей сега се разтърсих, но не намерих нищо конкретно по въпроса. Ще се радвам да ме осведомите по въпроса, защото моята дъщеря така крачи (аз не я държа и не я дърпам - знам, че с дърпане може да се изкълчат ставите - това не го правя, тя се държи за моите пръсти).

Little Evil, прощавай, че така нахлух в темата ти  bouquet

# 27
  • София
  • Мнения: 2 481
А защо не трябва детето да се води за ръце? Много неща четох и продължавам да чета, но досега не бях чувала, че не трябва детето да се води за ръце. Ей сега се разтърсих, но не намерих нищо конкретно по въпроса. Ще се радвам да ме осведомите по въпроса, защото моята дъщеря така крачи (аз не я държа и не я дърпам - знам, че с дърпане може да се изкълчат ставите - това не го правя, тя се държи за моите пръсти).

Little Evil, прощавай, че така нахлух в темата ти  bouquet

Не знам, на мен ортопедът така ми каза, един вид само да се развивало детето. Аз имам проблеми с кръста и това с ръцете го опитах наскоро, след като се оказа, че сам няма никакво намерение да тръгне.

Лично аз нямам познати, на които децата им да са проходили след година и 2 месеца, много тъпо се чувствам, защото разни по-малки деца казват на детето ми бебе. Уж много четох и се информирах  Mr. Green, пък моето дете така коренно се различава от средностатистическото, пък много им дреме на майките, които ме съжаляват, че е нормално до годинка и 6 месеца да проходи. Направо се връщам към моето детство с псориазиса, все аз различна от останалите.

С второто ще действам различно, ще настоявам да седи от рано и ще го стимулирам да прохожда,  ще му слагам буйки вкъщи и т.н....поне да знам, че съм опитала...а сега все едно съм стояла на ушите няколко месеца и тепърва съм се сепнала, че не върви. Почти на година и 5 месеца е, не е малко, и целия сайт на СЗО да разпечатам и да раздавам, е факт, че е единственото дете, непроходило на тази възраст. Гадно е да си различен...много лесно мога да смотам тези, които ме дразнят, ама от това детето ми няма да проходи по-бързо  Tired.

# 28
  • Мнения: 83
Всяко дете си се развива индивидуално,не се обвинявай за нищо и ще  повторя думите на другите но не слушай хората.Моята дъщеря се изправи на много рано и след месец почнахме да се водим  за ръчичка,но се пусна много късно и всички викаха хайде защо не се пуска моя отговор беше до 1,6месеца има време все ще се пусне и те спряха да питат.

# 29
  • София
  • Мнения: 1 149
С второто ще действам различно, ще настоявам да седи от рано

Не знам какво имаш предвид под "рано", но ако е под 6 месечно -  Stop Недей. Повече вреда можеш да му причиниш, отколкото полза. Изобщо настояването според мен няма да помогне - когато детето е готово за нещо - прохождане, проговаряне, сваляне на памперс и т.н. етапи от развитието му, самО ще започне да го прави. А малко помощ вече на този етап няма да е вредна  Peace
Това, че ти нямаш познати, чиито деца да са проходили след 1г2м, съвсем не означава, че по принцип няма такива деца. И твоето съвсем не е различно от другите. Едни правят едно по-рано (или по-късно), други - друго... Едни проговарят на годинка и малко, други - на три... и повече. Едни прохождат на 7-8 месеца, други - на 1г6м... и повече  Simple Smile С кое по-точно (освен това, дето си си втълпила за прохождането  Wink) му е толкова по-различно на твоето дете от средностатистическото?
Не се притеснявай - и на моето дете му викат "бебе" - и по-малки, и по-големи... Нищо, че ходи.
Сега се сещам - моя колежка има две щерки - и двете проходиха едната на 1г5м, другата - на 1г7м. Хем са момиченца, пък те нали по-бързо се развиват

# 30
  • София
  • Мнения: 2 481
С второто ще действам различно, ще настоявам да седи от рано

Не знам какво имаш предвид под "рано", но ако е под 6 месечно -  Stop Недей. Повече вреда можеш да му причиниш, отколкото полза. Изобщо настояването според мен няма да помогне - когато детето е готово за нещо - прохождане, проговаряне, сваляне на памперс и т.н. етапи от развитието му, самО ще започне да го прави. А малко помощ вече на този етап няма да е вредна  Peace
Това, че ти нямаш познати, чиито деца да са проходили след 1г2м, съвсем не означава, че по принцип няма такива деца. И твоето съвсем не е различно от другите. Едни правят едно по-рано (или по-късно), други - друго... Едни проговарят на годинка и малко, други - на три... и повече. Едни прохождат на 7-8 месеца, други - на 1г6м... и повече  Simple Smile С кое по-точно (освен това, дето си си втълпила за прохождането  Wink) му е толкова по-различно на твоето дете от средностатистическото?
Не се притеснявай - и на моето дете му викат "бебе" - и по-малки, и по-големи... Нищо, че ходи.
Сега се сещам - моя колежка има две щерки - и двете проходиха едната на 1г5м, другата - на 1г7м. Хем са момиченца, пък те нали по-бързо се развиват


Oставих го сам да седне- на 8 месеца беше, не съм го подпирала, не съм му помагала. Сега- от 6 месеца започвам яко подпиране. Всяко нещо трудно- не искаше да засуква, не искаше да се захранва, не повтаря, не знае какво казват жювотните  Mr. Green, не сочи, егати келеша. Даже на ясла не го приемат  Laughing. Говоря му аз, той само се подсмихва ехидно или ломоти нещо неразбираемо и така си караме. Оставила съм му пълна свобода на движение, не търча след него да не се удари случайно, винаги е бос, ненавлечен...и какво- неблагодарна работа  Simple Smile.

Надявам се второто да е от тези, които по-бързо се развиват и всичко им се случва лесно.

# 31
  • Мнения: 9 990
Охххх, и що бързаш?Държиш да търчиш след келеша ли?Зарежи тази работа, ясно е, че всеки момент ще ти се наложи, дори с корема.Я си трайкай на лесното.И двете ми деца проходиха "късно" в сравнение с надпреварата по градинки кой по-по-най-рано да прави нещо си.Само дето всички надпреварващи се тичаха , пъшкаха и крещяха нервни, докато аз лежерно подпирах пейките. Laughing

# 32
  • Мнения: 468
Ужас! Как си се изшашкала само...
Не се стресирай, и него не стресирай. Лека-полека ще станат нещата. Ако трябва, смени си обкръжението или площадката временно.
Да знаеш, че това “бебешко“ време с А. ще ти мине адски бързо. Скоро ще си имаш един малък отворко, който ще обикаля, дърпа, иска, изисква  Mr. Green Heart Eyes вЪпрос на няколко месеца.

И си избий от главата да раздвижваш второто отрано. Нито батерии за седене, нито за ходене или за говорене можеш да им сложиш. Най-много някой проблем от ранно седене да му докараш.

# 33
  • София
  • Мнения: 1 609
А защо не трябва детето да се води за ръце? Много неща четох и продължавам да чета, но досега не бях чувала, че не трябва детето да се води за ръце. Ей сега се разтърсих, но не намерих нищо конкретно по въпроса. Ще се радвам да ме осведомите по въпроса, защото моята дъщеря така крачи (аз не я държа и не я дърпам - знам, че с дърпане може да се изкълчат ставите - това не го правя, тя се държи за моите пръсти).

Little Evil, прощавай, че така нахлух в темата ти  bouquet

Не знам, на мен ортопедът така ми каза, един вид само да се развивало детето.


Тоест, няма конкретна вреда (като опасност от изкривявания, например), просто не трябва да бъде стимулирано, така ли?  Thinking Започвам да не разбирам защо. В смисъл, ясно е, че не е редно децата да бъдат насилвани да правят нещо, за което не са готови, но пък хептен да не ги подпомагаме ми се вижда малко крайно. Особено на фона на хилядите съвети как да се стимулира проговарянето и богатството на речта и как да се подпомага развитието на различни заложби - защо да е полезно да се стимулира интелектуалното развитие, но да е вредно да се стимулира двигателното? Говорим за стимулация в рамките на нормалното, не за болни амбиции... Малко се отклоних от темата, прощавайте.   bouquet

# 34
  • София
  • Мнения: 2 481
Нямам идея, при мен принципът "води се по детето" доведе единствено до тревоги навсякъде, където го прилагах.

Някой по-компетентен да каже за държането.

# 35
  • София
  • Мнения: 44 174
няма никакъв проблем на тази възраст детето да се държи за пръста ти и да ходи, има проблем преди да проходи изобщо да го хващаш и теглиш за ръцете "да ходи"
не виждам защо имаш тревоги, въпрос на  време е да се пусне от пръста ти и да тръгне сам...и надали това време ще е кой знае колко много...

# 36
  • Мнения: 5 940
И аз нещо не мога да схвана как ще спреш едно дете, което иска да ходи. Според мен, ако детето се изправя по мебелите, ако се разхожда около тях, то е готово за водене. И тъй като не навсякъде има повърхности, по които да се подпира, е нормално да го подпомогнеш, когато иска да ходи. Аз въобще не мога да накарам синът ми да седне като сме навън.
И друго - мисля, че може детето да се стимулира двигателно. Няма как да стане от самосебе си готово да пропълзи, ако не е оставяно на пода и по корем.
Азащо не трябва да се води - предполага се, че се изкривяват ставите, че после може да има деформации. Уж. Но май само майките го твърдят това, не намирам категорично мнение на ортопеди.

# 37
  • София
  • Мнения: 44 174
valerie - това за воденето и проблеминте е по-точно за деца, които още не стоят прави дори, но майките им ги изправяти "разхождат" или  почват едни подскоци  и т.н., защото детето се кефело и разни такива...ако детето стои стабилно право надали нещо ще му стане, че го водиш за ръка, еле пък детето на авторката, което си крачи и просто търси 1 пръст за лично спокойствие Wink
По-точно е хубаво да не водиш през цялото време детето за ръка, а да му оставяш свобода да опита само, да свикне с обстановка, препятствия, да пада и т.н.

# 38
  • Мнения: 2 658
Ми не му се ходи явно още, какво да го правиш... Simple Smile
Ама наистина, изглежда всичко си наред, хич недей и да почваш да го водиш или с каишки да теглиш, явно и на тебе и на него не ви харесва. Е за какво тогава?
Моята почна да лази и тя от към осеммесечна, направо супер си й беше.. И после стана като хлебарка, с лазене  навсякъде си стигаше, там си се изправяше и готово.. навсакъде съм я пускала да си лази, само дето все с мръсни колене беше Wink.. Ами никога изобщо не й потрябва да я водя, а и на мене така ми беше екстра, не се натисках, ама хич. А си беше и свикнала с лазенето. Както казваш предпазлива една такава... Е, проходи към 1.2м, ама сама, тогава й дойде мерака, минутка не съм я водила за ръце, наистина.. Да ама от това ли, какво.. после проходи толкова стабилно и сигурно, някакси даже хич не падаше като... други малки, несигурни в ходенето деца.
И не че не трябва да се водят децата генерално - ако детето само иска един пръст и иска да ходи (мойта слава Богу не искаше..) - ок, но е пълно с майки по градинките, държащи за двете ръце увиснали малки дечица, дето и от самолет се вижда, че са още далеч от ходенето, само сплиатат крачета милите. Ето те не трябва да се водят, повече от ясно е защо. Ама пусти мерак майчин.. ужас понякога Simple Smile

И така, ти си и бременна.. не му се занимавай - на бас, че ще се реши до 1.6г  Peace Wink

Последна редакция: пт, 22 юни 2012, 11:25 от Сова

# 39
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 874
И аз нещо не мога да схвана как ще спреш едно дете, което иска да ходи. Според мен, ако детето се изправя по мебелите, ако се разхожда около тях, то е готово за водене. И тъй като не навсякъде има повърхности, по които да се подпира, е нормално да го подпомогнеш, когато иска да ходи. Аз въобще не мога да накарам синът ми да седне като сме навън.
И друго - мисля, че може детето да се стимулира двигателно. Няма как да стане от самосебе си готово да пропълзи, ако не е оставяно на пода и по корем.
Азащо не трябва да се води - предполага се, че се изкривяват ставите, че после може да има деформации. Уж. Но май само майките го твърдят това, не намирам категорично мнение на ортопеди.

Изобщо не става дума за спиране. Никой няма намерение да връзва детето си в стол, само и само да не ходи. Откъде изобщо дойде това? Авторката се притеснява точно от обратното.

А колкото до оставянето на пода - това не е стимулиране, а просто осигуряване на подходящи условия за развитие. Всяко дете ще седне рано или късно, няма никакво значение дали е оставяно по корем или на пода.

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 1 054
Нямам време да прочета цялата тема  Blush
Включвам се в темата, за да кажа на авторката да се успокои. Детето ще се пусне, когато преодолее страха си.
Разбирам напълно притесненията ти, защото съм го преживяла...моето голямо дете проходи точно на 1г.8м. Държеше се за пръста. Само да отбележа, че на 1г5м. цял един следобед се разхождаше сам... аз много се зарадвах, обадих се на всички да се похваля...на другата сутрин пак същата работа, само за пръста. Мъката продължи още три месеца... даже на невролог го водих, бях се побъркала и то само заради хорските подмятания. В крайна сметка му купих една количка от тези за кукличките и той се хвана за нея и тръгна сам. После се усети, че не го държа, но видя че няма страшно и проходи реално за един ден. Ако искаш пробвай с такава количка.
Успех и колкото и да е трудно се опитай да не обръщаш внимание на хорските приказки  Hug

# 41
  • София
  • Мнения: 1 149
Oставих го сам да седне- на 8 месеца беше, не съм го подпирала, не съм му помагала. Сега- от 6 месеца започвам яко подпиране. Всяко нещо трудно- не искаше да засуква, не искаше да се захранва, не повтаря, не знае какво казват жювотните  Mr. Green, не сочи, егати келеша. Даже на ясла не го приемат  Laughing. Говоря му аз, той само се подсмихва ехидно или ломоти нещо неразбираемо и така си караме. Оставила съм му пълна свобода на движение, не търча след него да не се удари случайно, винаги е бос, ненавлечен...и какво- неблагодарна работа  Simple Smile.

Ха сега да видим - ми то и моят тогава е "неблагодарен келеш"  Mr. Green И той не искаше да засуква (всъщност така и не засука), изключително злояд е, не яде едра храна - само пасирано  Rolling Eyes, какво казват животните - и понятие си няма, не иска да говори и също като твоя си говори на негов си език, почти не сочи... Едва го научих да маха с ръчичка и то пак го прави много рядко... И да - и него не го приеха на ясла  Mr. Green Хич обаче не мисля, че е по-различен или пък изостанал в развитието си и т.н.  Stop
Много му се вторачваш на детето. Мисля, че начина, по който си го гледала досега, е много по-правилен от амбицията, която те е обзела по отношение на бъдещия бебчо.

# 42
  • Мнения: 5 940
Светлица, просто коментирах питането на Адинка. Защото и мен ме вълнуват подобни въпроси. Ще се извиня и аз за нахлуването в темата.
Сова, на мен ми е много интересно от какъв зор тези деца, дето сплитат крака, въобще са принуждавани да ходят и възможно ли е  на практика дете, което не иска да ходи, да го водиш? Някакси не намирам логика. Нито е по-лесно за майката, нито за детето.
Иначе е повече от ясно, че детето на авторката няма проблем.
Естествено, че има значение за мускулния тонус на детето дали са му осигурявани подходящи условия, да не го наричаме стимулиране, щом звучи напрягащо.

# 43
  • София
  • Мнения: 1 609
valerie, ами от амбиция според мен - вижте го моето гардже колко рано проходи. Това и аз не го одобрявам - то още не знае за какво служат краката, те го юрнали да ходи.

Благодаря на всички, които поясниха за воденето за ръце, защото като го прочетох в поста на Little Evil, че се отричало си помислих, че нещо си причинявам на детето, макар че тя сама поиска така да се придвижва в пространството и когато започна, вече можеше да се изправя сама и да обикаля кошарата или докъдето има мебели, за които да се държи. Купих ѝ уолкър, обаче тя се страхува да върви след него и си се водим за ръце.

Little Evil, успех с прохождането, не се впрягай от хорски приказки - хората винаги си намират за какво да злобеят и още веднъж прощавай, че ти нахлух така в темата с моите "прохождащи" драми.

# 44
  • Мнения: 2 658
Сова, на мен ми е много интересно от какъв зор тези деца, дето сплитат крака, въобще са принуждавани да ходят и възможно ли е  на практика дете, което не иска да ходи, да го водиш? Някакси не намирам логика. Нито е по-лесно за майката, нито за детето.

Нали?? И аз това казвам, не намирам логика, но.. факт, има го. Чудя се..
Но... майката е странно същество, често водена от максимата "моето гардже е ->(трябва да е, ако не е ще го накарам) най-....!!!", така че това може би е и обяснението, колкото и да е нелогично Wink

# 45
  • Мнения: 37
Little Evil - Не се притеснявай, моят син проходи на 20 месеца. Водих го при всички възможни доктори пробвах какво ли не но той не искаше, ядосвах се обикаляхме за ръчичка по цял ден. По едно време просто го зарязах да се развива и той проходи.

# 46
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Спокойно. Никой не е казал, че на 10 мес трябва да навърта километри сам.
На мен лично, педиатърът ми казваше, че до година и половина е нормалната горна граница, но че има и изключения. Имам познати, чието дете проходи на 1г и 8 мес без да има някакви проблеми, има и такива дечица просто.

# 47
  • Бургас
  • Мнения: 839
Здравейте, днес сина ми прави година и три месеца и не може да ходи сам - само когато го държа за двете ръце. Подозирам, че сандалките му не са подходящи и ще ги сменя при първа възможност, но от вчера мъжа ми се е запритеснявал и направо и аз откачам, защото съм ужасно уморена. Най-гадното е, че по детските площадки често след като ме попитат на  колко години е, започват  коментари от сорта "Ааа, трябва вече да ходи".  Не ползвам каишки и проходилки. Детето върви, но не може добре да пази равновесие и не иска да върви сам, страх го е.
Постовете тук ме успокоиха до някъде. Честно казано, това прохождане ми се вижда най-трудната част на майчинството до сега.  Thinking

# 48
  • Пловдив
  • Мнения: 1 054
catwalk, и аз като теб си мислех, че това е най-трудното, но уви...има много по-трудни неща.
С второто ми дете бях изпаднала в ужас дали ще се повтори трудното прохождане... нищо подобно. Тръгна си без проблем на 1г1м. Ограничавай се да ходиш по площадки... и без това детето още не може да играе пълноценно на тях. Hug

# 49
  • Мнения: 11 857
...............Честно казано, това прохождане ми се вижда най-трудната част на майчинството до сега.  Thinking

И аз така смятах....докато не дойде момента за проговарянето  Rolling Eyes.

Спокойно щом си ходи детето просто му трябва време да се пусне само. Моят син за първи път се пусна в леглото си, ходеше като се придържаше за решетката и малко по малко взе да се пуска и да прави по няколко крачки сам.

# 50
  • Бургас
  • Мнения: 839
Честно казано, взех да избягвам да ходя по оживени площадки,  Hug Пропуснах да кажа, че малкия не пълзи, само се върти и се опитва да се изправя.

# 51
  • Мнения: 2 658
Знам, че по-лесно да се каже, отколкото да се направи понякога, но... просто не си го слагайте толкова на сърце - това прохождането, проговарянето не са неща, които изобщо трябва да са някакъв дерт.. та те са едни хубви моменти и нищо друго. Етапи, периоди както щете.. Щом децата са здрави  Peace

А какво може да му е трудно и кофти на едно проговаряне на дете? newsm78  Наистина ми стана интересно. За мене това са били само забавни моменти, началото на вербалната комуникация, така дълго чакана. Собственият език на едно дете, който трудно разбираме, но така хубав по своему.. и т.н... чак се размечтах  Crazy

# 52
  • София
  • Мнения: 2 481
Oх, моят мъж е другата крайност, спокоен е като вол относно прохождането. Но той не се черви по площадките...При мен това е поредното трудно нещо след кърменето, кошмарното захранване...вероятно няма и да проговаря навреме...Ако и второто е такова...направо не знам.


Гледайки го, установявам, че има проблем с пазенето на равновесие...не мисля, че не иска, просто не може  Tired.

# 53
  • Мнения: 11 857

А какво може да му е трудно и кофти на едно проговаряне на дете? newsm78  Наистина ми стана интересно. За мене това са били само забавни моменти, началото на вербалната комуникация, така дълго чакана. Собственият език на едно дете, който трудно разбираме, но така хубав по своему.. и т.н... чак се размечтах  Crazy

Трудното е когато е късно проговарящо  Rolling Eyes и не ти е много забавно защото ходиш по специалисти и се притесняваш дали му има нещо. Извинявам се за спама  Peace.

 

# 54
  • Мнения: 2 658
И аз се извинявам, не разбрах, че става дума за проблем. От горния пост останах с впечатлението, че просто по принцип...
Дано всичко е/било е наред  Peace

# 55
  • Мнения: 11 857
И аз се извинявам, не разбрах, че става дума за проблем. От горния пост останах с впечатлението, че просто по принцип...
Дано всичко е/било е наред  Peace

Няма проблем  Hug, ами ще се ходи на логопед и това е, надявам се че след време ще успокоявам други с непроговорили деца  Simple Smile

# 56
  • София
  • Мнения: 1 149
Ъх, това с проговарянето предстои при нас. Вчера в парка момченцето на една позната, с около 5 месеца по-голямо от моето, ме изненада с говорните си умения - говори си детето, ти го питаш нещо, то ти отговаря... А моето едва му разбираш и 10-ината думички (а дали са и толкова...), които може да каже... Не се притеснявам, а съм нетърпелива просто  Simple Smile
Отклонихме се нещо от същината на темата към проговаряне...  Embarassed  spam2
Little Evil, целият проблем при вас май не е у детето...  Wink Водила ли си го на доктор, щом се притесняваш толкова (ако си писала за това - извинявай!)?

# 57
  • София
  • Мнения: 2 481
Ъх, това с проговарянето предстои при нас. Вчера в парка момченцето на една позната, с около 5 месеца по-голямо от моето, ме изненада с говорните си умения - говори си детето, ти го питаш нещо, то ти отговаря... А моето едва му разбираш и 10-ината думички (а дали са и толкова...), които може да каже... Не се притеснявам, а съм нетърпелива просто  Simple Smile
Отклонихме се нещо от същината на темата към проговаряне...  Embarassed  spam2
Little Evil, целият проблем при вас май не е у детето...  Wink Водила ли си го на доктор, щом се притесняваш толкова (ако си писала за това - извинявай!)?

Само на педиатърката, според нея нищо му няма...надали ще даде направление...Но моля майките с подобни проблеми да ми дадат някакви координати на невролог. Ще го водя на частно, това е ясно.

# 58
  • София
  • Мнения: 44 174
защо на невролог? това не е ли точно за ортопед?
по принцип на ортопед бебе се води на  месец, като седне, като проходи и после към 3-4 години...
така че не би следвало да има причина да ти откаже направление, ако си поискаш.

# 59
  • София
  • Мнения: 1 149
защо на невролог? това не е ли точно за ортопед?

И аз това щях да попитам  Peace
Моят син съм го водила на ортопед на 2 месеца като беше - за луксация на тазобедрената става, за който преглед имах направление от педиатърката, та знам, че е задължителен. А останалите прегледи, за които е писала Angel_Dust задължителни ли са, или препоръчителни?

# 60
  • София
  • Мнения: 44 174
ами не знам, ортопеда държеше да ги правим, при все, че синът ми няма проблеми, първите 2 са за луксации, другата покрай прохождането, гледаше за целите крачета, последната се гледа за дюстабан, при вс положения е добре да се направят, нашата педиатърка никога не е правила проблем с направленията, само  казвах, че искам и не е питала защо, ама той проблем няма и т.н., директно ни даваше... та не ми се е налагало да питам  задължителни ли са, полагат ли се....

# 61
  • София
  • Мнения: 1 149
Мерси!   bouquet Питам, защото на мен ортопеда ми каза, че само този преглед на 2 месеца е задължителен, на 7-8 месеца е препоръчителен (защото тогава се вкостявали ставите и е желателно да се види до къде е стигнал този процес). И това е. Пък за прегледи като проходи и на 3-4 годинки даже не бях и чувала.

# 62
  • София
  • Мнения: 2 481
защо на невролог? това не е ли точно за ортопед?

И аз това щях да попитам  Peace
Моят син съм го водила на ортопед на 2 месеца като беше - за луксация на тазобедрената става, за който преглед имах направление от педиатърката, та знам, че е задължителен. А останалите прегледи, за които е писала Angel_Dust задължителни ли са, или препоръчителни?

Бил е на ортопед на 2-3 месеца, при Драганов, чиито препоръки спазих до една. Бих го завела на невролог, понеже според мен не пази равновесие. И не бих чакала за направление, дори и да се съгласи лекарката, честно понякога предпочитам да платя, отколкото да вися часове пред кабинета.


П.П. С второто дете няма да спазвам препоръките, от сега съм решила.

# 63
  • София
  • Мнения: 1 149
Пък на мен ортопеда (не го помня името) препоръки не ми е давал...  Thinking Само да не го слагам да седи преди 6 месец.
За плащането - и аз съм на това мнение
Little Evil, ако се интересуваш мога да ти пратя координатите на нашия ортопед на ЛС. Много е добър, работи и по каса, и частен кабинет има (аз водих сина в частния кабинет). От София си, нали? За невролог не мога да помогна

# 64
  • София
  • Мнения: 44 174
Little Evil - в препоръките няма нищо  грешно...
аз също водих детето при Драганов и спазвах същите препоръки, синът ми проходи мн рано, което до някъде беше притеснение за мен Wink
Имам приятелка - първото й дете, като твоето седна, проходи и т.н. късно, всъщност проходи на година и половина... беше едро дете, не знам има ли значение и това(беше 13 кг на година, ящно, високо, тежко Simple Smile), второто й дете, го гледа по съвсем същият начин, той беше дребна жила като моят син(нямаше 9 кг на година),  пълна противоположност,  всичко направи много по-рано, то проходи при същото гледане на 10 месеца Wink и двете момчета...т.е. полово няма как да кажеш, че е имало причина за такава голяма разлика между структура и темп на развитие.
Та според мен е до дете предимно.
Иначе нали казваш, че ходи хванато за 1 пръст твой, че прави чат пат по 2-3 кракчи, че се предвижва по мебелите,  къде точно видя, че не пази равновесие, защото така описано не го разбирам....
иначе да всяко дете като прохожда изглежда, като клатещо се пате, което не значи, че има проблем с рановесието Wink

За направление не го разбрах това с чакането...  но ти си знаеш, заведи го щом ще ти е по-спокойно и на ортопед и на невролог и дано наистина проблема да е само в главите на възрастните Peace

# 65
  • София
  • Мнения: 2 481
Little Evil - в препоръките няма нищо  грешно...
аз също водих детето при Драганов и спазвах същите препоръки, синът ми проходи мн рано, което до някъде беше притеснение за мен Wink
Имам приятелка - първото й дете, като твоето седна, проходи и т.н. късно, всъщност проходи на година и половина... беше едро дете, не знам има ли значение и това, второто й дете, го гледа по съвсем същият начин, той беше дребна жила като моят син,  пълна противоположност,  всичко направи много по-рано, то проходи при същото гледане на 10 месеца Wink
Та според мен е до дете предимно.
Иначе нали казваш, че ходи хванато за 1 пръст твой, че прави чат пат по 2-3 кракчи, че се предвижва по мебелите,  къде точно видя, че не пази равновесие, защото така описано не го разбирам....
иначе да всяко дете като прохожда изглежда, като клатещо се пате, което не значи, че има проблем с рановесието Wink

За направление не го разбрах това с чакането...  но ти си знаеш, заведи го щом ще ти е по-спокойно и на ортопед и на невролог и дано наистина проблема да е само в главите на възрастните Peace

Така де, винаги се държи за нещо. Няма начин да застане неподвижно, без да се държи някъде. Детето не е едро- преди месец и половина беше към 11 килограма и 80 см.

Колкото до направлението- виси се много пред кабинета на ЛЛ за направление...особено като нямаш час за редовна консултация.

# 66
  • София
  • Мнения: 1 149
беше едро дете, не знам има ли значение и това

Съдейки по моя опит - не  Mr. Green Моят син е едричък, пък когато проходи си беше направо шишо. А си проходи на 1 годинка и 3 седмици.

Няма начин да застане неподвижно, без да се държи някъде.

Абсолютно същото правеше и моето дете дни преди да проходи  Wink Според мен това е просто страх да се пусне. А не, че не може да пази равновесие. Но ако ти го каже лекар, ще си 100 пъти по-спокойна, предполагам, така че - заведи го. За твое успокоение.

# 67
  • София
  • Мнения: 1 609
Аз водих моята дъщеря на ортопед на 7мия ден след раждането, после на 8 месеца и сега ще я водя пак - но то е, защото тя се роди с изкривяване на стъпалата и пръстите, което се оправя, но го проследяваме.

Little Evil, за самостоятелното стоене мисля, че детето влиза в стойностите, посочени в изследването на СЗО, което беше постнато тук. Но нищо не ти пречи да го заведеш на преглед.

Скрит текст:
По отношение на Драганов - аз не бих му се доверила като ортопед - сетих се, понеже го споменавате. Дъщерята на мои близки на година и 8 месеца не можеше да направи нито една крачка - нито с опора, нито без. Водиха я именно при него, а след повърхностен по техните думи преглед, той им казал, че непроходил човек няма, детето е здраво и се притесняват излишно. След като и в навечерието на 2рия си рожден ден детето не показваше никакъв напредък, го заведоха при друг лекар - оказа се, че проблем има, при това сериозен. Просто не е такъв, който се вижда с просто око като изкривяване или деформация и е необходим детайлен преглед и изследвания. Излекуваха го детето, сега вече ходи.

# 68
  • София
  • Мнения: 44 174
ясно, аз като ходя за направление се обаждам предният ден тя ми го приготвя и си го взимам от сестрата.... та нямам проблеми, за това ми стана странно...
за държането...и аз мисля, че просто смелост да се пусне му липсва още, не нещо друго..., но ти си действай - води го на лекар, за да си сигурна, че  вс е наред и не си пропуснала някой проблем Wink

А за едрото...може и да няма връзка, просто исках да кажа, че  две деца, на едни родители, гледани по един начин може да са с разлика от небето до земята, и че нямаш грешка генерално в подхода Wink дано при второто ти дете нещата да се получават по-леко  за теб Simple Smile

# 69
  • Once there was a Hushpuppy...
  • Мнения: 12 370
Аз искам да успокоя авторката на темата Hug, че моето проходи на 1година, 2 месеца и 22 дена Peace И също чувах за проходили на 11 месеца, дори видях с очите си на една майка как детенцето се пусна и тръгна на 11месеца.
Според мен всяко дете има нещо вътрешно, което го възпира до определен момент да се отпусне и когато го преодолее - всичко става. Моя ходеше много бутайки количката си, а също сме го водили за ръчички/малко се учудих, че не трябвало да се водят, не съм запозната с подобно нещо, според кой.... newsm78, както и да е/ и един ден искаше една играчка в ръцете на едно момиченце на вън и реши да ме пусне, за да я вземе. Така стана, от този ден нататък проходи!

# 70
  • Пловдив
  • Мнения: 1 054
Момичета, аз и по напред в темата писах, но и сега да кажа... при проблеми с прохождането детето се води на детски невролог, не на ортопед.

Ето малко подробности за самия преглед как протече при нас... хвана детето за ръка и го накара да ходи, за да види какво точно прави и как точно ходи, колко се подпира и тн... после го вдигна и за мой пълен ужас, започна да го хвърля и да го мята. Първо го хвана за едната ръка и съответното краче, примерно да речем за десен крак и дясна ръка и като го хвърля някак си и гледа реакциите... после го хвана за ляво краче и лява ръка... беше много интересно... доктора каза "по здраво дете не съм виждал, ще проходи"... честно да ви кажа думите му ме успокоиха много, защото преди това какво ли не ми беше минало през главата и какви ли не диагнози му сложих.. #Crazy

Така че искам да кажа на авторката на темата, за нейно успокоение да си го заведе на невролог

RadoLin4eto_Mac, не знам какво успокоение може да е това, като твоето дете е проходило съвсем навреме... виж моето проходи на година и 8 месеца, това вече е много късно

# 71
  • Once there was a Hushpuppy...
  • Мнения: 12 370
Ket_G - на нас така ни каза педиатърката, че най-късно е до 1,6г. Peace След това, ако не проходи ни каза, че вече може да се говори за лекарска намеса. Споделям, това което знам Peace

# 72
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 115
И дъщеря ни още не е проходила,но това никак не ме тревожи,защото както и някой по-назад спомена,тя лази усилено от 7-мия си месец.Толкова е бърза и сръчна в това,че не мога да я стигна понякога.Иначе се изправя и обикаля по маси,легла и секцията.Дори се качва сама на леглото,но в мига,в който я хвана за ръчички,се свлича на пода и започва да пълзи.
А тия съжалителните направо бих ги отсвирила. #2gunfire

# 73
  • Мнения: 419
А какво може да му е трудно и кофти на едно проговаряне на дете? newsm78  Наистина ми стана интересно. За мене това са били само забавни моменти, началото на вербалната комуникация, така дълго чакана. Собственият език на едно дете, който трудно разбираме, но така хубав по своему.. и т.н... чак се размечтах  Crazy
Трудното е когато е късно проговарящо  Rolling Eyes и не ти е много забавно защото ходиш по специалисти и се притесняваш дали му има нещо. Извинявам се за спама  Peace.
Първо да отговоря на Литъл Евил, че и при мен кърменето в началото беше кошмар, ама голям кошмар. Ама аз се чувствам един вид горда, че въпреки всичко се справих. За прохождането и моят мъж беше абсолютно спокоен, чак ме дразнеше защото ми изглеждаше несериозно неговото спокойствие, обаче излезе прав.
Защо да не е забавно да се ходи по логопеди? Както писах по-рано ние се включихме в една профилактична програма, а детето проходи още същия ден, но ние така си тръгнахме по програмата с всички бонуси и ни посещават логопеди. Тези дни ще идват пак и аз знам, че моето нищо няма да каже, а само ще се усмихва и какво от това? Аз си я знам, че говори когато си иска, а когато непознат я пита насочено, шанса да отговори е малък, просто ми е пред очите как ще отворят книжката да питат нещо какво е и тя как ще я хвърли и ще каже "не, не, не". Голяма работа. Толкова съм доволна от логопедите, дават идеи за игри, казват ми за какво да следя, по време на посещението играят с нея, дават ми съвети. Не виждам нищо притеснително в срещата с логопед, за мен е полезно и приятно.

# 74
  • Мнения: 603
Моят син проходи без помощ на 1 г и 2 м. Мисля, че някои деца предпочитат да са по-сигурни и това е свързано с темперамента и с възможностите за пълзене. Понеже вече беше много усъвършенстван, почти не е падал.
Децата к прохождат рано, много падат. Така че от гледна точка на сигурността след годинка ми се струва по-добре.
Това си е мое мнение на неспециалист. Надявам се, че специалистите ще ви успокоят, че нищо страшно няма.

# 75
  • София
  • Мнения: 44 174
Simple Smile моят проходи мн рано и никак не е падал, познавам късно проходило детете, което много падаше и то не просто падаше, ми се просваше по нос на земята всеки път, родителите се бяха побъркали с него направо..... та няма нужда от такъв тип обобщения....

# 76
  • Мнения: 603
Извинявай, беше по-правилно да напиша, че с някои деца, които познавам е така, а не със всички. Пък и това са си мои лични наблюдения, не съм правила статистическо проучване.
Може да пуснем анкета Simple Smile
И съвсем не съм искала да обидя ранно прохождащите деца - аз си имам едно кандидат такова  Mr. Green - много подвижно бебе. Само исках да кажа, че за някои деца късното прохождане има смисъл, защото се чувстват по-сигурни.

Последна редакция: вт, 26 юни 2012, 10:01 от valval

# 77
  • София
  • Мнения: 2 481
Хора, моето шиленце е почти на годинка и 5 месеца, каква утеха за мен е, че някои са проходили чаааааааааак на година и два-три месеца- стабилно или не.

Моля за препоръки за детски невролог в София.

# 78
  • София
  • Мнения: 44 174
ако никой не ти пише тук координати в Здравни заведения, специалисти пусни търсене невролог софия ще излязат доста теми, може да се ориентираш към някой по-конкретно...(като гледам тук все пак са писали повече хора без  проблем, та може и да не знаят невролози)

# 79
  • Once there was a Hushpuppy...
  • Мнения: 12 370
ако никой не ти пише тук координати в Здравни заведения, специалисти пусни търсене невролог софия ще излязат доста теми, може да се ориентираш към някой по-конкретно...(като гледам тук все пак са писали повече хора без  проблем, та може и да не знаят невролози)

Да, като че ли наистина тука сме писали повече такива без проблем и наистина не й е спокойно на Литъл Евил Peace

Също така, има известна истина в това, че по-късно проходилите дечица са по стабилни и не падат. Но, от друга страна това не е обобщение, а също не е и правило, просто аз съм с такива впечатления Peace Както и моето, не е падало и има доста атлетична стойка и не се спъва дори. Но, пък разбира се и от тези, които са проходили рано има такива Peace Всичко, както знаем си е индивидуално, но не пречи да имаме наблюдения и малки заключения Hug

# 80
  • Мнения: 3 557
Заведи го при Литвиненко.
Аз не съм водила моето при него, но мамите от недоносени го споменават като един от най-добрите.

# 81
  • Мнения: 676
 Little Evil, нямаш представа колко добре те разбирам. Дъщеря ми също проходи що годе стабилно на около година и 5 месеца. Първите си самостоятелни крачки направи на година и 2 месеца, но беше много нестабилна. После предпочиташе за ръчичка или да пълзи. Мина много време, докато се отпусне. Тя е недоносена и аз очаквах да има закъснение. Освен това едното й краче е по-късо, но въпреки това сега бяга, скача и играе като всички останали деца. (сега е на 2)

За проблем с прохождането определено се ходи на невролог, не на ортопед. Прохождането не е ортопедичен проблем. Ние сме обиколили маса ортопеди, но заради проблеми с костта, не с прохождането.
Иначе аз също съм чувала добри отзиви за Литвиненко. Но и противоречиви също така.
Надявам се да намерите добър специалист и да се разсеят всичките ти притеснения.
Много добре разбирам колко е неприятно всички да ти подхвърлят защо детето не ходи, защо изостава и т.н. Разбирам и какви мисли ти минават в момента през главата. Стискам палци и съм сигурна, че всичко ще бъде наред  Hug

Иначе от наблюденията ми върху децата около нас наистина е точно така - рано проходилите се убиваха да падат, а по-късно проходилите бяха по-предпазливи. Естествено, че това не е задължително, но иначе си има много логика в това - просто едно дете на 10 месеца и едно дете на година и половина се различават диаметрално и е нормално по-големите да внимават малко повече.... при малките и 1 месец се усеща осезателно.

# 82
  • Мнения: 451
Литъл Евил,за София не мога да дам препоръка за невролог...виж ако беше за Пловдив,има доста добър такъв Peace

моя син проходи около годинката,в момента е на 1,2 месеца и не бих казала,че е кой знае колко стабилен и сигурен в това,което прави.да не говорим,че на моменти все още ми търси пръста,за да се хване Crazy и на мен ми е едно такова шантаво,но се надявам скоро да стане като стрела Whistling

# 83
  • София
  • Мнения: 1 345
Офф,как мъчително си спомням за тоя период с баткото...

Проходи сам на 1,6-7месеца,цели 3 мес беше с каишки,така,че споко.
А на околните има давах абсолютен игнор,даже съм се зъбила на някои,сякаш съм искала да го влача с месеци с тая каишка,още повече,че той беше много едър,изглеждаше на 2,6г,та погледите бяха още по-идиотски....

# 84
  • София
  • Мнения: 2 481
Аз реших като се поопарича другия месец да го заведа на невролог, както и да търся някой друг да го извежда, понеже категорично ще откача...гледката на моето дете, седнало на асфалта и гледащо как другите играят /другите са 10 месечни го година и половина/ ме тормози неимоверно. Все ден така- първо го разхождам, хванат за пръста ми, днеска се мъчих и с омразните ми каишки- на тях пък рече, все едно го колят.

# 85
  • София
  • Мнения: 1 345
Излагаш се,няма установени правила кога трябва да проходи едно същество,не се вманиачавай толкова,моля те...май повече се влияеш от чуждите деца,отколкото от собственото си детенце...Чисто инстинктивно имаш ли притеснения за неговото двигателно развитие?

# 86
  • София
  • Мнения: 2 481
Излагаш се,няма установени правила кога трябва да проходи едно същество,не се вманиачавай толкова,моля те...май повече се влияеш от чуждите деца,отколкото от собственото си детенце...Чисто инстинктивно имаш ли притеснения за неговото двигателно развитие?

След воденето по детето първата година, и резултатите от него, не вярвам на никакви инстинкти и пр., водя само при специалисти.

# 87
  • София
  • Мнения: 1 345
Ок,дано се успокоиш след това и дано терзанията са били напразни,успех ви  желая  bouquet

# 88
  • София
  • Мнения: 39 788
Темата е заключена по желание на автора.

Общи условия

Активация на акаунт