Къса юздичка на езика. Някой правил ли е корекция на бебе и къде?

  • 54 885
  • 94
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 82
Момичета, да споделя ново инфо покрай нас-дано е от полза за други мами:) Днес клипнаха с лазер горната юздичка-френилум на дъщеря ни на 1г. и 1м. Безкрайно благодарна съм на Д-р Николов http://oralpathology.info/assistant-dr-nikolov/  за внимателното отношение и подробните обяснения и успокоения преди процедурата, която наистина продължи точно 7-8 секунди:)) Големият зор беше да удържим малката за това време неподвижна, но таткото и един асистент на доктора помогнаха. Кърмих я за успокоение след това и след 10 минути си излязохме от сградата на денталния факултет с нея- ходеща и смееща се. Никаква упойка не беше ползвана, 30лв струваше. Дори се оказа, че долната къса юздичка, която клипнахме на няма и 2м. възраст хирургически, не е срасната/приятна изненада-бяхме се настроили и за нея/. Толкова съм подробна, дано не досадя, но е с цел други родители да са по-запознати от нас, за да вземат информиран избор по-рано. Ако ние знаехме колко бързо и почти без зор ще мине /неистов рев, защото бе държана неподвижно, а не от болка/, щяхме да го направим много по-рано, защото просто тогава удържането на детето неподвижно щеше да е много по-лесно:)

# 46
  • Мнения: 5
Здравейте,
Моля Хедра или който има информация да даде адрес за премахване на юздичка с лазер в София. Моят син е на 6 месеца и ходихме при Факих в Стоматологията на МА, който се съгласи да среже юздичката без упойка, но след като прочетох препоръките тук реших че с лазер ще е по-добре. Моля ако някой е ходил при Факих да сподели впечатления

# 47
  • Мнения: 3
Здравей, бубенце можеш ли да пишеш как ви е протекла операцията и възстановяването след нея.Колко време детето свикваше с промяната на езичето и какви упражнения сте правили.

# 48
  • Мнения: 7
Здравейте,
може ли някой да ми прати координати на лекар извършващ процедура по премахване на къса юздичка с лазер в София.

# 49
  • Мнения: X
д-р Кирил Дечев, кабинет на бул. “Цар Борис, III”, блок 124-Г, вх. А, ет. 2, тел. 0889 282 010

# 50
  • Мнения: 7
Благодаря много

# 51
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Това са координатите на доктора, да. Но за добър резултат от цялата работа е много важно да се отбележат няколко неща:

1. По-добре е преди да отидете при доктора, да ви види консултант по кърмене, за да се прецени дали действително детето има юздичка и доколко тя създава проблем. Всички имаме някакъв вид френулум - скорошно изследване показва, че 100 % от бебетата имат френулум под езика, който може да се визуализира или с просто око, или с повдигане на езика. Въпросът е кога това е проблем и се засяга функцията и кога е физиология.

2. Дори детето да има видима юздичка, обикновено само корекцията не разрешава в пълна мярка проблемите с кърменето (които може, а може и да не идват на първо място от юздичката - преценката на един кърмачески проблем не се изчерпва само с поглеждане в устата, а има множество други елементи от анатомията, физиологията и техниката при майката и бебето, които може да имитират проблеми от къса юздичка).

3. Някой трябва да ви покаже упражненията, които се правят и как точно да ги правите. Случвало се е  да поискам клипче, за да видя как се изпълняват упражненията след корекция в ситуации, когато семействата са от друг град и няма друг начин да им помогна, освен да пратя клипче с инструкции - е нищо общо няма това, което се разбира и се прави в сравнение с това, което трябва наистина да се прави. А особено ако детето е по-голямо и трябва да се отучва от едни движения и да се приучва на други, е много важно да се изпълняват правилно нещата - не е въпрос само да се предотврати срастване, а да се създадат нови пътища в мозъка.

4. В заключение - ако искате наистина добър резултат от корекцията, е много важно да не се пропускат стъпки (да не говорим, че ако трябва всичко да се изпълнява както е по оформящия се стандарт за разрешаване на проблемите, тогава трябва в цялата работа да има и поне няколко сеанса физиотерапия преди и след корекцията). Т.е. стъпките "подозирам, че има къс френулум и отивам на доктор да го коригира" не са правилната поредица, нито изчерпват разрешаването на проблема.

А впрочем, докторът ще ви каже същото и при всички случаи ще ви каже, че е важно да работите с консултант Peace Д-р Дечев показва единствено масажчето, което се прави под езика за предотвратяване на срастването, но не и тези упражнения, които трябва да се правят за подобряване на функцията на езика.

Последна редакция: чт, 05 фев 2015, 17:30 от hedra

# 52
  • Пловдив
  • Мнения: 115
Здравейте, мами
Моят син има къси юздички на езика и на горната устна. Вече е на 8 месеца и мисля да го заведа да ги клипнат. Може ли някой да ми препоръча доктор от който е доволен в Пловдив? Според нашето педи тук няма клипване с лазер и препоръча в Сф. Иначе за кърменето вече не е проблем, в началото се кърмехме денонощно докато се пригоди как да сучи, но му е трудно да яде с шише. До 5 месец качваше повече от добре, и сега вече 100-200гр на месец. Simple Smile

# 53
  • Мнения: 82
Прочетете моите коментари назад - има в Пловдив и то много отзивчив.

# 54
  • Мнения: 220
larisa sky Здравейте, прочетох, че д-р Николов е цепнал къса юздичка на детенцето ви? Удобно ли е да ми дадеете негови координати. Моето бебче е на 6м и е с горна къса юздичка и съм много притеснена за самата манипулация Sad Също така как понесе вашето дете манипулацията и всичко ок ли е сега? Благодаря ви много Simple Smile
Пощенската ви кутия е пълна и не мога да ви пиша там Simple Smile

# 55
  • Мнения: 82
Здравейте,

Не знаех, че е пълна..благодаря за инфото:) Пиша тук, ако някоя майка иска да проследи как сме към днешна дата:) Още се кърмим, но това може да го направи и голямо дете с нецепната юздичка - основната им трудност е , когато са малки и се изморяват, а сукането име  единствената храна. Горната ни юздичка, която реално докторът цепна, е ок, имаме си хубава усмивка, която не разкрива повече горен венец от всяка една друга нормална. Резците не са с почти никакво разстояние между тях, в сравнение с когато поникнаха. Долната някога ни беше цепната хирургически на под 2 месеца възраст и докторът прецени,че иска да я види 6 месеца, след манипулацията на горната, когато детето е малко пораснало- долните имат склонност да самозарастват...за съжаление детето на на 1 г и 7 м се разболя и много се стресира от ежедневните докторски проверки покрай манти и маски за лице и сърце не ми даде да я заведа пак при доктора. Все повече се убеждавам, че в колкото по-ранна възраст се направи, толкова е по-лесно и бих казала възможно. На нашата възраст вече изобщо не си представям как бих я завела, как изобщо бихме я удържали неподвижна дори и за 6-7-10 секундна интервенция. Разбират и истерията е по-голяма, стресът остава, а за  упойка ще бъде трудно слагането. Така че май имаме вече срасната долна юздичка 2 години след хирургическото й клипване...Бих я завела за клипване, когато е вече ученичка и разбира- може би ще е малко късно за "р"-то й, но сега просто не можем... Май доста активно само аз пиша тук за ранно клипване, но аз съжалявам, че не я заведох още на 6-тия й месец. Бяхме над 1 годинка и детето  разбираше повече и си поплака силно към 10 минути от стреса на манипулацията, но излезе от денталния институт вече смеейки се и забравила. Самата манипулация - беше както ни предупреди докторът - 7 секунди. Детето седна в баща си-  двамата на зъболекарския стол. Бащата обгръща с ръце тялото на детето. Асистентът на доктора хваща крачетата за глезение, за да не рита, докторът  направи нещо за няколко секунди. Според мен да си го кажем "насилието и стресирането" бяха много повече  причина да си поплаче от самата болка (сигурно е имала някаква, но докторът ни увери,че не е силна и дори предложи да го изпробва на ръката ми, но тогата детето много  е изнерви и преминахме директно към манипулацията). Докторът настоя да не й слагаме никаква дори местна упойка, защото се понасяло леко манипулацията и защото не искаше да се притесняваме от всевъзможни алергии, които аз му казах,че подозирам към тогавашна дата.  Предписа ни гелче за към 15 лв със сладникав вкус за мазане на мястото. Детето не даваше и преустановихме на 2рия опит. Доколкото знам е по-важно да се масажира долна юздичка, за да се предотврати непосредствено срастване, но за мен това е като да мъча детето ежедневно в продължение на месеци и  сърцето ми хе издържа( може и да сме по-спец случай, защото  все още не дава да й отваряме устата и да преброим зъбите дори хаха, добре, че си ги мие сама;)  ). Та тогава си мислех, че по-добре второ клипване след 6 месеца, ако се налага на долна юздичка, вместо ежедневна борба за домашен масаж... е, сега не ми дава сърце и на клипване да я заведа, но не съжалявам, че поне тогава отидохме - с напредване на възрастта наистина става по-сложно. Телефонът на доктора е 0888823773 д-р Николов. Приятен, приветлив,  не възрастен, преподава на студенти и реално манипулацията беше пред тях и в час по техните упражнения. Плаща е към 30 лв долу на касата и това е. Ако имате всякакви въпроси, пишете ми, можем и да се чуем по телефона- нямам много други спомени, че беше отдавна, но все пак съм отворена за комуникация:)

Последна редакция: чт, 23 апр 2015, 09:34 от larisa sky

# 56
  • София
  • Мнения: 8 652
Аз също мисля да заведа сина си на консултация. Казаха ни, че има ретро/микрогнатия, къса юздичка под езика, а ми се струва, че и горната започва сякаш по-надолу.
Кърмя го и не му създава проблеми, с времето явно се е научил, защото в началото не засукваше правилно.Но чух, че може да създава говорни проблеми и дори да няма нищо предпочитам да отидем на някаква консултация с лицево-челюстен хирург. Рових из форума и доста хвалят един лекар от болница св.Анна(София).
Дали педиатърът може да ни даде направление или да не се хабя и направо да отидем?

# 57
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ако става въпрос за един млад лицево-челюстен хирург с арабско име - аз също потвърждавам препоръките и продължавам да давам координатите му на родители, които предпочитат корекция с ножички Peace

По принцип има пътека Анкилоглосия от касата - вероятно има и такава за ретрогнатия, така че би било възможно да получиш направление от педиатъра.

Направлението обаче ще може да ползваш само ако прегледът е в болницата - а ако е същия лекар, за който си мисля, там по-висшестоящите му правят проблеми за корекциите на юздичките и може да те върне, без да направи корекция (работили сме с него с бебета години наред, така че съм виждала различни сценарии). Затова не знам колко си заслужава да опитваш с направление (освен за ретрогнатията - тя си е абсолютно предмет на лицево-челюстните хирурзи и ортодонтите).

Другият вариант е докторът за лазерна кореция на юздичките. Не работи с каса, но сумата за корекцията не е голяма.

# 58
  • Мнения: 82
В последния си дълъг пост много говорих, но важното забравих - Хедра, благодаря ти отново за подкрепата и готовността да ни помогнеш, макар да бяхме не от твоя  град. В труден и спешен момент, когато се чудехме какво и къде изобщо и  как да направим, ти ми вдъхна увереност  и даде точната информация, от кояот се нуждаех!:))  bouquet

# 59
  • Мнения: 2
Здравейте!
Благодаря на всички за полезната информация и контактите на д-р Дечев. От изчетеното взех решение да коригираме юздичката на дъщеря ни, преди около 2 месеца, тя беше на 50 дни. Манипулацията трае точно 5 минути, докторът демонстира лазера и на пръста ми, не усетих болка. Мъжът ми седна на зъболекарския стол и сложи детето в себе си, стана бързо и скоро престана да плаче. След това правихме масажите, които докторът показа.

Преди да направим корекцията детето се хранеше и наддаваше добре, но след това спряха да се появяват мазолчтата по устните и може би храненето й се е улеснило.

Надявам се да подействам насърчително, наистина не е сложна процедура и не се колбайте да разрешите въпросът и да не поемате рискове за говорни дефекти и трудности с храненето.

Общи условия

Активация на акаунт