Перилни препарати и омекотители - 25

  • 50 255
  • 742
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 648
penelopy, кой е твоят препарат?

W5 от Лидл.

# 541
  • София
  • Мнения: 334
И с какво са прани дънките?
Другият въпрос е дали платът е избелял, или са ивици, които остават понякога от праха за пране, ако пералнята е по-пълна.

Прани са с течен Персил-колор. Както и предходните няколко пъти.
W,

Не би трябвало омекотителят да предизвиква каквито и да е проблеми с цветовете. Определено проблемът е доста странен, а щом гoвориш и за изветляване на ленти... Аз нямам обяснение. Подобни "райета" се получават при смесени тъкани, но джинсите би трябвало да са чисто памучни, освен ако не са ластични.

Не съм била точна в обяснението. Не са ленти или раета,ритмично повтарящи се,а са по-скоро няколко резки.Посока "безразборна"
При мен се е случвало, при пране на дънки откъм лицевата страна. Обясних си го с това, че при прането са се образували гънки при смачкването на плата и дали от триенето в пералнята или нещо друго - платът се е обезцветил по образувалия се ръб. В крайна сметка гледам да обръщам дънките и джинсите с вътрешната част навън при пране. При това положение не забелязвам нови избелели ивици. Впрочем специално за джинсите съм чела препоръки да се перат и гладят по опакото, а не по релефната (лицевата) страна.

# 542
  • Мнения: X
 Не съм забелязала да ми избеляват или да ми се захабяват дрехи ,които не съм обърнала. Преди го правех стриктно ,сега не се задълбочавам.

# 543
  • Мнения: 3 191
И с какво са прани дънките?
Другият въпрос е дали платът е избелял, или са ивици, които остават понякога от праха за пране, ако пералнята е по-пълна.

Прани са с течен Персил-колор. Както и предходните няколко пъти.
W,

Не би трябвало омекотителят да предизвиква каквито и да е проблеми с цветовете. Определено проблемът е доста странен, а щом гoвориш и за изветляване на ленти... Аз нямам обяснение. Подобни "райета" се получават при смесени тъкани, но джинсите би трябвало да са чисто памучни, освен ако не са ластични.

Не съм била точна в обяснението. Не са ленти или раета,ритмично повтарящи се,а са по-скоро няколко резки.Посока "безразборна"
При мен се е случвало, при пране на дънки откъм лицевата страна. Обясних си го с това, че при прането са се образували гънки при смачкването на плата и дали от триенето в пералнята или нещо друго - платът се е обезцветил по образувалия се ръб. В крайна сметка гледам да обръщам дънките и джинсите с вътрешната част навън при пране. При това положение не забелязвам нови избелели ивици. Впрочем специално за джинсите съм чела препоръки да се перат и гладят по опакото, а не по релефната (лицевата) страна.

Абсолютно подкрепям. И при мен се получват такива "екстри", най -видими са на тъмните и по-дебели дънки. Цвета не се оправя в последствие с нищо.

# 544
  • Мнения: 2 070
Кой знае каква вреда няма да има, въпросът е каква е ползата? Ще повторя, ако пералнята Ви мирише лошо, употребата на препарати за почистване  НЕ вършат работа, т.е. е загуба на време, пари, вода и ел. енергия.

И аз постоянно чета за почистване, профилактика и т.н., но не съм се трогнала да го правя и добре, че не съм го направила. Нито знам от какво искам да си почистя пералнята  Whistling

# 545
  • Мнения: 5 207
Който има нужда, прави профилактика, който няма нужда - не прави. Не разбирам какъв е проблемът и защо сте решили, че непременно е нужно да се прави, след като някой друг го прави.

# 546
  • Мнения: 2 070
По принцип е така - един каже нещо и другите след него.
Пък и не всички потребители имат проблеми с пералните си, но нали "профилактика" означава, че може и да няма.
Та в тази връзка  Wink

# 547
  • Кортина д'Ампецо, Италия-България-Велико Търново
  • Мнения: 204
В Италия си пестим парите. Пералните си ги почистваме с бял оцет. Изливам 1\2 бутилка и пускам на 90 градуса. Дори като загрее водата, стопирам за 15 минути -пауза. След това допродължава.
Ако това не помогне го правя същото, само че с белина или течен сапун Марсилия и сода бикарбонат.
Тук домакините са полудели на тема икономия и ЕКО средства за пране и почистване.

Белия оцет го ползваме само за почистване и пране.

# 548
  • Мнения: 5 207
По принцип е така - един каже нещо и другите след него.
Пък и не всички потребители имат проблеми с пералните си, но нали "профилактика" означава, че може и да няма.
Та в тази връзка  Wink
Е, то така ни тръгна отначало с тази „профилактика”, защото идеята уж е да не се стига до крайности с лоша миризма. Иначе си е почистващ цикъл.

В Италия си пестим парите. Пералните си ги почистваме с бял оцет. Изливам 1\2 бутилка и пускам на 90 градуса. Дори като загрее водата, стопирам за 15 минути -пауза. След това допродължава.
Ако това не помогне го правя същото, само че с белина или течен сапун Марсилия и сода бикарбонат.
Тук домакините са полудели на тема икономия и ЕКО средства за пране и почистване.

Белия оцет го ползваме само за почистване и пране.
Тук не съм виждала такъв оцет.

# 549
  • Русе
  • Мнения: 7 058
Определено моята пералня имаше, а и все още има нужда от почистване, дори и след цикъла с препарат миналата вечер. Има отвратително уплътнение, което отвътре, там, където се опира в барабана, така му е отлята гумата, че образува малки квадратчета с големина 1,5 кв. см. и тези квадратчета са пълни буквално с тиня. Пробвах и с четка за зъби, да ръчкам и да чистя но е трудно. Вариант е с пръст и да си рискувам маникюра Laughing
Течен препарат ползвам само за черно пране, веднъж седмично. Останалите 2-3 перални са ми с прах, мисля качествен.
След Саното за черно, което ако не се лъжа Гес показа, много се навивам дали да не си го купя. Днес го видях в едно магазинче на цена от 8,50 лв./ 35 пранета.
Оня ден видях течно Бинго за черно на цена от 4,50 лв./20 пранета и бях решила да си го купя, но като гледам разлика в цената няма. А и след коментарите от последните страници се навивам да пробвам известно време да пера само с прахообразни(макар, че става студено и ще имаме вече и пуловери за пране).
Какво ще ме посъветвате? Има ли въобще смисъл да се колебая Сано или Бинго за черни дрехи newsm78  И с какво да изчистя тази мръсотия от уплътнението? Празна пералня на 90 градуса с прах за бяло пране ще свърши ли работа?

# 550
  • Мнения: 5 160
Има отвратително уплътнение, което отвътре, там, където се опира в барабана, така му е отлята гумата, че образува малки квадратчета с големина 1,5 кв. см. и тези квадратчета са пълни буквално с тиня. Пробвах и с четка за зъби, да ръчкам и да чистя но е трудно. Вариант е с пръст и да си рискувам маникюра Laughing

Хммм, при горното зареждане, затваря се барабана и няма пряк достъп с гумените уплътнения ...

# 551
  • Русе
  • Мнения: 7 058
Има отвратително уплътнение, което отвътре, там, където се опира в барабана, така му е отлята гумата, че образува малки квадратчета с големина 1,5 кв. см. и тези квадратчета са пълни буквално с тиня. Пробвах и с четка за зъби, да ръчкам и да чистя но е трудно. Вариант е с пръст и да си рискувам маникюра Laughing

Хммм, при горното зареждане, затваря се барабана и няма пряк достъп с гумените уплътнения ...
Пералнята ми не е с горно зареждане, обикновена е.

# 552
  • Мнения: 1 135
Който има нужда, прави профилактика, който няма нужда - не прави. Не разбирам какъв е проблемът и защо сте решили, че непременно е нужно да се прави, след като някой друг го прави.

Tака е. От друга страна обаче, личният ми и съвсем субективен разбира се опит показва, че у нас има нещо като проблем. Тук много по-често ми се случва на обществено място или  в офис да усетя тази отблъскваща миризма на нехигеинично пране. При това, често тя идва от видимо чистоплътни хора. Особено потискащо е когато това "ухание" се излъчва от жена в активна възраст. Случвало ми се е и в чужбина, но много по-рядко. Виждам, че и в този форум това е нерядко срещан проблем, с който някои дами се борят толкова отчаяно, че стигат дори и до купуване на нова пералня. Всъщност, проблемът се отстранява сравнително лесно, ако положението не е съвсем изпуснато, а ако се пере правилно, въобще не се появява.

# 553
  • София
  • Мнения: 2 296
TAED, би ли пуснал снимка на такава добавка на кислородна основа (освен ако не говориш за нормален прах за пране за бяло). Добре ще е, ако се намира и в Бг.

Когато старата ми пералня се вмириса отвратително, въртенето на 90 градуса изобщо не помогна, нито с прах за бяло. Работата се оправи осезаемо, когато започнах да пускам почистване със специализиран препарат. Но не изчезна изцяло. Въпреки че почти изцяло спрях геловете и омекотителите.
Новата машина има програма за почистване, но изрично пише да не се слага никакъв препарат, защото има опасност от прекалено разпенване. Още не съм я пробвала. Но някак ужасно ми се иска да не се вмирише и тя Sad

# 554
  • Мнения: 1 135
TAED, би ли пуснал снимка на такава добавка на кислородна основа...

Това препоръчвам:
http://www.amazon.co.uk/Ariel-Stain-Remover-Whitener-Powder/dp/B0044SUPRW

Не знам дали го има в България, вероятно може да се открие по магазините, които препродават продукти за чуждия пазар. Гледайте да не е произведен преди повече от година.

Общи условия

Активация на акаунт