Къса юздичка на езика. Някой правил ли е корекция на бебе и къде?

  • 54 892
  • 94
  •   1
Отговори
  • Мнения: 264
Здравейте,

след консултация с Хедра, стана ясно , че моето момченце има скъсена юздичка на езика (тип 4), както и на горната устничка. Детето определено не се храни нормално, понякога нервничи на гърдата, наддава малко. Много ми се иска да отстраним проблема още сега и да се кърмим спокойно, а и да избегнем проблеми в бъдеще с говора, храненето и т.н.
Прочетох за корекции в най-крехка възраст, но в чужбина. Там ги правят още на няколко дни, но не мога да открия информация за България.

Моля, ако има такива, които са направили корекцията ранна възраст да споделят как е минало и къде са я направили! Особено ме интересува  да е направена с лазер в София.

Благодаря предварително!

# 1
  • Мнения: 11 100
Бубенце,
4-ти тип рядко се навиват да я клипват, да не кажем хич. За лабиалната (тази на горната устна) има някакво решение, но обикновено на по-късна възраст. С Хедра не говорихте ли по-подробно по въпроса?
Имаме някакъв списък от 4-5 лекарски имена, с които работим, но със сигурност тя е била по-подготвена да ти каже детайлите за конкретния случай (най-малкото защото го е видяла; а и като IBCLC със специален интерес към тази тема).

Всъщност, ще е полезно да се включат други момичета с опит и лекарски имена, но най-вероятно ще стана дума за юздички от 1-ви и 2-ри тип, при които манипулацията е изключително лесна.

# 2
  • Мнения: 228
Здравей! Моето момченце беше с къса юздичка. Виж, кой тип е била не са ми казвали. Не можеше изобщо да си покаже езика извън устата. Юздичката започваше от върха на езика и свършваше там, където бяха двата средни, долни резеца. И беше не ципа а цяло ципище.  Sad Сучеше много, много често - и денем, и нощем. Болеше ме всеки пък и то много. Плачех и кърмех. Но детето наддаваше добре. Престраших се да направя манипулацията, когато детето беше на 8м. Ходих при лекар УНГ, хирург. Не беше "клипване" както съм чела. Това нещо беше "отпрано" някак. Напръска детето с обезболяващ спрей /вероятно лидокаин, не съм сигурна/. Стана  в кабинета. Аз държах детето. Неприятна процедура, доста кръв, но не съжалявам и за минута, че го направихме, дори закъсняхме много. От една консултантка по кърмене знам, че и зъболекарите правят тази манипулация /явно обаче трябва да са хирурзи/. Много се обяснявам, извинявам се за което. Така беше при нас. Съвета ми е да се справите с проблема по-скоро. Дано да попаднете на точния лекар. Успех!
Ето тук е обяснено, нашия тип явно е бил първи. Като направеше опит да си изкара езичето то се раздвояваше като на змия.
http://xedra.wordpress.com/2012/04/16/tongue-tie/#types

# 3
  • Мнения: 534
Аз ще следя темата,защото и наше бебе май ще се окаже че има къса юздичка.Той е на 7м. Като новороден се кърмеше перфектно,не ме болеше,наддаде  2кг първия месец и 1,400 гк втория.После ми спря кърмата.Сега обаче ми се вижда къса,не може да се плези много,съвсем леко издава езичето навън.Вчера зъболекарката ни му се радваше и тя ми каза че е късо и че е хубаво да се цепне,защото после ще дърпа долната челюст на вътре и ще се изкриви.Питах е коя възраст е подходяща ,тя каза около 3-тата годинка,но все пак не е специалист в тази област и не ми разясни точно.За това сега проучвам нещата,ще питам и педиатърката на консултацията.

# 4
  • Мнения: 11 844
Аз също ще препоръчам който има такъв проблем да го решава навреме колкото по-рано, толкова по-добре защото с времето ципата става по плътна и кръвоснабдена. Сега като погледнах препратката нашата юздичка е била от втори тип, езичето му стигаше до средата на устната и повече не можеше. Педиатъра ни ни забеляза много рано на около 6м и ни прати на хирург, но той ни върна с условието че не е толкова къса. Проблем със храненето не сме имали и затова оставих нещата така. Но тъй като синът ми закъсняваше с проговарянето и тръгнахме на логопед, който препоръча веднага да се среже юздичката защото не могат да се произнасят правилно звуците, както и пречи на правилното сдъвкване на храната. И понеже синът ми вече беше на 3г и половина и се наложи да го упояват за кратко и така да я режат, иначе хирургът каза че на бебета го правят с местна упойка както Аз! Lady N е споделила. Няма никакъв проблем след това нито с пиенето нито с храненето, процедурата е елементарна.

# 5
  • Мнения: 1 342
И нашата юздичка е къса. Педиатърката я забеляза още в 5-ти месец след като се разплака след ваксината. Нейният съвет е да изчакаме да проговори и да видим дали има проблем.  Въпреки това обиколихме и разпитахме, процедурата се извършва от лицево-челюстен хирург Wink След консултация с такъв, той ни посъветва да е след годинката и каза че късата юздичка не създава проблем при кърменето. Аз го кърмих 8 месеца и всеки месец качаше по килограм, така че не сме имали проблем. Забелязвам че може да се плези и езичето му излиза навън Laughing Може би ще изчакаме още малко.

# 6
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Късата юздичка може да не пречи никак на кърменето, но пречи на зъбите. Къса юздичка на езика почти винаги е придружена от къса юздичка на горната устна, което пък благоприятства обособяването на т.нар. "джобове", където се задържа храна, кърма и всичко, различно от вода и слюнка, за по-дълго време, което пък от своя страна води до повишена концентрация на кариесогенни бактерии и от там - по-голяма вероятност за проблеми със зъбите.
Ако наистина има проблем с юздичката на езика, добре е да се погледнат и юздичките на горната устна и ако се налага корекция, тя да е по-близо във времето, даже юздичките да не представляват проблем за кърменето или говора.

# 7
  • Berlin
  • Мнения: 11 263
Здравейте!
При малкия имаше нещо като къса юздичка, при него езичето стоеше нагоре към небцето и преграждаше (ако мога така да го кажа), когато си отвореше устата за ядене, след 4ти месец не се забелязваше вече. Още в родилното ми казаха, че е така, но пък не ми казаха, че ще ми е проблем после (това обаче си е направо отделна тема). Педиатърката тогава каза, че е наследствено, така ли е? И да очаквам ли при следващо бебе пак къса юздичка?  newsm78 Скоро при преглед се оказа, че и горе е така, има вече разстояние между предните зъбки. Трябва ли да се коригира по някакъв начин?

# 8
  • Мнения: 11 844
abs специалист най-добре ще ти каже дали трябва корекция, ние няма как да ти кажем, но колкото по-рано го направиш по-добре. А относно дали е неследствено незнам, но нито аз нито мъжът ми имаме такъв проблем а детето имаше.

# 9
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Късата юздичка често е наследствена. Често при децата в едно семейство се вижда подобно или еднакво отклонение. Но това не е задължително - по същия начин, по който въпреки че има наследственост в зъбите - подредба, форма на челюстта, здравина - тя не е абсолютна и детето може да няма зъбите "на тати".

Късата юздичка на горната устна може (не задължително, но има вероятност) да доведе до говорни дефекти, както и до нежелано разделяне на горните зъби и в добавка, да влияе на здравето на зъбите, защото могат да се образуват "джобчета" между устната и венеца заради късата връзка. Разстоянието на горните зъбки при малки деца се оценява обикновено на по-късен етап, защото в началото докато тепърва растат, е трудно да се прецени има ли го или ще се затвори само, като порасте зъбчето докрай.
За съжаление, е трудно да се намери специалист, който да третира къса юздичка на горна устна преди 6-7 годишна възраст тук.

# 10
  • Мнения: 11 844

За съжаление, е трудно да се намери специалист, който да третира къса юздичка на горна устна преди 6-7 годишна възраст тук.

На познато дете когато рязаха подезичната срязаха и на горната устна, беше на 2г и половина. Манипулацията извърши детски хирург. Отделно имам позната която на 20г и срязаха на горна устна, защото беше почнала да дарпа и да оголва зъбите, тя беше ходила при ортодонт-хирург.

# 11
  • Berlin
  • Мнения: 11 263
Благодаря!
Аз едно време съм носила скоби на горните зъби заради разстояние м/у предните, може е от мен това. newsm78 При следващия преглед ще разпитам педиатърката ни.

# 12
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Да, не казвам, че е невъзможно, и аз знам някои имена. Работата е, че подхождат различно. Понякога правят манипулация, друг път връщат детето за по-късна възраст, въпреки че проблем има. А като цяло много зъболекари и лични лекари не вярват във връзката на късата юздичка с проблеми в кърменето, например.

# 13
  • Мнения: 264
Да кажа какво се случва при нас. Третият месец малчо наддаде около 350гр., а аз постоянно боря запушени канали. Естествено, заведохме го при лицево-челюстен хирург. Но както се и очакваше, той дори не пожела да го прегледа. Не можел дори упойка да му сложи... Според него детето си е добре около 6кг на 3 месеца. Момченцата били мързеливи и т.н. Обичайните заподозрени. А иначе клиниката е модерна и работят с лазер. Като казах, че го е видял консултант по кърмене, той стана доста докачлив, че това не е лекар и той не може да се довери.
В крайна сметка се разбрахме да се консултираме с педиатъра, който да каже как се развива детето и проблем ли е това наддаване и впоследствие да се видим пак. Аз му изпратих материали от д-р Kotlow, както и Американската педиатрична асоциация, ще изчакам консултацията ни тази седмица и пак ще се обадя в клиниката. Ще помоля Хедра да дойде с мен и ще видим какво ще стане, защото аз се измъчих.

# 14
  • Мнения: 82
Здравейте,

И дъщеря ми е с къса юздичка може би тип  2 или 3, но с/д педиатърката не  било проблем..е това е разбираемо като се скръндзи за направления, затова явно трябва сами да се ориентираме към лицево-челюстен хирург в Пловдив, знаете ли дали извършват тази интервенция на бебета на 2 месеца и защ хем е добре да се направи възможно най-рано, хем връщат бебетата, че били малки...може ли някой а препоръча специалист?

# 15
  • Мнения: 1 342
На 2 месеца едва ли някой ще се навие. На нас лицево-челюстен хирург ни препоръча да се извърши най-рано след 7 месечна възраст.

# 16
  • Мнения: 11 100
На детенцето на авторката на темата е 4-и тип, затова е проблемна, не възрастта. За очевидните френулуми от 1-2-ри тип важи правилото - колкото по-рано се направи корекцията, толкова по-добре. Най-добре дори в родилното - но, разбира се, не се прави.

Понякога клипването се извършва и от детски стоматолози и УНГ-специалисти, не само лицево-челюстни хирурзи. Всъщност по здравна каса процедурата е много тромава - взима се направление за анкилоглосия, то върви с 24-часов болничен престой на детето и (мисля, че) пълна упойка може и да греша по този въпрос, а всъщност манипулацията отнема 5 мин в общия случай.

Естествено, по-късно също може да се резне и ще е от полза на детето в други сфери на живота- но кърменето най-вероятно ще е заминало.

Последна редакция: пт, 08 мар 2013, 17:23 от Параход

# 17
  • Мнения: X
На 1 м. беше бебето, когато му клипнаха долната юздичка. Спеше и се събуди за секунди, после пак заспа. За съжаление все още е малко къса, както и горната, но за нея ще изчакаме постоянните зъби.

# 18
  • Мнения: 264
Основния проблем е, че в България дори няма кой да диагностицира скъсена юздичка 4 тип. Успях да накарам един лекар поне да го прегледа. Преди да го направи каза хайде да насрочим дата за операция и така. Аз го помолих да го прегледа и той каза "няма нищо за операция, езика е подвижен. Довиждане!". Той се държа отвратително и определено беше подразнен от факта, че доста съм изчела и съм запозната. Хедра беше с мен, но просто не виждаше смисъл да се намеси. От тук нататък не знам какво да правя Sad
Със сигурност има промяна в устичката на детето от  преди месец и половина. Вече може малко да извади езичето от устичката, както и тази на горната усничка малко се е изтеглила нагоре.  Мога само да се надявам да се подобрят нещата!

# 19
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
За съжаление така стоят нещата. Трудно е, да не кажа невъзможно, да се намери кой да клипне ясно изразена юздичка на езика/горната устна, какво остава за по-"лек" случай. Но пък с повече търсене и питане, кой знае - струва си да се продължи и да се търси, мисля.

# 20
  • Мнения: 264
Продължавам да търся и чета информация. Най-вероятно към Англия ще се насочим, там са най-близките специалисти!

# 21
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Само като допълваща информация:

Няма никаква причина да се чака децата да станат на 6-7 месеца, за да се извърши корекцията - на тази възраст те вече са доста по-подвижни, силни и със собствено мнение, което прави задържането им спокойни по-трудно.

За щастие има достатъчно лекари и в България, които правят корекция на бебета и дори на новородени (но на очевидните типове, 1 и 2). Съвсем редовно работя с бебета, на които се прави корекция на възраст 7-10 дни. Така че ако ви кажат, че не може да се направи до определена възраст, просто търсете друг лекар и повече информация Peace

Колкото по-рано се коригира юздичката, толкова по-добре за детето, тъй като не се затвърждават неправилни и компенсаторни движения на езика. След късно направените корекции, особено при вече налични логопедични проблеми, обичайно е необходима продължителна логопедична терапия, за да се коригират тези неща и да се приучи езика да се движи по нов начин.

С bubence срещаме големи проблеми да намерим кой да извърши корекция на скрит тип юздичка в България, независимо че имаме потвърждения за наличието на френулум и за необходимостта от корекция от двама независими лекари (УНГ и стоматолог) от чужбина Confused Тази борба я водим вече от години, но не съм изгубила надежда, че ще намерим такъв специалист и тук... някога Grinning

# 22
  • Мнения: 82
Момичета, не се отказвайте да търсите специалисти да клипнат...с помощ от Хедра имах координати на такива хора, но не и в моя град Пловдив...най-накрая с връзки и бонбони Wink намерихме и тук, иначе щях определено да ходя в СФ, юздичката ни беше 2ри или 3ти тип не знам- нямаше кой да задълбае диагностиката, но се намираха бая да омаловажат проблема,начело с иронини подмятания,че съм се втилясала твърде много с/д педиатъркта по този 'нииикакъв проблем" .За горнатаюздичка не знам как е - ще разчитам на стоматолозите след 1 год....иначе клипването стана на 42рия ден-за 5 мин работа, сложили са й маска  (райски газ може би), но може да е било и излишно, поспа си малко...изчаках по  препоръка 1 час преди да я накърмя...сега определено не изпуска зърното и вакума както преди, но интересното е че явно още се учи как да засуче с новия език и ми пуска малко кръв от зърната на моменти от силно смучене...трае се,макар и болезнено, щом е за нейно добро, отдено бързината, с която се наяжа вече е забележима, няма ги ония 4асове - 2-3 мин су4е,5 спи....само не знам дали не трябва да се прокарва пръст отдолу известно време, за да не зарасне, че бързо ни изпратиха от болницата и не успях да питам...та ако знаете, ще съм ви благодарна да споделите... И НЕ СЛУШАЙТЕ, ЧЕ НЕ БИЛО ПРОБЛЕМ - вие знаете кое и кога е най-добре, не разтягайте и усложнявайте във времето нещо толкова малко и безпроблемно в началото

# 23
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
О, много се радвам, че сте успели да намерите възможност и вече сте направили корекцията Hug

Задължително е да се правят масажите на мястото на интервенцията, за да не се получи срастване - поне 5 пъти дневно е необходимо да се повдига хубаво езика, така че раничката да стои напълно отворена и се прави с върха на пръста кръгово движение върху нея - цялата работа отнема около 10 секунди, не повече. Ето тук има клипче, на което е показано как се прави това (на клипчето е показано по-дълго, отколкото реално е нужно):
http://www.youtube.com/watch?v=62pZw0LqYv8

Упражненията се правят минимум 2 седмици, всеки ден поне 5 пъти. Може да се прави непосредствено преди храненето, за да може после бебето да се успокои на гърдата - но ако се види, че после бебето се ядосва и не суче добре, тогава може да е по-добре да е между храненията.

# 24
  • Мнения: 82
Здравейте, Хедра Simple Smile МНОГО  Ви благодаря още веднъж за съдействието и подкрепата! Ако не бяхме намерили връзки тук, определено щяхме да се насочим към специалистите, за които Вие ми казахте по телефона:) Добре, че попаднах на Вашия сайт, за да се ориентираме какво да правим, а не да слушаме 3ти лица, пък било то и доктори, че уж не било проблем...Поздрави и благодарности от Пловдив Simple Smile

# 25
  • София
  • Мнения: 1
Здравейте, изглежда, че и моето тримесечно бебе има четвърти тип къса юздичка. Понеже вярвам, че корекция на такова нещо е добре да се направи възможно най-рано, искам да помоля bubence, а и другите запознати, да споделят дали са открили български лекари или стоматолози, които могат да помогнат с решаването на проблема.

# 26
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
За съжаление за момента никой в България не се съгласява да прави корекция, когато не се "вижда" юздичка и изобщо не вярват, че съществува такова нещо Confused

# 27
  • Мнения: 1 691
За съжаление за момента никой в България не се съгласява да прави корекция, когато не се "вижда" юздичка и изобщо не вярват, че съществува такова нещо Confused
Като се има предвид, че не се съгласяват да правят корекция дори когато ясно се вижда юздичката...

Ние така и не намерихме навремето кой да я клипне на баткото, уж не била силно изразена, нямало да пречи, да сме изчакали да проговори... Е, проговори, сума време изчаквахме да каже "р" и в резултат на това вече осми месец ходим на логопед, който се надява с повече тренировки да раздвижи езика, за да не се стига до стресиращи за детето интервенции. Все си мисля, че щеше да е по-правилно навреме да я клипнат, за да не затвърждава неправилното произношение...

# 28
  • Мнения: 732
Моето детенце е на 1,7г. и е с къса юздичка май от 1-ви тип.Един доктор УНГ каза ,че трябвало да му се прави пластика за да се коригира.Имате ли добри отзиви за някой.който прави подобни пластики?Ние сме от Бургас ,но ще отидем и до София ако се налага.

# 29
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
На тази възраст на детенцето много трудно ще намерите някой, който да се съгласи да работи без пълна упойка, а да се прилага пълна упойка за нещо, което не е животозастрашаващо, може да е по-опасно от това да изчакате с корекцията. Какви проблеми срещате с юздичката?

# 30
  • Мнения: 732
Ами трудно му е да говори,езичето му се гъне в невероятни пози за да произнесе букви като "т", "ч" и други.Страх ме е ,че ще заучи тези движения и след време ще трябва и логопед след корекцията.Освен това според зъболекарката,която го гледа ще му се изкривят не само млечните но и постоянните зъби,даже и челюстта се деформирала,ако не се коригира.Иначе си суче добре от гърда,но от шише с биберон не може. 

# 31
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Зъболекарката е съвсем права - а с логопед при всички положения ще трябва да работите след корекцията, и то вероятно доста време, тъй като детето е имало почти 2г време да заучи компенсаторни движения с езика и ще трябва доста работа, за да се научи как да си ползва езика правилно.

Нали знаете, че по каса ви се полага направление за корекция на късата юздичка - казва се Анкилоглосия, личният лекар на бебето може да ви го издаде. Най-близкото място, където се сещам, че има доктор, който може да направи корекцията, е в Сливен - работи със Здравна каса и с това направление плюс направление за хоспитализация, обаче ще иска пълна упойка и да останете 24 ч под наблюдение в болницата (или поне това са последните данни, които имам - клиниката е частна, така че ще има и някакви допълнителни разходи за стая, предполагам). Ако това ви устройва, ми звъннете или ми пишете на мейла в профила и ще ви дам координати да се свържете и да обсъдите. Има и няколко лекари в Стара Загора, които също са ви по-близо от София, но не мога да гарантирам дали някой ще се навие да прави корекция без пълна упойка на тази възраст на детето Confused

# 32
  • Мнения: 1
 Здравейте, и аз искам да споделя за нашата къса юздичка. На моето момиченце е от тези по плътните, не знам кой тип е но имаше на езика и на горната устна. В Казанлък уж я рязаха 3 пъти, но без резултат, след това отидохме в Ст. Загора там доктора каза да изчакаме до 3-4 годишна възраст и тогава да отидем защото се правело с упойка, но каза че ще имаме проблем с говора тя сега е на 8 мес. и аз като се разрових в този форум се свързах с hedra, на която съм много благодарна че ми намери координати на зъболекар в София който ги коригира с лазер без значение възрастта на детето и без упойка става много бързо.

# 33
  • Мнения: 283
И моето момченце е с къса юздичка, но всичко си се развива съвсем нормално, не сме правили никакви манипулации. Докато беше съвсем малък, имах проблеми с кърменето, но той не - наддаваше си доста добре. Педиатърката го следеше, като започнах захранването, се разбра, че може да яде с лъжичка без проблем. Сега вече говори нормално, дори яде сладолед. През цялото това време съм се консултирала с педиатрите дали е необходима някаква манипулация, живеехме в Чехия, сега във Франция, никой не ми препоръчва подобна манипулация.  Понякога тази ципа сама се разкъсва, от разтягането на езичето при плач например. Ако детето няма проблем, изобщо не е задължително да се прави. Peace

# 34
  • Мнения: 1 342
Това щях да питам и аз, ако няма проблем пак ли трябва да се коригира? Не сме имали проблеми с кърменето, наддава си нормално, дори се плези с езиче и езичето му излиза доста напред, макар че е с къса юздичка. Само с говора още не знам как ще е.

# 35
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Можете да разгледате късните последствия от късите юздички в тази статия и да прецените как се чувствате комфортно да действате.

Аз лично съм предубедена, тъй като имам две деца с некоригирани къси юздички до късна възраст (едното беше на 10 г, когато коригирахме - другото на 8 г) и имам прекрасни наблюдения над деформациите на небцето и подреждането на зъбите, дишането с отворена уста, честите синузити и отити и говорните дефекти (последните са много слабо изразени при моите деца). И двете ми деца най-чудесно се справят с яденето на сладолед Mr. Green - но не могат да го ближат от фунийката или клечката, както мога аз, а просто си отхапват или прокарват самата фунийка/клечка по езика си, вместо да движат езика по сладоледа.

Специалистите, които се занимават с къси юздички, са стоматолози. Педиатрите се занимават с детски болести, а не с анатомия на устата - ако детето има проблеми със слуха или с очите, се води на УНГ-лекар или на очен, а не на педиатър, независимо че е дете, нали така. Така че ако човек иска оценка от специалист, е най-добре да се обърне към стоматолог с опит с късите юздички за преценка - и към логопед за оценка на оралните механизми, възможности и ограничения (макар че пак си трябва да е специалист с интерес към юздичките, иначе работят само с говорните нарушения, без да обръщат внимание на анатомичните особености, които водят до тях). Не всички лекари и не всички стоматолози имат представа и следят литературата по тези въпроси, така че е важно да се търси лекар, за който темата е интересна и е в час с новостите по въпроса.

# 36
  • Мнения: 283
hedra, и със стоматолог съм се консултирала, който е лично заинтересуван, защото е член на семейството ми PeaceНе знам какъв е процента на случаите, в които има последствия, но със сигурност няма нужда да се коригира при всички случаи. Камен пък яде сладолед точно като мен, ближе си го без проблем. Все още не може да казва добре "Л" и "Р", всички останали звуци си ги изговаря съвсем нормално. Педиатърката ми обясни следното: може да предприеме някакви действия, ако има проблем с яденето с лъжичка или с говора. Също така процедурата щеше да я извърши самата тя, явно в Чехия педиатрите се занимават с анкилоглосията, не стоматолозите Peace

Да добавя, че и проблеми със синусите няма, нито пък е боледувал от отити или пък да спи с отворена уста.

Последна редакция: пн, 22 юли 2013, 18:20 от Jiji_biji

# 37
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Добре е, че правиш консултация със стоматолог. Не е задължително всяка къса юздичка да създава проблем. Именно затова се коментира, че има различни типове юздички Grinning и да, не винагои е наложителна корекция - това зависи от юздичката и от индивидуалната ситуация.
Малкото ми дете е с къса юздичка, както и с къса юздичка на устната (нещо, което като цяло се пренебрегва даже от хората, които имат представа от къси юздички на езика); никога не е имала проблем с кърменето; смятам да коригираме само френулума на устната, който е проблемен по други причини.

# 38
  • Мнения: 283
Бу, благодаря за уточнението   bouquet

# 39
  • Мнения: 82
Безкрайно благодарна съм на Хедра за подробната информация в блога и подкрепата по телефон, че определихме какъв е проблемът с кърменето, при положение, че педиатърката ни нехаеше и игнорираше ситуацията може би поради незнание или за да си спести едно направление. Дъщеря ми наддаваше по 1 кг всеки месец само на кърма, но в преди корекцията имах болки и проблеми с процеса на кърмене. Никой не ни предупреди, че и над горната устна е логично да има подобен проблем и пак чрез блога научихме, скоро ще го коригираме с лазер, за да не се занимаваме с упойки и да молим "светилата" в провинцията да извършат корекцията, която според тях сигурно пак ще е излишна...

# 40
  • Мнения: 29
Здравейте  Simple Smile Имаме следния проблем. Сина ми е на 11м. и има къса юздичка на езичето от първи тип. Нашият педиатър ни каза, че трябва да се сцепи и ни препоръча да се обърнем към ВМА.
Когато Филип беше на 7м. се обадих в клиниката по УНГ към ВМА, но тогава ни казаха, че е още рано да се сцепи. Не знаеха и дали няма да се наложи пълна упойка, а аз не съм съгласна да му се прилага такава. Все пак това е манипулация, а не операция.
Разпитвах други мами и четох в интернет каквато информация намеря. Има много противоречиви мнения кога и дали изобщо трябва да се сцепва. Едни казват, че може да се появят смущения в говора, а други че няма проблем, защото с времето и растежа на езика и юздичката става по-дълга. Четох и че е по-добре да се направи по-рано манипулацията, защото след време френулума (юздичката) става по-здрава и е по-трудно да се сцепи. Обърках се много, затова ако има някой с такъв проблем, моля да сподели опита си.

# 41
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Разбира се, че има значение каква е юздичката, кой тип и т.н. и от това зависи дали ще се наложи манипулацията или не Simple Smile
Ортодонт вероятно ще има по-точна преценка от педиатъра.

# 42
  • Мнения: 228
Аз пак се чувствам длъжна да пиша по темата. Юздичката на моя син беше доста плътна и не я "клипнаха" просто, а буквално я отпраха от езика и от долната страна - от зъбите до езика. Беше доста плътна и широка. Ако я бяха клипнали щяха да висят кожи. Не преувеличавам.  Peace И познайте сега къде трябва да оправяме още една къса юздичка!? Хич ама хич не ми се иска ...  Confused

# 43
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Преди няколко дена присъствах на корекция на 2 към 3. тип юздичка на езика на почти двумесечно бебе с лазер - процедурата беше около 2 мин, нямаше кървене, нищо не остава да виси Laughing (макар че и тук се наложи отстраняване на двата участъка - под езика и над пода на устата, затова беше по-дълго от обичайното), бебето спря да плаче в момента, в който престанаха да му бъркат в устата и си засука веднага след процедурата.

С по-големи деца и особено ако имат зъби, с които да хапят Mr. Green е по-сложно, но не е невъзможно, стига лекарят да е съгласен. При деца около годинката може да се сложи лека локална упойка на мястото на корекцията, за да могат да стоят по-мирни (за малките бебета се прави без упойка - а ако има късмет да се използва наистина хай-тек техника, охлаждането на водния лазер помага да не се усеща толкова неприятно паренето). Така че корекцията може да се направи буквално на всяка възраст и няма нужда децата да се подлагат на пълна упойка за толкова дребна манипулация. Лазерът е златният стандарт за тази процедура и спестява голяма част от проблемите.

Относно дали трябва да се коригира, консенсусът е, че ако причинява проблеми, трябва да се коригира.
Скрит текст:
Аз съм тежко професионално изкривена и абсолютно радикално смятам, че няма такова нещо като "няма проблеми от юздичките". Проблемите цъфват в един или друг момент (друг въпрос е доколко ще се разпознае връзката на възникналите проблеми с юздичката на езика) и е безумие да се стигне дотам, че да се работи с месеци и години с логопед, ортодонт и физиотерапевт, за да се решават проблеми, които абсолтютно е можело да бъдат избегнати с няколко секундна процедура в несъзнателна бебешка възраст.

# 44
  • Мнения: 11 844
Абсолютно подкрепям за проблемите от несрязването й най-малко относно артикулацията. Моят син е късно проговарящ, но освен това има и проблем с артикулацията който логопеда каза, че е точно от късното и срязване (беше на 3г и 6м).

# 45
  • Мнения: 82
Момичета, да споделя ново инфо покрай нас-дано е от полза за други мами:) Днес клипнаха с лазер горната юздичка-френилум на дъщеря ни на 1г. и 1м. Безкрайно благодарна съм на Д-р Николов http://oralpathology.info/assistant-dr-nikolov/  за внимателното отношение и подробните обяснения и успокоения преди процедурата, която наистина продължи точно 7-8 секунди:)) Големият зор беше да удържим малката за това време неподвижна, но таткото и един асистент на доктора помогнаха. Кърмих я за успокоение след това и след 10 минути си излязохме от сградата на денталния факултет с нея- ходеща и смееща се. Никаква упойка не беше ползвана, 30лв струваше. Дори се оказа, че долната къса юздичка, която клипнахме на няма и 2м. възраст хирургически, не е срасната/приятна изненада-бяхме се настроили и за нея/. Толкова съм подробна, дано не досадя, но е с цел други родители да са по-запознати от нас, за да вземат информиран избор по-рано. Ако ние знаехме колко бързо и почти без зор ще мине /неистов рев, защото бе държана неподвижно, а не от болка/, щяхме да го направим много по-рано, защото просто тогава удържането на детето неподвижно щеше да е много по-лесно:)

# 46
  • Мнения: 5
Здравейте,
Моля Хедра или който има информация да даде адрес за премахване на юздичка с лазер в София. Моят син е на 6 месеца и ходихме при Факих в Стоматологията на МА, който се съгласи да среже юздичката без упойка, но след като прочетох препоръките тук реших че с лазер ще е по-добре. Моля ако някой е ходил при Факих да сподели впечатления

# 47
  • Мнения: 3
Здравей, бубенце можеш ли да пишеш как ви е протекла операцията и възстановяването след нея.Колко време детето свикваше с промяната на езичето и какви упражнения сте правили.

# 48
  • Мнения: 7
Здравейте,
може ли някой да ми прати координати на лекар извършващ процедура по премахване на къса юздичка с лазер в София.

# 49
  • Мнения: X
д-р Кирил Дечев, кабинет на бул. “Цар Борис, III”, блок 124-Г, вх. А, ет. 2, тел. 0889 282 010

# 50
  • Мнения: 7
Благодаря много

# 51
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Това са координатите на доктора, да. Но за добър резултат от цялата работа е много важно да се отбележат няколко неща:

1. По-добре е преди да отидете при доктора, да ви види консултант по кърмене, за да се прецени дали действително детето има юздичка и доколко тя създава проблем. Всички имаме някакъв вид френулум - скорошно изследване показва, че 100 % от бебетата имат френулум под езика, който може да се визуализира или с просто око, или с повдигане на езика. Въпросът е кога това е проблем и се засяга функцията и кога е физиология.

2. Дори детето да има видима юздичка, обикновено само корекцията не разрешава в пълна мярка проблемите с кърменето (които може, а може и да не идват на първо място от юздичката - преценката на един кърмачески проблем не се изчерпва само с поглеждане в устата, а има множество други елементи от анатомията, физиологията и техниката при майката и бебето, които може да имитират проблеми от къса юздичка).

3. Някой трябва да ви покаже упражненията, които се правят и как точно да ги правите. Случвало се е  да поискам клипче, за да видя как се изпълняват упражненията след корекция в ситуации, когато семействата са от друг град и няма друг начин да им помогна, освен да пратя клипче с инструкции - е нищо общо няма това, което се разбира и се прави в сравнение с това, което трябва наистина да се прави. А особено ако детето е по-голямо и трябва да се отучва от едни движения и да се приучва на други, е много важно да се изпълняват правилно нещата - не е въпрос само да се предотврати срастване, а да се създадат нови пътища в мозъка.

4. В заключение - ако искате наистина добър резултат от корекцията, е много важно да не се пропускат стъпки (да не говорим, че ако трябва всичко да се изпълнява както е по оформящия се стандарт за разрешаване на проблемите, тогава трябва в цялата работа да има и поне няколко сеанса физиотерапия преди и след корекцията). Т.е. стъпките "подозирам, че има къс френулум и отивам на доктор да го коригира" не са правилната поредица, нито изчерпват разрешаването на проблема.

А впрочем, докторът ще ви каже същото и при всички случаи ще ви каже, че е важно да работите с консултант Peace Д-р Дечев показва единствено масажчето, което се прави под езика за предотвратяване на срастването, но не и тези упражнения, които трябва да се правят за подобряване на функцията на езика.

Последна редакция: чт, 05 фев 2015, 17:30 от hedra

# 52
  • Пловдив
  • Мнения: 115
Здравейте, мами
Моят син има къси юздички на езика и на горната устна. Вече е на 8 месеца и мисля да го заведа да ги клипнат. Може ли някой да ми препоръча доктор от който е доволен в Пловдив? Според нашето педи тук няма клипване с лазер и препоръча в Сф. Иначе за кърменето вече не е проблем, в началото се кърмехме денонощно докато се пригоди как да сучи, но му е трудно да яде с шише. До 5 месец качваше повече от добре, и сега вече 100-200гр на месец. Simple Smile

# 53
  • Мнения: 82
Прочетете моите коментари назад - има в Пловдив и то много отзивчив.

# 54
  • Мнения: 220
larisa sky Здравейте, прочетох, че д-р Николов е цепнал къса юздичка на детенцето ви? Удобно ли е да ми дадеете негови координати. Моето бебче е на 6м и е с горна къса юздичка и съм много притеснена за самата манипулация Sad Също така как понесе вашето дете манипулацията и всичко ок ли е сега? Благодаря ви много Simple Smile
Пощенската ви кутия е пълна и не мога да ви пиша там Simple Smile

# 55
  • Мнения: 82
Здравейте,

Не знаех, че е пълна..благодаря за инфото:) Пиша тук, ако някоя майка иска да проследи как сме към днешна дата:) Още се кърмим, но това може да го направи и голямо дете с нецепната юздичка - основната им трудност е , когато са малки и се изморяват, а сукането име  единствената храна. Горната ни юздичка, която реално докторът цепна, е ок, имаме си хубава усмивка, която не разкрива повече горен венец от всяка една друга нормална. Резците не са с почти никакво разстояние между тях, в сравнение с когато поникнаха. Долната някога ни беше цепната хирургически на под 2 месеца възраст и докторът прецени,че иска да я види 6 месеца, след манипулацията на горната, когато детето е малко пораснало- долните имат склонност да самозарастват...за съжаление детето на на 1 г и 7 м се разболя и много се стресира от ежедневните докторски проверки покрай манти и маски за лице и сърце не ми даде да я заведа пак при доктора. Все повече се убеждавам, че в колкото по-ранна възраст се направи, толкова е по-лесно и бих казала възможно. На нашата възраст вече изобщо не си представям как бих я завела, как изобщо бихме я удържали неподвижна дори и за 6-7-10 секундна интервенция. Разбират и истерията е по-голяма, стресът остава, а за  упойка ще бъде трудно слагането. Така че май имаме вече срасната долна юздичка 2 години след хирургическото й клипване...Бих я завела за клипване, когато е вече ученичка и разбира- може би ще е малко късно за "р"-то й, но сега просто не можем... Май доста активно само аз пиша тук за ранно клипване, но аз съжалявам, че не я заведох още на 6-тия й месец. Бяхме над 1 годинка и детето  разбираше повече и си поплака силно към 10 минути от стреса на манипулацията, но излезе от денталния институт вече смеейки се и забравила. Самата манипулация - беше както ни предупреди докторът - 7 секунди. Детето седна в баща си-  двамата на зъболекарския стол. Бащата обгръща с ръце тялото на детето. Асистентът на доктора хваща крачетата за глезение, за да не рита, докторът  направи нещо за няколко секунди. Според мен да си го кажем "насилието и стресирането" бяха много повече  причина да си поплаче от самата болка (сигурно е имала някаква, но докторът ни увери,че не е силна и дори предложи да го изпробва на ръката ми, но тогата детето много  е изнерви и преминахме директно към манипулацията). Докторът настоя да не й слагаме никаква дори местна упойка, защото се понасяло леко манипулацията и защото не искаше да се притесняваме от всевъзможни алергии, които аз му казах,че подозирам към тогавашна дата.  Предписа ни гелче за към 15 лв със сладникав вкус за мазане на мястото. Детето не даваше и преустановихме на 2рия опит. Доколкото знам е по-важно да се масажира долна юздичка, за да се предотврати непосредствено срастване, но за мен това е като да мъча детето ежедневно в продължение на месеци и  сърцето ми хе издържа( може и да сме по-спец случай, защото  все още не дава да й отваряме устата и да преброим зъбите дори хаха, добре, че си ги мие сама;)  ). Та тогава си мислех, че по-добре второ клипване след 6 месеца, ако се налага на долна юздичка, вместо ежедневна борба за домашен масаж... е, сега не ми дава сърце и на клипване да я заведа, но не съжалявам, че поне тогава отидохме - с напредване на възрастта наистина става по-сложно. Телефонът на доктора е 0888823773 д-р Николов. Приятен, приветлив,  не възрастен, преподава на студенти и реално манипулацията беше пред тях и в час по техните упражнения. Плаща е към 30 лв долу на касата и това е. Ако имате всякакви въпроси, пишете ми, можем и да се чуем по телефона- нямам много други спомени, че беше отдавна, но все пак съм отворена за комуникация:)

Последна редакция: чт, 23 апр 2015, 09:34 от larisa sky

# 56
  • София
  • Мнения: 8 652
Аз също мисля да заведа сина си на консултация. Казаха ни, че има ретро/микрогнатия, къса юздичка под езика, а ми се струва, че и горната започва сякаш по-надолу.
Кърмя го и не му създава проблеми, с времето явно се е научил, защото в началото не засукваше правилно.Но чух, че може да създава говорни проблеми и дори да няма нищо предпочитам да отидем на някаква консултация с лицево-челюстен хирург. Рових из форума и доста хвалят един лекар от болница св.Анна(София).
Дали педиатърът може да ни даде направление или да не се хабя и направо да отидем?

# 57
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ако става въпрос за един млад лицево-челюстен хирург с арабско име - аз също потвърждавам препоръките и продължавам да давам координатите му на родители, които предпочитат корекция с ножички Peace

По принцип има пътека Анкилоглосия от касата - вероятно има и такава за ретрогнатия, така че би било възможно да получиш направление от педиатъра.

Направлението обаче ще може да ползваш само ако прегледът е в болницата - а ако е същия лекар, за който си мисля, там по-висшестоящите му правят проблеми за корекциите на юздичките и може да те върне, без да направи корекция (работили сме с него с бебета години наред, така че съм виждала различни сценарии). Затова не знам колко си заслужава да опитваш с направление (освен за ретрогнатията - тя си е абсолютно предмет на лицево-челюстните хирурзи и ортодонтите).

Другият вариант е докторът за лазерна кореция на юздичките. Не работи с каса, но сумата за корекцията не е голяма.

# 58
  • Мнения: 82
В последния си дълъг пост много говорих, но важното забравих - Хедра, благодаря ти отново за подкрепата и готовността да ни помогнеш, макар да бяхме не от твоя  град. В труден и спешен момент, когато се чудехме какво и къде изобщо и  как да направим, ти ми вдъхна увереност  и даде точната информация, от кояот се нуждаех!:))  bouquet

# 59
  • Мнения: 2
Здравейте!
Благодаря на всички за полезната информация и контактите на д-р Дечев. От изчетеното взех решение да коригираме юздичката на дъщеря ни, преди около 2 месеца, тя беше на 50 дни. Манипулацията трае точно 5 минути, докторът демонстира лазера и на пръста ми, не усетих болка. Мъжът ми седна на зъболекарския стол и сложи детето в себе си, стана бързо и скоро престана да плаче. След това правихме масажите, които докторът показа.

Преди да направим корекцията детето се хранеше и наддаваше добре, но след това спряха да се появяват мазолчтата по устните и може би храненето й се е улеснило.

Надявам се да подействам насърчително, наистина не е сложна процедура и не се колбайте да разрешите въпросът и да не поемате рискове за говорни дефекти и трудности с храненето.

# 60
  • Мнения: 5
Нашата юздичка я махна зъболекар в Англия .Бебчо беше на 7 дена.За миг и я нямаше и започна да се храни нормално след това .Нищо не усети ,даже спеше по време на манипулацията.Успех на всички мами с този. Simple Smile

# 61
  • Мнения: 6
Добър ден мили дами!!! И моето дете има къса юздичка на езичето,след като Ви изчетох и разбрах че е възможно и на горната устна да е с къса юздичка - проверих и забелязах че му е късичка и там.Бяхме при педиатър и настояхме да търсим решение на този проблем(малкия е на 4 месеца) по скоро.Той задейства някаква процедура при херург,който ни прегледа и ни съобщи че за да се направи това срязване на ципата трябва да го преспи за около 10 мин ,но на нас с баща му не ни се нрави това и направо сме се побъркали защото трябва да решим до утре.Виждам че много от вас са направили тази манипулация без упойка или с лазер,та ако мога да Ви ПОМОЛЯ да ме ориентирате за доктор от Пловдив който да работи без упойки или с лазер.Ще съм много Благодарна,найстина !!! 😊

# 62
  • Пловдив
  • Мнения: 115
Ние сме от Пловдив, пратиха ни във ВМИ, сто пъти ни повториха, че само с птлна упойка ще извършат интервенциията. За лазер едва не ми се изсмяха. Аз не посмях да дам съгласие за упойката, а скоро сслед това синът ми сам си скъса юздичката на горна устна. Гемчето на езика още ми е проблем, но ще изчакам да видим как ще ни се получи с говоренето и ако няма проблем за изговора на всички букви ще го оставя като по-голям да я коригираме. Важно е да се знае, че ние не сме се решили на корекция, защото малкият си засука още в родилното и никога гемчето не е пречело на кърменето.

# 63
  • София
  • Мнения: 8 652
Ако дойдете до София? Тук често препоръчват Дечев за такава процедура, като той предпочита да работи с малки бебета.
Синът ми е опериран на 3 месеца от друг козметичен дефект. С пълна упойка, половин час операция. Много леко я понесе, не сме имали никакви проблеми  Peace

# 64
  • Мнения: 82
Момичета, били сме и във ВМИ хирургично с упойка и с лазер във денталния институт- няма място за сравнение- много по-натоварващо е хирургичното- то бодат детето за кръв,  то офиц. хоспитлизират майката и детето поне един ден, майката стои зад вратата и слуша как детето реве вътре и не знае какво става към 10 мин- не че нещо ще стане, но си е допълнителен стрес, упойката не беше пълна, просто детето беше позамаяно но пък никой не ми обясни каква е или каквото и да е покрай нея. Просто като сравнявам разликата между лазера- за 7 секунди,че дори и без упойка, както аз пожелах, но можеше и локална без проблем. 30лв струваше преди 2 години процедурата, д-р Николов е много отзивчив,дава часове за след 2-3 дена...някой ще каже, че звуча като фенка или подставено лице за реклама, но наистина като сравня двете ситуации и започвам активно да агитирам за лазера...пиша телефонът му- дано не е в отпуск - звъннете утре - 0888 82 37 73. Успех и споко! Ако нямате нужда от интервенция - бъдете сигурни, че няма да ви я направи. Ние наскоро бяхме при него с молба да клипне и долната ни юздичка, защото се срастна след хирургическото клипване преди 3 години, но според него не беше наложително (макар да понастоявах, че може и още малко да ни помогне преди логопеда) и не го направи- не е частен кабинет и не правят нищо за пари, а просто помагат, няма да сгрешите- стресът за вас и детето ви ще е никакъв с сравнение с хирургичното, а доктор Николов е приветлив и има подход към децата. Успех! Ако имате въпроси - пишете ми:)

# 65
  • Мнения: 6
Много Ви благодаря за отзивите!!! Още утре хващам телефона и започвам звънене!!! Найстина много благодаря. Лека вечер  Heart Eyes Hug bouquet

# 66
  • Мнения: 1
Ние махнахме долната ципичка на сина ми, когато беше на 45 дни. Сега е на 2 месеца и мога да кажа, че откакто я цепнахме вече мога да кърмя. Преди това кърмих с голяма болка, а той няколко пъти повръща кръв, която беше изсукал. Аз не бях сигурна, че късата юздичка създава проблеми,но все пак се надявах да е от това тъй като правих сравнение с кърменето преди това на другите ми две деца, сега вече съм сигурна. Ние сме от Варна, процедурата ни я направи д-р Войчева- УНГ много мила докторка, само намаза мястотото  да изтръпне и го отряза, потече малко кръв, но бързо спря за половин час бяхме готови.

# 67
  • Мнения: 1 498
Цоп в темата. На малчо отдавна съм му забелязала на горната устна една ''юздичка'', която слиза чак до междузъбието на горните два предни зъба така, че му се е образувало пространство. Не мога да видя какво е положението под езика, но подозирам, че и там има проблем, защото ми прави впечатление неестествената позиция на езика плюс кърменето не сработи, бутилките не ги искаше, бибероните и тях, с говора изостава и не дъвче храната. Тук, където живея, няма специалисти по тази тема и процедурите не се извършват. Препоръчайте ми някой, който знае какво прави и може да реши въпроса максимално щадящо за детето. Благодаря.

# 68
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Тук, където живея, няма специалисти по тази тема и процедурите не се извършват. Препоръчайте ми някой, който знае какво прави и може да реши въпроса максимално щадящо за детето. Благодаря.

Ще е полезно да посочиш къде все пак живееш, за да може да се даде някаква препоръка - в БГ ли си или не, а ако си тук - в кой регион поне, за да се види къде най-близо има възможност за корекция.

# 69
  • Мнения: 1 498
Не съм в България, а в друга европейска държава. Попаднах на местна група майки с подобен проблем и повечето са били в Англия, та мисля и аз да проуча въпроса и да отидем там.

# 70
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
За Европа определено все още Англия е най-препоръчваното място за корекция. Докторът в Лондон, към който най-често се насочват, защото има най-голям опит и е трениран от светилата в областта на юздичките, се казва Malcolm Levinkind, има уебсайт с координатите - мога с удоволствие да го препоръчам, тъй като е правил корекция на две бебета, с които съм работила и резултатите са прекрасни. Отделно клиниката може да препоръча терапевти за упражненията след това и т.н. Скъпо е, но наистина предлагат най-съвременния подход и всичко необходимо като насоки за грижите след това.

# 71
  • Мнения: 1 498
Намерих му сайта, да. Ще се свържа с него да разпитам как стои въпроса със записване на час. Знаеш ли дали се чака много за час? Мъничето вече наближава 2 годинки и започва да става късно.

# 72
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Да, обичайно се чака 2-3 седмици Confused

# 73
  • Мнения: 1 498
Е, не е много 2-3 седмици. Самолетни билети, хотели, има си планировка, така че е добре. Simple Smile

# 74
  • Мнения: 82
Хедра, пак искам да ти благодаря за онлайн подкрепата навремето, която ни оказа с потвърждение на късата юздичка и насочване към специалисти за клипване по градове:)))))   bouquet Продължавай да си все така всеотдайна и отдадена за доброто за бебоците:)))))

# 75
  • Мнения: 313
Здравейте,
Искам да попитам има ли лекар, зъболекар, който да диагностицира и коригира юздичка тип 4 в Бг? Имам съмнение, че сме с такава, бебето ми е на 6 седмици, наддава доста добре, но мен ме болят много гърдите след кърмене, храни се на често, имаме и други признаци. Предстои ми консултация с консултант по кърмене.
Също да попитам информативно за този лекар в Лондон какви са цените на тези манипулации, с пълна упойка ли се извършват?

# 76
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
В БГ винаги е било hit and miss дали някой от зъболекарите въобще ще иска да диагностицира четвърти тип, и отделно дали въобще ще пожелае да третира, дори да сметне, че има ограничение. В общи линии нещата не са се променили никак от преди няколко години и все така няма кой да третира много задните юздички.

В Лондон корекцията е с лазер, не се използва упойка, само лед, доколкото имам спомен от описанията на майките, които са ходили. Родителите в клиниката там НЕ присъстват на корекцията (раздялата с бебето е около 5 мин). Цената е различна в зависимост от това дали ще се третира само езика или и горната устна, може да варира между 400 и 700 паунда, но това са цени от преди няколко години и нямам идея в момента колко е.

Но със сигурност не е добра идея да се опитвате сама да диагностицирате - има редица неща, които имитират 4 тип юздички и трябва да се отхвърлят, преди да се мисли за такава вероятност.

# 77
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
В Англия в зависимост от това към коя лекарска и зъболекарска практика сте и към кого насочват, има вероятност да мине по NHS, особено в по-големите градове. Зъболекарят може да даде препоръка към болницата.

# 78
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Моите и двамата бяха със скъсени юздички (не знам кой тип). Като бяха на 4 мес УНГ докторката в поликлиниката на педиатрията (София, ул. Найден Геров) им ги резна. Амбулаторно, за 5 мин, нямаше нито кръв, нито рев даже. На единия беше толкова къса, че каза, че почти няма какво да отреже. Той все още говори малко на "р". Но процедурата беше елементарна. Не си спомням името на докторката, беше нещо с А, но тя е единствен УНГ там.

# 79
  • София
  • Мнения: 22 961
Нашата я отрязаха деня преди изписването в родилното.

# 80
  • София
  • Мнения: 1 966
Да ви напиша един оптимистичен пост по темата Simple Smile Моето дете беше с леко скъсена юздичка - това го констатира детски стоматолог при преглед, специално за това я заведох, не знам кой тип. Каза, че само трябва да се следи и най-вероятно няма да създава никакви проблеми и при растежа ще се оправи. Като беше малко бебе единствено цъкаше при сучене, т.е. леко поизпускаше вакуума, но не съм имала разранявания, нито пък това попречи да я кърмя близо 2 години, при плезене връхчето на езика изглеждаше леко вдлъбнато. Като проговори дълго време казваше Л вместо Р, после започна да казва френско Р и изведнъж, около 3 годишна възраст, за моя изненада, започна да си казва съвсем перфектно и нормално Р  Grinning А да не говорим, че баща ѝ не може да казва Р и имаме и наследствен фактор. Честно казано се радвам, че не се юрнахме да ѝ я режем, за някаква лека степен не мисля, че е оправдано, освен ако няма някакви големи проблеми със сученето.

# 81
  • Мнения: 11 844
svetla81 проблема с къса юздичка не е само с произнасяне на звуци, моят син се беше научил да казва "р" гърлено т.е. не от езика. Недобрата подвижност на езика може да създаде различни дискомфорти - от недобро премятане на храна в устата при хранене, до невъзможност да ближеш - сладолед,близалка или каквото и да е и нещо което когато доктора ми каза, ми стана смешно в първия момент, но също е факт - проблем с целуване един ден.

А манипулацията е абсолютно елементарна и ако детето е малко нищо не разбира Peace

# 82
  • София
  • Мнения: 1 966
Написах поста си защото надали съм единствената майка, на която са казали да изчака и да се клъцне само при нужда и която се е самоизяждала дали постъпва правилно като изчаква или трябва да се юрне да търси лекар, който да извърши процедурата. Иначе са ми пределно ясни възможните ефекти от късата юздичка, слава богу при дъщеря ми (почти на 4г) вече няма нито един от тях. В крайна сметка явно наистина в голяма част от леките случаи се развива с годините, а и принципно няма никаква пречка процедурата да се извърши и в по-късна възраст при необходимост.

# 83
  • Мнения: 11 844
И аз съм такава майка на която казаха да изчака Wink , не била толкова къса....щял да му порасне езика и да се оправи всичко и т.н. беше на 6 месеца когато го заведох за първи път. После когато отидохме на 3г втори път за консулт, доктора (друг, не същия от преди) ни се накара защо сме чакали толкова време юздичката си беше все така къса и се налагаше срязване, само дето се налагаше и да приспим детето с упойка защото нямаше как 3 годишно дете да стои да чака да го режат. Отделно после логопедична гимнастика защото езика е бил неподвижен толкова време и детето нямаше навика да го мърда почти.

Радвам се, че при Вас всичко се е развило както трябва  Peace

# 84
  • София
  • Мнения: 1 966
О, на нас ни казаха да я водя за проследяване 1-2 пъти годишно. За пръв път я заведох на около 10 месеца при една детска стоматоложка в Еодент и тя потвърди, че е малко къса. После я водих още един път специално заради това, все още беше същото положението. Сега, за съжаление, ни се налага честичко да ходим по зъболекари, че хич не е със здрави зъбки и при тези посещения съответно съм карала да погледнат и юздичката, но с това поне вече всичко е наред. Иначе, в случай на изчакване, до към 6-7 годишна възраст говорните умения все още се развиват и добре до към тази възраст да се направи, при необходимост, поне на мен така ми беше обяснено.

# 85
  • Мнения: 1 498
Днес ни потвърдиха късата юздичка под езика и проблемна на горната устна. Май ще се ходи в Лондон.

# 86
  • Мнения: 1 721
Д-р Кирил Дечев (Красно село) коригира къса юздица с лазер. Дъщеря ми беше с 4+ти тъп и той я клипна, когато беше на 12 дни

# 87
  • Мнения: 313
eli_t,
Къде ви беше юздичката - горна устна или под езичето?

# 88
  • Мнения: 1 721
Фифи, и двете бяха къси, но док клипна само долната, горната се коригира около поникването на постоянните зъбки
Допълвам се - манипулацията при малко бебе е абсолютно безболезнена - док нарисува с лазера една 8 на пръста ми, за да ми покаже какво ще усети детето, защото аз бях много притеснена. Ами нищо не се усеща. Дъщеря ми не реагира по никакъв начин, а трябваше да плаче (по тази причина трябваше да я заведем гладна, за да плаче), защото по този начин се преценява дали е достатъчно клипната, едвам я разплакахме без да я тероризираме
Пак се допълвам - била е първи тип

Последна редакция: сб, 06 авг 2016, 15:45 от eli_t

# 89
  • София
  • Мнения: 163
Здравейте!
Да се включа и аз с моя опит.
Още в родилното ми казаха, че сина ми е с къса юздичка. От кой тип (сега от вас научих, че има типове), не ми казаха. Питаха ме дали да я срежат. Доверих се и казах "да". След няколко месеца педиатърката ни каза, че юздичката му все още е къса. Нищо повече. Не ни препрати на стоматолог. Ние с мъжа ми сами се инициирахме. Отидохме (живеем в София) в една клиника на ул. Мадрид при д-р Кирил Дечев. (Сега чета, че кабинета му се помещава на друго място и започвам да се питам при правилния човек ли сме отишли?). Човекът погледна детето, пита дали добре се храни и наддава (още тогава вече не кърмех, така и не успях...). Каза, че щом наддава и яде, засега не е нужна корекция. Отново се доверих.
Това лято педиатърката ни изненада с думите, че ще ни прати в детската стоматология и за горната ципа - френулума между двата резци. Факт е, че в момента зъбките му са раздалечени, че се вижда ясно ципата. Предстои ни нов преглед. Доста съм притеснена. Не зная дали да се доверя отново, при положение, че вътрешния ми майчин глас отдавна крещеше да се обработят, докато беше по-малък.

# 90
  • Мнения: 1 721
Калин, д-р Дечев, за който аз писах, е доста млад, от поне 2 години работи близо до пазара Красно село
А детето ти колко е голямо? Говори ли вече? Има ли проблем с произнасянето на определени звуци?

# 91
  • София
  • Мнения: 163
Кирил Дечев беше специалиста, при когото ходихме. Детето е на година и половина в момента. Още е далече от говорене. Но не мога да се отърва от мислите, че реално трябва да чакам да се появи проблем. Винаги съм залагала на превенцията. Не искам детето да стига до логопед, за да се учи правилно да произнася звуци...

# 92
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
При нас имаше изненада онзи ден по повод юздичките. След като на 4м ги срязахме (колкото можеше) и се примирихме с леко френския акцент на единия младеж, мислех, че сме приключили с този проблем. Тогава никой не ми каза, че трябва да се следят и че могат да доведат до бъдещи проблеми. Онзи ден обаче ги водих на ортодонт (профилактично). Оказа се, че късите (все още, въпреки рязането) юздички дърпат цялата долна челюст навътре, развалят захапката и деформират подреждането на зъбите. На единия по-малко, там ще минем само с ново рязане и логопедични упражнения за разтягане на юздичката. Другият обаче освен тези неща ще трябва да носи и шина.  ooooh!
Та препоръчайте добър детски стоматолог хирург. Предпочитам да е в стоматологичния факултет.

# 93
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Но не мога да се отърва от мислите, че реално трябва да чакам да се появи проблем. Винаги съм залагала на превенцията. Не искам детето да стига до логопед, за да се учи правилно да произнася звуци...

Въпросът е, че изобщо не може да се каже дали дадено дете ще има или няма да има проблем специално с произнасянето на звуци - двете ми деца бяха с къси юздички, които са коригирани на късна възраст (10 г едното и 8 г другото), при това синът ми беше с първи тип, захваната на върха на езика и изключително къса. Нито един от двамата нямаше проблем с произнасянето на звуци (и да е имало нещо в първите 3-4 години, до училищна възраст е било напълно изчистено, без никога да са ходили на логопед) - но имат редица други проблеми от юздите. И пак - едното дете носи две шини, предвид че имаше трети тип юздичка, а другото с първия тип и много късната корекция няма нужда от шини...

Поради такива причини науката все още не е стигнала до ясно еднозначно заключение - няма изследвания, които да сравняват големи групи деца с ранна корекция и такива с късна корекция и да се сравняват резултатите при двете групи. Изследванията дори не са еднозначни за ползата от процедурата при малките бебета... и така за всички става трудно да се прецени как е най-добре да се действа. Дори световните специалисти по юздичките отказват да извършат корекция чисто профилактично, без ясни симптоми на проблем в дадения момент - съвсем друг е въпросът, че те знаят какви въпроси да задават, за да се ориентират дали всъщност има проблем или не.

# 94
  • София
  • Мнения: 163
Въпросът е, че изобщо
... те знаят какви въпроси да задават, за да се ориентират дали всъщност има проблем или не.

Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт