Къса юздичка на езика. Някой правил ли е корекция на бебе и къде?

  • 54 892
  • 94
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 1 721
Калин, д-р Дечев, за който аз писах, е доста млад, от поне 2 години работи близо до пазара Красно село
А детето ти колко е голямо? Говори ли вече? Има ли проблем с произнасянето на определени звуци?

# 91
  • София
  • Мнения: 163
Кирил Дечев беше специалиста, при когото ходихме. Детето е на година и половина в момента. Още е далече от говорене. Но не мога да се отърва от мислите, че реално трябва да чакам да се появи проблем. Винаги съм залагала на превенцията. Не искам детето да стига до логопед, за да се учи правилно да произнася звуци...

# 92
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
При нас имаше изненада онзи ден по повод юздичките. След като на 4м ги срязахме (колкото можеше) и се примирихме с леко френския акцент на единия младеж, мислех, че сме приключили с този проблем. Тогава никой не ми каза, че трябва да се следят и че могат да доведат до бъдещи проблеми. Онзи ден обаче ги водих на ортодонт (профилактично). Оказа се, че късите (все още, въпреки рязането) юздички дърпат цялата долна челюст навътре, развалят захапката и деформират подреждането на зъбите. На единия по-малко, там ще минем само с ново рязане и логопедични упражнения за разтягане на юздичката. Другият обаче освен тези неща ще трябва да носи и шина.  ooooh!
Та препоръчайте добър детски стоматолог хирург. Предпочитам да е в стоматологичния факултет.

# 93
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Но не мога да се отърва от мислите, че реално трябва да чакам да се появи проблем. Винаги съм залагала на превенцията. Не искам детето да стига до логопед, за да се учи правилно да произнася звуци...

Въпросът е, че изобщо не може да се каже дали дадено дете ще има или няма да има проблем специално с произнасянето на звуци - двете ми деца бяха с къси юздички, които са коригирани на късна възраст (10 г едното и 8 г другото), при това синът ми беше с първи тип, захваната на върха на езика и изключително къса. Нито един от двамата нямаше проблем с произнасянето на звуци (и да е имало нещо в първите 3-4 години, до училищна възраст е било напълно изчистено, без никога да са ходили на логопед) - но имат редица други проблеми от юздите. И пак - едното дете носи две шини, предвид че имаше трети тип юздичка, а другото с първия тип и много късната корекция няма нужда от шини...

Поради такива причини науката все още не е стигнала до ясно еднозначно заключение - няма изследвания, които да сравняват големи групи деца с ранна корекция и такива с късна корекция и да се сравняват резултатите при двете групи. Изследванията дори не са еднозначни за ползата от процедурата при малките бебета... и така за всички става трудно да се прецени как е най-добре да се действа. Дори световните специалисти по юздичките отказват да извършат корекция чисто профилактично, без ясни симптоми на проблем в дадения момент - съвсем друг е въпросът, че те знаят какви въпроси да задават, за да се ориентират дали всъщност има проблем или не.

# 94
  • София
  • Мнения: 163
Въпросът е, че изобщо
... те знаят какви въпроси да задават, за да се ориентират дали всъщност има проблем или не.

Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт