Къса юздичка на езика. Някой правил ли е корекция на бебе и къде?

  • 54 887
  • 94
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 732
Ами трудно му е да говори,езичето му се гъне в невероятни пози за да произнесе букви като "т", "ч" и други.Страх ме е ,че ще заучи тези движения и след време ще трябва и логопед след корекцията.Освен това според зъболекарката,която го гледа ще му се изкривят не само млечните но и постоянните зъби,даже и челюстта се деформирала,ако не се коригира.Иначе си суче добре от гърда,но от шише с биберон не може. 

# 31
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Зъболекарката е съвсем права - а с логопед при всички положения ще трябва да работите след корекцията, и то вероятно доста време, тъй като детето е имало почти 2г време да заучи компенсаторни движения с езика и ще трябва доста работа, за да се научи как да си ползва езика правилно.

Нали знаете, че по каса ви се полага направление за корекция на късата юздичка - казва се Анкилоглосия, личният лекар на бебето може да ви го издаде. Най-близкото място, където се сещам, че има доктор, който може да направи корекцията, е в Сливен - работи със Здравна каса и с това направление плюс направление за хоспитализация, обаче ще иска пълна упойка и да останете 24 ч под наблюдение в болницата (или поне това са последните данни, които имам - клиниката е частна, така че ще има и някакви допълнителни разходи за стая, предполагам). Ако това ви устройва, ми звъннете или ми пишете на мейла в профила и ще ви дам координати да се свържете и да обсъдите. Има и няколко лекари в Стара Загора, които също са ви по-близо от София, но не мога да гарантирам дали някой ще се навие да прави корекция без пълна упойка на тази възраст на детето Confused

# 32
  • Мнения: 1
 Здравейте, и аз искам да споделя за нашата къса юздичка. На моето момиченце е от тези по плътните, не знам кой тип е но имаше на езика и на горната устна. В Казанлък уж я рязаха 3 пъти, но без резултат, след това отидохме в Ст. Загора там доктора каза да изчакаме до 3-4 годишна възраст и тогава да отидем защото се правело с упойка, но каза че ще имаме проблем с говора тя сега е на 8 мес. и аз като се разрових в този форум се свързах с hedra, на която съм много благодарна че ми намери координати на зъболекар в София който ги коригира с лазер без значение възрастта на детето и без упойка става много бързо.

# 33
  • Мнения: 283
И моето момченце е с къса юздичка, но всичко си се развива съвсем нормално, не сме правили никакви манипулации. Докато беше съвсем малък, имах проблеми с кърменето, но той не - наддаваше си доста добре. Педиатърката го следеше, като започнах захранването, се разбра, че може да яде с лъжичка без проблем. Сега вече говори нормално, дори яде сладолед. През цялото това време съм се консултирала с педиатрите дали е необходима някаква манипулация, живеехме в Чехия, сега във Франция, никой не ми препоръчва подобна манипулация.  Понякога тази ципа сама се разкъсва, от разтягането на езичето при плач например. Ако детето няма проблем, изобщо не е задължително да се прави. Peace

# 34
  • Мнения: 1 342
Това щях да питам и аз, ако няма проблем пак ли трябва да се коригира? Не сме имали проблеми с кърменето, наддава си нормално, дори се плези с езиче и езичето му излиза доста напред, макар че е с къса юздичка. Само с говора още не знам как ще е.

# 35
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Можете да разгледате късните последствия от късите юздички в тази статия и да прецените как се чувствате комфортно да действате.

Аз лично съм предубедена, тъй като имам две деца с некоригирани къси юздички до късна възраст (едното беше на 10 г, когато коригирахме - другото на 8 г) и имам прекрасни наблюдения над деформациите на небцето и подреждането на зъбите, дишането с отворена уста, честите синузити и отити и говорните дефекти (последните са много слабо изразени при моите деца). И двете ми деца най-чудесно се справят с яденето на сладолед Mr. Green - но не могат да го ближат от фунийката или клечката, както мога аз, а просто си отхапват или прокарват самата фунийка/клечка по езика си, вместо да движат езика по сладоледа.

Специалистите, които се занимават с къси юздички, са стоматолози. Педиатрите се занимават с детски болести, а не с анатомия на устата - ако детето има проблеми със слуха или с очите, се води на УНГ-лекар или на очен, а не на педиатър, независимо че е дете, нали така. Така че ако човек иска оценка от специалист, е най-добре да се обърне към стоматолог с опит с късите юздички за преценка - и към логопед за оценка на оралните механизми, възможности и ограничения (макар че пак си трябва да е специалист с интерес към юздичките, иначе работят само с говорните нарушения, без да обръщат внимание на анатомичните особености, които водят до тях). Не всички лекари и не всички стоматолози имат представа и следят литературата по тези въпроси, така че е важно да се търси лекар, за който темата е интересна и е в час с новостите по въпроса.

# 36
  • Мнения: 283
hedra, и със стоматолог съм се консултирала, който е лично заинтересуван, защото е член на семейството ми PeaceНе знам какъв е процента на случаите, в които има последствия, но със сигурност няма нужда да се коригира при всички случаи. Камен пък яде сладолед точно като мен, ближе си го без проблем. Все още не може да казва добре "Л" и "Р", всички останали звуци си ги изговаря съвсем нормално. Педиатърката ми обясни следното: може да предприеме някакви действия, ако има проблем с яденето с лъжичка или с говора. Също така процедурата щеше да я извърши самата тя, явно в Чехия педиатрите се занимават с анкилоглосията, не стоматолозите Peace

Да добавя, че и проблеми със синусите няма, нито пък е боледувал от отити или пък да спи с отворена уста.

Последна редакция: пн, 22 юли 2013, 18:20 от Jiji_biji

# 37
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Добре е, че правиш консултация със стоматолог. Не е задължително всяка къса юздичка да създава проблем. Именно затова се коментира, че има различни типове юздички Grinning и да, не винагои е наложителна корекция - това зависи от юздичката и от индивидуалната ситуация.
Малкото ми дете е с къса юздичка, както и с къса юздичка на устната (нещо, което като цяло се пренебрегва даже от хората, които имат представа от къси юздички на езика); никога не е имала проблем с кърменето; смятам да коригираме само френулума на устната, който е проблемен по други причини.

# 38
  • Мнения: 283
Бу, благодаря за уточнението   bouquet

# 39
  • Мнения: 82
Безкрайно благодарна съм на Хедра за подробната информация в блога и подкрепата по телефон, че определихме какъв е проблемът с кърменето, при положение, че педиатърката ни нехаеше и игнорираше ситуацията може би поради незнание или за да си спести едно направление. Дъщеря ми наддаваше по 1 кг всеки месец само на кърма, но в преди корекцията имах болки и проблеми с процеса на кърмене. Никой не ни предупреди, че и над горната устна е логично да има подобен проблем и пак чрез блога научихме, скоро ще го коригираме с лазер, за да не се занимаваме с упойки и да молим "светилата" в провинцията да извършат корекцията, която според тях сигурно пак ще е излишна...

# 40
  • Мнения: 29
Здравейте  Simple Smile Имаме следния проблем. Сина ми е на 11м. и има къса юздичка на езичето от първи тип. Нашият педиатър ни каза, че трябва да се сцепи и ни препоръча да се обърнем към ВМА.
Когато Филип беше на 7м. се обадих в клиниката по УНГ към ВМА, но тогава ни казаха, че е още рано да се сцепи. Не знаеха и дали няма да се наложи пълна упойка, а аз не съм съгласна да му се прилага такава. Все пак това е манипулация, а не операция.
Разпитвах други мами и четох в интернет каквато информация намеря. Има много противоречиви мнения кога и дали изобщо трябва да се сцепва. Едни казват, че може да се появят смущения в говора, а други че няма проблем, защото с времето и растежа на езика и юздичката става по-дълга. Четох и че е по-добре да се направи по-рано манипулацията, защото след време френулума (юздичката) става по-здрава и е по-трудно да се сцепи. Обърках се много, затова ако има някой с такъв проблем, моля да сподели опита си.

# 41
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Разбира се, че има значение каква е юздичката, кой тип и т.н. и от това зависи дали ще се наложи манипулацията или не Simple Smile
Ортодонт вероятно ще има по-точна преценка от педиатъра.

# 42
  • Мнения: 228
Аз пак се чувствам длъжна да пиша по темата. Юздичката на моя син беше доста плътна и не я "клипнаха" просто, а буквално я отпраха от езика и от долната страна - от зъбите до езика. Беше доста плътна и широка. Ако я бяха клипнали щяха да висят кожи. Не преувеличавам.  Peace И познайте сега къде трябва да оправяме още една къса юздичка!? Хич ама хич не ми се иска ...  Confused

# 43
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Преди няколко дена присъствах на корекция на 2 към 3. тип юздичка на езика на почти двумесечно бебе с лазер - процедурата беше около 2 мин, нямаше кървене, нищо не остава да виси Laughing (макар че и тук се наложи отстраняване на двата участъка - под езика и над пода на устата, затова беше по-дълго от обичайното), бебето спря да плаче в момента, в който престанаха да му бъркат в устата и си засука веднага след процедурата.

С по-големи деца и особено ако имат зъби, с които да хапят Mr. Green е по-сложно, но не е невъзможно, стига лекарят да е съгласен. При деца около годинката може да се сложи лека локална упойка на мястото на корекцията, за да могат да стоят по-мирни (за малките бебета се прави без упойка - а ако има късмет да се използва наистина хай-тек техника, охлаждането на водния лазер помага да не се усеща толкова неприятно паренето). Така че корекцията може да се направи буквално на всяка възраст и няма нужда децата да се подлагат на пълна упойка за толкова дребна манипулация. Лазерът е златният стандарт за тази процедура и спестява голяма част от проблемите.

Относно дали трябва да се коригира, консенсусът е, че ако причинява проблеми, трябва да се коригира.
Скрит текст:
Аз съм тежко професионално изкривена и абсолютно радикално смятам, че няма такова нещо като "няма проблеми от юздичките". Проблемите цъфват в един или друг момент (друг въпрос е доколко ще се разпознае връзката на възникналите проблеми с юздичката на езика) и е безумие да се стигне дотам, че да се работи с месеци и години с логопед, ортодонт и физиотерапевт, за да се решават проблеми, които абсолтютно е можело да бъдат избегнати с няколко секундна процедура в несъзнателна бебешка възраст.

# 44
  • Мнения: 11 844
Абсолютно подкрепям за проблемите от несрязването й най-малко относно артикулацията. Моят син е късно проговарящ, но освен това има и проблем с артикулацията който логопеда каза, че е точно от късното и срязване (беше на 3г и 6м).

Общи условия

Активация на акаунт