Как възпитават децата ни в летните занимални /случка в Морската градина, Варна/

  • 11 345
  • 222
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 10 791
Възмутена съм и бързам да отворя тема.

Днес, разхождайки се в обедната почивка в Морската градина на Варна, в района малко след Зоопарка, от горната му страна, станах свидетел на следното нещо:
На просторна зелена поляна бяха си разпънали постелките около 30 деца, а двама възрастни мъже (всъщност, не бяха много възрастни, млади момчета) седяха на пейката и ги наблюдаваха.

Кое ме възмути: Първо чух весели викове, смях и се загледах.  Час от децата бяха се събрали под едно огромно вековно дърво, чийто голям клон беше леко наклонен. На този клон имаше качени едно-две деца, а всички останали дружно го разклащаха, за да ги люлеят.

Отидох до мъжете и попитах те ли придружават тези деца. Казаха "да". Попитах ги смятат ли за нормално това, което правят децата с дървото. Отговорът беше: "Ами те си играят".
На въпроса ми не ги ли притеснява, че ще счупят клона на голямо дърво в Морската градина, ми отговориха:" Да виждате, че е счупен?"
Казах, че направих снимка и тръгнах. Отдалечих се на известно разстояние колкото да ме виждат и извадих телефона. Докато възмутено разказвах на мъжа ми какво стана, те си помислиха, че някъде се обаждам да сигнализирам и наредиха децата да си събират багажа и да тръгват.

Яд ме е, че не подходих по-хитро и първо да ги питам от къде са, кой е този летен лагер и после да си изкажа възмущението. Сега не знам кои бяха.  
Също ме е яд, че докато си даваме децата на подобни летни занимания си мислим, че си прекарват страхотно и се възпитават добре. Сигурно на повечето места е така.

Чудя се къде по принцип може да се сигнализира за подобни прояви? Аз почти всеки ден се разхождам по обяд в Морската градина и ако стана свидетел на подобно нещо, да знам какво да правя.

# 1
  • Мнения: X
1-2 деца ще счупят голям клон на огромно вековно дърво? Yeah, right.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 10 791
1-2 деца ще счупят голям клон на огромно вековно дърво? Yeah, right.



Прочети пак. 1-2 деца бяха качени върху клона, а 10-ина деца дружно го разклащаха нагоре-надолу и ги люлееха. Клонът започна да стига почти до земята от такъв натиск.

# 3
  • Мнения: X
Да пребием децата с камъни. Невиждан вандализъм - деца се люлеят върху клон на дърво. Браво на такива съвестни гражданки като теб!

# 4
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Освен да го счупят, могат и да паднат заедно с него. Или заедно с него върху другите деца.... Даже май се сещам кое е дървото. Не коментирайте само на база "вековно". И те си имат клони и праг на еластичност. Не са само стъбло. Simple Smile

Имат си шапки и кърпи често с отличителни знаци. Дали няма нещо пос нимките?

И аз вчера видях една група преди 5 да се придвижва към пункта за сдаване явно. Видях постелки като за йога или плаж та явно полягат обаче къде се побират на тез' тесни постелки и какви бубиима след тях.. За мен е мистерия как децата прекарват добре.  Доволни има.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 10 791
Да пребием децата с камъни. Невиждан вандализъм - деца се люлеят върху клон на дърво. Браво на такива съвестни гражданки като теб!

Съвестна или не, но първосигналната ми реакция беше възмущение от видяното.

Искаш да кажеш, че на теб не би ти направило впечатление?

Говорим за Морската градина, все пак. Дай да чупим и осираме, после да ревем по форумите, че държавата ни е зле.  Confused Не държавата, хората са зле.

# 6
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Няма значение дали могат да го счупят.
Клоните на дърветата не са люлки и децата нямат работа да си играят с тях.
Възрастните са тези, които трябва да реагират и да обяснят на децата, че така не се прави.

# 7
  • Мнения: 336
Ох, я се успокойте малко. откакто свят светува деца се катерят по дърветата. И къщички си правят и какво ли не. Ако дървото е високо или децата твърде малки е ясно че някой от тия възпитатели трябва да се намеси. Ама пък да се драматизира самия факт че някой видял деца на дърво, това  е пълна глупост.

# 8
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Някой не е видял просто деца на дърво.
Видял е как деца клатят клон на дърво, което може да доведе до лоши последствия.
Или за вас счупен клон на дърво е нищо?
Да не говорим за инцидент с децата.
Пък ако беше толкова безобидно защо са се изнесли всички от полянката с дървото?

# 9
  • Варна
  • Мнения: 10 791
Защо да се успокояваме?
Дървото не е просто дърво, а дърво в парк Морска градина, Варна. Любим на варненци и гостите на града за разходки. Дайте да трошим и чупим наред, има в парка красиви цветни градинки и тях да опустошим - голяма работа!

Освен, че може да счупят клона, може и да се наранят. Децата не бяха много малки, на различна възраст, средно около 10-годишни.

Ако всичко е било нормално, защо побързаха да си съберат багажите и да напуснат мястото?

Най ми е чудно, че в Клюкарника, например,  темата за окепазена торта събра над 450 отговора или темата "кой ни пречи докато сме на почивка" също е със стотици отговори. А тук никой нищо не го интересува, че и станах набедена за прекалено "съвестна гражданка".  Laughing
Като няма сеир и няма кого да хулим, не е интересно. Нищо че се касае за възпитанието на децата ни.  Wink

# 10
  • Варна
  • Мнения: 301
абе сигурно са сектанти  newsm78  hahaha


Киса,4ак пък да ги и снимаш...добре си ги попитала и толкоз....явно не са от Варна и са полудяли от кеф като са видяли такъв клон и айде юруш да се трещят  Crazy детска му работа,ама и ония "дъртите" не дай Боже да стане нещо,седят и "наглеждат"

на кого да сигнализираш и за какво? те ония от общинска полиция не са по тая 4аст

мисля,4е ти си се напрегнала и ядосала излишно  Wink

# 11
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Притеснителното е това, че 10 деца разклащат клона, на който има качени деца. Първо качените деца могат да паднат и да си счупят нещо, второ може самия клон да се откърши - айде м..та му на клона, ама децата пак ще паднат от него с евентуални последици като в първа точка.
Да, деца са, играят си, да могат да станат проблеми, затова са възрастните с тях да предвидят евентуалните последствия и да ги предупредят/възпрат/покажат как трябва да се прави за да е безопасно, но възрастните не са си свършили работата. По каква причина е въпрос на конкретика, която няма смисъл да дъвчем.

За възпитанието по детските занимални ... майтап приказка. Важно е да си изкарат добре, да разпуснат, желателно безопасно.
Притеснили са се и добре, че са си тръгнали /може да не са се сетили начин да озаптят децата/ и по-добрия вариант е да ги преместят.

# 12
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Киса, преценката и позицията ти са правилна.
Като бях малка за такива неща на мен ми правиха забележки, тогава никой не казваше - "успокойте се, голяма работа". Сега всичко е "голяма работа". Децата скубят цветя, белят дървета, чупят клони, ама ние си стоим спокойно.
Не е да няма къде да се играе в Морската градина.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 301
 п.с. тя морската "градина" затуй е на такова дередже....мръсно,опикано (ше ме извините)..кърлежи и буренак....нито някой пази,нито някой 4исти и поддържа...егати и "парка" дето имаме  Sick

# 14
  • Варна
  • Мнения: 10 791
От Варна са. Аз като си тръгвах се сетих да ги питам откъде са. Даже им казах, че сигурно ще ги е страх да кажат, а те само казаха "от Варна".
Тук има доста летни занимални на принципа: сбор в 9 ч, разходки, игри и връщане в 17 ч. Доста работещи родители се възползват, за да разнообразят летните дни на децата си. Че и не струва евтино.

Почти ежедневно се разхождам там и без това е западнала Морската, правят се известни подобрения, но защо да рушим съществуващото?

Пък и възрастните младежи като са оставили децата да издевателстват над дървото са им дали да се разбере, че в това няма нищо лошо. Утре ще тръгнат да късат цветята от градинките, да скачат и чупят пейките. Дано не съм права и да е било инцидентна случка.
А най-добре някой да се припознае или да му предадат и  да се засрами.  Peace

# 15
  • Мнения: 336
Ами затова казвам, ако децата правят нещо опасно, възрастните там трябва да се намесят, това е тяхната работа, защо трябва да се намесва възпитанието? Да гледаш децата да не се пребият е задължение, но да ги "възпитаваш" да не се катерят или да не се люлеят е глупост, също и да се възмущаваш от играта им.

"Отидох до мъжете и попитах те ли придружават тези деца. Казаха "да". Попитах ги смятат ли за нормално това, което правят децата с дървото. Отговорът беше: "Ами те си играят".

Ами и аз смятам за нормално това, което децата правят, всъщност трудно мога да си представя нещо по-нормално за деца от това да си играят на дърво. Не намирам за нормално единствено ако за децата има някаква опасност (която те разбира се не могат да преценят правилно) прилежащите възрастни да не реагират.

# 16
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Ами и аз смятам за нормално това, което децата правят, всъщност трудно мога да си представя нещо по-нормално за деца от това да си играят на дърво. Не намирам за нормално единствено ако за децата има някаква опасност (която те разбира се не могат да преценят правилно) прилежащите възрастни да не реагират.
Значи казваш, че ако за децата няма опасност, те могат да натрошат дървото. Whistling

Ох, едно време баща ми е казвал, че в Морската е имало пъдари, не са давали и по тревата да ходиш. Как ми се ще да се върнат тези пъдари и за една такава уж безобидна игра да има глоби за родителите.

Как ще реагирате, ако деца влязат във вашия двор и започнат да се клатушкат на клон от ваше дърво?

# 17
  • Мнения: 10 511
Като е въпрос на забавление и разпускане, колко от родителите ще разрешат на децата си да се висят напр. на вратите вкъщи - предполагам никой, защото ще паднат вратите, но щом е навън - значи може... то затова е като разтурен двор навсякъде. По един парк остана за няколко квартала и пак не се пази.

# 18
  • Мнения: 336
Никога не може да ме подразни детска игра. Може да ме подразни да видя дете, което съзнателно и от злоба се опитва да потроши нещо, но не и гледката на деца, които си играят. Ако децата прекалят с играта има възрастни, които трябва да се намесят. Но не мога да се съглася че самите деца са проблем - тичат, скачат, катерят се, люлеят се. и не само в тази тема, но като цяло във форума съм учудена колко нетолерантни са възрастните (при това майки) към детството. не намирам за нормално да искате от децата да се държат като възрастни и да разсъждават като вас. Че и за "пъдари" да мечтаете... Много голяма драма е да влезеш в тревата, разбира се, друго е да живееш сред асфалт и бетонни плочки Simple Smile

А пък това че децата са разорали паркове и градинки е глупост. Ако едни деца с играта си можеха да причинят такива разрушения, светът щеше отдавна да се е продънил.

# 19
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Никой не вини децата.
Става дума за възрастните, които не си дават зор да направят забележка на децата.
Децата често минават границата на обикновенната игра, тогава възрастните трябва да се намесят.
Само, че ще им се развали рахатлъка и трябва да измислят друга игра за децата.

А пъдари в Морската е имало. Тревата е била зелена, подържана, напоявана. Градината е била място за разходка и отмора. Ама това е било доста отдавна, примерно преди 50-на години.

# 20
  • Варна
  • Мнения: 10 791
Никой не вини децата.
Става дума за възрастните, които не си дават зор да направят забележка на децата.
Децата често минават границата на обикновенната игра, тогава възрастните трябва да се намесят.
Само, че ще им се развали рахатлъка и трябва да измислят друга игра за децата.



Много добре казано!  Peace

Двамата младежи-придружители седяха с изпънати крака на пейката наблизо, препичаха се на шарена сянка. Като им се обадих, може би се замислиха и прецениха, че наистина са направили известен пропуск в наглеждането на децата и тръгнаха да напускат мястото.

# 21
  • Мнения: 10 547
Аз и възрастните, които са придружили децата, не ги виня.
Виня родителите, които в летния сезон оставят децата си да бъдат гледани и пазени от куцо и сакато.
Работя в центъра на столицата. Около мен в мръсни, прашни и мухлясали апартаменти в стари кооперации на поне три места в рамките на 200 метра са наврени детски занимални. Някакви екзалтирано-дебилни какички и батковци влачат децата до близката Борисова градина. Само като ги видя въпросните какички и батковци и куче не бих се вързала да им поверя.

# 22
  • Мнения: 14 133
Киса, преценката и позицията ти са правилна.
Като бях малка за такива неща на мен ми правиха забележки, тогава никой не казваше - "успокойте се, голяма работа". Сега всичко е "голяма работа". Децата скубят цветя, белят дървета, чупят клони, ама ние си стоим спокойно.
Не е да няма къде да се играе в Морската градина.
Peace
Никой не вини децата.
Става дума за възрастните, които не си дават зор да направят забележка на децата.
Децата често минават границата на обикновенната игра, тогава възрастните трябва да се намесят.
Само, че ще им се развали рахатлъка и трябва да измислят друга игра за децата.



Peace

# 23
  • Мнения: 10 511
Ами темата си е много правилно озаглавена: Как възпитават децата ни в летните занимални /случка в Морската градина, Варна/ , никой не обвинява децата, въпросът е, че и никой не им разяснява какви са последствията ако си играят по неправилен начин, че може да счупят нещо, че може да се наранят...

# 24
  • Мнения: 10 547
Темата изобщо не е зададена правилно , защото няма как някой случаен летен гледач да възпитава децата ми. Може само да ги опазва чисто физически. Възпитанието е наша грижа, както и такава на постоянните им учители. От приходящи възпитаващи- аре, нема нужда. Могат само да навредят, не да помогнат.

# 25
  • Мнения: 10 511
Нямам представа какви са в летните занимални, синът ми не е посещавал такава и поради факта нямам преки наблюдения, предполагах че би трябвало да са възпитатели, или поне да имат образование за работа с деца, не аниматори за почасово гледане - т.е. наблюдение.

# 26
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Пъдари няма нужда да има. Нито да се пази да не се влиза в тревата. Тя е там за да се сяда на нея и деца да играят на нея, не е Шонбрун, а парк. Не че може заради кучетата... Но общинска полиция /или подобни следящи за реда лица/  и следене за боклуци и рушене - да, няма да са излишни. Даже е редно да има.

ПП Няма как да възпитават, да. Нито е тяхна работа, нито имат ресурс за това /поради липса не само на умения, но и възпитание често/.

# 27
  • Мнения: 11 919
Много активно ползвам тази услуга- летни занимални, поради разбираеми причини.

От гледна точка на родител, който оставя детето си на подобна занималня споделям, че не винаги има избор да оставим децата си на най-доброто място.Възможно е преценката ни за най-доброто да е наистина реална, но да не сме успели да запишем детето на желаното място  и тогава се правят компромиси.Аз, която имам около два месеца отпуск ползвам тази услуга, какво остава за родители, които имат по 20 дни в годината почивка.

Далече съм от мисълта, че на подобни места, на които детето е за седмица -две или месец , ще попие най-доброто , ще получи качествено възпитание.Но поне се надявам, че детето няма да е учено на съзнателни вандалщини или ако има порив към такива, ще бъдат своевременно прекратявани.Надявам се т. наречените възпитатели да се грижат и за физическото оцеляване на децата.

Във Варна занималните, които водят децата до Морската градина са особено желани, защото останалите водят децата по прашни детски площадки и съмнителни градинки.

Така ,както е описана случката- предполагам възпитателите не са отдали нужното значение на евентуалната опасност, но добре е все пак са се съобразили със забележката.

# 28
  • Варна
  • Мнения: 6 876
Къде е снимката?
Аз не виждам проблем в катеренето по дървета и ползването им за игра. И съм склонна да мисля, че Киса преекспонира случката. В градинката до нас има 2 дървета страхотни за катерене и по клоните постоянно има деца. Единственото поражение са изядените на зелено сливи. Дъщеря ми "прекара там няколко години"  Simple Smile и няма такива последствия
Цитат
Утре ще тръгнат да късат цветята от градинките, да скачат и чупят пейките.

Що никой не защити най-малтретираното дърво във Варна иначе ... .

# 29
  • Мнения: 3 098
Имахме подобна случка преди 1 година в кварталният парк, който струваше на нас, данъкоплатците 11 милиона. Бях с дъщеря ми там и се натъкнахме на деца, които ритаха и чупеха дървета, белеха им кората и драскаха по пейките. Дъщеря ми реагира светкавично, преди мен. Отиде и направи забележка, възрастните й направиха на нея да си гледа работата. Тя се вбеси и им изнесе една добра лекция относно полезността на дърветата, колко време им е нужно, за да пораснат, в случая и колко ще им трае възстановяването след вандализма на децата им и колко са безотговорни. Възрастните станаха, без да обелят и дума, грабнаха си децата и се махнаха. Предполагам отидоха да чупят другаде дървета. Случката е от Испания.
В България, миналата година видяхме с очите си как за по- малко от месец деца съсипаха чисто нов парк. Тревата бе изскубана, дърветата- с изпочупени клони, люлките натрошени, настилката под тях- разскъсана. Видяхме как се мият кални крака и обувки на чешмичка с друго предназначение. И всичко това пред погледите на "любящите родители". Те нямат воля и желание да си възпитат челядта, вие се чудите защо някакви възпитатели не искат да се занимават.

# 30
  • Варна
  • Мнения: 10 791
Къде е снимката?
Аз не виждам проблем в катеренето по дървета и ползването им за игра. И съм склонна да мисля, че Киса преекспонира случката. В градинката до нас има 2 дървета страхотни за катерене и по клоните постоянно има деца.


Ще сложа снимка, но е правена с телефон и не се вижда кой знае какво.
Сега ме карате да се чувствам, едва ли не, виновна, че подех темата.
Съвсем преспокойно си минавах по горната алея (от Зоопарка посока Пантеона), хапвах си сандвича и на никой не пречех.
Изведнъж видях тази картинка и ми стана много криво. Подминах ги, но не спирах да мисля как измъчват дървото. Честно казано, в първия момент даже повече се замислих за бедното дърво, отколкото за децата, че може да се наранят.  Blush

Не пускам често подобни теми тук, но днес лично аз се възмутих. Другите, дето мислят различно, ок, приемам и вашата позиция.

Разбира се, нищо не се вижда от снимката, просто едни деца около дървото.
Скрит текст:

Последна редакция: вт, 01 юли 2014, 17:06 от Киса

# 31
  • Мнения: 413
Аз не виждам нищо лошо в това, от което си възмутена.. Децата трябва да имат детство, мене да не мислиш, че някой ме е гледал на село като се катерех по дърветата или се качвах на полу-срутената камбанария... Даже се радвам, че има дечица, които си играят така, а не седят с Айфона в ръка и да цъкат Ангрибърдс  Sick Wink

П.С. - първо това дърво изобщо не смятам, че може да бъде наранено от тези дечица, второ наистина клоните са толкова благодати за къщичка и катерене, че просто си е райско кътче за дечицата, като трето дървото е толкова ВЕКОВНО и с толкова големи клони, че просто няма шанс да бъде хей-тъй счупено. Клоните дори виждам, че дори не са и толкова високи. Не виждам опасност тук, повече би ме притеснило люлеенето на люлка, под която е асфалтирано  Wink

Бих дала всичко, един ден и моите деца да играят толкова волно навън, да пият ледено сокче само при моето разрешение, да хапват Макдоналдс само в почивните дни, да играят на народна топка и пр., а не да обикалят като гламави мола, да играят малоумни компютърни игри и да се тъпчат с КФС всекидневно  Wink 

Последна редакция: вт, 01 юли 2014, 19:54 от white jasmine

# 32
  • Мнения: 30
Аз не виждам нищо лошо в това, от което си възмутена.. Децата трябва да имат детство, мене да не мислиш, че някой ме е гледал на село като се катерех по дърветата или се качвах на полу-срутената камбанария... Даже се радвам, че има дечица, които си играят така, а не седят с Айфона в ръка и да цъкат Ангрибърдс  Sick Wink

П.С. - първо това дърво изобщо не смятам, че може да бъде наранено от тези дечица, второ наистина клоните са толкова благодати за къщичка и катерене, че просто си е райско кътче за дечицата, като трето дървото е толкова ВЕКОВНО и с толкова големи клони, че просто няма шанс да бъде хей-тъй счупено. Клоните дори виждам, че дори не са и толкова високи. Не виждам опасност тук, повече би ме притеснило люлеенето на люлка, под която е асфалтирано  Wink

Бих дала всичко, един ден и моите деца да играят толкова волно навън, да пият ледено сокче само при моето разрешение, да хапват Макдоналдс само в почивните дни, да играят на народна топка и пр., а не да обикалят като гламави мола, да играят малоумни компютърни игри и да се тъпчат с КФС всекидневно  Wink 
Те могат да си играят около дървото,но не и да  дърпат клоните,независимо вековно ли е или млада фиданка.За такова поведение в белите държави към които имаме претенции да ни зачислят,се полагат солени глоби.Подкрепям авторката на темата:)

# 33
  • Мнения: 413
Защото дървото е в Морската градина, но ако е пред на баба ми старата къща в село Фролош, децата ще може да се люлеят и няма да дойде чичо полицай да ми лепне солена глоба?

# 34
  • Мнения: 30
Защото дървото е в Морската градина, но ако е пред на баба ми старата къща в село Фролош, децата ще може да се люлеят и няма да дойде чичо полицай да ми лепне солена глоба?
Не,не защото е в Морската градина,а защото е дърво-част от белите дробове на града в който живеете.То е ваше дърво,нищо че не е в собственият ви двор.Просто мисленето е различно.
Децата трябва да се възпитават с мисъл за последствията които следват след определени техни действия.От не една детска игра,много дървета вече не са живи.Децата обаче не са виновни,ами тези които са позволили това да се случи без да се намесят.

# 35
  • Мнения: 413
Всичко трябва да е умерено и преценено. Все пак съм "ЗА" катеренето, до колкото то може да бъде безопасно и за двете страни, но не и идеята - децата да не докосват дървета.

# 36
  • Мнения: 30
Всичко трябва да е умерено и преценено. Все пак съм "ЗА" катеренето, до колкото то може да бъде безопасно и за двете страни, но не и идеята - децата да не докосват дървета.
Да,но тези деца не просто се катерят,ами теглят клона надолу и могат да го счупят.За кофти последствията/основно за децата/писаха по-горе,но е факт,че сценката си е била за възмущение- поради безопасноста на децата и опазването на дървото.
Не става така..Не може просто да риеш,теглиш и скубеш каквото и да било за забавление.Това е забавление за чужда сметка-един път за сметка на останалите посетители в парка и втори път за сметка на растението.

# 37
  • Мнения: 413
Специално на тези дечица е трябвало да се обясни как се играе на дърво, явно отговорниците им са имали по-важни теми на разговор. Нямам коментар относно тях, ние сами трябва да обясняваме кое е редно и кое не и кога забавлението става опасно и до къде е границата. 'Млади момчета', които надали са гледали деца, надали имат и чувство за съхранение и отговорност.

Аз ако бях на мястото на госпожата, щях вместо да снимам, да отида и да им обясня, че едно е катерене по дърветата и съвсем друго е опасна игра с дърветата и какви са последиците и как трябва да си играят в случая.

# 38
  • Варна
  • Мнения: 10 791


Аз ако бях на мястото на госпожата, щях вместо да снимам, да отида и да им обясня, че едно е катерене по дърветата и съвсем друго е опасна игра с дърветата и какви са последиците и как трябва да си играят в случая.

Да бе. Тази госпожа ако не беше изобщо отишла да направи забележка на придружителите на децата, а беше се допитала тук във форума за мнението на останалите как биха реагирали в подобна ситуация, щеше да има коментари от сорта на "най-лесно да видиш и да не направиш нищо", "защо не отиде и не направи забележка", "защо подмина без никаква реакция и сега се пънеш във форума" и тем подобни.  Laughing

# 39
  • Мнения: 413
Е то в този форум вече често се случва да те оплюят за каквото и да е било. Не смея да дам мнение за нищо  Mr. Green Аз казвам, аз какво вих направила, тъй като нервира ли ме нещо, отивам и действам!  box smile3513

# 40
  • Варна
  • Мнения: 1 790
Преди две-три седмици в същата тази морска градина, на главната алея падна дърво. Четох, че падналата част е била със зелени листа, дървото е изглеждало наред, ама ей на, паднало е. Като знам на какво дередже са дърветата в целия град, просто не искам да си представям какво може да се случи на две деца, качени върху клон.  Stop Киса, добре си постъпила.

# 41
  • Уистерия Лейн
  • Мнения: 214
Очевидно проблема е във възпитателите. Ако това се случи в детска градина , ще се скарат ,смятам. Това е неприемливо за мен поведение. Не бих пуснала детето си да се качи на дърво насред парка .

# 42
  • Мнения: 10 511
Добре де, разбрахме че за някой катеренето е от съществено значение. Но нали точно за това има тези въжени градини, където и възрастни могат да се катерят. В крайна сметка, защо някой не искат да разберат заради какво е възмущението на повечето хора. Трябва да имаме социален ангажимент ние самите, който да предадем на децата си. Не може да си заведеш детето да се виси на дървото, а цял един живот да не посадиш дърво например... как по-ясно да го напишем и обясним. Щом не е в двора ми, апартамента ми всичко може, ама иначе се възмущаваме дружно в другите теми кой какво прави и т.н.
Не,не защото е в Морската градина,а защото е дърво-част от белите дробове на града в който живеете.То е ваше дърво,нищо че не е в собственият ви двор.Просто мисленето е различно.
Децата трябва да се възпитават с мисъл за последствията които следват след определени техни действия.От не една детска игра,много дървета вече не са живи.Децата обаче не са виновни,ами тези които са позволили това да се случи без да се намесят.
Peace подкрепям

# 43
  • Мнения: 1 040
И аз се бях ядосала с едни деца, които се опитваха да пречупят  малко дръвче
в бургаската морска градина. Повече ме хвана яд, че никой, освен мен и една баба
не се опита да ги възпре, а толкова хора минаваха по алеята.
Добре де, моите деца и те играят, обаче да друсат и чупят дръвчета в тоя красив парк как
ще им позволя, това да не е на баща ми имота и дърветата да сме ги садили ние?
Точно такива деца после чупят люлки, пейки, хвърлят боклуци и пикаят по храстите.

# 44
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Дете се учи от най-ранна възраст на позволените и непозволените неща. Само трябва да има кой да покаже с пример и напътствие. Когато се радва на цвете и го скъса, то може да разбере и че се берат, и че така умират. А може и да му се смееш какъв мурафет е направило и да окъса всичко под аплодисменти. Зависи какъв е възрастния до него.

И аз се бях ядосала с едни деца, които се опитваха да пречупят  малко дръвче
в бургаската морска градина. Повече ме хвана яд, че никой, освен мен и една баба
не се опита да ги възпре, а толкова хора минаваха по алеята.
Добре де, моите деца и те играят, обаче да друсат и чупят дръвчета в тоя красив парк как
ще им позволя, това да не е на баща ми имота и дърветата да сме ги садили ние?
Точно такива деца после чупят люлки, пейки, хвърлят боклуци и пикаят по храстите.

Вероятно са били безпризорни /така наричам деца оставени без надзор/. Защото иначе или нямаше да сте първите, или щяхте с бабата да се спасявате от добрите родители....

# 45
  • Мнения: 12 667
Че останаха ли дървета в Морската градина. Аз съм с впечатление, че са  само ресторанти и къщи.

# 46
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Те са на местата дето е нямало дървета в общия случай - по бивши ливади.

# 47
  • Мнения: 1 216
Аз не виждам голяма драма в случилото се.                                                                                             
Че останаха ли дървета в Морската градина. Аз съм с впечатление, че са  само ресторанти и къщи.
Явно си се объркала и не си стигнала до Морската градина Simple Smile

# 48
  • Мнения: 374


Що никой не защити най-малтретираното дърво във Варна иначе ... .

[/quote]

И аз за това дърво се сетих, винаги е с накачени деца по него и то с родителите си, които подвикват на децата да внимават. За мен е в пъти по-опасно от това, за което говори авторката, мисля, че е и полумъртво, не без особената заслуга на десетки катерещи се краченца и ръчички всеки ден. "За" съм да учим децата да уважават природата. Но и че в морската няма една хубава, БЕЗПЛАТНА, детска пощадка също е факт.

# 49
  • Мнения: 1 788
Имам чувството, че хората забравиха да са щастливи. Като чуят детски, младежки смях и голяма веселба от някъде, все бързат да я развалят, да налеят възпитание и акъл.
Не съм видяла точно как клонът се е огъвал до земята и какво е било, но знам, че като деца умирахме да се катерим и висим по дърветата. По 10-12 деца сме били качени на едно дърво и цял ден седим като врабци в клоните му.
Щели да се наранят, стига, да не играят с алигатор?!
Да не забравяме, че преди имаше и безплатни детски площадки, които сега липсват или ги има, но са потрошени.
Тези неща трябва да се контролират.
Хората са избягали сигурно, не, че толкова правят нещо нередно, а защото не са знаели на кой се обаждаш. Да извикаш някой да им размаже физиономията и те да стоят и да чакат?! В милата родина е така доста често...
Не са страшни детските бели, страшни са вандалщините на възрастните и тяхната простотия.
Децата може да счупят един клон, възрастният обаче може да блъсне дете с кола или да нарани други с нехайно или целенасочено наглото си поведение. Нека се справим първо с това...

# 50
  • Мнения: 1 040

И аз се бях ядосала с едни деца, които се опитваха да пречупят  малко дръвче
в бургаската морска градина. Повече ме хвана яд, че никой, освен мен и една баба
не се опита да ги възпре, а толкова хора минаваха по алеята.
Добре де, моите деца и те играят, обаче да друсат и чупят дръвчета в тоя красив парк как
ще им позволя, това да не е на баща ми имота и дърветата да сме ги садили ние?
Точно такива деца после чупят люлки, пейки, хвърлят боклуци и пикаят по храстите.

Вероятно са били безпризорни /така наричам деца оставени без надзор/. Защото иначе или нямаше да сте първите, или щяхте с бабата да се спасявате от добрите родители....
Майките пушеха насядали на пейки на съседната алея и бяха оставили децата да счупят дръвчето,
щото нали трябва да имат детство. По никакъв начин не реагираха. Аз тогава бях с количка и бебе,
 бабата - с внуче, какво - ще ме набият ли? Simple Smile

Децата у нас са оставени да чупят и съсипват това, което е извън дома им.
И не се възпитават, че в живота има правила и че за да живееш добре, трябва да спазваш правилата.
Едно е да се катериш на село по на баба ти крушата, друго е в най - хубавия парк на града.

# 51
  • Мнения: 4 418
На въпроса ми не ги ли притеснява, че ще счупят клона на голямо дърво в Морската градина, ми отговориха:" Да виждате, че е счупен?"

 Joy


А ако беше малко дръво в морската?

А ако беше голямо дръво извън морската?



Тая тема много ме разсмива.  Laughing

# 52
  • Варна
  • Мнения: 10 791
То това правим повечето - смеем се и гледаме сеир, после се чудим защо сме зле.  Sunglasses

Имам една комшийка, на която й пречи лаещото кученце от апартамента под нея, обаче като го види на терасата със стопанина си му се умилква.   Laughing

# 53
  • Мнения: 11 919
Много неща се смесват в тази тема и до много крайности се стига.

Да, децата трябва да имат детство, да играят, да се катерят по дърветата.Това означава ли, че трябва да ги трошат?
Не мога да се умилявам от постъпки, които вредят на някого или на нещо.
Играли сме си и ние, но а вземи и счупи дърво , стъкло, смачкай цветя- първо те навиква първият срещнат възрастен, после родителите ти, не дай Боже да стигне и до училище!

Случка от вчера- в кварталната градинка има една слива- не е вековно дърво, нито е рядък и ценен екземпляр.Но прави страхотна сянка.Гледам едно циганче и съвсем не дете, ами вече кажи-речи в моминска възраст се чуди как да се покатери, за да обере сливите.Наоколо се възмущаваха хора и ми показаха да лежи на земята счупен клон от същата слива.

Не посмях да направя забележка, както и никой около мен.Не знаеш кой лют циганин ще изскочи отнякъде.  Тази слива я обираха само случайно преминаващите цигани, но досега поне пазеха клоните.


# 54
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
На въпроса ми не ги ли притеснява, че ще счупят клона на голямо дърво в Морската градина, ми отговориха:" Да виждате, че е счупен?"

 Joy

А ако беше малко дръво в морската?

А ако беше голямо дръво извън морската?

Тая тема много ме разсмива.  Laughing

Дали не е защото децата са човеци и господари, а дървото - незначителна част от пейзажа?
Ако е така двете с авторката никога няма да се разберете. И не само на тази тема.

Дървото е било там много преди тях и е редно и след тях да остане - цяло. Както и те да го уважават.
И те са били здрави преди качването и такива трябва да бъдат и като напуснат поляната с него - здрави и щастливи.
Родителите са оставили дете на възрастни и повечето ни знаят, ни одобряват случилото се.

Последна редакция: ср, 02 юли 2014, 10:35 от арт мама

# 55
  • Мнения: 1 103
Ами според мен децата си изкарват страхотно  Peace На дървото нищо му няма.
Ти можеш за терапия да разпишеш мислите си на тема, детски игри, доволни деца, паркове, дървета и природа Peace

# 56
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Дано не е към мен. Simple Smile
Темата ме засяга само доколкото живея с тези хора. Ни имат шанс да ми научат детето, ни да ме убедят колко е незначително това дърво. То е като нарисувано - едно от най-красивите в градината - прекрасна форма, само в полянка. Целият клас на детето ми игра няколко пъти там, един клон не беше дръпнат, една забележка не беше направена.

# 57
  • Мнения: 1 100
За такова поведение в белите държави към които имаме претенции да ни зачислят,се полагат солени глоби.Подкрепям авторката на темата:)
Така е, аз не смея едно листо от обществено дърво да откъсна, а какво остава да оставя детето да се люлее на клон. Не ме е страх толкова от глоба и полицай, защото той няма как да се появи изведнъж, а от възмутените погледи на хората, които биха видели откъсването на листото.
Смешно звучи, но говоря от опит, късала съм листо от дърво, гледаха ме така, все едно съм го изкоренила.  Laughing

# 58
  • София
  • Мнения: 62 595
Ох, като се започне с това щастливи, нещастливи... Картинката, описана от авторката хич не изглежда добре - едни деца на дървото, други клатят клона. Едно, че не бива в парка да се държат така (като толкова искат, да се катерят по дърветата при баба си и дядо си, ама да видим кой ще им даде), а и откъм безопасност не е редно. Не се знае колко е здрав този клон. Сега се сетих за една случка с нас - ей така, както навремето си вървяхме с децата, едното дете се присегна да дръпне едно клонче, надвесено над него. Познайте - докато се обърна, и целият клон беше паднал! Изкарахме си акъла, замалко да премаже детето, просто то се дръпна навреме. Клонът изглеждаше съвсем здрав, с всичката зеленина по него, но явно отвътре е бил ужасно изгнил. Разминахме се с одрана буза, но можеше да му извади окото с един малък израстък на клона, или да премаже детето. Та, преди да обяснявате как най-естественото нещо е деца, покатерени на дърво и дърпащи клони, си помислете, че никой не знае какво е състоянието на клона. Ако въпросните деца бяха пострадали, щеше да се надигне вой как не е трябвало да са на дървото и под дървото, ама сега голямо умиление ви гони!

# 59
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Ако въпросните деца бяха пострадали, щеше да се надигне вой как не е трябвало да са на дървото и под дървото, ама сега голямо умиление ви гони!
Именно!
Катеренето по дърветата НЕ Е безопасно.
Ако не ги е грижа за дървото, поне за безопасността на децата трябва да ги е.
А няколко на клон и други да го дърпат е огромен сигнал опасност, защото клона може да се счупи, може и да не се счупи, но вероятността някое от децата на клона да залитне и да падне повличайки и други след себе си, които да затиснат тези под/около клона е доста над 50 %

Забележката ги е накарала да се замислят /възрастните батковци с тях/ и да оценят риска и вероятно е спасила крака, ръце и прочие на децата.

# 60
  • Мнения: 30

Щели да се наранят, стига, да не играят с алигатор?!


Ха,ха....това звучи несериозно,дори няма да го коментирам.Само едно посещение в детската травматология на Пирогов и няколко разговора със съвсем случайно избрани родители показват колко "безопасно"е катеренето по дървета.
Не са страшни детските бели, страшни са вандалщините на възрастните и тяхната простотия.
Децата може да счупят един клон, възрастният обаче може да блъсне дете с кола или да нарани други с нехайно или целенасочено наглото си поведение. Нека се справим първо с това...
Да де,ама тези възрастни които си позволяват да минат на червен светофар със 120,някога са били деца израснали със съзнанието,че всичко им е позволено и социалните закони за тях "не вАжат".Няма как да се превърнеш в "съвестен гражданин",ако не си бил и съвестно дете.

# 61
  • Мнения: X
Защото дървото е в Морската градина, но ако е пред на баба ми старата къща в село Фролош, децата ще може да се люлеят и няма да дойде чичо полицай да ми лепне солена глоба?
Всъщност и пред къщата на баба ти  по закон има глоба.    Laughing
Стига да има кой да я наложи.....
Дърво и в собствения си двор не можете да чупите/сечете, без да имате разрешение за това.
Всяко едно посадено дърво се "пази" от закон.Стига да има кой да контролира и наказва.

Цитат
Не са страшни детските бели, страшни са вандалщините на възрастните и тяхната простотия.
Обикновено възрастните вандали преди това са били деца-вандали.
Нещо не мога да си представя едно съвестно дете, научено да цени и пази, като порасне, изведнъж да се превърне във вандал.

Последна редакция: ср, 02 юли 2014, 12:56 от Анонимен

# 62
  • Мнения: 30
Защото дървото е в Морската градина, но ако е пред на баба ми старата къща в село Фролош, децата ще може да се люлеят и няма да дойде чичо полицай да ми лепне солена глоба?
Всъщност и пред къщата на баба ти  по закон има глоба.    Laughing
Стига да има кой да я наложи.....
Дърво и в собствения си двор не можете да чупите/сечете, без да имате разрешение за това.
Всяко едно посадено дърво се "пази" от закон.Стига да има кой да контролира и наказва.

PeaceДа.Идва тричленна комисия от общината,която казва дали и какво да се сече в личната ти собственост.Глобата за рязане на дървета без разрешително е от 500 до 1000лв в зависимост от вида и населеното място в което си рязал.Глобата е за едно дърво-ако си отрязал повече,плащаш за цялата бройка.

# 63
  • Варна
  • Мнения: 10 791
Днес ходих до там и снимах дървото и клона.  Sunglasses

Първата снимка е на клона. В едната си част изглежда гол, но в края му има зелени листа. Явно и други са се качвали на него, за да оплешивее така. Не се вижда, но има два стърчащи сухи дебели израстъка, доста опасни според мен.
Скрит текст:

От друг ъгъл. Изглежда, че е нависоко, почти на 1,60 м от земята, но вчера като го натискаха агресивно, стигаше на 50 см от земята.
Скрит текст:

Ето го и дървото. Както виждате, полянката е просторна, да бяха играли на топка, федербал и др.
Скрит текст:

# 64
  • Мнения: 4 418
Вселената е застрашена, ако се счупи тоя клон.  Laughing

# 65
  • Мнения: 14 654
Написах нещо, но като видях снимките, го изтрих. Според мен няма проблем децата да се качват на такива клони, че той клонът плаче някой да седне на него Simple Smile Смятам, че на дървото нищо няма да му стане. Децата обичат да се катерят по дърветата открай време.

# 66
  • Мнения: 10 547
Ми, те сигурно децата са играли и на топка, и на федербал, и на други подобни игри, но е напекло обедно слънце и ъъъ аниматорите са ги прибрали на сянка. И понеже, хайде на бас, не са и чували за предмета "игрова култура", камо ли да са чели и ред по въпроса, нямало е с какво да забавляват тези деца на леко неконтролируема възраст. И са се хванали за зеленото.

# 67
  • Мнения: X
Вселената е застрашена, ако се счупи тоя клон.  Laughing
Всъщност точно така е.    Laughing
Днес деца чупят неконтролируемо клони и дървета, утре бай Пешо (днешния Петьо на клона) сече кайсията, че вече не ги обича, вдругиден бай Тошо (днешния Тодорчо, увиснал на клона) бизнесмена решава да си направи сечище, че му трябват пари .....  Сигурно не си и чувала, че "зеленият доставчик на кислород на планетата" застрашително намалява.Което не пречи да е факт, обаче.    Simple Smile

# 68
  • Варна
  • Мнения: 10 791
Ако бяха го възседнали спокойно, сигурно нямаше да ме впечатли видяното. Но те така агресивно се надвикваха и крещяха, мятаха го тоя клон нагоре-надолу, наляво-надясно, че изглеждаше като вандализъм.  Confused

# 69
  • Мнения: 30
Вселената е застрашена, ако се счупи тоя клон.  Laughing
И не само тази.Всички. Wink
Написах нещо, но като видях снимките, го изтрих. Според мен няма проблем децата да се качват на такива клони, че той клонът плаче някой да седне на него Simple Smile Смятам, че на дървото нищо няма да му стане. Децата обичат да се катерят по дърветата открай време.
Дам,плаче та се къса. Mr. GreenИ не само той,ами и тези по-нагоре-и те искат някой да ги възсяда,криви и тегли.Дърветата съществуват само и единствено за забавление на децата ни, и други функции природата не им е отредила. Mr. Green
А какво точно трябва да му "стане" на дървото за да се усетят някои хора,че мястото на децата не е по клоните на дърветата?Може би,да проговори..? Rolling Eyes
Абе,хора...Нали затова има мозък в главите ни,да можем да предвидим "какво би се случило,ако еди какаво си".Някаква причинно-следствена връзка да направим на базата на знания и опит...
А когато най-накрая го строшат тоя клон,ще гепят следващият удобен,и така докато дървото замяза на проскубана метла отдолу.И ако това  е прекалено голямо и силно за да го съсипят бързо и необратимо,то по-малките, при едно такова отношение са обречени.Ама нищо де,важното е че децата се "забавляват". PeaceНаправо лошо ми става вече,като прочета колко е важно е забавлението за децата. Thinking

# 70
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Вселената е застрашена, ако се счупи тоя клон.  Laughing

Това мнение е за модератор!

Вселената не свършва като ти разбият колата, набият детето или откраднат портмонето.
И като се потроши клон не свършва, и като те малтретират също.

Следователно си съгласна да си се случват вярвам. Иначе нямаше да го напишеш.
Ама не те разбирам. И го смятам за добро това неразбиране от моя страна.

# 71
  • Мнения: 10 547
Да, де, вярно, че от дребното се тръгва, но ако клонът се окаже единствената жертва, то аз съм съгласна и пет дръвчета да бъдат малтретирани и изнасилвани по този начин. За ен-ти път ще кажа, че вина изначално имат родителите на децата, който са решили да се доверят на хора с временна, лятна заетост.

# 72
  • Мнения: 30
Вселената е застрашена, ако се счупи тоя клон.  Laughing

Това мнение е за модератор!

Вселената не свършва като ти разбият колата, набият детето или откраднат портмонето.
И като се потроши клон не свършва, и като те малтретират също.

Следователно си съгласна да си се случват вярвам. Иначе нямаше да го напишеш.
Ама не те разбирам. И го смятам за добро това неразбиране от моя страна.
Е,чак пък за модератор...да не прекаляваме все пак. Rolling Eyes
Това мнение показва отношението на повечето хора към света около тях.Сигурно десетки преди авторката на темата са минали оттам,но са преценили,че щом не ги касае лично и не застрашава тяхната вселена/дом,пари,близки/то тогава няма значение, че се случва.
Да, де, вярно, че от дребното се тръгва, но ако клонът се окаже единствената жертва, то аз съм съгласна и пет дръвчета да бъдат малтретирани и изнасилвани по този начин. За ен-ти път ще кажа, че вина изначално имат родителите на децата, който са решили да се доверят на хора с временна, лятна заетост.
Вината не е,че са се доверили на занималнята,а че не са научили децата си да пазят общото и не са им обяснили как трябва да се държи човек когато е на обществено място.А може би,и самите те/родителите/не знаят как трябва да се държат или просто смятат подобно поведение за нещо нормално...
Знам ли...няма значение-факт е,че за много хора това поведение въобще не е повод за забележка. newsm78

# 73
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Това никой не оспорва, Касита.
Обаче това не е дръвче. Все да си чувала за свободния ездач.
Много ми идват тез' ездачи понякога. Пък ей на - темата пълна с такива.

# 74
  • София
  • Мнения: 23 097
Прочетох само първите 3-4 поста. Правилно ли съм разбрала, че авторката се е притеснила за целостта на дървото, а не за възможността някои от децата да пострадат?  Shocked

# 75
  • Мнения: 10 547
Повечето хора учат децата си да се доверяват, слушат и следват съветите, заръките и подканите на учителите си или хората, които ги гледат/пазят. Едва ли въпросната група деца самостоятелно е изявила желание да се увисва като Маугли по въпросното дърво. Абсолютно убедена съм, че това е била някаква форма на игра, която и най-възпитаното дете в група не би отказало да играе, при това с мотива: "Не, не аз не мога да се люлея на дървото, защото съм възпитан.".

Това с ездача, признава си, не го разбрах. Сега, не става ли ясно, че аз не харесвам подобен род забавления, като това, предизвикало разумния яд на Киса? Не харесвам, не само защото жива природа бива поругавана, а и защото ми е ясно, що за стока са тези хорица. Много по-лесно е да кажеш на децата да търчат или да се катерят, отколкото да им намериш кротки занимания за половин час, примерно.

# 76
  • Мнения: 4 594
За малко да ми докарате микроинфакт със заглавието на темата. Малко е стряскащо когато знаеш, че детето ти е в момента на лятна занималня  и е в морската...

# 77
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197

Това с ездача, признава си, не го разбрах. Сега, не става ли ясно, че аз не харесвам подобен род забавления, като това, предизвикало разумния яд на Киса? Не харесвам, не само защото жива природа бива поругавана, а и защото ми е ясно, що за стока са тези хорица. Много по-лесно е да кажеш на децата да търчат или да се катерят, отколкото да им намериш кротки занимания за половин час, примерно.
тези неща бяха ясни от постовете ти отдавна Simple Smile

Free rider problem. Свободния ездач е човек, който не полага грижи, защото те не са изришно негови отоговорности. Общата отговорност води до масова безотговорност, казано накратко.

Поради липса на обществен морал, или на някакъв изобщо, на общност или отговорности, никой не прави забележки и който няма възпитание, става все по-антисоциален. За което си е виновно т.н. "общество".

# 78
  • по морето
  • Мнения: 188
За малко да ми докарате микроинфакт със заглавието на темата. Малко е стряскащо когато знаеш, че детето ти е в момента на лятна занималня  и е в морската...
Това дърво на снимката се сетих къде е, интересно ако всяка занималня или зелено у-ще си вкара контингента в най-големия парк на града какво ли ще стане, по-точно какво ли ще остане... И на други места из града същата история се наблюдава, нищо лошо към децата, играят си, разбираемо е, но контрола е нулев, а определено нещо може да се случи от невнимание. На какво станах свидетел преди седмица - градинка в Мадост, близо до Мебелна палата, опънати постелки из тревата, ранички разхвърляни, идилия, госпожите (3бр) на кафето, децата неконтролируемо беснеят из района, градинката там не е малка, не всичко ти е пред очите, т.е. губиш ги от поглед, бяха около 20 деца. Случайно докато си пиех кафето дочух че утре можело на златните да ходят, стана ми доста интересно там какво ли ще се случва...

# 79
  • Варна
  • Мнения: 10 791
За малко да ми докарате микроинфакт със заглавието на темата. Малко е стряскащо когато знаеш, че детето ти е в момента на лятна занималня  и е в морската...

Чак стряскащо. Пък може и да е за добро.
Никъде не казах, че обвинявам децата. Ако беше така, щях да се спусна към тях като някоя гламава бабичка и да започна да им викам.  Laughing
Отидох при придружителите, които седяха на пейката с опънати крака и съвсем спокойно ги попитах дали смятат за нормално, това което правят в момента децата с дървото.
Вместо да им организират игри и да ги занимават, те явно предпочитат децата да са оставени на самотек, те на припек - важното е да мине времето. Нали им плащате луди пари за тези занимални.

# 80
  • Варна
  • Мнения: 6 876
Ти стоя ли осем часа да видиш каква е организацията? Или за 15те минути в обедната почивка ги разбра що за стока са?

# 81
  • Варна
  • Мнения: 10 791
Ти стоя ли осем часа да видиш каква е организацията? Или за 15те минути в обедната почивка ги разбра що за стока са?


Не, не стоях. По физиономиите и реакциите им разбрах що за стока са.  Wink

# 82
  • Мнения: X
Ти стоя ли осем часа да видиш каква е организацията? Или за 15те минути в обедната почивка ги разбра що за стока са?

Не е необходимо дори 5 минути да ги наблюдава.Само по реакцията на направената забележка можеш да си направиш извода какъв човек стои срещу теб.    Laughing

# 83
  • Мнения: 11 919
За малко да ми докарате микроинфакт със заглавието на темата. Малко е стряскащо когато знаеш, че детето ти е в момента на лятна занималня  и е в морската...

И аз подобни чувства изпитах, при все, че детето  вече приключи с летните занимания, в частност в Морската

Да, понякога нямаме избор и да, повечето предпочитаме летните занимални, които водят децата в Морската градина.От всички занимални това е най-добрият вариант, защото много от занималните водят децата пред прашните предблокови пространства и с това се изчерпва времетраенето навън.
 Жалко, че се е стигнало до такова неглижиране на децата от страна на възпитателите, предполагам вече ще се съобразяват .

# 84
  • Мнения: 14 654
Защо да се успокояваме?
Дървото не е просто дърво, а дърво в парк Морска градина, Варна. Любим на варненци и гостите на града за разходки. Дайте да трошим и чупим наред, има в парка красиви цветни градинки и тях да опустошим - голяма работа!

Добре де, така като говориш и на мен ми иде да попитам като двамата младежа дали клонът е счупен, Едно е да друсаш дръвче, ама това е дебел, грамаден клон, няма да се счупи. Като деца не се ли качвахте по дърветата? Даже на джанките нищо им няма, когато децата се катерят по тях.
Приемам, че може да са се държали вандалски и да са си заслужили забележката, но не приемам, че мястото на децата не било по клоните. Много ще е жалко ако дойде ден, когато нито едно дете не се сеща, че може да се покатери на дърво.
Касита, децата мразят даскали, които им намират тихи занимания. Да не говорим, че има деца, на които не можеш никога да наложиш тихи занимания, защото ще те побъркат. Ако съм си оставила детето на някоя даскалица, която иска и навън тихи занимания, ще я направя на нищо още същия ден. Навън се вилнее, крещи и тича, иначе това ще се случва в час Wink

# 85
  • Мнения: 1 216
Дори и да се счупи клон от детска игра, чудо голямо. Вандалщина е друго. Съмнявам се да ги оставят да вилнеят съвсем. А в Морската градина си има много клони за качване и люлеене. Аз намирам тези дневни лагери за много удачни, поне децата са навън сред природата. А това че трябвало все да им организират игри постоянно - не, децата има нужда и от глътка свобода и дори и да счупят някой клон няма да се свършат нито дърветата, нито светът.

# 86
  • Варна
  • Мнения: 816
Това на снимката ми прилича на кривото дърво . Ако е то преди 17 - 18 години  дъщеря ми често си играеше там и сега винаги има деца , които се катерят.  Оцеляло е , въпреки тормоза на децата.

# 87
  • Варна
  • Мнения: 10 791
Това на снимката ми прилича на кривото дърво . Ако е то преди 17 - 18 години  дъщеря ми често си играеше там и сега винаги има деца , които се катерят.  Оцеляло е , въпреки тормоза на децата.


Третата снимка погледна ли? Въобще не е онова дърво, за което си мислиш.

# 88
  • Мнения: 14 654
Сега се сещам, че двамата батковци най-вероятно са треньори, а не учители. Не е рядкост в столичните училища да се предлага лятно шах-училище, на което се играят и всякакви други игри. Организира се от треньори, а не от педагози и лично аз 300 пъти предпочитам да поверя детето си на такива и го правя всяко лято, отколкото на някоя професионалистка с педагогика, чиято любима игра е на мълчанка.

# 89
  • Мнения: 10 547
Ама то и на мълчанка да си играем, е наложително понякога. Проблемът е, че много хора не се усещат кога е време детето да играе активно и кога да си помълчи за две минути.

# 90
  • Мнения: 14 654
И кога да се остави просто на мира, без да му се измислят игри.

# 91
  • Мнения: 10 547
Именно, де, това казвам с "да си помълчи за две минути".

# 92
  • Мнения: X
Каквото и да си говорим, винаги ще има "възпитатели", които просто припечелват през лятото и гледането на деца им е последна грижа, и отговорни, които знаят какво означава родител да повери здравето и живота на детето си на чужд човек.
Очевидно, че въпросните "господа" са от първи тип "възпитатели".     Laughing
Задължение на родителя е да проучи добре на кого поверява детето си.

# 93
  • Мнения: 14 654
Ако на децата им е готино с батковците и с удоволствие ходят на лятно училище, ще реша, че те са най-подходящите възпитатели. Айде сега, разрешили им да се качат на един клон и веднага - не стават за възпитатели и си личи, че не са професионалисти. Сигурно са професионалисти, ама не с педагогика. И какво като не са? Това дори може да е плюс, особено за по-големите деца, които не понасят да им измислят игри. Най-вероятно родителите много добре го знаят.

# 94
  • Мнения: 11 919
Въпросът е не само какво търсят родителите, но и какво се предлага.

Дори в добро училище, с уж опитни педагози родителите са разочаровани.

Проучил си, избрал си и в един момент с изумление установяваш грешен правоговор и дори правопис на уж добра учителка.Липса на съпричастност, на разбиране.Толериране на съмнителни ценности като подмазвачество и още, и още.

Не е много по темата, но е свързано с това,че родителите би трябвало да избират- ами избираш ако има особен избор.

А децата- за тях наистина са забавни тези летни занимални, ходят с удоволствие, срещат се с други деца.
И в определени случаи родителите виждат слабости ,но се примиряват.

В случая пак казвам- не е редно, че възпитателите са допуснали такова поведение на децата, но предполагам, че са се съобразили със забележката.

# 95
  • Мнения: 1 216
 Децата нямат нужда постоянно някой да ги наставлява. Какво се очаква от тези възпитатели? Да строят децата в редица и постоянно да им ангажират вниманието? Лято е, отпуснете малко, то големи очаквания от възпитатели, деца.. големи драми за един разклатен клон. На тези години ние сами сме ходили до Морската градина, сами ходехме на плаж на 11-12 години. Тогава също имаше опасности, лятото Варна беше пълна с туристи.

# 96
  • Мнения: 14 654
Да, аз също имам не един пример за професионална педагожка, която е селянка и говори на децата с отвратителния си пернишни диалект. Да не говорим, че е дърта подмазвачка. По-лошото е, че децата са й поверени целогодишно, защото работи в детска градина. Та, батковците в лятното училище са далеч по-добър избор, макар и да не са педагози, а само треньори. Питайте и самите деца какво предпочитат - някоя вкисната скумрия, която ги поучава или забавни батковци, които им хвърлят една топка да играят. С удоволствие забелязвам, че напоследък срещам млади мъже учители, че на децата им писна от изтрещели лелички, които не се справят.

# 97
  • Мнения: 1 216
Аз гледам за моите деца поне лятото да са далеч от професионалните педагози. Стигат им изискванията през учебната година.

# 98
  • Мнения: X
Цитат
Питайте и самите деца какво предпочитат - някоя вкисната скумрия, която ги поучава или забавни батковци, които им хвърлят една топка да играят.
Това ли са единствените алтернативи?    Laughing
Ако питам децата какво предпочитат, те биха останали цяло лято сами и без надзор.Но дали аз, като родител, бих се съгласила и бих била спокойна да са сами 2 месеца?    Grinning
Не бих разчитала на детския "опит" и интуиция да си избират учители, възпитатели и гледачи.

Какво се очаква от тези възпитатели? Да строят децата в редица и постоянно да им ангажират вниманието?
Не.Просто да са отговорни към здравето и живота на децата, които са им поверени.
А да пуснеш малчуганите да вилнеят насам-натам, докато ти си препичаш д-то на лафче с аверчето не е в представите ми за отговорен възрастен.
Изобщо не е задължително да е педагог и да ги занимава нон-стоп.Именно, защото е лято и за децата е ваканция.Но очаквам поне да си ги получа живи и здрави.И, естествено, да не им се "внушава", че могат да трошат/чупят/рушат навсякъде, докато аз постоянно обяснявам защо би трябвало да пазят чуждото и обшествено имущество.

# 99
  • Мнения: 14 654
В крайна сметка клонът не е счупен и няма да се счупи, дори не 10, а 20 деца да се качат върху него. Така че подобни неща не им се внушават. А децата понякога се нараняват по време на игра и това не е нещо ненормално. Вашите никога ли не са се прибирали с обелени колене или цицина? На бас, че с падане от този клон, няма да стане по-голям сакатлък. Щом децата са го клатили, значи е доста нисък.

# 100
  • Мнения: 336
И, естествено, да не им се "внушава", че могат да трошат/чупят/рушат навсякъде, докато аз постоянно обяснявам защо би трябвало да пазят чуждото и обшествено имущество.


Аз така и не разбрах защо люлеенето на клон се превърна в трошене, чупене и рушене, и то навсякъде.

А пък който по-назад беше писал, че заради децата много дървета си били отишли искрено ме разсмя  Joy да, именно децата са причина за опоскването на горите, а през ден едва ли не виждам деца как изтръгват дървета пред очите ми, голям ванадлизъм, голямо нещо  Joy ако продължават толкова да играят тия деца живо дърво няма да остане в държавата!

# 101
  • Бургас
  • Мнения: 6 589
На кривите хора децата винаги им пречат.Все ще са прекалено шумни,невъзпитани,играят на неподходящи места и все по неподходящо време.
Навсякъде по света тревата в парковете е за игри,лежане,разходка.Тук четох за някакви пъдари. Laughing

Ще се присъединя към мнението на Касита,че летните занимални хич ги няма.
От Морската в Бургас имам наблюдения за Патилан. Sick

# 102
  • Мнения: X
Навсякъде по света тревата в парковете е за игри,лежане,разходка.
Не прочетох някой в темата да е против децата да играят По Тревата.    Laughing
За друго иде реч ......    Mr. Green

# 103
  • Бургас
  • Мнения: 6 589
Аз четох за тревата,но може и да съм се заблудила.

# 104
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Колкото по се генерализира, толкова по-недомислени неща се пишат /понякога без да иска човек/.
Факт е, че малко родителите се грижат за децата си. Едни им пушат в лицата, други ги оставят да викат като при племенни военни игри в заведения, трети нямат нищо против да живеят при баба и дядо, че "по-удобно за децата"...

Едно е да бъдат деца и да не бъдат като в затвор. Съвсем друго е да има тотална свободия и липс ана елементарно благоприличие. А ако не си купил час в дадено заведение применро, това трябва да си личи все пак.

# 105
  • София
  • Мнения: 62 595
Хубаво игра в тревата, а кърлежите?

# 106
  • Варна
  • Мнения: 10 791
Хубаво игра в тревата, а кърлежите?

Уж пръскат против кърлежи в Морската градина.
Вчера с риск да ме полази някоя буба се наврях да снимам прословутия вече клон.

# 107
  • Бургас
  • Мнения: 6 589
В Бургас тревните площи се обработват,особено в Морската.Има хамаци,игри за табла,поставени в тревите.Много млади хора и майки с деца играят и полягват там.
Кучетата са отделени в заградени площи,също много широки и удобни.
Хайде спирам да хваля Бургас! Laughing

# 108
  • Мнения: 1 103
И аз гледах една дърта "педагожка" как ги строяваше за прили4но влизане на едно коледно представление  ooooh! Тя ги удряше по главите и ги дърпаше за ка4улките на якетата за да им покаже как да се подредят правилно ...

# 109
  • София
  • Мнения: 62 595
Браво на властите на Бургас! Това да се чува!

# 110
  • Мнения: 1 040
В Бургас тревните площи се обработват,особено в Морската.Има хамаци,игри за табла,поставени в тревите.Много млади хора и майки с деца играят и полягват там.
Кучетата са отделени в заградени площи,също много широки и удобни.
Хайде спирам да хваля Бургас! Laughing
Хамаците ги откраднаха, няма ги вече...  комари пак има доста последните дни.
Иначе и аз много харесвам нашата Морска градина Simple Smile

# 111
  • София
  • Мнения: 62 595
Доста тъп въпрос, но ще се пресрамя да питам - вярно ли е, че жп-гарата в Бургас е същата като във Варна? Признавам, в Бургас съм ходилла веднъж, но така и не съм стигала до гарата.

# 112
  • Мнения: 2 658
Доста тъп въпрос, но ще се пресрамя да питам - вярно ли е, че жп-гарата в Бургас е същата като във Варна? Признавам, в Бургас съм ходилла веднъж, но така и не съм стигала до гарата.

Да. Архитектите са едни и същи. Варненската е построена по плана на бургаската.

# 113
  • Бургас
  • Мнения: 6 589
Бургаската е по-хубава! hahaha
Шегувам се,близнаци са,но нашата е скоро боядисана.
Кога ги откраднаха хамаците?Скоро минавах с влакчето и мисля,че ги видях. newsm78

# 114
  • Мнения: 1 040
Доста тъп въпрос, но ще се пресрамя да питам - вярно ли е, че жп-гарата в Бургас е същата като във Варна? Признавам, в Бургас съм ходилла веднъж, но така и не съм стигала до гарата.
Simple Smile Наистина ли, как може да не си идвала в "най-добрия за живеене град в България" ?
Ама не бързай, сега пак е в ремонти центъра. Другото лято!


Кога ги откраднаха хамаците?Скоро минавах с влакчето и мисля,че ги видях. newsm78


http://www.blitz.bg/news/article/274235

# 115
  • Бургас
  • Мнения: 6 589
Гадост! Sick

Какво стана с Кисиното клонче?

# 116
  • Мнения: 14 654
Хайде спирам да хваля Бургас! Laughing

Хвали, има за какво. Всяко лято ходя и в Бургас, и във Варна и определено Бургас води с много, особено Морската градина. Да се взима за пример от другите кметове и главни архитекти, особено от Фандъкова и Диков, че освен един пиклив фонтан, на който простата му алармира, с друго не могат да се похвалят.

# 117
  • Мнения: 413
Имам ярък спомен от училищата, които аз съм посещавала като малка. Моето беше близо до НДК(моста на влюбените). Имахме определено време, в което играехме на компютри, после рисувахме, после смятахме, после учехме стихчета - всичко това под формата на игри и пр., като бяхме през цялото време в двора на 122 ОУ (мисля, че това беше училището). Дори не мисля, че се е налагало някой да ни дебне дали се катерим на дърветата. Всичко си беше супер и доста разнообразно !  Peace

П.С. - и възпитателите ни бяха младички, доста при това..  Peace

# 118
  • Мнения: 1 103
white jasmine , аз само като си предсатвя, 4е трябва да имам такова организирано ежедневие , под надзор и с непрестанно занимание и изискване и спазване ... Изпадам в стрес. Как се справят децата с непрестанното изпълнение на наложени програми, планове и правила?
Къде им е свободното време, собственото решение, собствената отговорност и собствения опит ... защото аз съм падала не веднъж от дърво, катерушка, парапет като малка и ето ме на - с 2 крака, 2 ръце, 2 о4и, 2 уши ... вси4ко комплет ... и без каквито и да било лоши спомени от това.
На дървото нищо му няма. Жалко е даже , 4е има прекалено малко държета на които децата да се катерят.
А на потребителката в друга държава , която не смее да откъсне и едно листо не и завиждам за стреса. Аз искам да има от къде да откъсна едно листо поне, едно цвете, да потърся детелинка . Имам нужда от това  Peace  На природата трябва да се радваме , а не да я обикаляме със свити устни и по регламент.

# 119
  • Мнения: 14 654
Как се справят децата с непрестанното изпълнение на наложени програми, планове и правила?

Не се справят, изтрещяват и тогава на помощ училищният психолог под формата на шматка, която още не е завършила, както трябва.

# 120
  • Мнения: 2 761
Малeе.И за какво е болката на тази тема-заради едно дърво,чийто клон се огъва до земята."Дърво, което не се огъва, лесно се прекършва"-смисълът,който е вложил Лао Дзъ е съвсем друг,но е взел примера от природата.Дърво,в което текат сокове е здраво,така че авторката разхождай се спокойно в градината и не се излагай да подаваш сигнали,че ще ти се смеят.

# 121
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Изумително е колко дълбоко е желанието за отхвърляне на елементарен ред.
И колко дълбока психология се ползва за защитаването му. Simple Smile

# 122
  • Мнения: 336
Изумително е колко дълбоко е желанието за отхвърляне на елементарен ред.
И колко дълбока психология се ползва за защитаването му. Simple Smile

Ако под "елементарен ред" разбираш забрана децата да се катерят и да играят по дърветата, то да, желанието ми за отхвърлянето му е много дълбоко наистина Simple Smile

# 123
  • Мнения: 2 761
За какъв ред става дума? В кой закон пише,че е забpанено да се люлeеш на дървета?
Не става дума за психология,а за елементарни знания по биология. Peace

# 124
  • Мнения: 1 103
арт мама Интересно е защо, нали? аз мисля , 4е си има смисъл в това.
Ако препро4етеш Джером-Джером с описанията на немския ред може би ще ти дойдат някои идеи.
Въпреки о4акваните контракоментари ще напиша , 4е живея от по4ти 15 години в Германия и познавам доста от недостатъците на този ред. Недостатъците на реда не са за предпо4итане от недостатъците на българското "безредие" . И негативното им влияние върху хората и живота им не е по-малко от това на нашите "трески за дялане" върху нас . НЯма да обяснявам подробно. Много е ли4но. Просто тярвба да поживееш тук за да ме разбереш.  Peace
Всяко нещо тярвба да има умереност и при всяка ситуация трябва да опитваме да проявяваме разбиране. Разбиране един към друг.

# 125
  • Мнения: 337
Ох, white jasmine , четох те и в другата тема и оставам с убеждението, че мислиш, че само ти и твоите връстници сте били тихи, кротки, ученолюбиви и възпитани  Tired. Сегашните деца не са по-пропаднали и определено няма да доведат до свършека на света. 

# 126
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Изумително е колко дълбоко е желанието за отхвърляне на елементарен ред.
И колко дълбока психология се ползва за защитаването му. Simple Smile

Ако под "елементарен ред" разбираш забрана децата да се катерят и да играят по дърветата, то да, желанието ми за отхвърлянето му е много дълбоко наистина Simple Smile

Предлагаш, изпълняваш и получаваш пари за услугата гледане на дете на открито в група => родителите знаят какво ще получат. В случаят това е много съмнително. Основно защото има риск за децата. За умереността.. къде я видя в темата се чудя. Защото и тя е като реда, нещо като мръсна дума...

Водиш деца на обществено място /парк/ =>държиш се и ти, и децата като на обществено място - без да поставяш в риск парка.

И аз съм се катерила, и детето. Но никога не сме дърпали клони вкупом. Още по-малко в тълпа и викайки /гаранция, че никой за нищо не внимава/.

Лято лято
, не съм толкова неинформирана и/или глупава за да не съм наясно с написаното от теб. Но тук, а не при теб, той липсва. Не избираме между ред с цената на намеса в лично пространство примерно и умерен ред. В случая става за пълна липса на ред. Включително бъбрещи взъпитатели до дърпащите деца.

Последна редакция: пт, 04 юли 2014, 13:08 от арт мама

# 127
  • Мнения: 11 919
Малко встрани от темата, но всъщност пак по нея.

Доколкото зная, учителките имат 60 календарни дни отпуск.Част от отпуските си ползват през зимната и пролетна ваканции.
Какво правят през останалото време, през което са на работа, но децата са във ваканция?Защото няма как една начална учителка да е в отпуск от 31.V до 15 септември, нали?

Питам, защото- не веднъж съм споменавала- израснала съм сред учителки.
През ваканцията ,освен да си подредят и подготвят за следв. учебна година документацията имаха и други задължения- да водят децата на "градски лагери", например, нещо което сега се прави от разни платени занимални и т.н.

Чудя се защо няма, хайде нека да е пак срещу заплащане, организиране от самите училища на подобни летни занимални, дори само до обяд да има пак е от полза.За по-големите- лагери , но пак с познати учители и съученици.Мисля си, че тогава родителите няма да се доверяват на случайно избрани занимални, а и децата ще са по респектирани и няма всичките маймунщини да си показват на момента.



# 128
  • Мнения: 1 103
Арт мама доста крайно   Peace Какво за теб е "пълна липса на ред". Аз си представям нещо друго, а не играещи си в парка деца. Спмням си една акация с такъв клон в София, в парка, при люлките ... от този клон не слизахме по колко деца се катерихме и как ли не играхме на него . Преди 30 години . Интересното за темата е , 4е минах през парка преди месец с мотие две деца и дървото си е там, и клона е същия, и пак беше накатерен от играещи весели деца.  Игрите са същите ... може би ние просто  не сме същите  Peace

# 129
  • София
  • Мнения: 897

Чудя се защо няма, хайде нека да е пак срещу заплащане, организиране от самите училища на подобни летни занимални, дори само до обяд да има пак е от полза.

В нашето училище има, може и другаде да е организирано.
73 СОУ

Последна редакция: пт, 04 юли 2014, 14:27 от Bise

# 130
  • Мнения: X
Изумително е колко дълбоко е желанието за отхвърляне на елементарен ред.
И колко дълбока психология се ползва за защитаването му. Simple Smile
Е, то затова и няма ред в тая държава .....     Laughing   и всеки си прави каквото си иска.
Защото използваме  Лао Дзъ, за да си оправдаваме простотиите, дето ги вършим.

Цитат
"Дърво, което не се огъва, лесно се прекършва"
по-скоро бих съотнесла към:
"Дете, което не се съобразява с изисквания в различните етапи от живота (т.е., не е гъвкаво, за да се адаптира), би се "прекършило" в зряла възраст!"    Simple Smile

# 131
  • Мнения: 10 547
Стандартът е двоен, както беше отбелязано в темата. Ако е дървото на село, при баба, проблеми няма. Това е волно детство и катерене по череши и ябълки с цел пълноценно преживяване и екологично наяждане с плодове.

# 132
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Арт мама доста крайно   Peace Какво за теб е "пълна липса на ред".
Това, което съм написала след възмутилата те фраза. Simple Smile Ако си дочела...

Аз на детето си може да позволя да рисува по стените вкъщи - мои, от мен чистене и боядисване чакат, аз ще ги гледам. Но ни на улица, ни нагости, ни във вход ще разреша.

И прави разлика между написано и каквото ти се иска да прочетеш. Децата не са били качени на клона, нито са играели. Сумати деца са дърпали и друсали клон с две деца. Аз такава игра не съм виждала.
Нито бих разбрала като игра дърпане и лашкане на роза /без бодли за по-просто/ от дете над 1,5 години и за повече от времето майка му да стигне до него и да го спре.

# 133
  • Варна
  • Мнения: 10 791

И прави разлика между написано и каквото ти се иска да прочетеш. Децата не са били качени на клона, нито са играели. Сумати деца са дърпали и друсали клон с две деца. Аз такава игра не съм виждала.



Именно! Но на някои им е по-удобно да направят своя интерпретация на нещата.

# 134
  • Мнения: X
Последно, били ли са качени на клона, или не? И ако не са играели, то какво са правели? Вероятно са имали поставена задача от възпитателите си да го счупят?

# 135
  • Мнения: 1 103
На мен не би ми пре4ило дете да дърпа роза. ама хи4.
Но няма ли да те ужаси немската реакция на една съседка на майка с дете ( не моя съседка за щастие, цитирам слу4ка с друга майка ) да иска да сложи ел. оградка за да не може детето да и пипа розите?

По повод прословутия немски ред . Тук има заведения със знак забранен за деца . Идеята не е да се пазят децата от цигарен дим и пр. , идеята е да се пазят другите от децата .  Направо страшно.

Ред, спокойствие, добро финансово състояние ... до пълна лудост и демографски срив , може би по-зле и от нашия . Кой къде бърка? Аз си мисля , 4е грешката и в двата слу4ая е в крайностите.

Но доста нерви в темата и не ми е приятна така 4е се оттеглям. Кой какво разбрал, разбрал.

Аз мсиял 4е знам за какво говориш, просто малко по-умерено и бих се съгласила  Wink

Последна редакция: пт, 04 юли 2014, 15:30 от лято лято

# 136
  • Мнения: X
По повод прословутия немски ред . Тук има заведения със знак забранен за деца .
Ами то и в Бг има заведения, на чиито витрини пише, че лица под 18 години не се допускат.
И?Кое му е страшното?
Съвсем нормално е в заведения, в които се продава алкохол, да не се допускат деца.
Сега, съвсем друг е въпроса тук, в Бг, колко се спазва.   Laughing
Сигурно и собствениците на кръчми оправдават беззаконието си с  Лао Дзъ .....  тъй де, огъват се, а пардон, адаптират се ....    Laughing , че иначе ще се прекършят.Разбирай, ще фалират.

# 137
  • Мнения: 1 103
Кое ме възмути: Първо чух весели викове, смях и се загледах.   ...
Направо да се загледаш. Какво ли се веселят толкова и се смеят. И да притръпнеш от възмущение. Да се люлеят деца на клон. Да си играят. Да се смеят. Да ни играят по и без това изпънатите нерви. Ама ха.

# 138
  • Мнения: 1 103
краси, не се допускат малки деца, за да не притесняват хората. Като 4е са някакви крастави ку4ета.
Имаше предаване по радиото и се обсъждаха тези забрани, но ги има.
Не става въпрос както казах за да се предпазват деца, а околните от децата.
Заведения забранени за под 18 годишни по посо4ените от теб при4ини са озна4ени по друг на4ин  Peace

# 139
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
В България децата са изгонени от почти всикчи заведения.
С пепелници ги гонят. Поне децата на родителите, които искат децата им да не пушат.
Понякога пепелниците са вътре /за лятото и то това става дума., понякога са на всички маси навън та да не знаеш откъде ще ти ги окадяват. Но все не е за деца.

Лято, лято,
розата е живо същество. Детето няма нужда да я дърпа. Никой освен вятър няма нужда да я дърпа. То иначе и котета да ги скубят и децата д аги хапят... Щото не ти пречат... Тока по оградата не го разбирам, но знам какво си мислиш бързо след като съседскто хлапе всеки ден стъпва ритуално насред лехата, която си направил върху почвата дето баща му бил залял с масло. Това пред кооперация. Все хубави неща, и вс епо-хубави след поредния мил разговор от твоя страна... Няма как да научиш детето си на нещо, което нямаш. В случая, че градината и розата носят някому грижи и радости и е редно и трите /със собствеността толкова стават/ да се уважават.

Последна редакция: пт, 04 юли 2014, 16:01 от арт мама

# 140
  • Мнения: 311


Ред, спокойствие, добро финансово състояние ... до пълна лудост и демографски срив , може би по-зле и от нашия . Кой къде бърка? Аз си мисля , 4е грешката и в двата слу4ая е в крайностите.

Но доста нерви в темата и не ми е приятна така 4е се оттеглям. Кой какво разбрал, разбрал.

Аз мсиял 4е знам за какво говориш, просто малко по-умерено и бих се съгласила  Wink
аз , разсъждавам по същия начин .
Проблема е в тези , които се хващат и за най-безобидните неща ,
вечно са нещо възмутени , уж будни граждани ,
а по лежерното и добронамерено отношение един към друг ,
към света е много по-здравословно

# 141
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Никой не оспорва добронамереността. Обаче търпимост към вандализъм, някой може да намери за по-близо до безхаберие и незаинтересованост, отколкото до доброта и положително възприемане. Не става дума за скандали.

Като видиш "деца" на по 16-19 години на чупят и горят беседка сигурно преливаш от добронамереност и ти иде да набиеш  /пардон да спреш/ "добросъвестен" гражданин ако извика полиция. Simple Smile А тя даже не е жива...

ПП Ако не живееш в България съм писала напразно.

# 142
  • Варна
  • Мнения: 10 791
Никой не оспорва добронамереността. Обаче търпимост към вандализъм, някой може да намери за по-близо до безхаберие и незаинтересованост, отколкото до доброта и положително възприемане. Не става дума за скандали.

Като видиш "деца" на по 16-19 години на чупят и горят беседка сигурно преливаш от добронамереност и ти иде да набиеш  /пардон да спреш/ "добросъвестен" гражданин ако извика полиция. Simple Smile А тя даже не е жива...

ПП Ако не живееш в България съм писала напразно.

Даже няма нужда да чупят и горят пейката, а  да са качени отгоре й с мръсните си обувки и пак е неприятно, защото утре ще искаш ти да седнеш там с детето си, а пейката да е оср*на.
Това не означава, че като видя подобно нещо скачам да се възмущавам и да се държа като "будна гражданка", както бях квалифицирана от някои особи.  Laughing

Същото и с фасовете, хартийките и боклуците, захвърляни къде ли не, но не и в отредените на това места. Все пак говорим за обществен парк и ако не се пазят съоръженията и растенията, в скоро време няма да има къде да се разхождаме с удоволствие.

арт мама , всичко, което пишеш, напълно съвпада и с моите виждания.  Peace


# 143
  • София
  • Мнения: 528

розата е живо същество.

И хлебарките и кърлежите са живи същества, ама никой не се е загрижил, че ги требят безогледно. Mr. Green

# 144
  • Варна
  • Мнения: 10 791
Май ще помоля да се заключи темата, че почнаха да се пишат глупости.  ooooh!

# 145
  • Мнения: 2 761
И прави разлика между написано и каквото ти се иска да прочетеш. Децата не са били качени на клона, нито са играели. Сумати деца са дърпали и друсали клон с две деца.

Кое ме възмути: Първо чух весели викове, смях и се загледах.  Час от децата бяха се събрали под едно огромно вековно дърво, чийто голям клон беше леко наклонен. На този клон имаше качени едно-две деца[/color], а всички останали дружно го разклащаха, за да ги люлеят.
Ох, чудех се маниерност или недоумение е като видя постове дето обясняват как четенето с разбиране не се умее от много пишеши тук... Ми вярно било. Ни заяждане, ни упрек. Факт е.

Болднала съм източника и моето разбиране. Дано разбереш сама, че си режеш от изложението на авторката каквото ти изнася. И после спориш на общо основание изпозлвайки за доказателство половината факти /забравяйки това дето съм му дихнала размера на шрифта/


Нищо не режа-цитирала съм същността,ама за да не се засегнеш сега натоварих темата с целия ти постинг.Според авторката децата "дружно разклащат клона да се люлеят",според теб го "друсат и дърпат".Пък какво е било в действителност от тази тема няма как да разберем.Толкоз и за твoйто разбиране.
И темата верно трябва да се заключи,щото е смешно как от едни деца дето нищо на никого не са направили се стигна до застрашаване на обществения ред,вандализъм и разклащане на държавата...Не знам някой напекло ли го е или е нещо по-лошо...

# 146
  • Варна
  • Мнения: 10 791
Днес, минавайки покрай едно училище, видях две момчета на видима възраст 10-11 години, качени на тясна козирка на сградата на много високо разстояние от земята. Не разбрах как са се качили чак дотам, т.к. бързах на спирката да не си изпусна автобуса и не се загледах внимателно, но реших да им се обадя да внимават да не паднат.

Според тези, които  ме нарекоха "будна гражданка", "пречеща на детството и веселите игри", може би трябваше просто да ги подмина, нищо че бяха на много високо място, на ужасно тясна козирка, има-няма 50 см. Като им казах да внимават, поне се надявам, че ги накарах да са наистина по-внимателни.

Още за една случка се сетих от миналото лято. На кварталната детската площадка4-5 деца, момчета и момичета, 8-9 годишни някъде, вместо да са на люлките и пързалката, бяха се скупчили в кръг, а едното момче се опитваше да запали с кибрит стара запалка   Rolling Eyes Също се намесих, казах, че е много опасно и ги питах дали родителите им знаят, че те си играят с кибрит.

Нарушавам лятната ваканция на децата, какво да се прави.  Wink

# 147
  • Мнения: 14 654
Добре си сторила, според мен няма особена връзка между опазването на природата, безопасността на децата и тяхното възпитание, които се преплетоха в темата като свински черва. Преди няколко години някакъв 13-годишен беше успял да се обеси на синджир на детска площадка, така че подвикване от будни граждани може да спаси нечий живот. Преди 2 седмици един буден гражданин дойде да ме уведоми, че синът ми се е качил на висок покрив, от който пък преди години неговият син е падал, благодарих му, разбира се, не му се подиграх.
пп: кибрит от деца (непознати) съм отнемала лично, а сега вече не им продават, което е облекчение.

# 148
  • Варна
  • Мнения: 10 791
Добре си сторила, според мен няма особена връзка между опазването на природата, безопасността на децата и тяхното възпитание, които се преплетоха в темата като свински черва.

Донякъде има. Като обръщаме внимание на децата, било за тяхната безопасност, било за опазването на околната среда, все е от полза. Защото те са деца и понякога не осъзнават какво правят. Като се сетя за някои случки от лятната ваканция през моето детство, чак ме досрамява и се чудя как съм могла така да постъпя.
Никой не говори за щяло и нещяло да се скача със забележки към децата. Аз не съм от тях.

# 149
  • Мнения: 14 654
Това го разбрах и затова съм съгласна с частта, че на децата е било нужно да се направи забележка заради вандалското отношение. Но като видях дървото, разбрах, че няма как да се счупи, ако ще аз и цялата ми рода да скачаме отгоре. Така че съсипването на природата е силно преувеличено в случая.

# 150
  • Варна
  • Мнения: 10 791
Не може да твърдиш това с категоричност по една снимка от телефона, нали?  Simple Smile

# 151
  • Мнения: 14 654
Мога, за какво е снимката всъщност, ако не за да ни покажеш клона и да си направим извод опасно ли е? Аз бях на друго мнение преди снимката Wink

# 152
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Това го разбрах и затова съм съгласна с частта, че на децата е било нужно да се направи забележка заради вандалското отношение. Но като видях дървото, разбрах, че няма как да се счупи, ако ще аз и цялата ми рода да скачаме отгоре. Така че съсипването на природата е силно преувеличено в случая.

Няма как хем да го въприемаш като вандализъм /отношението/, хем да одобряваш поведението /играта/.

Колкото и да изглежда тънка разликата, тя не е в това дали ще се счупи клона. И в написаното от теб ясно се вижда. Иначе за вандализъм щеше да приемаш и ти само ако има чупене.

# 153
  • Мнения: 5 710
Мисля, че Киса е напълно права и браво, че се е намесила.
Не е нужно един клон да бъде  счупен, за да е ясно, че май не е било много умна тази игра.
Не са били сами, а най-важното нещо за ръководителите би трябвало на първо място да е безопасността, тоест това е елемент от случката. Освен това на мен повече ми харесва идеята, че човека е пазител на природата, не неин господар. И така бих искала да виждам да се възпитават децата. Но ако всеки опит за подобно възпитание следва конкретни счупени клони, замърсени пътеки, изпокъсани растения или  осакатени животни например, би било много жалко за възпитателите.

Последна редакция: сб, 05 юли 2014, 08:47 от 10 c`s

# 154
  • Мнения: 14 654
Колкото и да изглежда тънка разликата, тя не е в това дали ще се счупи клона. И в написаното от теб ясно се вижда. Иначе за вандализъм щеше да приемаш и ти само ако има чупене.

Taка е, аз също щях да се подразня на друсането на клона, но коментирах отговорите в темата, че едва ли не от децата няма да останат дървета, което не е вярно и твърде пресилено. Че даже драматични изказвания как хората на Варна се радвали на вековното дърво, а тези деца щели да го съсипят. Няма как да стане.

# 155
  • Варна
  • Мнения: 10 791
Днес минавах пак покрай прословутото дърво. Същата групичка бяха там. По едно време 4-5 деца се засилиха към клона и започнаха да го клатят, а зад гърба ми се чу глас, който им нареди да се махат от там. Въпросните възпитатели явно вече не дават да се пипа клонът.  Laughing

# 156
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Заради последния пост си заслужават всичките крамоли по-рано в нея.
Защото когато има хора и те не си мълчат това повлича крак. Или забележка Simple Smile

# 157
  • Мнения: 14 654
Ами хайде тогава да критикуваме всяко хулиганско поведение, ама не само децата, че са най-лесната жертва. Като пушенето по спирките например.

# 158
  • Мнения: 11 919
Аз мисля,че не трябва с лека ръка да се подминават нелицеприятните прояви, независимо дали са от деца или възрастни.Ясно е, че всеки има инстинкт за самосъхранение и не му се искат неприятности, но е добре наистина като видим нередност, да реагираме.

Аз, например непрекъснато мърморя за пушенето в нашата сграда и на места, до които почти нямам работа, но така или иначе има Наредба и тя не се спазва.Зная, че си създавам образ на мърморана , на дребнава, на такава, която не иска да разбере останалите, но не спирам да го правя.Но За спирки не съм се сетила тъй като рядко пътувам с обществен транспорт и не съм много сигурна-дали и за спирки се отнасяше забраната.

# 159
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Янечек, какво неясно видя?Simple Smile
И къде видя критика? Не се казва така настояването за спазнване закон и/или ред.

Никой няма да те набие ако се пуши в закрито заведение където си с детето си и поискаш това да спре.
А, може да не искаш, ама това е друго Simple Smile Може да ти е некомфортно да те изгледат 10 и да ти мърморят 2-ма, но ни е критика ако си кажеш, нито искаш да спрат да пушат ако не го направиш.

# 160
  • Мнения: 14 654
Янечек, какво неясно видя?Simple Smile
И къде видя критика? Не се казва така настояването за спазнване закон и/или ред.

Не знам как да го напиша, че да е ясно. Мисля, че достатъчно ясно се изразявам, но хайде пак: критика е не обсъждането в темата, а забележката, която авторката е направила на децата. И щом ти правиш заключение, че има полза от подобни забележки, то аз предлагам да правим по-редовно забележки на всички хулигани, не само на 10-годишните.
Ох, не мога да повярвам колко сте зле  Tired

# 161
  • Мнения: X
Янечек, недей така, днес светът е станал едно малко по-добро място, благодарение на авторката.  Heart Eyes

# 162
  • Мнения: 14 654
Да де, и за да стане още по-добро, да продължим със забележките, когато има нужда. Вярно е, че когато се събере достатъчно голяма критична маса, се променят и най-закостенелите привички, каквото е хвърлянето на фасове по улиците например.

# 163
  • Варна
  • Мнения: 10 791
.... критика е не обсъждането в темата, а забележката, която авторката е направила на децата.

Ха, добър ден!
Четете по диагонал и си чешете езиците само.  Confused
Не съм правила забележка директно на децата, а на техните придружители.

# 164
  • Мнения: 14 478
Ох-елате в нашия парк да направите забележки на олигофрените дето си пускат песовете да тичат и да си завират муцуните по играещите деца, ВЪПРЕКИ че на всеки вход на парка има табела забранено за кучета.... ooooh!
Аз се опитвах, опитвах, опитвах и ...след дълги опити и много отнесени псувни и налитания на бой от кучелюбителите се отказах. Само веднъж забележката ми имаше ефект и това беше когато до мен стоеше бащата на едно от децата в парка ( бащата е с професия шофьор на бетонобъркачка и с тегло от около 150 кг., сприхав и много изнервен от голдън ретрийвъра, който току-що му беше захапал обувката)

За клона и забележката съм ок.-браво и дерзайте-правете света по-добро място. Но ние в един малък софийски парк сме безпомощни срещу четириногите и техните любимци... #Cussing out

ПП: Любимците на четириногите често кършат клони, за да може четириногите да си острят зъбите на тях.

# 165
  • Пловдив
  • Мнения: 23 692
По повод прословутия немски ред . Тук има заведения със знак забранен за деца . Идеята не е да се пазят децата от цигарен дим и пр. , идеята е да се пазят другите от децата .  Направо страшно.
Приветствам. Като човек с три деца, когато все пак се откопча от тях, много бих желала да съм на място където няма деца. Обичам деца, но не винаги. Понякога предпочитам гарантирано място без деца. И хотели, и ресторанти.

# 166
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Да де, и за да стане още по-добро, да продължим със забележките, когато има нужда. Вярно е, че когато се събере достатъчно голяма критична маса, се променят и най-закостенелите привички, каквото е хвърлянето на фасове по улиците например.

Не е критика това. Забележка е. Ти сама си се поправила пост по-горе.
И да, това е най-сигурният път за развитие. Някъде с полиция, някъде с харакири, но винаги с нетърпимост стават нещата. А най-масовата и евтина нетърпимост е забележка.

# 167
  • UK
  • Мнения: 1 918
Пресен случай от родителите ми днес. Внучето на съседите ни всеки ден в 8 часа сутринта бива събирано от дядо си (известен с простотията си във Варна, сприхав, безпардонен и поклонник на немския ред - много хора могат и да се сетят за кого говоря). На висок глас се вика в двора на немски "ГУТЕН МОРГЕН МАЙНЕ ЛИЙБЕ" и започва да се играе с една топка по стената на съседната нова кооперация, която е на калкан с нашия двор. Минава баща ми в този момент и казва на дядото "Помолиха да не удряте по стената, защото се чува и се разваля Фибрана". Колко се чува и се разваля не знам, факт е, че това тупкане всяка сутрин пречи. Такива брутални псувни отнася и баща ми, и съседът от другата сграда, включително обвинения, че баща ми говорил така, щото нямал деца (много долно). Баща ми разбира се има деца, но доста надраснали възрастта да си играят с топка Simple Smile.

Децата не пречат никому, ама простотията на "възпитаващите" - определено.
Мисля, че и на 5, и на 15, и на 55 човек може да се научи на уважение към заобикалящата го среда - дали ще е със забележка или друг по-мек начин.

# 168
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Аз затова писах "нетърпимост". Защото тя води до изолация в мащаба, в който е налична.
Това може и да е добре дошло за изолирания, но изключващият момент има и дисциплиниращ ефект.

И аз имах преживявания с един викащ дядо дето ако го стенографираш учебник по псувни можеш да издадеш. Ами млъкна. Относително бързо.

# 169
  • Мнения: 1 103
Да, светът става по-добър след забележки за детски игри ...
А за мен ще стане по-добър, когато тази курназ авторка вземе да прави забележка на "спортуващите" в съоръженията в Борисовата градина в София , които така са се разспортували, та не могат без да паркират директно пред входа на стадиона ... Ефекта е, 4е половината парк ве4е е паркинг ... С клони , без клони ... но без деца, ами с паркирани коли ... е вярно, колите не всяват такава шумотевица, безредие, не клатят клони и нямат "мърляви" възпитатели с които  да се заяждаме. Не, те имат тежки шофьори от които стоим на дале4е с прехапан език. Успех ви на реда.

Янтра , на теб действително ли ти пре4ат деца, с които се занимава някой друг? Аз не им обръщам внимание.  Peace

# 170
  • София
  • Мнения: 62 595
авторката да не е Супермен! Направила е жаната това, което е могла. А ти, щом минаваш всеки ден покрай тези спортуващи, можеш да се обадиш на КАТ, Градска мобилност и който там се занимава с неправилното паркиране. А можеш и да им срежеш гумите с ножче или да ги прободеш с шило за лед. Дъ чойс ис йорс! не си безпомощно дете, нали?

# 171
  • Мнения: 1 103
авторката да не е Супермен! Направила е жаната това, което е могла. А ти, щом минаваш всеки ден покрай тези спортуващи, можеш да се обадиш на КАТ, Градска мобилност и който там се занимава с неправилното паркиране. А можеш и да им срежеш гумите с ножче или да ги прободеш с шило за лед. Дъ чойс ис йорс! не си безпомощно дете, нали?

Уау!

# 172
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Да, светът става по-добър след забележки за детски игри ...

За толкова време можеше да прочетеш най-малкото, че:
* забележката не е за игра, а за безхаберие на гледачите
* възпитанието в безхаберие води до паркирането.

Темата до голяма степен е и за загубеното села от "Цяло село е нужно за да се отгледа едно дете".
Тук е една от точките на изложението: http://www.huffingtonpost.com/emma-jenner/modern-day-parenting-i … lnkushpmg00000063

# 173
  • Мнения: 1 103
Да, светът става по-добър след забележки за детски игри ...

За толкова време можеше да прочетеш най-малкото, че:
* забележката не е за игра, а за безхаберие на гледачите
* възпитанието в безхаберие води до паркирането.

Темата до голяма степен е и за загубеното села от "Цяло село е нужно за да се отгледа едно дете".
Тук е една от точките на изложението: http://www.huffingtonpost.com/emma-jenner/modern-day-parenting-i … lnkushpmg00000063

Не , до паркирането според мен води ли4ното местоимение единствено 4исло ... това, 4е всеки запо4ва да се 4увства прав в това което върши без да се опита да прояви каквото и да било разбиране за другите. Тъй както на теб ти нарушава някой хармони4ното 4увство то така и ти нарушаваш на някой неговото.
 

# 174
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Не е въпорс на хармони4но ч4увство.
Ако имаш поредставта какво искам да ти кажа с цифрите горе Simple Smile

Ако ти се грижиш за хармоничното си чувство, че и го пишеш, аз скокойно мога да усетя, много проблеми в това светоусещане /в този дето си описала де/. Осовния от които е, защо погазването на чужди права ти носи хармония.

Това е тарикатлък - ти си по- и най-... другите са прости... детето ти да се бута, да прережда, и т.н.. щото така се успява.... Не знам защо го свръзваш с хармония. Иначе, да - много е разпорстранено.

А темата е за същото нещо. Можеш да направиш нужното за отстраняване на една нередност вместо създадеш още 2-3 в отговор.

# 175
  • Мнения: 1 103
може би нито аз те разбирам добре нито ти мен !
докато всеки има само 1 гледна то4ка и докато емпатията, разбирателството и др. такива са обществено понятие, на фона на АЗ и мое то забележката която правиш облужва само и единствено твоята ли4на хармония.

# 176
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Всеки възприема света през собствените си очи. Всичко е субектично за него.
Някои от нас избират субектнивно да защитават обективен ред.
Не разбирам тогава как можеш да твърдиш че забележката е егоцентрично хармонизиране.
Да, някои предпочитта да са опозиция на същите тези хора и да подиграват усилията им, понеже не били свързани с мутри... Може би затова ти не разбираш какво пиша аз.

Да, на мен лично ми е неприятно да чувам хилти от 14 до 16.
Но когато направя забележка, тя не хармонизира мен. Тя помага на обективен /че и законов/ ред и на много други хора.

Аналогично е с колите. И закон, и контролен орган.. само трябва да се обадиш.
Ама нямало да дойдат? Може. Но при масова нетърпимост /разбирай масово звънене/ в случая - да, и още как. Ще с еотчетат даже.

Българите много рядко се възприемат като част от цяло. И там е основната ни беда. Защото колкото и да го учим в училище и да  го четем по фасади - не сме разбрали кога една общност е силна - заедно. То и общност какво е май не знаем.

# 177
  • Мнения: 1 103
арт мама - защото обществото се състои от много разли4ни категории хора, но всеки съди другите от собствения си 4ардак, с оглед само и единствено на своите нужди и разбирания -> конфликт
както ти казах имам дългогодишен опит със забраната на хилтита през уикенди и ве4ерно време ... Не можеш да си представиш каква тежест в същтност е тази "хубава" забрана . Просто да не ти се налага да работиш, да имаш деца, да се опитваш да ги изу4иш и да не ги оставяш по улиците само д аиграят -> 100% ангажимент ... а сега да видим ако ти падне етажерката и ти се наложи да направиш няколко дупки ? уикенда не може, ве4ер не може ... все пре4и и то оновно на хора, които имат времето и енергията да си пазят спокойствието - безработни, в дългосро4ни отпуски, пенсионери и пр . народ ...  взимаш отпуска ? ами добре, а като трябва да си я вземеш през у4илищтните ваканции?

И така ти знаеш ли на какъв стрес може да подложи "будната съвест" и то4но тези хора , които имат нужда от малко подкрепа за да могат да плащат данъци, да издържат деца и да поддържат именно това общество, което се грижи само за себе си.
И защо "будна съвест" в кави4ки? ами защото не е само да си правим забележки , а и да си помагаме практи4сески , да отстъпим място в рейса, да помогнем на съседското дете да си напише домашните, да помогнем на майката с малките деца да напазарува ...
Пиша объркано, защото малкия е болен и седя в моменбта с него и лепя картинки и той се сърди като гледам компютъра, но обществената отговорност не е само да се правят забележк и ида се нападат слабите места, а като видиш, 4е някой нещо не смогва да вземеш да помогнеш.

# 178
  • Мнения: 62
Цитат
Кое ме възмути: Първо чух весели викове, смях и се загледах.  Час от децата бяха се събрали под едно огромно вековно дърво, чийто голям клон беше леко наклонен. На този клон имаше качени едно-две деца, а всички останали дружно го разклащаха, за да ги люлеят.

Отидох до мъжете и попитах те ли придружават тези деца. Казаха "да". Попитах ги смятат ли за нормално това, което правят децата с дървото. Отговорът беше: "Ами те си играят".

Резонен въпрос! Naughty И аз не бих се сетила... newsm78 Simple Smile

Цитат
Да пребием децата с камъни. Невиждан вандализъм - деца се люлеят върху клон на дърво. Браво на такива съвестни гражданки като теб!

Съвестна или не, но първосигналната ми реакция беше възмущение от видяното.

Ама разбира се! Peace  Че ква друга реакция да има човек!? Crossing Arms

Цитат
Ох, я се успокойте малко. откакто свят светува деца се катерят по дърветата. И къщички си правят и какво ли не.

Е, стига, де! Shocked Таман ги отучихме!

Не мога да намеря цитата, но по нататък се казва, че младите мъже-гледачи весело са се смеели...Е, тва вече е прекалено! Не се издържа! Какъв пример дават на децата, а? Wink

Аз ги знам тези летни занимални в Морската, познато момиченце на 11 ходи там от години. 10 лв. май беше таксата или 12, не са евтини, но явно са чудесни места. Връща се със зачервени бузки и разказва, разказва.  Grinning

Последна редакция: чт, 10 юли 2014, 11:18 от Бъмбълби

# 179
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Лято, лято,  всеки нормален човек би подходил с разбиране ако е предупреден. Ти предупреждаващ ли?
Но да спреш водата или да озвучиш околията без предупреждение не е опция на най-малкото възпитан човек. Или знаеш колко болни, колко деца, и колко отпускари има покрай теб и те не са важни?

Извини ме, но на съседското дете никога няма да помогна за домашните -  нито съм училище, нито ми е работа да му развалям навиците.

Останалото дето си го написала не знам защо го пишеш наистина. Ако мислиш, че хората са зли и само размахват пръст - никой не може да ти попречи да живеееш в тази реалност. Но като не ги предупредиш за шума, защото трудно си плащаш данъците и ти е мъчно да си гледаш децата - сама си подготвяш не най-доброто отношение. Понеже, о чудо! и те имат същите или подобни проблеми. Ти ли писа по-горе, че проблем е гледането от собствената /че и ниска/ камбанария?!

# 180
  • Мнения: 1 103
Аз като гледам с какво разбиране подхождаш , съжалявам за загубата на време да ти обяснявам.
Голям разбор и анализ направи  и на мен и на на4ина на живот от 2500 км разстояние и без всякакъв ли4ен опит  Peace а и прожектирайки доста твои проблеми ...
Предупреждавам ги да... но я си представи себе си предупредена  Twisted Evil

# 181
  • София
  • Мнения: 62 595
На теб кое точно не ти е ясно? Щом си толкова възмутена от спортуващите с колите, хващаш си красивия телефон и звъниш на съответните телефони. Или си записваш прилежно номерата на колите, правиш снимки, и пускаш жалба в КАТ или полицията. Какво има повече да се обсъжда!

# 182
  • Мнения: 14 478
На теб кое точно не ти е ясно? Щом си толкова възмутена от спортуващите с колите, хващаш си красивия телефон и звъниш на съответните телефони. Или си записваш прилежно номерата на колите, правиш снимки, и пускаш жалба в КАТ или полицията. Какво има повече да се обсъжда!
Ами аз с кучетета кво да правя Анди? Кажи ми. И жалби пусках и забележки правих и пак нищо...
Ако беше толкоз лесно както го описваш-само да си взема красивото телефонче ехее и всичко се решава..Да, ама не.

ПП: Една птичка пролет не прави са казали хората. Когато простотията е всеобща не виждам как малцинството ще се пребори с нея... Sad

# 183
  • София
  • Мнения: 62 595
Ами, не знам, но с обвинения как авторката правила забележка на децата (а то се оказа, че е на възпитателите), пък кучетата били шетали, няма как да стане. От цялата работа излезе, че авторката е виновна, защото се е опитала поне нещо дребно да направи. В крайна сметка всеки прави толкова, колкото е в състояние да направи - може да направи забележка на люпенето на семки, може да подаде сигнал за неправилно паркиране, може и да не смее да се занимава с кучкари и паркирали спортисти, защото може да си изкара боя. Можем поне най-близката си среда да се стараем да разчистим. За по0големите неща трябват организирани действия, защото е като на война - сблъсък на две сили, на две армии. Давид може да е пернал Голиат, но сега трябва да са много Давидовци срещу Голиатовците.

# 184
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197

ПП: Една птичка пролет не прави са казали хората. Когато простотията е всеобща не виждам как малцинството ще се пребори с нея... Sad


Точно. А не е сложно да си птичка и да станат много. Ама е по-приятно да си мръкаш както се вижда в темата. Все пак ще има още Герри!

# 185
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Аз като гледам с какво разбиране подхождаш , съжалявам за загубата на време да ти обяснявам.
И аз така. Обаче никога не съм крила, че грам разбиране не проявявам към мрънкане за чужди грешки към някой, който сам повтаря техните. Хем хората действали само за себе и и това бил проблема, хем колко ми е трудно всичко и затова като шумя ще ме търпя. Невъзможно ми е разбиране към това.

Предупреждавам ги да... но я си представи себе си предупредена  Twisted Evil
О, да. Навън за целия период. Simple Smile

# 186
  • Мнения: 1 103
Аз като гледам с какво разбиране подхождаш , съжалявам за загубата на време да ти обяснявам.
И аз така. Обаче никога не съм крила, че грам разбиране не проявявам към мрънкане за чужди грешки към някой, който сам повтаря техните. Хем хората действали само за себе и и това бил проблема, хем колко ми е трудно всичко и затова като шумя ще ме търпя. Невъзможно ми е разбиране към това.

Предупреждавам ги да... но я си представи себе си предупредена  Twisted Evil
О, да. Навън за целия период. Simple Smile

Уау! Какво жени има само. Скали направо! И също толкова умни ...
Сега остава баба Илиица да си отпие от ракийката ... и да успокои малко нервната криза ... 



 
 

# 187
  • Мнения: X
Да, светът става по-добър след забележки за детски игри ...

За толкова време можеше да прочетеш най-малкото, че:
* забележката не е за игра, а за безхаберие на гледачите
* възпитанието в безхаберие води до паркирането.

Темата до голяма степен е и за загубеното села от "Цяло село е нужно за да се отгледа едно дете".
Тук е една от точките на изложението: http://www.huffingtonpost.com/emma-jenner/modern-day-parenting-i … lnkushpmg00000063

Не , до паркирането според мен води ли4ното местоимение единствено 4исло ... това, 4е всеки запо4ва да се 4увства прав в това което върши без да се опита да прояви каквото и да било разбиране за другите.
Е, тоз, дето паркира в парка, преди това е бил "детето, което чупи клони и никой не му прави забележка".Така си е свикнал ....винаги да е прав.    Laughing
Нали не мислиш, че дете, научено да се съобразява и да пази, изведнъж на "дърти години" става идиот?!    Grinning

# 188
  • Мнения: 14 478

Е, тоз, дето паркира в парка, преди това е бил "детето, което чупи клони и никой не му прави забележка".Така си е свикнал ....винаги да е прав.    Laughing
Нали не мислиш, че дете, научено да се съобразява и да пази, изведнъж на "дърти години" става идиот?!    Grinning


То са остана да отречем биологията и особено тази и част наречена генетика...
А ходене и мърморене по парковете не виждам как ще промени генния запис на кретена.
Неокастрена тояга трябва да играе...и да внесе  страх божи.
Но уви у нашенско страха божи е в нормалните хора. Пак ще кажа-защото са малцинство...и защото няма нетърпимост към кретенщините...

# 189
  • Мнения: 1 103
Краси , я колко е бло просто. Просто като в анимационен филм. Веднага се разбира кой кой е   Peace

Но някои са израсли с Войната на таралежите, Васко да Гама ..., С деца на море, Синьо лято  ...  
И какво излиза, 4е дете = бъдещ идиот, освен ако не прили4а на герой от китайска анимация или на кустенурката нинджа ...


То са остана да отречем биологията и особено тази и част наречена генетика...
А ходене и мърморене по парковете не виждам как ще промени генния запис на кретена.
Неокастрена тояга трябва да играе...и да внесе  страх божи.
Но уви у нашенско страха божи е в нормалните хора. Пак ще кажа-защото са малцинство...и защото няма нетърпимост към кретенщините...

уеуе и бога се намеси с тоягата и с постоянно наблюдение и наказание - май става доста опасно.  

# 190
  • Пловдив
  • Мнения: 23 692
Янтра , на теб действително ли ти пре4ат деца, с които се занимава някой друг? Аз не им обръщам внимание.  Peace
Да, пречат ми. Особено защото няма общо приети правила до колко е редно да се пуска свободно да обикаля едно дете. Та някои деца са оставени да тичат из заведението или ми увисват до масата да ми гледат в чинията.

# 191
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Янтра , на теб действително ли ти пре4ат деца, с които се занимава някой друг? Аз не им обръщам внимание.  Peace
Да, пречат ми. Особено защото няма общо приети правила до колко е редно да се пуска свободно да обикаля едно дете. Та някои деца са оставени да тичат из заведението или ми увисват до масата да ми гледат в чинията.

Не, не ѝ пречат тези, с които се занимава някой друг.
Пречат и децата на другите, които не се занимават с децата си.
Как по-точно не обръщаш внимание като ти развяват полата тичайки, или ти настъпват крака, пада нещо на масата ти или пък надничат в чинията, както е писала Янтра?

Векове наред е било прието "селото" да се намесва. Сега не - едно дете оставено безпризорно/без надзор/ от родителите си , примерно да търчи в ресторант, не може да получи забележка. Нито самото то - благо и със закачка, нито родителите му, които заслужават малко по-друго отношение. Понеже на тях така им харесва, който му пречи да се изнася им е политиката на милите хора.

# 192
  • Пловдив
  • Мнения: 23 692
Ам как така НЕ МОЖЕ, оооо може и още как. Ресторант, ориентиран към деца, почти на всяка маса има деца, някои си играят в детския кът. Обаче на една голяма компания децата безпризорно тичат наоколо. При което аз се възправям в цял ръст,и при поредно преминаване на ордата покрай масата, изстрелвам с гръмовен глас "Уважаеми млади дами и господа, може ли МАЛКО да се укротите, все пак останалите искаме да ядем." Чува ме целия салон. И родителите се втурват в защита, обаче аз съм вече набрала инерция и спретнах гранде скандал. Щом не си укротяват наследниците, другите ще ги укротят. И изобщо да виждат други деца освен техните да се държат като изтървани. Можеше и да отнеса боя, но мъжът ми е особено едър индивид и гледа лошо (въпреки, че беше принципно несъгласен с мен, ама няма да ме остави да ме набият). Спретнах и една лекция на управителя - той къде е в тази ситуация, когато очевидно пречат на останалите клиенти. Изобщо заведението се укроти набързо, след бурна 15 минутна активност. Щом АЗ мога да накарам тримата си дивака да се държат сравнително прилично за да ядем - всеки би трябвало да може, ако ли не - да не ходи по заведения.

Мъжът ми беше несъгласен със мен, не защото много му харесваше, а защото не е конфликтен тип и щеше да си трае, тихо мърморейки.

# 193
  • Мнения: 1 103
Ам как така НЕ МОЖЕ, оооо може и още как. Ресторант, ориентиран към деца, почти на всяка маса има деца, някои си играят в детския кът. Обаче на една голяма компания децата безпризорно тичат наоколо. При което аз се възправям в цял ръст,и при поредно преминаване на ордата покрай масата, изстрелвам с гръмовен глас "Уважаеми млади дами и господа, може ли МАЛКО да се укротите, все пак останалите искаме да ядем." Чува ме целия салон. И родителите се втурват в защита, обаче аз съм вече набрала инерция и спретнах гранде скандал. Щом не си укротяват наследниците, другите ще ги укротят. И изобщо да виждат други деца освен техните да се държат като изтървани. Можеше и да отнеса боя, но мъжът ми е особено едър индивид и гледа лошо (въпреки, че беше принципно несъгласен с мен, ама няма да ме остави да ме набият). Спретнах и една лекция на управителя - той къде е в тази ситуация, когато очевидно пречат на останалите клиенти. Изобщо заведението се укроти набързо, след бурна 15 минутна активност. Щом АЗ мога да накарам тримата си дивака да се държат сравнително прилично за да ядем - всеки би трябвало да може, ако ли не - да не ходи по заведения.

Мъжът ми беше несъгласен със мен, не защото много му харесваше, а защото не е конфликтен тип и щеше да си трае, тихо мърморейки.

егати цирка! и егати надзирателите! и егати преживяването! иегатистреса! и егати спомените! и егати вси4кото!
направо невероятно.

# 194
  • Бургас
  • Мнения: 6 589
Децата са вдвижение,това е нормалното им състояние.
На мен не ми пречат деца,особено ако не са и моя отговорност.Мога да изключвам.
Пак ще кажа-на кривите хора все нещо им пречи,даже детската  игра.

# 195
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Toчно така е.

За безхаберните родители ти си била лоша, бунтарка, скандалджийка и т.н. Толкова могат хората видиш ли, пък ти супер майката недоволна Simple Smile

Никога преди не е било така. И родителите са се грижили за децата си, и са пазили собственото си име /и децата си да не го срамят/, и в чуждо мнение са се вслушвали. Пък ти д аимаш 3 деца, а те с едно да не се псравят - само наведен нос - никаква защита. Това имах предвид.

ПП Славка, да взема Янтра да доведе кротките си деца в офиса ти за седмица- две? Тя ще е там и ще чете книга- хем тя се грижи, хем ти игнорираш. Шегувам се, но повечето хора като се хранят не искат да се търчи покрай тях /с викове за разкош понякога/.

# 196
  • Бургас
  • Мнения: 6 589
Може би,защото години съм работила вкъщи,бях счетоводител,но наистина успявам да изключа.
Който иска да се храни в пълна тишина,има си места за това.Ние ходим в Морската,там е пълно с дечурлига,виковете им по-скоро ме радват.Обичам да слушам децата,дразня се от изтрещели възрастни.

# 197
  • София
  • Мнения: 62 595
Паркът е обществено пространство, но ресторантът не е такова.

# 198
  • Мнения: 14 478
Ам как така НЕ МОЖЕ, оооо може и още как. Ресторант, ориентиран към деца, почти на всяка маса има деца, някои си играят в детския кът. Обаче на една голяма компания децата безпризорно тичат наоколо. При което аз се възправям в цял ръст,и при поредно преминаване на ордата покрай масата, изстрелвам с гръмовен глас "Уважаеми млади дами и господа, може ли МАЛКО да се укротите, все пак останалите искаме да ядем." Чува ме целия салон. И родителите се втурват в защита, обаче аз съм вече набрала инерция и спретнах гранде скандал. Щом не си укротяват наследниците, другите ще ги укротят. И изобщо да виждат други деца освен техните да се държат като изтървани. Можеше и да отнеса боя, но мъжът ми е особено едър индивид и гледа лошо (въпреки, че беше принципно несъгласен с мен, ама няма да ме остави да ме набият). Спретнах и една лекция на управителя - той къде е в тази ситуация, когато очевидно пречат на останалите клиенти. Изобщо заведението се укроти набързо, след бурна 15 минутна активност. Щом АЗ мога да накарам тримата си дивака да се държат сравнително прилично за да ядем - всеки би трябвало да може, ако ли не - да не ходи по заведения.

Мъжът ми беше несъгласен със мен, не защото много му харесваше, а защото не е конфликтен тип и щеше да си трае, тихо мърморейки.
Joy Joy
Искам това да го видя.... Joy

# 199
  • Мнения: 14 478
Може би,защото години съм работила вкъщи,бях счетоводител,но наистина успявам да изключа.


И аз съм работила в къщи с лудуващи деца и успявах да се справя с тапи за уши-тапите пропускат важния шум, а високите тонове заглушават...

# 200
  • Бургас
  • Мнения: 6 589
Анди,децата не са като нас да опрат лакти на масата и да започнат със салатите и ракиите.Те хапват набързо и бягат и затова ходим на места,където има пространство.
Зимата не излизам заради пушенето.После пушачите били дескриминирани. Wink

# 201
  • Мнения: X
Може би,защото години съм работила вкъщи,бях счетоводител,но наистина успявам да изключа.
Който иска да се храни в пълна тишина,има си места за това.
То не е само до тишината.Като ти се блъсне 2-3 пъти в стола тичащо дете, как да изключиш?    Laughing
На мен ми се е случвало да си разлея кафето, което в момента на "сблъсъка" на детето със стола съм опитвала да отпия....

# 202
  • Мнения: 1 103
Може би,защото години съм работила вкъщи,бях счетоводител,но наистина успявам да изключа.
Който иска да се храни в пълна тишина,има си места за това.Ние ходим в Морската,там е пълно с дечурлига,виковете им по-скоро ме радват.Обичам да слушам децата,дразня се от изтрещели възрастни.


 Peace обикновенно в на4алото на ваканциите самолета е пълен със семейства с деца. Децата са разли4ни, някои пла4ат, някои викат, други спят, трети играят, или пък стоят мирно и гледат нещо ... но те не ми пре4ат. Това , което ми пре4и са свитите устни на възрастните и злобните погледи, които хвърлят на децата и забележките им, защото какво можеш да направиш с децата 2 4аса и половина ? да ги препарираш предварително ? да им дадеш преспивателно?
Не е ли по-лесно да се нау4им да живеем заедно? Какво казва Котаракът Леополд?

# 203
  • Бургас
  • Мнения: 6 589
Краси,случвало ми се е да ме залеят деца и възрастни и аз да го направя.Още ме е срам как полях един младеж с червено вино в самолета при нулева турболенция. Embarassed
Ти как реагираш?
За мен това са дребни проблеми,случва се.Ще се извиня и ако има щета,ще я възстановя.Ако е нарочно и тенденциозно,тогава...зависи от човека. Laughing
На дете не бих се разсърдила,ако залисано в игратат ме бутне.

# 204
  • Пловдив
  • Мнения: 23 692
На дете не бих се разсърдила,ако залисано в игратат ме бутне.
Аз съм вкиснат индивид по природа и доста се вбесявам като някой ме бутне. Особено да се сблъска с мен докато ям. В салона с маси не е място за тичане. Децата да отидат в детския кът. И не е да нямам деца на съответната възраст, имам. В момента на 3, на почти 6, и 7 и половина. Изключително активни момченца.

Последна редакция: чт, 10 юли 2014, 18:26 от Янтра

# 205
  • София
  • Мнения: 62 595
Анди,децата не са като нас да опрат лакти на масата и да започнат със салатите и ракиите.Те хапват набързо и бягат и затова ходим на места,където има пространство.
Зимата не излизам заради пушенето.После пушачите били дескриминирани. Wink

На децата не им е мястото по кръчмите да търчат между масите. Едно време децата си имаха баби и дядовци, които да ги гледат, докато мама и тати са навън. Да не говорим, че сега децата са доста по-..., абе, направо са по-бесни от предишните. И родителите по-просташки настроени. Вече като чуя "деца са - хапват и тичат", направо се изприщвам!

# 206
  • Пловдив
  • Мнения: 23 692
Анди,децата не са като нас да опрат лакти на масата и да започнат със салатите и ракиите.Те хапват набързо и бягат и затова ходим на места,където има пространство.
Зимата не излизам заради пушенето.После пушачите били дескриминирани. Wink

На децата не им е мястото по кръчмите да търчат между масите. Едно време децата си имаха баби и дядовци, които да ги гледат, докато мама и тати са навън. Да не говорим, че сега децата са доста по-..., абе, направо са по-бесни от предишните. И родителите по-просташки настроени. Вече като чуя "деца са - хапват и тичат", направо се изприщвам!
Ама не, аз не искам да не излизат, искам просто да се държат прилично. В ресторанта не се тича и не се вика. Точка. Аз самата положих неистови усилия да науча средния си син на това просто правило. И понеже явно няма да стане всички да възприемат моя принцип за възпитание на деца кое е правилно в ресторант, то аз ГОРЕЩО приветствам наличието на ресторанти забранени за деца, та поне когато се откача от своите да мога да се наям с удоволствие.

# 207
  • Мнения: 7 171
Аз наистина не мога да разбера някои потребителки. Децата, че са деца е вярно, но трябва ли всичко да им се позволява навсякъде? Ами не. Има места, където могат да дивеят и да си изразходват енергията колкото си искат, но има места, където е редно да се държат прилично. Още от малки децата трябва да се научат да се съобразяват с другите. В случая с Янтра в ресторанта е имало специално място за игра на децата, а те са тичали около масите. Тоест, тези деца нямат култура на поведение в обществото и изобщо не са научени да се съобразяват. Един ден децата ще пораснат, ще станат част от обществото и тогава ще си паркират, където искат, ще дават на заден в забранени улици, ще минават на червено, ще игнорират пресиащите пешеходци на пешеходна пътека, защото не са научени да мислят за другите, да се съобразяват с обществото.

Изобщо не съдя Киса, че е направила забележка на "възпитателите". Аз също бих. И не, не съм крив макарон. Напротив. Понякога съм мазохистка и организирам партита у нас с над десет деца. Поставям основните правила за безопастност за ползване на басейн, трамплин, люлки и пързалки и ги оставям да играят на воля и да дивеят колкото си искат. Много хора не са научени на вътрешна дисциплина, тоест сами да си поставят спирачки и да се съобразяват с това, което е редно и кое не е редно да се прави, защото не са научени като малки.

# 208
  • Мнения: 14 654
А на мен в друга тема ми се накараха, че давам на моите таблети да цъкат енгри бърдс в ресторанта, за да си седят кротко на масата. Не можело, възпитанието било непрекъснат процес и затова е по-приемливо да си се възпитават и по ресторантите, вместо да му го дадат пустия таблет за един час.

# 209
  • Мнения: 2 761
Ресторант, ориентиран към деца, почти на всяка маса има деца, някои си играят в детския кът. Обаче на една голяма компания децата безпризорно тичат наоколо. При което аз се възправям в цял ръст,и при поредно преминаване на ордата покрай масата, изстрелвам с гръмовен глас "Уважаеми млади дами и господа, може ли МАЛКО да се укротите, все пак останалите искаме да ядем." Чува ме целия салон. И родителите се втурват в защита, обаче аз съм вече набрала инерция и спретнах гранде скандал. Щом не си укротяват наследниците, другите ще ги укротят. И изобщо да виждат други деца освен техните да се държат като изтървани.

И в ролята на каква си позволяваш да укротяваш чужди деца? Аз лично бих извикала полиция,ако една такава като тебе стане да държи речи,щото не знам до колко е с акъла си.Колкото ти имаш право да седиш в ресторанта,толкова имат и останалите-и те си плащат.Като не ти понасят децата си яж в къщи на спокойствие-твоите разбрахме си ги дресирала да се държат като войници,чуждите винаги с нещо ще пречат,само дето дишат един въздух с вкиснати особи.

# 210
  • Пловдив
  • Мнения: 23 692
Ресторант, ориентиран към деца, почти на всяка маса има деца, някои си играят в детския кът. Обаче на една голяма компания децата безпризорно тичат наоколо. При което аз се възправям в цял ръст,и при поредно преминаване на ордата покрай масата, изстрелвам с гръмовен глас "Уважаеми млади дами и господа, може ли МАЛКО да се укротите, все пак останалите искаме да ядем." Чува ме целия салон. И родителите се втурват в защита, обаче аз съм вече набрала инерция и спретнах гранде скандал. Щом не си укротяват наследниците, другите ще ги укротят. И изобщо да виждат други деца освен техните да се държат като изтървани.
И в ролята на каква си позволяваш да укротяваш чужди деца? Аз лично бих извикала полиция,ако една такава като тебе стане да държи речи,щото не знам до колко е с акъла си.Колкото ти имаш право да седиш в ресторанта,толкова имат и останалите-и те си плащат.Като не ти понасят децата си яж в къщи на спокойствие-твоите разбрахме си ги дресирала да се държат като войници,чуждите винаги с нещо ще пречат,само дето дишат един въздух с вкиснати особи.
Mr. Green Много обичам хора с разсъждения "никой няма право нищо да ми каже, на мен и моите деца". Само, че това не е свобода, а слободия. А за да не държа речи, какво да кажа? "Вие там, диваците, укротете се." Или да си седя кротко и мирно, докато нечии деца ми вилнеят едва ли не в супата?

# 211
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Дойдохме до описанотоот мен по-горе поведение  - ние ще си правим к'вото щеме, пък вий си вървете Simple Smile
Общество, порядки, морал, възпитание.... смешна работа .. и тъжна...

ПП Or, aз ще говоря с управителя. На него какво ще кажеш? Плащам като за 50 души, другите да си ходят!""?
Който иска да се държи в ресторант като вкъщи, ако е невъзпитано това му поведение /щото да си хапваш а децата ти да пречат е такова, дори само заради това че са оставени без надзор/ е добре първо да си резервира цялото заведение.

# 212
  • Мнения: 14 654
Неприятното е, че стигне ли се до скандал, на всички им се вкисва вечерята, независимо кой е взел надмощие в караницата. Ей така си бяхме седнали с милото в една пицария в Плевен, а 2 деца с всичка сила взеха да скачат върху някаква шахта, което предизвикваше невероятен пукот. Явно една от жените на близките маси им е направила забележка и после не е за разправяне ... разярената мамаша заплашително изтръска цигарата си и започна да зяе, че децата били деца и не пречели. Ама пречеха. А аз само се радвах, че не участвам.

# 213
  • София
  • Мнения: 62 595
ако трябва да бъдем точни, не е работа на клиентите да въдворяват ред. Прото трябва да се оплачат на управителя и да го оставят той да си свърши работата.

# 214
  • Пловдив
  • Мнения: 23 692
ако трябва да бъдем точни, не е работа на клиентите да въдворяват ред. Прото трябва да се оплачат на управителя и да го оставят той да си свърши работата.
Управителя в общия случай си трае. Щото са му клиенти. И да речем в моя случай другите бяха по-голяма компания.

Неприятното е, че стигне ли се до скандал, на всички им се вкисва вечерята, независимо кой е взел надмощие в караницата. Ей така си бяхме седнали с милото в една пицария в Плевен, а 2 деца с всичка сила взеха да скачат върху някаква шахта, което предизвикваше невероятен пукот. Явно една от жените на близките маси им е направила забележка и после не е за разправяне ... разярената мамаша заплашително изтръска цигарата си и започна да зяе, че децата били деца и не пречели. Ама пречеха. А аз само се радвах, че не участвам.
И моя мъж казва като теб. Той общо взето би си затраял. Би му било много неприятно, мърмори, на мен казва, че му е неприятно, но никога не би направил нещо. Обаче аз се вдигам, защото така и така прекарването ми вече е скапано.

# 215
  • София
  • Мнения: 62 595
Проявяваш настойчивост. Скандал винаги можеш да вдигнеш.

# 216
  • Пловдив
  • Мнения: 23 692
Проявяваш настойчивост. Скандал винаги можеш да вдигнеш.
Как? Сериозно, обясни ми как да накарам мързелив управител да се задейства?

# 217
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Последния път мило обясних, че след като вдигнат пепелниците и децата се нахранят, платим и си тръгнем ще се обадим на съответния телефон. Преди това нямаше да вдигат пепелниците /само вътре имаше наслагани/. Резервация за много хора беше. Иначе просто щяхме да си тръгнем след като звъннем.

За скачането и дърпането в ресторант - това категорично не е част от сделката като седнеш да се храниш. Не я изпълняват.

# 218
  • София
  • Мнения: 62 595
Като не действа, повече не му стъпваш в заведението. А иначе, все още ги има книгите за отзиви от клиенти - можеш да пишеш там мнението си.

# 219
  • Мнения: 2 761
Ресторант, ориентиран към деца, почти на всяка маса има деца, някои си играят в детския кът. Обаче на една голяма компания децата безпризорно тичат наоколо. При което аз се възправям в цял ръст,и при поредно преминаване на ордата покрай масата, изстрелвам с гръмовен глас "Уважаеми млади дами и господа, може ли МАЛКО да се укротите, все пак останалите искаме да ядем." Чува ме целия салон. И родителите се втурват в защита, обаче аз съм вече набрала инерция и спретнах гранде скандал. Щом не си укротяват наследниците, другите ще ги укротят. И изобщо да виждат други деца освен техните да се държат като изтървани.
И в ролята на каква си позволяваш да укротяваш чужди деца? Аз лично бих извикала полиция,ако една такава като тебе стане да държи речи,щото не знам до колко е с акъла си.Колкото ти имаш право да седиш в ресторанта,толкова имат и останалите-и те си плащат.Като не ти понасят децата си яж в къщи на спокойствие-твоите разбрахме си ги дресирала да се държат като войници,чуждите винаги с нещо ще пречат,само дето дишат един въздух с вкиснати особи.
Mr. Green Много обичам хора с разсъждения "никой няма право нищо да ми каже, на мен и моите деца". Само, че това не е свобода, а слободия. А за да не държа речи, какво да кажа? "Вие там, диваците, укротете се." Или да си седя кротко и мирно, докато нечии деца ми вилнеят едва ли не в супата?

Слободия значи.А ти да правиш скандал,щото не ти понасял шума на изпилените нерви какво е? Къде се намираш,че викаш на другите?На който не му понася се изнася-останалото е мазохизъм и рИване по форумите.

Който иска да се държи в ресторант като вкъщи, ако е невъзпитано това му поведение /щото да си хапваш а децата ти да пречат е такова, дори само заради това че са оставени без надзор/ е добре първо да си резервира цялото заведение.

 PeaceСледващия път Янтра си резервира цялото заведение и яде на спокойствие,ако не може  да си позволи трае и не обяснява на висок тон на останалите какво да правят,щото вдига същия шум,че и по-голям,че и недоволства срещу свободията с това си поведение.

# 220
  • Пловдив
  • Мнения: 23 692
Като не действа, повече не му стъпваш в заведението. А иначе, все още ги има книгите за отзиви от клиенти - можеш да пишеш там мнението си.
Аз така или иначе не ходя повече там, то оставаше и да ходя. Очевидно е имало управител, той допуска подобно поведение.

# 221
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Or, много интересно четеш. Simple Smile
Ако едно дете нагруби сериозно друго, и пострадалото го шляпне, в някои градини /и континенти/ наказват обиденото, а не първопричината за ситуацията. Дано си на правилния континент.

Резултатъ е ясен и без да имаш деца - грубиянинът цъфти, обиденият зорлем става груб и невъзпитан, че и гневен, и заклеймен.

# 222
  • Мнения: 2 761
Може да обясняваш мило,но не си за изтрайване с безкрайните ти обяснения и претенции за света.И изобщо не схващам в голяма част от случаите какви ги бръщолевиш.Но важното е ти да се разбираш Peace Laughing.Все някой друг за нещо ти е виновен-като стари бабки сте няколко потребителки.Тук отдавна не е бг мама,а е баба изтрещяла. ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт