МАШИНА ЗА ХЛЯБ-55-та тема

  • 40 158
  • 741
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 7 987
Вчера тръгнах да правя този кекс на Астера, обаче се сетих, че содата ми е с много изтекъл срок и реших да я изхвъля. После се сетих за тази рецепта:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=758953.msg27544866#msg27544866
обаче имах едно отворено пакетче със съвсем малко бакпулвер вътре и не ми се ровеше за второ, щото и без това ми се вижда много цяло пакетче бакпулвер, а и той този съвсем на някаква химия ми прилича. Та, сложих колкото имаше в пакетчето - около половин чаена лъжичка. Сложих и другите неща без лимонова кора и ядки. Бърка, бърка машинката и понеже ме съмняваше с толкова малко бакпулвер дали ще стане в машинката, го извадих и опекох във фурната. Стана си чуден кекс.

# 46
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 294
Вчера в МЕТРО цената на брашното на Finе foods типово, пълнозърнесто и бяло беше драстично намалена. Не знам къде сложихме фактурата за да напиша цени. Ще редактирам, ако  намеря.

# 47
  • Мнения: 7 987
Не е много по темата, обаче може ли да ми кажете колко време може да се съхранява един такъв кекс в хладилника?

# 48
  • Sofia
  • Мнения: 1 053
Ами кекса не остава, за да се прибере. Simple Smile Нападат го и го изяждат на момента. Съжалявам, но не мога да кажа. Но поне 2 дни със сигурност.
Вчера в МЕТРО цената на брашното на Finе foods типово, пълнозърнесто и бяло беше драстично намалена. Не знам къде сложихме фактурата за да напиша цени. Ще редактирам, ако  намеря.
до кога е промоцията, че ще сме на линия във вторник. Ден за опаричване Simple Smile

# 49
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 294
Не знам за срока на промоцията, но намерих фактурата. Цената на  брашно тип 500 - 5,50 лв. без ддс и 6,60 с ддс за 10 бр. За типовото  е  6,58 без ддс - 7,90 с ддс. Днес пробвах типовото. Стана страхотен хляб.Плътен и много по-черен на цвят от типовото на София мел, което единствено бях ползвала до сега. То винаги ме е съмнявало малко защото е почти същото като цвят и начин на набухване, както бялото.
До скоро имах от пълнозърнестото на Fine foods. Харесвах, го но много набухваше, дори с минимална добавка на бяло.

# 50
  • Стара Загора
  • Мнения: 494

Само че нещо не доразбрах. Embarassed  Моята програма за кекс е час и нещо. За печенето ако е да кажем 30-40 мин останалото е едно голямо бъркане. Твоята е  - бърка 15 мин и започва да пече, така ли?

Да, да, бърка само 15 мин., после пече час и 15 мин. - това за най-малкия ми грамаж хляб - 750 г. За 1250 г, мисля, че програмата беше 1 ч. 40 мин. А в подробната разбивка на програмата в книжката, след бъркането (месенето), имаше някакви минути на втасване (не могада кажа с точност какво пишеше, тъй като съм на работа). То какво да втасва един кекс със сода, може би просто не започва да пече на същинските си градуси веднага след месенето, та за един час и 15 мин. не прегаря кекса, както се вижда на снимките.

# 51
  • Мнения: 1
Здравейте момичета! Миналата седмица и аз се сдобих с хлебопекарна Краун.След няколко опита хляба ми все не се получава. Отвън коричката е добре, а отвътре.... на шупли и недопечен. Моля, помагайте!

# 52
  • Мнения: 3 410
Първо ни напиши рецептата, за да видим съотношение вода, брашно, мая Simple Smile

# 53
  • София
  • Мнения: 19 253
Според вас доматен сок влияе ли отрицателно на прясна мая? Питам, тъй като сипвам течност от буркан домати, мляко за допълване и в част от тази мешавица разтварям маята
Напоследък и на мен ми става дупка в средата на хляба, но само с пълнозърнестото брашно на Панино, може би защото не го смесвам с бяло.
Също така се старая да ограничавам маята до 1,5 г прясна на 100 г брашно. 1 г ми е малко, не ми харесва толкова сбит хляб.
Но важното е - не ми пука особено. Ама щерка ми прави тухлички - нищо, ще се научи. Лошото е, че от декември насам съм + 4 кг
От Великден насам се специализирам в козунаци - замесени в машината и изпечени във фурната. Веднъж опитах на ръка да вкарам мазнината - леле, няма такава мъка, това тесто като ластик едва се разтяга, а беше само половинка. Едва издаяних 10 мин. да вкарам мазнината и бух в пекарната да си меси.

# 54
  • Мнения: 364

Orange Хляб

100 мл хладко мляко
100 мл прясно изцеден портокалов сок 
100 грама кисело мляко (стайна температура)
1 яйце
50 грама меко масло
1 супена л. захар
500гр пшенично брашно
1/2 кубче прясна мая (двадесет и един грам) (много е, 1/3  кубче прясна мая)
 


# 55
  • Мнения: 2 658
Искам да благодаря на Невена http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=639691.msg21439022#msg21439022
за тази идея. Никога нямаше да ми мине през ума, че мога да направя качамак в хлебопекарната.

Аз сложих едър царевичен грис за качамак - 2 к.ч., 5 к.ч. вода, щипка сол. Не съм разбърквала предварително, направо в контейнера.
Цитат
От царевичния грис ще стане много хубав качамак в машината на програма "конфитюр. Само трябва да го разбъркаш малко в студената вода и да сложиш солта предварително за да се разтвори добре.
Цитат
Качамак на котлон се прави с поне 3 чаши вода на чаша царевичен грис. Понеже в машината водата почти не се изпарява, защото температурата е ниска се слага много по-малко - от 2 до 2.5 чаши вода. Може и 3 да сложиш ако го искаш по-рядък. Машината за хляб прави страхотен качамак и от нея качамакът винаги сладни и никога не горчи. За качамакът е важно да се готви бавно и дълго за да се превърнат алфа нишестетата в бета и да не горчи. Няма друг уред, който да го готви толкова добре! Преди да разтвориш гриса, разтвори солта, по-лесно е.

# 56
  • Luxemburg
  • Мнения: 1 707
Момичетата с Панасоник машина споделете на коя програма се прави козунак? До сега съм си я пускала на 2 (бърза програма) и като дойде време за бухване си вадя тестото и си го слагам да бухва във фурната или хладилника. Като е готово го омесвам с каквито съм решила подправки и цветове, оплитам в тавичката и пак във фурната докато увеличи обема си. Готов ли е го вадя, за да го намажа с жълтък и поръся със захар и през това време фурната вече се е загряла до 150 С и слагам да се пече за около час като проверявам с клечка а ако се зачерви слагам метално фолио отгоре. Как ви се струва, правилно ли съм действала?

Последна редакция: чт, 03 юли 2014, 15:32 от ronicat

# 57
  • Мнения: 444
Може ли да ми дадете рецепта за обикновен кекс? Без портокали, банани, лимони...
Мислех, да го направя в тава, щото нямам форна, мо после се сетих, че не знам как се пече...

Кекс правя по моя си рецепта, която ни допадна много на вкус, а не е нещо засукано:

3 яйца
1 ч.ч. захар (240 мл)
1 ванилия, 1 ч.л. сода, 1/2 пакетче бакпулвер
1/2 кофичка кисело мляко, 125 г разтопено масло, 250 г брашно

Приготвям го изцяло в машинката - слагам първо яйцата и захарта и стартирам програмата за кекс. Тя бърка 15 мин., след това започва да пече. Останалите неща ги добавям горе-долу на десетата минута, понякога почти в края, рестартирам отново програмата и повече не се занимавам. Ако не забравя, изваждам бъркалките, преди да започне печенето.

Аз вече не правя кекс във фурната си, защото нямам опция за печене само на долен реотан. И това ми прецаква  тотално кексовете. В машинката става идеален. Снимала съм един преди време:

      
      

Цитат
Чакам да пуснат тази на Lidl -  само 70 лв. беше май, а много мои познати ми я похвалиха

Моята е от Лидъл, за 100 лв., по-малко май не са били.



Астера-имам едно въпросче много ли се надува кекса,защото моята пекарна е на Мулинекс но с 1 бъркалака и мисля че казанчео е с по малка вместимост .Дали ще ми се събере вътре да не прелее се чудя.??? newsm78

# 58
  • Мнения: 46
По молба на В (като Вятър) копирам последните си разсъждения за правенето на козунак:

последната версия на "дисертацията" ми - ЦЪК Simple Smile

последните ми "прозрения" Simple Smile

По отношение на технологията описана в линка по-горе, какво промених и съм доволен от резултата - правя маяно тесто само с част от млякото, една водна чаша някъде се получава. Останалото мляко прибавям при яйцата със захарта, така по-лесно разтварям захарта. При замесването с олио, ползвам студено олио директно от хладилника, за да охладя малко тестото. Също, ползвам програмата за месене на тесто за макарони, защото няма подгряване. Така при оформянето и второто втасване запазва по-добре формата си. Това все още не знам как ще работи като наближи козуначеното време и температурите паднат. Но към момента, за лятото върши работа. Едно след друго си оформям двете козуначета и си ги пека последователно в Раховеца на 160 градуса. 20-тина минути разлика във втасването (около час и половина) почти не си личат. Първоначално загрявам фурната до към 200 градуса, за да компенсирам охлаждането от отварянето на вратичката, като вкарам козунака връщам на 160, Още веднъж имах възможността да се убедя, че ако нещо бързам и със самочувствие определя количествата брашно/течност погрешно, и се наложи да добавям течност към вече замесено тесто, то глутена се разпада и се получава кофти резултат -> трябва да се запазва част от брашното "за резерва" и да се добавя едва като е сигурно, че тестото се получава по-течно от колкото трябва. Т.е. не замесвайте всичкото брашно още в самото начало. Намалих на половина количествата на ароматите, че много миризливи май ставаха козунаците ми, единствено ванилията оставих цяло патронче, че не ми се занимава да я деля. Спрях да добавям витамин Ц, че с него киселее козунака. Като е хубаво брашното няма нужда от това. Отказах се от гимнастиките, да го вадя на 20-тата минута от печенето, та да го мажа с яйце и ръся захар. Мажа и ръся след втасването, преди да вкарам във фурната.

Мита, че за козунак се ползват фини брашна, за мен тотално рухна, след като ползвах типове 350 и 400 на няколко производителя и резултата все ставаше кексоподобен. Купих си даже ксантан за да мога да ги използвам. Равна чаена лъжичка на килограм СЛАБО брашно дава приличен резултат. Последно съм си взел Мелница Търново тип 700, и имам някакво предчувствие, че точно това ще е брашното подходящо за козунаци. Някъде бях чел, че най-висок глутен има средната част на зърното при което се получават брашна тип 650-800 (по памет цитирам). Но още не съм го пробвал лично.

По отношение избора на капацитет на машината да споделя, на моята най-малкия и грамаж е 750 и най-малкия грамаж който някак успява да замеси е 600. С по-малко тесто, просто качва топката на едната си бъркалка и я върти във въздуха. Да не говорим, че при 600 омесва, но НЕ така добре като при предвидения минимум от 750 грама.

И да питам нещо. Някой ползвал ли е силиконова форма за печене на козунак? Или хляб или каквото и да е друго на което искате формата да не подава. Защото ми се струва, че тия мекички форми (рзглеждах днес по магазините) биха се "разкикерчили" от натиска на тестото. Говоря за правоъгълна, а не за кръгла форма. Купих си някакви метални уж тефлонирани, ама коя залепва за тях. Пък се надявах да не ползвам хартия за печене с тях. Иначе придават много добра форма, не е като да го оставя свободно да си седи в тавата. Гледам да докарам 1/3 от козунака да е във формата и 2/3 да стърчи над нея - получава се истинска красота. Но, се съмнявам, че силиконова форма ще удържи козунак по този начин. Та за това питам, какъв ви е опита със правоъгълните силиконови форми.

# 59
  • Мнения: 1 142
Трябва ли да увелича количеството на маята и водата при положение, че ще правя пълнозърнест хляб само от брашно от лимец?
Моля не ми отговаряйте да си гледам тестото, защото имам Панасоник, който си работи сам до голяма степен.
Благодаря.

Общи условия

Активация на акаунт