Как възпитават децата ни в летните занимални /случка в Морската градина, Варна/

  • 11 341
  • 222
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 12 667
Че останаха ли дървета в Морската градина. Аз съм с впечатление, че са  само ресторанти и къщи.

# 46
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Те са на местата дето е нямало дървета в общия случай - по бивши ливади.

# 47
  • Мнения: 1 216
Аз не виждам голяма драма в случилото се.                                                                                             
Че останаха ли дървета в Морската градина. Аз съм с впечатление, че са  само ресторанти и къщи.
Явно си се объркала и не си стигнала до Морската градина Simple Smile

# 48
  • Мнения: 374


Що никой не защити най-малтретираното дърво във Варна иначе ... .

[/quote]

И аз за това дърво се сетих, винаги е с накачени деца по него и то с родителите си, които подвикват на децата да внимават. За мен е в пъти по-опасно от това, за което говори авторката, мисля, че е и полумъртво, не без особената заслуга на десетки катерещи се краченца и ръчички всеки ден. "За" съм да учим децата да уважават природата. Но и че в морската няма една хубава, БЕЗПЛАТНА, детска пощадка също е факт.

# 49
  • Мнения: 1 788
Имам чувството, че хората забравиха да са щастливи. Като чуят детски, младежки смях и голяма веселба от някъде, все бързат да я развалят, да налеят възпитание и акъл.
Не съм видяла точно как клонът се е огъвал до земята и какво е било, но знам, че като деца умирахме да се катерим и висим по дърветата. По 10-12 деца сме били качени на едно дърво и цял ден седим като врабци в клоните му.
Щели да се наранят, стига, да не играят с алигатор?!
Да не забравяме, че преди имаше и безплатни детски площадки, които сега липсват или ги има, но са потрошени.
Тези неща трябва да се контролират.
Хората са избягали сигурно, не, че толкова правят нещо нередно, а защото не са знаели на кой се обаждаш. Да извикаш някой да им размаже физиономията и те да стоят и да чакат?! В милата родина е така доста често...
Не са страшни детските бели, страшни са вандалщините на възрастните и тяхната простотия.
Децата може да счупят един клон, възрастният обаче може да блъсне дете с кола или да нарани други с нехайно или целенасочено наглото си поведение. Нека се справим първо с това...

# 50
  • Мнения: 1 040

И аз се бях ядосала с едни деца, които се опитваха да пречупят  малко дръвче
в бургаската морска градина. Повече ме хвана яд, че никой, освен мен и една баба
не се опита да ги възпре, а толкова хора минаваха по алеята.
Добре де, моите деца и те играят, обаче да друсат и чупят дръвчета в тоя красив парк как
ще им позволя, това да не е на баща ми имота и дърветата да сме ги садили ние?
Точно такива деца после чупят люлки, пейки, хвърлят боклуци и пикаят по храстите.

Вероятно са били безпризорни /така наричам деца оставени без надзор/. Защото иначе или нямаше да сте първите, или щяхте с бабата да се спасявате от добрите родители....
Майките пушеха насядали на пейки на съседната алея и бяха оставили децата да счупят дръвчето,
щото нали трябва да имат детство. По никакъв начин не реагираха. Аз тогава бях с количка и бебе,
 бабата - с внуче, какво - ще ме набият ли? Simple Smile

Децата у нас са оставени да чупят и съсипват това, което е извън дома им.
И не се възпитават, че в живота има правила и че за да живееш добре, трябва да спазваш правилата.
Едно е да се катериш на село по на баба ти крушата, друго е в най - хубавия парк на града.

# 51
  • Мнения: 4 418
На въпроса ми не ги ли притеснява, че ще счупят клона на голямо дърво в Морската градина, ми отговориха:" Да виждате, че е счупен?"

 Joy


А ако беше малко дръво в морската?

А ако беше голямо дръво извън морската?



Тая тема много ме разсмива.  Laughing

# 52
  • Варна
  • Мнения: 10 791
То това правим повечето - смеем се и гледаме сеир, после се чудим защо сме зле.  Sunglasses

Имам една комшийка, на която й пречи лаещото кученце от апартамента под нея, обаче като го види на терасата със стопанина си му се умилква.   Laughing

# 53
  • Мнения: 11 919
Много неща се смесват в тази тема и до много крайности се стига.

Да, децата трябва да имат детство, да играят, да се катерят по дърветата.Това означава ли, че трябва да ги трошат?
Не мога да се умилявам от постъпки, които вредят на някого или на нещо.
Играли сме си и ние, но а вземи и счупи дърво , стъкло, смачкай цветя- първо те навиква първият срещнат възрастен, после родителите ти, не дай Боже да стигне и до училище!

Случка от вчера- в кварталната градинка има една слива- не е вековно дърво, нито е рядък и ценен екземпляр.Но прави страхотна сянка.Гледам едно циганче и съвсем не дете, ами вече кажи-речи в моминска възраст се чуди как да се покатери, за да обере сливите.Наоколо се възмущаваха хора и ми показаха да лежи на земята счупен клон от същата слива.

Не посмях да направя забележка, както и никой около мен.Не знаеш кой лют циганин ще изскочи отнякъде.  Тази слива я обираха само случайно преминаващите цигани, но досега поне пазеха клоните.


# 54
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
На въпроса ми не ги ли притеснява, че ще счупят клона на голямо дърво в Морската градина, ми отговориха:" Да виждате, че е счупен?"

 Joy

А ако беше малко дръво в морската?

А ако беше голямо дръво извън морската?

Тая тема много ме разсмива.  Laughing

Дали не е защото децата са човеци и господари, а дървото - незначителна част от пейзажа?
Ако е така двете с авторката никога няма да се разберете. И не само на тази тема.

Дървото е било там много преди тях и е редно и след тях да остане - цяло. Както и те да го уважават.
И те са били здрави преди качването и такива трябва да бъдат и като напуснат поляната с него - здрави и щастливи.
Родителите са оставили дете на възрастни и повечето ни знаят, ни одобряват случилото се.

Последна редакция: ср, 02 юли 2014, 10:35 от арт мама

# 55
  • Мнения: 1 103
Ами според мен децата си изкарват страхотно  Peace На дървото нищо му няма.
Ти можеш за терапия да разпишеш мислите си на тема, детски игри, доволни деца, паркове, дървета и природа Peace

# 56
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Дано не е към мен. Simple Smile
Темата ме засяга само доколкото живея с тези хора. Ни имат шанс да ми научат детето, ни да ме убедят колко е незначително това дърво. То е като нарисувано - едно от най-красивите в градината - прекрасна форма, само в полянка. Целият клас на детето ми игра няколко пъти там, един клон не беше дръпнат, една забележка не беше направена.

# 57
  • Мнения: 1 100
За такова поведение в белите държави към които имаме претенции да ни зачислят,се полагат солени глоби.Подкрепям авторката на темата:)
Така е, аз не смея едно листо от обществено дърво да откъсна, а какво остава да оставя детето да се люлее на клон. Не ме е страх толкова от глоба и полицай, защото той няма как да се появи изведнъж, а от възмутените погледи на хората, които биха видели откъсването на листото.
Смешно звучи, но говоря от опит, късала съм листо от дърво, гледаха ме така, все едно съм го изкоренила.  Laughing

# 58
  • София
  • Мнения: 62 595
Ох, като се започне с това щастливи, нещастливи... Картинката, описана от авторката хич не изглежда добре - едни деца на дървото, други клатят клона. Едно, че не бива в парка да се държат така (като толкова искат, да се катерят по дърветата при баба си и дядо си, ама да видим кой ще им даде), а и откъм безопасност не е редно. Не се знае колко е здрав този клон. Сега се сетих за една случка с нас - ей така, както навремето си вървяхме с децата, едното дете се присегна да дръпне едно клонче, надвесено над него. Познайте - докато се обърна, и целият клон беше паднал! Изкарахме си акъла, замалко да премаже детето, просто то се дръпна навреме. Клонът изглеждаше съвсем здрав, с всичката зеленина по него, но явно отвътре е бил ужасно изгнил. Разминахме се с одрана буза, но можеше да му извади окото с един малък израстък на клона, или да премаже детето. Та, преди да обяснявате как най-естественото нещо е деца, покатерени на дърво и дърпащи клони, си помислете, че никой не знае какво е състоянието на клона. Ако въпросните деца бяха пострадали, щеше да се надигне вой как не е трябвало да са на дървото и под дървото, ама сега голямо умиление ви гони!

# 59
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Ако въпросните деца бяха пострадали, щеше да се надигне вой как не е трябвало да са на дървото и под дървото, ама сега голямо умиление ви гони!
Именно!
Катеренето по дърветата НЕ Е безопасно.
Ако не ги е грижа за дървото, поне за безопасността на децата трябва да ги е.
А няколко на клон и други да го дърпат е огромен сигнал опасност, защото клона може да се счупи, може и да не се счупи, но вероятността някое от децата на клона да залитне и да падне повличайки и други след себе си, които да затиснат тези под/около клона е доста над 50 %

Забележката ги е накарала да се замислят /възрастните батковци с тях/ и да оценят риска и вероятно е спасила крака, ръце и прочие на децата.

Общи условия

Активация на акаунт