Къса юздичка на езика. Някой правил ли е корекция на бебе и къде?

  • 54 885
  • 94
  •   1
Отговори
  • Мнения: 264
Здравейте,

след консултация с Хедра, стана ясно , че моето момченце има скъсена юздичка на езика (тип 4), както и на горната устничка. Детето определено не се храни нормално, понякога нервничи на гърдата, наддава малко. Много ми се иска да отстраним проблема още сега и да се кърмим спокойно, а и да избегнем проблеми в бъдеще с говора, храненето и т.н.
Прочетох за корекции в най-крехка възраст, но в чужбина. Там ги правят още на няколко дни, но не мога да открия информация за България.

Моля, ако има такива, които са направили корекцията ранна възраст да споделят как е минало и къде са я направили! Особено ме интересува  да е направена с лазер в София.

Благодаря предварително!

# 1
  • Мнения: 11 098
Бубенце,
4-ти тип рядко се навиват да я клипват, да не кажем хич. За лабиалната (тази на горната устна) има някакво решение, но обикновено на по-късна възраст. С Хедра не говорихте ли по-подробно по въпроса?
Имаме някакъв списък от 4-5 лекарски имена, с които работим, но със сигурност тя е била по-подготвена да ти каже детайлите за конкретния случай (най-малкото защото го е видяла; а и като IBCLC със специален интерес към тази тема).

Всъщност, ще е полезно да се включат други момичета с опит и лекарски имена, но най-вероятно ще стана дума за юздички от 1-ви и 2-ри тип, при които манипулацията е изключително лесна.

# 2
  • Мнения: 228
Здравей! Моето момченце беше с къса юздичка. Виж, кой тип е била не са ми казвали. Не можеше изобщо да си покаже езика извън устата. Юздичката започваше от върха на езика и свършваше там, където бяха двата средни, долни резеца. И беше не ципа а цяло ципище.  Sad Сучеше много, много често - и денем, и нощем. Болеше ме всеки пък и то много. Плачех и кърмех. Но детето наддаваше добре. Престраших се да направя манипулацията, когато детето беше на 8м. Ходих при лекар УНГ, хирург. Не беше "клипване" както съм чела. Това нещо беше "отпрано" някак. Напръска детето с обезболяващ спрей /вероятно лидокаин, не съм сигурна/. Стана  в кабинета. Аз държах детето. Неприятна процедура, доста кръв, но не съжалявам и за минута, че го направихме, дори закъсняхме много. От една консултантка по кърмене знам, че и зъболекарите правят тази манипулация /явно обаче трябва да са хирурзи/. Много се обяснявам, извинявам се за което. Така беше при нас. Съвета ми е да се справите с проблема по-скоро. Дано да попаднете на точния лекар. Успех!
Ето тук е обяснено, нашия тип явно е бил първи. Като направеше опит да си изкара езичето то се раздвояваше като на змия.
http://xedra.wordpress.com/2012/04/16/tongue-tie/#types

# 3
  • Мнения: 534
Аз ще следя темата,защото и наше бебе май ще се окаже че има къса юздичка.Той е на 7м. Като новороден се кърмеше перфектно,не ме болеше,наддаде  2кг първия месец и 1,400 гк втория.После ми спря кърмата.Сега обаче ми се вижда къса,не може да се плези много,съвсем леко издава езичето навън.Вчера зъболекарката ни му се радваше и тя ми каза че е късо и че е хубаво да се цепне,защото после ще дърпа долната челюст на вътре и ще се изкриви.Питах е коя възраст е подходяща ,тя каза около 3-тата годинка,но все пак не е специалист в тази област и не ми разясни точно.За това сега проучвам нещата,ще питам и педиатърката на консултацията.

# 4
  • Мнения: 11 844
Аз също ще препоръчам който има такъв проблем да го решава навреме колкото по-рано, толкова по-добре защото с времето ципата става по плътна и кръвоснабдена. Сега като погледнах препратката нашата юздичка е била от втори тип, езичето му стигаше до средата на устната и повече не можеше. Педиатъра ни ни забеляза много рано на около 6м и ни прати на хирург, но той ни върна с условието че не е толкова къса. Проблем със храненето не сме имали и затова оставих нещата така. Но тъй като синът ми закъсняваше с проговарянето и тръгнахме на логопед, който препоръча веднага да се среже юздичката защото не могат да се произнасят правилно звуците, както и пречи на правилното сдъвкване на храната. И понеже синът ми вече беше на 3г и половина и се наложи да го упояват за кратко и така да я режат, иначе хирургът каза че на бебета го правят с местна упойка както Аз! Lady N е споделила. Няма никакъв проблем след това нито с пиенето нито с храненето, процедурата е елементарна.

# 5
  • Мнения: 1 341
И нашата юздичка е къса. Педиатърката я забеляза още в 5-ти месец след като се разплака след ваксината. Нейният съвет е да изчакаме да проговори и да видим дали има проблем.  Въпреки това обиколихме и разпитахме, процедурата се извършва от лицево-челюстен хирург Wink След консултация с такъв, той ни посъветва да е след годинката и каза че късата юздичка не създава проблем при кърменето. Аз го кърмих 8 месеца и всеки месец качаше по килограм, така че не сме имали проблем. Забелязвам че може да се плези и езичето му излиза навън Laughing Може би ще изчакаме още малко.

# 6
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Късата юздичка може да не пречи никак на кърменето, но пречи на зъбите. Къса юздичка на езика почти винаги е придружена от къса юздичка на горната устна, което пък благоприятства обособяването на т.нар. "джобове", където се задържа храна, кърма и всичко, различно от вода и слюнка, за по-дълго време, което пък от своя страна води до повишена концентрация на кариесогенни бактерии и от там - по-голяма вероятност за проблеми със зъбите.
Ако наистина има проблем с юздичката на езика, добре е да се погледнат и юздичките на горната устна и ако се налага корекция, тя да е по-близо във времето, даже юздичките да не представляват проблем за кърменето или говора.

# 7
  • Berlin
  • Мнения: 11 263
Здравейте!
При малкия имаше нещо като къса юздичка, при него езичето стоеше нагоре към небцето и преграждаше (ако мога така да го кажа), когато си отвореше устата за ядене, след 4ти месец не се забелязваше вече. Още в родилното ми казаха, че е така, но пък не ми казаха, че ще ми е проблем после (това обаче си е направо отделна тема). Педиатърката тогава каза, че е наследствено, така ли е? И да очаквам ли при следващо бебе пак къса юздичка?  newsm78 Скоро при преглед се оказа, че и горе е така, има вече разстояние между предните зъбки. Трябва ли да се коригира по някакъв начин?

# 8
  • Мнения: 11 844
abs специалист най-добре ще ти каже дали трябва корекция, ние няма как да ти кажем, но колкото по-рано го направиш по-добре. А относно дали е неследствено незнам, но нито аз нито мъжът ми имаме такъв проблем а детето имаше.

# 9
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Късата юздичка често е наследствена. Често при децата в едно семейство се вижда подобно или еднакво отклонение. Но това не е задължително - по същия начин, по който въпреки че има наследственост в зъбите - подредба, форма на челюстта, здравина - тя не е абсолютна и детето може да няма зъбите "на тати".

Късата юздичка на горната устна може (не задължително, но има вероятност) да доведе до говорни дефекти, както и до нежелано разделяне на горните зъби и в добавка, да влияе на здравето на зъбите, защото могат да се образуват "джобчета" между устната и венеца заради късата връзка. Разстоянието на горните зъбки при малки деца се оценява обикновено на по-късен етап, защото в началото докато тепърва растат, е трудно да се прецени има ли го или ще се затвори само, като порасте зъбчето докрай.
За съжаление, е трудно да се намери специалист, който да третира къса юздичка на горна устна преди 6-7 годишна възраст тук.

# 10
  • Мнения: 11 844

За съжаление, е трудно да се намери специалист, който да третира къса юздичка на горна устна преди 6-7 годишна възраст тук.

На познато дете когато рязаха подезичната срязаха и на горната устна, беше на 2г и половина. Манипулацията извърши детски хирург. Отделно имам позната която на 20г и срязаха на горна устна, защото беше почнала да дарпа и да оголва зъбите, тя беше ходила при ортодонт-хирург.

# 11
  • Berlin
  • Мнения: 11 263
Благодаря!
Аз едно време съм носила скоби на горните зъби заради разстояние м/у предните, може е от мен това. newsm78 При следващия преглед ще разпитам педиатърката ни.

# 12
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Да, не казвам, че е невъзможно, и аз знам някои имена. Работата е, че подхождат различно. Понякога правят манипулация, друг път връщат детето за по-късна възраст, въпреки че проблем има. А като цяло много зъболекари и лични лекари не вярват във връзката на късата юздичка с проблеми в кърменето, например.

# 13
  • Мнения: 264
Да кажа какво се случва при нас. Третият месец малчо наддаде около 350гр., а аз постоянно боря запушени канали. Естествено, заведохме го при лицево-челюстен хирург. Но както се и очакваше, той дори не пожела да го прегледа. Не можел дори упойка да му сложи... Според него детето си е добре около 6кг на 3 месеца. Момченцата били мързеливи и т.н. Обичайните заподозрени. А иначе клиниката е модерна и работят с лазер. Като казах, че го е видял консултант по кърмене, той стана доста докачлив, че това не е лекар и той не може да се довери.
В крайна сметка се разбрахме да се консултираме с педиатъра, който да каже как се развива детето и проблем ли е това наддаване и впоследствие да се видим пак. Аз му изпратих материали от д-р Kotlow, както и Американската педиатрична асоциация, ще изчакам консултацията ни тази седмица и пак ще се обадя в клиниката. Ще помоля Хедра да дойде с мен и ще видим какво ще стане, защото аз се измъчих.

# 14
  • Мнения: 82
Здравейте,

И дъщеря ми е с къса юздичка може би тип  2 или 3, но с/д педиатърката не  било проблем..е това е разбираемо като се скръндзи за направления, затова явно трябва сами да се ориентираме към лицево-челюстен хирург в Пловдив, знаете ли дали извършват тази интервенция на бебета на 2 месеца и защ хем е добре да се направи възможно най-рано, хем връщат бебетата, че били малки...може ли някой а препоръча специалист?

Общи условия

Активация на акаунт